Communistische „verdedigingscomité's'' in Frankrijk. Engeland geeft niet toe. Op Tsjecho-Slowaakse leest geschoeid. Verzoek om inlichtingen buitenlands beleid toegestaan. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 3 MAART 1948 Middenstand en politiek. BUiïBILfWDS Drama te Rotterdam. Voorlopig parlement West-Java bespreekt staatsregeling. Steekpartij te Zevenbergen. Euwe-Keres afgebroken, Smyslov-Reshevsky remise. Goese pensionhouder voor de Tuchtrechter. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noords t raat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD «e JAARGANG No..887 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON r. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zoh en Maan. Donderdag: Zon op 7.20 u., ondor 18.25 u. Maan op 4.36 u., onder 11.22 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 4 Maart: 8.46 u. 1.20 m„ 21.30 u. 1.12 m. Wij hebben er dezer dagen op gewezen, dat van een poli tieke Middenstandspartij als nu weer in de maak schijnt te zijn, voor de belangen van de midden stand niets te verwachten valt. Stel dat het zju gelukken een speciale middenstandsafgevaar- digde naar de Tweede Kamer af te vaardigen, dan zou deze, om dat hij telkens genoodzaakt is positie te kiezen, voortdurend een deel van zijn Kiezers teleur stellen, terwijl hij als eenling niets zou kunnen bereiken. Dit betekent niet wij heb ben daarop al meer gewezen dat de middenstanders zich niet inoefen laten gelden. Met instemming vernamen wij 1 dan ook, dat de vier samenwer kende landelijke middenstands bonden zich met een gezamen lijke brief tot de bestaande poli tieke partijen hebben gewend. Zij vestigen daarin de aan dacht op wat men zou kunnen noemen de wanverhouding tus sen de getalsterkte van de mid denstand (een vijfde der bevol king) en het sporadisch voorko men van specifieke midden standsvertegenwoordigers in - de politieke colleges. In de Tweede Kamer kan men ze op één hand tellen en dan zijn het nog niet eens allemaal „ecbte" midden standers, al hebben zij ambte lijk veel met deze groep te ma gen (gehad). De bonden vragen nu de par tijen meer aandacht aan de mid denstandsproblemen te doen schenken dan tot heden ge schiedde en vooral bij de candi- daatstelling voor de verkiezin gen (meer) middenstanders op de kansplaatsen te brengen. De „France Soir" m^ldt dat, volgens een te Bel grado uitgegeven bulletin van de Kominform, in Frankrijk „communistische verdedigingscomité's" zullen worden opgericht „naar het voorbeeld van die in Tsjecho-Slowakije". Volgens de „France Soir" wordt in het bulletin verklaard, dat de communistische activiteit in Frankrijk omvat „een ver dedigingsunie in de verschillen de takken van de nationale eco nomie en verdedigingscomité's onder de verschillende groepen van de bevolking, arbeiders, boeren, kunstenaars en handels lieden". Het bericht zegt verder: „Deze organisaties hebben ten doel de Franse economie eri politieke onafhankelijkheid te verdedigen tegenover de zich ontwikkelende tendenties van BritsAmeri kaans imperialisme". Volgens het blad zijn commu nistische verdedigingscomité's opgericht in een zeventigtal vliegtuigfabrieken in Frankrijk, terwijl andere comité's „zijn op gericht of worden opgericht in de autobouw- en electrische energie-industrie". Een vertegenwoordiger van Jules Moch, de Franse minister van Binnenlandse Zaken, ver klaarde tegenover een corres- Paasikivi antwoordt Stalin. Is Bénesj ziek Radio Hamburg meldde, dat een woordvoerder van het Tsjecho- Slowaakse departement van voor lichting verklaard heeft, dat pre sident Benesj ziek geworden is. Hij zou zich thans op irjn landhuis buiten Praag bevinden en het zou verdrag de Finse strijdkrachten De Finse president, Paaslklvl, heeft in zijn antwoord op het Sow- jet-Russische voorstel tot het slui ten van een verdrag van weder zijdse militaire brjsta!nd en van vriendschap Stalln een zevental vragen doen toekomen. Enige van deze vragen zijn: Welke verplichtingen zal het niet zeker zijn, wanneer hij naar de hoofdstad zou kunnen terug keren. De Tsjecho-Slowaakse ambas sade te Londen heeft een bericht uit Praag tegengesproken, dat president Benesj afgetreden was. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft aangekondigd, dat verschillende leden van de natio nale veiligheidsdienst vervolgd De politieke partijen zullen naar het ons voorkomt, verstandig doen met de hier tot uiting ge brachte wensen rekening te houden. Maar aan de andere kant zul len de middenstanders zelf, ook meer actief moeten optreden. m Om te beginnen zullen zy hun organisatie moeten versterken. Met name geldt dit van de Christelijke middenstanders, wier organisatie óók in Zeeland, nog veel te wensen overlaat. De landelijke middenstands bonden zullen, naarmate zij ster ker worden meer recht vanspre ken krijgen en meer kunnen uitoefenen. pondent van Reuter, dat de op- zullen worden wegens militaire richting van „zogenaamde ver- opstandigheid, dedigingscomité's" in het ge-Julius Durls, de communistische hele land door de Franse Com- minister van landbouw, heeft een munistische partij voor de re- zuivering van alle bezitters van gering niet als nieuws was ge- geconflskeerd land gelast, komen. Deze comité's, aldus Volgens officieuze schattingen de vertegenwoordiger, gélijken bedraagt het aantal personen, dat vreemd genoeg op de actie-comi- tengevolge van de zuivering ont- té's, die de Communistische par- slagen of verplaatst ls naar pos tij in Tsjecho-Slowakije aan de j ten met minder verantwoordelijk- absolute macht geholpen heb- heid, verscheidene honderddutzen- ben. De Franse politie en de den. veiligheidsdienst zijn volledigDe Duitse politie te Furth am op de hoogte van het bestaanwald (Am. zone) nabij de Tsje- van deze verdedigingscomité's choslowaakse grens heeft ver in Frankrijk'. j klasrd, dat 46 Tsjechische vluch- De vertegenwoordiger van de telingen in de laatste dagen in minister zeide verder, dat de verzekerde bewaring zijn geno- cededeling inhet bulletin van men. de Kominform, dat kortgeleden De vluchtelingen zouden bijna in de Parijse voorstad Issy les allen tot de „intelligentia" be- Moulineaux „een congres van - verdedigingscomité's in de vlieg tuigindustrie" was gehouden, „geheel juist" was. Hij voegde Winston Churchill heeft een er aan toe, dat de Franse auto- 1 riteiten in de „zeer nabije toe komst" geen ernstige moeiijk- heden verwachtten". lichte griep. Hij was Maandag avond niet aanwezig in de ver gadering van het Lagerhuis. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat te Rome een ontwerp van een vriendschaps verdrag tussen Engeland en Italië wordt bestudeerd en dat de intergouvernementele bespre king daarvan binnenkort zal be ginnen. In de kruitfabriek te Baelen- Wezel (bij de rivier de Nethe) in België heeft 'n hevige ontplof fing plaats gevonden. De explosie werd te Hassen, op een afstand van 25 k.m., opgemerkt. Volgens tot nu toe ontvangen berichten invloed zijn bij cjeze ontploffing zes men sen om het leven gekomen, ter horen. Ook te Markt Redwitz, zijn 25 Tsjechen geïnterneerd. De Duitse politie heeft de jour nalisten toestemming geweigerd om de vluchtelingen te intervie wen, daar dit door de Ameri kaanse autoriteiten zou zijn ver boden. PALESTIJNSE KWESTIE. Maar daarnaast zullen de mid-i wjji een twintigtal- personen denstanders, meer dan tot nu wer(j gewoed. toe actief deel moeten nemen aan de politieke actie. Het