Vjjflandenconferentie te Brussel begonnen Russen wensen communistisch front tot Elbe te verschuiven. Euwe verliest HOOGSPANNING HEERST IN SOWJET-ZONE Engels bezoek aan Walcheren. van Botwinnik PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De roep om een eigen omroep. Spoedige overeenstemming verwacht. Grote sluizen te Hansweert spoedig hersteld. Oostdnitse Regering wordt gewenst. Uitgave Stichting „Zeeuwsen Dagblad". Hoo.'dkantoor: Gees. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 889 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per ni.m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord VRIJDAG fi MAART 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTBA te Vlissingen en Ds YV. VKOEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.16 u„ ender 1828 u. Maan op 6.09 u., onder 13.20 u. Hoogwater te Vlissingen: Zaterdag 6 Maart: 11.38 u. 1.33 m., u„ m. (Slot). De Ned. Herv. Kerk heeft medegewerkt aan de vor- ir.ing van het I.K.O.R. (Inter kerkelijk Overleg inzake de Radio). Hiertoe behoren niet alle kerken in ons land, lang aiet alle. Hiertoe behoren alleen de Ned. Herv. Kerk, de Remon stranten, de Doopsgezinden en de Evang.-Luthersen. Zo is dat woord interkerkelijk wel wat te groots voor dit verband. Boven dien zitten hierin verschillende richtingen van rechts cn links. Rechtzinnig en. Vrijzinnig. Maar dat wordt er niet bijgezegd, als het I.K.O.R. uitzendt. De goe gemeente weet dus niet, of ze gediend wordt door een ortho doxe, of door een moderne voorganger. Ook dat werkt ver warrend. Vooral als men dan uitzendt over een zender, die in den volksmond rechts wordt ge noemd. Nietwaar? Men spreekt gewoonlijk van de linkse en van de rechtse zender. Maar het I.K.O.R. zendt wei links uit over rechts. Dat wekt wrevel. Mogen die kerken zulks doen? Juridisch wel, maar moreel is het eniger mate bedenkelijk. Het sticht verwarring en wekt wrevel. Als men soms denkt op deze manier de richting-kwestie op te lossen, dan geloof ik, dat men zich ver gist. Struisvogelpolitiek in rich ting-moeilijkheden is een slechte politiek. Of we ons dan niet moeten verheugen over toenadering tus sen de richtingen? Ongetwijfeld, als het is een steeds nader ko men tot den Christus der Schrif ten. Maar dat is het werk van de Heilige Geest, en geschiedt niet door het verzwijgen der ver schillen. Er zijn nu eenmaal rechtzinni- gen, die rechtzinnige prediking verkiezen en vrijzinnigen, die vrijzinnige prediking wensen. Er zijn er ook in beide groepen, die dat ondubbelzinnig wensen aangegeven te zien. De Ned. Herv. Kerk kent drie belijdenisschriften, waaronder de Dordtse leerregels, of de vijf artikelen tegen de Remon stranten. Maar in het I.K.O.R., is dezelfde kerk blijkbaar voor de Remonstranten. Waar ge meenschappelijk wordt uitge zonden draagt men ook gemeen schappelijk verantwoordelijk heid. Het wordt wel moeilijk dit te verstaan, als de Ned. Herv. Kerk zegt te willen handelen „in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en staande op de bodem der belijdenisschriften". Meer nationaal zou zijn, als men de bestaande omroep verenigingen liet voortbestaan, opdat, ze zich konden ontwikke len en beteren. Zeker, allerlei bezwaren zijn er. Maar deze omroepverenigingen vertegen woordigen beter het nationale karakter, dan een z.g. nationale omroep dat zou kunnen. Ook de kerken kunnen via die bestaande verenigingen uitzen den. Ongecensureerd, voor eigen verantwoordelijkheid. Het is stel lig ook meer in het belang van de kerk. Ja, maar rechts en links dan? De richting-kwestie? In de vijf omroepverenigingen, die wij kennen, is gelegenheid voor rechts en links. De N.C.R.V. geeft alleen gelegenheid vöor rechtse uitzendingen. Zij moet dat doen krachtens haar statu ten. Moet er een linkse uitzen ding geschieden, dan kan men elders terecht. Maar nu is het niet zo, dat de