fthM '50jJ Treedt Benesj Zondag af? Bevordering Zondagsrust. Koesoemah accepteert zijn ambt 0wz& ban-cUn - fozus' UOMUH. De affiche voor de JubileunpJaarbeurs 1 f 1 SMpm Ik Luxe-auto door vrachtwagen op Afsluitdijk verpletterd. „Reiga" tor veramwuuranifl gtsrutspBii Pseudo-reohercheurs aan het werk. Nieuwe salarisregeling Rijks personeel. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- «tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Woordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 890 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHOISTEUJX BLAD VOOR ZEELAND KATERDAG MAART IMS Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Mlddelbnrg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.13 u., onder 18.30 u. Maan op 6.38 u., onder 14.29 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 7 Maart: 0.06 u. 1.35 m., 12.40 u. 1.54 m. T~~\ e nieuwe minister van Bin- nenlandse Zaken heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat sen voorontwerp Zondagswet lijn departement heeft verlaten en ter beoordeling aan zijn col lega van Justitie is gezonden. Met de herziening van de Zon dagswet, onze op eén na oudste wet, begint het nu dus ernst te worden. En met belangstelling zal door velen naar de inhoud van het aangekondigde ontwerp worden uitgezien. Voor de Overheid is dit altijd een moeilijk punt geweest. Tot nog toe is het nooit gelukt een algemeen bevredigende re geling te treffen, wat mee hier- aan is toe te schrijven, dat de meningen over de Zondagsrust en de -taak die de Overheid ten op- j zichte hiervan heeft, sterk uit- eenlopen. Heeds in de 16e en de 17e eeuw zijn voortdurehd tal van plak katen tegen de profanatie van de Zondag uitgevaardigd, zowel door de staten der verschillende provin iën, als door de generale staten. Wel hadden de meeste plaat sen hun eigen keuren op dit ge bied, maar dit belette niet, dat ook de staten te dezen aanzien hun invloed lieten gelden. Voor een deel geschiedde dit om de stedelijke besturen tot meer ac tiviteit te prikkelen, terwijl ook de bedoeling voorzat tot meer éénheid van handelen te komen. Ook werden de staten soms tot dit optreden gedrongen door de kerkeraden, classes en syno den. Deze, geërgerd door de wijze waarop door velen de sab- fcathdagen werden ontheiligd, vroegen met steeds sterker aan drang om maatregelen, opdat deze dagen op meer waardige wijze zouden worden gevierd. IJ et zou ons te vei voeren van 1 1 de veelheid van voorschrif ten ook maar een kort en onvol ledig overzicht te geven. Wat Zeeland betreft, kan mel ding worden gemaakt van een ordonnantie van 8 Februari 1583, uitgevaardigd door Prins Willem van Oranje. Ten opzichte van de viering van de Zondag en andere bid dagen werd daarin het volgende bepaald. In de eerste plaats werd ieder bevolen de Zondag en biddag te onderhouden, te vieren en "de kerk te bezoeken. Ten tweede werd aan elk verboden op die dagen handwerk te verriebton. te lossen en te laden, te kopen en te verkopen in huizen of op straten, en winkels te openen op boete van drie gulden bij de eerste en het dubbele bij elke volgende keer. Ten derde her berg te houden, aldaar te drin ken, te spelen of iets anders van die aard te doen. Ten vierde te kaatsen, te klossen, te rollen, te spelen, te kloppen, te tieren, of te keer te gaan in de kaatsba nen, herbergen óf op straat, of om op de kerkhoven leven te maken. Op deze regels was echter in zoverre een uitzondering toe gelaten dat voor het afluiden van de tweede klok vóór de preek, zo voor als na