Masaryk sloeg de hand aan zichzelf. Tsjecho-Slowaaks vertegenwoordiger Mj V.N. gelooft niet dat Masaryk zelfmoord pleegde „Ik beschouw mijzelf nog als koning" Smyslov verslaat Euwe PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 11 MAAKT Christelijke onder wijzers lid van de P. v. d. A.? Zondagsdienst. Hij kon de „traditie der vrijheid" niet ontrouw worden. Verslagenheid in Praag. Britse vloot paraat. Russische vijfde colonne in het Heiligé Land? - Begroting van Justitie. Schip bij tewater lating gekapseisd. Eén slachtoffer. Min. van Maarseveen over het communisme. maar speelt remise tegen Botwinnik Uit" Stichting „Zeem Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissipgen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admihi- ïtratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeu'zen, Vlooswijk^traat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 894 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directenr: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, De J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGIN DE WET te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.02 u„ onder 18.39 u. Maan op 7.53 u., onder 20.29 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 12 Maart: 2.59 u. 1.98 m„ 15.21 u. 2.07 m. IL De tweede mening, die in de commissie werd uitgespro ken, luidt als volgt: b. „Een an dere mening was, dat er geen Christelijke politieke partij is, waarin het geloof zich niet ver mengt met wereldbeschouwelijke en ideologische motieven, zodat het Christelijk karakter van een Christelijke partij ook steeds een probleem is. Voorzichtigheid is dus geboden, wanneer de Chris telijke partijen tegenover de met-Christelijke partijen gesteld worden. Hieruit vloeit voort, dat zolang niet duidelijk gebleken is, dat de genoemde motieven de ge loofsgehoorzaamheid in gevaar brengen, de leden in de keuze van aansluiting bij een politieke partij vrij kunnen worden gela ten, doch daarbij moet worden opgemerkt, dat de reserve en ascese aan het Christelijk geloof eigen, van die aard zijn, dat de Christen, wil hij de zuiverheid van zijn geloof bewaard zien, meestal op de duur niet kan blij ven in één partijverband met hen, die de Naam des Heren niet belijden, zodat de vraag overwe ging verdient, ot deze gemeen schap met niet-Christenen in êèn partijverband, de Christen niet onmogelijk en daarom ver boden is". Noemden we de mening „a" individualistisch, mening „b" is synthetisch. Zij erkent eigenlijk geen onderscheidt tussen christe lijke en niet-christelijke par tijen: „het Christelijk karakter van een Christelijke partij (is) ook steeds een probleem" Chris telijk en niet-Christelijk vloeit in elkaar over; synthese! Is dat juist? O.i. niet. Een partij kent men aan haar statuten en haar program van beginselen. Die kunnen Christe lijk of niet-Christelijk zijn. In vraag 32 van de Heidel- bergse Catechismus wordt op de vraag; „Maar waarom wordt gij een Christen genaamd?" o.m. ge antwoord; „opdat ik Zijnen Naam belijde, en mijzelven tot oen levend dankoffer Hem of fere, en met ene vrije en goede consciëntie in dit leven tegen de zonde en de duivel strijde". Zie, als nu mannen (en vrou wen) zich verenigen tot een par tij, om het hier genoemde ook in het politieke leven na te jagen, en ze zetten dat in het program van die partij, is dat dan geen Christelijke party? Zullen zij daaioij dan ook niet de Bijbel tot richtsnoer nemen? Natuurlijk komen er in een program dingen ter sprake, die niet met name in de Bijbel wor den genoemd, b.v. inzake „kolo niale" politiek. En in die dingen kan een partij zich