lrovinti|^y/flw prodent GEMEENTERADEN De „verworpenen" C. B. T. B. afd. Walcheren bijeen. Belijdenisvragen. Zeepost. Zeepost kan verzonden wor den naar Nederlands-Oost-Indië met het m_t. „Tabian", dat op 9 Maart a s. vertrekt. Naar Curasao en de overige overzeese gebiedsdelen in de West kan dit geschieden met het s.s. „Stuijvesant", dat op 2 Maart en met het m.s. „Hestia™, dat op 9 Maart a.s. vertrekt. Het verdient aanbeveling, de stukken tenminste 2 dagen voor het vertrek d"er schepen te posten. T ernauwernood. Ter hoogte van LI llo lag een ateeptreln ten anker welke even wel danig in de weg lag van de zeevaart. Bovendien lag aldaar het ruim 2000 ton grote Neder landse tankschip Brittannla van Phs. v. Ommeren's scheepv. be drijf te Rotterdam. Toen een zee- boot van Antwerpen kwam kon dit schip onmogelijk tijdig stoppen voor de sleeptrein. Het hield toen af en voer rakelings langs de Brit tannla om vervolgens ternauwer nood de sleep mis te varen. Van de aan boord zijnde loods van de ze zeeboot ls dit een uitermate knap staaltje manouvreren ge weest. Radiotelefoondienst te Antwerpen hersteld. Sinds 23 Februari is de radio telefoondienst van het radio station Antwerpen hersteld. Ra- diotelefonische gesprekken kun nen thans worden gevoerd tus sen alle aangeslotenen van het binnenlandse net en alle zich op de Schelde bevindende sche pen, die een ontvangtoestel be zitten. De kosten van een ge sprek van drie minuten bedra gen fr. 12 tot fr. 30, al naar gelang de afstand. Groede badplaats. Groede is zich aan het voor bereiden voor het a.s. badsei zoen. Ofschoon het dorpje voor de oorlog vrijwel onbekend was als badplaats, zijn er in het af gelopen seizoen duizenden aan vragen om logies, tot zelfs uit Zwitserland, binnen gekomen, maar het gebrek aan ruimte was zo groot, dat men slechts enkele tientallen gasten kon ontvangen. Op initiatief van burgemees ter Everaars zijn plannen ont worpen, om zo snel mogelijk in deze behoefte te voorzien. Het eerste resultaat van dit initia tief is de bouw van een hotel nabij het hertenkamp. Dit her tenkamp (waarvoor H. M. de Koningin, de Nederlandse Am bassadeur te Brussel en de ge meenten Dordrecht en Steen- wijk dieren afstonden) zal dit voorjaar geopend worden. Dan zal ook het hotel gereed zijn. Daarnevens zijn tennisbanen in dit complex opgenomen. Afloop aanbesteding. Afloop aanbesteding voor het onderhouden van de Rijkszeewe- rig en havenwerken te Veere en van de rivierwerken in het Veergat en de Zandkreek gedu rende het jaar 1948. Inschrijvers: A. v. d. Straate te Hansweert voor f 9900; L. J. Dekker te Vlissingen voor f9000; P. de Voogd te Veere voor f 8740. MIDDELBURG. Jaarvergadering Christelijke Film-actie. Vrijdagavond hield de Chris telijke Film-actie haar tweede jaarvergadering. De voorzitter, de heer Chr. de Bruin, gaf na de opening een overzicht van het werk in 1947 verricht. Spr. wees er op hoe moeilijk het is, goede films te vinden n.1. zulke, die ontwikkelend, opbouwend en ontspannend kunnen werken en beantwoorden aan normen, door het bestuur te stellen in gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift als het Woord van God. Het le denaantal is in het afgelopen •jaar gestegen tot 397. Hoe meer ieden er zijn, des te meer kan de vereniging bereiken. Het financieel verslag werd j wegens afwezigheid van de pen- I ningmeester, de heer R. Otte, uitgebracht door de heer J. Hu- 1 ser. Hieruit bleek, dat in 1947 13 films werden vertoond in 26 voorstellingen, die bezocht wer den door 7366 personen. Vervolgens ging de vergade ring over tot de behandeling en vaststelling van de statuten. Hierna volgde de bestuursver- 1 kiezing. Aftredend waren mej. i Baars en de heren Goedbloed en i Schout, beide laatsten werden herkbzen; als derde bestuurslid werd de heer Helder benoemd. Bjj de rondvraag werd een vraag van de heer Naaktgebo ren besproken over de nieuwe regeling betreffende de verma kelijkheidsbelasting. De heer Goedbloed informeerde naar de mogelijkheid van een speciale kindervoorstelling. Hoewel de film „Gullivers reizen" voor kinderen zeer geschikt werd ge acht. werd door de vergadering aandrang uitgeoefend om tot een speciale