N.C.R.V. uitmaakt, wie rechts of wie links is. Dat doet men zelf. Of men staat als zodanig bekend. Heel eenvoudig. Op deze manier is er geen verwarring, kan ieder het zijne krijgen en is er kans voor ont plooiïng, voor groei, voor elkan der leren begrijpen en verstaan. Als nu de Jonge Kerk in het geweer wordt geroepen tegen de N.C.R.V., dan geschiedt dat op een onwaardige en een on juiste manier. De toon is grof en de feiten zijn fout weer gegeven. De N.C.R.V. hindert in geen enkel opzicht de Ned. Herv. Kerk en evenmin de Jonge Kerk. Maar als de Jonge Kerk aan de N.C.R.V. vraagt om een uitzen ding van een vraaggesprek op Zondag, dan moet de N.C.R.V. dat weigeren op tweeërlei grond: le. omdat de Minister in eer ste instantie zulk een uitzending geweigerd had aan het I.K.O.R., omdat dat alleen kerkdiensten mag uitzenden zonder meer en 2e. omdat de N.C.R.V. nooit op Zondag vraaggesprekken uit zendt. Maar als dan de N.C.R.y. aan de Jonge Kerk aanbiedt om bedoeld vraaggesprek in de week te doen uitzenden, dan moet de Jonge Kerk niet boos zijn en kabaal maken, maar dankbaar het aanbod aanvaar den. Waarom moet er zoveel mis verstand zijn? En zoveel onhei lig vuur? Ik vrees, dat bij alle geroep om eigen omroep het niet beter zal worden. 's-Gravenhage. Ds JAC. POORT. Chr. Hist. Unie. Zaterdag 28 "Febr. vergaderde het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie. Besloten werd tot de in stelling van een middenstands- commissie, die tot taak zal heb ben nog voor de a.s, verkiezingen een rapport samen te stellen. In verband met de komende Kamer verkiezingen zullen de Kiesvereni gingen in de gelegenheid worden geteld voor 8 April a.s. hoogstens 10 namen van candldaten in te dienen. Gistermorgen is te Brussel in het gebouw van het Belgisch ministerie van buitenlandse zaken de Vijf-landen-conferentie begonnen. De conferentie werd door Spaak, de Belgische premier en minister van buitenlandse zaken, ge opend. Spaak gaf daarna het woord aan de gedelegeerden. Gladwyn Jebb, onderstaatssecretaris van Britse ministerie van buitenlandse zaken, was afwezig, daar hij in Londen opgehouden was. Ver wacht wordt, dat Fernand van Langenhove, hoofd van de Belgi sche delegatie, zal optreden als woordvoerder voor de delegaties van de landen van de Benelux Men is echter van mening, dat het gezamenlijk optreden van de Benelux-delegaties, die het giste ren eens zijn geworden over een in het algemeen te volgen politiek, niet uitsluit, dat de afzonderlijke gedelegeerden verklaringen zullen afleggen. te Brussel, heeft gehad, op dit onderwerp betrekking had. Een zegsman van de Britse am bassade noemde dit bericht ech ter, „zuivere nonsens". Volgens het eerste communique over de conferentie, dat na een uur besprekingen is uitgegeven, wijst de aan de Engelse en Franse delegaties voorgelegde ontwerp- Om de Engelse en Franse dele- overeenkomst op een grote over- gatie de gelegenheid te geven de eenkomst van zienswijze der vijf door de Benelux voorgestelde j delegaties over de principiële tekst nauwkeurig te bestuderen kwesties, die door het voorgestel- is de volgende bijeenkomst op de verdrag worden opgeworpen, vanmiddag gesteld. Het A.N.Pi meldt nog nader uit Naar te Brussel verluidt gaan Brussel, dat de landen der Bene de concrete voorstellen van de lux-groepering voorstanders zijn van het sluiten van een regionale overeenkomst. Vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije. Duizenden mensen, die vervol ging In Tsjecho-Slowakije vrezen omdat van hen bekend is dat zij tegen het communisme zijn, trach ten naar de Amerikaanse zone van Duitsland te ontkomen. De grensbewaking is versterkt met gewapende arbeiders. De grenswacht zou ook van politie honden gebruik maken. Vele stu denten en andere jongeren zou den het afgelopen weekende ter beoefening van de wintersport naar de bergen in het westen