wel eens ver- gisBen. Maar het ernstig, biddend streven is er toch, om zoveel mogelijk Gods Woord te laten spreken; en om in geen geval tegen Gods Woord ih te gaan. Door een zondige daad wordt een Christen toch niet Christen af?! De „oude mens" blijft hem altijd bij. Zo kan ook een chris telijke partij mogelijk iets on christelijks doen, tegen haar be doeling in. Maar daarom blijft ze wel een Christelijke partij! Het Christelijk karakter van een Christelijke partij is dus geen probleem (zoals mening „b" zegt), als zij haar statuten en programs maar steeds confor meert aan Gods Woord. Dat Christelijk karakter ligt vast in statuten en program. Maar de zonde kan haar parten spelen, onbewust. De tweede alinea van „b" („Hieruit vloeit, dat" enz.) trekt o.i. een zwakke conclusie. Zij spreekt van een politieke partij, die enkel rust op „wereldbe schouwelijke en ideologische motieven", immers het Christen dom of Gods Woord worden niet genoemd. En zij vindt dan, dat men deze partij niet achter be hoeft te stellen bij een, die dui delijk zich grond op Gods Woord, omdat het geloof zich in die par tij vermengt met „wereldbe schouwelijke en ideologische motieven". Een zwakke conclu sie noemden we dit. Omdat o.i. de Christelijke partij moest aan bevolen zijn; want daar kan men die „motieven" zo nodig op grond van de Christelijke statu ten bestrijden, als ze blijken niet-Christelijk te zijn. Bij de niet-Christelijke partij kan men in zo'n geval eigenlijk alleen maar er uit gaan; men heeft geen enkele rechtsgrond ter bestrij ding. Maar dit is niet de hoofd zaak van „b". Die zit in de syn these, zo pas besproken. Het slot van „b" valt weer mee, ofschoon het niet klopt op 't voorgaande. In de keuze vrij laten èn de vraag overwegen of de gemeenschap met niet- Christenen niet onmogelijk is dat rjjmt niet met elkaar. Maar ja, dat is vanwege de synthese, die in de regel iets halfslachtigs heeft, omdat ze synthese is. H. Vanwege de benzine en de de- vlezen zijn door de regering maatregelen genomen om het auto-verkeer op Zondag te beper ken. Alleen het hoogstnodlge ver voer Is toegestaan. Maar wat ls hoógstnodlg? Een predikant, die een uitge strekte 'gemeente heeft In Bra bant, heeft er over geklaagd dat de leden van zijn gemeente, die Uit Praag wordt gemeld, dat gisterenmorgen de Tsjecho-Slowaakse minister van buitenlandse zaken Dr Jan Masaryk, zich van het leven heeft beroofd door uit het raam van zijn kamer in het Czernin- paleis, het departement van buitenlandse zaken, te springen. Onmiddellijk nadaP Masaryk zelfmoord had ge pleegd, werden alle verbindingen van Praag met het buitenland verbroken. Eerst toen het bericht officieel wereldkundig was gemaakt, werden de verbindingen hersteld. Praag hoorde het bericht van Masaryks dood pas om 12.30 uur (Ned. tijd.), toen het bericht door radio Praag werd uitgezonden. De nationale radio-omroep heeft haar programma veranderd en speelt onafgebroken treurmuziek. In een officiële mededeling van het bureau van de minister president wordt verklaard, dat Masaryk ten gevolge van een ziekte, die met slapeloosheid ge paard ging, door zelfmoord een eind heeft gemaakt aan een le ven, dat aan vaderland en volk was gewijd. Hij moet de nacht hebben door gebracht met het lezen van brie ven en telegrammen van zijn vrienden in Engeland en de V.S. die hem zijn toetreding tot de nieuwe regering-Gottwald ver weten. De gehele dag voor zijn tra gische dood toonde Masaryk geen enkel teken van neerslach tigheid en hij was integendeel In diplomatieke kringen te Londen fs men van oordeel, dat i de zelfmoord van Masaryk de camouflage van de