leizen en SrckStcn in AMERIKA Er dreigt gevaar voor Zeeland! VAN NELLE AMERIKAANSE BRIEF West-Zeeuws~yiaamse Rrieven. ""KAKKERTJE Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 28 Februari 1948 De „verworpenen" Grieperig? Bijzondere Politierechter te Middelburg. Toen wy door Amerika reisden, vielen do afstanden ons steeds weer tegen. Hadden we de afstand van de ene stad naar de andere op een dagreis geschat, dan bleek achteraf steevast, dat de reis 2 oagen \an on/>- kostbare tijd in beslag nam. In een land met zulke grote afstanden, dat bewoond wordt door 140 millloen mensen, ztfn geregeld duizenden reizigers bij de weg, hetzij voor zaken, hetzij voor plezier. Onafgebroken schieten auto's langs de vele brede en smalle, uitstekende en slechte' wegen, van Oost naar West, van Zuid naar Noord. Tweede Kamer Dinsdag a.s. bijeen. De Tweede Kamer komt Dins dag a.s. om één uur big een. Dan zal ln de eerste plaats het inter- pellatieverzoek van jhr Van der Goes van Naters (Arb.) met be trekking tot de Benelux-onderhan- delingen worden behandeld. Voorts staan o.m. op het program de wetsontwerpen tot wijziging van de Kieswet, verband houdende met de verkiezingen in 1948. door Tiny Mulder De reiziger, die 's ochtends vroeg op pad gaat, is allerminst 's avonds op de plaats van bestemming. Hy weet niet, waar hy zal zyn, wanneer de nacht valt; hy kan zich meestal ook niet de tyd gunnen op zijn tien gemakken onderweg ergens te gaan zitten dineren. Bovendien willen vele vacantiegangers hun vi-ye dagen uit buiten om zoveel mogelijk mijlen af te leggen. Het klimaat is in de zomermaanden gunstig en dus nemen velen zelfs een enkele vrjje dag te baat om in de vrije natuur te zyn. Honderdduizenden Amerikanen trekken profijt van deze immer voortvloeiende stroom reizigers langs de weg en ook de plaatse- ïyke V.V.V.'s of hoe men die verenigingen in Amerika ook noemt sloven zich uit om het de doortrekkenden naar de zin te maken. Benzinestations. Wie met de auto rijdt, heeft benzine en olie nodig. Niemand behoeft in angst te zitten, dat hy ver buiten de bewoonde wereld zonder benzine zal komen te zit ten, want om de haverklap vindt de reiziger benzinestations langs de wegen. Er zijn zoveel van der- gelqke stations, dat men zich af vraagt hoe al die eigenaars kans zien zich een behooriyk bestaan te verwerven, en toch verschenen er steeds meer gebouwtjes met benzinepompen, waarin niet alleen voedsel voor de auto, maar ook Coca Cola, Papsl Cola en andere verfrissende dranken voor de dor stige passagiers te koop zijn. Bjjna even talrijk als deze sta tions zijn de eetgelegenheden. meestal grappige gebouwtjes, waar de reiziger alles kan krygen wat zijn maag begeert, vanaf 'n kop koffie met cake tot eon uitge breid diner. Men behoeft niet eens de auto te verlaten om dranken en voedsel te bemachtigen. Han dige serveerschalen worden op het portierraam gehaakt en klaar is Kees. Veel Amerikaanse dames lossen het eten-onderweg-pro bleem niet eenvoudiger, maar wel goedkoper op door zich een goed gevulde pick-nlckkorf mee te ne men, want de Amerikanen beoefe nen het plck-nicken met een over gave 'n beter doel waardig. Hier springen de V.V.V.'s by. Overal langs de wegen staan houten ta fels en banken, met daarnaast een stenen kookplaats. Ook voor gro te blokken hout is gezorgd, zodat de kookpartij meteen kan aanvan gen. Iedere county gemeente bezit een fraai aangelegd en goed onderhouden park, waar óók ge legenheden zijn om te plck-nicken, zelfs overdekte. Op alle pick nick-gelegenheden is waterlei ding. Niet voor de afwas trou wens, want ln Amerika kam men volop papleren borden en kroezen kopen. Wil de reiziger op een mooie Particulieren 'die aan een grote verkeersweg wonen, trachten ook te verdienen aan de reizigers. In alle tuintjes vindt men verlichte borden met het opschrift: Toeris tenhuls. Ook daar kan