Europa's modernste stad ligt in het hart van Duitsland. De komende Grondwetsherziening. P.y. d.A. en C.P.N. Het vliegtuig ongeluk te Londen. De „verworpenen" Jhr van Vredenfourch terug naar Batavia. Voorzien van instructies. West-Zeeuws-Vlaams BRIEFJE. Cortgene kan kampioen worden klein- Volk-zonder-illusies, dat de nederlaag maar niet kan verwerken, vormt een gevaar voor de rust in Europa. WOLFSBURG. Het waa toch mooi, zegt de joagemaa, die mi •en kleurloos bestaan leidt ais aankomend kantoorbediende, maar ht vertrouwde kring nog graag spreekt over de dagen, waarin hjj een klein Hitiorjeugdtekiertje was. Het was toch mooi, zegt ook de huismeester van de uiteengevallen familie Krupp van Bohlen uiid Haibach, ais hjj m$ villa „Hligel" laat zien en onderwal vertelt, dat hij hier regeerde over 22 geüniformeerde dienstmeisjes en 14 knechten, van 's ochtends zeven tot middernacht, dat hij hier de keizer en de kroonprins, Hitier en Goering en vele, vele hoogge plaatste buitenlanders heeft zien In- en uitgaan. Het was toch mooi, Is ook de opmerking van de gewezen kapitein van het eens zo roem rijke keizerïyke en koninklijke leger van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie, die nu een opzichtersbaantje heeft bij het Volkswagen- werk, de grote autofabriek te Wolfsburg. Al deze mensen hebben illusies verloren; alle Duitsers hebben al hun illusies verloren en die van het volkswagentje ls wel een van de tastbaarste. Hitiers vakbond, het Deutsche Arbeitsfront, moest indertijd bewijzen de belangen der harde werkers beter te behartigen gereed was. schreef men Augustus 1939 en het Obercommando der Wehrmacht vorderde de hele pro ductie voor het leger. Geen der spaarders heeft ooit zijn volkswa gentje ontvangen Nu draalt de voor 'n groot deel vernielde fabriek weer: dl00 wa- staatselgendom te worden. Achter de pompeuze facade gaan geen il lusies meer schuil. De glans Is er af; zij la ook verdwenen van de stad, dte voor de arbeiders van het Volks wagen werk werd opge trokken aan de overzijde van het kanaal. Zij zou 150.000 Inwoners tellen, maar zover is het niet ge komen. Toch ls zij nog altijd de modernste stad In Europa zou men die zoeken ln het hart van Duitsland? doelmatig aange legd, onbeschadigd, geheel cen traal verwarmd van één punt uit, maar overbevolkt als elke andere en daardoor ook al geen ideale woonplaats meer. De arbeiders, die hier wonen en werken, zijn even somber gestémd als die ln andere Duitse streken even slecht gekleed, evenzeer ls hun ziel gekwetst door de niet te verwerken nederlaag. Ook zij heb ben geen illusies; hun werk draagt niet meer bij tot de glorie van wie of wat dan ook, of het moest de schamele deviezenpot zijn. Illusies Overal zal men er tevergeefs naar zoeken ln Duitsland. Omlaag- getuimeld van de hoogste toppen der wapenroem in de poel van el lende en knechting als zij zyn, hebben zij niets meer om warm voor te lopen. Hun gerechte straf, zegt u wel- lfcht. maar ook 'n gevaar voor dan de vroegere organisaties en gens per maand, welk aantal nog beloofde toen aan elkeen, die ge- jaar zal worden opgevoerd tot durende een paar jaar vijf mark 2500. Eén-derde voor het Britse van zjjn weekloop opzij zou leg- leger, één-derde voor de export gen, een autootje. Het denkbeeld dusver alleen naar Neder- sloeg ln; tezamen brachten de land), en één-derde voor de bln- spaarders 275 mlllioen mark bij- j nenlandse markt. Een normaal 44W4V. een. Ondertussen begon men metjbedrijf, eigendom van het in; ja> rwi de bouw van de fabriek, die deliquidatie verkerende D.A.F., on-Europa, want een rijpe voedings- beloofde volkswagens zou ver- der hiding van een Duitse beheer-1 bodem voor nihilistische en andere vaardigen. Er werd 250 milltoen der, vermoedelijk bestemd om gevaarlijke stromingen' mark aan ten koste gelegd. Zij- verrees ln de gemeente Wolfsburg „op een aardappelveldje" aan het Middellandkanaal, een eenzame plek ten Oosten van Brunswjjk: een front van duizend meter breedte, vijftig Indrukwekkende>jaar de „Nieuwe Crt" omtrent werp tot verandering van de zullen, zes verdiepingen hoog, en