zijn gegaan in de hoop de grens te kunnen oversteken. Ladvik Srejka, economisch ad viseur van Gottwaid, heeft een overzicht gegeven van het nieuwe nationalisatieprogram, waarbij hij aantoonde, dat minder dan 8 pet. van de productie in handen van particulieren was gebleven. De groothandel en de buiten landse handel waren in het geheel niet meer in particuliere handen. De buitenlandse handel zou on der controle staan van 20 natio nale organisaties voor Iedere cate gorie goederen. De internationale transporton dernemingen zouden genationali seerd worden. Slechts kleine par ticuliere firma's zouden blijven bestaan. Van de zijde van het Tsjecho- Slowaakse ministerie van voor lichting wordt verklaard, dat de artsen van president Benesj hun patient volstrekte rust hebben be volen. Fins-Russische onderhandelingen? Een woordvoerder van het Fin se ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat het waarschijnlijk is "dat Finland zich bereid zal verklasen met de Sow- jet-Unie onderhandelingen te be ginnen voor een verdrag voor militaire bijstand. De parlementsfractle van de Zweedse volkspartij in Finland heeft de president medegedeeld, dat zij geen bezwaar tegen onder handelen heeft. Ook de andere partijen zouden de president gis teren haar antwoord meedelen. Communisten geen toegang in Canada. De Canadese regering heeft be sloten communisten de toegang tot het land te verbieden. De re gering heeft deze stap reeds enige tijd overwogen i. v. m. het aantal leden van uiterst-linkse vakvereni gingen, dat uit de V. S. het land binnenkomt. Naar verluidt zullen niet onmid dellijk stappen worden genomen om communisten, die reeds in Ca nada zijn, het land uit te zetten, doch verwacht wordt, dat tijde lijke verblijfsvergunningen van communisten niet worden ver lengd. In de V. S. is de toegang voor communisten reeds verboden. Michaël blijft Roemenië trouw. Ex-koning Michaël van Roeme nië heeft te Londen verklaard, dat men hem gedwongen heeft af te treden en dat hij zich daarom niet gebonden acht door de on dertekening van de acte van abdi catie. Hij zal voortgaan al zijn krachten in dienst van het Roe meense v.olk te stellen. Voorts verklaarde hij, in de naaste toe komst in Denemarken in het hu welijk te zullen treden. Tumult in Franse Kamer. De bijeenkomst van de Franse Nationale Vergadering werd gis teren verdaagd, nadat de commu nistische en niet-conimunlstische afgevaardigden gedurende vijf mi nuten hadden getracht elkaar te overschreeuwen. Het tumult ont stond, toen de comm. afgevaar digde Pierre Faiet van Algerië weigerde het spreekgestoelte te verlaten, nadat hem dit bij stem ming was bevolen. Na een korte tussenpoos, waarin Faiet werd overreed het spreekgestoelte te verlaten, werd het debat voort gezet. Tevoren had Bidault de zaal verlaten uit protest tegen een aanval op de Franse politiek t. a. v. Algerië door een andere com munist van Algerië. nie veel verder dan de beginselen van het verdrag van Duinkerken en het lnter-Amerikaanse verdrag van wederzijdse bijstand. In het voorstel van de Benelux wordt om wederzijdse hulp ge vraagd en 'n vreedzame bijlegging van alle mogelijke geschillen tus sen de ondertekenaars. Geschillen zouden vermoedelijk aan het Internationaal Gerechts hof te 's-Gravenhage worden voor gelegd. Volgens waarnemers te Brussel hebben de voorstellen te Washing ton een gunstige Indruk gemaakt. Naar verluidt gaat het ont werpverdrag, dat door Jebb aan de conferentie zal worden voor gelegd verder dan het oorspron kelijke plan. In politieke kringen te Brussel |2ulle.n de documenten getekend doet het gerucht de ronde, dat op w°, n' de agenda van de conferentie een Vernomen wordt, dat Engeland voorstel van een der gedelegeer-e\ Franknjk hede° f" meuw den voorkomt, vpigens hetwelk de «"twerp voor een West-Europese pariteit van de valuta der vijf Unl« zullen dienen °P de confe- landen ten opzichte van goud ge- re""e- wijzigd zou worden, zonder dat de ^an ze?r ^voegde zgde wordt wisselkoers van deze deviezen on- Brussel vernomen, dat men het Naar verluidt zou het verdrag tussen de Beneluxlanden en En geland en Frankryk gelden voor een tijdsduur van 50 jaar. Multi laterale verdragen zullen noodza kelijk z\|n voor de verwezenlijking van de economische doeleinden. Verwacht wordt; dat de uitwer king der details van het nieuwe verdrag vrij snel haar beslag zal krijgen en dat men hiermede Za terdag of Zondag gereed zal zijn. Onmiddellijk na of voor de con- Republikein staatshoofd van West-Java. De republikein Wiranata Koesoe- ma is gekozen tot staatshoofd van de Negara West-Java. Deze verkiezing wordt be schouwd als een sensationele ge beurtenis, gezien de persoonlijk heid van het nieuwe staatshoofd. De overwinning van Koesoema is te opmerkelijker, omdat hij het pro-republikeinse hoofd zal wor den „d'un état d'inspiratlon Hol- landaise". Koesoema maakte twee keer de bedevaart naar Mekka, waardoor hij de titel van „Hadji" mag voeren. Hij is zeer godsdiens tig en de schrijver van een be roemd geworden biografie van Moahamad. Van de 20 kinderen uit zijn zes huwelijken zijn er 18 in leven. Door de voorzitter van het voor lopige parlement zijn 3 parle mentsleden aangewezen, die naar Djocja zullen vertrekken om aan Koesoema het verzoek over te brengen zijn benoeming te aam- vaarden en te vragen zo spoedig mogelijk naar Bandoeng te ko men. Keres wint Het was duidelijk merkbaar, dat de schaak-enthousiasten zich haddén gespitst op het duel Bot- winnlkEuwe, want reeds gerui me tijd voor het aanvangsuur. vormden talrijke belangstellenden een queu. Wat zou de 7e ontmoeting tus sen de twee rivalen brengen? Het werd een orthodoxe dé- opening overgaande in een variant van de Meranerverdediging. Euwe speelde daarbij e60 slechts weinig in toepassing gebrachte zet, met een rullcombinatie in het midden spel bezorgde hij zijn tegenstan der een geïsoleerde dubbele pion in het centrum, waarvoor deze het raadsheerpaar behield. Wit: Botwinnik; zwart: Euwe. 1. d2—<14, d7d5; 2. c2—c4, e7e6; -3. pgl—f3, pg8—f6; 4. pblc3, <;7c6; 5.e2e3, pb8 d7; 6. lfl—d3, lf8—b4. 7. a2a3, lb4—-a5; 8. ddlc2, dd8 e7. Zwart wil e5 doorzetten. 9.1cld2, d5xc4; 10. Id3xc4, e6 Scheepvaart wordt niet onderbroken. Naar aanleiding van door de heer Schilthuls gestelde vragen ferentie van 15 Maart te Parijs hebben de ministers Van Boetze zullen de ministers van buiten- landse zaken der vijf landen, op korte termijn bij elkaar komen 1 om de laatste hand te leggen aan de tekst van de overeenkomst en derling een wijziging zal onder gaan. Van officiële zijde is omtrent dit gerucht geen bevestiging te verkrijgen. Vermoed wordt, dat het lange onderhoud, dat eerste minister Spaak gisteren met Sir Georges Rendel, de Engelse ambassadeur militaire aspect van het voorge stelde 5-landenverdrag niet op de huidige conferentie zal behande len. Dit aspect van de Westelijke Unie zou worden besproken wan neer Montgomery, chef van de Britse Imperiale staf, aan het eind van deze maand een tocht maakt langs de Belgische militaire ver sterkingen. laer en Vos o.m. het volgende ge antwoord: In de te Luxemburg gehouden Benelux-conferentie zijn van Ne derlandse zijde de volgende ver zekeringen gegeven voor de oplos sing van verschillende problemen betreffende het vervoer en de openbare werken weken en zal zijn beëindigd voor einde 1948. De werken zullen wor den uitgevoerd zonder de scheep vaart te onderbreken, enige tijd vakken van korte duur ïdtgezon- derd. De eleetrificatie zal ongeveer terzelfder tijd voltooid zijn, terwijl hetrverscliaffen van Belgisch ma teriaal niet noodzakelijk is. De bouwstelUngen bij Vlake, de enige belemmering, die daar nog na De verhoging van het voor ex- bestaat, zal een maand na de