SANATOGEN Taxirit van zes km 25.000 drachmen VAN NELLE Bittere armoede in Griekenlands hoofdstad, maar winkels vol elegante artikelen. Het Nederlandse volk smijt met millioenen. Uit verlies winst." Cura^aose democratische partij richt zich tot de wereld. Afschrikwekkende cijfers over de prijsopdrijving. Walcherenbehouden, beplant, beschut. De „verworpenen" Altijd moe en mat EN NU EEN KOPJE mm Deense minister van defensie weerlegtSovjetbeschuldigïng Geheim militair verdrag V.8.-ItaliB? Leestafel. ATHENE. Kenmerkend voor alle armoèdehoeken van Europa, xijn de in lompen geklede opgeschoten jongelieden, die vooral op de stations en in de havenwijken de reizigers voor duur geld Amerikaanse sigaretten te koop aanbieden. In Athene zijn deze zwervende sluikhandelaars bijzonder talrijk. Seeds bij het aan land gaan, op de kade, krijgt de vreemde ling door hun optreden een eerste indruk van de duurte,*3000 drachmen voor een pakje Luckky Strike, 500 voor een stuk nogat Voor de rit van zes k.m. naar het centrum der stad be taalt men de chauffeur 25.000 drchmen, met de ondergrondse kost de rit n 400: het ligt voer de hand, dat de ondergrondse propvol is en de taxi's weinig te doen hebben. Onder de kleine kraampjes overwegen de vishandelaars. Ook Turkse koffie wordt aan geboden, opgediend tezamen met een glas koud water, verder alcoholische dranken, gebakjes, vruchten en inlandse cigaretten. Maar de Atheners lopen vrijwel allen met moede, onverschillige gezichten voorbij. De mannen, meestal slecht geschoren, maken een ontmoedigde indruk, de vrouwen echter zien er, ondanks alle armoe, elegant gekleed uit een èlègance, die maar al te vaak wordt verkregen ten koste van de voeding. Het centrum der stad bevestigt Je eerste indruk. Trossen men sen hangen aan de volgepropte trams, lange rijen lege taxi's staan op de standplaatsen. De winkels liggen vol elegante ar tikelen, die de vergelijking met Parijs, Londen, ja zelfs met Zurich kunen doorstaan. Onder de uitgestalde levensmiddelen liet men behalve zuidvruchten en het beroemde goede schapen vlees van de Balkan, tal van Amerikaanse conserven. Van de fijnste wollen stoffen tot de bes te whisky, niets ontbreekt, be halve kopers.. De prijzen zijn dan ook, vergeleken met voor de oorlog, ontzaglijk gestegen. De arbeiders, die niet zelden een dagloon genieten van 30.000 tot 40.000 drachmen, staan er nog betrekkelijk goed voor. Maar de boeren met hun schrale oogst en voortdurende vorderingen van beide kanten, zitten lelijk in de klem. De ambtenaren dreigen nu en dan" met een sta king, de Amerikanen moeten dan helpen een compromis te vinden. Vroeger werd vaak gesproken van de sprookjesachtige weelde der Griekse kooplieden. Daar van is niets meer te zien. Steeds groter wordt het aantal arm lastigen, vluchtelingen, werk lozen. De laatsten krijgen onge veer 5000 drachmen steun per dag. Zij huizen met zeven of acht personen in één woning en kunnen zich nog redelijk wel voeden met hun donkere soep. Hoe vreedzaam overigens de aanblik is der oude mannen, die met hun Turkse fez op het hoofd op de treden van hun huis zit ten en daar hun lange rozen kransen bidden, even eentonig is hun karig middagmaal, dat dag aan dag bestaat uit aard appelen, een paar bonen en enkele schijfjes tomaat. Ernstig is het leven in Athe ne, nijpend de nood. Toch is voor de Grieken de aloude hoofdstad nog een eiland van overvloed en vrede in hun door onophoudelijke burgeroorlog ge teisterde land. De Boer, Bloemlezing voor Landbouwscholen door drs Lockefeer. Illustraties van Hugo Prahl. Deze bloemlezing bedoelt het H,,t is een feit, dat tn ons land op een schrikbarende wiize om- aanbieden van een verzameling geSproI1gen wordt met de prijzen zoals die door de overheid zün lectuur die stijlvol het boerenleven vastgesteld. Het bestek van dit artikel laat niet toe op de oorzaken uitbeeldt onder zon en storm, bij „ader in te gaaner is hieraan bovendien reeds veel aandacht be- tij en tegentij. steed. Wij constateren het alleen en werden in onze mening ver- Het komt ons voor dat de sa- sterkt