de -reiziger terecht, wanneer hij een slaap plaats zoekt. Voor 314 dollar krijgt hij een keurige slaapkamer met een helder bed. De meest beleefde wegge bruiker. Behalve de reizigers in luxe auto's zyn er ook anderen gere geld by de weg. Dat zgn de vrachtautochauffeurs, die met hun zware wagens in pyisnelle vaart langs de wegen schieten. Zy hebben hun eigen eetgelegenhe den, waar John, Dick en Bill el kaar kennen. Iedereen kent de dienster en zij kent al haar be- zoekers-van-de-weg. Dag en nacht maar vooral 's nachts vallen ze binnen om een kop zwarte koffie naar binnen te laten glijden en broodjes met vlees te verorberen. Deze manen zijn de beleefdste gebruikers van de weg. Ze seinen met de koplampen wanneer de achter hen rydende auto kan pas seren, ze waarschuwen, wanneer een tegenligger nadert. Stipt ne men ze de verkeersregels ln acht. Ze helpen hun collega's en de be stuurders van luxe wagens, waar ze kunnen. De vrachtauto is hun thuis. Ze geven hem de naam van hun meisje, zoals een ander zyn huis een naam geeft. Ze versieren hun wagen met opschriften en waarschuwingen. Wy reden op een nacht achter een zware vrachtwagen, die acht nieuwe auto's op zijn sterke rug droeg. Op 't canvas aan de ach- terzyde stond iets te lezen. We trokken ónze auto dichterby. „Als je dit kunt lezen, rijdt je veel dichter achter me", lazen we. Dat was een staaltje humor van de Amerikaanse weg. De humor duikt overal op, waneer men gaat trekken over de lange afstanden in Amerika. XXVI. Het grote doel. In het blad van de communis ten ,,De Waarheid" kwam onlangs een der lezers er tegen op dat een partijgenoot in de kerk ging trou- wen. „Ik ben van mening", t zo - - - Door de getroffenen ten be- j schreef hij, „dat een communist door de: oorlogsgetroffenen. Zij hoeve van het gehele volk is ge- principieel ongelovig is, dus te- toch hebben nu ai ruim drie leden en mitsdien ook collectief genover de godsdienst staat iAar iiiffTA-TAor» Ao mA<fainir_ I moet worden gedragen. Wet op de Materiële Oorlogsschade. (I.) Met zeer gemengde gevoelens door de oorlog is toegebracht is het bovengenoemde wetsont- (en nu zetter, nu komt het, zet werp door de ooriogsgetroffe- 1 het dus met heel dikke letters) nen^ ontvangen. Ik zeg expres I jaar uitgezien naar de mogelijk heid om weer hun huis en Prachtig, zeg ik zo in mijn wen". dus ook niet in de kerk kan trou- De redactie gaf hem wat. het schuur op te bouwen, om weer,eigen en ik herlees het. Staat irel_ zoals we dat hier in het land het er werkelijk? Ja, het staat j laatste'Tètrëft geiyit.^Maar''toch van Cadzand zeggen: Vooruit te I er: Door de getroffenen ten be- werd gewaarschuwd om Iemand nn hoeve van het gehele Nederland- die in de kerk wil trouwen niet te se volk geleden en mitsdien ook j hard te vallen. Daarvoor hebben door allen gedragen. I <je werkers voor het communisme En dan verder: i Dit uitgangs- elkaar te veel nodig, punt is ook in het onderhavige Sal Blijf rustig zitten! U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoel te komen; zó ge- makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHILI- SHAVE", het clectrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon- kunnen. De 90 pet. van onze I landgenoten, die niet recht- j streeks dóór het oorlogsgeweld getroffen zijn, zullen waar schijnlijk het meeste belang stellen in het bedrag van 250 millioen, dat jaarlijks aan meer dere belastingen zal moeten worden opgebracht. Maar zij ge lieven te bedenken, dat ook de oorlogsgetroffenen hun evenre dig deel hiervan moeten opbren gen. Het wetsontwerp met Memo rie van Toelichting ligt hier voor me. Het is niet mijn bedoeling het in mijn Zeeuwsch-Vlaamse- Brief in al zijn -bijzonderheden wetsontwerp aanvaard. Prachtig, prachtig. Zo hoort het, zo heb ben wij het ook altijd gedacht. Antwerpen moesten de geallieer den hebben, de oorlog zou er maanden