de werkzaamheden van de com- Grondwet om advies naar de Raad daarachter vier enorme hallen, mjssie ter voorbereiding van de van State zou kunnén gaan en dat driehonderd meter diep. De machi-1 grondwetsherziening verneemt, ls vervolgens dat ontwerp voor Pa- i - de kans groot, dat de volgende sen hij de Tweede Kamer zal kun- week een rapport tot stand zal i nen komen. Zodoende ware het komen dat de Instemming zoumogelijk eind April de openbare Rapport bijna gereed? nes kwamen en het werk begon. Men zou veertig auto's per minuut gaan maken! En terstond zou men aan de bouw van een tweede fabriek met dezelfde capa citeit beginnen. Daar ls men ech ter nooit aan toe gekomen, want toen de eerste fabriek goed en wel kunnen verwerven van de overwe gende meerderheid der leden van wier mening alleen de opvattingen van de heer Schouten (AR.) en mr Stokvis (Comm.) zouden af wijken. Denkbaar ls dat de meerderheid het eens zal worden over een op lossing, ln grote trekken hierop neerkomend, dat voor zover er ln de Grondwet nog bepalingen mochten blijven voorkomen, die eventueel tengevolge van een later te maken statuut voor de Neder lands-Indonesische Unie en van een ander statuut betreffende het Koninkrijk nieuwe stijl (Neder land, Suriname en de Antillen) wijzigingen zouden moeten onder gaan, dergelijke wijzigingen met een versterkte meerderheid door de Tweede en Eerste Kamer tot stand zouden kunnen worden ge bracht. Daartoe zou men een voor ziening treffen in de additionele artikelen van de Grondwet. M.a.w, Geen samenwerking met communisten. Het partijbestuur der P. v. d. A. heeft zich Zaterdag beraden over de ontwikkeling der politieke ge beurtenissen in Oost-Europa, ln het bijzonder in de Tsjecho-Slo- waakse republiek. In een zeer uitvoerig communi qué, wijst het partijbestuur o.a. op het feit, dat de C.P.N. zich ln haar publieke uitingen volkomen soli- dariseert met het gebeurde in Tsjecho-SIowakije. Iedere Neder lander kan zich op grond daarvan een oordeel vormen over de waar de van de sympathiebetuigingen van het Nederlandse communisme voor de democratie. Kneveling van de persvrijheden, geestelijke dwang op andersdenkenden, brood roof, massa-ontslagen, arrestatiesgen. van politieke tegenstanders, aan tasting van de vrijheid van onder wijs, opvoeding en godsdienst, ver krachting van de rechtspraak, ter rorisering van het openbare leven, dat alles geniet de luidruchtige tn- stemming en toejuichingen van de Nederlandse communisten, over-» eenkomstlg hun taak als vijfde co lonne van het communistische regime. Het partijbestuur spreekt de hoop en de verwachting uit, dat de regeringen der vrije naties, ge steund en gestuwd door de volk»- ren wier verantwoordelijke orga-Te Gonda in de staat Hyderabad nen zij zijn, zich hun gemeenschap- hebben 300 communisten 6 uur behandeling van het voorstel door de Tweede Kamer en een maand later door de Eerste Kamer te doen plaatsvinden. Slaagt men er in dit te bereiken, dan zouden vóór 10 Juli, maar waarschijnlijk niet veel dagen eerder, de kiezers ter stembus kunnen trekken voor de samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer. Woensdag- is het officiële onder zoek begonnen naar de oorzaken van het verongelukken van de Dakota van de Belgische maat schappij „Sabena" op het vlieg veld Heatrow te Londen, waarby 19 personen om het leven kwa men. Functionarissen hebben het wrak en de verkoolde eigendom men van de inzittenden aan een voor bedoelde statuut-wetten zou inspectie onderworpen. dan een gequalificeerde meerder- Er zijn drie belangrijke vragen held, b.v. een van twee-derden van de aanwezige leden, nodig zijn om'?.le nog onbeantwoord zijn ge- -n t -1, ...1 f. ua.lrm_ I "ICVeH 1. ze rechtskracht te doen verkrij- waarom trachtte de piloot op het vliegveld te Lon- Over het tijdstip van indiening ,<Jen te landen, terwijl alle an- van een dergelijk voorstel tot par- '£ere toestellen naar het vliegveld tiële Grondwetsherziening bij de.Blaokbushe ln Surrey gedirigeerd Staten-Generaal valt nog niets Iweraen; 2. waarom miste het met zekerheid te zeggen. De hoop jvhegtuig