is waarschijnlijk juist, dat de middenstanders over 't alge meen langer moeten arbeiden dan welk deel der bevolking ook, en dat zij, dank zij allerlei distributiemaatregelen enz. over weinig vrije tijd beschikken. Dit mag echter geen reden zijn om de politiek te verwaarlozen. Ook op dit terrein hebben zij van Godswege een taak te ver vullen. Zij zijn mede verantwoordelijk voor de gang van zaken. Het recht om op staat kundig gebied invloed te mogen' uitoefenen, sluit in de plicht om daarvan een verantwoord gebruik te maken. In Griekènland zijn meer dan 1000 van communisme verdachte personen gearresteerd. Verwacht wordt, dat meer ar restaties zullen volgen. Er wordt aan een plan ge werkt, waarbij het leger verant woordelijk gesteld wordt voor de veiligheid in geheel Grieken land. De Amerikaanse politie heeft Irving Potash, vooraanstaand lid in de vakbeweging, gearresteerd. Potash zal uitgewezen worden; hij is op illegale wijze geïmmi greerd en lid van de Commu- nistische partij. Enige andere communisten, die uitgewezen zullen worden, zijn in honger staking gegaan. Amerika wil vreedzame regeling. De Britse minister van koloniën, Arthur Creech Jones, heeft tijdens het debat over Palestina in de Veiligheidsraad verklaard, dat Engeland weigert deel uit te maken van de door de Ameri kaanse afgevaardigde voorgestelde commissie van de Grote Vijf, die in Palestina een onderzoek zal moeten instellen of de toe stand aldaar een bedreiging voor de vrede vormt. een Arabische vesting is, uitge vaardigd, teneinde de wilde inval len van gewapende Arabische Dader pleegt zelfmoord na vrouw te hebben doodgestoken. Achter het Gein. Electriciteits- ders wonen, doch bleef haar steeds gebouw aan do Coolhaven te Rot terdam hoeft zich Maandag een vreselijk drama afgespeeld. Do 37-jarige chauffeur E. S. vermoordde daar de 30-jarige buf fetjuffrouw Joh. B. met enige dolksteken in keel en borst, waar na hij zichzelf de keel doorsneed. De moord werd ontdekt door twee fabrieksjongens. die de vrouw hoorden gillen. Toen zij op de plaats van de misdaad aankwa men. lagen beiden reeds zwaar ge wond op de grond. De In allerijl gealarmeerde politie en G.G.D. constateerden de dood van de vrouw. De dader leefde echter nqg. De man en de vrouw werden naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overgebracht, waar de man gister morgen nog ln leven was. De chauffeur E. S. had enige tijd met de vrouw samengewoond. Steeds echter hadden zij hevig dreigen haar te zullen vermoor den. De bewuste avond wachtte hy haar op ln de straat waar zy werkzaam was en troonde haar mee naar de Coolhaven, waar hij zijn afschuwelijke daad pleegde. Het dolkmes, waarmee de moord werd gepleegd, was nieuw eh zeer scherp geslepen, waaruit men afleidt, dat de daad met voor bedachten rade ls geschied. De vrouw laat uit haar eerste huwe lijk een negenjarig dochtertje na. Creech Jones herhaalde, dat men geen hoop behoefde te koes teren, dat Engeland zijn troepen langer dan tot 15 Augustus ln Palestina zal houden. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, verklaarde, dat de V. S. het verdelingsplan van Pa lestina blijven steunen. Hij zei, dat de V. S. ln de resolutie tot Instelling van een commissie der Grote Vijf de Veiligheidsraad ver zoeken drie aspecten van het ver delingsplan te aanvaarden, n.l. het door de Raad nemen van de no- d'-e maatregelen om gedeelten van het plan ten uitvoer te leff- gén, het vaststellen of de vrede wordt bedreigd en indien dit het geval ls, maatregelen, uitgezon derd oorlog, te nemen om de com missie voor Palestina te steunen, en te beslissen of gewelddadige oppositie tegen het verdelingsplan stammen naar de naastbijzijnde gevechtsgebieden te beteugelen en de Arabische strijders tot samen werking en discipline te brengen. Volgens de corespondent van de New York Herald Tribune te Jeruzalem bespreken de Pales tijnse Joden .onder elkaar de mo gelijkheid, de „terroristen" in hun midden uit te roeien. Gesprekken hierover zouden niet alleen de pers en ln offi ciële kringen gehoord worden maar ook op straat. De corres pondent haalt Joodse kringen aan, die verklaren, dat onder- 1 andelingen tussen Joodse groe pen en de Haganah voor een ge meenschappelijke militaire actie .