door worden bekort. Walcheren werd vernield, ons mooie Walcheren, de tuin van Zeeland; WestfZeeuwsch-Vlaande- ren werd verwoest, het was bitter, maar Nederland zou in zijn geheel dragen, het was im mers in het belang van het Va- Mr Teulings uit de Kamer. Het Tweede Kamerlid mr F. Teulings (K.V.P.) zal, op medisch advies, geen nieuwe candidatuur aanvaarden. Het bericht, dat Zeeland over de jaren 1948 en 1949 een extra uitkering uit 's Rijks schatkist zal ontvangen, wanneer het wetsont werp tot herziening der provinci ale financiën wordt aangenomen (hetgeen wel wordt verwacht), is met gemengde gevoelens ontvan gen. Vanzelfsprekend bestaat er voor dit gebaar der regering, om ohze provincie in zijn grote nood te helpen, waardering, doch in wezen betekent dit gebaar niet meer dan het' verlenen van een gunst en wordt niet voldaan aan datgene, waarop Zeeland recht kan doen gelden. Men zal zich herinneren, dat volgens de wet op de steunver lening aan calamlteuze water schappen van 1870 het Ryk twee derde van de kosten voor zyn re kening neemt; de Provincie één- derde. De commissie-Oud had nu zomeravond een fihn zien, dan be- voorgesteld, deze verhouding te hoeft hy daarvoor niet een stadwyzigen en wel zo, dat het Rijk op te zoeken. Hij rijdt met zijn i® den vervolge viervijfde en de auto in een openluchttheater, be-Provincie het ontbrekende éénvijf- taalt zoveel per inzittende en kan de gedeelte der onkosten zou by- vanult de wagen het laatste we- dragen. reldnieuws en een film zien. Som- Het is zonder meer duideiyk, mtge chauffeurs verbergen hun familieleden in de koffer van de auto en betalen dus slechts en- trée voor één persoon. Maar dat mag zelfs ln Amerika niet. „Motels". De aangenaamste verrassing vonden wij de touristenhutten of „motels", die gedurende de laatste jaren langs alle Amerikaanse we gen zgn verrezen. Touristenhutten zijn kleine één dat als gevolg hiervan Zeeland een aanmerkeiyke ontlasting van zijn financiën zou hebben verkre gen, want het gaat hier in een provincie, waar de onderhoudskos ten der zeeweringen zeer hoog zgn, om belangrijke bedragen. Helaas echter is dit voorstel niet overgenomen. Het vermoeden ry'st, dat de minister van verkeer en waterstaat hierover zyn zegen niet heeft kunnen strijken. Als dit zo is, dan maakt deze bewinds- kamerhuisjes, die een reiziger of i man toch wel een ernstige fout. vacantieganger per nacht kan hu ren. Ze zijn dikwyis gelegen in een park. De hutten bevatten een zit- slaapkamer en een badkamer of douchecel. Des zomers brengt 'n ventilator verkoeling, des winters kan de éénnachtbewoner een elec- trische kachel aanzetten. De hut ten zijn gebouwd in allerlei origi nele modellen, wy logeerden in een nyniatuurhuisje met een punt dak en een echt voorgalerijtje, waar het op een warme zomer avond goed zitten was. We slie pen in een hut van ruwe balken opgetrokken en In blokkendoos achtige gevalletjes. Feuilleton. door H. KINGMANS. 24) Wéér een kort bevel uit de mond van de Schipper. De vier mannen, die het lijk gedragen hebben, nemen het weer op, ge holpen nu door enkele anderen, en dragen het tót vlakbij de re- meh, dan is het in orde, ling. En daar staan zij, het ver stijfde lichaam omhooghoudend,je krijgt vers vlees en groente. Hij vergeet dan n.l., dat de toe stand op waterkeringsgebied in Zeeland een zeer byzondere is en dat deze provincie altyd in de ver drukking zal biyven, wanneer hiervoor niet een bevredigende op lossing wordt gevonden. Men schynt in Den Haag nog steeds niet te begrijpen, dat Zee land buiten eigen schuld op ver schillend gebied achteraan komt. Voor sociale en culturele doelein den b.v. kan het Provinciaal Be stuur weinig doen, omdat de an dere lasten zo enorm hoog zijn. Dat Zeeland als gevolg van de oorlog en bevryding een enorme ter drinkt, dan loopt het op de duur mis, zie je. Verreweg de roeesten