toen wij dezer dagen een overzicht van de werkzaamheden mensteller op gelukkige wijze erder Tuchtgerechten, de Opsporingsdienst van d© Priyzen en de in geslaagd ls dit doel te e^ei~ Prijzencommissie© over het afgelopen jaar ontvingen, ken. Hier wordt een verzameling Wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie. Op 24 Januari 1947 werd door de minister van Economische Za ken geïnstalleerd een commissie, die tot taak had een voorontwerp van wet op de publiekrechtelijke 100.000 aan boetes in Zeeland. De storm vlag. De Partij van de Arbeid heeft de stormvlag gehesen tegen het communisme. Dit verdient waardering. Het is nog betrekkelijk kort ge leden, dat de Prot. Chr. partijen als vijand no. 1 werden aange wezen en dat men hulp van de P. Zeeiand staat het laagst met LL^clTUthoud t aantal processen-verbaal van gekozen. En niet te vereeten dit I het Ned. Vakverbond welks leden het lectuur geboden, in de eerste plaats van betekenis voor het lees onderwijs op de landbouwscholen, maar voorts ook voor boer en bur- ger beide. Wij vinden hier bjjdra- uit"dat overzicht toten volgènTdln ^ruacnien, «rwiji «.-nranam net tot de P. v. d. A. behoren in all5 gen uit de werken van D Hans, moet dat uiteraard geschieden aan "»l«*tabele aantal Van 5243 met ernst met de communistische Wanneer wjj hier een en ander er 'etaal 1302 met 1810 zo gOC<i ais zonder uitzondering lit dat overzicht laten volircn. dan Ver<hu'hten, terwijl N.-Brabant het tot de P. v. d. A. hehor^n in nil» Aart v. d. Zeeuw, Cyriel Buysse, Rene de Clerck, Willem de Me rode, Guido Gezelle en vele an deren Verlichting van boerderijen. Het is een algemeen bekend feit, dat de oudere boerderijen organisatie van het bedrijfslevenweinig ramen bezitten, en dat de uit te werken. Zij stond onderverlichting ln hulzen, stallen en voorzitterschap van Prof. Dr F. J. schuren vaak nogal wat te wen- H. M. van der Ven. Gistermorgen is aan de minister het voor-ont werp met toelichting aangeboden. Verwacht wordt, dat de aanbie ding van het definitieve ontwerp aan de Tweede Kamer ln dit zit tingsjaar zal geschieden, waarbij tegelijkertijd het voorontwerp van de commissie zal worden gepubli ceerd. Interessant boekje verschenen. Er is een boekje verschenen, geschreven uit liefde tot Wal cheren, het eiland, dat zijn groen heeft verloren en dot nu moet missen die bekoring van bomen, struiken en planten waarom het rroeger zo de belangstelling trok. „Behouden, beplant, beschut" ■s de naam van dit keurige werk je en het werd geschreven door de heer C. P. Broerse.de leider van het Landschapsarchitecto- nisch Bureau der Stichting „Nieuw Walcheren", terwijl zijn broers C. en H. P. Broerse resp. de illustratie en de omslagteke ning voor hun rekening namen. Een warm pleidooi wordt in het boekje geleverd voor het aanbrengen van nieuwe beplan ting op Walcheren. Daartoe wordt een antwoord gegeven op het „wat" en het „hoe". En daar over is veel te schrijven! De heer Broorse heeft, als hij schrijft, de juiste toon te pakken: populair en toch ook weer niet oppervlak' kig. zo dat het werkje, behalve de Walcherse boeren, voor wie het speciaal bestemd is, ook de belangstellende lezer, van begin tol eind boeit. Uitvoerig geeft de heer Broer- se antwoord op de vraag: waar om planten? Hij verdeelt zijn on derwerpen naar de objecten, die beplant moeten worden en be preekt achtereenvolgens de toe gang, tot de hofsteden, het erf met de siertuin, de groententuin, de boomweide, de boomgaard, de weide en het bouwland. In het laatste hoofdstuk be steedt hij aandacht aan het land schap. Talrijke, op de praktijk ge gronde, raadgevingen worden verstrekt voor de wijze en het soort van beplanting. Men houdt van bloemen op Walcheren, zo schrijft de heer Broerse. De Walchenaar is trouw aan zijn bloemen; nauwelijks was het water weg, of men probeerde reeds, of er niet een „blommetje" zou willen groeien. En nu komen de bloemen weer alle terug; de goudsblommen, de flier, de kar- noffel, de pioen, het schildersver driet, de bakkruut enz. De heer Broerse pleit voor het planten van een boomweide en ats voordelen somt hij op! be schutting voor het vee, waarde vol hout voor het nageslacht enzichzelf het genoegen deze beide dingen voor te bereiden! Hu de iep is uitgevallen, zijn de es en de esdoorns voorlopig de .meest geschikte bomen. Windschermen zijn welhaast onmisbaar, wanneer men het volle profijt van zijn bomen wil plukken. De wind toch is voor feuilleton. door H. KINGMANS. 