de landingsbaan, terwyl schijnt te bestaan, dat, als het tot ibe* met behulp van radar veilig bovenbedoelde overeenstemming ihad kunnen worden binnenge- komt, wellicht nog in de loop van bracht; 3. wat veroorzaakte de de volgende week een wetsont- pelijke verantwoordelijkheid te genover de toekomst der mense lijke beschaving bewust zullen zijn en alles zullen ondernemen, wa,t er toe kan bijdragen om een verder opdringen van het communistische terrorisme te verhinderen en de rechten van de mens veilig te stel len tegen Iedere bedreiging van de vrijheid. Het partijbestuur acht de tijd gekomen om er bij alle partijgeno ten op aan te dringen zich ern stig te beraden over de vraag, of zij zich niet van elke vorm van verdere samenwerking met com munisten ln vrije organisaties en comité's uit het politieke, sociale en culturele leven hebben te ont- houden. Naar de mening van het partij bestuur spreekt het van zelf, dat geen ttd van de Partij van de Ar beid zich voor medewerking aan de z.g. nationale welvaart-comité's der C.P.N. beschikbaar stelt. feuilleton. door H. KINGMANS. 29) o— HOOFDSTUK X. De Amsterdamse koopman Galliard zijn voorvaderen be hoorden tot de Refugiés, die in de Hugenotentijd uit Frankrijk naar de Nederlanden kwamen kijkt met enige verbazing naar zijn collega Persij, die met zijn echtgenote in „Mijn Lust hof" te Loenen aan de Vecht op bezoek is. Galliard is zeer welgesteld. Hij heeft het voorbeeld van andere kooplui en Amsterdamse nota belen gevolgd en zich een bui tenverblijf aan de Vecht gekocht, om daar met zijn gezin de zo mermaanden door te brengen. De echtparen Gailiard en Per sij wandelen door de tuin met de rechtgesneden hagen. De da mes lopen voorop, 'de heren vol gen. Natuurlijk spreken beide laatsten over de handel. Galliard heeft wel twintig pennisten op zijn kantoor; Persij moet het, met minder stellen. Hij is een koopman in opkomst, nog jong genoeg ook. Galliard is er van overtuigd, dat zijn bezoeker, die een pientere zakenman is, gelei- delijk wel een vermogen zal' vergaderen, althans.... Want Persij moet over ver schillende dingen wonderlijke ideeën hebben. Hij zal die moe ten laten varen; anders zal hij tegenkanting ondervinden. lang een politiepost aangevallen. 5 politiemannen werden gedood. De belegerden moesten het vuren door gebrek aan munitie staken. Zij werden pas uit het brandende gebouw bevrijd toen versterkin gen arriveerden. Een woordvoerder van de Cana dese regering heeft bevestigd, dat de regering van Quebeck de Pool se kunstschatten, die tijdens de oorlog naar Canada overgebracht werden, ln beslag genomen heeft. De federale regering zou een on derzoek instellen. Over deze schat ten heerst onenigheid tussen Polen en Canada. De Italiaanse politie heeft in de bnurt van Eboli, ten Zuiden van Napels, een grootscheepse razzia uitgevoerd en meer dan 88 personen gearresteerd. Tevens werden talrijke ver borgen wapenen in beslag ge nomen. ontploffing Een woordvoerder van de „Sa- [bena" zeide nog geen volledige verklaring voor de ramp te heb ben, Hij bracht in herinnering, dat dit het tweede ongeluk van de maatschappij was. Het eerste had plaats te Gander op New foundland. Een functionaris van het vlieg veld zeide, dat de radar-instal latie het vliegtuig binnenloodste en niemand gemerkt had, dat er iets verkeerd ging totdat de ont ploffing geboord werd. o Betoging van politieke delinquenten in België. Naar „Le Soir" schrijft heb ben vrijgelaten politieke delin quenten onlangs te Gent na af loop van een vergadering een betoging gehouden. De manifes tanten hadden zich voor deze gelegenheid weer gekleed in hun oude uniforms van de „zilver meeuwen", de politieke formatie waartoe zij tijdens de Duitse be zetting hadden behoord en trok ken hiermede door de straten. De gemotoriseerde politie maakte spoedig een einde aan deze demonstratie. Zo moet hij eens van de He ren Bewindhebbers der Com pagnie hebben gezegd,, dat zy zich niet in het minst bekomme ren om het zieleheil der Java nen, Balinezen, enzovoorts. Zij hadden de opwekking van Jan Pietersz. Coen moeten volgen en Christenen naar de Indien zen den, aangevoerd door predikan ten. Er is van Coen's dringend verzoek niets terecht gekomen. Nu ja, daar is een stel goeie en daar zijn wat predikanten. Maar verkondigen deze laatsten het Evangelie aan de inboorlingen? De vraag stellen is ze beant woorden. Als de retourvloten slechts flinke ladingen aanbren gen, dan zijn de Bewindhebbers en aandeelhouders tevreden. Om ae rest bekommeren, zij zich niet. Zó is het altijd geweest en het lijkt er op, dat het zó zal blijven. In die trant, heeft Galliard vernomen, moet Persij redene ren. 