kunnen er niet tegen en dan is Leiden in last. De zeerob, die het hem verteld, heeft wei eens gevaren met de helft der bemannig doodziek. En er stier ven er heel wat als gevolg van cle scheurbuik. Ook aan andere ziekten. Als je nu maar aan Kaap de Goede Hoop kunt ko- Je wordt er aan land gebracht en schade heeft geleden, schynt nog steeds niet voldoende door te drin- gén, ondanks de herhaaldeiyk ge geven beloften van steun. Zeker, onze provincie krijgt dan nu gedurende tw.ee Jaren eenzelf de bedrag .van het Ryk als ze zou hebben gekregen, wanneer het voorstel der commissie-Oud tot wet was verheven. N.V. PHILIPS- VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN (Ingez. Med.) te bespreken. Dan zou het wel herland. Maar, maar, maar, dan lees ik slechts enkele regels ver der: „Er is in ernstige mate reke ning gehouden met de persoon lijke belangen van de getroffen individuen (wal een lelijk woord!) zonder dat dit echter weer heeft geleid tot een ver goeding over de gehele lijn op Gevaarlijk geneesmiddel. Acht koeien gestorven. Een veehouder in Loenen(U.) kreeg dezer dagen bezoek van een koopman, die, volgens zijn zeggen, -een uitstekend middel had tegen schurft. Daar het vee van de veehou der nogal, aan schurft leed, liet deze zich bepraten. Hij smeerde zijn koeien met het middel in. De beesten belikten de inge smeerde huid en kregen hierdoor de schadelijke bestanddelen van het geneesmiddel binnen met het gevolg, dat de ene koe na de andere stierf. Het gif werkte zo snel, dat zelfs de vee-arts er niets tegen doen kon. Acht van de elf koeien zijn reeds gestorven, terwijl enige pinken ernstig ziek zijn. Geen oplossing.. Maar dat is een oplossing voor slechts twee jaar, en de mogelyk- heid is zeer groot, dat "na 1949 op nieuw de noodlijdendheid zal in treden met alle moeilijkheden daaraan verbonden. In het wetsontwerp wordt ge zegd, dat t.z.t. de herziening van de wet van 1870 afzonderlek aan hangig zal worden gemaakt. We weten nu zo langzamerhand wel, wat deze drie letters betekenen. Maar afgezien daarvan is het ze ker niet te gewaagd de veronder stelling uit te spreken, dat deze wetswyziging niet zal brengen, wat de commissie-Oud voorstelde, want ware dat wel zo, dan zou het verwerpen van dit voorstel nu niet nodig zyn geweest. Uit het wetsvoorstel blijkt, dat de rege ring Zeeland wil heipen. O.i. is dat niet mogeiyk uit eigen middelen, waneer de ln de wet van 1870 neergelegde verhoudlngscyfers niet grondig gewijzigd worden. Waneer de toestand zo wordt ge laten, dan zal er wel niet veel an ders op zitten dan de polderlasten te verhogen. Wie echter in Zee land bekend is, zal weten, dat dit niet mogeiyk zal zijn. Het zou voor de landbouw, die in Zeeland toch al met zulke grote moeilyk- heden te kampen heeft, zeer ern stige gevolgen met zich brengen. Dat onze provincie arm is, zal niemand kunnen ontkennen. Het gevaar dreigt, dat deze armoede van overheidswege wordt gepro longeerd en geen mogelijkheid wordt geschapen voor opheffing van'ons gewest uit deze toestand. In 1948 en 1949 kan door de rijks bijdragen de begroting worden sluitend gemaakt. Op deze basis is het echter niet mogeiyk het verzorgingspeU tussen Zeeland en andere provincies enigszins te overbruggen. de ruimte van een gehele week I in beslag nemen. Ik wil alleen de leden van onze Volksverte genwoordiging op het haft druk ken toch zeer gewetensvol deze zaak in de «Kamers te behande- j len. Eigenlijk zou ik willen, dat minstens de helft van onze 150 volksvertegenwoordigers (met overigens alle goede wensen ten hunnen opzichte) oorlogsslacht offers waren, want dit wetsont werp zal moeten behandeld worden, niet alleen politiek, maar met een warm hart voor hen,-die daor de oorlogsvoering materieel zozeer geleden heb ben. Het wetsontwerp is voor de Nederlanders, die zo zwaar ge troffen zijn, laat ik uit onze