kindervoorstellig te be sluiten. Dit plan werd in beraad gehouden. Ook werd besproken de mogelijkheid, een programma samen te stellen uitsluitend uit binnen- en buitenlands nieuws. Voorts werd een opsomming ge geven van de films, die binnen kort te verwachten zijn. Dit zijn: Gullivers reizen, Grote verwach tingen, Maria Louise, Cesar en Cleopatra, Walvis in zicht. De heer L. M. Naaktgeboren sprak een woord van dank tot de voorzitter voor alles wat deze voor de vereniging deed, w aarna de heer Goedbloed ein digde met gebed. Ontspanningsavond voor de militairen. De commissie tot behoud van het gajnizoen in Middelburg, be legde Vrijdag in het Schutters hof een eerste contactavond voor de bij de C.O.A.K. in opleiding zijnde militairen. Hierbij waren o.m. aanwezig de burgemeester Jhr Mr W. C. Sandberg tot Es- senburg, de commandant van de C.O.A.K., kapitein van Es, en een aantal officieren en geno digden. De ^yond werd geopend door de heer J. J. Kerkmeyer, voor zitter van het comité. De burgemeester richtte zich in een korte toespraak tot de militairen. Hij bracht hulde aan het comité, dat gestreefd heeft naar de terugkeer van de school en zich thans beijvert voor de ontspanning der militairen. Nadat het amateurorkest ,;Ani- mato", o.l.v. Ad. van Iren, het Zeeuwse Volkslied had gespeeld, was het woord aan de heer J. P. P. de Blècourt, die een en ander vertelde over zijn ervaring tij dens de eerste oorlogsdagen in Mei 1940 en zijn causerie met lichtbeelden illustreerde. Een negental leden van „Achil les" gaf enkele mooie staaltjes athletiek te zien. Ook de heer W. A. Rijks, had met zijn goocheltrucjes veel succes. Na de pauze sprak de heer G. Ballintijn over de droog making van Walcheren, waarbij ook hij enkele plaatjes vertoon de. Nadat ook nog een der mi litairen voor het voetlicht was geweest, volgde ten slotte het optreden van de bekende Mid delburger Jimmy Spake. De commandant van de C.O.A.K. bracht aan het einde van de avond dank aan het comité en de medewerkers voor deze avond. Bovendien dankte Kapt. Van Es allen, die op zo spon tane wijze hun huizen hebben opengezet voor de militairen. De avond werd besloten met het Wilhelmus. KAPELLE. Schoolhoofd benoemd. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering is besloten de heer I. J. Breever, thans onder wijzer aan de Protestantse school te Treebeek (L.) te benoemen als hoofd van de O.L. school te Schore. ST. LAURENS. Oranjevereniging. Onder voorzitterschap van de heer J. Rlemens hield de Oranje vereniging Donderdag haar jaar- j vergadering. Het ledental ls gestegen tot 160. Er ls een batig saldo ln kas van ruim f 100. De heren A. Francke Jzn. en M. Vaane werden als bestuurslid herkozen. Besproken werden de plannen om met het a.s. Regeringsjubi leum feestelijkheden te organise ren. Bestuur en commissie zullen overwegen op welke datum en op welke manier men het voorgeno men feest ten uitvoer zal bren gen. ZOUTE LANDE. Rode Kruisavond. Donderdagavond hield de afde ling Koudekerke van het Ned. Ro de Kruis een samenkomst ln de Noodkerk alhier. De heer A. Janse. hoofd der school, die de aanwezigen welkom heette, sprak de hoop uit dat leder gezin lid van het Ned. Rode Kruis zou worden. Nadat twee kleine films waren vertoond o.a. over het werk van het Ned. Rode Kruis in Indië, kwam de hoofdfilm: „De witte Engel", waarin het streven van de eerste Engglse verpleegster uit liefde, Florence Nightingale, duidelijk naar voren wordt ge bracht. De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis bracht op f 47.10. GAPINGE. Jaarvergadering A.R. Kiesver. Dezer dagen kwam de A.