nieuwe re gering te Praag verwijderd heeft. In het buitenland werd Masa ryks naam waarschijnlijk nog meer in verband gebracht met1 de nieuwe regering dan die van - de president, daar hij de conti- nuïteit van de traditie der door zijn vader gestichte republiek vertegenwoordigde. De omstandigheden van Masa ryks dood maken het vrijwel ze ker, dat hij de portefeuille van buitenlandse zaken onder pressie heeft aangehouden en dat hij ook zijn verschillende openbare verklaringen onder druk heeft afgelegd. Anthony Eden, die tijdens de oorlog Brits minister van bui-1 tenlandse zaken was, verklaar de: „Masaryk erfde de traditie der vrijheid, waaraan hij niet vol levendigheid en gaf blijk van j ontrouw kon worden. Hij heeft zijn gebruikelijk optimisme. Het thans zijn leven voor deze taak ls mogelijk, dat hij in een vlaag van nerveuze stoornis besloot een eind aan zijn leven te maken. Masaryks dood schijnt de re gering in verwarring te hebben gebracht, aldus Reuters corres pondent te Praag. ^Verslagenheid, Praag maakte na het bekend worden van het nieuws een in druk van diepe verslagenheid. Mensen verzamelden zich in groepjes en fluisterden elkaar het nieuws toe. Het departement van binnenlandse zaken heeft bevolen, dat van alle openbare gebouwen de vlag halfstok moet waaien. Vijf dagen geleden beschreef Masaryk de communistische coup als een onbloedige revolutie en hij voegde er aan toe; „Mijn plaats is aan de zijde van het volk, waarvan ik houd. Wan neer ik hoor spreken van verzet, bloedt mijn hart. Gij kunt op mij rekenen; ik ben één der uwen." Denemarken zal zich verdedigen. De Deeiise minister van Bui tenlandse Zaken, Gustav Ras- musen, heeft in de Deense Twee de Kamer verklaard, dat indien Denemarken werd aangevallen, het met alle beschikbare kracht zijn onafhankelijkheid, vrijheid en democratische ^instelling zou verdedigen. Denemarkeh heeft geen geheim verdrag met een ander land. o EERSTE KAMER. gegeven". Levensloop van Jan Masaryk. Jan Masaryk was de' zoon van Thomas Masaryk, de grondlegger van de Tsjecho- Slowaakse republiek. Sedert 1940, eerst in ballingschap en vervolgens na de bevrijding in eigen land, bekleedde hij de functie van minister van bui tenlandse zaken. Voor de oorlog was hij ge zant te Londen. Hij behoorde tot geen politieke partij. Masaryk werd in 1886 te Wenen geboren en ontving zijn opvoeding in Praag en New- York. Hij trad af als gezant te Londen na de overeenkomst van München in 1938. In 1939 keerde hij in Engeland terug waar hij na de overweldiging van Tsjecho-Slowakije door Hitier voor zijn land bleef wer ken. Tijdens zijn verblijf hl New York, in zijn jongste jaren, verdiende hij zijn levensonder houd als eerste arbeider in een ijzerfabriek, daarna als pianist in een bioscoop en tenslotte als directeur van de „Crane Iron work Company". Bij het uit breken van de eerste wereld oorlog keerde hij naar zijn land terug waar hij ternauwernood ontkwam aan een doodvonnis wegens politieke onbetrouw baarheid. In 1920 en 19^1 was hij privé-secretaris van presi dent Benesj. Hij huwde in 1924 met Frances Crane, dochter van de Amerikaanse gezant te Peking. Alexander, de Britse minister van Verdediging heeft in het La gerhuis verklaard, dat, indien nfidig, een weltoegeruste vloot met bepaalde opdracht binnen zeven a tien dagen zee zou kun nen kiezen. „Ik zou gaarne wil len, dat niet alleen het Lager huis doch de gehele wereld hier van nota nam", aldus Alexander. In het Hogerhuisverklaarde Hall,*de eerste Lord van de Ad miraliteit, dat geen schepen ge sloopt werden welke in een vol gende oorlog nog van dienst zouden kunnen zijn. John