't Is natuurlijk de dwaasheid gekroond. Beware! Zeker hon derden predikanten en zieken troosters, als die er zouden zijn, voor rekening van de Compag nie naar de Indien zenden? Op de duur zou het zover komen, dat de inboorlingen weigerden te werken voor de blanken. En hoe wil Persij dan aan goedge vulde retourvloten komen? Zou hij dat eens willen zeggen? Dergelijke ideeën moet Persij meer hebben. Enfin, hij gunt hem die; hij heeft het gelukkig niet voor het zeggen; anders zag het er niet te best uit. Maar nu is het wél helemaal toppunt! Met verbazing kijkt Galliard Persij aan: méént die nu werkelijk wat'hij zegt? Het open gelaat van de bezoeker is vol ernst. Van ironie, kortswijl, sarcasme of wat dan ook is blijk baar geen sprake. Persij veroor deelt zonder meer de slavenhan del en het slavenhalen! Wat al tientallen van jaren, je kimt wel zeggen eeuwen, ge beurt, wordt voorgesteld als iets onchristelijks. Belachelijk een voudig. 't Is ziekelijk. In de plan tages in West-Indië moet men toch zeker werkkrachten heb ben. En er wordt toch behoor lijk verdiend pan het slaven halen? „Vergeet u niet, dat die ne- gcis uit Afrika mensen zijn. heer Galliard?" vraagt Persij op dro- gen toon. Vanzelf zijn dat mensen; geen beesten. Maar 't is een ander soort 'mensen dan de blanken. Zou Persij menen, dat die ne gers last hebben van de bel.'an- deling; dat zij zoveel gevoel be- zitten, om te beseffen, dat hun een mensonwaardige bejegening wordt aangedaan? j „Wis en drie ben ik van die mening. Die mensen lijden ont zettend. Weet u dat eigenlijk wel? Weet u, hoe het gaat met die slavenhandel en dat slayen- halefi? Weet u wel, dat die zwar ten slechter behandeld worden dan dieren?" Persij, die gewoonlijk zacht spreekt en zich niet opwindt, kleurt thans en zet zijn stem uit. De vooruitwandelende da mes worden er opmerkzaam door en kijken om. „Hebben de heren zo'n ver schil van mening?" vraagt me joffer Galliard. Zij is een knap pe vrouw nqg en heeft haar kap- Nederl. Chr. Land- arbeidersbond. Algemene vergadering. Het Hoofdbestuur van de Ned. Chr. Landarbeidersbond is niet pessimistisch inzake het te verwachten resultaat van de besprekingen, die thans met de regering gevoerd worden om trent de lonen in het contract jaar 1948/49. aldus de heer C. J. van Mastricht, voorz. van deze Bond, op de dezer dagen ge houden algemene vergadering. De heer Van Mastricht be pleitte voorts betere vakontwik keling en voorziening in de op het platteland heersende woning nood. De propaganda moet nog jjeter worden. Het volgend jaar moet de bond, bij zijn 35-jarig jubileum, minstens 30.000 leden tellen. De secr.-penningm., de heer II. Oudekerk, betoogde nog de noodzakelijkheid van het vor men ener financiële reserve voor kwade dagen, als onder commu nistische invloed de arbeids- vrede ernstig zou worden ver stoord. Vertegenwoordigers van ver schillende organisaties brachten groeten en goede wensen over, o.m. getuigde de voorz. van het C.N.V., de heer M. Ruppert, van het werk van de Chr. Land- arbeidersbond. De heer A. Vingerling uit Goes besprak nog de gewijzigde Bondsarbeid, o.m. in verband met de Stichting v. d. Landbouw. Dit zal, bij een normale ont wikkeling, nog toenemen door noodzakelijke bemoeiingen in zake het bedrijfspensioen, de werkloosheidsverzekering en de bedrijfsorganisatie. Een en an der eist principiële overtuiging, practisehe scholing en publiek getuigen. o Chileens President roept op tot vorming van anti communistisch wereldblok President Videla van Chili heeft in een