Sanering van het kleinbedrijf. VAN NELLE Heel Athene spreekt over een offensief De besprekingen te Brussel en Londen. Teleurstelling bij Land- en Tuinbouw. De „verworpenen" Dr H. W. van der Vaart Smit zou graag na Suid- Afrika verhuis. GEMEENTERADEN (Vervolg van pag. 1) Luilekkerland Op da argeloze vreemdeling maakt de stad zelfs een indruk van overvloed. En die is er ook. De winkels in de Churchillstraat en Rooseveltstraat stallen een kolossale luxe uit. Parker 51's staan er opgestapeld als pakken lucifers in een Hollandse kruide nierswinkel. Overal ziet men Leica, Rolliflex, Contax en andere kostbare camera's. Er liggen meer Nylon kousen in de etalages dan in Amsterdam, Londen en Parijs bjj elkaar. De juweliers bebben een ongelofelijke sortering prachtige horloges. kin dan de textiel In dc oude binnenstad met zijn nauwe- hellende straten rijgen de stolfenzaken zich aaneen. Wol, zijue en satijn puilen uit de vak ken. De kleermakers hebben een vooroorlogse keus in goede cosiuumstoffen. En de markt! Urenlang kan men langs de schreeuwende 1 kooplui slenteren en alles zien 1 wat elders schaars of helemaal niet te koop is. Er is werkelijk van alles: van glaswerk tot vals haar en Engelse caramels, van Hollandse haringen en Havanna sigaren tot poolschoenen. Eovendien verschaft de zwar te markt de rest, onverschillig of het een paar handgranaten is dan wel een wagonlading suiker. Een hele straat houdt zich uitsluitend bezig met de verkoop van Ame rikaanse conserven. Er is echter weinig belangstelling voor, wani de Grieken nebben een ingebo ren alkeer van conserven. Overal ziet men ook kiosken die kraken onder de last van de nieuwste Amerikaanse tijdschrif ten. Van Life tot True Lovesto- ries en Charlie Chan. En verder onuitputtelijke voorraden choco lade, kauwgummi, tandpasta en zeep. Het is, of men in New York staat. Het is nodig. De ellende is groot. Het economische leven is lamge slagen. Steden en dorpen zijn vernield. Er worden dagelijks mensen ontvoerd en vermoord. Een jong officier in een van de Alles wat Amerikaanse con- servenfabrieken leveren is in Athene te koop. Velen kun nen echter de hoge prijzen niet betalen. Bovendien hou den de Grieken niet van conserven. Politierechter. De volgende personen werden veroordeeld J. L. te Vllssingen, wegens dief stal van een ijzeren wagentje van de aannemersfirma C. de Kuiter f30 of 10 d. P. C. J. G. te Middelburg bracht een clandestiene aansluiting opresultaten van de besnrekingen het radiodistributienet aan en ge «s^teUn v^de^reking^ T,ln^n°r zen op de spoed waarmede resul- V te Domtnmg haalde «£eikt. TT zand uit de duinen. f15 of 5 d. HerI^d ^hr,jft „Hier M. P. te Oudelande kreeg ruziedan eindelijk werkelyk gezon- met zijn buurman M. en brachtbeglnselen waarop een duidelij- met een broodmes M. enige lichte ke democratie, een West-Europees systeem, opgebouwd kan worden. „Bedreiging met vrede", waar Moskou niet tegen op kan. De New Yorkse bladen juichen van de Benelux zal rijzen, vindt meer zijn oorzaak In de toekom stige mogelijkheden, dan in de on middellijk te behalen voordelen". „Indien deze landen een hand vest kunnen opstellen voor poli tieke en economische eenheid, waar andere landen zich later bij kunnen aansluiten, zou een ver enigd vrg Europa werkelijkheid kunnen worden", zo besluit het blad. De economie der Westerse de mocratieën schudt de ketenen af, Rechtszaken. Dure konijntj'es verwondingen toe t 30 of 15 d. en 2 weken gev. straf voorw. proef tijd 3 j. S. W. D. te Middelburg, wegens die het communisme haar wilde mishandeling van J. Wondergem I aanleggen en richt zich op om de f 25 of 10 dagen. grote economische en politieke C. M. te Gapinge. wegens die- kracht te tonen, welke latent aan- renmishandeling. f 30 of 15 d. wezig is. Moskou zou zich waar- C. W. te Wemeldinge, wegens schijnlek niet veel bekommeren T r> diefstal van 40 kg. appelen van om een bedreiging met oorlog, keJe da u voor j£?rst t zljn C. M. Lindenbergh. f25 