-R. Kiesver. in jaarvergadering bij een onder leiding van de heer W. Louwerse. Uit het jaarver slag van de secretaris bleek, dat het ledental 81 bedraagt en dat een jongensstudieclub is opge richt met 17 leden. De aftre dende voorzitter werd herkozen. In het verdere deel van de avond gaf drs Knibbe uit Goes een uiteenzetting van het Rap port over de Bedrijfsorganisatie, waarop een drukke bespreking volgde. SOUBURG. Oudervereniging vergaderde. Vrijdagavond hield de Ouderver- j eniging der Geref. Meisjes- en Jongensclubs haar jaarvergade ring onder leiding van de heer IB. Koole. Na een kort openings woord tot de weinige aanwezigen las de secretaris zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat de jongensclub 30 leden en de meisjesclub 29 leden telt, die een verblijdende activiteit ontplooien. De aftre dende voorzitter werd bij accla matie herkozen. Hierna gaven de i leider der jongensclub, de heer W. Suson, en mej. L. Davidse, leidster der meisjesclub een ver slag van hun werk. Ds J. v. d. Berg sloot met dankzegging. THOLEN. Ouderavond Chr. School op Geref. Grondslag. Na een toespraak van de voor zitter, de heer C. Jansen, werd het werk der leerlingen bezich tigd- Ds v. Leeuwen wenste allen Gods zegen toe en het personeel getrouwheid. Het hoofd der school de heer Geluk refereerde over het onderwerp: „De taak der opvoeding in het teer houden der consciëntie". De onderwijzer Burger sprak na de pauze over het vak Vad. Gesch. op de Chr. j school. Waarna de heer Geluk deze bijeenkomst sloot met dank- gebed. Ouderavond „School met de Bijhei". Na opening door de tweede voorzitter de heer Dijkslag, sprak Ds v. Leeuwen het openings woord. Hierna refereerde het hoofd der school de heer Dragt en mej. Jansen, onderwijzeres. Ook de heer De Ronde sprak als bestuurslid over onderwijs en op- i voeding. Na bezichtiging van het werk der leerlingen sprak Ds v. d. Wiel een slotwoord. I mtuM tandem! Flinke tuba 30 et.. Feuilleton. door H. KINGMANS. 25) o— Jochem geeft geen antwoord. Hij heeft genoeg met zichzelf te doen. De onrust heeft zich mees ter van hem gemaakt. Hij snakt naar de Kaap. Over een weekje kunnen ze er wezen, heeft hij gehoord. Och ja, dan heb je nog allerlei gevaren, maar dit erge is dan toch voorbij. Na de Kaap zijn er gemeenlijk geen zieken meer, is hem verteld. Dan is er vers vlees aan boord en groente. Als hü nu vóór de Kaap.... je mot er niet aan denken. Je wordt dan in een zak gestopt en ie gaat zee in. Maar dan heb je al lang geen ziel meer, hij wéét het wel. Waar is je ziel dan. In het hiernamaals, als dat er is, zegt Gebhard. Natuurlijk is dat er! Gebhard gaat na, dat hij or dentelijk geleefd heeft. Hij is zich van geen kwaad bewust. Hij, Jochem, wel? Je bent in zonde ontvangen en geboren, dat is hem ingeprent. Alleen het bloed van Jezus Christus reinigt van zonden. Och, wat heeft hij gedaan met die weten schap. Die heeft hij a an zijn laars gelapt, kortweg gezegd. Enhad hij er soms geen re den toe? Waarom heeft God toe gelaten, dat die gemene kerel daar in Rotterdam? „Hé?" ontwaakt hü uit zijn gepeins, als hij een stomp van Gebhard ontvangt. „Waarom geef je mij geen ant woord? Ik kom wel in dat goeie hiernamaals, zou je niet den ken?" „Ikweet niet, of we er ko men zullen. Je moet het eens vragen aan de Ziekentrooster." „Och, wat. Die weet er ook niets van. Die kletst ook maar wat voor zijn broodje." Gebhard wil vloeken, maar hij smoort die verwensing. Nu moet je niet vloeken. Je kijkt de dood als het ware vlak in zijn snuit. Dat is niet mis. Hè, je wordt er kriebelig van. Misschien staan ze daar morgenochtend weer op de voorplecht. „Eén. twee.... drie.... 'in Gods Naam!".... 't Is om gek te worden. En dan te denken, dat je je volle vrij heid had en kon doen, wat je wou. En dan komt me daar zo'n smeerlap met zijn mooie praatjes en die ronselt je zon- j der dat je er erg in hebt, om de dood tegemoet te gaan. Die Goffe boft tochhij is aan de i beterende hand. Nou ja, hij wordt niet erger. Gebhard rilt nu, ondanks de hitte. Is dat soms koorts? Dan moet die maar gauw komen. Hoe eerder er een eind aan komt, hoe liever. Dit is moor dend. Als er een hiernamaals is, ze praten wel eens van een he mel, zou hjj daar dan komen? Welja, waarom niet? 'Hij is niks minder dan anderen, ho even. Die geschiedenis daarginds. zit die hem nu dwars? Waarom? Hü méénde het goed met het meisje. Die Goffe ligt maar te lachen. Houdt die soms die scheepsjon gen voor de gek? Moet je niet r groote tub® 45 ct. (Ingez. Med.j doen, Goffe! Is ernstig genoeg, als je lijk in een witte zak ge stopt wordt en in zee gesmeten. Waar ga je dan naar toe?" Gebhard kijkt naar Jochem, die de ogen gesloten heeft. Slaapt hij? Jochem is verma gerd. Hij, Gebhard, zeker ook? Zo gaat het. Vandaag loop je in Rotterdam als schoorsteenveger en morgen zit je op een fregat naar Indië. En je hebt het niet gewild! 