de middag, in gesloten winkels aan landza ten, arbeiders en zeevarend volk mocht worden verkocht. Ook mocht men op die dagen reizen de lieden „naar gelegenheid van zaken" in de herbergen opne men. Bij ordonnantie van 24 Januari 10i3 werd deze verordening aangevuld. Opnieuw werd verboden Zon dags winkels te openen en ver der kramen op te zetten, of met gewassen en eetwaren langs de straat te lopen. Men mocht ver der niet klossen, balslaan, op de schuif- en trucktalel speien, de gans trekken.of vogel schieten. Ook was het niet geoorloofd als dan onbehoorlijk langs de wegen met paar en wagen te rossen of te rennen; met kaarten of dob belstenen te spelen, bruilofts feesten, rouw- of kindermalen te houden of ookHussen de twee preken in te begraven (dit ge beurde toen veelal in de kerk) en exercitie-oefeningen tq hou den, behalve 's morgens vroeg, zodat „den Godsdienst voormid- daghs daarmede niet en wierde versuymt". T n andere provinciën wérden soortgelijke ordonnantiën uit gevaardigd, waarvan sommige meer gematigd waren en andere weer verder gingen. Zo \verd in Utrecht in 1682 bepaald, dat het wandelen onder kerktijd verboden werd, terwijl kinderen op Zondag niet mochten knik keren of bikkelen. Het verst ging echter een in 1583 in Zeeland verschenen plakkaat, waarin scherpelick ge boden werd op Zondag en bid dagen naar de kerk te gaan. Over het algemeen werd aan deze voorschriften slecht de hand gehouden. Talrijk waren de klachten dienaangaande. Vandaar dat in 1699 door de Staten-Generaal een algemene resolutie werd uitgevaardigd, waarin de provincies gelast v.-erd de plakkaten, keuren en ordonnanties tegen alle „krij tende" zonden, waartoe ook het schenden van de dag des Heren behoorde, strikt uit te Voeren en, voor zoveel nodig, tegen dat kwaad nieuwe keurenen ordon nanties te doen uitvaardigen. De kracht van deze bepalin gen werd gebroken door een de creet van de Nationale Verga- Geen wijziging in buitenlandse politiek. Volgens het Parjjse blad „Combat" zou president Benesj Zondag aanstaande officieel aftreden. Zijn opvolger zou worden de hui dige minister van onderwijs, professor Njedli. Volgens een bericht uit Praag heeft Benesj mededelingen als zou hij ziek zijn, ontkend. De Tsjecho-Slowaakse premier, Gottwald heeft verklaard, dat er geen wijziging in de Tsjecho-Slo waakse buitenlandse politiek zal plaats hebben. De recente gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije beschouwde hij als een overwinning van de volks democratie en een succes voor het democratische kamp in de gehele wereld. De internationale reactie, aldus de minister, moet de hoop opge ven, Tsjecho-Slowakije te gebrui ken als basis voor complotten te gen andere volksdemocratische landen van Oost-Europa. Ook ln de handelspolitiek zal geen wijziging komen. In de eerste zitting van het nieuwe kabinet heeft Gottwald Vrijdagmorgen te kennen gege ven, dat nadat de gramschap van het volk de reactlonnaire minis ters en hun aanhang had verwij derd, het gewijzigde kabinet ln een gezonder atmosfeer kon wer ken. De regering heeft besloten het broodrantsoen met een kilo per maand te verhogen. Het wordt nu tien kilogram per maand. In April zal misschien een verhoging van het bloemrantsoen mogelijk zijn. De minister van financiën, Do- lansky, heeft voorgesteld de amb tenarensalarissen met negenhon derd kronen per maand te verho gen voor het eerste kwartaal van het jaar. De regering heeft haar goedkeuring gehecht aan het ge westelijke bestuur van Slowakije. Volgens het orgaan van de Slo