of 10 d. maar dit is een „bedreiging met prtmriM0.f^n R n!Wlllte S. R., J. T. en J. C. B. allen te I vrede", waar Moskou op de lange Baarland, hadden de persoon die j duur niet tegen op kan". bij hen Ingekwartierd moest wor- den de toegang tot hun woning j jc0\„?mrwatrd?n geweigerd. Ieder f40 of 20 d. 1 behalve de twee voorwaarden M. M. Woonwagenkamp te j *°°,r j*" West-Europese Unie rtoge prijzen Distributie kent men hier niet. Slechts het brood is gerantsoe neerd. Verder verstrekt men op ongeregelde tijden een beetje koiie en suiker. De rest is vrij. Maarhet klinkt allemaal mooier dan het is. De onvergelij kelijke luxe van Athene is voor heel veel mensen eenvoudig on betaalbaar. Er heerst geen echte welvaart. Er is niet voldoende voor iedereen. Integendeel, er is een tekort aan levensmiddelen. De kranten schrijven er dage lijks over. Er heerst in ernstige mate ondervoeding, inflatie viert hoogtij. Het geld heeft geen waarde meer. De prijzen hebben een krankzinnige hoogte bereikt. En een leger van arbeiders en kleine ambtenaren, verdreven boeren en bergbewoners hebben niet genoeg inkomsten om in hun levensonderhoud te voorzien. De drachma daalt nog steeds. Verleden jaar heeft ze tweevijf de van haar lage waarde verlo ren. Eèn gulden is nu zeven en twintighonderd drachma. Een goed costuum kost een millioen drachma. Een camera anderhalf millioen. Een eenvoudig maal in een taverne vijftien tot twintig duizend drachma. Een kamer in een middelmatig hotel vijf en twintigduizend draehtma. Een beurt nog voortdurend. De laat ste koers van het gouden pond is nu twee honderd en dertig duizend drachma. Het is geen wonder, dat er on der de armen verbittering heerst. Velen zijn radeloos. Met inspan ning van alle krachten hebben ze acht jaar van oorlog, bezet ting en revolutie weerstaan. Hun krachten zijn nu uitgeput. Maarhet is nu lente. De kranten staan vol over het gro te voorjaarsoffensief. Dat geeft de bevolking weer nieuwe moed. overvolle hospitalen zei me, wat men overal steeds weer kan ho ren: „Als we maar meer wapens hadden....!" Het is een van de voornaamste verschilpunten tus sen de militaire missies en de Griekse regering. Ondertussen doet de milde lentezon de laatste sneeuw smel ten en maakt het uitgestrekte, bergachtige land klaar voor het offensief, waar de hele wereld op wacht. ALFRED VAN SPRANG. 90 millioen gulden had gevraagd, kilo vlees twintigduizend. Eenom de fouten uit het verleden zonnebril (met het prijsje van goed te maken. Dit was het ulter- negen en veertig Amerikaanse Wel overleg, geen overeenstemming. (Van onze landbouw kundige medewerker.) De land- en tuinbouw, aldus de nen. Om dit te bereiken zou vol- Maasb., Is ten zeerste teleurge-gens de landbouw een prijsver- steld over de beslissing van de re- schil van f 2.50 moeten bestaan gering, welke zij dezer dagen tussen brood- en voedergraan. Het heeft bekend gemaakt. Niet al- j verschil is vastgesteld op f 2. leen om de inhoud, maar ook om Men moet nu maar afwachten, of de vorm, waarin de regering dit er meer broodgraan verbouwd zal gedaan heeft. De regering deelt mede, dat zij haar standpunt heeft bepaald, in overleg met de geor ganiseerde landbouw, waarbij zjj min of meer de suggestie aan de hand doet, dat dit overleg ook tot overeenstemming zou hebben ge leid. Dit nu is niet waar. Overleg is er wel geweest, maar van over eenstemming is helemaal geen sprake geweest. „Deze overeenstemming wordt ook gesuggereerd door de bedra gen, welke de regering achtereen volgens opnoemt. Er was reeds tot de buitenwe reld doorgedrongen, dat de Stich ting voor de Landbouw aan de re gering een bedrag van ongeveer centen er nog aan) dertigdui zend drachma. Een behoorlijk overhemd zestigduizend. Iedereen loopt met dikke bun dels bankbiljetten in zijn zak. Een briefje van tienduizend drachma is niets. En een bede laar weigert minachtend een pa piertje van vijftig. In grote transacties rekent men dan ook uitsluitend met het gou den pond