„Samenwerking met Europese landen thans dringend geboden" zegt de Times. Stalin wenst militair pact met Finland te sluiten. W est-Ja va-Conferentie als voorlopige volks vertegenwoordiging erkend. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 28 FEBR. 1948 Besliste keuze. GOTTWALD TRIOMPHATOR. MAAR BENESJ ZWIJGT.... Voorzitter reeds gekozen. Ook Chtistus. Pleidooi voor ambtenaren in losse dienst. .g „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 1347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Je JAARGANG No. 8S4 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Da J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.29 u., onder 18.18 u. Maan op u., onder 9.25 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 29 Februari: 5.04 u. 2.04 m„ J7.33 u. 1.95 m. T_1 et was een groots moment in de geschiedenis van Israël toen de profeet Elia de bij de Karmel verzamelde volksmenig te waarschuwde, niet langer op twee gedachten te hinken, maar een besliste keuze te doen. Israël was mede onder de in vloed van de in Kanaan overge bleven volken ver van God af geweken. Toen Jozua zich Uit het open bare leven terugtrok had het volk als één man betuigd: „Wij zullen óók de Here dienen". Maar wat was daar in de practijk weinig van terecht ge komen. Uit de tijd van de Richteren wordt ons gemeld, dat een ieder deed dat recht was in zijn ogen. Zij vermengden zich met de hei denen, zij leerden hun werken en dienden hun afgoden. Daar om ontstak de toorn des Heren „en Hij gaf hen in de hand der heidenen en hunn haters heers ten over hen." Roepende tot God in de be nauwdheid die zij hadden, ver loste Hij ze uit hunne angsten. Maar dan was daar al spoedig weer de wederspannigheid tegen Gods geboden en het onwaardig verwerpen van de raad des Al- lerhöogsten. Israël, het blijkt ook uit de verdere historie, werd telkens heen en weer geslingerd. De vaste lijn ontbrak. Vooral de afgoden van de om liggende volken oefenden een sterke aantrekkingskracht uit. In de Bijbel lezen we voortdurend van de dienst van Baal, Moloch, Asteroht, de Melech des Hemels en andere. In de dagen van Achab en Ize- bel echter begon zich dit veel godendom op te lossen in de eenheid van de Baalsdienst. Te genover de dienst- van Jehovah werd gesteld een tegen-religie, de dienst van Baal. Maar dan komt Elia, de pro feest des Heren, machtig in woorden en werken. Hij doet een hartstochtelijk beroep op het volk om een besliste keuze te doen. „Hoe lang hinkt gij op twee gedachten? Zo de Here God is volgt Hem na eri zo het Baal is volgt hem na". Maar, zo volgt er dan: „het Volk antwoordde hem niet met één woord." Als dan echter op het gebed van Elia, de Here zijn macht en majesteit heeft geopenbaard, dan komt het volk tot bezinning en roept het uit: „de Here is God, de Here is God!" Ook wij worden geroepen tot het doen van een besliste keuze. Er is ook nu nog al te veel en te vaak het hinken op twee gedachten. God dienen, maar ook de we reld. Wij vinden die tweeslachtig heid in ons persoonlijk leven. God dienen, maar ook onze eigen lusten en begeerten. Een eigen moraal voor het zakenle ven, voor ontspanning en ver maak. Op het gebied van staat en maatschappij is het vaak niet anders. Een hinken op twee ge dachten, waardoor het geloofs leven wordt geschaad en de kracht van het Christendom ge broken. Daarom komt ook tot ons de dringende roep: kiest u heden, wie gij dienen zult. Wij moeten voor ons zelf ko men tot een besliste keuze. Wie met mij niet is, zegt de Hei land, die is tegen mij. Wie met mij niet