port naar België bestemde contin- conferentie worden afgebroken. gent van grind en zand zal wor den onderzocht t. g. v. de a.s. be sprekingen nopens de uitvoering van het handelsaccoord tussen Belgisch-Luxemburgse economi sche unie en Nederland. De Nederlandse delegatie heeft omtrent het Kanaal door Zuid- Beveland- de volgende gegevens verstrekt Het herstel der grote sluizen zal worden begonnen binnen enige THANS OOST-DUITSLAND AAN DE BEURT De gebeurtenissen in de Tsje- choslowaakse hoofdstad hebben in de Sowjet-zone van Duitsland plotseling geleid tot een reacti vering van de politiek der com munistische partij. Niet Tsjecho- Slowakije schijnt het sluitstuk te moeten worden van de Russi sche afgrendelingspolitiek, doch wel het door de Russen bezette gedeelte van Duitsland. Dit wil zeggen, dat de Sowjet-Russen vastbesloten zijd het communis tisch front tot aan de Elbe te verleggen. Er heeft tot nu toe altijd nog een zwakke hoop be staan, dat Oost-Duitsland niet tot een Russische vazalstaat zou worden gemaakt en de Russen zich met de Oder-grens tevre den zouden stellen. Deze hoop schijnt men nu wel definntief te moeten laten varen. Het wordt steeds duidelijker, dat de „op lossing" van de Tsjechoslowaak- se crisis onmiddellijk gevolgd zal worden door een radicaler inschakeling der Sowjet-zone in ht Oostelijk blok en dit niet al leen op economisch, maar ook op politiek gebied, aldus de Berlijnse correspondent van „De Volkskrant". _In de communistische partij der Sowjet-zone heerst reeds hoogspanning. Pieck en Grote- wohl zijn onafgebroken in con ferentie met vooraanstaande partijleden 'en hoge officieren van het Sowjet-Russische mili taire bestuur. De Tsjechoslo- waakse grens werd in Saksen door een versterkte politiemacht hermetisch afgesloten. Tsjechen, wie het mocht gelukken de ring van communistische grens- patrouilles te doorbreken, moe ten dan nog rekenen met de waakzaamheid der Duitse com munisten, die hen aan hun Tsje chische kameraden uitleveren. Opmerkelijke activiteit ontplooit ook plotseling de communisti sche minister van Binnenlandse Zaken van het land Branden burg. De politie en het bestuurs apparaat heeft hij grondig doen zuiveren van alle de communis ten niet gunstig gezinde elemen ten. Alle sleutelposities heeft hij in handen gelegd van leden dei- communistische partjj, terwijl hij een zuiveringsgolf heeft ont ketend tegen leden der liberale partij en der christen-democra tische unie. Deze laatsten wor den gedwongen een verklaring te ondertekenen, dat zij het door Kaiser (christen-democraat) en Schwennicke (liberaal) gevoer de beleid afkeuren en zich ge heel achter het communistische volkscongres plaatsen. Wie weigert, wordt afgezet, in verschillende gevallen gear resteerd en vervangen door com munistische stroomannen. Alle burgemeesters werd de verplich- aanhang te hebben ingeboet. In October aanstaande komen er weer nieuwe verkiezingen. Met alle middelen moet zij nu trach ten het vijandelijke front murw te maken, opdat zij zonder enige tegenstand een volksfront kan vormen met in feite gelijk geschakelde partijen, die trouwe uitvoerders zijn van het commu nistische partijprogram. De communisten in Oost-Duitsland zijn ongeduldig geworden. Onder leiding van de premier van het land Saksen, Seydewitz, zouden zij gaarne een regering vormen, opdat zij op gelijke voet met hun kameraden in het Oos ten in contact kunnen treden. De Sowjet-Russen aarzelen om reden van internationaal politie ke aard nog aan deze wens ge volg te geven. Zij staan echter toe, dat alle nodige vóórberei dende maatregelen worden ge troffen. De vorming van een Oost-Duitse regering is het werk van een ogenblik. De Russen behoeven de centrale economi sche commissie slechts politieke macht te verlenen. aanplakken en openbare verga deringen te organiseren, waarin Kaiser en Schwennicke als land