sterling. Een gouden pond is de basis van alles. In dien ilat stijgt, gaan de prijzen meteen mee omhoog. En dat ge- Holland- Amerika. Een Amerikaans ingenieur zo vertelt „Eindh. Dagbl.", was bjj Fokker in Amster dam op bezoek. Hij uitte zijn bewondering voor de perfec te productie-methoden, maar kon niet nalaten te beweren, dat men „bij ons in Ameri ka" toch nog sneller vlieg tuigen kon bouwen. Er werd een weddenschap aange gaan, wie het eerst een be paald model voltooid zou hebben. Na vijf dagen kwam een telegram uit Amerika: „Nog vier bouten aandraai en en de kist is klaar". Enkele uren later arri veerde te Amerika een tele gram van Fokker, Amster dam: „Nog drie formulieren invullen en we kunnen be ginnen'. ste minimum geweest, waartoe men gaan kon. Had men alie fou ten van de prijszetting uit het ver leden willen herstellen, dan zou een bedrag van een paar honderd millioen nodig geweest zijn. De landbouw toonde echter be grip voor de moeilijke financiële toestand van de staat en beperkte zich daarom tot !n bedrag, waar mede althans de aperte onrecht vaardigheden konden worden weg gewerkt. Telt men nu de bedragen op, welke de regering noemt, dan komt men tot een totaal van 86 millioen. Niet zo slecht dus! Maar als men deze gevolgtrekking maakt, vergeet men, dat van deze 86 millioen slechts 57 millioen voor het verleden geldt, en dat 29 millioen beschikbaar worden ge steld voor het lopende jaar. Het is dus niet zo mooi als de rege ring ons wil doen geloven door alle mlllioenen in één rijtje achter elkaar te zetten". Wat betreft de rlchtprij- z e n, deze zijn gebaseerd op de berekeningen van het L.E.I. aidus de regering. Maar hoe komt het dan, dat de landbouworganisaties, zich baserende op hetzelfde rap port van hetzelfde L.E.I. tot prij zen kwamen, welke enkele gul dens hoger liggen Zou het onder hand geen tijd worden, dat men eens wat meer te horen krijgt over de interpretatie van deze rapporten en berekeningen van het L.E.I. In de nieuwe richtprijzen moet een stimulans gevonden worden voor het verbouwen van broodgra- Feuilleton. 32) door H. KINGMANS. HOOFDSTUK XI. worden. Voor de kleine bedrijven, zo heet het verder, is de toestand nog lang niet normaal. Er zrjn nog steeds te weinig varkens en kip pen, waarvan deze bedrijven het juist moeten hebben. De regering eist te veel graan van deze bedrij ven op, zodat deze hun producten niet op de normale wijze kunnen veredelen. Voor deze bedrijven zijn de graanprijzen welke afgestemd zijn op de grotere akkerbouwbe drijven, zeker zeer laag. Er was dus alle reden geweest aan de wensen van de landbouw in dit opzicht te voldoen. Men kan vaststellen, dat de landbouw bij de overheid wel een en ander heeft bereikt, maar dat de fouten uit het verleden nog geenszins integraal zjjn goedge maakt. Nisse, wegens diefstal van hooi, 2 zakken en een kist van J. Mol. 2 weken gev. straf. M. v. W. te Middelburg, had 1800 kg. oud ijzer en afval weg genomen. f 25 of 10 d. W. P. V. te Middelburg, wegens diefstal van stenen, f30 of 15 d. K. P. L. D. te Wemeldinge, we gens het wegnemen van zand en graszoden, f 5 of 2 d. G. W. te Vrouwepolder nam f 12.50 weg. f 40 of 20 d. J. M. L. echtg. van J. G. C. te Hoedekenskerke, wegens beledi ging van M. G. Verbeek f15 of 10 d. Sa. de H. te Middelburg kreeg wegens diefstal van f 17 van Ja. v. d. Driest f30 of 15 d. Leestafel. Jubileum-Gedenkboek. De Bond van Gereformeerde Mannenverenigingen in Nederland, in 1922 opgericht met aanvanke lijk 7 afdelingen en in totaal onge veer 200 leden, heeft het vorig jaar zijn 25-jarig bestaan her dacht. Het aantal aangesloten verenigingen was toen gestegen tot 483 met 11.372 leden. In verband met het gevierde jubileum is een fraai uitgevoerd gedenkboek verschenen, waarin een overzicht gegeven wordt van de geschiedenis van de Bond, ter wijl een belangrijke plaats is Inge ruimd voor het verslag van de jubileum-bondsdagen op 8 en 9 Juli in de RIvièra-hal te Rotter dam gehouden. Dit