Tsjechoslowaaks leven „geconcentreerd in (communistische) Nationale Front. Finland bereid tot onderhandelen over verdrag met Rusland. Een „Internationale der Democratie" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 1 MAART 1948 De brood vraag. Radicale en algemene zuivering. Joodse verzetslieden bliezen trein op. Mr. Dr. J. in 't Veld, minister van weder opbouw en volkshuisvesting. v. De „Koningin Emma" weer in de vaart. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. \orst- Str. 70, Tel. 2-13S, Giro 27-1280. Kantoren: Vtissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 885 Abonnementsprijs ƒ5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per tn.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA y" Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. UUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.25 u., onder 18.21 u. Maan op 2.18 u.. onder 10.08 u. Laatste Kwartier 17.35 u. Hoogwater te Ylissingen. Dinsdag 2 .Maarf 6.35 u. 1.61 m., 19.04 u. 1.49 m. Aller ogen wachten op U" Dit woord uit een van de lof zangen van David waarin hij be zingt de grootheid des Heren, die in Zijn goedheid verzadigt al wat daar leeft, vindt in onze tijd be trekkelijk weinig weerklank. Aller ogen wachten op de Vei ligheidsraad, op de uitvoering van het plan-Marshall, op de maatre gelen door de regering te nemen. Verder wordt het oog gericht op de ontwikkeling van de industrie, die mee moet helpen de nodige de- vlezen te verschaffen. En dan eindelijk is er ook nog de land- en tuinbouw, vooral in deze tijd nn het grote moeite kost de behoefte aan broodgraan te dekken. In normale tijden is er voor de zaken van land- en tuinbouw niet zoveel belangstelling. Een boer en een landarbeider staan niet hoog aangeschreven „Maar" een boer! „Maar" een landarbeider. Na de oorlog ls hierin enige verandering gekomen, nu men meer aan de lijve gevoeld heeft, de grote betekenis van de land bouw, waarbij thans nog gekomen ls het dreigende graantekort. Dit tekort wordt niet veroor zaakt door misoogst, maar ls ten dele een gevolg van de politieke toestand. En "bovendien hiervan, dat de Amerikanen veel meer melk, bo ter, eieren en vlees zijn gaan ge bruiken. Het graan voor de men Sen wordt aan koeien, varkens en kippen gevoerd, die er dan „ver edelde producten" voor léveren. Vlees en eieren zijn erg lekker en tot op zekere hoogte onmisbaar, maar gerekend naar de voedings waarde ls voor de voortbrenging van deze producten "Onevenredig veel graan nodig dn de Ver. Sta ten wordt jaarlijks 90 millioen ton graan aan het vee opgevoerd. Een tiende gedeelte van deze voorraad zou voldoende zijn om een einde te maken aan de noodtoestand op voedselgebled. De hoge graanprijzen zijn de laatste weken wat gedaald. Men hoopt, daar graan de basisgrond stof voor vele artikelen ls, dat zulks het begin zal zijn van een algemene prijsdaling over heel de linie. Ondanks de hoge vlucht van de techniek en de Industrie, blijft de landbouw nog steeds de hoofdpij ler van de wereldeconomie. Zelfs de koning wordt van het veld ge diend. En de opbrengst van het veld wordt bepaald door de zegen des Heren. De mens heeft te arbeiden met al zijn kracht. Maar het Is God die de was dom geeft. „Aller ogen wachten op U. Gij doet Uwe hand open en ver zadigt al wat daar leeft naar uw welbehagen". Besprekingen over de mogelijk heid om een „Internationale der Democratie" op te richten, gericht tegen het communisme, worden thans tussen politieke leiders van alle partijen in en buiten Europa gehouden, aldus de Internationale Commissie voor de bestudering van Europese kwesties. Het voorstel voor een dergelijke organisatie is door de commissie overgebracht aan de eerste minis ters en ministers van