28) —o— Neen tóch niet. Met zijn 7olle verstand ziet hij, wat de lovers uitvoeren. De beide sche pen worden naast „De Arend" gevoerd en stevig vastgemaakt. Van het koeterwaals verstaat hij geen woord, maar de bedoeling ie duidelijk genoeg, als tekens worden gegeven: de overleven den, er blijken er later vierhon derd te zijn, moeten over beide schepen verdeeld worden, de lichtgewondn medegerekend. Als dat gebeurd is, het gaat wonder lijk snel in zijn werk, zachtzin nig zijn de piraten niet, worden de lijken en de zwaargewonden in zee geworpen. Met een snel len blik hebbei. de rovers be speurd, dat de zieken spoedig genezen zouden zijn, als zij aan land worden gebracht, dus gaan die ook over. Tenslotte worden de goederen en de levensmidde len van „De Arend" overgedra gen, benevens vele kostbaarhe den. En dan is het werk afgelo pen. Er is niemand meer aan boord van het eens trotse Com pagnieschip, dat thans hulpeloos zwalkt op de zee, die onstuimig begint te worden. De piraten- zchepen verwijderen zich, om, op enige afstand gekomen, de stukken te richten op „De Arend", die geleidelijk begint te zinken en dan verdwenen is in de Oceaan, ten Zuiden van de Evenaar „Het ix verschrikkelijk", steunt Gebhard, die met Jochem en de anderen dat alles staat aan te Frans convooi in Indo-China aangevallen. Een Frans convooi, dat van Sai gon naar Dalat in Frans-Indo- sen overlaat. Toch ls een goede verlichting ook in het boerenbedrijf niet al leen gemakkelijk, maar ook van veel belang voor een goede be drijfsvoering, vooral in de win termaanden als er werk binnens huis te doen is. Nu was een goede verlichting voorheen niet altijd ongevaarlijk. Dat ls anders geworden nu voor dit doel van electricitelt gebruik de hand van een grote hoeveelheid cijfers. De Tuohtgerechten. 7316 verdachten bereikte. I e.V.E. aan het overleggen was, De Prijzencoinmissies. üm tot samenwerking en samen- Uit de cijfers blijkt, dat de ln- smalttnf te ko™en' In het geheel zijn er ln ons land stelling van de plaatselijke Prij-|„ ?p af' dat. ?ö,g meer 19 Tuchtgerechten voor de Prij- zencommissies niet overbodig is "nksgeorienteerde partijleden naar zen, waarvan één in Zeeland. De geweest al is het aantal ineeHien. communistische kamp zullen opmerkzame lezer zal enkele ma len in de week in ons blad de uit slagen van dit in Middelburg ze telende Tuchtgerecht kunnen le zen en het zal hem dan ook opval len, dat het geen tien zaakjes zijn die door de Tuchtrechter behan deld worden, maar tientallen. In 1947 heeft de Middelburgse gemaakt kan worden. - - Deze sommen klinken ongeloof- In dit verband verdient de aan- dacht een rijk geïllustreerd boek- ^k' maar 2,Jn er n,<>t m,nd" Jmst werkje ln samenwerking met het m" Bureau Wederopbouw Boerderijen,1 Opsporingsdiensten. China op weg was, ls onderweg samengesteld door de N.V. Philips Door de verschillende opspo- drie maal aangevallen door 1500 Verkoop Mij., waarin de vele moge- ringsdiensten in Nederland zijn in partisanen. De belde eerste aan- lijkheden op dit gebied duidelijk hetzelfde tijdvak in het geheel vele gewassen, die op Walcheren worden verbouwd, van zeer nade lige invloed. De heer Broerse somt er enkele op: de toenemen de verdamping, het verstuiven van gronden (dat was b.v. voor jaar 1947 bij Meliskerke erg), verstuiving van sneeuw, de wel kome beschermer bij vorst, de schade bij sterke wind door ha gelslag enz. Het is dus allesbe halve een voordeel, zo conclu deert de schrijver, een boerderij te bezitten, waarvan het grond gebied zo giad is ais een biljart- laken. En de voordelen Behal ve een goede beschutting is er de houtproductie voor gereed