verklaring over de „tragedie in Tsjecho Slowakije" opgeroepen tot de vorming van een anti-communistisch wereld- blok. De strijdkrachten der de mocratische westerse mogendhe den moeten ter beschikking ge steld worden van de „vrije re geringen" van Europa. Chili was het eerste land, dat de betrek kingen met Tsjecho-SIowakije had verbroken, daar Tsjecho- Slowaakse diplomaten betrok ken waren bij een sabotage actie tijdens de stakingen in 1947, aldus Videla. „Communistenvreters". tt o. tt De P. v. d. A. heeft zichzelf riet bloe. II. monde van Koos Vorrink voorgesteld als communisten- Na de grote handelsdrukte slikken en schorren een goede vreters tussen Walcheren en Zuid-Beve- 1 doorgang. Hij kan de bezetting Tot nu toe is daarvan niet land komt het verval, veroor- i van het blokhuis uitlachen, im- veel gebleken. Er was meer aan- zaakt door de verzanding van I mers te ver weg om beschoten leiding te spreken van commu- het vaarwater. TuSsen die ge- te worden, al hebben 60 ruiters 1 nistenvrienden. noemde wateren ontstonden op wassen: eerst een zandplaat, die steeds hoger „groeit" tot een schor. Liep deze niet meer of slechts bij hoge vloed nog onder, dan ontstond er weldra planten leven op en werd de schor ge schikt voor de schapenteelt.» Er werd een put gegraven, er om heen een dijkje aangelegd om bij hoog tij het zeewater tegen te houden, een hut en een schaaps kooi werden in de buurt ge bouwd en zo ontstond een z.g. schapenstelle. Een bekende schor in de Lem mer was het Arnemuiderzand, die later is ingepolderd als de Oud St. Jooslandpolder; wat te genwoordig het Oude Dorp heet is ontstaan bij de plaats van een schapenstelle. Zo ontstonden er tal van on diepten, die later zijn ingepol derd: de Stinckaert en de Wol- sack ten Zuiden van Arnemui- den, de Nieuw St. Joosland- en de Bijleveldpolder ten Zuidoos ten van die van Oud St. Joos land, de schor Ten Halven Crij- te, die door Prins Maurits in 1618 tot de Oranjepolder wordt bedijkt. De vaargeulen en diepten ver plaatsen zich voortdurend zon der dat er veel tegen, te doen is. De dijkgraaf van de Zuidwa tering, Arent Jansz. Boom, wordt opgedragen „een visitatie ende van Middelburg en de wachten uit Veere het nog zo versterkt. In Rotterdam zal hij wel zo hard niet gelachen hebben, daar ein- Onder de indruk van het ge beurde in Tsjecho-SIowakije waar de vriendschap ook groter bleek dat» de vraatzucht, wordt digt zijn onderneming met een nu hoog van de toren geblazen, totale mislukking, die tevens het en wordt de partijgenoten aan- einde is van de Hoekse heer- geradenzich te beraden schappij. Vanaf die tijd heet dit over de vraag of men zich niet vaarwater het Jonker Fransgat van samenwerking met commu- en eerst 1 14 eeuw later wordt nisten dient te onthouden. de naam Sloe gebruikt. Sloe be- i Toen we dit lazen, aldus de tekent sleuf, kreek, nauwe door- i „N. Pr. Gr. Crt." schoot ons het gang, vooral van eenden ge- verhaal te binnen 'van de man bruikt. Zo herinner ik me uit die met zijn hoofd dwars door mijn jongenstijd, toen ik in de een muur wilde rennen. Hij be- welige weiden naar eenden- j gon op zestig meter afstand met eieren zocht, dat ik nauwkeurig een geweldige vaart naar de lette op eenden-sloeën tussen i muur te hollen. Toen hij half- het gras, die de nabijheid van weg was gekomen, werd hij een het begeerde nest konden ver- beetje benauwd en verminderde raden. sijn snelheid tot de helft. Toen Steeds achteruit gaat het met hij de helft van de resterende het vaarwater, dat tenslotte voor j afstand had afgelegd, deed hij diepgaande schepen totaal on- j opnieuw hetzelfdey en zo telkens geschikt wordt. Vanaf de Arne- weer. mond kan men slechts met grote moeite door het Slaak, de hoofd stroom bereiken en eindelijk he lemaal niet meer. De Lemmer plaat wordt doorgegraven, een middel dat slechts voor enkele jaren uitkomst geeft. Middel burg Krijgt "zijn nieuw haven kanaal naar het vaarwater van Welsinge, ruim een eeuw gele den door een kanaal naar Wul penburg bij Veere vervangen. Steeds talrijker worden de in polderingen, de polders van St. metinge van Walcheren