™- tegen de Arabieren zijn afgebro- een bedreiging van de vrede be- ^en en da*- 6e betrekkingen thans slechter zijn dan ooit te voren. opleggen? Welk effect zal het op de openbare mening hebben? Zal het verdrag de betrekkingen tus sen belde landen verbeteren of verslechteren? Welke terugslag zal het verdrag op het vredesver drag hebben en wat is de beteke nis van bepaalde clausules ln de verdragen met Roemenië en Hon garije, die door Stalin als voor beeld voor het verdrag met Fin land werden genomen? Alle Finse politieke partijen, be halve de volksdemocraten, die voorstanders van het verdrag zijn, voeren nog besprekingen over Stallns voorstel. De leiders van deze partijen verklaarden Dins dagavond, dat het verdrag niet welkom ls, doch dat het onmoge lijk ls te weigeren het te bespre ken. Ofschoon de stad Helsinki een kalme aanblik biedt, doen de meest sensationele geruchten er de ronde, ook over de inhoud van Stallns brief. Ofschoon deze ge publiceerd ls, worden de wildste speculaties gemaakt. Voorkeur voor verantwoordelijk kabinet. Met voor het eerst voorzitter Djoearsa, geflankeerd door drie vice-voorzitters, aan de voorzitterstafel en de leden van de com missie van voorbereiding weer in de vergadering als parlements leden, ls de voorlopige volksvertegenwoordiging van West-Java begonnen met de behandeling van de staatsregeling, welke tot 1950 het bestuur van de nieuwe staat zal regelen. 27 sprekers voerden hierover in het verstandig was op deze ma- eerste termyn het woord. nier te beginnen en niet direct Verschillende leden van alle i met een president en vele excel- fractles maakten bezwaar tegen i lentles. de opzet van de staatsregeling en j Voorgesteld werd niet de naam meenden, dat aan de Walt-Negara Djawa Barat (wat volgens Kar- te veel en aan het parlement te weinig macht. was toegekend. Zij wensten een 'aan het parlement verantwoordelijk kabinet. in plaats van een college van be stuur, dat niet verantwoordelijk ls en een president i.p.v. een Wali- Negara. Poeradiredja diende een motie ln, waarin de noodzaak werd uit gedrukt om de ontwerp-staatre- gellng over te geven aan een com missie bestaande uit leden van het voorlopige parlement, verdeeld ln drie of vier afdelingen om het ontwerp te bestuderen. talewaga een uit het Nedeflands vertaalde benaming is), doch Ne- gaar Pasoendan te bezigen. Als oudste lid van de thans op geheven voorbereidingscommissie beantwoordde Raden Soebrata de sprekers in eerste termijn. Hij zei dat de regering een eenvoudig en goedkoop stelsel voorstelde, dat gezien de situatie het beste aan de omstandigheden beantwoordt. Het uiteindelijke stelsel zal door het parlement worden vastgesteld. Zijns Inziens waren de beschou wingen zeer algemeen en gingen zij niet diep in op de kwestie. Deze commissie dient binnen Over het veel gehoorde bezwaar, twee maanden rapport aan hetdat de Wall Negara te veel macht secretariaat uit te brengen. In j zou krijgen en dat men liever een deze motie wordt de ontwerp- staatsregellng echter in begüisel aanvaard. Mr van Helsdlngen meende, dat TWEEDE KAMER. diverse wetsontwerpen goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft gisteren besloten