Men werd het eens te Londen. Het avontuur van „DeZeven Provinciën Wapenarsenaal en smokkelwaar in woning van taxi-ondernemer ontdekt. Nog niets bekend over Westerse Unie. Nederlands schip op de Schelde door Panamese stomer in de grond geboord Begroting van Marine. De Gaulle hield een rede te Compeigne. Niet verwacht en toch gekregen. Ernstig misdrijf drie jaar later opgehelderd. Alle deelnemers aanvaarden internationalisatie van het Ruhrgebied. „Maak voort met het Plan-Marshall.'' Met Pasen extra boter. Communistische onruststokerijen HET GEVOLG VAN EEN JACHT OP TWEE AUTODIEVEN. Nationale afweer. Zoontje van stuurman kwam om het leven. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Sc JAARGANG No. 891 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m Rubriek Kabouters 5 cent per woord P*>OTE«;TAmtc ru».ctc.mk BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 8 MAART 1948 Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON y. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HITZEN GA, Middelburg, Ds J. KAKELS E te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VKOEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en onderpang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.99 u., onder 18.33 u. Maan op 7.17 u., onder 16.54 n. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 9 Maart: 1.32 u. 1.69 m., 13.56 u. 1.88 m. Door de gebeurtenissen in het Oosten van Europa zjjn plotseling alle ogen geopend voor het gevaar van het op dringend communisme. In verband hiermede is van belang wat „dan Valin" in „De Figaro" schrijft over de eommunisitsche onruststokerijen, die niet van vandaag of gisteren dateren, en die elk op zich onderdeel vormen van een enorm strategisch plan. Een plan. dat met buiten gewone zorg is opgesteld tot in de kleinste en ogenschijnlijk on betekenende bijzonderheden. Reeds in het jaar 1926 richtte de Komintern zijn activiteit op Nederlands-Indië. In November 1926 stond een aanzienlijk aantal arbeiders op Java gewapender hand op tegen het wettig gezag, gevolgd door een opstand op Su matra. Gebouwen werden met de grond gelijk gemaakt, spoorwe gen verwoest. De door de rebel len toegepaste tactiek op Java cn Sumatra had toen veel over eenkomst met soortgelijke relle tjes te Hamburg, die omstreeks dezelfde tijd plaats vonden. De zelfde hand trok achter de scher men aan de touwtjes. Hot Komintern en zijn satel liet in Ned. Oost-Xndië, Leo Tchang hernieuwden hun aan vallen zes jaar later. Wat zich toen in de wateren van het Ver re Oosten afspeelde was dermate verbazingwekkend, dat het her inneringen wekt aan de Putschen der nazi's, aldus Valin. De Ne derlandse regering reageerde snel, 425 muiters werden in de gevangenis geworpen. De Komintern schreeuwde: „Weg met de imperialisten. Be vrijd de gevangenen van Soera- baja". De militaire afdeling van d§ Komintern bezat in die tijd op de Nederlandse kruiser „De Ze ven Provinciën" een sterke cel en bovendien een comité van ac tie bestaande uit Nedc-^andse en Javaanse mariniers. Tchang, de afgezant van de Komintern had in Moskou nauwkeurig de wa penfeiten van de muiters van de „Potemkin" bestudeerd. Een koerier ging vanuit Sin gapore, de zetel van de Komin tern, naar Ned. Oost-Indië met instructies. De kruiser* „De Ze ven Provinciën" moest in op dracht van de Komintern de vlootbasis Soerabaja bombarde ren. Deze actie zou het signaal moeten zijn voor daden van re bellie op alle andere vlooteenhe- den. De overmeestering van „De Zeven Provinciën" ging vlot in haar werk en Moskou begroette de overrompeling dadelijk als een buitengewoon belangrijk succes. Kameraad Dimitrof, thans chef van Bulgarije, beval de afkondi ging van het volgende manifest ter ondersteuning van de muite rij: „Zeelieden