van Joosland worden met Walcheren rondsomme" te doen, hij brengt verenigd, het eertijds zo drukke nauwkeurig verslag uit van zijnwater tussen Veere en Vlissin- bevindingen en we weten pre- gen, dat Walcheren van Zuid- cies hoe diep de verschillende Beveland scheidde, heeft afge- Fietsbanden goedkoper. In de rijwielbranche heeft het vrijgeven der artikelen normale verhoudingen geschapen. Het merkwaardige feit doet zich n.l. voor, zo vernam de ,,N. Haagsehe Crt" van officiële zijde, dat sinds de opheffing van de distributie van fietsen en fiets banden geen prijsovertredingen plaatsen waren. Enkele jaren later zullen deze cijfers door verandering in het vaarwater wel niet meer betrouwbaar ge weest zijn en we kunnen de klacht der berusting begrijpen, dat men „in de tegenwoordighe constitutie van saecken alles den zegen Gods alleene gerecomman deerd moet blijven en verwach ten of de stroom zelf uit der nature eenige verandering moch- te geven." De 22-jarige leider der ster vende Hoekse partij, jonker Frans van Brederode, had geen gelegenheid om op een natuur lijke stroomverlegging te wach ten, hij zocht zichzelf een wèg. In 1488 had hij Sluis veroverd en nu wilde hij hetzelfde met Rotterdam doen. Op 18 November vaart hij met 48 heuschepen naar het Noor den. Door het vaarwater van Welzinge, vlak langs de kust vhn Walcheren, durft hij de rou te niet nemen, want dan komt hij te dicht langs het blokhuis van Arnemuiden, een soort ver daan, door de dam in 1871 voor goed. L. v. W. Gisterennacht is ingebroken in het distributiekantoor te Hip- polytushoef, waarbij ongeveer 1/3 van de bonkaarten 804 plus de textielkaarten, die op het ogeblik worden uitgereikt, zijn ontvreemd. Het distributiekan toor had reeds ongeveer 2/3 van de distributiebescheiden uitge reikt. Weet ge, wanneer deze man de muur bereikte? Nooit. Dat is wiskundig te be tekenen. Zo gaat het ook met de storm loop van de P. v. d. A. tegen hel ijzeren gordijn en tegen de Nederlandse Vijfde Colonne. De opvolger van de heer Koejemans in de Eerste Kamer. Zoals is medegedeeld komt de heer Hermans te Vaals op de desbetreffende lijsr voor om de heer Koejemans (C.P.N.) op te volgen als lid der Eerste Ka mer. De heer Hermans heeft echter reeds zitting in dat col lege. Op hem volgt de heer N. A. Maurer te Groningen. Engelse troepen naar West-Afrika. Naar van het Engelse ministe rie van oorlog vernomen wordt, zijn 4 grote vliegtuigen voor troe penvervoer met een bataljon En- De laatste maanden zijn1 gelse manschappen te Gibraltar verschillende inbraken en po- aangekomen om zich naar West- meer werden geconstateerd. Inte gendeel: de banden werden ln veel sterking, vanwaar zijn vloot be- gevallen beneden de vastgestelde schoten kan worden. Daarom prijs verhandeld en tweedehands j zoekt hij het meer oostelijk naar fietsen daalden zelfs aanmerkelijk de Bevelandse kust toe en in- in prijs. derdaad, daar vindt hij tussen Optimistisch over te bereiken resultaten. Gisteren is de plaatsvervangend voorzitter van de Nederlandse de legatie In Indonesië, Jhr Mr H. L. F. K. van Vredenburch na een verblyf van enkel© weken in ons land naar Batavia terugge keerd. Daar het K.L.M. toestel, dat om 10 nur zoo vertrekken, tengevolge van de weersomstandigheden pas om I uur vertrok, stond Jhr van Vredenburch in de vertrekloods de aanwezige verslaggevers te woord. Hij deelde mede, dat hij bespre kingen zal voeren met de Lt. Gou verneur-Generaal en oud-minister Neher, terwijl ook contact opgeno men zal worden met de raad van departementshoofden. Na bespre kingen met de delegatie zullen d« onderhandelingen met de repu bliek voortgezet worden. Jhr van Vredenburch geloofde niet, dat de besprekingen „van een leien dakje" zouden lopen, doch achtte de zaak niet hopeloos. „Wanneer het accoord ls bereikt, aldus Jhr van Vredenburch, zal ik naar Nederland terugkeren". Gevraagd naar het resultaat van zijn besprekingen in ons land deel de Jhr van Vredenburgh mede. - dat bij, na aanhangig te hebben de Sowjet^me en E^pte gingen tot braak in Hippolytus hoef geconstateerd, zodat de politie het vermoeden