schappen, bonenstokken, weide- palen, hekken enz. En dan moe ten geen Italiaanse populieren worden geplant, want de praktijk bewijst volgens de heer Broerse dat die niet voldoen. Houdt het liever bij de els met hier en daar een doorn, zo luidt het advies. Natuurlijk zijn er nog andere soorten bomen .die voor wind scherm zeer geschikt zijn, zoals wilg, esdoorn enz. De verleiding is groot nog meer citaten over te nemen, doch plaatsruimte verbiedt dat. De heer Broerse schrijft nog over de herverkaveling, die voor een niet gering deel het toekomstig iand- schapsschoon van Walcheren be palen zal enz. Het „geborgen land" is nog niet, wat de mens ervan vraagt: het dient hem nog niet. Nog is er veel energie, veel overleg en werk nodig. Dat werk zal Wal cheren weer moeten maken tot een levend land, waar de land bouwer zaaien en oogsten kan 30-, 60- en 100-voud, waar de ganse scheppfng weer zal zingen tot lof van Hem, die haar schiep en onderhoudt! vallen konden worden afgeslagen, doch de derde maal konden van de 61 voertuigen slechts 12 ont snappen, de andere werden in brand gestoken. Er zijn ongeveer 150 Fransen en Vletnamezen ge dood, van wie 60 militairen. Bij het convooi waren 560 militairen en burgers. zijn aangegeven. 148052 processen-verbaal, waarin Wie van dit boekje kennis ge- 62580 verdachten genoemd wer- nomen heeft en bereid ls met zijn den, aan de Tuchtrechters inge- tijd mee te gaan, zal zeker van de zonden. Van dit aantal heeft de vele mogelijkheden die hier aan wezig zijn, een dankbaar gebruik maken. Dit geldt uit de aard der zaak ln de eerste plaats van nieuwe te bouwen boerderijen. VI Verschrikkelijke dood. Toen een zoon van de stucadoor D. R. te Zwolle, hoorde, dat de kalkmolen niet normaal liep en daarnaar ging kijken, vond hij ln de bak van de molen het deerlijk verminkte lichaam van zijn 49- jarige vader. Een arts kon slechts de dood constateren. De man was bezig met het schoonmaken van de molen, hetgeen moet geschie den, terwfjl de machine draalt. Men neemt aan, dat hij daarbij ls uitgegleden en voorover in de mo len ls gevallen. zien- „Waren we nog maar aan boord. Want wat gaat er nu met ons gebeuren?" „Je kunt veel beter dood zijn", barst Jochem los. Hij is thans in volslagen op stand tegen zijn lot. Waarom is God niet rechtvaardig? Dat wordt toch beweerd? Welnu, aan had Hij hem een kogel moe ten doen geven daareven in de strijd tegen de rovers. Dan was hjj van alles af geweest Van alles af geweest? Is dat waar, Jochem Weishaupt? Man, je was de eeuwigheid ingegaan, zonder van zonden verlost te zijn, weet je dat wel? Je wéét het, Jochem Weishaupt, want je kent van kindsbeen de Schrift! Nu heb je tenminste nog gele genheid, tot Christus te vluch ten en je zonden te belijden. God rechtvaardig? Zeker, maar ook barmhartig. Hij heeft jou nog willen sparen. Je gaat tiu een el lendig leven tegemoet, maar je blijft in het heden der genade. Jochem maakt een onwillige beweging. Wat kan hem dat ge klets schelen! Hij is er naar aan toe. Met praatjes kun je je daar met uit redden. De toekomst is zo zwart als de nacht. Hij heeft gehoord van de galeien. Wordt hij daar heen gebracht? Om als een slaaf dag in dag uit te roeien, onder zware mishande ling, als je niet roeit, alsof je le ven er van af hangt? De voorproef van zijn toe komst wordt al gegeven. Grijn zend komen de rovers op'hen af, als de schepen de steven hebben gewend en Noordwaarts varen, dezelfde weg als waarvan „De Arend" vandaan kwam. Natuur lijk, ze hebben met Afrikaanse rovers te doen, met Moreh. Die Honderd jaar practisch christendom. (Van onze speciale correspondent.) Ergens midden in Nederland is een kantoor waar men vier kaarten aan de wand ziet hangen. Het zijn plattegronden van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Zetten. Van die eerste drie kan men zeggen, dat ze de grootste steden van Nederland zijn. Maar wat doet het Betuwse Zetten in gezelschap van dit drie tal; is er enig contact tussen de machtige steden en het kleine dorp? Ja wij bevinden ons hier op het kantoor der Heldring- Stichtingen te Zetten. Op