buitenland se zaken van verscheidene landen. Voorgesteld wordt, dat de zetel der organisatie te Londen zal zijn. De commissie wil, dat de orga nisatie, welke 2ij een „derde macht" noemt, personen van alle landen en alle partijen onder haar leden zal tellen. Er moeten thans stappen worden genomen om lang zamerhand een federatie van W. Europese landen op te richten. Er worden twee stadia voorge steld, n.l. de vorming van een tol- nle en later van een economische unie en een politieke federatie der landen. de Oorlogsgetroffenen kunnen woningwet woningen kopen. De directeur-generaal van Volkshuisvesting heeft aan de ge meentebesturen doen weten, dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen bestaat, dat onder bepaalde voor waarden oorlogsgetroffenen wo ningwetwoningen, welke zij thans als huurder bewonen, in eigendom verkregen. Belanghebbenden dienen bij de aanvraag voor goedkeuring over te leggen een concept-acte van overdracht en tevens een bewijs, waaruit blijkt, dat met' de voor malige hypotheekhouders van een verwoest pand en de eventueel andere zakelijke gerechtigden een regeling is getroffen. Voor zover het gemeente-eigendom betreft is bovendien de goedkeuring van de betrokken gedeputeerde staten vereist. De tot stand gebrachte woning- overdracht kan als vervulling van de herbouwpllcht van de koper worden beschouwd. De gelegenheid tot overdracht van woningwetwoningen zal slechts worden opengesteld gedu rende een jaar nadat de thans in behandeling zynde Wet op de Ma teriële Oorlogsschaden 1947 in het Staatsblad is geplaatst. De prijs, waarvoor de woningen zullen wor den overgedragen, ls gelyk aan de «tichtlngskosten verminderd met de afschrijvingen. Deze laatste sullen gelijk zijn aan de aflossin gen op de ryksvoorschotten, bere kend tot aan de dag, waarop de koop tot stand komt. Onkosten •ad koop, verkoop en levering ver bonden komen ten laste van de koper. Volgens een verklaring, uitgegeven vanwege het Centraal Actie- Comité In Tsjecho-Slowakije, zal het gehele nationale leven gecon centreerd worden in het gereorganiseerde en door de communisten beheerste Nationale Front. De besluiten van het Nationale Front zullen bindend zijn voor allen, met inbegrip van de politieke par tijen. Volgens de verklaring is het absoluut noodzakelijk de poli tieke partijen te zuiveren van de vftanden van de volksdemocratie. Slechts door het actie-comitè van de partij goedgekeurde partij organen zullen politieke activiteit kunnen gaan ontwikkelen. De ac- tie-comité's van het Nationale Front zullen het recht hebben Nationalisatie op grote schaal. Klement Gottwald, do commu nistische premier van Tsjecho- i,. i Slowakye, heeft Zondag op een S I bijeenkomst van 100.000 boeren ganlsatles en andere verenigingen van nationaal belang al dan niet te accepteren. De sociaal-democratische partij, die er bjj al haar afdelingen op aandringt een radicale en alge mene zuivering uit te voeren, heeft verklaard: In de actie-coml- té's van het Nationale Front zul len de sociaal-democraten door middel van hun vertegenwoordi gers strijden voor de socialistische beginselen ln het economisch le ven en voor het waarlijk demo cratisch karakter van de repu bliek. Petroleum wordt duurder. Het oplopen van de wereld marktnotering voor aardoliepro ducten ls er oorzaak van, dat de prijs voor llchtpetroleum hier te lande met Ingang van heden moet worden verhoogd. Getracht ls door het tijdig vor men van een egalisatiefonds bij de aardoliemaatschappijen, de bin nenlandse prijs zo lang mogelijk op een laag peil te houden. De wereldmarktprijs is echter dusdanig gestegen, dat de huidige prijs ln het binnenland niet kan worden gehandhaafd. Uit de handelsmarge, die voor de aardoliemaatschappijen 