waakse nationale raad kan de Tsjecho-Slowaakse regering thans op 181 van de 300 leden van de nationale vergadering vast reke nen. Onder hen bevinden zich 93 Tsjechische en 21 Slowaakse com munisten. Tet Tsjecho-Slowaakse leger zal gezuiverd worden. Het centrale actie-comité heeft de plaatselijke comlté's echter verzocht niet zelf de zuivering ter hand te nemen, doch zich te beperken tot het ver melden van gevallen, die een In grijpen vanwege het ministerie van nationale defensie noodzake lijk maken. De landerijen van de voormalige vice-premler en voorzitter van de Tsjechische volkspartij, Sramek, zullen onteigend worden. Het bestuur van het Tsjecho- Slowaakse algemeen vakverbond heeft instructies doen uitgaan, dat de actle-comlté's in Industriële be drijven en openbare bestuursorga nen ln de loop van deze maand moeten worden opgeheven, even als de actle-comlté's in bepaalde vakvereniglngsorganlsaties. OVEREENSTEM MING TE LONDEN. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Londen, dat de confe rentie over Duitsland gisteren na twee lange zittingen geëindigd Is. Men is tot overeenstemming ge komen over het federale karakter van Duitsland, over de toekom stige internationalisatie van het Buhrgebied en over het met ei kaar in overeenstemming brengen van de economische politiek in de drie westelijke zones. Britse koninklijke familie op reis. Volgens een op het Buckingham Palace uitgegeven verklaring zul len koning George, koningin Eli zabeth en prinses Margaret van Engeland ln het begin van het volgend jaar een bezoek aan Aus tralië en Nleuw-Zeeland brengen, zulks op voorstel vap de premiers der belde dominions. De reis zal over zee worden gemaakt. VOOB DE ZONDAG WEST-JAVA-CONFERENTIE GEëINDIGD. Bidault verlaat Nationale Vergadering. De Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, heeft gis teravond de Nationale Vergade ring verlaten nadat de communis tische afgevaardigde Patinaud hem en de regering van „servili teit" jegens de Angelsaksische mogendheden had beschuldigd. Bidault verzocht Patinaud <le beschuldiging terug te nemen, doch deze weigerde. Bidault zei, dat de regering een dergelijke term niet kan tolereren. Hitler in Spanje? „Kort voor de Ineenstorting van Duitsland is Hitler met Eva Braun naar Spanje gevlogen," al dus heeft de voormalige S.S.- Gruppenfiihrer Friedrich Macken- sen aan Amerikaanse functionna- rissen te München verklaard. Vol gens Mackensen volgden hij en een veldmaarschalk Hitler in een ander vliegtuig, dat echter te Marseille een noodlanding moest maken, waarop Mackensen door de Fransen werd gevangen geno men. Nieuwe staat zal Negara Pasoendan heten. Wiranata Koesoemah heeft zijn benoeming tot Wali Negara van West-Java geaccepteerd. Aan een vertegenwoordiger van Het parlement nam een motie Antara deelde hij mede, dat hij aan, waarin werd voorgesteld, in West-Java meer voor zijn land voor de staat de nieuwe naam aan kan doen dan tot nu toe het geval te nemen. Eveneens werd beslo ten, een centrale en stedelijke commissies in te stellen tot bij stand van de overheid in de be strijding der woningnood. Tenslotte werd met 25 stemmen voor een motie-Soejoso aangeno men, waarin de vergadering zich uitsprak voor dé volledige erken ning van de op de ReSville ge sloten overeenkomst, vooral met betrekking tot het artikel over de volksstemming. Aan het slot der conferentie werd het "woord gevoerd door de regeringscommissaris voor be stuursaangelegenheden voor W. Java, Djajadinlngrat, en de voor zitter van het voorlopige parle