gedenkboek bevat o.m. een aantal bijdragen van leidende fi guren in de bond. In een artikel van M. v. d. Ven wordt herdacht het pionierswerk van de nog in leven zijnde eerste bondsvoorzitter Ds C. J. v. d. Boom. Door Dr R. Schippers wordt ln een warm ge steld en van veel waardering ge tuigende bijdrage de tweede bondsvoorzitter, wijlen Dr M. B. van 't Veer herdacht. Verder bevat dit jubileum-ge denkboek een groot aantal foto's van vroegere- en tegenwoordige bestuursleden. de hulp van Amerika en de mobi lisatie van de Duitse economie door de jongste ontwikkelingen een nieuwe voorwaarde hieraan toegevoegd is, namelijk de beveili ging, die slechts hersteld kan wor den met passende Amerikaanse militaire garanties. „De New York Sun" ziet uit de besprekingen te Brussel een kern te voorschijn komen voor een Unie van Europese Staten. Dat zo velen hopen „dat uit de besprekingen te Brussel een sterke unie tussen En geland, Frankrijk en de landen Naar een gezond middenstandsbedrijf. In de afgelopen week hield de directeur van het Economisch In stituut voor de middenstand, dr F. L. van Muiswinkel, voor de vakraad van de Ned. Kath. Mid denstandsbond een voordracht, waarin hij uitvoerig het onder werp „Rationalisatie en sanering" ln het kleinbedrijf besprak. Hij nam vierkant stelling tegen het rapport van de commissie voor de middenstand van de P. v. d. A. „Het is een vergissing te menen dat rationalisatie voor het klein bedrijf, speciaal van de detailhan del, belangrijke prijsverlagingen ten gevolge kan hebben. Overbe zetting, van het bedrijf ls niet al tijd de eigenlijke oorzaak van ho gere prijzen". Sanering en" rationalisatie moe ten wij nastreven maar de lichte verbeteringen, die daaruit voort vloeien, zullen in eerste instantie ten goede moeten komen aan de positie van de middenstand zelve. Werktijden van 14 a 15 uür zijn momenteel voor do middenstand nog vrij normaal. Aan deze on- socialo toestand zal in de eerste plaats een einde moeten komen. Door van sanering een politiek actiepunt te maken, streeft men 't doel voorbij en de prijsver!agen- Toch luisteren Jochem en Geb- je ergens, waar je hard werken hard met grote belangstelling. Het schip werd overvallen door zeerovers, die warm ont vangen werden. Het leek er veel op, dat de onverlaten het onder spit zouden delven. Dat zagen zij zelf ook wel. Op een gegeven ogenblik, als bij, afspraak, ver- De beide roversschepen heb- moedelijk was het wel afgespro ben de steven naar het Noorden ken, verlieten bijna allen het ge- gewend en een Hollander merktenterde schip, waarop zo hevig met galgenhumor op: „We gaan i was gevochten. Opeens, enkele naar Vlissingen terug". De tellen later, een vervaarlijke meesten verstaan echter nu geen humor. Hun positie is te deli caat. Jochem en Gebhard staan of liggen vlak bij elkaar. De tou wen, waarmee hun handen aan de ringen zijn bevestigd, knel len geducht. Tussen hen in be- knal. Alles kraakte en beefde. Het fregat werd in stukken ge scheurd en was reddeloos ver loren. Wat was er gebeurd? Eén van de piraten had de bergplaats der munitie ontdekt en er de lont in gestoken. Of de vent gered vindt zich een zeerob, die de 50 was, wist de verteller niet. De jaar reeds gepasseerd is. Aan overlevenden van het schip spar- boord van „De Arend" hebben 1 telden in het water, werden op- ze hem wel eens gezien, maar gepikt en op het roversschip ge- nooit gesproken. Nu is er vol- bracht. Dé buit was niet heel slagen verbroedering. Hij weet precies wat er met hen gaat gebeuren. Hoe is dat mogelijk? Hij vertelt, dat hij zoo'n akkevietje voor de tweede maal méémaakt. Een jaar of tien geleden overkwam hem hetzelf de. Hij is er toen uitgedraaid. Daarom bezit de man, ondanks zijn hachelijke positie, een on verwoestbaar optimisme. Mis schien krijgt hij weer een kans. Zij dienen zich hun toekom stig lot zo zwart mogelijk voor te stellen, onderricht hij. Het is niet een verkwikkelijk verhaat groot. Met elkaar waren er nog moet, zo