1ct. per liter bedraagt en voor de ven ter 3% cent, kan dit niet worden gedekt. De petroleumprijs moet daarom in de drie zones met 1 Vi cent a 2 cent worden verhoogd tot resp. 16, 16'4 en 17 cent per liter. o Spoedige instelling Collegiaal Orgaan. Naar het A. N. P. verneemt is zeer binnenkort de instelling te verwachten van het reeds in de regeringsverklaring van 23 Sept. j.l. aangekondigde Collegiaal Or gaan In Indonesië. o Benelux en westelijk pact. Na afloop der besprekingen, die gisterenmorgen op "de Nederlandse ambassade te Brussel zijn gehou den, ls het volgende communique uitgegeven: „De eerste ministers en de ministers van buitenlandse zaken van Nederland, België en Luxem burg hebben het gemeenschappe lijk standpunt.bepaald, dat de drie regeringen tijdens de komende be- i sprekingen met betrekking tot het sluiten van een westelijk pact zul len Innemen." P.T.T. weer bij Verkeer en"Waterstaat. Het Staatsbedrijf der P.T.T.dat indertijd was ondergebracht bij het departement van Wederop bouw, omdat de heer L. Neher, die directeur-generaal was, aan het hoofd van dat departement kwam te staan, zal met Ingang van vandaag komen te ressorte ren onder Verkeer en Waterstaat. verklaard, dat de verdeling van al het grondbezit in Tsjecho-Slo- wakye van meer dan 50 h.a. on middellijk zou worden uitgevoerd. Hij waarschuwde de op fiet Wenceslas-plein verzamelde me nigte voor de geruchten, dat de regering collectieve, boerderijen in het leven wilde roepen. Over het regeringsprogram in het algemeen zei Gottwald, dat alle particuliere ondernemingen met meer dan 50 personen in i king tot de dienst door de staat zullen wor- den overgenomen, maar de rech ten van de kleinhandelaars en handwerkslieden zouden in de nieuwe grondwet worden gewaar borgd. Na beëindiging van zijn rede werd Gottwald stormachtig toege juicht. De menigte bracht hierna democratie was belangrijk. ZEEUWEN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN. Bij Kon. Besluit van 13 Febr. 1948 ls aan J. Priester, voor heen magazijnchef bij de firma Gebrs. Mulder, grossiers in phar- maceutische artikelen te Goes, de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau ver leend. Bij Kon. Besluit van 20 Febr. 1948 is de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver toegekend aan A. G. Speelman te Burgh, op 21 Maart 1948 50 jaar onafgebroken werkzaam als landarbeider op de hofstede van de heer Vis te Haam stede. Bij hetzelfde K. B. werd de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend aanJ. Danker te Yerseke, die op 5 Nov. 1947 50 jaar onafgebroken werkzaam was als landarbeider op het landbouw bedrijf „Zoute" aldaar; L. Pot- appel te Stavenlsse, die 54 jaar onofgebroken alslandarbeider werkzaam ls geweest op de -hof stede, laatstelijk bewoond door de heer L. C. Potappel aldaar; C. Verheule te Wolphaartsdijk, die ruim 53 jaar onafgebroken als landarbeider werkzaam is geweest Brits-Frans-Ameri op de hofstede' laatstelijk be- kaanse verklarlne lnzake dTS woond door de heer Blok aldaar ,g |en F. Welvaart te Oostburg, beurtenissen in Tsjecho-Slowakne n 1Q/<o KK fL zei Masariik dat het zeer eemak- i die op 1 Maart 1948 55 1aar ln zei jviasar'jK, aai net zeer gemak- dienst j d boerderij van J. A. kehjk was de politiek van de sou- Mortier .dLa!. J vereine Tsjecho-Slowaakse staat; e aldaar. te veroordelen. Het volk had ge-0 sproken en de verandering ln de Tsjecho-Slowaakse opvatting van een ovatie aan president Benesj, Dinsdag zal de nieuwe minister raad voor het eerst bijeenkomen. „Eenheidsorganisaties". Het presidium van het Centrale Actiecomité heeft besloten, dat de „Sokol", een gymnastiek-organl- satie, voortaan de enige organi satie voor lichamelijke opvoeding ln het land zal