't Is een krankzin nige wereld, afgelopen. Maar. „Zou je denken, dat de Zie kentrooster het weet?" vraagt hij. „Die weet er meer van dan ik", zegt Jochem mat. HOOFDSTUK IX. Je went ook aan de hitte ten Zuiden van de Keerkring. En met de zieken gaat het eveneens goéd. Nieuwe gevallen komen er niet bij en de aangetasten verer geren niet. Gebhard heeft geen koorts gekregen. 'Hij lacht om de muizenissen, die hij zich in het hoofd heeft gehaald. De Zie kentrooster klampt hij niet aan. „De Arend" nadert de Kaap. Dan breekt een betere periode aan. Jochem lacht niet, maar hij is niet meer zo onrustig, als hij geweest is. Goffe verricht nu zijn werk en Lémand is zeer monter, nu hem meegedeeld is, dat hij over enkele dagen aan land zal zijn, om dan ongelofelijk vlug te herstellen. Acht en veertig uur nadat voor het laatst het: „Eén., twee., drie.in Gods Naam!" verklon- ken is, luidt er een andere roep. De uitkijk meldt met stentor- Vrijdagmiddag kwam in de Bogardzaal te Middelburg het gewest Walcheren van de C. B. T. B. in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Bosselaar van Aag- tekerke. De voorzitter wees in zijn openingsrede op de moeilijk heden waarmede men thans te kampen heeft, zoals de nog steeds onvoldoende schade vergoedingen en de herverkave ling van het eiland. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat de plannen voor de lagere landbouwschool te Oostkapelle op het punt staan verwezenlijkt te worden. Bovendien heeft de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg twee lokalen ter be schikking gesteld voor het geven van huishoudelijk onderwijs. Wanneer deze cursus zal aan vangen is nog niet bekend. Er bestaan, nog plannen om te ko men tot een landbouw-winter- school. Het aantal leden van de C.B.T.B. op Walcheren bedroeg per 1 Januari 345, verschillende afdelingen konden een leden winst boeken, De penningmeester- gaf zijn jaarlijks finantiëel overzicht. De heer Elfring, lid van het hoofdbestuur en adj.-secr. voor de tuinbouw, gaf een beschou wing over de taak van de Ne derlandse tuinbouw. Na het geven van een kort historisch overzicht wees spr. er op, dat de grote uitbreiding van de tuin bouw veelal een gevolg was van de landhonger. Dit veroorzaakte een aanzien lijke productieverhoging. Na de bevrijding wist men zich spoe dig te herstellen. Thans is export dringend noodzakelijk. Er zal vooral moe ten worden gestreefd naar een verbetering van de kwaliteit. Een middel ter voorkoming van een surplus is het indrogen, zouten en diepvriezen. De arbeidsvoorwaarden zijn goed te noemen, dochér moet ook een goede scholing zijn. Een ongelimiteerde uitbreiding van het bedrijf is zeker niet juist. BRUINISSE. Her- en omscholing bouwvak arbeiders. Ook hier werd Donderdagavond ln „Het Centrum" een vergade ring gehouden, waar gesproken werd over de op te richten Rijks werkplaats voor her- en omscho ling van ongeschoolde arbeiders voor de bouwvakken. Aanwezig waren Burg. v. d. Berg en weth. van Vessem. De lei-1 Er kan wel uitbreiding worden gevonden in de N.O. polder. De secretaris van de afd. Zee land, Drs J. J. Knibbe, sprak over de prijzen in de landbouw. Hij ging na hoe er gerecht vaardigde critiek werd geleverd op het beleid van de Minister van Landbouw. De Minister stelt zich thans voor om een jaarprijs voor de melk vast te stellen van 1 Mei 19481 Mei 1949. Hoewel de prijzen voor de landbouw producten nog niet officiëel rijn bekend gemaakt, zijn deze vol gens Drs Knibbe niet in over eenstemming met de gevraagde, en ze liggen dan ook beneiden de wens van de landbouwers. Intussen kunnen deze prijzen iedere dag worden bekend ge maakt. Na een uitvoerige discussie over beide uiteenzettingen sloot de heer Elfring de vergadering met gebed. Een Herv. predikant maakt in een plaatselijke" kerkbode (wq ontlenen dit aan „De Bazuin") melding van de nieuwe belijde nisvragen die aan de Gen. Syno de der Ned. Herv. Kerk zijn voorgelegd 1. „Belijdt gij te geloven in Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I (301,5 M.)l N.C.R.V.: 6.00 De 5 Zaparka's. 6.15 Sportrubriek. 