vergadert, die verstrooit. Een besliste keuze is nodig ook wat betreft het organisatie leven. Ook op dit gebied zijn er nog al teveel die op twee gedachten blijven voorthinken. Zij willen Christus volgen, maar zij weige ren lid te worden van een or ganisatie die het Koningschap van Jezus Christus erkent. Wat zouden met name onze Christelijke standsorganisaties veel sterker staan, als met die tweeslachtigheid werd gebroken en alle Christusbelijders zich gingen scharen onder de Chris telijke banier. Dit geldt ook voor het staat kundige leven. Nog altijd zijn er velen, die in hun persoonlijk leven voor de Christus kiezen, maar die geen bezwaar hebben een partij te steunen, -waar Christendom en Humanisme op één lijn worden geplaatst en als van gelijke betekenis worden erkend. FAe tijden zijn donker. Groot is de afval. Sterk de macht van partijen als het communis me, die zich afkeren van God, die de Christus verwerpen en het Christendom bedreigen. De vijand rukt vast aan Met opgestoken vaan. Nu is de einduitslag van deze geestelijke worsteling niet onze ker. Zoals de Here zijn macht, en majesteit openbaarde toen de priesters van Baal verslagen werden, zo zal Hij ook in de toekomst zegevieren en al zijn vijanden aan Hem onderwerpen. Maar daarom te meer, wor den wij geroepen niet langer te hinken op twee gedachten, maar te komen tot een besliste keuze. Zo de Here God is, volgt Hem na! o Namens de Kon. Ver. „Onze Vloot" en het Nationaal Jongeren- Verbond werden te Den Helder op de herdenkingsdag van de slag op de Javazee kransen gelegd aan de voet van het monument „Voor die vielen". Ijzer,en scherm dreigt een stormram te worden. Tsjecho-Slowakye behoort evenals Duitsland, Oostenrijk en Italië rechtens tot de familie van de vrije Westersé landen. Nu dit land door de communisten aan banden ie gelegd, wordt het zoge naamde üzeren scherm onheilspellend als een stormram, die op de borstweringen van Europa's onaf- hankelykheid beukt. Men kan met zekerheid zeggen,dat deze Februarirevolutie niet plaats had kunnen hebben, wanneer de Kussen het niet gewild hadden. Het proces van politieke annexatie, dat de So* jetrussische Vei ligheidszone in Oost-Europa wil waarborgen, beeft een scherpe wending naar bet Westen genomen. De Nieuwe Tsjechoslo waakse tragedie is wel het sterkste argument voor de opv tting, dat er snel een eind moet komen aan de hinderpalen, die aan de onverdeelde samenwerking van Engeland, Frankryk en de ander© Westelijke landen by het gemeenschappelijke werk aan het Europees herstel in de weg zyn gelegd. Dit is het oordeel van de „Times" over de jongste gebeurtenissen. Nog meer arrestaties. Inmiddels vindt de zuivering van het politieke leven voortgang. Journalisten, docenten van universiteiten, politieke leiders en fa- brieksfunctionarissen worden ontslagen, „omdat hun denkbeelden niet in overeenstemming zijn met het Nationale Front". Anderen worden gearresteerd, o.w. Dr Bednar, voorzitter van de Anglo-Amerikaanse club van de stad Skuiy. Men verdenkt hem ervan dat hjj betrokken is bij een complot voor een gewapende putsch. Men zou in zijn huis machinegeweren en ammunitie aan getroffen hebben. Vier leden van de Slowaakse Nationale Raad zjjn op grond van de wet op de „bescherming van de Tsjechosiowaakse natie" ln staat van beschuldiging gesteld. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat de „veiligheidsdienst" hun „uitlevering" eist om hen te doen berechten. Het was een triomphantéljjke Gottwald, die gisteren de nieuwe ministers aan President Benesj voorstelde, voordat rij de eed op de grondwet aflegden. GOTTWALD'S ANTWOORD OP DE DRIELANDENVERKLARING Na de eedsaflegging beant woordde Gottwald de Brits-Ame rikaans-Franse verklaring, waarin het communistische optreden in Tsjecho-SIowakije werd veroor deeld. Gottwald dankte de president voor het in zijn nieuwe regering gestelde vertrouwen en voegde er aan toe: „Thans is het helder als de dag, dat de poging om de regering en het nationale front omver te wer pen een wanhopige aanval was op de fundamenten zelf van onze staat. Ons volk heeft geantwoord door reusachtige demonstraties van eenheid, een storm van ver ontwaardiging en een spontane els, de reactionaire en revolutio naire elementen uit de regering te verwijderen terverz ekering van de vreedzame ontwikkeling van onze volksdemocratische orde in de toe komst". Gottwald zei verder: „Het is uw grote verdienste, dat gij geluisterd hebt naar de stem van het--volk, de gerechtvaardigheid van zijn verontwaardiging en de juistheid van zijn eisen hebt erkend en ge holpen hebt bij te dragen aan een betrekkelijk snelle oplossing van de crisis in de geest en naar de wil van het volk". HET ANTWOORD VAN BENESJ Benesj antwoordde o.m. met het volgende: „Ik kwam tot de conclusie, dat het noodzakelijk was op uw voor stellen in te gaan en het is nood zakelijk, dat de staat geleid en be stuurd wordt. Gij wenst de staats zaken ln nieuwe banen te leiden en volgens een nieuwe vorm van democratie. Ik wens voor u en voor het land, dat het allen geluk zal brengen". Terwijl de communisten voortgaan hun contrdle over centraal- cn plaatselijk bestuur te versterken door middel van de actle-comité's, blijft Benesj de president van Tsjecho-SIo wakije, zich onthouden van alle openbare verklaringen. Nog steeds is niet medegedeeld wan neer hij zjjn aangekondigde doch reeds tweemaal uitgestel de radiorede tot het volk zal houden. VERKLARINGEN TSJECHO- SLOWAAKSE POLITIEKE VLUCHTELINGEN. Een politieke vluchteling uit Praag heeft te Frankfort ver klaard, dat'Zorin, Molotofs rech terhand en voormalig Sowjet-ge- zant in Tsjecho-SIowakije, die op 19 Februari te Praag was aange komen, „de communisten voor de putsch had klaargemaakt". De vluchteling was een voor aanstaand lid van een der Tsjecho siowaakse oppositiepartijen, doch verzocht zijn naam niet te noemen. Hij had het „definitieve bewijs" dat aan Flerlinger, de pro-commu nistische sociaal-democratische lei der, door de communisten het pre sidentschap was beloofd, indien Benesj aftrad. Flerlinger zou met de commu nisten hebben „samengespannen" en Zorln vertrouwelijke Inlichtin gen hebben verschaft over de po litieke tendenzen in het land „om de communistische greep naar de macht te helpen voorbereiden". VERKLARING VAN BIDAULT. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Bldault, heeft het debat over de buitenlandse poli- By besluit van dc Luitenant-Gouverneur-Generaal is de derde West-Java-Conferentle rekend als voorlopige volksvertegenwoordi ging van do Negara Djawa Barat. Het besluit werd gisterenmor gen door de vertegenwoordiger van dr van Mook, prof. mr K. Enthoven, tijdens de vergadering aan de voorzitter van de commis sie van voorbereiding, Raden Djoearsa, overhandigd en door laatstgenoemde staande de verga dering in het Nederlands en Indo nesisch voorgelezen. De vergadering hoorde het be sluit in stilte aan en er was geen dende commissie der conferentie, Raden Djoearsa, Is gisterenmid dag gekozen tot voorzitter van de voorlopige volksvertegenwoordi ging van West-Java. De drie can- didaten waren: Adil Poeradlredja, Soejoso