van alle landen, bereid u voor om het glorierijke voorbeeld van „De Zeven Pro vinciën" te volgen". Deze proclamatie werd gedrukt in het Duits, Nederlands, Engels, Frans en de Scandinavische ta len en in het geheim verspreid aan boord van de oorlogsschepen van de betreffende naties. Tege lijkertijd organiseerde de Komin tern nieuwe acties in Nederland en Nederlands-Oost-Indië. Uitvoerig beschrijft Valin de sensationele ontwikkeling van de poets van „De Zeven Provinciën". Dank zij grote snelheid kon het rebellenschip zich aanvankelijk aan de achtervolging onttrekken. Op dat moment meende de Kom intern vast, dat de kanonnen van 280 m.m. aan boord van „De Ze ven Provinciën" een einde zouden maken aan enkele eeuwen van Snellere opbouw van de vloot. Aan het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Marine, ontlenen wij het vol gende: Verscheidene leden zijn allerminst gerust over de opbouw van onze vloot. Niet alleen bad de gedachtenwisseling in de Tweede Kamer over dit onder werp hen niet bevredigd, doch, gezien de onzekere internationale politieke toestartoen, waren zij van mening, dat met de indie ning van een vlootplan de uiter- .e voortvarendheid moest worden betracht. Andere leden stelden de vraag, of de minister wel voldoende de gestadige ontwikkeling van de techniek in ogen houdt; een tech niek, die het nodig maakt, dat ons land, met een beperkt budget, te allen tijde het modernste oor logsmateriaal aan zijn militaire ultdusting kan toevoegen. Weer andere leden hadden niet zonder leedwezen ervaren, dat was voorgesteld de vlootultgaven met ongeveer 50 millioen gulden te verhogen. Tegen deze opmer kingen werd aangevoerd, dat be zuiniging tot dezelfde noodlottige uitkomst zou leiden als de erva ringen in 1940 hadden aange toond. Wat de aanschaffing van vlieg tuigen betrof, zouden verscheidene leden gaarne vernemen, welk plan de minister m deze nastreeft. Nog geen beslissing over FinsRussisch militair verdrag. 600 Finnen vluchtten naar Zweden. De Commissie voor Buitenland se aangelegenheden van het Fin se Kabinet heeft Zaterdag ruim twee uur bespreking gehouden over hef voorstel van Stalin tot sluiting van een verdrag van mi litaire bijstand, zonder tot een de finitief besluit te komen, aldus meldde radio-Helsinki. De ver gadering werd tot heden ver daagd. De besprekingen werden gevoerd onder leiding van Presi dent Paaslkivi. De laatste 30 dagen hebben meer dan 600 Finnen de Fins Zweedse grens overschreden. De meeste van hen kwamen de laat ste 10 dagen na het Sowjet-Rus- Nederléndse heerschappij over de i Indische eilanden. De opstande- lingen zonden ronkende tele-1 grammen de wereld in om de sterkte van hun positie Bekend te maken. Fataal spel met een aantal zwakkelingen, diejzich tot deze hand- en spandiensten aan Moskou hadden geleend. Toen het smadelijke einde van de na- ieve strooptocht was aangebro ken, liet de Komintern zijn knechten koud in de steek". Wij kunnen ons overtuigd hou den dat wat toen in Indië ge beurde en door de S.D.A.P. in ons land openlijk werd toege juicht, door Moskou niet is ver geten. Als Soekarno, dank zij de steun van de P. v. d. A. en de K.V.P. voorgoed de leiding krijgt zal de Komintern zeker niet nalaten van haar hinderlijke belangstel ling blijk te geven. Generaal De Gaulle, de leider van de „Ras9emblement du Peup- le F^pncais", heeft gisteren in een rede te Compiegne verklaard, dat de Amerikaanse steun aan Europa evenzeer ten gunste van de defensie als van het econo misch herstel dient te worden verleend.' Hij bepleitte de vorming van een economisch, diplomatiek en strategisch blok door de vrije landen van Europa. „Dit mok, dat 250.000.000 mensen omvat, be schikt over reusachtige materiële en* spirituele hulpbronnen", aldus De