7.00 Nieuws en u_v w'eeroverzicht. 7.15 Onder de God 'de VaderT de Almachtigë' *-cRV.-lee«Mrnp. 7.30 lSeporta- e< 3 f*"A IK O LJ 4. Schepper des hemels en der aar de en in Jezus Chrislus, Zijn eniggeboren Zoon, onze Heer en in de Heilige Geest?" 2. „Erkent gij, als lidmaat van de Gemeente, die God Zich ten eeuwigen leven verkoren heeft, dat Hij u roept om Hem te be lijden voor de mensen, tegen de zonde en de duivel te strijden en naar de u geschonken gaven mede te arbeiden in Zijn Ko ninkrijk?" 3. „Wilt gü getrouw rijn on- der de bediening van Woord en Sacramenten en volhard^ in het gebed en in het lezen van de Heilige Schrift, u stellende on- coop". 10.30 „De wereld spreekt der het opzicht en de tucht der tot U"( Polen). 11.00 Nieuws. Kerk?" ge: Ds O. G. Heldringsehool te R'dam. 7.45 Regeringsuitzeiuling. 8.00 Nieuws. 8.05 Progr. proloog. 8.15 Sans Sourt. 8.45 Het N.C.K.V. koor. 9.10 Dr de Groot spreekt over de medische zending. 9.30 De kwintetten van Mozart. 10.00 Cur sus kerkelijk orgelspel. 10.30 Nieuws. 10.45 Avondovertleuking. 11.00 Om het wereldkampioen schap schaken. HILVERSUM II (415 M.): A.V.R.O.: 6.00 Nieuws. 6.15 Zigeu ner orkest. 6.30 „Groten van 't chanson". 7.00 Het klokje van 7 uur en dus 7.05 Muziek rno- zaik. 8.00 Nieuws. 8.05 „Radios- Dinsdag 2 Maart. Hij merkt daarbij op: „Zoekt U de tegenwoordige be- HILVERSUM I (301.5 M.): lijdenisvragen (ingevoerd in 1817) K.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk e, j j j eens op. dan zult U verschillen- de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Donderdagavond j.l. hielden de de ^Xnhïge* Kwartet. 10.00 Kleuterprogr. Geref. jongelingsver. „Pred. 12 en maar m 7„n hof L, 10.40 Gedichten van Jan Prins. 10.50 „Van het koude Noorden, naar het warme Zuiden". 11.40 Sonate ln F gr. t. K.V. 376. 12.03 „Om en om". 12.30 Weeroverzicht. de Geref. meisjesver. „Ruth" te Kamperland een gezamenlijke jaarvergadering. P. Buijze hield een Inleiding over „Petrus ver loochening" en mej. J. Leendertse over „Het gezinsleven". maar mi. zijn het stuk voor stuk verbeteringen. Wat is het om te beginnen al een zegen, dat de beruchte „geest en hoofdzaak clausule" is weggevallen, want die haalde het hek van de dam J?:33 Het Metropole-orkest. 1.00 tt en maakte het mogelijk, dat ieder Metropole-orkest. -«Nadat mej. M. op t Hof van de belijdenisvragen opvatte zo- 2*00 BalIet uit,„Doornroosje". 3.00 TJ o tt „li t) „1 c4matt„m Jct» - U O t C! f I rtb(-(- Dinnel.T.Tnw^Al A AA Kapelle het doel en streven der Chr. Plattelands Meisjesbond had uiteengezet in een vergadering te Biggekerke, werd besloten tot de oprichting van een plaatselijke afdeling met aanvankelük 16 le den. Voor de jeugd van Meliskerbe als het in zqn kraam te pas kwam. Hoe gelukkig ook, dat wij ver- Het Stlchts Pianokwartet. 4.00 „De Zonnebloem". 5.00 Na school tijd. 5.15 Pop. composities. 6.00 lost zijn van de uitdrukkingen Vo,kslIederenkwartet. „jagen naar heiligmaking" en „meewerken tot de bloei van het Godsrijk in het algemeen en van de Ned. Hervormde kerk in het werd verleden week door de Ned. bijzonder, met opvolging van Spoorwegen een filmavond gege- haar verordeningen", waarover ven, waar naast enkele documen taire spoorwegfilms, een film van het schoolreisje naar Rotterdam werd vertoond. Evenals het vorige jaar zal te Wagenlngen wederom een Neder landse Landbouwweek worden ge houden, en wel van 12 t.m. 16 Juli al heel wat verzuchtingen zqn geslaakt. In de plaats daarvan hebben wü nu de belofte tot trouw in kerkgang en avond maalsviering, in gebed en Schriftlering, die zonder meer een aanwinst is. Het is te hopen, dat deze belijdenisvragen spoe dig ingevoerd mogen worden". HILVERSUM II (415 M.): A.V.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.45 Gram. 9.15 Morgenwijding. S.35 „Ar beidsvitaminen". 10.35 Orkest. 10.50 Kleuterprogr. 1100 Zang. 12.00 De Papavers. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Ons platteland. 12.43 Zang. 1.00 Nieuws. 1.15 Pierre Palla speelt orgel. 1.45 Du- etjes. 2.00 Met naald en scliaar. 2.30 Radio-matlnée. 4.30 Gram. 4.40 De schoolbel. 