provincie, Walcheren, West- Zeeuwsch-Vlaanderen, en enke le delen van Schouwen en Dui- veland noemen en nog enkele plaatsen in het overige deel, een bittere teleurstelling. Als ik de Memorie van Toe lichting lees, dan is het begin van de algemene beschouwingen zo veelbelovend, zo echt uit ons hart gegrepen. Ik lees: In de aan het slot van par. 1 genoemde nota omtrent een aantal punten van rege ringsbeleid is gesteld, dat het vraagstuk van de tegemoetko ming in de oorlogsschade moet worden bezien vanuit de ge dachtegang, dat de schade, wel ke aan de goederen van een (Ingez. jviea.) deel van het Nederlandse volk Zitting van 24 Februari 1948. van 100 K.G. haver; f 15 of 10 d. „Het grote doel eist van ons verdraagzaamheid en geduid, ten aanzien van godsdienst en tri- ditie". Het is dus een kwestie van tactiek. Principieel Is het com munisme anti-godsdienstig en on verdraagzaam ten opzichte van de godsdienst. Maar ter bereiking van het doel: de komst van het commu nisme, moet men een weinig ver draagzaam zijn en geduld hebben. Dat wordt wel anders, wanneer eenmaal het doel bereikt is en het communisme zich in zijn ware ge daante kan tonen. Uitspraken Tribunaal Goes. Jan B. V e r h e ij Pols, cester- en mosselkweker te Wijk basis van de vervangingswaarde. auf Föhr (D.), vroeger te Yer- P/ma hnLnhn iei Ir AO i. intern inoanr ri/i Een .zekere differentiatie op het gebied van het oorlogsschade- recht, welke de economisch sterkeren van de geleden oor logsschade meer zelf doet dra gen dan de economisch zwakke ren, achten ondergetekenden mitsdien in de rede te liggen." Ik begrijp die rede niet. Stem volkomen toe, dat de meer ge goeden meer moeten bijdragen dan de minder gegoeden, maar dat doen ze toch. doordat ze in de belastingen meer moeten bij dragen. scke: 2 j. intern, ingaande 26 F .-bi. 1948, waarvan 20 maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar onder toezichtstelling S.T.P.D., verbeurdverklaring van vermogen tot een bedrag van f 20.000, ontzetting rechten, P h i 1 o m i n a J. F. M. K 1 o u s, echtgen. van J. B. Ver- hey Pols te Wijk auf Föhr (D.), vroeger te Yerseke, 2 jaar intern, ingaande 26 Febr. 1948, waar van de laatste 18 maanden voor waardelijk met proeftijd van 3 jaar, onder toezichtstelling S.T.P.D., ontzetting rechten. „Mijn Dorp in Benarde Tijd", door Jean- Louis Bory. Kosmos, Amsterdam. want i Als vernieuwd reis je dan ver- „Een.. twee., drie., in Gods der naar Indië. 't Is een goede Haam!" roept de Schipper met I gedachte geweest van Heren Be- gesmoorde stem. Geiijktijdigwindhebbers, om de kolonie aan strekken de mannen hun armendt Kaap te stichten, 't Is een uit en horizontaal gaat de zakwaar gezondheidsoord voor de met het lijk ovr de reling, pion-schepen, die naar en van Indië send in zee De droeve plechtigheid is af gaan en komen, Ja, dat is nu alles goed en wel. gelopen. Jochem rilt, als hij een f Maar.als je de Kaap niet cynicus hoort zeggen: „Dat was j haalt, wat dan? Jochem vraagt de eerste, wie volgt? Is dat Lémand? Enkele dagen later heeft die hoge koorts. Rode loop? Och neen, de gewone ziekte, die meestal een gunstig verloop heeft, als je tenminste de „Kaap" kunt haïen, om daar weer op te knappen. Je bent dan in een paar dagen weer het het zich af. Dan sterf je aan boord en je lijk gaat in een zak, hij heeft het nu toch zelf ge zien? en je wordt in zee neerge laten of liever gegooid. Wie volgt? heeft er een gevraagd. Lémand volgt niet. Hij is doodziek, maar hij'haalt de Kaap wel, wordt er gezegd. De chirur- heertje. Lémand heeft scheur- gijn schenkt weinig aandacht buik. Jochem komt nu op de aan hem. Hij heeft wel andere hoogte. Dat is helemaal geen ziekte in de buik. zoals hij ge dacht heeft. Hoe ze dan aan die naam komen is hem een raad sel. Wat. het is, is duidelijk ge noeg. Je tandvlees is vreselijk gezwollen en je krijgt stevige koorts. Hoe