verraders en medeplichtigen aan het Amerikaanse dollar-imperia- lisme aan de kaak worden ge steld. Door middel van terreur en dwang wordt de politieke on afhankelijkheid der liberale par ty en der christen-democratische unie volledig vernietigd. Willoze werktuigen. Aan het hoofd der C.D.K. staat nu Dertinger, aan het hoofd der liberale partij dr Külz, hei den willoze werktuigen in de handen der Russen. Hun partij en voeren een waar marionet- tenbestaan, waarbij de touwtjes zich in handen bevinden der communisten. Alle weerstand heeft men wel is waar nog niet kunnen uitschakalen, doch het verzet tegen de communistische overrompeling der andere partij en wordt steeds zwakker. Verzet kan slechts leiden tot gevange nis of concentratiekamp. Economisch was de Sowjet- zone reeds lang in het Oostelijk blok ingelijfd. Politiek was men tot nu toe in de Sowjet-zone nog niet zo ver gegaan, doch de beslissen de fase schijnt hier nu ook, niet het minst onder de invloed der Tsjechoslowaakse gebeurtenis sen, te zijn aangebroken. Nieuwe verkiezingen. De communistische partij in de Sowjet-zone weet veel van Van 8 der 16 landen is thans haar toch reeds niet al te grote de vertegenwoordiging verzekerd, het plan-Marshall te Parijs. Nederland zal aan 16-landenconf erentie deelnemen. De Nederlandse regering heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de 16-landen-conferentie over het Marshall-plan, welke 15 Maart te Parijs begint, aangenomen. Van Nederlandse zijde zullen deelnemen minister Van Boetze- laer en Dr Hlrschfeld. De Nederlandse delegatie zal de bevoegde autoriteiten er op wij zen, dat de lichtgevende boeien in de vaargeul van Wemeldinge weder moeten worden aange bracht. Men zal zich beraden over een bespoediging van de douane formaliteiten 'te Hansweert. De Nederlandse autoriteiten hebben toegezegd,- om de voor lopige Bailey-brug over de mld- densluis te Terneuzen te doen af breken in het geval, dat de grote zeesluis door een ongeval in het ongerede raakt, zolang de blijven de hefbrug niet weder is hersteld. De status van Aruba. Uit de besprekingen van de af gelopen weken t. a. v.de status van Aruba, is overeenstemming bereikt over een plan tot instel ling ener commissie .welke advies zal uitbrengen aan de Rondetafel conferentie. Deze commissie zal zijn samen gesteld uit Arubanen, Curacaoe- naars en vertegenwoordigers der overige eilanden van de Neder landse Antiilgn. Er aan toegevoegd zullen zijn Nederlandse adviseurs, terwijl wellicht een lid van de Staten- Generaal als voorzitter (met ad viserende stem) zal optreden. Het zou in de bedoeling liggen, dat de Arubaanse vertegenw.oordi- ging ter Rondetafel-conferentie in de openbare vergadering een motie zou indienen, strekkende tot instelling van een dergelijke com missie van onderzoek. De minister van overzeese ge biedsdelen zou zich bereid hebben verklaard tot onmiddellijke benoe ming dezer commissie. Als voorzitter wordt genoemd Mr A. M. Joekes. Oostenrijk gereed voor zelfbestuur. De Oostenrijkse regering heeft na een speciale kabinetszitting meegedeeld, dat het land naar haar mening gereed is voor zelf bestuur. In het communiqué komt tot uiting, dat de jongste gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije de Oostenrijkse regering er niet van af zullen houden te trachten zo spoedig mogeiyk een vredesver drag te verkrijgen. Dr Karl Gru- ber, de minister van buitenlandse zaken, zal met Instructies van de rqgertng naar Londen terugkeren. Gruber zal ook optreden als Oos tenrijks vertegenwoordiger tijdens de aanstaande conferentie over Vroegere commando's willen het eiland bezoeken. Donderdagmiddag heeft een dertigtal directeuren van Engelse reisbureaux een trip gemaakt over Walcheren teneinde zich op de hoogte te stellen van de accomo date, die dit eiland de toeristen kan bieden. De Engelsen waren op uitnodiging