heeft, dat hier met een goed georganiseer de en met de plaatselijke om standigheden uitermate op de hoogte zijnde bende werkt. ■m Guatemala heeft ln een nota aan alle Amerikaanse republieken verklaard, dat zijn aanspraken op Honduras aan het Internationale Hof van Justitie dienden te wor den voorgelegd. Volgens een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken zou de kwestie door arbitrage in der minne geregeld kunnen worden. Te Serajewo (Bosnië) Is Mgr. Vojlslav Nastlc tot 11 jaar gevan genisstraf en veriies van burger rechten veroordeeld wegens pogin gen om „terroristische organisa ties" op te richten. Mgr. Nastic zou ook Inlichtingen verstrekt hebben aan een vertegenwoordiger van een buitenlandse missie, De Egyptische ministerraad heeft een handelsovereenkomst gemaakt, dat de delegatie ver- frffif lever^vooT^^ sterking nodig had, de toezegging had gekregen, dat er versterking zou komen. „Ik ga thans terug met instruc ties, waarin mij de grote richtlij nen omtrent het door de regering te voeren beleid zijn aangegeven. Ik ben langer in Nederland geble ven dan oorspronkelijk de bedoe ling was en wel omdat het kabinet ontzettend veel werk op zijn agen da heeft, de West-Indische kwes tie, de Indonesische kwestie, de Benelux enz."; Tenslotte vertelde Jhr van Vre denburch, dat hij nog niet wist hoe de Commissie van Drie zal worden samengesteld. Evenmin wist hij of Paul van Zeeland ver der zitting zal hebben ln de Com missie. Wel gaf hij uiting aan de hoop, dat dit het geval zal zijn. sel naar de mode van die dagen. Mejoffer Persij is ietwat een voudiger gekleed, doch maakt een sympathieker indruk, niet minder sympathiek dan haar man. Zij ziet deze aan met een liefdevolle blik, die meteen vra gend is. Haar man is niet iemand, die zich laat gaan. Wat hebben die twee? „Draaft heer Persij altijd zo door, als hij spreekt over de. slavenhandel, mejoffer?" vraagt Galliard. „O, is dat het onderwerp van de heren? Inderdaad, heer Gal liard, dan loopt mijn man warm en ik moet u zeggen, dat ik vol komen aan zijn kant sta." „Het tegendeel zou niet oir- baar zijn", schertst Galliard, die het liefst een eind aan dit ge sprek maakt. Voor het ogenblik lukt hem dat. Maar hij heeft buiten zijn vrouw gerekend, die aan de overvloedige maaltijd, welke door het viertal wordt genut tigd de kinderen van het echtpaar Galliard zitten niet aan tafel het onderwerp weer aansnijdt, door te vragen, welke bezwaren Persij toch wel heeft tegen de slavenhandel. (Wordt vervolgd.) Schoenen van de bon? In het district Waalwijk heeft de schoenenproductie (ln 1947 on geveer 6 mlllioen paar) het voor oorlogse peil overschreden. Er ls dan ook alle reden om aan te drin gen op opheffing der schoenen distributie en afschaffing der fa- bricage-voorschriften, aldus con cludeert de raad van bijstand van de Waalwijkse K. v. K. Cachets (Jfijnhardtjjes) Bij kou, griep en pijn, zullen zij Uw snelle^elge^rijn^Doo^^t^j^t. (ingez. Med.) Spionnage en hoog verraad. Tydige maatregelen gevraagd. Mr Terpetra (A.R.) heeft deze week ln de Tweede Kamer bij de behandeling van de opheffing der bijz. rechtspraak aan minister Van Maarseveen gevraagd of hij spoed wil Üfetrachten met een materie, welke op 9 Mei 1940 in de Kamer behandeld werd en precies te Iaat kwam: het wetsontwerp nopens splnonnage en hoogverraad. „Wjj leven thans in een tijd van grote onzekerheid en als er weer omstandigheden komen wat God verhoede'. ais die van des tijds, dan zon de Regering wéér te ton graan en mals. Van 29 Augustus tot 4 Septem ber zal te Brussel een vergadering worden gehouden van de „Inter national Law Association". Deze conferentie valt samen met het 75-jarig bestaanvan de vereni ging- De Wadi Tsjeria (Algerije) ls ln buurt van Tebessa tengevolge van de hevige regenval bulten haar oevers getreden. Tot nog toe zijn de lijken van 53 personen ge borgen. President Truman heeft zijn dank betuigd jegens de burge meester en Inwoners van Kulm- bach (Beleren) voor een album, dat zij hem geschonken hebben uit dankbaarheid voor een, Ameri kaanse gift voor de schoolkin deren. Naar