Dugdale, financieel secre taris bij de Admiraliteit, ver klaarde, dat per December Groot-Brittannië vier slagsche pen in dienst zal hebben, drie j vliegdekschepen, vijf lichte i vliegdekschepen, zeventien krui- sers, vier en dertig onderzee boten, twee en vijftig torpedo- bootjagers en drie en veertig fregatten. De Britse vloot is op len wij ons voor een geheel nieu- de Amerikaanse na de grootste we situatie geplaatst zien", ter wereld. Sir Peter Maodonald (Cons.) Naast de in dienst zijnde een- verzekerde, dat de Sowjet-Unie heden heeft de Britse vloot het troepen in Palestina heeft, een volgende in reserve: een slag- krachtige vyfde colonne, die ge schip, drie vliegdekschepen, een reed is op te treden wanneer de licht vliegdekschip, twaalf krui- Engelsen vertrokken zijn. Palestina in het Lagerhuis. Het Britse volk ..zal geen nieuwe verplichtingen in Palestina dulden, na onze hittere en tragische ervaringen", zo verklaarde de minister van Koloniën, Creech Jones, in het Britse Lagerhuis. De minister opende in tweede lezing het debat over het wets ontwerp van de regering betreffende het neerleggen van het mandaat in Palestina op IS Mei a.s. Op de vraag wat er zou gebeu- tegen 30 stemmen verworpen, ren als de commissie van de Het wetsontwerp werd in tweede V.N. op 15 Mei het bestuur niet lezing in principe goedgekeurd, overneemt, antwoordde Creech Jones: „Wij hebben getracht voor waarden te scheppen, waaronder de orde kan blijven gehandhaafd door de instelling van een politie macht en overdracht van bevoegd heden aan locale raden van Joodse en Arabische groepen. Als de Pa- lestlna-commlssie niet in staat is haar taak op zich te nemen, zul sers, drie en zestig torpedoboot- jagers, honderd-zes-en-dertig fregatten, drie mijnenleggers en „een groot aantal" onderzee boten. Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neuren berg heeft luitenant-generaal der politie Ulrlch Grlefelt tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld Polen door de Russen werd bezet. I wegens zijn aandeel in de ultvoe- Tijdens een bezoek aan een kamp voor verplaatste personen in Oos tenrijk, had Macdonald vele jon ge Russische Joden aangetroffen, die bij de Russische strijdkrachten hadden gediend en voorzien van visa, geld en kleding op transport naar Palestina wachtten. Later zei Sir Peter, dat het Poolse Joden waren, die naar Rus land waren gezonden toen Oost- ring van het nazi-program van rassenvernietigtng. Zeven hoge functionarissen van de SS wer den veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van 10 tot 25 jaar. Vijf beklaagden werden vrij gesproken. Een amendement van enkele Labour-afgevaardigden, waarin de regering wordt verweten, dat zij door haar politiek het gezag van de V.V. ondermijnt, werd met 240 Vraag om onderzoek naar communistisch optreden werd afgewezen. Jan Papanek, de permanente Tsjecho-Slowaakse vertegenwoor diger bij de V.N., heeft de huidige regering in zijn land afgekeurd en tie Veiligheidsraad verzocht een onderzoek naar het commu nistisch optreden aldaar in te stellen. Dit verzoek werd echter afgewezen. Papanek verklaarde tegenover de pers, dat hij-niet kon geloven, dat Masaryk zelfmoord heeft gepleegd. De Eerste Kamer heeft de be groting van Justitie behandeld. Er was, zoals gebruikelijk, eritlek, maar naast de blaam ontbrak toch ook de lof niet. In hoofdzaak werden punten behandeld, die In de Tweede Ka mer reeds meer uitvoerig behan deld werden en die ook reeds vroeger ter sprake kwamen. - Verschillende leden, o.a. de heren Schneider en Kolff, bespraken de benoemingen van de rechterlijke macht; de heer Van