5.00 Ensemble muziek voor de jeugd. 5.30 Het Vaudeville Strijkorkest. 6.00 Nieuws. ZONNEMAIRE. Begroting 1948 sluitend. Na de opening door de voorzit ter wenste dëfee de leden een voor spoedig jaar toe. Hij hoopte dat het met name voor de landbouw ding berustte bij de heer C. Hoek een goed jaar zou worden. De ln- uit Zlerikzee. De heren Marijs en komsten wegens heffing van ha- De Raad besloot een bijdrage te verlenen aan "het Chr. Lyceum. ert ..Sluiten, De vootztttor aegde M. Boot gaven de nodige toelich ting, die ook reeds op andere plaatsen uitvoerig behandeld ls. De heer Joh. Bal Az„ stelde na de pauze verschillende vragen, die voldoende werden beantwoord en die mede tot verduidelijking van het behandelde onderwerp mee werkten. Er gaven zich 5 arbeiders op. ZIERIKZEE. Jubileum gasfabriek. Vrijdagmiddag vond een recep tie plaats met de hulsvrouwen ter gelegenheid van het 90-jarig be staan der Gem. Gasfabriek. Onder de aanwezigen waren B en W. de gascommlssie, de direc teur der fabriek dhr J. Baas, het dames-comité van hulsvrouwen, afgevaardigden van de „Otto" gasovenbouw, van de „Stichting Gasbedrijven" en van de Mij „De Schelde". Namens de gascommlssie riep dhr J. W. v. d. Doel de aanwezi gen een hartelijk welkom toe, waarna Mevr. Schuurbeque-Boeije namens het Dames-comité rele veerde op welke wijze het gasbe drijf alle krachten mobiel maakte om de burgerij weer van gas te voorzien. Uit dankbaarheid hier voor werd een glas in lood ge denkraam ter grootte van 1.65 M x 75 em. en voorstellende in het bovengedeelte het wapen van Zle rikzee en beneden het gasbedrijf in volle actie, omgeven door en- ven- en kaaigelden bedroegen over 1947 f 2700.-»-, wat voor deze ge meente goed te noemen is; met de plannen voor de woningbouw gaat het niet erg voorspoedig, het i.v.m. moeilijkheden een nader on derzoek toe. Met betrekking tot de armen verzorging zal dé burgemeester in een volgende vergadering nade re mededelingen doen. RITTHEM. Het in de raadsvergadering van verleden week overlegde rapport van B. en W. om te ko men tot een landbouwwerktui- genbedrijf vond bij alle leden instemming, gezien ook het te kort aan arbeidskrachten. Aan zal vermoedelijk nog wel enige de muziekvereniging werd een tijd bij plannen blijven. Na een korte bespreking werd besloten de Provinciale Brand- weerbond een jaarlijkse subsidie van f 6.te geven. Naar aanleiding van een Inge komen verzoek van het bestuur van het Christelijk Ly.ceum voor Zeeland te Goes om subsidie werd beslqten te berichten, dat, indien leerlingen uit deze gemeen te bovengenoemde school bezoe ken, opnieuw een aanvraag kan worden ingediend. Daarna kwam aan de orde een schrijven van O. S„ betreffende de Noodvoorziening Gemeente Fi nanciën, waarin een bijzondere uitkering werd toegezegd van f 380Ö.verminderd met de op brengst van de eventuele straat- belasting. Daar slechts een klein, gedeelte van de inwoners in de straatbelasting kan worden aan geslagen, zodat deze belasting een onbillijkheid inhoudt, zal aan G. S. gevraagd worden om onthef- subsidie verleend van f 50 en voor het Oranjefeest een van f 200. De begroting voor 1948 werd vastgesteld in ontvangst op f 138.691, uitgaaf f 137.012 en onvoorzien f1679, terwijl geen bijzondere uitkering nodig is uit net gemeentefonds. De begrafe nisrechten werden als volgt vastgesteld: huurgraf f 10, graf voor onbepaalde tijd f 25. Ver der werd behandeld het plan van de heer Broerse inzake de beplantingen in de gemeente. De heren Joh. Cevaal en P. J. de Pagter pleitten voor kas tanjebomen in de Dorpstraat, terwijl de heer Broerse leilinden adviseerde. Het beschikbaar stellen van grond voor een sport terrein voor de Jeugdraad der Ned. Herv. Kerk vond in prin cipe instemming bij de Raad, maar dan groter dan 60 x 90 meter. Door de heer Joh. Cevaal werd gepleit voor een leuning flng van de verplichting tot het j ^0 de sprink aan de Zuid-Wate heffen van deze belasting en om ringstraat en Barentsweg. Ten slotte informeerde de' heer Oste naar de aanbesteding van hét lijkenhuisje. de bijzondere uitkering te verho gen. Dank zij de toegezegde f 3800. was de begroting voor 1948 slui tend. De post onvoorzien bedroeg kele