het verzoek van de heer v. d. Goes van Naters om vragen te richten tot de Minister van Buitenlandse Zaken omtrent voorstellen en hande lingen sedert *het begin van dit jaar, waarbij Nederland betrok ken is, toe te staan. Wijziging Kieswet.Bijzondere rechtspleging. Het ontwerp tot het aanbrengen Nadat verschillende leden op- van kleine wijzigingen in de Kies- merkingen hadden gemaakt over wet, werd z.h.s. goedgekeurd. De 1 wetsontwerp tot opheffing der A.R, fractie wensie aantekening, j Gerechtshoven, de Bijz. Raad dat zij geacht wil worden te heb-van Cassatie en de Tribunalen, ben gestemd tegen het verhogendeelde minister van Justitie van de boete op het niet nakomen mede, dat als de berechting in van de verschijningsplicht. verantwoordelijk kabinet zou zien, zei Soebrata, dat de macht van de T"."ali Negara toch beperkt wordt door het recht van interpellatie, van enquete en tot het stellen van vragen van het parlement, terwijl de besluiten die met twee derde meerderheid door het parlement genomen worden aanvaard moe ten worden. Hoewel het college van bestuur niet de naam van kabinet draagt, heeft het toch zeker het karakter daarvan. In antwoord op de bezwaren tegen het feit, dat ook in de toe komst 25 procent van de leden zal worden benoemd, merkte Soebrata op, dat de benoeming niet bedoeld was voor minderheden, doch als correctie op onvolkomen verkie zingen. hetzelfde tempo doorgaat, de Bij zondere Gerechtshoven vermoede- Stemmen door militairen. lijk op 1 Jan. 1949 kunnen worden opgeheven. Het directoraat-generaal ls vol komen in liquidatie. Bij de artikelsgewijze behande- Vervolgens kwam aan de orde het wetsontwerp houdende voor schriften betreffende het stemmen door militairen bij een in 1948 te tekent. „Wij moeten de resolutie van de algemene vergadering dug zodanig interpreteren, dat de maatregelen om de verdeling ten uitvoer te leggen vreedzame maatregelen zijn", aldus Austin. Beschuldigingen. De Arabische Hoge Commissie heeft het Joods bureau er van be schuldigd, dat het van plan is de christelijke en Arabisphe heilige plaatsen in Jeruzalem op te bla zen in de "hoop, dat de wereld de Arabieren hiervan de schuld zal geven. De achtergrond van deze plan nen ligt in de beschuldigingen van het Joods bureau, dat de Arabie ren 30 ton explosieven rondom de Moskee van Omar hadden binnen gesmokkeld. Het Arabische bevrijdingsleger heeft militaire orders, bestemd voor het gebied van Nabloes, dat Jongeman het slachtoffer Zondagavond is te Zevenbergen de 21-jarige ongehuwde jonge man A. Kors het slachtoffer ge- verschil van mening, hetgeen driecn va" steckpary die weken geleden zelfs zo hoog'liep, Plaats ,vond indc, nabijheid van dat hij haar de kamer afzette. De de van familie va., df politie wees haar echter de kamer aan. <'e Nieuwe Dyk al weer toe. De man ging ergens an- daar. Dit is het enige wat met zekerheid vast staat omtrent hetgeen Zevenbergen ln opschud ding heeft gebraeht en naar morgen werden Premier" voor Bizonia. welks toedracht de justitie nog voor verhoor. steeds een uitgebreid onderzoek tot arrestatie van vader v. d. H., welke door landbouwer Dekkers, geboeid, naar de politiekazerne te Zevenbergen werd overge bracht, gevolgd door een politie motor. De oude v. d. H. verklaarde tijdens dit transport niet te heb ben gestoken. Maandagmorgen werd ook de zoon Dinnes in ar rest gesteld, terwiil de andere leden van het gezir later in de overgebracht De burgemeester van Keulen, instelt. Dr Hermann Puender, is tot voor zitter van- de uitvoerende raadl Vader v. d. H. heeft zich, sinds de tijd, dat de relatie bestond tussen zijn jongste dochter en de buurjonger! Toon meerdere ma- houden verkiezing voor de Tweede I "n8 kregen de