ment, Djoearsa. Djajadinlngrat zei o.m. dat wel ls gebleken, dat rust, orde, veiligheid en welvaart de doelstellingen van het parle ment zijn. Djoearsa zei o.m., dat het par lement nu uiteengaat totdat de nieuwe Wall Negara zal zijn ge ïnstalleerd. Zij sloegen hun handen aan Hem. Markus 14 vs. 46. Wat een pracht-gave van de Schepper, onze handen'. Dat zijn geen zielloze werktuigen, maar inderdaad bezielde. Het werk dat uit onze handen voortvloeit draagt een per soonlijk stempel, want door die handen hebben we er iets eigens, iets van onszelf, onze ziel in kunnen leggen. Zo onze handen te gebrui ken in dienst van God en onze naaste, zo God ermee te ver heerlijken, heeft de Schepper er dat niet mee bedoeld Maar we hebben dat er niet mee gedaan. We hebben met onze handen naar het verbo- dene gegrepen. En het gebruik van onze handen openbaart, dat het meest eigene door het bederf is aangetast, dat het niet meer deugt. Kaïn heft zijn hand op tegen zijn broer en doodt hem. Maar dat we in werkelijkheid onze hand tegen God hebben opgeheven, waar komt dat beter uit dan tegen over de Here Jezus Christus. Hij is het Woord van God, door wie alle dingen gemaakt zijn, in wie God nu van Zijn reddende liefde spreekt, in wie Zijn liefde gestalte heeft aangenomen. Dit Woord vraagt antwoord. Welnu dit is het antwoord, dat men in mach teloze woede tegenover Hem geweld gebruikt: zij sloegen hun handen aan Hem. Wat een belediging, wat een smaad voor Jezus'. Wat een aanklacht tegenhen? Nee laten we ons nu niet van deze mensen distantieeren. Dat gaat niet aan. Want wij zijn geen haar beter. Maar bij hen treedt naar buiten wat er in ons allen zit. En daarom vertegenwoordi gen zij ons. Zij, de Jgden en de Romeinen kerk en we reld sloegen hun handen aap. Hem. Hun handen zijn daarom ook onze handen. Maar Gods liefde blijft. Zijn reddingswerk gaat voort, toch voort'. En Jezus laat zich grijpen door die handen, onze handen, die Hem straks aan het kruis zullen slaan. En God maakt het kruis tot het altaar, waarop door onze handen wij weten het niet Zijn Zoon ten offer gelegd wordt-. Door ons. Maar God heeft er één letter in veranderd. Hij heeft er van gemaakt: voor ons. En Jezus' doorboorde han den zegenen ons. „Zij sloegen hun handen aan Hem." „En Zijn handen opheffen de, zegende Hij hen" Lukas 24 vs. 50). Geloofd zij JezusChristus'. G. M. was. Hij verklaarde principieel tegen een afscheiding van West-Java van de Republiek te zijn, en ver der," dat hij er zeker van wilde zijn, welke precies de status van West-Java is, alvorens hij zijn functie zal bekleden. Hij was er van overtuigd, dat de republiek geen bezwaar zal hebben tegen zijn aanvaarding van het ambt. Over de verkiezing van Koesoe mah schrijft „De Nieuwsgier": „Wij voor ons zijn van mening, dat deze verkiezing ln de gege ven omstandigheden de meest lo gische en wenselijke was in een moeilijk en delicaat probleem. Zij delings is er aan deze verkiezing een voordeel verbonden, waarvan de betekenis nauwelijks kan wor den overschat, namelijk, dat er nu toch wel een eind moet komen aan het gezeur over de machina ties der Nederlanders, die al-maar marionnetten zoeken, om de kolo niale overheersing met hun hulp voort te zetten." De staat West-Java zal voor taan Negara Pasoendan heten, en niet Megara ujawa Karat. Gisteren ls het voorlopige par lement van de Negara Pasoendan uiteengegaan, hetgeen dus auto matisch het einde ls van de derde West-Java-conferentle, die op 23 Februari te Bandoeng werd ge opend. HP Twee personen vonden de