Gaulle. „De daaraan deel nemende landen zullen hun pro ductie, handel, buitenlandse be trekkingen en verdedigingsmidde len moeten combineren". Hij acht te Frankrijk voorbestemd om van dit blok, „dat de kansen van de oude wereld zal doen herleven", het centrum .te vormen. De Gaulle achtte het noodzake lijk, dat Duitsland en Oostenrijk worden hervormd, zodat zij deel konden uitmaken van het weste lijk blok. Ook het Ruhrgebied zou tot dit blok moeten toetre den onder een speciaal beheer. „Frankrijk moet het initiatief nemen", aldus de Generaal. „Op het ogenblik zijn er tal rijke redenen, in het bijzonder economische, die een einde aan de oude vete tussen onze landen noodzakelijk maken. Europa kan niet, tot een eenheid komen, in dien Duitsland zich opnieuw een mogelijke dreiging betoont. Daar- Poststukken uit 1940 thans bezorgd. Velen hebben in de afgelopen dagen en zullen in de eerstvol gende dagen brieven en andere poststukken ontvangen uit het buitenland, waarvan de poststem pels dateren uit Maart en April 1940, de laatste maanden dus voor de oorlog. Het zijn meest brieven uit Spanje, Italië en verder gelegen landen, tot Australië toe, die be gin Mei 1940 in Frankrijk waren aangekomen en tengevolge van de Duitse inval niet meor naar ons land konden worden doorgezon den. De poststukken, die destijds door de Franse posterijen in een kelder van een kasteel waren op geborgen, was men na de bevrij ding vergeten, totdat zij enkele dagen geleden toevalligerwijze werden gevonden. o— Roemenië krijgt een nieuwe grondwet. Krachtens een nieuwe republi keinse grondwet, die 6 April aan EEN REVOLVER IN EEN FAUTEUIL. De diefstal van een auto te Bergen-op-Zoom heeft geleid tot de constituerend worden voorgele transport, olie telefoon- en radj menlë genatione Kerkelijke licï vergadering zal •d, zullen mijnen, de telegraaf-, •diensten in Roe- Iseerd worden, ten zullen niet langer het recht hebben eigen scholen te onderhouden. de ontdekking wapenarsenaal, bewaarplaats in bet dorpje Nieuw- land by Middelburg. Daar vond namelijk de politie, op jacht naar de daders van de diefstal, in de woning van een taxi-ondernemer H. een verzameling vuurwapens van verschillende kaliber, alsmede munitie, ginniniknupels, autoban den, sigaretten, wol, enfin noem maar op. In verband met de autodiefstal werden gearresteerd de 32-jarige H, en de 21-jarige L., beiden uit Bergen op Zoom, alsmede boven genoemde taxi-ondernemer, ter wijl ook de, eveneens te Nieuw- land wonende, garagehouder K. bjj het zaakje is betrokken. Het begon met de diefstal van een vrachtauto, die geparkeerd stond op de Markt te Bergen op Zoom. De eigenaar van de wagen, die naar de bioscoop was geweest, kwam, toen hij naar zijn woon plaats Hoogerheide terug wilde keren, tot de minder prettige con clusie, dat zijn wagen verdwenen was. Hij stelde aanstonds de po litie op de hoogte en deze sloeg onmiddellijk alarm. Niet alleen ging men direct op onderzoek uit, doch stelde men .zich direct in verbinding met de politie in die plaatsen, welke lig gen in het gebied van de Moer dijk tot de Belgische grens, ja zelfs tot in Zeeuwsch-Vlaanderen sische voorstel tot het FinsRus-1 sisch militair verdrag. Het groot- *2 ste deel der vluchtelingen komt IDuitse promeem, uit Karelië of Estland en waren vóór de oorlog Russische burgers. Volgens een te Helsinki ver schijnend nieuwsblad, aldus meldt Radio Moskou, heeft de Finse president Paasiklvi wel zijn goed keuring gehecht aan een handels verdrag met de Sowjet-Unle, waar het Finse parlement zich in December voor heeft verklaard. Volgens het te Moskou gete kende verdrag zal Finland meta len, meststoffen en „de noodza kelijke hoeveelheid voedsel en broodgraan" ontvangen. dat Indirect of direct tot de wederoprichting van