fracties der A.R. en der C.P.N. aantekening, dat zij geacht wilden worden te hebben gestemd tegen art. 17, waarin ge regeld ls de overgang der rechts macht van de Tribunalen op de Kantongerechten. Vandaag wordt over het ont werp gestemd. Kamer. De minister meende dat men zich wel tweemaal mag bedenken voor men er toe zou overgaan het stelsel van schriftelijk stemmen ln te voeren. Het feit, dat de uitslag der verkiezingen er door ver traagd zou worden, weegt zwaar. Het aantal volmachten bepaald op vijf acht de regering voldoende. Tegen een verhoging tot tien zou hij geen overwegend bezwaar hebben. De heer Van den Heuvel (A.R.) diende een amendement in teneinde het aantal volmachten aan een kiezer te brengen op tien. Het amendement werd verwor pen met 36 tegen 29 stemmen, waarna het wetsontwerp z. h. s. werd goedgekeurd. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. De eerste avond van de strijd om het wereldkampioenschap schaken heeft nog gëen der spelers een overwinning bezorgd. De partij SmyslovReshevsky Hij. consolideerde zijn stelling, eindigde na 40 zetten in reraise veroverde een pion, maar er ble- en de partij EuweKeres werd ven raadsheren van ongelijke na de 42ste zet van Euwe afge-1 kleur en bij de 41e zet was remise broken en wordt vanavond ln het een feit. Jhr Mr de Casembroot bezocht Brugge. De Commissaris der Koningin ln Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, bracht gisteren een bezoek aan Brugge, om kennis te maken met de gouverneur van de provincie West-Vlaanderen. Bin nenkort hoopt Jhr de Casembroot ook een bezoek aan de gouverneur van Oost-Vlaanderen te brengen. De Commissaris stelde na zijn ambtsaanvaarding prijs op een spoedig contact met zyn ambtge noten in de aan Zeeland grenzen de Belgische provincies, waarme de in de toekomst samensprekln- gen over verschillende gemeen schappelijke problemen nodig zul len zijn. „Een plagerij-campagne". Dinsdagmiddag verscheen de het proces-verbaal, dat M. was Goese pensionhouder en kamer-overgegaan tot een plagerij-cam- Kurhaus voortgezet. Het was voor de vele toeschou wers een verrassing, dat de eerste twee partijen beiden Spaans wer den geopend. Het lot had gewild, dat evenals in het A.V.R.O.-tournool 1938 Euwe met Keres begon en ook thans met wit. - Deze partij vorderde langzaam, zodat na twee uur spelen slechts 12 zetten waren gedaan. In schaaktechnlsche kringen was men na het afbreken van de partij van mening, dat de stelling voor onze landgenoot moeilijk te houden zou zrjn. In de partij SmyslovReshevs ky werd een bekende variant van de gesloten verdediging van de Spanjaard te zien gegeven. De openingszetten geschiedden dan ook in snel tempo. Daarna vor derde het spel van de zrjde van Reshevsky slechts langzaam, met het gevolg, dat hij voor 22 zet ten reeds meer" dan twee uur be denktijd had gebruikt en Smyslov slechts 50 minuten. Na ruil van enkele officieren hield zwart een geïsoleerde d-plon en men was geneigd op dat ogen De jonge man Kors had kennis van de Bizonale economische raad j met de jongste dochter van de ion minachtend daarover uitge- blik aan het witte bpel de voor gekozen. H(j was de candldaat van familie van der H., hetgeen tegen laten. I keur te geven. Maar zij, die de de C.D.U. cn kreeg 40 stemmen. de zin van haar vader was. Zon-j Hot is komen vast te staan, - Zijn enige mededinger, de liberaledagavond heeft dit tot afschu- dat de vader met een broodmes verwierf 8 wolijke gevolgen geleid. Van der was gewapend en de zoon met Nederlandse m.s. „Tiba" aangevaren. Gistermorgen omstreeks negen tlek van een der beide eandidaten ling een messteek in de hart- steek kan worden geconstateerd, uur is het Nederlandse 3000 ton