ln Jeruzalem ls bekend gemaakt is de secretaris van het Zwitserse consulaat aldaar, mej. Zimballsti, bij de bomaanslag in de Ben Jehoedastraat om het le ven gekomen, I.v.b. met de benoeming van de heer D. "W. Ormel tot dagelijks bestuurslid van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Neder land, is benoemd tot secretaris van de Ned. Ver. van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden de heer A. Borstlap. Afrika te begeven. Gezegd wordt, dat dit louter een voorzorgs maatregel is. Spoorwegongeluk in België. Gistermorgen zijn op 6e overweg nabij Jambes een vrachtauto en een zgn. michellne door een goe- deretrein gegrepen. De bomen van de overweg wa ren niet gesloten. De vrachtauto en de eerste wagon van de „ml- cheline" werden geheel verplet terd. Tot nu toe werden uit de wrak stukken zeven doden te voorschyn gehaald. Het aantal gewonden staat nog niet vast. Twee van hen zijn reeds overleden. XXVII. Een heel kort briefje. Passeerde vandaag de weg aan de Lieter. Zag enkele personen bezig met peilschalen. Zag er dus leven. Maakte mijn conclusie. En vernam van een autoriteit in de auto, dat DEZER DAGEN de WEG AAN DE LIETER werd aanbesteed. Laat de autoriteit, die ik wilde laten wippen nu nog wat zitten, want anders komt er weer stag natie. Binnenkort - Dezer dagen - Het komt in orde. Ik wilde DEZER DAGEN een lid van Ged. Staten in de afgrond ter plaatse rijden, maar nu heb lk weer hoop. En heb mijn boze plannen laten varen. Carthago zal vallen maar de weg aan de Lieter ZAL herrijzen! Zij het een symbool van de her rijzenis van ons landje van CAD- 'ZAND. in een militair kruitmagazijn te Induno (prov. Varese, Italië) heeft zich een ontploffing voorgedaan. Men vermoedt, dat er sabotage ln het spel ls. .Naar het A.N.P. verneemt, is dè Tsjechische gezant bij het Neder landse hof, generaal Serge Ingr, I afgetreden. Zaterdagmiddagvoetbal. Overige wedstrijden weinig belangrijk. Ie Klasse: Arnemuiden I—Wis- reik en dan zou de vlag in top senkerke I; Yerseke mKrab- bendijke I. n Het ls niet uitgesloten, dat Ar nemuiden ook tegen Wlssenkerke nog in het zand moet bijten en de Noord-Bevelanders zouden daar mee een waardig slot aan hun competitie maken. Voor Krabben- dijke helpt de uitslag van de laat ste wedstrijd tegen Yerseke III wel niet meer, doch ze zullen ze ker van de hekkesluiters niet wil len verliezen. 2e Klasse A: Kapelle INteuw- land I; 's Heer Arendskerke n Kattendijke I; Kats ICortgene I. Als Nleuwland er in slaagde om andermaal tegen Kapelle de volle laat komen!" aldus <le afgevaar- wlnst te behalen zou dat een ver- (Ingez. Med.) bewindsman. digde. Minister van Maarseveen ant woordde met de verzekering „een zeer gewillig oor" te lenen aan de suggesties van mr Terpstra. Indien vóór 1940 rijdlg de no dige maatregelen waren genomen, dan zonden thans allerlei moeilijk heden voorkomen zjjn! erkende de rassende prestatie zijn en zelfs een gelijk spel zou meer zijn, dan ver wacht moet worden. De reserves van Arendskerke zijn wel Iets sterker als Kattendijke, doch de overwinning hebben ze nog niet ln hun zak. Voor Kortgene staat veel op het spel. Ze zullen het niet ca deau- krijgen, maar de kans op een overwinning ligt binnen hun be- kunnen. 2e Klasse B: Cortgene IICo- lijnspl. Boys II; Kloetinge II— 's-Heer Hendrikskinderen I; Rll- land-Bath IIWemeldlnge H; Wolfaartsdijk IIHansw. Boys III. Voor de reserves van Kortgene zal het niet zo meevallen om de Boys reserves er onder te krijgeh en we geloven dan ook, dat de puntjes voor de bezoekers zijn. Kloetinge II zal er niet veel aan kunnen doen en de kampioensillu sies van 's-Heer Hendrikskinderen niet kunnen verstoren. Op papier zijn Rilland en Wemeldlnge aan elkaar gewaagd, doch in de prak tijk geven we de thuisspelers de beste papleren. De kans voor Hansw. Boys m om in Wolfaarts dijk nog iets binnen te halen is erg K.N.V.B.-Beker. Cohjnspl. Boys IWolfaartsdijk I. Ben onbelangrijk restant van de beker voorronde gaat nog in Co- lijnsplaat. De thuisclub zal het met de bezoekers wel redden.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2