en Djoearsa. Bij de eerste stemming werd het vereiste aan tal stemmen niet verkregen, zo dat een tweede maal moest wor den gestemd. Hier verkreeg Ra den Djoearsa wederom 58 stem- reactle in de zaal. Dr van Mook men, Soejoso 3 en Poeradlredja heeft tevens doen weten, dat hjj nader contact met .de conferentie zal opnemen en hij wordt dan ook in de loop van de volgende week te Bandoeng verwacht. In de vergadering van gisteren benoemde de Recomba van West- Java de commissie van voorberei ding (die ln verband met het be sluit van dr van Mook haar taak neerlegde) tot het lichaam, dat de Vergadering verder zal lelden tot dat de definitieve leiding van de Negara is samengesteld. De afge vaardigde Soelaiman, voorzitter van de Gasbi (de onlangs te Bui tenzorg opgerichte vakcentrale) dankte namens de vergadering de commissie van voorbereiding voor haar diensten en ook de afgevaar digde Soejoso. die zich leider der oppositie noemde, dankte de com missie. Onder de gisteren ingeko men stukken was ook een motie van de oppositieleider Soejoso c.s. ondertekend door 47 afgevaardig den, waarin gezegd werd, dat de ondertekenaars van mening zijn, dat het meningsverschil tussen de stroming en op de conferentie ln wezen betrekking hebben op het standpunt der conferentie ten aanzien van de Renville-overeen- komst. In de motie werd uitge drukt, dat de ondertekenaars wil len, dat deze conferentie een dui delijke houding aanneemt ten op zichte van deze overeenkomst en zij verklaren, dat de derde West- Java-Conferentle de Renvllle-over- eenkomst ten volle erkent. De voorzitter van de voorberei- 36. Laatstgenoemde trok zich te rug. Djoearsa vroeg daarna hem bij acclamatie te verkiezen, het geen geschiedde. Naar men verwacht zal Maan dag a.s. de verkiezing van het staatshoofd plaats vinden. tiek ln de Nationale Vergadering geopend met ec-a verklaring over Tsjecho-Slowakije. Hij zei o.m.: „De Fransen moe ten zich er van bewust zjjn, dat het nu meer dan ooit nodig ls, dat er eensgezindheid bestaat tussen allen, die de vrijheid van het land en het individu boven alles lief hebben". Na deze woorden stonden allen, met uitzondering van de commu nisten, op en juichten Bldault toe. Portret van Stalin in T sjechoslowaakse scholen. Dr Néjedly de communistische mi nister van Opvoeding, heeft ver klaard, dat in alle Tsjechoslo- waakse scholen het portret van Stalin zal worden opgehangen. Te vens zullen nieuwe leerboeken voor politieke opvoeding worden uitgereikt. De opvoeding moet, aldus Ne- jedly „politiek zijn evenals het leger". President Benesj heeft met zijn echtgenote Praag verlaten om het weekeinde door te brengen in zjjn bulten te Fezimove Usti in Zuid- Bohemen. Officiële mededelingen over West-Indische aangelegenheden. De minister van Overzeese Ge biedsdelen verklaarde een verte genwoordiger van het A.N.P., het te betreuren, dr.t drie leden der Curagaose delegatie de conferentie hebben verlaten, juist nu er schot gaat komen ln de zaken. De memorie van antwoord op het ontwerp tot herziening der staatsregelingen is gereed en zal eerstdaags as: 'e,Tweede Kamer worden aangeboden. Uit deze me morie zal blijken, dat ook verder zoveel mogelijk aan de wensen der delegaties wordt tegemoet geko men. Nieuwe wending in kwestie-Palestina? De New York Herald Tribune meldde uit Lake Success, dat „een praetische intrigue, welke de kwestie-Palestina misschien uit het eritieke stadium zal halen, vorm begint aan te nemen. Men zou er namelijk toe willen gera ken, dat koning Abdoellah van Transjordanië het volgens het ver