candldaat, Dietrich. stemmen-. Sociaal-democraten,1H. en diens zoon z'jn op een ge-'een knipmes. Wie van de twee communisten en de centrumpartij geven moment aan de Nieuwe de dodelijke steek heeft toege- stemden blanco. De eersten ont- Dijk in handgemeen geraakt met bracht staat nog niet vast. hielden zich omdat zij geen ver- K. Een van hen greep K. vast Er is sectie op het lichaam trouwen in.de economische poli-'en de ander bracht hem plotse- verricht, waarbij dc aard van de ling een messteek in de hart- 1 - - - - hadden. De communisten zelden, streek toe. De jonge man moet dat hun blanco stemmen „neen" betekenden. Professor Ludwlg Erhard werd gekozen als dtrccteur van het bu reau voor economische zaken In de plaats van Dr Johannes Semm- ler. Erhard ls hoofd van het-Bizo nale bureau voor valuta-onder zoek en was vroeger minister van 'inomische zaken in Beieren. Amerikaan kennen, weten dat hij ln tijdnood op z'n best is. verhuurder C. G. M. - voor de Tuchtrechter voor de frijzen te Middelburg. M. had veel te hoge prijzen berekend aan zijn pension gasten en aan personen, die onge meubileerde kamers huurden. Aan twee dames, die samen een gemeubileerde kamer ln gebruik hadden, had hij f 173.50 per maand in rekening gebracht, dit bedrag werd later teruggebracht op f 152, doch toen werd volgens de beide dames het eten er niet beter op, zodat zy een flink bedrag moes ten besteden voor aanvullend voedsel. Een tweede pensiongast M. J. G. kreeg eerst een kamer voor I f 85 per maand, wat later f 95 De organisatie van deze eerste werd. Toen andere huurders ver avond was niet 100 pet. Algemeen werd geklaagd over het noteren op de demonstratieborden. Dit kwam, doordat de schakers, die als schrijvers op deze borden uit de onderwijzerswereld zijn gere- cruteerd, zeer nerveus waren en dientengevolge fouten maakten. vrijwel op slag gedood zijn. De in allerijl gewaarschuwde dokter Chinezen qaan Koninqin uit Klundert en een geestelijke uit Zevenbergen kwamen reeds te laat. Het staat nog niet vast geschenk aanbieden. Cliinese Ingezetenen te Makas- metende m.s. „Tiba" in Het Ka naal aan bakboord zijde aange varen door het Engelse s.s. „Em pire Towy", terwijl het wegens zware mist stil lag. De huid van het schip bleef ln- of de vader dan wel de zoon van sar vormden een centraal comité tact, zodat het vaartuig geen wa der H. de dodelijke steek heeft i voor Oost-Indonesië om de Konln- toegebracht. Igin voor haar 50-jarlg regerings- De Rijkspolitie uit Zevenber- I jubileum een geschenk aan te bie- gen ging kort na de aanslag over den. ter maakte. De „Tiba", eigendom van de Maatschappij Vrachtvaart te Rotterdam, is op weg van Bu enos-Aires naar Rotterdam. Engelse vliegeniers helpen aan Walcherens herbeplanting. In de „Times" verscheen enige tijd geleden een Ingezonden stuk, ondertekend door sergeant P. H. Cribb, die -de luchtaanval leidde, waardoor het eerste gat ln de Westkapelse dijk werd geslagen. Hierin geeft hij als zijn mening weer, dat het zeer juist zou zijn, wanneer de mannen, die aan de twee uren durende luchtaanval deelnamen, een bijdrage zouden leveren ln het werk, dat verricht moet worden, om het mooie Wal cheren van weleer te herwinnen. Hij verzocht de redactie van de „Times" alle mannen, die bij deze of andere luchtaanvallen op Wal cheren betrokken waren, op te roepen, om deel te nemen aan het 5-shilllng-fonds ten behoeve van de herbeplanting van het eiland. De heer Cribb verklaarde zich be reid in zrjn vrije tijd als secreta ris of penningmeester op te tre den. De „Times" steunde deze actie. Het Engelse ministerie van lucht vaart hechtte er zijn goedkeuring aan. Het bestuur van de Stichting „Nieuw Walcheren" heeft thans aan de heer Cribb een brief ge