je aan die ziekte komt? Het wordt hem instantelijk ver teld. Als je altijd dat harde scheepsbeschuit eet en dat ge- patiënten zo langzamerhand. Het toneel op de voorplecht herhaalt zich de volgende weken vier, vijfmaal. Telkens klinkt het sombere: „Eén.twee. drie., in Gods Naam!" uit de mond van de Schipper. Jochem wordt er onrustig on der. Je kunt nu wel net doen, alsof er geen God bestaat, maar je raakt er niet van los, als je tan kindsaf beter weet. „Verlies heeft Lize gezegd. Dat heeft hij vél gedaan. En nu staart hij de dood in het aangezicht en hij wordt bang en vol onrust Hoe staat het met Gebhard? Is die ook onder dfc indruk? Je zou het wel zeggen, als je hem hoort. „De Arend" is de Linie gepas seerd. Zonder feestelijkheden, zoals anders. Die morgen zijn twee lijken in zee neergelaten. Dan heb je geen puf, om Nep- tunus aan boord te laten komen en allerlei gekheid uit te halen. De bemanning ontvangt alleen het dubbele rantsoen brande wijn. Een zoopje smaakt altyd, bij koude en bij warmte. En nu is het warm. Ongekend, zegt De volgende personen werden veroordeeld: J. A. v. d. S., melkhandelaar te Zierikzee, wegens het op 28 October 1947 te Zierikzee frau duleus slachten van een rund. Eisch: 6 mnd. gev. Uitspraak: 4 w. gev. straf. M. P. I., expediteur te Zonne- maire, wegens het vervoer van 2500 kg. strovlas, zonder ver- voerbewijs; f25 of 10 dagen. C. L., directeur te Krabben- dijke, wegens het aan in zijn dienst zijnde jeugdige werk nemers uitbetalen van hogere uurlonen dan de door het col lege van Rijksbemiddelaars vast gestelde; f300 of 6 mnd. h. G. V., arbeider te Kamper land had door zijn zoon 4 aan vraagformulieren voor toef rijwielbanden doen invullen. Bij controle bleek, dat er maar 2 complete rijwielen voor zijn ge zin aanwezig waren; f 5 of 3 d. P. Z., radiomonteur teGoes, wegens het in ontvangst nemen van 15 kippeneieren, zonder af gifte van bonnen; f 10 of 5 d. De groentenhandelaar M. de P. te Middelburg, nam tegen ruiling van groenten en aard appelen 200 k.g. steenkolen in ontvangst, zonder afgifte van bonnen; f 10 of 5 d., met ver- beurdverkh kolen. L. J., vrachtrijder te Terneu- zen, wegens ongedekt vervoer een scheepsjongen, die zeer be vreesd is voor het gebeuren op „De Arend": al zevc-n man dood, waar moet het heen? Goffe heeft schik. Hoe is het moge lijk? vraagt Gebhard zich af.'Hij is diep onder de indruk. „Ik geloof niet, dat ik veel kwaad gedaan heb in mijn le ven", zegt. hij. Is er in zijn onderbewuste iets bezig? Hij'wéét niet, zoals Jochem. Hij is niet Christelijk opgevoed. Maar hij heeft vooral de laatste dagen met veel aan dacht geluisterd naar het voor lezen van de Ziekentrooster. „Nou ja, ik heb die meid in de steek gelaten, je weet wel, maarwas dat verkeerd zouten vlees en dat slechte wa- God niet uit het oog, Jochem", der. Hy maakt een praatje met bootsman Jansz. Ze zijn er allen soms? Ik kan het niet zien. Dat z.j'n weinig beroerd.van. De dis-ls all®8- En ja, dan heb ik jou cipline is wat verslapt. Lui lig- J"* "°1'1 gen ze op zeilen of ook wel ge woon op het dek. Alleen het al lernoodzakelijkste werk wordt gedaan. De nieuwelingen kun nen het niet. En het wordt 'hen niet kwalijk genomen. „Je mot er niet aan denken", zegt Gebhard, „dat je in zo'n wit .kleed in zee gegooid wordt! Heb je daarvoor nou geleefd? Snap jy er nou wat van, Jochem? Komen wij ooit in Indië?" „Je kunt er niks van zeggen", antwoordt Jochem, die zich be roerd vóelt van de hitte. Dat legt ook een druk op je. „Lémand is toch aan de be terende hand, niet?" ,,'t Wordt tenminste niet erger roet hem. Hij haalt de Kaap wel." ,,'t Verbaast me, dat Goffe de kop er voor houdt. Als je pas zo ziek bent geweestl" De Vlaming ligt een eind ver dat geleende geld nog niet te rugbetaald, maar dat kan niet anders. In Rotterdam was het wel voor elkaar gekomen, je wéét het. Maar toen kwam