vliegtuigen herinnerend aan fl60 terwyl de posten voor dé bange dagen die in de oorlogs- - - - - - jaren zijn doorleefd. Daar het raam zelf nog niet gereed is, werd door Mej. Peute- Lokker een reproductie op 1/3 van de ware grootte onthuld. Namens het college van B en W sprak de Burgemeester een woord van dank. Van de gelegenheid tot compli mentering werd door zeer vele hulsvrouwen gebruik gemaakt, waarna allen werden onthaald op thee en gebak. KATTENDIJKE In de Vrijdagmorgen gehouden het ziekenhuis en de Centrale1 Dienst voor Bouw- en Woningtoe- Sfds^ttmg werd besloten het zicht op de voorgrond traden Christelijk Lyceum voor Zeeland stem: „Schip aan bakboord!" Dat is een sensatie. Als je da gen en dagen op de wijde zee zwalkt, zonder iets te zien, nau welijks een vis of een grote zee vogel, en men meldt, dat een lot genoot in zicht is, dan kijk je daarvan óp en bemoeit je met het geval. Over de reling en in de ra's hangen ze bij tientallen en kijken uit naar bakboord, naar de verre horizont. De uit kijk heeft gelijk, zelfs de nog lang niet geoefende ogen van Jochem zien het schip. En als gemeld wordt, dat een tweede schip in zicht is, wordt dat ook duidelijk. Twee stippen nade ren. Wat rijn het? Hollanders, die uit de Indien terugkeren? En gelsen, Portugezen, Spanjolen? Tien slagen geeft de scheeps klok) De zandloper wordt omge keerd. Tien uur in de morgen. De ontmoeting van een schip of van schepen is van betekenis, merkt Jochem. Want de kapitein wordt gewaarschuwd en staat iets later op het halfdek, de grote, lange kijker voor de ogen. Onafgebroken tuurt Heur- nius, waarna hij de eerste offi cier een wenk geeft en in de ka juit verdwijnt. - - - - (Wordt vervolgt.) sprak de hoop uit dat dhr Vis weer spoedig aanwezig kan zijn. Verder kwamen in de rondvraag ter sprake de sloot aan de Achter weg; de gangetjes b(j de woningen van de Visser- en Groeneweg, in verband met het bezit en de afsluiting daarvan. Gezien het feit dat het brandgangetjes zijn, komsten en uitgaven gewone dienst f68.934,87. I.v.b. met een vraag betreffende het uitdiepen van de haven ant woordde de voorzitter dat de spui- boezem nog jjitgediept moet wor den. Z.h.st. werd de begroting vastgesteld. Vastgesteld werden twee begro tingswijzigingen voor het dienst jaar 1947. Het bedrag ingevolge artikel 51 bis der L.O.-wet over 1948 werd vastgesteld op f 15.74 per leerling. Ingevolge artikel 101 der L.O.-wet 1920 werd aan de Bijzondere (School een voorschot voor 1948 op de gemeentelijke vergoeding ver leend. Als lid van de woonruimte com missie werd benoemd de heer A. J. Boot in plaats van de heer C. A. Lqk, die ontslag gevraagd had. De wijziging der gemeenschap pelijke regeling voor het Bouw en Woningtoezicht werd goedge keurd. Enige technische herzieningen werden aangebracht in de veror deningen op de heffing van haven en kaaigelden en op de heffing van inentlngsgelden. Vastgesteld werd een nieuwe kinderbijslagverordening, welke aangepast werd aan de rijksrege ling. De woning A 74 werd voor de tqd van 3 jaar verhuurd aan het hoofd der O. L. School. Besloten werd het voorstel van B en W tot het aangaan van een kasgeldlening van ten hoogste f 20.00.aan te nemen. Bq de rondvraag dankte wet houder van Splunder de voorzitter voor de in het begin van de ver gadering gesproken woorden en een bijdrage te geven. De begroting voor 1948 werd vastgesteld op een totaalbedrag van f 103.271,86. Het tekort werd geraamd op f 10.000. Het bedrag per leerling voor O. L. onderwijs werd vastgesteld op f20.54. De begroting B.A. vyerd goed gekeurd. Met de Ned. Bank voor ge meenten zal weer een rekening courant-overeenkomst worden aangegaan tot een bedrag van f37.000. In de rondvraag werd o.m. de eventueel sneeuwruimen zullen geen D.U.W. arbeiders Ingescha keld worden. Uniforme vuilnisem mers zullen niet aangeschaft wor den, aangezien zulks afhankelijk wordt gesteld van aanschaffing nieuwe vuilniswagen, hetgeen te duur wordt. Er werd een comité E.H.B.O. gevormd. Een gemeenschappelijke rege ling voor Bouw- en Woningtoe zicht werd vastgesteld. De leges verordening Inzake bouwvergun ningen werd gewqzigd. Een stuk bouwland ln Dlrkjeswekken