goed als geen eten krijgt. Hij kwam toen in Egypte terecht. Ongeveer een jaar werkte hij daar, 'maar zag toen kans, te ontsnappen en in de Levant te komen. Nou, toen was zijn bedje gespreid, dat snap je. Daar komen Hollanders genoeg. Binnen ikie maanden stapte -hij in VlaarcSngen aan wal, bij moe der de vrouw. Die had hem al dood gewaand. „Maar Coritelisz. leefde nog", lacht de man. En hij leeft nóg. Hoe lang? Wie zal het zeggen? Dat weet geen mens, nietwaar? Je moet de moed er in houden. Wie weet, misschien kan hij weer ontsnappen. Ogen en oren altijd open houden. En anders., ja, een mens heeft zijn lot niet in eigen handen. Je moet op God vertrouwen, dat is het enige, dat de werking zal bitter tegenvallen. Wij zullen, aldus dr van Muis winkel, deze aangelegenheid be- drijfs-economlseh moeten bezien en de baten van èen rationalisatie voor de fundering van een .ge zond middenstandsbedrijf moeten aanwenden. Dr van Muiswinkel weever ver volgens op, dat men onder sane ring eigenlijk alleen maar ver staat het verwijderen van een aantal ondernemers uit de bran che, maar daardoor worden de overblijvende bedrijven nog niet gezond. Het thema van de sane ring zal met grote deskundigheid ln elke bedrijfstak moeten worden bekeken. Tot de politieke delinquenten, -die hun vrijheid nog niet hebben herkregen, behoort dr H. W. van der Vaart Smit, vroeger predikant bij de Geref. Kerken, onder meer bekend geworden ails directeur van het Nederlands Christelijk Persbureau en in de bezetting hoofd van het A.N.P. Dr van der Vaart Smit is gedetineerd in de gevangenis aan de Amstelveense- weg te Amsterdam, maar als zo vele handlangers van de Duitsers ls hij van zijn onschuld volkomen overtuigd en thans doet hij zelfs al moeite om straks naar Zuid- Afrika te emigreren. Zo meldt althans „Die Vader land" welk blad o.m. meldt. „Dr H. W. van der Vaart Smit, geboren op 20 Januarie 1888 en dus 60 jaar oud, is sedert Mei 1945 'n politieke gedetineerde in Holland. Hy skryf aan ons hy meen dat hy syn onskuld wel sal bewys,- maar al word hy vryge- spreek van samewerking met die Duitsers, sal hy tog liewer na Suid-Afrika verhuis, na wat hy die afgelope jare deurgemaak het" De ,,N. Haagsche Crt." die eerst een kort overzicht geeft van het leven van deze predikant-collabo rateur in het groot, schrijft o.m.: Wij begrijpen, dat dr Van der Vaart Smit, als hij vrijkomt, lie ver naar Zuid-Afrika wil uitwij ken, want hij wordt in Nederland moeilijk meer gewaardeerd. Maar zal hij in Afrika welkom zijn? Eerst echter zal dr Van der Vaart Smit zich nog voor enkele instanties hebben te verantwoor den. Straks moet hij terechtstaan voor de Perszuivering. De ver wachting is dat deze procedure weinig nieuws meer zal opleveren. Maar men -vermoedt, dat zijn pro cedure voor de bijzondere rechts pleging, hetzij het Bijzonder Ge rechtshof hetzij het Tribunaal, niet zo vlot zal verlopen en dat hem daar ernstige feiten ten laste zullen warden gelegd. Het kon best zijn, dat Zuid- Afrika nog even geduld zal moe ten oefenen De nieuwe lonen in het brandstoffenbedrijf. De lonen, waarover de werk gevers en werknemers in het brandstoffenbedrijf overeen stemming hebben bereikt, be dragen voor de vijf gemeente klassen: f40,32, f38,88, f37,44, f 36,48 en f 35,04. Arbeiders, die 6 maanden of langer in het bedrijf werken krijgen een toeslag van 3 cent per uur. Voor vuile en zware arbeid wordt f 3 per week be taald. compagnon C. de B. 