het „Relch" leidt, een slechte op lossing zijn. De geëvacueerde bewoners van Helgoland, dat door de R.A.F. als doel voor bommenwerpers is ge bruikt, hebben aan de commissie voor de mensélijke rechten van de V.N, en het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht weer naar het eiland, dat vroeger een Duitse mariebasls was, terug te mogen keren en behandeld te worden als een kleine natie. In Juni 1945 nam de heer H. Koopman een eigarettenbllkje op, dat hij in- de schuur achter zijn woning aantrof en werd op slag door een explosie van een daarin aangebrachte helse machine ge dood. Het onderzoek van de po litie, die sterke verdenking koes terde tegen de toen 27-jarlge J. W. J., vertegenwoordiger van een fotohandelaar te Amsterdam, le verde destijds niets op en wegens gebrek aan bewjjs werd de man op vrije voeten gelaten. Groten deels had men de verdenking toen gebaseerd op mogelijke jaloezie ën wraakgevoelens van I. jegens de dochter van het slachtoffer, die haar omgang met I. In ruil voor die met een Canadees mili tair had verbroken en die wegens huishoudelijke werkzaamheden vrij regelmatig in deze bergplaats vertoefde. Dezer dagen werd I. In verband met een diefstal van fototoestellen opnieuw gearresteerd. Bij een on derzoek in zijn woning ontdekte de recherche aldaar opgeslagen munitie en deze vondst leidde er toe, dat I. bekende 3 jaar ge leden de helse machine in het schuurtje van de heer Koopman te hebben geplaatst. o HERVATTING BESPREKINGEN IN APRIL. De Londense besprekingen over de Duitse kwes tie, waaraan de V.S., Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden hebben deelgenomen, hebben tot succes geleid. Men is namelijk tot overeenstemming gekomen over het federale karakter van Duitsland, de toekomstige internationalisatie van het Ruhr gebied en het met elkaar in overeenstemming bren gen van de economische politiek in de drie Weste lijke zones. De besprekingen zullen worden hervat in April, teneinde nog openstaande kwesties nader te regelen. Het moet weinig minder dan een triomf beschouwd worden voor Marianne, dat zelfs het document, waarin instelling van een internationale controle over het Ruhrgebied wordt voorgesteld, door alle zes mogendheden werd aanvaard. De Franse pers, uitgezonderd de communistische „Humanitó", juicht dan ook de overeenkomst-in-princlpe betreffende de Wes telijke Unie hartelijk toe. De kranten zijn het er over eens, dat de consessies, die door alle partjjen zjjn gedaan, een goed begin vormen voor het succes van de toekomstige samenwerking der Westelijke mogendheden. Amerikaanse geleerden hebben bij het splitsen van atomen een nieuw element gevormd, het ura nium 233, dat ontstaat bij deuc v o transmutatie van thorium in ura- j Engeland en Amerika besproken, Voordat de vertegenwoordigers der Beneluxlanden aanwezig wa ren, wilde de conferentie niet erg vlotten. Naar men meent, was men het niet erg eens over de politiek inzake de schadevergoe dingen. De verschillende agendapunten waren het onderwerp van een ge detailleerde studie, met uitzonde ring van de kwesties de veiligheid betreffende, die slechts voorlopig zjjn bestudeerd en in detail zullen worden beschouwd bij de hervat ting der besprekingen. Ook de bespreking van de territoriale kwesties is tot de volgende zit ting uitgesteld. Tussen de delegaties van de V.S., Engeland en Frankrijk had den besprekingen plaats over be paalde aspecten van de kwestie der herstelbetalingen van Duits land. voor zover zij verband hou den met de interne politiek in de drie betrokken zones van Duits land. Ook de positie van de drie westelijke zones van Duitsland met betrekking tot het Europees herstelplan werden door de V.S., In deze zin zullen worden inge diend op de komende vergadering van de