zijn. Het presidium besloot tevens, dat de politieke partijen haar jeugdorganisaties zullen ontbin den en alle leden, na een zuive ring, in de Tsjecho-Slowaakse jeugdvereniging doen opnemen, welke de enige organisatie der Tsjecho-Slowaakse jeugd zal zijn. Masarijks oordeel. In een interview heeft Jan Ma- sarijk, de Tsjecho-Slowaakse mi nister van buitenlandse zaken, verklaard, dat Tsjecho-Slowakije een democratische staat zal blij ven en Europa niet in twee kam pen verdeeld wil zien. Met betrek- Lijst van Finse actieve officieren gevraagd Paasikivi, president van de Fipse Republiek, heeft Stalin een antwoordbrief doen toekomen via de Sowjet-Russische ambassadeur te Helsinki. Paasikivi zou in dit antwoord te kennen hebben gegeven, dat Finland bereid is met de S.-U. in on derhandeling te treden over een nieuw verdrag. 28 doden. 28 van verlof terugkerende Engelse soldaten zijn om het leven gekomen tengevolge van het opblazen van de dagelijkse personen- exprestrein van Egypte naar Haifa in de Joodse stad Rehoboth, c.a. 32 km. ten Zuid-Oosten van Tel Aviv. Er zijn 42 soldaten gewond. Het ls niet bekend of ook burgers ge dood of gewond zijn. Men vreest, dat het aantal doden nog zal stij gen. Joodse padvinders verleenden eerste hulp en' een Joodse ambu lance was behulpzaam bij het ver voer der slachtoffers naar het zie kenhuis. De Joodse Illegale verzetsorga nisatie „Stern" heeft aan Joodse dagbladen medegedeeld, dat zij verantwoordelijk is voor het op blazen van de trein, als represaille voor de explosie, welke vorige week Zondag in de Ben Jehoeda- straat teJeruzalem plaats vond en vele Joden het leven kostte. Vermoedelijk hebben verzetslie den een electrisch tot ontploffing te brengen mijn gebruikt daar de trein pas in de lucht vloog, toen de drie militaire wagons, die aan de passagierstrein waren aange haakt, boven de tussen de rails geplaatste mijn kwamen. De trein kwam tot ontsporing. Een niet tot ontploffing geko men mijn werd door Britse tech nici onschadelijk gemaakt. „Schelde" bouwt immi gratie-vrachtschepen voor Argentinië. De beide vrachtschepen, die de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen in het kader van het han delsverdrag met Argentinië zal bouwen en waaromtrent wij Za terdag reeds berichtten, moeten zo zijn ingericht, dat zij behalve voor een normale hoeveelheid vrachtgoederen tevens geschikt zijn voor het vervoer van enkele 'honderden passagiers. Naar ver luidt, zullen de schepen immigran ten gaan vervoeren, o.a. een aan tal Italianen, die in Argentinië zullen worden toegelaten. Hieraan zou zyn toegevoegd, dat Finland echter van mening is, dat de besprekingen niet op de zelfde basis zouden kunnen plaats hebben, als waarop onlangs de verdragen met Roemenië en Hon- garye getekend zyn, omdat die verdragen veel punten bevatten, dip Finland niet geschikt acht. Intussen wordt vernomen dat het merendeel der politieke par tijen bereid is het voorstel van Stalin tot een verdrag voor weder zijdse militaire bijstand en vriend schap te aanvaarden. Het antwoord van Finland is niet aan een tijdslimiet gebonden, doch Stalin heeft er wel op ge- I wezen, dat de kwestie niet bij voortduring uitgesteld kan worden zodat het voorstel langs de con stitutionele weg zal worden be handeld. Volgens de grondwet kan noch de president, noch de rege ring een militair verdrag sluiten zonden de toestemming van het parlement. De parlementsfracties van alle partijen zullen zich Dinsdag defi nitief uitspreken. Voordat Stalin zijn voorstel deed waren alle partijen, behalve de democratische volkspartij, voorstander van een neutraliteits politiek; vriendschap met de Sow- jet-Unie, maar geen verdragen. In politieke kringen te Helsinki wyst men er op, dat de