korte afstand van dit kantoor begon honderd jaargeleden ds O. G. Heldring zijn werk onder ver waarloosde en gevallen vrouwen en meisjes, voor een belangrijk deel afkomstig uit de meer grote bevolkingscentra. was ds O. G. Heldring, herder en leraar van het nabijgelegen Wie vandaag een bezoek brengt aan de Heldring-Stichtin gen heeft wel een plattegrond nodig om de weg naar de ver schillende paviljoens, scholen en internaten te vinden. Temeer omdat het dorp Zetten momen teel een rommelige indruk maakt: een geteisterde gemeen te in opbouw. De inrichtingen zijn gegroepeerd rondom de Vluchtheuvelkerk, het hooggele gen bedehuis van de gestichts gemeente. Tegen de heuvel is een kerkhof aangelegd. Een wan deling langs de grafstenen zal op iedere meelevende christen in Nederland indruk maken. Men passeert het graf van ds O. G. Heldring en op de steen ernaast staat de naam van dr H. Pier- son gegrift. Die twee namen zijn onafscheidelijk aan de Zettense Stichtingen verbonden. Maar om tot de kern van het Zettense - werk te geraken kan men zich beter van de dode gra ven naar het levende Woord be geven. In de opgeslagen kansel bijbel van de Vluchtheuvelkerk lezen wij Ezechiël 34. „Het ver lorene zal ik zoeken, het weg gedrevene terugbrengen, het ge- brokene verbinden, het kranke versterken". Deze woorden heb ben in 1848 de predikant Hel dring tot daden bewogen. Leven in de brouwerij. Er loopt een beekje door Zet ten, dat de simpele naam Steen beek draagt. Aan dit watertje stond honderd jaar geleden een bierbrouwerij, waar een dominé... zijn geld ingestoken hadT Dat varen naar Noord-Afrika, naar Tunis of daaromtrentEén voor één worden ze gebonden, de handen op de rug. Het touw wordt door een ring aan de scheepswand getrokken en nu liggen en staan ze daar. „Als vee op de markt", mort Geb hard, die nevens Jochem is te recht gekomen. Lémand zien ze niet. Die is zeker op het andere schip. En Goffe is dood. Zo gaat het. „En hoe motten we nou eten?" vraagt huilend een scheepsjon gen. Zulke jongens denken in alle omstandigheden aan eten. Mis schien voelt bij zijn maag wel jeuken. „Te vreten krijgen we niet", is het barse antwoord van een zeeman. „Ze laten ons doodhon geren. Dat is ook het beste. Je kunt je testament wel maken, jongen. Heb je nog een en an der mee te delen? Kun je nou nog doen, hoor. Ik breng de boodschap wel naar Hoorn. Daar kom je immers vandaan?" „Moeder, moeder" huilt de jongen. „Laat die knaap met rust", merkt Jochem op. „Heb je nog gevoel in je lichaam of niet? Zie je niet, dat die jongen het besterft van angst?" „Besterven doen we het alle maal", mort de man terug. „Maar eerst gaan we naar de hel van de galeien of zoiets. Als ik kans zag, pleegde ik zelf moord. Dan ben je van alles af." Die vent zegt het. Jochem heeft het zoeven gedacht. Er is nu geen kans, een eind aan je leven te maken, maar als je die kans hadJochem Weis haupt, wat een bravour, wat een dorpje Hemmen, Er werd flink gedronken in Hemmen en om de mensen van de jenever af te brengen trachtte ds Heldring het gebruik van bier te propageren. Maar de bierbrouwerij verliep en tenslotte kocht ds Heldring het hele gebouw aan. Het was ds Heldring aanvan kelijk een raadsel wat hij met de brouwerij Steenbeek beginnen moest, maar in de zomer van 1847 werd het hem duidelijk. Hij had wel eens bezoeken afgelegd aan de vrouwengevangenis in Gouda en bij die bezoeken waren zijn ogen opengegaan voor de treurige toestanden op dit gebied. Toen heeft Heldring in 1848 leven gebracht in de verlaten brouwerij Steenbeek. Hij richtte het gebouw in als verblijf (asyl zei men destijds) voor ontslagen vrouwelijke gevangenen, die zich vrijwillig onder zijn hoede stel den. Dat was de oorsprong van ed Heldring-Stichtingen. De feestelijke reeks. Maar het bleef niet bij Steen beek. Niet minder dan tien an dere paviljoens verrezen sedert 1848. Na Steenbeek kwam in 1856 Talitha Kumi gereed, be- stemd voor verwaarloosde meis jes, die men niet tot de gevallen vrouwen kon rekenen. Voor de ouderen uit deze categorie werd in 1863 Bethel gebouwd. Men ziet dat Heldring eigenlijk van de moderne selectie- en differentia tiemethode gebruik maakte! Het verbaast trouwens iedereen, dat geweest, al is het aantal lngedlen- wuui.ui.is™, de klachten in verhouding tot de overlopen, wordt nu positie geko- andere getallen betrekkelijk klein. 