's nachts met kunstlicht op konijnenjacht ge gaan en gezien dit verboden is zonder jachtakte en op andermans terrein hadden zij zich thans voor de politierechter te verantwoor den. Uit hun verweer bleek, dat het niet zozeer om het konijn dan wel om de winst die een dergelijk stukje wild bij de verkoop ople vert te doen was. Zij kregen thuis, waar zij werkten namelijk te wei nig zakgeld. In plaats van te ver dienen moesten de beiden nu dok ken. L. P. vier maal twintig gul den of vier maal 10 dagen en zyn jachtbroeder drie maal 25 gulden of 3 maal 15 dagen hechtenis. Rechts gaat voor! L. C. te Koudekerke had geen voorrang verleend aan een voor hem van rechts komende auto eu botste hierdoor tegen een autobus. „Eigen schuld" dacht de rechter en liet verdachte f 40.betalen, waaraan deze prompt voldeed. „Kernloos". De 21-jarige L. uit Bergen op Zoom reed in een auto die met wilde remmen. Een autobus van de Stoomtram Walcheren onder vond dit toen de chauffeur onder Nleuwland voor een passagier remde. Toen de politie er bij kwam bleek bovendien, dat L. geen rijbewijs bezat. Het kostte hem twee geldboetes tot een ge zamenlijke waarde van tien tien tjes of 50 dagen. Trouwens L. was niet de enige die zonder deugdelijke remmen reed. De garagehouder J. M. te Arendskerke, J. V. uit 's-Heeren- hoek, A. de C. uit Goes, G. P. V. uit Terneuzen en M. C. van W. uit Rilland ondervonden dit tot hun schade. Zij werden allen met eeu boete, variërend tot 60 gulden, naar huis gestuurd. „Links paard". Op een paard rijden Is niet strafbaar, mits men, gelijk bij rol lende vehikels, de rechterzijde van de weg houdt. A. de J. te Kapelle deed dit niet en reed links waar door een wielrijder tegen het paard opreed, het paard de flets stuk trapte en de fletser gewond werd. Vier getuigen kwamen er aan te pas en tenslotte werd J. veroordeeld tot 25 gulden plus het betalen van de reparatie. Als zo'n paard nu ook maar rechts wilde! Provinciale Streekbeurs. Onder auspiciën van de „Va- som" streek- en branche beurs- organisatie te Tilburg, zal op 30 en 31 Maart en 1 April in de zalen vgm het Schuttershof te Goes een Provinciale Zeeuwse Streekbeurs worden georgani seerd. Op deze beurs exposeren fabrikanten, groothandelaren en grossiers in uiteenlopende bran ches en uit alle delen van het land. een dertig Hollanders over, die liever hoort hij zó niet praten. je kunt doen, en het is ook hetZo is het mij toen ook gegaan, beste. Ik doe weer precies eender. Wat Daar heeft Gebhard geen kaas I heb je er aan, met je kop tegen van gegeten. Jochem wel, maar de muur te lopen? Neem een naar Tunis werden gebracht. „Daarheen zijn we nu ook op weg, maats", zegt de zeerob, die uit Vlaardingen afkomstig is. „We koersen over een paar da gen de Straat van Gibraltar in en dan zijn we er al heel gauw." Wat er dan met hen gaat ge schieden? Dat kun je op duim en vingers uitrekenen. Precies hetzelfde, als met hém 10 jaar geleden. Na een paar dagen kom je op de slavenmarkt te staan. Je komt er geen steek verder mee. Je zou kunnen vragen: waarom brengt God mij in deze positie? Als Hij dat niet doet, hoeft Hij er me ook niet weer uit te halen, dat is logisch, Niet ver van hen vandaan rol len de vloeken. Een Hollander heeft zich op enigerlei wijze misdragen. Daarop heeft dei Moor, die in de buurt de wacht! heeft, er ongenadig met zijn zweep op losgeslagen. De Hol HAAMSTEDE. Er komt een nieuwe luidklok. Op haar verzoek besloot de raad mej. Lemsom per 1 April eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de Fröbel school. Besloten werd een nieuwe luidklok voor de toren dep Ned. Herv. Kerk te laten gieten ter vervanging uan, de geroofde klok. De klok kan ongeveer 20 maanden na bestelling geleverd worden. De aftredende leden van het Burg. Armbestuur de heren L. Hanse en P. v. d. Kreeke werden Zijn kameraads in de buurt vloe- herkozen. ken, wat tot gevolg heeft, datjT °P ket verzoek van het Chr. méér slagen vallen. Dan wordt1 ^ceu™, v°?.d ,oes' het weer stil. Je bent immers,e bijdrage per leerling werd na een flink debat met 4 tegen 3 st. gunstig beschikt. De wijziging van de verorde ning op de heffing van school gelden voor de kleuterschool werd goedgekeurd, evenals de voorgestelde wijzigingen voor begrafenisrechten op de oude begraafplaats. Alle rechten wor den met ongeveer 50 pet. ver hoogd. De begroting voor 1948 werd op enkele punten gewijzigd. De heer Goudswaard kon om principiële reden de post van f 100 voor een te houden volks feest niet goedkeuren. De