die gemene Sinjeurenfin, niks meer van zeggen, we zitten in het schuitje. Voor de rest weet ik niet, iets verkeerds gedaan te hebben in mijn leven. Als het waar is, dat er een hiernamaals is, wel, dan kom ik er wel, zou jo niet denken?" (Wordt vervolgd.) EN NU WW/ EEN KOPJE Wr- J. P. L., z. b. te Middelburg, wegens in ontvangst name van 18 K.G. koffie en 18 K.G. sui ker", zonder afgifte van bonnen; f 50 of 30 dagen. G. J. op 't H., vrachtrijder te 's-H. Arendskerke, wegens het in strijd met de voorschriften in ontvangst nemen van 1500 K.G. gerst; f 40 of "20 d. h. Wegens -het frauduleus slach ten van een varken werden ver oordeeld; F. S., chauffeur te Middel burg, tot f 100 of 20 d. en 1 maand gev. voorw. proeftijd 2 jaar, met verb, verkl. van het vlees. M. V., slager, te Middelburg, 1 maand voorw. 'proeft. 2 jaar en f 60.of 20 dagen. M. P. te Middelburg werd vrijgesproken. M. C. H., controleur te Yer seke, had zijn minderjarige dochter, naaister bij M. J. M. Stieger te Goes, haar dienst doen beëindigen, zonder toe stemming v. d. Dir. v. h. Gew. Arbeidsbureau; f 1 of 5 d. A. P., echtgen. van J. J. W„ Goes, wegens frauduleuze in voer van 700 gram wol; f 25. of 10 dagen met verb, verkl. wol, Ja. Ja. G. te Zaamslag, wegens frauduleuze invoer van een hoe veelheid rozijnen, 4 knotten wol en 125 frs; f75.— of 25 d. Op 20 Jan. 1948 werd aan de grens te Clinge een vrachtauto, geladen met 32400 kippeneieren en 14.400 eendeneieren, aange houden. De documenten, die het vervoer moesten dekken, gaven als datum van het vervoer aan 21 Jan. Men wilde n.l. trachten, die partij eieren op die manier over de grens te brengen om daarna onmiddellijk de vervoer - bewijzen terug te brengen en de volgende dag weer een zelfde hoeveelheid eieren over de grens brengen. Voor dit frauduleus ver voer stonden terecht: G. A. P., 24 jaar, handelaar te De Clinge en G. M. F., 18 jaar, arbeider te Beveren. P. werd veroordeeld tot f 2000.of 6 mnd. en 1 mnd. gev. straf met aftrek voorarrest; met verb, verkl. der eieren en teruggave van de inbeslag genomen auto; F. werd veroordeeld tot 2 w. gev. straf; M. V., chauffeur te Veere, had in Dec. 1946 frauduleus een varken geslacht. Een gedeelte van het vlees verkocht hij aan wederopbouwarbeiders; f 150. of 30 d. Wegens het medevoeren of uit voeren van betaalmiddelen in strijd met het Deviezenbesluit werden o.m. veroordeeld: H. A. B., landbouwer te Nieuwvliet tot f 10 of 5 dagen met verb, verkl. van f 27.50. R. T., arbeidster te Schoon- dijke, tot f 10 of 5 d. met verb, verkl. van f 147.50 en 39 frs. P. J. d. S., bedrijfsleider te Terneuzen, tot f 15 of 10 d. met teruggave van f 37.50. A. M., expediteur te Zaamslag tot f50 of 20 d. met teruggave van f 128. P. J. S„ mosselhandelaar te (togd. Med.) Yerseke, tot f 50 of 30 d., met teruggave van f291. Een subtiel aanvoelen van mensen en toestanden, een on feilbare zekerheid voor het juis te, het pakkende woord, een ge- durfd-levendige taal vol jeug dig enthousiasme, geestig en scherp of zacht en poëtisch-te- der dit alles maakt van „Mijn Dorp in Benarde Tijd" een der meest lezenswaardige boeken over het onuitputtelijke onder werp, de bezetting, die we ooit in handen hebben gehad. Jean-Louis Bory is acht en twintig jaar oud en dit boek is zijn eersteling. We mogen ech ter hopen, gezien de grote kwa liteiten van „Mijn Dorp in Be narde Tijd", dat hij ons nog eens met werk van hetzelfde en zo mogelijk beter gehalte zal ver rassen. Maar, om tot zijn eerste, en voorlopig enigste boek terug te komen, Jean-Louis Bory heeft hierin bewezen, dat het moge lijk is: het heel speciale karak ter van het leven onder de Duitse bezetting weer te geven, zonder ook maar een ogenblik aan de opwindende romantiek van onderduiken en ondergronds verzet te offeren. En^zelfs waar het nodig is, de strijd op het binnenlandse front te tekenen, als een