delingsplan aan de Palestijnse Arabieren toegedachte grondge bied overneemt". Volgens de betreffende berich ten zou koning Abdoellah niet slechts de Arabische gebieden van Palestina pacificeren doch zou men ook van hem verwachten, dat hjj de Joden toestaat een onafhan kelijke staat te organiseren in de gebieden, welke hun door het ver delingsplan worden toegewezen. o Verliezen in Indië. De regering maakt bekend, dat ln de afgelopen week een tweetal militairen van de Kon. Landmacht in Indië om het leven zjjn geko men. Het K.N.I.L, en de Marine leden geen verliezen. VOOR DE ZONDAG In deze weken belijdt de ge meente van Christus haar ge loof in haar Heiland en Heer, Die geleden heeft. De lijdens- prediking zegt ons ook dit jaar waarom en waartoe Hij leed. Jezus Christus gehoorzaam de God meer dan de mensen. Hij gaf Zich geheel, zocht niet Zichzelf maar de anderen en dat veroorzaakt in deze zelf zuchtige toereld altijd lijden. Hij wilde de bitterheid weg nemen uit ons lijden en door het overwinnen van de zonde ons het nieuwe leven bren gen. En dat gaat niet zonder lijden. Ja, de Apostel Petrus kon schrijven aan degenen, die onrechtvaardig leden, dat Christus ook geleden heeft. In dat kleine, hier zo veelzeggen de woordje „ook" stroomt' ons een buitengewone teerheid en tact tegemoet. Er wordt tegenwoordig veel geleden. Door het lichaam, door het hart, door de geest. daar ook Christus voor ons geleden heeft. 1 Petr. 2 21. Rechtvaardig en onrechtvaar dig. De Christen kan en wil lijden, omdat hij weet, dat Christus ook geleden heeft en daardoor de bron der genade voor aïlen heeft geopend. Jezus leerde verstaan, dat God Zelf in het lijder, kan zijn en het opneemt in het program Zijner heilige liefde. Daarom aanvaardde Jezus het lijden en wilde het nooit ont wijken of afwijzen, wanneer Hij de hand van de Vader er in zag. Zo leed onze Here Jezus Christus voor ons, want Hij bood Zijn lijden de Vader aan. En zo stroomt de liefde des Vaders tot ons en brengt ons verzoeningvergeving en eeuwigheidsleven. Zo toordt het kruis het teken der over winning voor een ieder die gelooft en nu zelf bewust de voetstappen van de volmaakte lijder navolgen wil. Er wordt tegenwoordig veel geklaagd overde financiële politiek der na-oorlogse jaren, waardoor zoveel kapitaal blijft geblokkeerd op de banken. Wie klaagt er over, dat er soms jaren lang een groot geestelijk kapitaal in menig leven blijft geblokkeerd? Wer kelijk geblokkeerd, omdat de mens, vaak ook de vrome mens, niet het lijden uit Gods hand aanvaardt of het lijden Hem niet aanbiedt en zo lij- densschuw een dam opwerpt tegen de stroom der genade, die steeds breder bedding zoekt in deze zondige, zelf zuchtige wereld! De wereld rondom ons komt slechts dan tot verandering en vernieuwing, wanneer de belijders van Jezus Christus weer tenvolie Zijn lijden ver staan, Christus heeft ook ge leden, ook voor ULaat U zegenen door Zijn lijden, dan wordt ook Uw lijden een ze gen voor anderen! Tot eer van Zijn Naam! G. J. K. C.N.V. zal aan besprekingen plan- Marshall deelnemen. Naar wjj vernemen, heeft het dagelijks bestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond be sloten, gevolg te geven aan de uitnodiging van - het Engels „Trade Union Congres" tot bij woning van besprekingen over het plan-Marshall op 6 tot 10 Maart te Londen. Het C.N.V.