van de Holland- Amerika Ljjn aan boord gegaan van de „Nieuw Amsterdam", waarmee men naar Rotterdam zou varen. De mist was echter van die aard. dat eerst om half tien in Rotterdam de ontscheping kon plaats hebben, terwijl het de bedoeling was geweest reeds Woensdagmiddag naar Zeeland te komen. Het gezelschap arriveer de omstreeks het middaguur in Goes, vanwaar werd doorgereden naar Vlissingen. Hier werd in Hotel Noordzee Boulevard de lunch gebruikt, waarbjj tegenwoordig waren de burgemeester van» Vlissingen Mr- B. Kolft en de voorzitter van de Stichting Nieuw Waleheren, de heer J. L. Verhagen. Belden spra ken de gasten in hartelijke be woordingen toe. Vantult Vlissingen werd een rondrit gemaakt over Walcheren, waarbij vooral de landingsplaats te Westkapelle de grootste aan- ting opgelegd plakkaten te doen dacht der Engelsen trok. Ih Veere was het de burgemees ter Jhr I. F. den Beer Poortugael, die de gasten verwelkomde en hun een thee aanbood in de Campveer- setoren, waarbij de- bediening in Zeeuwse klederdracht zeer op prijs werd gesteld. Ook het Museum werd bezich tigd, evenals diverse oude gebou wen. Ten slotte reed men naar .Mid delburg, waar het gezelschap werd ontvangen in het Verkeers- huis op de Markt, in tegenwoor digheid van de vertegenwoordi gers van het V.V.V., Middelburgs burgemeester Jhr Mr W. C. Sand- berg tot Essenburg en wethouder J. W. Kögeler. Hier sprak Mr J. A. Dumon Tak de gasten toe, waarbij hij een en ander releveerde over de geschie denis van Walcheren in de oor log, vanaf -de Meidagen van 1940, die Middelburg zo ernstig troffen. Spr. deelde mede, dat de hotel ruimte nog niet zo is, als men wenst, doch dat men de gasten zeker waardig ontvangen kan. Mr Dumon Tak besloot met te zeg gen, dat de commandotroepen hier een gastvrij onthaal hebben ge vonden en dat dit ook zo zal zijn, als straks de toeristen het eiland weer zullen bezoeken. Uit gesprekken is ons gebleken, dat de kansen voor Walcheren niet ongunstig zijn, daar verwacht mag worden, dat verschillende van de vroegere commando's het eiland graag nog eens zouden be zoeken, nu in gezelschap van hun familie. Bovendien wordt in En geland voor trips naar het vaste land steeds aangeraden via Frankrijk, België en Nederland te gaan. Men achtte het daarom van Engelse zijde zeer gewenst, dat men vanuit Vlissingen kon terug keren naar Engeland, zodat het toerisme op Walcheren dan nog meer zal toenemen. Des avonds bood de gemeente Middelburg in hotel „Nieuwe Doe len" de gasten 'een diner aan. Hierbij heeft de burgemeester de nood van Walcheren geschetst. Het gem. bestuur doet zijn uiter ste best, om de gasten zo goed mogelijk te ontvangen. Hij hoopte, dat ej- een stroom van bezoekers zal komen. Vertegenwoordigers uit geheel Engeland hebben daarna nog het woord gevoerd. Hun toespraken droegen een buitengewoon harte lijk karakter. Het blijkt wel duidelijk, dat de Prov. V.V.V. er goed aan gedaan heeft deze Engelsen uit te nodi gen. Vandaag zullen de directeuren nog een bezóbk brengen aan Yer- seke, waarna ze naar Rotterdam vertrekken voor de thuisreis. van Smyslov. e5; 11. 0—0, 00; 12. tal—el. Ia5c7; 13. pc3—e4, pf6xe4; 14. dc2xe4, a7a5; 15. Ic4a2, pd7 —f6; 16. de4h4, e5e4. Hiermede bereidt zwart een combinatie voor welke hem een gunstiger plonnenstelllng ver- sch&ft. 17. pf3e5, Ic7xe5; 18. d4xe5, de7xe5; 19. Id2—c3; de5e7; 20. f2—f3, pf6d5. Intussen bleek de stelling van Euwe ongunstiger dan men alge meen dacht. De twee raadsheren ontwikkelden met de twee pionnen op de d-lijn een geweldige kracht en langzamerhand werd Euwe steeds meer ingesnoerd tot hy ten slotte materieel verlies niet meer kon ontgaan. Bij de 32ste zet streek onze landgenoot de vlag, voor de eerste maal tegf-n Bot winnik. Van de tot nog toe met hem gewisselde zes partijen won Euwe er twee en maakte er vier remise. Naar Euwe na afloop vertelde beschouwde hij de party na ruil der koninginnen als verloren. 