voornaam dfeel van het leven weet de schrijver dit zo sober en beheerst te doen, dat we voelen, hier voor het verzet te staan, zoals het waarlijk was. Het menselijk bestaan is niet ro- mantisch-heldhaftig, nee, het wordt eenvoudig geleefd met meer of mindere zielegrootheid. Welnu, van dit leven in heel bijzondere omstandigheden, maar daarom niet minder gewoon en alledaags brengt Bory ons het relaas. Jumainville begin 1944. Het dorp en zijn omgeving zijn de vier oorlogsjaren betrekkelijk goed doorgekomen, ook al klin ken de echo's van beroerde da gen hierna. De tijd is moeilijk en de mensen maken het elkaar lastig. Vader Boudet, die handel met de Duitsers drijft, geeft zijn dochter Lize er yan langs omdat ze naar de Engelse radio heeft geluisterd. August, haar broer, die haar niet kan uitstaan, wakkert het vuur bij zijn vader aan. En zo raken we midden in de moeilijkheden. We leren de burgemeester kennen, die nooit zijn ambt zou hebben aanvaard, als hy de ellende, die het meebracht, had kunnen voorzien. We maken kennis met de onderwijzer, een al oudere j maar eerlijke en kordate man. We zien, hoe pastoor Varèmes, die in zijn verlangen om op po litiek gebied heel Jumainville te beheersen, het Duitse voorbeeld van orde heel hoog aanslaat. Hy wordt door een troep kwezels ketbakker, net zo lang door een onbekende gesard wordt, tot hij zicli van het leven berooft. Bom bardementen- komen en de be volking moet herendiensten ver richten op het beschadigde vlieg veld. Maar met een eerlijke hoop op de toekomst sluit het boek, als een der hoofdpersonen, na lang aarzelen, zich bij het verzet aansluit. Om zijn lezers zo vlug en ook zo duidelijk mogelijk te laten zien wat het karakter der ver schillende personen is, wat hun verlangens en hun gedachten zijn, laat Bory zijn verhaal tel kens in een „innerlijke alleen spraak" .overgaan, d.w.z. dat hij ons, telkens als de gelegenheid zich voordoet, vertelt wat de persoon in kwestie denkt bij al wat hij op een zeker ogenblik doet. Dit procédé heeft ongetwijfeld zijn voordelen. Het geeft ons de gelegenheid, snel in een be paald karakter, op een bepaald moment, binnen te dringen. Het heeft echter zijn gevaren, daar het enerzijds gemakkelijk het verhaal verbrokkelen kan en dus remmend werken op de ont wikkeling van de roman, en an derzijds kan het tot onnatuur lijkheid leiden. Bory is dan ook verschillendemalen niet aan deze gevaren ontsnapt. Enkele prachtige karakter» worden ons, in hun ontwikke ling getekend, en een van de treffendste schilderingen is wel die van August, die wij, door hebzucht en verwrongen haat gedreven, van zwarthandelaar S.S.-er zien worden. Jammer is het wel d,at de schrijver een zo grote plaats aan het sexuele toekent. Niet dat dit in een tijd van intens leven geen rol zou spelen, maar het speelt, naar onze smaak, een wat te na drukkelijke rol. Drie van zinne lijkheid bezeten vrouwen, ove rigens zeer virtuoos in hun ver scheidene karakters getekend, is wat te veel van het „goede", al geven we toe dat het probleem van de sexuele obeessle, bij juf frouw Vrin, zeker gesteld mag worden. Gelukkig loopt door het hele verhaal een gouden, zuivere draad, de vriendschap tussen Lize (zus van August) en Mar cel, haar verloofde, en Piet, de op de boerderij ondergedoken student. In volkomen natuur lijke, maar teer gepenseelde kleuren verrijst het beeld van deze drie jonge mensen, in grote zuiverheid voor ons oog. Een wondere verkwikking! Tot slot nog een woord van oprechte bewondering voor de vertaling, die voortreffelijk is, mede door het feit dat zij er in slaagt de Franse locale kleur ten val gebracht. We maken het I voor het Nederlands denken be- mee, hoe een verrader, de ban- grijpelijk te maken. Het vertrouwd adres voor GENEESMIDDELEN, MEDISCHE INSTRUMENTEN, «i (Ingez. Med.)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 5