commissie voor Europese economische samenwerking. In principe bereikte men over eenstemming over de aanbevelin gen voor de associatie van de Be- nelux-landen inzake de politiek ten aanzien van Duitsland. Alle delegaties stonden welwil lend tegenover de Instelling van internationale, controle op het Ruhrgebied waaraan Duitsland deel zal nemen. Het doel van deze internationale controle zou zijn te verzekeren, dat de economische bronnen van dit gebied niet op nieuw worden verbruikt voor agressie en dat de steenkool, cokes en staal van het Ruhr gebied in voldoende mate ten goede komen aan grote delen van de Europese gemeenschap, met inbegrip van Duitsland zelf. De overeengekomen aanbevelingen over de omvang en de vorm van deze controle zullen aan de be trokken regeringen worden voor gelegd. Een constructieve discussie tus sen alle delegaties vond plaats over de huidige toestand en de mogelijke evolutie van de poli tieke en economische organisatie van Duitsland in de Brits-Ame rikaanse en de Franse zone. Een grote mate van overeenstemming werd bereikt over een aantal ge schilpunten. In het bijzonder werd men het er over eens, dat een federale regeringsvorm, die de reehten van de repectieve staten voldoende beschermt maar tege- riteiten to"wést-Duitsh^dTin alle 1 voorziet in een behoor- aangelegcnhedcn, die voortkomen!Idk centraal gezag, het best ge- uit het Europees herstelplan en betrekking Duitsland. het politieke en economische wel zijn van de landen van West- Europa en van een democratisch Duitsland er een nauwe associatie van hun economisch leven moet zijn. Daar het niet mogeiyk is geble ken Duitsland economisch tot een eenheid te maken en de oostelijke zone verhinderd is haar rol in het Europese herstelplan te spelen, zijn de drie westelijke mogend heden overeengekomen, dat er een nauwe samenwerking moet ko men tussen deze mogendheden zelf en tussen de bezettingsauto- DE VIJFMOGENDHEDENCONFEREN TI E TE BRUSSEL. ZAL OOK ITALIË MEE GAAN DOEN? Zaterdag hebben de vertegenwoordigers der vijf mogendheden te Brussel tweemaal geconfereerd, n.I. van 10 tot 12 en van 5 tot kwart voor zeven. De Engelse afgevaardigde Jebb arriveerde te Brussel- met het nieuwe BritsFranse ontwerp-verdrag en het antwoord der Britse regering op het ontwerp der Benelux-landen voor een vijf mogen dhe denver (lag. De heer ,ïebl> droeg een klein rood koffer tje, waarin men het Britse antwoord vermoedde, want verschei dene malen waarschuwde hij zijn chauffeur er voor te zorgen, dat het koffertje in veilige handen zou blijven. Over de aard van het gesprokene kon men echter niets te weten komen. Het stilzwijgen werd zo zeer in acht genomen, dat het maar blijft bij „het krijgen van indrukken". Het schjjnt echter, dat op prin- Van gewoonlijk betrouwbare cipiële punten accoord is bereikt zijde werd vernomen, dat de even- en dat de besprekingen nu nog tnele opneming van Italië in de gaan over het juridische aspect West-Europese Unie ter sprake en de vorm van het verdrag, dat is gekomen. Frankrijk zou deze na het beëindigen der werkzaam- kwestie hebben opgeworpen en Engeland zou er goedkeurend tegenover staan. Italië zou echter pas to het verdrag worden opgenomen, na dat het doot de vijf landen is ondertekend. Memorandum van Benelux. Reuter" verneemt, dat het me morandum der Benelux op de con ferentie voor een Westerse Unie te Brussel slechts de grote lijnen der problemen van de wederzijdse verdediging betrof. Over defen sieve samenwerking werd wel ge sproken maar alleen In alge mene termen. Er werd niet ge sproken over uitbreiding van het beginsel der wederzijdse verdedi ging tot overzeese gebiedsdelen, aldus verneemt Reuter van wel ingelichte zijde. Wel zijn juridische adviseurs bezig een formulering te vinden. Deze