2611 enalle samenwerking met T li communisten ontraden! In totaal hebben de plaatselijkeDlt geeft grond voor de ver- Pryzeneommissies m ons land wachting, dat tegenover de drei- 5 klachten ter behandeling ger gende nationale gevaren meer regen. Een bedrag van f 46.412,86 naar nationale samenwerking zal hebben zij de overtreders doen te- worden gezocht, rug betalen. En dat men de in(jische politiek Het grootste aantal klachten, waarvan uiteindelijk in de eerste Tuchtrechter 1890 zaken behan-n.l. 1335, had betrekking op tex-plaats het communisme profiteert, deld. In Noord-Brabant namen de j tlelprijzen, blijkbaar vindt het pu- radicaal zal wijzigen. Tuchtrechters 7871 zaken in be- bliek de zwarte prijzen die ge- behandeling. I vraagd worden voor textielgoede- Het totale bedrag aan boeten ren toch wel té exorbitant, dat door de 19 Tuchtrechters in xr 1947 is opgelegd bedraagt, schrik - Van d<V Pro«ncien 'S Zeeland niet lezer!: f 12.737.118,28. do "T"de voor wat betreft de te- rugbetaling van teveelbetaalde gelden door de handelaar aan de koper; het beloopt n.l. een bedrag van f 310,58, een bedrag dat wer kelijk heel klein is in vergelijking met de eerder genoemde bedragen. Slechte medewerking van het publiek. Deze cijfers, hoe ze ook spreken, geven natuurlijk geen juist beeld van de totale omvang der knoeie rijen in ons land, daar nu eenmaal niet *klle overtreders betrapt wor- den. Er blijkt echter wel uit, dat van Je zgde van de regering alles in het werk gesteld wordt om het kwaad van de prijsopdrijving uit te roeien. De medewerking van hetpubltek slaat hiertegenover ©en droevig figuur: tegenover het aantal opgemaakte processen- verbaal van 48052 staan slechts Brabant droeg hier f 2.804.916,24 toe bij en Zeeland 1109.593,55. Controledienst van het Directo raat-Generaal van de Prijzen er 34863 ingezonden; de overigen zijn opgemaakt door politie, mare chaussee, C.C.D. en C.E.D.E.C. Heldring zo'n frisse kijk op de dingen had. Hij wilde niet alleen helpen, hij wenste ook te voor- 6495 klachten, die door het pu- bil* bö dê plaatselijke Prijst bravour! En als je dat dan kon doen, wat dan?Het angst zweet breekt hem uit. De zeeman weet er niets van of hij heeft maar wat gekletst, om te kletsen en zijn gal uit te spuwen: ze krijgen wel eten. Het is behoorlijk eten ook. Niets letterlijk frontgebied. De strijd minder, ja, nog meer dan aan om Arnhem werd zeer van nabij boord van „De Arend". Dan meegemaakt. Later bestreden kweekschool (1864) met inter naat; deze school was bestemd voor normale meisjes. Hier zou den onderwijzeressen gekweekt worden, die de idee van de Zet tense Stichtingen wilden voort planten. Zij zouden later de niet- verwaarloosde meisjes wijzen op de hoge bestemming van de vrouw. Onder dr H. Pierson, de twee de directeur van de Heldring- Stichtingen kwamen weer andere gebouwen klaar, waarvan we noemen het Magdalenahuis dat ongehuwde moeders opneemt. Apostel en profeet. De grote verdiensten van Pier son liggen niet hoofdzakelijk in de uitbouw van het Zettense werk, maar in zijn strijd tegen de zonde der ontucht. Met alle kracht die in hem was vocht Pierson tegen de gereglementeer de prostitutie. En Pierson was een strijdbare held! Kon men Heldring een pionier, een dader des Woords, een apostel noemen, Pierson was een profeet. Pierson buitte zijn kanselgaven uit om overal het profetisch getuigenis tegen de zedeloosheid te laten horen. Toen in 1911 de zedelijk- heidswetten tot stand kwamen, zag Pierson zijn strijd bekroond. Al eerder had hij op dit punt iets bereikt, namelijk in 1905, toen mede door zijn werk d» kinder wetten werden ingevoerd. De Vluchtheuvel als front. Dr J. Lammerts van Bueren en ds O. G. Heldring (kleinzoon van de stichter), die respectievelijk in 1914 en 1937 het