Heuven Goedhart schonk bijzondere aandacht aan de bij zondere rechtspleging; de heer Hommes maakte bezwaar te gen te veel centralisatie by de politie, waardoor deze al zeer uit de locale sfeer wordt gelicht, ter wijl de heer Stikker een motie indiende, waarin de minister wordt uitgenodigd op korte ter mijn richtlijnen vast te stellen voor vervolging economische col laboratie. Deze motie werd aangenomen met 28 tegen 2 stemmen. De begroting werd z.h.s. goed gekeurd. o Een woordvoerder van de Pa lestijnse regering heeft mede gedeeld, dat er tussen Januari 1946 en Januari 1948 meer dan 300 militairen uit het Britse leger in Palestina zijn gedeserteerd. ver af wonen, niet meer per auto in de kerk mogen komen. Kerkbezoek wordt dus niet noodzakelijk geacht. Daartegenover meldt de Hee- renveense Koerier, dat men daar Zondagmorgen een ware invasie beleefde. Een kleine zestig autobussen uit Groningen kwamen daar be langstellenden voor een voetbal wedstrijd aanvoeren. Geen bussen voor de kerk. Maar wel, en dan in 't groot, voor voetbaiwedstrijdèn die gé- houden worden, vierkant ln strijd met de nog altijd geldende Zon dagswet. Hij zei, dat hij weigerde de wettigheid van de huidige Tsje cho-Slowaakse regering te erken nen, maar dat hij niet van plan was af te treden, aangezien hij zich nog steeds de dienaar van de republiek, zoals deze vóór Fe bruari bestond, beschouwde. Papanek vroeg een onderzoek door de Veiligheidsraad naar de toestand in Tsjecho-Slowakije in een brief aan Trygve Lie, seere- tarts-generaal der V.N. Hij zeide, dat het de taak van de leden der V.N. is om te beslissen of zij het nieuwe regiem willen erkennen en beschuldigde de Sowjet-functiona- rissen in Tsjecho-Slowakije van directe deelneming aan het com munistische optreden. Hij beschul- Gisterenmorgen is te Martens- hoek, gem. Hoogezand, op de scheepswerf der Gebrs. Bodewes, de kustvaarder „Rian", groot 450 ton, bjj het te water laten gekap seisd. Ongeveer 30 personen bevonden zich tijdens het ongeval op het schip en geraakten te water. De meestcn konden in het water springen en zij, die binnenin aan het werk waren, konden door de patrijspoorten naar buiten krui pen. Een der arbeiders echter, de 26-jarige J. Landman, is onder het schip geraakt en verdronken. Volgens een verklaring van de directie van de scheepswerf is het in Nederland nog nimmer voorge komen, dat een schip van derge lijke afmetingen bij de tewaterla ting is verongelukt. Het schip bleef halverwege de helling haken en viel zijdelings ln het Winschoterdiep. Waarschijn lijk ls de schroef van de boot vast gelopen tegen een balk van de hel ling. De scheepvaart in het Winscho terdiep is tengevolge van het kap selzen van de „Rian" gestremd. Men vermoedt,- dat een gedeelte van de werf voor het bergings werk zal moeten worden uitgegra ven, teneinde het obstakel te ver wijderen. dlgde maarschalk Stalin van schending der bepalingen van het verdrag van vriendschap tuSsen Tsjecho-Slowakije en de Sowjet- Unie. Papanek verklaarde tenslotte, dat hij de toestand in Tsjecho- Slowakije een „bedreiging van de vrede en veiligheid" vond. Het verzoek om een onderzoek in te stellen naar het communis tisch optreden zal niet op de agenda van de Raad worden ge plaatst, aldus besloot Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., gisteravond na overleg met zijn juridische experts. Lie verklaarde, dat de brief, i waarin Papanek de huidige Tsje- j cho-Sipwaakse regering veroor deelt, zou worden behandeld ais de mededeling van een niet-gou- vernementale bron. De brief zou ter beschikking van de Raad staan, maar zou niet rondgaan als