Sowjet- Unie dit jaar de enige leverancier van voedsel is. Als de S.U. de leveranties zou stopzetten, zou Finland spoedig gebrek krjjgen. Pamfletten. Een onbekende organisatie heeft Engels bezoek. Woensdag en Donderdag zal een 30-tal Engelse directeuren van Reisbureaux en hoteldirecteuren op bezoek zijn ln onze provincie. Op Woensdagavond zal hun te Goes een diner worden aangebo den, waaraan ook de Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, zal aanzitten. Donderdagmorgen gaat het ge zelschap eerst naar Yerseke, o.m. om van de oesters te genieten en daarna wordt een rondrit over Walcheren gemaakt. Zeeuwse journalisten bijeen. In de Zaterdagmiddag j.l. in ho tel „Centraal" te Goes gehouden ledenvergadering van de Zeeuwse Journalistenkring gaf de voorzit ter, de heer H. A. Bosshardt, bij ontstentenis van de secretaris, de heer J. A. F. de Poauw, een overr zicht van hetgeen de Kring in 1S47 heeft verricht. Nadat de penningmeester, de heer J. J. Tevel. financieel verslag had uitgebracht, werd de agenda voor de ledenvergadering van de N. J. K. te Amsterdam op 13 Maart a.s. besproken. De voor zitter van de Z.J.K. werd als af gevaardigde aangewezen. Als bestuurslid van de N.J.K. zal de heer G. Ballintijn candidaat worden gesteld voor de zuidelijke provincies. Besloten werd tot het weder in voeren van een Zeeuwse perspen ning, die aan alle in Zeeland werkzaam zijnde journalisten door de Commissaris der Koningin zal worden uitgereikt. De nadere uit werking werd aan het bestuur overgelaten. Naar aanleiding van een tijdens de rondvraag gemaakte opmer king werd besloten de hoofdredac teuren der in Zeeland verschijnen de bladen uit te nodigen 'n samen- spreking te houden met het be stuur van de Z.J.K. over reclame- berichtgeving etc. De heer L. Neher ontving eervol ontslag. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Maart aan de heer L. Neher eervol ontslag verleend als Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem bewezen. - Met ingang van dezelfde datum is tot Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting benoemd Mr Dr J. in 't Veld, burge meester van Zaandam en lid van de Partij van de Arbeid. Mr Dr in 't Veld is 5 Juli 1895 te Dubbeldam geboren. In 1929 pamfletten verspreid, die tegen de Sow jet-Unie en tegen Stalin ge richt zijn. In die pamfletten wordt verklaard, dat de Finnen nog slechts in naam onafhankelijk zijn. Er moet aan dit geheime spel een eind komen, aldus het pamflet, dat zegt, dat Stalin een gelofte heeft gedaan, volgens welke de Finnen van het aardoppervlak verdelgd zullen worden. Uit Helsinki werd gemeld, dat de Sowjet-gezan* Savonenkof, de Finse militaire autoriteiten ver zocht zou hebben om een volledige lyst van actieve officieren in het Finse leger. Dit bericht is niet officieel bevestigd. Washington reageert. „Indien de afstemming van Fin land op de Sow jet-Unie, hoe straf ook, zonder ernstige binnenlands^ Incidenten geschiedt, zullen de be trekkingen tussen de V. S. en cfc Sowjet-Unie geen wijziging onder gaan. En dp enige Amerikaanse reactie zal dan zeer waarschijn lijk slechts zijn in de vorm van een gemeenschappelijk Engels- Frans-Amerikaans protest" .aldus politieke kringen te Washington. Men gaf in dezelfde kringen te vens to kennen, dat Finland het laatste Europese land zou zijn, dat onder de uitsluitende invloed van de Sowjet-Unie zou komen, zon der dat een verergering van de betrekkingen tussen Washington en Moskou zou ontstaan. Amerikaanse Senaat gaat E. R. P. bespreken. Senator Vandenberg, de voor zitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft verklaard te verwachten, dat het debat in de Senaat, dat vandaag begint, per vyftien Maart geëindigd zal zijn. De senaatscommissie