directoraat voerden, mochten nieuwe uitbrei dingen tot stand brengen. De „Christine Hermineschool", enige christelijke opleiding voor land bouw huishoudonderwijzeressen en de H.B.S. vulden het onder wijscomplex aan. Dit geldt alle maal voor normale kinderen. Voor verpleegden werd in 1921 de „Arenhorst" geopend, een ob servatiehuis waar ieder, die in de Heldring-Stichtingen wordt opgenomen drie maanden moet verblijven. Dit is dus eigenlijk het wetenschappelijke apparaat; de „asylgedachte" zonder meer verdween. Zo breidde het Zettense werk zich uit. Van 1848 tot 1944 lag daar het frontterrein van de in wendige zending. Nadien was de Vluchtheuvel met omgeving ook commissies zijn Ingediend. De con clusie ligt voor de hand, dat het publiek over het algemeen de con sequenties van de prijsopdrijving niet Inziet of niet wil inzien. Het moet beseffen, dat het zichzelf ln ernstige mate benadeeld, daar bij prijsopdrijving de verdiende lonen met het teveelbetaalde bedrag worden verminderd, waardoor de gene die te hoge prijzen betaald, zichzelf op een lager welvaarts niveau plaatst. Wanneer meer acht geslagen., zou worden op de prijsvoorschrlften en het publiek niet klakkeloos het gevraagde be drag betaalde, zouden over het gehele land millioenen guldens worden bespaard. «fan nog ilat slechte slapen t Gij kent dat! Dagen van hangerigheid; futloos en loom; alles zien van de donke re kant. En als dan ook nog 's nachts de slaap niet komen wil, nog méér zwarigheid en zorgen in het verschiet. Dat is allemaal een gevolg van verslapte zenuwen. Neem regelmatig wat Sanatogen en reeds na korten tijd blijken U de heilzame gevolgen aan lichaam en geest. Hef zenuwsterkend voedsel (Ingez. Med.) Telegram aan de U.N.O. worden de rechtei handen even losgemaakt. Met gescheurde kleren, van de meesten zijn de kleren ge heel weggenomen, zodat zij daar staan of liggen of zitten ten spot van ieder, bijna naakt, worden daar op elk schip tweehonderd matrozen en soldaten van de Compagnie weggevoerd, een on bekende bestemming tegemoet. Heen en weer, op en neer lo pen de rovers, zwepen in de hand. Wie mort of een treurig gelaat toont, ontvangt een strie mende slag. „O, God, was ik maar dood", verzucht Jochem. „Je hebt God tóch uit het oog verloren, Jochem", hoort hij Lize zeggen. „Maar nóg leef je in het heden der genade." Hij wendt het hoofd af. Lize ziet hij zijn hele verdere leven niet meer. Wat kan haar gepraat hem schelen! God! Bah, je walgt, als je aan Hem denkt (Wordt vervolgd.) (Ingez. Med.) behalen. Engelsen en Duitsers elkaar van uit de stichtingsgebouwen. Enige malen verwisselde het dorp van bezetter; daarna lag het maan denlang onder granaatvuur. In middels kwam de Betuwe onder water. De Stichtingsbewoners waren naar Nijmegen overge bracht. Er gingen wonder boven wonder slechts vier mensenlevens verloren op de bijna 700 bewo ners van de Stichtingen. Moeizaam herrijzen. Vraag niet' wat het kost! Ds K. O. Fikensieper de tegenwoor dige president-directeur, meent dat de schade op vier millioen gulden komt. Om Zetten van de financiële zorgen af te helpen heeft men een bureau voor binnenlandse ac tie in het leven geroepen, dat on der leiding van de heer J. J. van Melle te Rotterdam arbeidt. Het jaar 1948 zal voor Zetten een herdenkingsjaar wezen. Op verscheidene plaatsen worden herdenkingssamenkomsten be legd. De hoofdbijeenkomst vindt op 7 April in de Vluchtheuvel kerk plaats. Daar, op die histo rische plek zal men getuigen, dat in Zetten honderd jaar lang prac tisch christendom werd getoond. Met Gods hulp mochten Heldring en Pierson en alle werker* die na hen kwamen uit verlies winst WILLEMSTAD. Nadat op de reeds gemelde massa-bijeenkomst van de Curapaose democratische partij, de aanwezigen waren toe gesproken door de delegatieleden, die de rondtafeleonferentie ver laten hadden, werd er besloten, telegrammen te zenden aan -de pan-Amerikaanse Unie te Was hington en aan de organisatie der Verenigde Volken te Lake Suc cess. Tot de pan-Amerikaanse Unie werd het verzoek gericht om bij stand en steun van de