komend van een regering. Dc Vakverenigings' conferentie te Londen. De conferentie te Londen van vakvereniglngsleiders uit de Mars hall-landen, die gisteren is ge ëindigd, heeft besloten een advies commissie samen te stellen van tien leden met Londen als zetel. Deze commissie heeft tot taak de belangstelling voor het Euro pese herstelprogram gaande te houden. In deze commissie vor men de Benelux-landen gezamen lijk één lid. Op de eerste bijeenkomst van de adviescommissie, die na afloop van de conferentie plaats vond, werd Vincent Tewson, secretaris van de algemene raad van de T.U.C. tot secretaris en onze land genoot E. Kupers tot voorzitter gekozen. De conferentie heeft de commis sie opgedragen zich in verbinding te stellen met de commissie yoor Europese economische samenwer king en vast te stellen op welke wijze de vertegenwoordiging en medewerking van vakverenigin gen het grootst zal zijn. De regering is waakzaam In de gisteren gehouden ver gadering van de Eerste Kamer verklaarde de minister van Justi tie, dat het communisme in ons land een teruggaande beweging is. Als ons volk en de regering waakzaam blijven, bestaat er hier geen communistisch gevaar. Om trent de waakzaamheid der rege ring kan men gerust z\jn. Nog deze week zal een mededeling worden gedaan, waaruit men zal kunnen vernemen, dat de regering op korte termyn haar machts apparaat zo sterk zal maken, dat dit tegen extremistische buiten sporigheden een afdoende bescher ming zal bieden. zegt Michaël. „Anna Pauker wreed? Kjjk naar haar foto en ge weet het!" Bij zijn aankomst te New-York met de „Queen Elizabeth" heeft ex-Koning Michaël van Roemenië op een persconferentie verklaard, dat zijn plannen op het ogenblik nog geen vaste vorm hebben. Over vorming van een regering in ballingschap wist hij nog niets. Hij verklaarde zichzelf nog als Koning te beschouwen. Op de vraag: „welk percentage Koeme- niërs is IX trouw", antwoordde hrj: „het gehele land". „Werd V gedwongen het land te verlaten?" „Dat werd niet met zoveel woorden gezegd, doch dat gevoel had Ik wel." Op een vraag naar zijn mening over Anna Pauker, Roemeens mi nister van Buitenlandse Zaken, en of zjj wreed is, antwoordde h$j: „Kijk maar naar haar photo en ge weet het", Ex-Koning Michaël zsfelde minis ter-president Groza niet geheel als een loyaal Roemeen te be schouwen. Distributie-ambtenaar vervalste stamkaarten. De 44-jarige Tilburgse distri butie-ambtenaar '3. M. werd door de Tilburgse politie gearresteerd wegens vervalsing van stamkaarr ten.'Hij was 1 n.I. aangesteld om de stamkaarten van overledene, gemobiliseerde, militairen en ver- trekkenden naar het buitenland, in te nemen, welke hij evenwel te eigen bate gebruikte. Bij zijn arrestatie werd een grote hoe veelheid distributiebescheiden in zijn bezit gevonden. Hij werd ter beschikking van de Officier van Justitie te Breda gesteld. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL.. Vermoedelijk volgende week ondertekening van het verdrag. De afgevaardigden van de vijf- iandencommiasie hebben zicb tij dens de gisteren gehouden ple naire zitting in hoofdzaak bezig gehouden met het reviseren van •ie door de redactiecommissie op gestelde teksten. Er zijn nog 3 of 4 punten, waar omtrent de delegatie zich met hun respectieve regeringen moe ten verstaan. Tijdens deze vergadering werd tevens de preambule bestudeerd, doch met het opstellen hiervan is men nog niet gereed gekomen. Naar een Nederlandse zegsman tegenover journalisten verklaar de, wordt verwacht, dat, hoewel nog veel administratieve arbeid verricht moet worden, de werk zaamheden heden voltooid zullen