21. dhlxe7, pd5xe7; 22. f3x e4, b7b6. Wel is waar heeft wit nu een geïsoleerde dubbele pion, maar de ze wordt in combinatie met de twee raadsheren zeer hinderlijk. 23. tel—dl, pe7g6; .24. tdl— d6, lc8a6. Om de c-pion te kunnen dek ken. 25. tfl—f2, la6—b5; 26. e4—e5, pg6e7; 27. e3e4, c6c5. Een zet, waarvan de bedoeling niet duidelijk is. 28. e5e6, f7—f6; 29. td6xb6, lb5—c6; 30. tb6xc6, pe7xc6; 31. e6—e7+, tf8—f7; 32. Ia2—d5, zwart geeft 't op. De partij KeresSmyslov was een Engelse opening waarvan zwart een soort konings-indlsche verdediging maakte. Er ontstond een gecompliceerde stelling, met vreemdsoortige stand der pionnen. Keres offerde twee pionnen, waarna Smyslov meen de de kwaliteit te kunnen geven, om zich van een lastige druk op f7 te ontdoen. Maar Keres zette de aanval op fijne wijze voort en Smyslov, die in geweldige tydnood begon te verkeren (hij moest nog 15 zetten doen in 3 minuten) zag zich genoodzaakt de vlag te strij ken. Na de- 27e zet van Keres gaf Smyslov de partij op. De stand is thans: Keres Botwinnik 1, Smyslov en Res- hevsky '/2, Euwe 0 punten. o Minister Jonkman zal T.I.S.N.A.-tentoonstelling te Middelburg openen. De stichting T.I.S.N.A., samen gesteld uit vertegenwoordigers van het Departement voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van verschillende Jeugdorga nisaties, organiseert een reizende tentoonstelling. T.I.S.N.A. bete kent; Tentoonstelling Indonesië,; Suriname, Nederlandse Antillen. Het doel van de hiervoor gevorm de stichting is, het Nederlandse volk ln het algemeen en de jeugd in het bijzonder op de hoogte te brengen van hetgeen de volken aan de evenaar dienen moet tot levensonderhoud, van de natuur, van de muziek, dans en zang, die daar beoefend worden. De ten toonstelling zal een tournee door geheel Nederland maken, doch Middelburg staat als eerste op de lijst en men hoopt op 5 April a.s. in de Concert- en Gehoorzaal deze tentoonstelling te openen. Het ligt in de bedoeling dat de Minister van Overzeese Gebieds delen, Mr 3. A. Jonkman, hier voor persoonlijk naar Middelburg zal komen. De tentoonstelling zal groeps gewijs ingedeeld worden, zodat be zoekers een duidelijk overzicht krijgen van hetgeen van belang is te weten over de volken, waarmee Nederland zo nauw verwant is, doch waaromtrent nog zoveel on kunde bestaat. De stichting heeft voor deze tentoonstelling de medewerking Ingeroepen van het Indisch Insti tuut te Amsterdam en van het Volkenkundig Museum te Leiden, terwijl voor de plaatselijke orga nisatie een comité is samenge steld. In dit comité hebben zitting als ere-voorzitter de Burgemees ter, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg en verder Dr A. Sneth- lage, Drs H. Straks, Dr A. H. Oussoren, Ds A. de Vries, A. P. van Aalst, Dr K. Hulzenga en Pastoor H. Snel. Het ls de bedoeling, dat de schoolkinderen van Walcheren en de diverse jeugdorganisaties deze tentoonstelling groepsgewijze gaan bezoeken. Voor rondleiding en toelichting wordt van stich- tingswege gezorgd. Aan het geheel is toegevoegd de nieuwste film van het Gouveme- ments-Fllmbedrijf, genaamd: „In donesië werkt weer". Deze film geeft een duidelijk beeld van de huidige toestand in de Oost. Deze film zal in de morgen- en middag uren in Middelburg worden ge draaid, des avonds hoopt men haar op de dorpen te vertonen. Aan de tentoonstelling zullen speciale afdelingen ingevoegd worden voor de Zending, Missie en K.L.M. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Aanvankelijk lichte vorst en onregelmatig over het land ver spreide mistbanken, die plaatse lijk ln het Noorden des lands de gehele dag blijven hangen. Elders overdag flink oplopende temperaturen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Droog.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1