Ameri kaanse naties voor het verkrijgen van democratische rechten voor de bevolking van Curacao. Door het beroep op de V.N. richtte de partij zich tot de volken der we reld, met de bedoeling, hun tus senkomst in te rqepen, opdat Curacao in de toekomst geen be stuur zal krijgen, dat een ver momde dictatuur is, of een voort zetting van de koloniale heer schappij. Het telegram der de mocratische partij beschuldigt er de Nederlandse regering van, aan de bevolking van Curacao de rechten van het handvest der verenigde volken te onthouden en de Koninklijke beloften van December 1942 niet te hebben vervuld. In andere kringen dan die van Geen Britse troepen alleen voor Palestina. Naar van gezaghebbende zijde te Londen vernomen is, zal Groot-Brittannië geen troepen ter beschikking stellen van een strijdmacht der V.N. welke al leen opgericht zou worden om de orde in Palestina te handha ven. Waarnemers beschouwen de Palestijnse kwestie als verwarder dan ooit na de nieuwe verklaring omtrent de houding van Amerika en de weigering van Groot-Brit tannië om deel uit te maken van een commissie van grote vijf ter oplossing van de vraag hoe de verdeling in practijk te brengen. In kringen van de Commissie voor Palestina en van de V.N. maakt men zich voorts ernstig bezorgd over de plotselinge ver koeling in de verhouding tussen Britten en Joden. In welingelich te kringen voorspelt men dat de Britse regering haar erkenning van het Joods bureau zal terug nemen. Dit zou de Commissie voor Palestina in een moeilijke de democratische partij worden de geuite beschuldigingen als overdreven beschouwd en quali- ficeert men de ondernomen stap pen als een onbezonnen actie van in politiek opzicht onrijpe leiders. o De Deense minister van defen sie, Rasmus Harsen, heeft voor het parlement opnieuw de be weringen van Sowjet-zijde, dat Denemarken, Noorwegen en Zweden een geheim militair pact met Engeland en de V. S. zouden hebben gesloten, tegen gesproken. „Het is waar, dat wij wapenen ontvingen uit Engeland en Zwe den en Duits materiaal van de Amerikanen. Hieruit kan men echter nog niet de conclusie trekken, dat wij een geheim pact met die landen zouden hebben. Wij hebben ook een commissie naar Tsjecho-Slowakije gezon den om de mogelijkheid van de aankoop van wapenen aldaar te onderzoeken. De Sowj et-Unie was een van de eerste landen, waarheen De nemarken een commissie voor de aankoop van wapenen wilde sturen. Het verzoek hiertoe werd ech ter van de hand gewezen", al dus minister Hansen. Opvolgers in de Eerste Kamer. Als opvolger van de heer A. J. Koejemans (C.P.N.), die op be vel van het partijbestuur bedankt heeft als lid der Eerste Kamer, komt in aanmerking de lieer J. A. Hermans te Vaals. Indien rar J. ie Poole (Arb.), die in aanmerking zou komen om de vacature In 't Veld te ver vullen, voor die functie bedankt wegens zijn lidmaatschap der Tweede Kamer, komt in aanmer king de heer A. Kievit te Rot terdam. o Volgens het te Havanna ver schijnende blad „Hoy" wordt uit betrouwbare bron vernomen, al dus meldt het Sowjetrussiscli persbureau Tass uit New York, dat de V.S. een geheim militair verdrag met Italië hebben ge sloten. Het verdrag zou de V.S. de beschikking over Italiaans grond gebied geven voor het voeren van positie brengen wat betreft de "en oofw te„en een derde mo- onderhandelingen met represen- „endheid de voiiedige controle tatieve Joodse organisaties. QVer de italaanse luchtvaartbases en havens toestaan t ijdens een dergelijke oorlog benevens stan daardisering vaa de uitrusting van het Italiaanse leger volgens Amerikaans voorbeeld en oplei ding van de manschappen vol gens Amerikaanse methodes. Tenslotte zouden de V.S. in de voormalige Italiaanse koloniën in Noord-Afrika bases mogen ver sterken en herstellen. Sowjetrussisch minister van handel afgezet. Tass meldt, dat Lyoebimof, Sowjetrussisch minister van han del sedert Maart 1946, van zijn functie is ontheven „wegens zijn onbevredigende prestaties". Tot zijn opvolger is genoemd Zjavo- renkof.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2