-bestuur besloot daarbij zich strikt te bepalen tot de beraadslagingen over de hulpverlening aan Europa. De bijeenkomst is n.l. een ge volg van het feit, dat het Rus sisch vakverbond heeft gewei gerd, het plan-Marshall in het wereldvakverbond te behandelen. Het Engelse vakverbond heeft daarna de vergadering te Lon den uitgeschreven en daartoe ook de christelijke vakcentrales van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland uitge nodigd. Het bestuur van het C.N.V. wil zich niet mengen in de strijd in het soeialistisch-commimistisch wereldvakverbond, doch is be reid, aan besprekingen over de huidige economische vraagstuk ken deel te nemen. Ook het Christelijk Vakver bond in Zwitserland zal de En gelse uitnodiging aanvaarden. Naar de „Standaard" mede deelt zou Spaak, de Belgische eer- ste-minister, en minister van Bui tenlandse Zaken, besloten hebben de Prins-Regent te vergezellen bjj diens officieel bezoek aan Ame rika. Spaak zou besprekingen gaan voeren met president Truman en Marshall. i De politie ln de Antwerpse ha ven heeft 11. kisten in beslag ge nomen, welke wapens bleken te bevatten. Op de laadbrieven was melding gemaakt van een geheel andere inhoud. De kisten kwamen uit Tsjecho-SIowakije en stonden ingeschreven als transitogoed voor het buitenland. Een onderzoek is gaande. Leden van de Nazi-organisaties, die sedert het einde van de oorlog ln de Britse zóne van Duitsland geïnterneerd geweest zjjn, zullen op erewoord- worden vrijgelaten, tenzij men meent, dat hun vrijla ting op gronden van veiligheids belang niet aan te raden zou zjjn. Thans verbljjven nog 6145 Nazi's in de kampen. In bepaalde Italiaanse kringen té Londen verzekert men, dat Togllatti, leider van de communis tische partjj van Italië, zich mo menteel te Moskou bevindt. Finse communisten reeds actief. Te Helsinki is medegedeeld, dat de Sowjet-Unic aan Finland verzocht heeft, met haar een verdrag van wederzijdse militaire bij stand te sluiten. Dit verzoek werd, aldus kringen te Helsinki, die in nauw con tact met de regering staan, gedaan door Stalin in een brief aah de Finse presi "ent. In zijn schrjjven wees Stalin er op, dat Finland het enige aan de U.S.SJt. grenzende land was, dat nog niet een dergelijk pact gesloten had. Het voorgestelde verdrag zou In grote trekken hetzelfde zjjn als dat, wat de U.S.S.R. in 1943 met Tsjecho-SIowakije heeft gesloten. Richtlijnen In politieke kringen te Stock holm ziet men de.Sowjetrusslsehe uitnodiging als een aan het Finse parlement gegeven richtlijn. De Finse grondwet laat niet toe, dat de president of de regering een militair pact met een vreemde mogendheid sluit. Slechts de „volksdemocraten", een unie van communisten en uiterst linkse socialisten, die on geveer een vijfde van de parle mentszetels bezet, blijken voor standers van een dergeljjk pact te zijn. Men acht het echter mogelijk, dat het parlement de regering zal macht -n het pact te tekenen om wille an de goede betrekkingen met de U.S.R., een „unt waarop alle Finse partijen het eens zijn. Het Finse kabinet en Paasi- kivi, de president hebben giste ren beraadslaagd over het ver zoek. De president pleegde ook overleg met de leiders van de pórlementsfracties. Woensdag j.I. beval Lêino, de communistische minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de staatspolitie, alle Finse paspoortbeambten meer beper king te betrachten bij het uit reiken van uitreisvergunningen. Aan personen, die waarschijn lijk naar het buitenland wilden met de bedoeling de veiligheid van het land of de gemeenschap in gevaar te brengen, mocht niet worden toegestaan Finland te verlaten. Ongerustheid. Stalin's voorstel heeft, zo meldt Reuters correspondent, in sommi ge Zweedse kringen ongerustheid veroorzaakt. Aftonbladet, het