heeft in een rapport over het herstelplan vdor Europa gezegd, dat de Euro pese landen zonder hulp hun vrij heden en onafhankelijkheid niet kunnen bewaren. In het rapport, dat tezamen met het wetsont werp, zoals door de commissie ge amendeerd, aan de Senaat ter be spreking wordt aangeboden, wordt verder gezegd, dat over het lot van de vrye instellingen beslist zal worden door de komende ge beurtenissen in Europa. Vrije In stellingen en ware onafhankelijk heid kunnen niet veilig blijven in de rest van de wereld wanneer zij ten onder gaan in Europa, al dus het* rapport. S. betalen schuld aan Frankrijk af. De Amerikaanse regering heeft de Franse regering 39.391.255 dol lar overhandigd als betaling voor de kosten van onderhoud voor het Amerikaanse leger ln Frankrijk. De schuld, die de Amerikanen in dit opzicht aan Frankrijk had den, is hiermee afbetaald. Fraaie aanwinst voor de Mij. „Zeeland". Het motorpassagiersschip „Koningin Emma" van de My. „Zee land" gaat vandaag de dienst op Engeland hervatten. Het heeft ongeveer 15 maanden op de werf van „De Schelde" gelegen en heeft een algehele restauratie ondergaan. „De Schelde" heeft eer van zijn werk, want het schip is een ju weeltje geworden! Hutten, salons, eetzalen, keuken enz. zijn eenvou dig, doch comfortabel, smaakvol en niet overdadig luxueus inge richt en zullen voor de reizigers het verblijf aan boord zeer ver aangenamen. Het vaartuig heeft, sinds het te Vlissingen werd binnengebracht, een grote verandering ondergaan. Geschiedenis. Dat was hard nodig, want ge durende de gehele oorlog had het dienst gedaan als hulpkruiser en troepentransportschip. Bij het uit breken van de oorlog in 1939 was het schip splinternieuw, evenals het zusterschip de „Prinses Bea trix" het kon in de Meidagen van 1940 naar Engeland worden over gebracht, waar het direct voor de evacuatie van Britse troepen uit Frankrijk werd ingeschakeld. Daarna werd het schip -door de Britse admiraliteit overgenomen, die het geheel deed verbouwen. Vele avonturen maakte de „Em ma" mee: commandoraids, ope raties in de Middellandse Zee, deelname aan de invasie In Noord- Afrika en ln Italië enz. Ook in Ned. O.-Indië werd het schip nog gebruikt voor de evacuatie. In April 1946 kreeg de „Zee land" weer de beschikking over het schip, dat daarna naar Vlis singen werd overgebracht. De ombouw tot de vooroorlogse bestemming en de reparatie is al met al nog een „haast-karwei" w geworden, want het duurde tot van verschillende distributiediens- December 1947 voordat vaststond, ten In Zeeland zal het distributie-5 of het schip dienst zou gaan doen personeel met ingang van hedenals dag- of als nachtboot. Na met 20 van 't huidige aantal I Augustus 1947 b.v. moesten de ambtenaren worden verminderd. tekeningen voor de salons nog ge- Distributiepersoneel in Zeeland wordt inge krompen. In verband met de Inkrimping maakt worden. Vooral de laatste drie maanden ls hard aan het schip gewerkt. Détails. yvij laten hieronder enige gege vens van de „Emma" volgen; De lengte van het schip be draagt 106.96 m„ de breedte 14.33 m„ de holte van de zijden 8.54 m. en de maximum diepgang 4.40 m. Er ls een flink aantal één- en twee-persoonshutten en een klein aantal vlerpersoonshutten. In to taal ls er slaapgelegenheid voor 203 eerste klas- en voor 94 twee de klas-passagiers, wanneer de boot voor de nachtdienst is in gericht. Als dagboot kan de „Emma" 1800 passagiers bergen en wan neer het schip gebruikt wordt voor vacantietochten In de Euro pese wateren (hetgeen o.m. de be doeling isj is er plaats voor 250 passagiers. De grote eetzalen zowel als de appartementen daarboven hebben een onbelemmerd uitzicht op de zee. De eerste klas-passagiers hebben een geheel afgesloten wandeldek, dat