formulering zal ln het vijfmogendhedenverdrag wor- len opgenomen. Het aanbod om de versteviging van het Westen uit te breiden tot overzeese ge biedsdelen (een voorstel van Bevin) is speciaal door de Bene lux verwelkomd, zo verneemt Reuter verder. „Maar koloniale problemen in verband met een Westerse XJnie zijn tot dusver door deze landen zuiver van eco nomisch standpunt bezien." o Een nieuw raket-projectiel van de Amerikaanse marine heeft een hoogte bereikt van 125 km. met een snelheid van 4827 k.m. per uur. Een tijdens de proefneming afgeschoten V-2 bereikte een hoogte van 183 km. met een snel heid van ongeveer 5630 k.m. per uur. 358.600 ton in Duitsland gedu rende Februari ingevoerde levens middelen hebben Engeland en Amerika bijna 48°'millioen dollar gekost. De Import van meel be droeg bjjna 200.000 ton ter waar de van bjjna 30 millioen dollar, zo deelt de Britse bestuurscom missie mede. van een geheim teneinde te voorkomen, dat annex smokkel- de daderfi 2leh over de grens of boven de Moerdijk zouden be geven. Op het spoor. Het was maar een klein draadje doch het gaf de richting aan waarheen de dieven zich be geven hadden toen men, na aan vankelijk zonder resultaat te hebben gezocht, de volgende avond een „tip" van de straat dienst kreeg. De politie, die eerst bij het Hollands Diep had rond gesnuffeld, trok toen Zeeland ln. Eerst werd gezocht in Goes, maar ook hier kon men niet „warm" worden en trok men verderop, teneinde meer succes te kunnen boeken. In Nieuwland vond men in de garage van K. de gestolen auto, maar K., aan de tand ge voeld, diste zo'n fantastisch ver haal op, dat de politie er bijna in was gevlogen. Maar de speur ders, ook niet van vandaag of gisteren, lieten zich niet om de tuin leiden en arresteerden in Ber gen de heren H. en L., die inmid dels daar weer gesignaleerd waren. Na een kort verhoor vielen deze beide „heren" door de be kende mand, waarbij eveneens vast kwam te staan, dat de ga ragehouder ook in het complot zat en samenspeelde met de Nieuwlandse taxi-ondernemer H. heden door de ministers van Bui tenlandse Zaken der betrokken landen zal worden getekend. Van de drie verschillende syste men van verdragen waaruit men de keuze had, schijnt men de vorm van het multilaterale accoord te hebben gekozen, daar dit systeem de deur open laat voor andere landen. Hoewel op de conferentie niet over een militaire samenwerking zal worden gesproken, schijnt wel het principe van gemeenschappe lijke verdediging tegen een aan valler, op de wijze zoals dit ln het inter-Amerikaans verdrag van Petropolis is neergelegd, te zullen worden behandeld. In de kring van een volk, komen vaak allerlei tegenstellingen voor, die het binnenlandse leven in vlam kunnen zetten. Er zijn familie-ruzies, geschillen voortkomende uit plaatselijke en gewestelijke eigenaardigheden, wrijvingen van politieke en van sociale aard. Het kan daarby warm toegaan. Nu werd vroeger als een vast staand feit aangenomen, dat uit eindelijk toch de binnenlandse vre de gewaarborgd wordt, door het buitenlandse gevaar. Dreigen ge varen van buiten, daif sluit wat tegenover elkaar staat, zich dicht aaneen. 't Was deze gedachte waarvan mr. Troelstra in 1914 uiting gaf, toen hij bij het uitbre ken van de oorlog verklaarde, dat in deze omstandigheden de natio nale gedachte de nationale ge schillen behoorde te overheersen. De laatste jaren is hierin ver andering gekomen. Het Is vaak zo, dat de nationale geschillen worden toegespitst oiïl* buitenlandse overheersing te ver gemakkelijken. Iets daarvan hebben we gezien in 1940. En nu zien we het opnieuw, maar ln versterkte mate in het wroeten van het communisme. Geen middel wordt ongebruikt ge- I laten om onrust en wanorde te wekken en de tegenstellingen vooral op