dood. Gisterochtend om circa negen uur heeft op de Afsluitdijk, even 1 naderde met grote snelheid een vrachtwagen en uit de tegenover gestelde richting, eveneens met grote snelheid, een luxe wagen. De belde chauffeurs trachtten elkaar voorbij het monument, een zeer j n°g te ontwijken, doch zonder re- j z 1 eiiHooé TUné ann lui Ja 1.1 nr* oaViaaJ ernstig auto-ongeval plaats gehad dat aan twee personen het leven kostte. Het was zeer mistig op de Af sluitdijk; uit de richting Wleringen Voor de zevende maal bond Euwe de strjjd met Botwinnik aan. Twee maal was hij overwinnaar, vier maal was het remise en de zeven-1 de maalleed Euwe de neder laag. Een kijkje tijdens de ope ningszet van Botwinnik. Dr Euwe ziet belangstellend toe. Op grond van onjuiste berichten omtrent devaluatie. De Belgische raad van minis- king had, doch dat men dit afleid- ters die gistermorgen onder voor-1 de uit het samenvallen van dit zitterschap van Spaak bijeen is onderhoud met de berichten over militair verdrag met de S. U. Drie der zes Finse politieke partijen hebben zich uitgesproken tegen een verdrag van militaire bijstand tussen Finland en de Sowjet-Unie op de door Stalin voorgestelde basis: de conserva tieve, liberale en agrarische par tijen. Volgens de constitutie moe ten alle zes partijen haar goed keuring geven, alvorens de rege ring met onderhandelingen kan beginnen. De conservatieve en liberale partijen verklaarden, dat er geenbezoek te brengen aan de reden ls om onderhandelingen 50ste Koninklijke Nederlandse De affiche, welke dezer dagen de zakenwereld zal uitnodigen, voor een dergelijk pact te begin nen, doch dat zij zich niet zouden kanten tegen een ander soort ver drag. Bijeenkomst vijf-landen- conferentie uitgesteld. Zowel het Belgische ministerie van buitenlandse zaken als de En gelse ambasade hebben medege deeld, dat de tweede bijeenkomst van de vijf-landen-conferentie te Brussel, die gistermiddag om 2 u. gehouden zou worden, uitgesteld is tot hedenochtend 10 uur. Dit houdt verband met het nog niet aanwezig zijn van Gladwyn Jebb, die door de mist verhinderd is te Hoek van Holland aan land te komen. Jaarbeurs, de Jubileum-Jaarbeurs welke van 6 tot en met 15 April a.s. te Utrecht zal plaats vinden, heeft als centraal motief een autoweg. Deze weg is aan de ho rizon afgesloten met het bekende Jaarbeursembleem: de U, ge kroond met de Mercuriushoed. Op de voorgrond bevindt zich aan de rechterzijde van de weg een mijlpaal, waarop het cijfer 50 voorkomt. In dit sterk sprekende geheel heeft de ontwerper, Otto Treu- mann, op eenvoudige wijze willen aangeven, dat het Nederlandse be drijfsleven op de weg naar een uiteindelijk herstel, binnenkort met veel profijt de mijlpaal van de vijfstlgste Jaarbeurs zal pas seren. Bij de textielhandelaar C. te handelaar de lieden vroeg zich te Breda werd aangebeld door twee onbekenden, die beweerden dat zij rechercheurs waren, die een tex- tielbonnenzwendel onderzochten. De textielhandelaar moest zijn voorraad punten en zijn kasgeld (1750 gulden) op tafel deponeren. De z.g. rechercheurs ontdekten toen „onregelmatigheden" en zei- legitimeren, zeiden zij hem te moeten arresteren. Zij dwongen hem in zijn eigen auto naar liet politiebureau te rrj- den. De rechercheurs zouden dan wel volgen .in hun eigen wagen. Bij het politiebureau aangeko men, bleken de pseudo-rccher cheurs evenwel spoorloos verdwe den genoodzaakt te zijn alles innep plus de textielpunten en de beslag te nemen. Toen de textjel-' dering van 5 Augustus 1796, waarbij o.m. werd