des winters kan worden verwarmd. Een winkel en een kantoor zijn aan boord. Alle hutten zijn keurig gemeu bileerd en voorzien* van stromend warm en koud water, automati sche ventilatie en heteluchtver- warmlng. Het schip heeft een ruime bagagebergplaats en een electrische kraan, die 2jton kan verzetten. Acht reddingboten zijn aan boord, evenals een complete radio-installatie, een modern ra- dar-appariaat, een luidspreker-in stallatie en telefoon. Kapitein van het schip is de heer L. Meyer. Officiële ontvangst. Zaterdagavond was er aan boord van de „Kon. Emma", lig gend aan de kade der Vllsslngse buitenhaven, een officiële ont vangst van honderden genodigden door de directies van de Mij. „Zee land" en de Kon. Mij. „De Schel de". Een groot aantal Zeeuwse autoriteiten, o.w. de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Vlissingen en die van Middel burg, wenste de directeuren geluk met de nieuwe aanwinst en maak te een rondgang over het schip, dat in de avond door zijn feeste lijke verlichting een sprookjesach tige aanblik bood. Nog ln de nacht van Vrijdag op Zaterdag waren honderden arbeiders in de weer geweest, om het schip op tijd voor de proefvaart gereed te hebben. De proefvaart. De proefvaart is geslaagd. Op de rede van Vlissingen zijn de ge bruikelijke proeven genomen, die goed zijn verlopen, ofschoon het weer bijzonder heiig en voor de proeven niet erg ideaal was. Hoewel de officiële overdracht reeds ln 1939 had plaats gevon den, is er toch aan boord nog het één en ander gezegd. De eerste sprekers waren de heren v. d. Roemer en Benzlng van de direc tie der Mij. „Zeeland", die „De Schelde" dankten voor het voor treffelijke wérk. Namens de Ned. Spoorwegen sprak de heer Gless- berger en voor de London North Eastern Railway de heer Davles, hoofd van de Zeetransportafde ling. Beide heren gaven uitdruk king aan de hoop, dat de goede samenwerking bestendigd mag blijven. Ir Wesseling dankte ten slotte namens „De Schelde" voor de lof, zijn bedrijf toegezwaaid en wenste het schip fnet zijn beman ning een voortgezette goede vaart. Naar wij vernemen, zal de „Em ma" over 7 weken naar Vlissingen terugkeren, waar de laatste hand aan het schip zal worden gelegd. promoveerde hij te Lelden op het proefschrift „Nieuwe vormen van decentralisatie". I April 1937 werd hij benoemd tot burgemees ter van Zaandam. Sedert 1937 is hij lid van de Eerste Kamer, thans voor de Partij van de Arbeid. Hij is vice-voorzltter van het Centraal Orgaan in Nederland tot verdie ping van het nationale bewustzijn en versterking der nationale saamhorigheid. De heer in 't Veld Is een overtuigd drankbestrijder.1 geantwoord. In een gesprek, dht het A.N.P. met de nieuwe minister had, zei deze, dat men van hem natuurlijk niet kon venvachten, dat hij nu reeds in bijzonderheden zijn In zichten met betrekking tot zijn nieuwe taak zou kenbaar maken. Hij wilde echter wel zeggen, dat hij deze taak met veel ambitie op zich zal nemen. „Door mijn dage lijkse arbeid", aldus de minister, „heb ik zoveel ervaren van alle ellende, die door het schrikbaren de woningtekort veroorzaakt wordt, dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen ligt, om het tempo van de woningbouw te ver snellen. Ik reken daarbij op de medewerking van allen, die.bij dit vraagstuk betrokken zijn." Gevraagd naar zijn standpunt ten aanzien van de decentralisa tie bjj de wederopbouw, antwoord de de minister: „Ik zal graag medewerken om aan de provin ciale- en gemeentebesturen een zo ruim mogelijk aandeel te geven in dit werk van de wederopbouw en voorziening in de woningnood. Over de vraag, hoe dit organi satieprobleem moet worden opge lost, behoud ik mij evenwel liever mijn oordeel nog voor, tot ik mij in mijn nieuwe functie zal hebben ingewerkt. Dit geldt ook voor al lerlei andere vraagstukken waar voor ik mij geplaatst zal zien." Mr ln 't Veld zal hedenavond door de Koningin worden beëdigd. o Bevestiging en intrede Ds P. van Til te Middelburg. Gistermorgen bevestigde Ds H. Veldkamp in de Noorderkerk te Middelburg Ds P. v. Til, reserve veldprediker te Amersfoort, als derde predikant van de Geref. Kerk te Middelburg, met een pre- dicatie over Matth. 