werd verpacht aan dhr H. de Felter Sz. Vastgesteld werd een kohier Woonforensenbelasting. De begro ting over 1948 van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd, Over 1947 werd de subsidie aan het B. A. verhoogd met f 2000. De rekening yan het B. A. over 1946 werd goedgekeurd. De ge meenterekening over 1945 werd aangeboden. De heer v. Klooster ontwikkelde pen plan om de duinovergangein- de Laan, zeezijde, die in slechte toestand verkeert, niet meer als zodanig te gebruiken, doch een nieuwe in schuine richting lonende duinovergang aan te brer. i, ter lengte van 70 M. In principe ging de Raad, met alleen de stem van de heer de Roo tegen, accoord met het plan, dat nader uitgewerkt zal worden. De bespreking bouwplan 1948 had .tot resultaat, dat de Raad m.a.st. besloot volgens bouwplan 1948 te doen bouwen 10 woning wetwoningen en 10 middenstands- woningen. Bij de rondvraag werd de heer Hogeriand op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat het weg dek van de Oude Molenweg bin nenkort geheel opgeknapt zal worden. De heer Westhoeve zou gaarne zien, dat, nu er een voet balclub ls opgericht, het voetbal len op Zondag wordt verboden, hetgeen de heren Dalebout en Krijger ondersteunden. - Volgens de heer Hogeriand wer ken op dit eiland velen Zaterdag middag, zodat deze middag niet voldoende is. Hij kende geen en kele actieve Zaterdagmiddagver eniging. Bovendien is het terrein verplaatst naar het badcentrum, waar nu eenmaal 's zomers toch een levendige drukte heerst. Weth. v. Klooster had geen be zwaren tegen het Zondagsvoetbal,; dat hier geen grote afmetingen aanneemt. Ook de heren de Roo en Steven- woningbouw ter sprake gebracht, se ondersteunden het verzoek van Op een desbetreffende vraag werd door de voorzitter opge merkt, dat op de jaardagen van de heer Westhoeve niet. Bij de rondvraag bracht de heer de Roo ter sprake, de door B en W ver- de prinsessen Marüke en Beatrix leende concessie om kampeerh is T TT TfAAltitArv t rt V, /T1 ITïOV1 de vlag niet was uitgestoken, om dat de klokkeluider, met dit werk belast, zijn functie heeft neergelegd. RENESSE. Gingen B. en W. hun boekje te buiten? Burg. W. H. Schol der gaf ln de zitting van Woensdag eerst een overzicht van hetgeen ln 1947 ls verricht. Besprekingen over uit breidingsplannen met de R.T.M. hadden plaats, de 6 woningen van bouwplan 1946 werden voltooid, het vreemdelingenverkeer nam steeds toe enz. Wethouder W. v. Klooster be antwoordde deze Tede. De voorzitter reikte aan mej. wed. L. de Felter een oorkonde uit, als blijk van waardering voor de vele diensten de gemeente als concierge bewezen. Van het ministerie van verkeer en waterstaat is bericht ontvan gen, dat verbetering van het veer Züpe-A. J. Polder aanstaande ls. In een schrijven deelde de R.T.M. mede, dat voortreinen zul len rijden op drukke bootdiensten, welke treinen alleen te Zlerikzee, jes aan de H. Moolweg te bouwen. De heer de Roo deelde mede, dat bij de geheime bespreking over het uitbreidingsplan gesproken ls over een terrein, waar leder een optrekje of bijv. een aanhangwa gen kon doen neerzetten. Ook de raadsleden Westhoeve, Dalebout en Hogeriand zijn het er over eens dat de ontwikkeling zoals deze zich heeft voorgedaan, niet ln de geheime vergadering voldoende tot uiting ls gekomen. Voorts is volgens de heer de Roo de Plano- log. Dienst er 'niet ingekend. De Raad is er onbewust ingevlogen, aldus spr. De heer Stevense, die destijds niet aanwezig was, betreurde het, dat het uitbreidingsplan in gehei me verg. besproken is; het geno men besluit van B en W keurde hg ten sterkste af. Een en ander heeft op hem een onprettige Indruk gemaakt; B en W zijn met deze zaak om de tuin geleid. De debatten omtrent deze kwes tie veroorzaakten soms deining. Het antwoord van B en W inzake de verleende concessie kan gefor muleerd worden als volgt: Het college van B en W Is er zich niet voldoende van bewust geweest, welke consequenties de verlening (ingez. Med, I mogen deze niet afgesloten wor- Brouwershaven, Renesse, Haam- welke consfq"Ju) bewoners het stede-Burgh zullen stoppen. der vergunning inhield.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2