bepaald, dat alle Placcaten en Resolutiën der j gewezene Staten-Generaal uit J het oude stelsel der vereeniging van Kerk en Staat gebooren, worden, gehouden voor vernie- tigd". contanten.,Naderhand ls flitgeko- men, dat de auto, waarin de heren naar het politiebureau zouden gaan, een auto was, die van een gekomen, heeft kennis genomen van het bericht van het Agent schap Belga, dat meldde dat een der delegaties van de vijf-landen- conferentie een herziening van de pariteit van de valuta der vijf lan den zou voorstellen, welk bericht nog kracht werd bijgezet door de bewering dat het onderhoud van Woensdagavond tussen Sir Geor ges Rendel, voorzitter van de Britse delegatie en Spaak, hierop betrekking had. De kabinetsraad heeft besloten een onderzoek ten laste van de steller van dit bericht ln te stel len en alle faciliteiten die de re gering aan het agentschap Belga verleende, ln te trekken. Belga merkt bij dit bericht op, lat het niet anders gedaan heeft lan als partijloos berichtgever de ■era ln kennis te stellen van de teeds sterker wordende geruch- en omtrent een voorstel tot alge- ,ene devaluatie, doch hier niet de ■orm van een „communiqué" aan left gegeven. Verder zegt Belga, atf het niet verklaard heeft, dat e bespreking van Rendel en Ipaak op dit onderwerp betrek- o Grote brand te Eindhoven. Een hevig uitslaande brand heeft het uitgebreide complex der N.V. Vrijdag's etiketten, boek- en handelsdrukkerijen te Eindhoven grotendeels in de as gelegd. De brand werd door een voorbij ganger opgemerkt. De Eindhoven- se brandweer bestreed de brand met 12 stralen. Telkens bij ont ploffingen van benzine en olieva ten ging een wolk van vuurwerk de lucht in. De offsetdrukkerij, waarin 40 machines, onder welke Juist uit Engeland gearriveerde, ging in de vlammen op. Bij deze firma is een 130-tal drukkers en zetters werkzaam. Wegens de uitgevallen productie van Duitsland had deze etiketten- fabriek volop orders. Zij had grote voorraden papier opgeslagen, als mede drukinkten en oliën en vet ten. De oorzaak van de brand is on bekend en de schade kan nog niet getaxeerd worden, maar zal niet ver onder het half millloen blij ven. o Nat. Jongeren Verbond verzoekt maatregelen tegen C. P. N. Het hoofdbestuur van het Na tionaal Jongeren Verbond heeft een telegram verzonden aan de minister-president, waarin, onder de indruk van de gebeurtenissen het voorstel. Ook heeft Belga on middellijk de dementi's van het bericht doorgegeven. Volgens Bel ga bestaan de „faciliteiten", die de regering zou intrekken, uitslui tend uit het betalen van de mate riële diensten, die het nieuwsbu reau de regering bewijst door de telegrafische verbreiding te ver zorgen van berichten van alge meen belang, die van de openbare diensten afkomstig en voor de pers bestemd zijn en door alle ministeries een dienst te leveren van Belgisch en wereldnieuws. „Wij Britten spreken altijd korter". Aan het einde van de och tendzitting van het Internatio nale Gerechtshof, dat zich sinds 26 Februari bezig houdt met het geschil tussen Groot- Brittannië en Albanië over het incident ln het Kanaal van Korfoe, verklaarde de Albanese afgevaardigde, prof. Vochoc, dat hfl des middags nog slechts een half uur zou nodig hebben voor het beëindigen van zijn repliek. Toen de Britse vertegen- fr„r Beckett dit hoorde, slaakte hij een zucht van ver- IlCnni.fi dan kunnen we mogelijk dit gedeelte van de zaak vanmid dag beëindigen, want wij zul len zeer kort zijn". „Dat is prachtig", zei prof. Vochoc lachend, „wees vooral kort". Beckett