politiek en sociaal ge bied te verscherpen. Getracht wordt heel het natio nale leven te vertroebelen. En dat met geen ander doel, dan het in- j ternationale communisme en de macht van Sowjet-Rusland te ver sterken. Nationale afweer is hier ge boden. De ontdekking van de geheime bergplaats. Bij een inval in de woning van H. ltwam men tot een verrassen de ontdekking. Men trof namelijk in een soort geheime bergplaats tal van wapens aan, munitie, smokkelwaar, gestolen autoban den, wollen stoffen en knotten wóï, sigaretten, ja zelfs gummi knuppels. In een uitgeholde balk vond men een jachtgeweer, in een' fau teuil, eenrevolver, waar schijnlijk uit voorzorg. Ook K. en H. uit Nieuwland hebben een bekentenis afgelegd. De laatste ls overgegeven aan de Rijkspolitie te Nieuwland, die een verder onderzoek zal instellen naar de ontdekte goederen. o Waarschuwing van Amerika'* Minister van Landbouw. Clinton Anderson, Minister van Landbouw der V.S., heeft op een snelle actie van het Congres aan gaande het Plan-Marshall, aange drongen. „Tsjecho-Slow.akije is gevallen zoals Bulgarije, Roemenië en Joe goslavië gevallen zijn en het ijze ren gordijn sluit zich snel. De democratie gunt zich de tijd, doch de geschiedenis wacht niet", al dus de minister. „Finland wordt bedreigd en in Italië heerst een crisis. Hoewel het een verkiezings jaar is, moeten we de bevolking duidelijk maken, wat wij in Euro pa willen doen", „we moeten, er ls geen andere tijd", zo besloot de minister. o Bulgaars gezant te Londen neemt ontslag. Professor Dolaptsjieff, de Bul gaarse gezant te Londen, heeft bekend gemaakt, dat hij bij zijn re'gering zijn ontslag heeft inge diend, „om de vrijheid te herkrij gen en in staat te zijn als amb teloos burger de belangen van het Bulgaarse volk te dienen door voor het herstel van vrijheid en democratie in Bulgarije te wer ken". „Mijn regering had toegezegd, dat zij „een politiek van goede en vriendschappelijke betrekkin gen met Engeland en de andere Westerse mogendheden" zou vol gen. Zij heeft echter mijn advies voor het verbeteren van deze be trekkingen in de wind geslagen", aldus Professor Dolaptsjieff, De oud-gezant zelde, dat zijn ontslagaanvrage geen verband hield met die van de Bulgaarse gezant te Brussel. schikt is voor het uiteindelijk her hebben op West- 3,tel van de Duitse eenheid. Boven- r 1 dien zijn, teneinde de associatie t (van West-Düitsland met het her- Dit in het belang van een zo stel plan voor Europa te verge- groot mogelijke bijdrage tot het j makkelijken, de drie betrokken herstel van Europa. delegaties overeengekomen, dat Voorts kwam men overeen, de onverwijld stappen dienen te wor- drie regeringen aan te bevelen, den genomen om de economische dat de gecombineerde zone en de politiek van de drie zones zoveel Franse zone volledig in het her- mogelijk te coördineren waar het stelplan voor Europa worden op-1 aangelegenheden als de buiten genomen en behoorlijk wordenlandse en interzonale handel, dou- vertegenwoordigd in de organlsa- ane en vrijheid van beweging voor ""OOQ—»UV OU VIIJUWU 'V Er is overeengekomen, dat voor tie voor het herstel. Voorstellen personen en goederen betreft. Gistereiimiddakg, omstreeks half een, ts het 472 brt. metende motorschip „Algarve" van de re derij Hammers toto uit Rotterdam, tussen Hansweert en Walsoorden, door het 5670 ton metende Pana mese schip „San Miguel Bay" overvaren en gezonken. Van de elf opvarenden werden er tien ge red. Het zoontje van de eerste stuurman verdronk' echter voor de ogen van zjjn ouders. De aanvaring der beide schepen is waarschijnlijk veroorzaakt door de dikke mist. De „Algarve", die op weg was naar Antwerpen, kreeg een groot gat in de voor steven aan bakboordzijde en zonk bijna onmiddellijk. Aan boord bevonden