zonden, waarin het zijn waarde ring uitspreekt voor het initiatief en tevens enige practische raad gevingen verstrekt wat betreft de overmaking van het ingezamelde geld. schenen moest hij naar een klein kamertje boven verhulzen, waar door hij f 79 moest betalen. De verdediger wees er in het pleidoo.1 op, dat zijn client nader hand de prijzen had verlaagd daar hij van andere pensionhouders had vernomen, dat deze moeite hadden gekregen met de Prysbeheerslng. Bovendien zou zijn voorgesteld het teveel betaalde terug te betalen, doch dit zou door de gasten zijn geweigerd. De getuigen herinner den zich echter op dit punt niets. De tuchtrechter zei, dat besch. dus de ambtenaren der Prijsbe- heerslng voor wilde zijn. M. was reeds eenmaal voorwaardelijk ver oordeeld. Voor het teveel gevraagde van de belde dames werd een opgelegd van f 100. Voor het twee de geval tezamen f 45. Besch. stond er bovendien nog voor terecht, dat hy bij het na derhand verhuren van ongemeu- pagne en hierbij het licht uit draaide. Besch. verdedigde zich door te vertellen, dat een stop ge sprongen was. De ambtenaar van de Prijsbe-' heersing deelde mede, dat besch. had geweigerd enige verklaring- af te leggen. Voor het teveel berekende aan J. B. B. werd besch. beboet met f 200, voor het berekende aan P. W. A. V. f 85 boete en voor het teveel aan D. B. en Mevr. W. sa men f 100. o Eerste Kamer verwierp motie-Brongersma. Ip de Eerste Kamer kwam gis teren aan de orde de motie-Bron gersma. waarin de regering uitge nodigd wordt te bevorderen, dat in overleg met beide Kamers der Staten-Generaal aan een te vor men parlementaire commissie de gelegenheid zal worden geboden tot een bezoek aan West-Duits- land. Deze motie werd na bestrijding door de heren Kropman (K.V.P.), Anema (A.R.) en Zegerlng Had- ders (V.V.D.) verworpen met 18 tegen 12 st. Voor de P. v. d. A. en de Communisten. Sabena-vlicgtuig te Londen verongelukt. Negentien personen zijn gedood boete!toen een Dakota van de-Sabena, komende uit Brussel, bij de lan ding op het Londense vliegveld met de neus naar beneden neer stortte, explodeerde en in brand vloog. Drie passagiers werden uit bileerde kamers^eveneens veel te1 het vliegtuig geworpen, doch z|j hoge huurprijzen had berekend. J, B. B. moest voor 2 kamers, een keuken en kelderruimte f 39 per maand /betalen. Later werd hem f 15 terug betaald. P. W. A. V. die per 1 Dec. '47 zijn Intrek bij besch. had geno men betaalde voor twee kamers, gebruik van keuken en bergruim te liefst f 55. Dit was later terug gebracht tot. f 21.80. D. B. had in pension voor een zit-slaapkamer f 95 per maand be taald en later voor de ongenjeu- bileerde kamer f40. Ook dit was meer dan de helft te veel; thans werd f 19 berekend. Ten slotte moest mevr. L. W. f 35 per maand betalen voor twee kamers, keuken enbergruimte. De tuchtrechter toonde besch. een aantal kwitanties, die wel ge liepen ernstige brandwonden op. Toen het vliegtuig ln dichte mist het vliegveld naderde, seinde het, dat het vermoedelijk een noodlanding zou moeten maken. De bemanning kwanj in haar geheel ln de vlammen om. Een arbeider op het vliegveld, die het ongeluk zag gebeuren, drong het brandende wrak binnen en slaag de er ln een passagier naar bul ten te sleuren. Hij zei, dat de in zittenden gilden en trachtten hun veiligheidsgordel los te maken. De brandweer kon de brand bin nen drie kwartier blussen. DE BILT ZEGT: Koudo ochtend. In de ochtend nog lichte vorst met mist. welke op vele plaatsen zegeld waren, doch waarop geen1 eerst laat zal optrekken. Daarna bedragen ware ft ingevuld. Boven- •zonnig weer met snel stijgende dien verklaarden de getuigen in temperatuur en weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1