zijn. Omtrent de plaats waar het verdrag getekend zal worden, is nog geen beslissing genomen. Waarschijnlijk zal dit evenwel Brussel zijn. Als vermoedelijk tijd stip voor de ondertekening werd midden volgende week genoemd. Naar de Nederlandse woord voerder verder nog verklaarde, betreft het hier een zuiver Euro pees verdrag. In de. opgestelde tekst worden de voorwaarden om schreven waaraan de landen, die zich bij de Westerse nie willen aansluiten, zullen moéten voldoen. NA DE HERVATTING VAN DE AFGEBROKEN PARTIJEN: „Op gevoel gespeelde paardoffers waren een vergissing", zegt Dr Euwe. VANAVOND RESHEVSKY— EUWE EN KERES— BOTWINNIK. Gisteravond stonden twee afge broken partijen op het program ma. In de eerste partij zette Smyslov de op Maandag begonnen strjjd tegen Botwinnik voort, welke partij met remise eindig de. Vervolgens kreeg hij Dr Euwe tegenover zich om de op Dins dagavond afgebroken party te vervolgen. Hij had echter aan onze landgenoot een gemakkelijk tegenstander, omdat deze, na ken nis genomen te hebben van de afgegeven 42ste zet van Smyslov, de strijd zonder verder te spelen opgaf. DE STAND: 1. Botwinnik 2</z p. (uit 3). 2. Keres 2 p. (uit 3). 3. Smyslov 2 p. (uit 4). 4. Reshevsky I'fy p. (uit 3). 5. Euwe 0 p. (uit 3). stelling geraakte. Inplaats van 33. Pe5xg6, had hij met 33. Dg4 snel gewonnen, maar ook na het eerste paard- offer leidt 34. Dg4 tot winst, en zoals uit analyse is gebleken zou zwart na 33. Pe5xg6, f?Xg6; 34. Pf4 x g6, Kf7xg6; 35. De2—f3 (i.p.v. de door Euwe gespeelde zet 35. e4e5) zijn beste spel heb- De partij SmyslovBotwinnikben moeten tonen om de partij was onderbroken in de volgende remise te houden. stelling: Wit (Smyslov): Kf2, Tb3 en el, Lb2, Pe5, Pib4, c5, f4, g3 en h2. Zwart (Botwinnik): Kg8, Te7 en e8, Lg7, Pd5, Pib7, c6, g5 en h7. Deze partij werd na de zetten 41. Kf2—f3, Te8—f8; 42. Tel— e4, Pd5f6; 43. Te4e2, Pf6 d5; 44. Te2e4, Pd5—f6; 45. Te4 e2, Pf6d5 remise wegens her haling van zetten. Weliswaar heeft wit een pion meer, maar pion f4 blijft onder druk en zwart kan wit tot her haling van zetten dwingen. Als deze de pion wil blijven bescher men, indien wit zich, hieraan ont trekt, gaat de pion en daarmede het voordeel te loor. Daarna kwam de partij Euwe Smyslov aan de beurt. De stel ling bood onze kampioen geen uit zicht op behoud en nadat hij ken nis had genomen van de ingeslo ten zet- van Smyslov 42 Pa5c6, gaf hij zich gewonnen. Het is wel buitengewoon jam mer, dat Ür Euwe, die deze par tij tot de 33ste zet zo voortref felijk had gespeeld, door niet juist berekende offers in een verlies- Naar Dr Euwe op- onze vraag, hoe hij in tot de min of meer lichtvaardige offers kon komen, terwijl hij met een eenvoudige voortzetting snel winst had kun nen behalen, mededeelde, had hij op dat ogenblik voor de nog te spelen 8 zetten niet zoveel be denktijd meer. Hij meende met de paardoffers, welke hij dus min of meer op zijn gevoel speelde, de zwarte koning in elk geval in een matnet te drijven. Het was voor hem een ontgoo cheling toen hij na de offers tot de ontdekking kwam, dat hij zieb vergist had. De 5e ronde wordt vanavond in de Dierentuin gespeeld. Res hevsky speelt tegen Euwe en Keres tegen Botwinnik. Dc Nationale Feestdag. Op de nationale feestdag, Woensdag 5 Mei, zullen de trei nen lópen als op werkdagen. BONNENLIJST. Geldig van 14 t.in. 27 Maart 1948 Bonkaarten KA, KB) KC 804: 241 Melk: 4 Liter melk. 243 Melk: 7 Liter melk. 246 Vlees: 100 gram vlees. 247 Vlees: 300 gram vlees. 248, 249 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 266 Algemeen: 250 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. 