begroting werd tenslotte vastgesteld met in ontvang en uitgaaf gewone diepst f104063,91; onvoorzien van f 5423,52. De ka- pitaaldienst in ontv. en uitgaaf f 195.504,46. De heer De Bruine vestigde de aandacht van B. en W. op machteloos tegenover zulk bruut geweld. „Stomme kerels", zegt Corne- lisz. „Ze bereiken er niks mee. Ja, je maakt het er erger door." „Je zou de smeerlappen an ders één voor één over boord smijten", vindt Gebhard, voor zover dat mogelijk is, met zijn gebonden handen een beweging makend. De Vlaardinger lacht schril: „Allemaal gekheid, maat. Je doet het verstandigst, je gehoor zaam te schikken, ook later, als je ergens als slaaf werkt. Hard werken ook.. Dat wekt vertrou wen. Je hebt dan grote kans, wat meer vrijheid te krijgen en kunt dan mogelijk weg komen. Je wordt verkocht en dan kom lander krimpt ineen van de pijn. goede raad van mij en doe niet zoals die kerels daar. Het kost fwee urgente zaken n.l. een je striemen van jewelste en ze sportterrein en de omzetting van houden je in de gaten." j Burgerlijk Armbestuur in een (Wordt vervolgd.) - Sociale Dienst. Tet vergoedingsbedrag, voor ae O.L.. school werd vastgesteld op f 21,80 per leerling. Enkele kleine wijzigingen in de begroting over 1947 werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat hij Maandags en Donderdags van 11 tot 12.30 spreekuur zal hou- ÉN NU v WW/ EEN KDPJE Ir ARNEMÏIIDEN. Er zullen 18 woningen gebouwd worden. In de onder voorzitterschap van de heer J. Langebeeke gehouden vergadering der gemeente raad werden door de voorzitter woorden van deelneming betuigd aan de familie van de belde kort na elkander overleden raadsleden C. de Nooijer en J. J. van Horssen. Een verzoek van M. Siereveld om de raadsvergaderingen des avonds te houden vond steun bij een viertal andere raadsleden. De voorzitter zal trachten een oplos sing te vinden om de voor- en te genstanders zoveel mogelijk tege moet te komen. De verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting werd gewijzigd overeenkomstig de aanwijzingen van de Minister van Binnenlandse Zaken. De salarisre geling voor het secretarie-perso neel werd ten aanzien van de pe riodieke verhogingen gewijzigd. Het verzoek van het Chr. Lyce um ln Zeeland om een bijdrage voor eventuële leerlingen uit deze gemeente werd, op voet van ge lijkheid met het Openb. Middel baar en Hoger Onderwijs, ingewil ligd. Besloten werd tot bouw van 18 woningwetwoningen voor welks financiering een geldlening zal worden gesloten van circa 3 ton. De vergoeding voor het Lager Onderwijs werd voor 1948 vast gesteld op f 18.59 per leerling. De begroting voor 1948 werd vastge steld met een ongedekt tekort van f 2945.ondanks een buitengewo ne rijksuitkering van f 11050. Aan de vereniging voor Bijz. La ger Onderwijs werd een voorschot van f 3897.70 op de uitkering voor 1948 toegekend. (Ingez. Med.) den. De vereniging van dulvenhou- ders te St. Philipsland „De Reis duif" vergaderde verleden week in de „Druiventros". De heer A. F. Goedemondt op zichter Rijkswaterstaat te Tholen ie tijdelijk ln gelijke functie over geplaatst naar Goes. Tot tijdelijk Ontvanger-Griffier van de Frederikspolder ls be noemd de heer Jac. Eversdijk te Kortgene. Biddag. Wij hebben weer de harde grond geploegd De kluiten mul gemaakt en ['t zaad gestrooid. Wij hebben naar Uw wil zwetend gezwoegd Geef ons Uw zegen of ons loon [komt nooit. Gij moet de regen zachtjes nederplengen De gulle wind moet langzaam [drogend gaan. De zon moet mild zijn en straks [brandend zengen, Dan zal het graan zwaar op zijn stalen staan. Ga zelve tussen 't groen en [rijpend koren, Zijt Gij er niet als 't zilvrig naar [U wuift? Wij kunnen U in 't droog geritsel [horen En zien hoe schoon de rogge [naar U stuift. Wij weten niet, hoe Gij het koren voedt, Maar zienderogen ivordt het vol [en groot. Wij werken zwaar en zwaar zint ['t trage bloed Geef ons Uw heil - en enen zaalgen dood. WILLEM DE MéRODE. Ring Goes V. U. Zaterdag vergaderde de Ring Goes van de Ver. voor H. O. op -G. G. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Zuidema, op het verblijdende feit, dat het te kort van de Vrije Universiteit van 2 ton, kon worden wegge werkt. De verwachtingen zijn verre overtroffen. Uit de mededelingen uit ver schillende plaatsen bleek, dat ook de kring Goes meer dan het geschatte aandeel heeft bijgedra gen en dat het aantal begunsti gers belangrijk kon worden uit gebreid. Ook de gevoerde busjes actie gaf bevredigende resulta ten. Vervolgens werd stilgestaan bij de te voeren actie om in de toe komst het ontstaan van tekor ten te voorkomen. De heer Kalisvaart, vertegen woordiger van de V. U., sprak een opwekkend slotwoord, waar in hij besprak wat gedaan werd en nog gedaan moet worden om onder de zegen des Heren 't be houd van de 'V. U. te verzekeren. De vergadering werd door Ds v. d. Leek met dankzegging ge sloten. GOES. Verhoging begrafenisrechten. Ter toelichting zeggen B en W dat de opzet van het thans aan hangige wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding tus sen het Rijk en de gemeenten ls, deze laatste, indien enigszins mo gelijk financieel weder zelfstan dig te maken. Wat betreft de be groting dezer gemeente in 1948 ls het gelukt, deze sluitend te ma ken, zij het met moeite. Er dient voor gezorgd te worden, dat de gemeentelijke middelen worden versterkt, opdat enige ruimere armslag wordt verkregen met 't oog op omstandigheden, welke zich ln 1949 en volgende jaren kunnen voordoen. In verband daarmede, stellen zij voor, de rechten, geheven wegens het gebruik der algemene be graafplaats te verhogen. In aan merking nemende de waardeda ling van het geld enerzijds en de verhoging der uitgaven terzake van deze Inrichting anderzijds, menen zij, dat een verhoging der bestaande rechten voor wat be treft die neergelegd in de artike len 2 en 7 der heffingsverordening (graven en grafkelders) met 100 pet. voor de le en 2e klasse en wat aangaat de tarieven voor de 3e klasse en van art. 9 en 14 (on derhoud graven en opgraven lij ken) met resp. 50, 50 en 25 pet., voor belanghebbenden niet te be zwaarlijk is te achten. KAPELLE. Gezellige avond N.L.C.B, Vrijdagavond hield de afdeling Kapelle van de Nederl. Christelij ke Landarbeidersbond een gezelli ge avond in het gebouw Obadja. De voorziter de heer P. Mln- naard memoreerde in zijn ope ningswoord het afgelopen jaar. Het ledental is weer gegroeid. Spreker stond stil bij de puzzle „lonen en prijzen" en verder b(j de samenwerking tussen werkge vers en werknemers. Spr. wees met nadruk op samenwerking in de bedrijven, opdat er in de be drijven een behoorlijk bestaan te vinden is. Temidden van alle zor gen weet ook de N.C.L.B. zich vastgeklemd aan Gods woord dat ons aller richtsnoer is ook op het terrein van het maatschappelijk leven aldus spreker. De secretaris gaf een uitvdferlg overzicht van het jaar 1947. Het verdere deel van de avond werd gevuld met zang, "Voordrachten By de uitgang werd een collëcta gehouden voor het T.B.C.-fonds, yerseke. Jaarvergadering kring van Chr. Plattelandsmeisjes. Dezer dagen werd alhier een jaarvergadering gehouden van de kring der Chr. Plattelandsmelsjes. Mej. M. op 't Hof te Kapelle open de deze avond met gebed en las daarna een gedeelte uit Rom. 5. Een hartelijk welkomstwoord richtte zij aan Ds en Mevrouw Booij en aan de heren Koppe en Slmonse. Hierna hield mej. Ans Schipper te Yerseke een inleiding over Artikel 15 Ned. Geloofsbelijdenis „De Erfzonde". In de pauze werd een bespre king gehouden. „Erfdeel en Taak" werd door de dames uit Kapelle gedeclameerd. Dit werd goed voorgedragen. Verder lever den de dames Ina Vogelaar te Krabbendijke en Mien Kanaar te Kruiningen nog een bijdrage. Ds Boojj sprak een slotwoord waarna de vergadering werd ge sloten. WAARDE. Gemeenteraad. Donderdagmiddag om 3 uur zal de Gemeenteraad voor de eerste maal in dit jaar in ver gadering bijeen komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2