zich elf personen, n.I. de kapitein Dobbe- ma, de eerste stuurman Westera en diens vrouw en kind, de eer ste machinist ten Wolde, de twee de machinist Roeleveld, de ma trozen Parelra, de Groot, Van Rijn en Prins, en de kok Meync- kens. De opvarenden konden allen door de ijlings toegeschoten Bel gische sleepboot Goliath gered worden, het zoontje van de eer ste stuurman verdween echter met de „Algarve" in de diepte. Daar het schip gezonken is op een zeer zanderige plaats, zal, naar de rederij mededeelde, het bergingswerk met spoed dïenen te geschieden, daar anders het schip te ver in het zand gezakt zal zijn. Vandaag zal derhalve het berglngsvaartulg „De Zee leeuw" van de Berglngsmaat- schappij Van der Tak uit Rotter dam uitvaren om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Wanneer het lukt de „Algarve" té lichten, zal, naar de rederij mededeelde, het waarschijnlijk mogelijk zijn het schip nog te repareren. De President van de Rechtbank te Middelburg heeft bevel gegeven de „San Miguel Bay", welke be- Voor de Paasdagen zal een extra boterbon worden aangewe zen, zodat ieder 250 gram boter boven het normale rantsoen zal krijgen. Bovendien is het aantal voor de Paasdagen beloofde eieren van drie op vier gebracht. o Bonnen voor zachte zeep aangewezen. Gedurende het tijdvak van 8 tot en met 20 Maart is bon 180 Al gemeen geldig voor het kopen van 250 gram zachte zeep. Bon 680 Algemeen geeft gedurende dit tijdvak recht op 500 gram zach te zeep. Deze laatste bon is be stemd voor kinderen tot en met vier jaar. Nieuw model T oeslagkaarten. Met ingang van 12 Maart zal voor a.s. moeders, zieken en per sonen, die bijzondere arbeid ver richten, een nieuw model kaarten in gebruik worden genomen. De bonnen van deze kaarten dragen geen nummer, doch zijn voorzien van een letter en wel zodanigj dat alle bonnen van een strook, bestemd voor 14 dagen, dezelfde letter dragen. De bonnen zyn voorzien van het daarop ver krijgbare artikel en de hoeveel heid. Zij zijn gemakkelijk te onder scheiden van rantsoenbonnen, om dat ze uitgevoerd zijn in groen of paars en groen. o De vacantie in Land- en Tuinbouw. Naar wjj vernemen ls thans samengesteld de arbitragecom missie, teneinde een oplossing te verkrijgen in het geschil over de duur van de vacantie voor de ar beiders in land- en tuinbouw, waarover bij de besprekingen tus sen werkgevers en werknemers geen overeenstemming bereikt kon worden. De commissie bestaat uit drie leden, n.I. de heren Prof. Mr F. de Vries te Amsterdam, voorzit ter, Mr Dr L. N. Decker, Den Haag en W. v. d. Sluys te Goor. o Frans stoomschip bij Walsoorden aan de grond en weer viot. Gisteren ls het Franse stoom schip „Dyon", komende van Ant werpen, bij „Baalhoek" (Wals oorden) aan de grond gelopen. Een uit Vlissingen, ter assisten tie gevaren sleepboot, behoefde echter geen dienst meer te doenj daar het schip op eigen kraeht vlot wist te komen. Te Helmond overleed op 68- jarige leeftijd de journalist Ed. van Ghert, oud-directeur-hoofd redacteur van de „Soerabajasche Courant" en kort voor de oorlqg medewerker van enige Neder landse dag- en weekbladen. De „Daily Mail" maakt mel ding van geruchten, volgeDS welke Generaal Elsenhower, die gewei gerd heeft bij de aanstaande pre sidentsverkiezingen in Amerika als candidaat voor de republikei nen uit te komen, er in zou toe stemmen zich candidaat te stellen voor de democraten. DE BILT ZEGT: Zuid-Westeljjke wind. Weersverwachting tot heden avond: Half tot zwaar bewolkt, doch overwegend droog weer. Matige, aan de kust vrij krachtige Zuid westelijke wind. Weinig verande ring ln temperatuur. hoort aan de Panamese Scheep vaartmaatschappij „Alba", aan te houden, teneinde een cautie te stellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1