sloeg Vochoc daar op op de schouder en ant woordde: „Daar kunt u zeker van zijn. Wij Britten spreken altijd korter en neem dit van me aan: over een goede zaak moet men niet te veel uitwei den". Albanië heeft voorgesteld de behandeling een maand te ver dagen, doch de Britten hebben dit voorstel van de hand ge wezen. sultaat. Met een lulde klap schoof de luxe wagen half onder de vrachtauto en werd volkomen ge- walsd. Twee inzittenden van de luxe auto, de 60-jarige heer Slkkens uit Sneek en mevr. v. Toorn even eens uitSneek, kregen zulke zware verwondingen, dat zij vrijwel op slag dood waren. De 35-jarige heer v. Toorn, die "Be luxe wagen bestuurde brak zijn rechter-arm en dijbeen en werd bovendien ern stig ln het gelaat verwond door glasscherven. Hij droeg een leren jas en dit ls waarschijnlijk zijn redding geweest. o Drie Oost-Europese landen niet naar Londen. De Ver. Staten hebben het ver zoek van Joego-Slavlë, Tsjecho- Slowakije en Polen tot deelneming aan de thans aan de gang zijnde besprekingen te Londen over de toekomst van Duitsland, van de 'der Jdffftw/iafdfeA':l.Sfia^a.29!e_elk K.L.M. breekt onder handelingen met Tsjecho-Slowakije af. De Tsjecho-Slowaakse' minister van vervoer, Alois Petr, heeft meegedeeld, dat de K.L.M. de on derhandelingen voor de levering aan Tsjecho-Slowakije van vier motorige vliegtuigen, nodig voor een dienst op Afrika, heeft afge broken, zo meldt radio Praag. Er zullen thans met Canada bespre kingen over de levering worden gevoerd. Ongehuwdenaftrek vervalt, Na lange onderhandelingen is f 3000 of minder 's jaars slechts Bredanaar even te voren was ge- in Tsjecho-Slowakije, er bij de re- stolen. De auto ls in de loop van de dag onbeheerd in Willemsdorp aangetroffen, waaruit bleek, dat de z.g. rechercheurs vla de Moer- djjkbrug de benen hadden geno men. gering op aangedrongen wordt maatregelen tegen de Communis tische Partij Nederland en haar mantelorganisaties, w.o. het Al gemeen Nederlands Jeugd Ver bond, te nemen. omtrent de positie van het burger lijk personeel overeenstemming bereikt over de volgende punten: 1. De bijdrage voor eigen pen-, sloen wordt verminderd van 4 V2 pet. tot 2 pet.' Deze maatregel zal per 1 Januari 1948 Ingaan. Voor hen, die gedurende het gehele jaar 1947 in rijksdienst waren, wordt een,bedrag gerestitueerd dat over eenkomt met een evenredig deel van het ingehoudene. Er wordt nog bezien of men deze restitutie ook zal kunnen geven aan hen, die in de loop van 1947 werden gepensionneerd. 2. Arbeidscontractanten, die tenminste twee jaar in dienst zijn, worden ambtenaar in de zin der pensioenwet, tenzij zij kennelijk tijdelijk werk verrichten. 3. De garantielonen voor de ge huwden worden met f 200 per jaar verhoogd. 4. De 5 pet. ongehuwdenaftrek komt te vervallen. 5. De met Ingang van 1 Juli '47 doorgevoerde Incorporatie van de tijdelijke toelage in de wedden bo ven f 3000, welke in tegenstel ling tot die voor de wedden van Amerikaanse uitvoer bereikte record. Het Amerikaanse departement van handel heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse uitvoer in 1947 een nieuw record voor vredestijd heeft bereikt. De totale waarde bedroeg 19.600 millloen dollari, vergeleken met 15.200 millloen dollar in 1946. Deze hogere cijfers zijn voorna melijk toe te schrijven aan de aan zienlijke prijsstijging. De waarde van de invoer be droeg in 1947 8300 millloen dol lar, vergeleken met 7100 millioen dollar in 1946. Volgens het departement is de ze stijging eveneens alleen een gevolg van de prijsstijging. Het bedrag, dat in 1947 door Amerikaanse touristen in het bui tenland werd uitgegeven, beliep meer dan 500 millioen dollar. 