267 Algemeen: 50 gram Cacao. 268 AlgemeeD: 1600 gram brood (geldig t.m. 20 Maart). 269 Algemeen: 400 gram brood of 1 rpntsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. 253 Reserve: 800 gram brood(gel- dig t.m. 20 Maart). 255 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. 256 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 20 Maart). 180 Algemeen (Bonkaart 802): 250 gram zachte zeep (reeds aangewezen, geldig t.m. 20 Maart). Bonkaarten KD, KE 804: 743 Melk: 12 Liter melk. 746, 747 Vlees: 100 gram vlees. 748 Boter.: 250 gram boter of margarine of 200 g-ram vet. 749 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 766 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas. 767 Algemeen: 100 gram Cacao. 768 Algemeen: 400 gram brood (geldig' t.m, 20 Maart). 769 Algemeen 400 gram brood ol 1 rantsoen puddingpoeder vermicelli e.d. 753 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 20 Maart. 680 Algemeen (Bonkaart 802 500 gi4fcn zachte zeep reeds aangewezen, geldig t.m. 20 Maart-. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, MD, MF, MG, Ml! 804 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook a. Op de bonnen komt de letter A voor met de aanduiding van bet artikel en de hoeveelheid. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig, hoewel zij wat betreft de tekst enige overeenkomst vertonen met rantsoenbonnen. Zij zijn van rant soen bonnen te onderscheiden door de kleur (groen of groen met |>aars). Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Maart worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 15 Maart a,s, mag worden gekocht. TT"O',,j' Aanwijzing nieuwe werkkleding bonne n. Thans zijn ook de bonnen voor werkkleding H 2 en L 2 tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op H 2 kan men kopen: een overall, een werkpak van drlllj kepel of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een labora- toriumjas of een mouwschort. Op L 2 kan men kopen: een werkbroek of werltjasje van ke per, drill, satijn, beaverteen, En gels leer, manchester of pi low, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 3 t.m. 12 en L 3 t.m. 12 zijn nog niet geldig. o Geregeld eieren na Pasen De eierenproductie rechtvaar- de verwachting, dat in de maan den April, Mei en Juni aan alle leeftijdsgroepen regelmatig eieren verstrekt kunnen worden. Onder voorbehoud van onvoorziene om standigheden zal te beginnen met 1 April a.s. iedere veertien dagen een bon voor twee eieren worden aangewezen. Joego-Slavië heeft bevestigd, dat het „burgerlijke refugie's" uit Griekenland onderdak verleent. A. Vingerling tot lid van Zeeuwse Staten benoemd. De Voorzitter van het Centraal Stembureau heeft de heer A. Vin gerling to Goes, benoemd ver klaard tot lid van de Provinciate Staten van Zeeland, in de plaats, die door het bedanken van de heer B. Metselaar is opengevallen. o Gemeenteraad Goes. Door B. en'W. ls aan de Raad aangeboden een voorstel om B. en W. te machtigen tot het zo no dig aangaan van één of meerdere kasgeldleningen tot een gezamen lijk bedrag van f 500.000, tegen een zo laag mogelijke rentevoet. Verder wordt door hen aan geboden een concreet-verordening, regelende de bezoldiging van de ambtenaren in dienst der gemeen te, die in hoofdzaak overeenkomt met het door de commissie voor georganiseerd overleg aangeboden advies. o DE BILT ZEGT: Zonnig en droog. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Droog en zonnig weer, met bij na overal zwakke wind. Tempe ratuur tegen de middag stijgend tot ongeveer dezelfde waarde ais glBteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1