27 19. Het was al ruim 15 jaar geleden, dat in deze gemeente drie predikanten waren. Des middags in de Noorderkerk en des avonds in de Hofplelnkerk verbond Ds v. Til zich aan de ge meente met een preek over Joh, 18 37 en 38a. Zijn thema was: Jezus, de Getuige der Waarheid, voor Pllatus. Hij besprak drie punten, n.l. wanneer, wat en voor wie Jezus getuigt. Na de prediking werd Ds v. Til toegesproken door Dr A. H. Ous- soren namehs de kerkeraad, de classis Middelburg en de collega's. Middelburgs burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg,: riep de predikant een hartelijk welkom toe in de hoofdstedelijke samenleving. Ds v. Til heeft beide sprekers Installatie Stichting ,Streekbelang" W.-Z.- Vlaanderen. Vandaag wordt te Oostburg het bestuur en het college van com missarissen der West-Zeeuws- Vlaamse stichting „Het Streek- belang" geïnstalleerd. Deze Instal latie zal geschieden door de ere voorzitter der Stichting, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin ln Zeeland. De zestien-landen- conferentie. Frankrijk en Engeland hebben uitnodigingen voor een zestien- landen-eonferentie, die medio Maart zal worden gehouden, ver zonden aan de andere 14 landen, die bij het plan-Marshall geïnte resseerd zijn. Het begin van de conferentie is voorlopig op 15 Maart vastge steld, doch de mogelijkheid be staat dat zjj een paar dagen uit gesteld wordt. Afscheid Ds T. G. A. van Dijk. Voor een overvolle kerk nam Zondagavond Ds T. G. A. van Dijk afscheid van de Ned. Herv. Ge meente te Wolfaartsdijk, waar hij 18 jaar gewerkt heeft. Z. Eerw. had tot tekst gekozen 1 Joh. 4 vers 19: Wij hebben Hem lief om dat Hij ons eerst heeft lief gehad. Hij wees er op dat dit een ure is van dankbaarheid en pijn. Van dankbaarheid omdat hij met toe nemende vreugde hier 18 jaar heeft mogen arbeiden. Van pijn omdat de banden thans gebroken worden. Hij wilde niet zichzelf, doch ook deze laatste keer Jezus in 't middelpunt stellen. Na de prediking werden achter eenvolgens toegesproken de leden van de kerkeraad, met drie waar van hij deze 18 jaar heeft mogen samenwerken, het kiescollege, kerkvoogden en notabelen, de con sulent, de rlngcollega's, organist, koster en deurwachter, diverse verenigingen enz. Daarna werd de scheldende leraar toegesproken door Ds Roos, consulent, Ds Odé namens de Ring, burgemeester van Oeveren, de heer v. d. Schraaf namens kerkvoogden en notabelen en ouderling Berkeveld, op wiens verzoek werd toegezongen Ps. 121 4 en Gez. 96 gew. Na afloop van de dienst werd door velen van Ds en Mevr. van Dijk persoonlijk afscheid genomen. Duinbrand te Oostkapelle Zaterdagmorgen is, waarschijn lijk door het wegwerpen van een brandende lucifer, een brand ont staan in de duinen bij de Eenden kool te Oostkapelle (gem. Vrou wenpolder). 1000 vlerk, meter helmgras brandde af. Werklieden hebben de brand grotendeels kun nen blussen en de brandweer van Oostkapelle deed de rest. Moet reeds thans gewaar schuwd worden tegen achteloos wegwerpen van brandende voor werpen DE BILT ZEGT: Iets lagerp temperatuur. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking. Meest zwakke wind tussen Noord en Oost. In deochtend plaatselijk mist. Vooral in het Noorden van het land iets lagere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1