5 pet. der toenmalige wedde heeft bedragen in plaats van 10 pot., wordt herzien in dier voege, dat m. i. v. 1 Januari 1948 alsnog een bedrag, overeenkomende met de destijds geïncorporeerde toelage ad 5 pet. aan deze wedden wordt toegevoegd. 6. De technische herziening van het Bezoldigingsbesluit Rijksamb tenaren 1934 zal terugwerken tot 1 Januari 1948. Het ligt ln de be doeling de besturen der lagere pu bliekrechtelijke organen uit te no digen de regeling toepasselijk te verklaren voor hun personeel. Koning van Trans- jordanië kiest partij in Jemenitischconflict. Koning Abdoellah van Trans- Jordanië heeft verklaard, aldus een blad tc Cairo, dat Emir Seif el Islam Ahmed, de oudste zoon van de vermoorde Iman van Jemen, de rechtmatige erfge naam van de troon is. „De moord betekende een ramp voor de Ara bische volkeren en stelt een voor beeld aan ambitieuse personen om hun doel door middel van ge weld te hereiken. Het 'is onze plicht Emir Ahmed te steunen", zo besloot Abdoellah. Engelse directeuren bezochten Yerseke. De 30 directeuren der Engelse reisbureaux vertrokken gisteren morgen om acht uur uit Middel burg en arriveerden om kwart voor negen in Yerseke, waar ze de oesterputten bezichtigden en een uiteenzetting aanhoorden van de heer Ossewaarde, procuratie houder der fa. Vlaming. Natuur lijk proefden zij ook oesters. Daar na hebben zij de kreeftenplaatsen van de fa. Meulmeester bezich tigd. Na afloop daarvan zijn. zij naar Breda gereden, waar geluncht werd. Over Vierlingsbeek werd naar Rotterdam vertrokken, waar het gezelschap zich omstreeks 3 uur op de Nieuw Amsterdam in scheepte. De Palestijnse kwestie. De Veiligheidsraad heeft het Belgische amendement, waarin werd voorgesteld, dat de vijf grote mogendheden over Palestina zou den beraadslagen zonder van te voren de verdeling te aanvaarden, verworpen. Vijf landen stemden voor, zes onthielden zich van stemming. Onmiddellijk na deze verwer ping werd de Amerikaanse reso lutie aangenomen, waarin een be roep gedaan wordt op de vijf grote mogendheden, over de toe stand ln Palestina te beraadsla gen en binnen 10 dagen rapport uit te brengen. Bekende Tholenaars overleden* Donderdagmiddag overleed te Tholen na een langdurig lijden Ir. C. Wagtho. De overledene was vanaf de opening der N.V. Thoolse Waterleiding Mij. hieraan verbon den als directeur. Reeds bij do bulzenaailleg was hij werkzaam als dagelijks opzichter. De laatste der te Tholen zo bekende en ge ziene familie Wagtho is thans heengegaan. Een goed mens en. humaan chef verliest de gemeente en zijn personeel in hem. Hij be reikte de leeftijd van 56 jaar. Een niet minder bekende per soonlijkheid uit Tholen, wiens ge slacht reeds vanaf 1848 verbonden is geweest aan de gemeentesecre tarie, overleed Woensdag j.l. plot seling te Antwerpen, n.l. de oud gemeente-secretaris de heer H, Laban, die vanaf 1906 tot 1934 als secretaris fungeerde. Zijn vader de heer P. Laban werd in 1848 aan gesteld als ambtenaar ter secre tarie te Tholen; werd in 1896 se cretaris, waarop zijn zoon de heer H. Laban hem als zodanig opvolg de, waarna hij in 1934 ontslag nam. Zijn zoon V. Laban, volgde hem toen op als secretaris der ge meente. DE BILT ZEGT: Weinig verandering Weersverwachting, geldig tot vanavond Aanvankelijk lichte vorst. Op vele plaatsen na het optrekken van de mist flink oplopende tem peraturen. Weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1