grootste avond blad Van Scandinavië, is versche nen met een vetgedrukte kop: „Sowjets stellen militair pact met Finland voor. Amerikanen zullen spoedig hun toevlucht tot de wa penen moeten nemen". „Expressens" (-Lib.) schreef: „Brandlucht boven Helsinki Russisch verdrag aan Finland op gelegd". Volgens de correspondent heb ben de Finse communisten een reeks stappen ondernomen, welke uitgelegd worden als pogingen om naar de macht te grijpen, O.a. zouden zij „jagers-verenigingen" oprichten, elk met hun eigen voor raad geweren. De Finse commu nisten hebben, aldus de correspon dent, ook „om wederinstelling van de perscensuur" gevraagd en be palingen voor de drukpers waarbjj „democratische publicaties" be voordeeld zouden worden ten op zichte van „reactionair publica ties". o Brandstoffenbon. De' op de voor a.s. moeders be stemde CA-kaarten voorkomende bon „Brandstoffen a.s. moeders" geeft recht op één eenheid vaste brandstoffen. De bon 77BV van de brandstof* fenkaart TA 707 is na 6 Maart a.s. niet meer geldig. Deze bon moet dus voordien bij een handelaar worden ingeleverd. Gemeenteraad Kapelle. FINANCIERING WONING BOUW. In de raad te Kapelle, die gis teravond In spoedeisënde vergade ring bijeenkwam, werd besloten om de financiering van 42 woning wetwoningen, waarvan de bouw aan het aannemingsbedrijf „Dudo" te Dordrecht werd gegund, op de vrjje kapitaalmarkt te dekken. Van deze woningen, waar geen winkel pand bij is, komen er 10 aan het verlengde Molenwater, 16 bij de velling, 12 in de Waardekens- straat te Biezellnge en 4 aan de Steenweg te Schore. Een Franse treiler heeft giste renmorgen het Urkse vissersvaar tuig U.K. 69 uit zee ln lekke toe stand binnengesleept te Vlissin gen. Het vaartuig zal waarschijn lijk aldaar gerepareerd worden. „Dc Schelde" gaat Argen tijnse vrachtschepen bouwen. In het kader van een Neder lands-Argentijnse handelstransac tie, welke inhoudt, dat Nederland 24 vrachtschepen zal bouwen voor Argentinië en dit land zich ver plicht tot levering van granen, vetten, e.d., zijn onderhandelingen gaande met Nederlandse scheeps bouwmaatschappijen, over de bouw van deze sehepen. Zoals wij reeds meldden, heeft de Nederlandse regering ook on derhandelingen aangeknoopt met de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen. Deze onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat „De Schelde" de bouw van twee van deze vrachtschepen op zich heeft genomen. De onderhandelingen met de Ne derlandse regering over de bouw van torpedojagers voor de Ko ninklijke Marine, waarover wij ook reeds mededeling deden, zouden, naar wjj vernemen, nog niet tot i een einde gebracht zjjn. I Gemeenteraad Vlissingen. Slechte outillage in Vlissingse 'zwemclub. Naar aanleiding van het verslag over 1947 en de begroting voor 1948 van de Vlissingse Zwemclub ontspon zich in de gemeenteraads vergadering van gistermiddag een uitvoerige discussie over de slech te outillage van het bad. Ook de samenwerking tussen de Reddingsbrigade en de Zwemclub was van die aard, dat hieraan aan dacht dient te worden besteed. Een verzoek van het bestuur van het Chr. Lyceum te. Goes om een bjjdrage voor elke Vlissingse leer ling die de school bezoekt werd in handen van B. en W. gesteld voor prae-advles. Aan de heer H. H. Gijzels werd op zijn verzoek met ingang van 16 Maart 1948 eervol ontslag ver leend als leraar aan de Avond school voor Njjverheidsonderwjjs. Rechtspositie gemeente- personeel. Het verzoek van de Unie van overheidspersoneel om de ambte naren en werklieden op arbeids overeenkomst werkzaam bij de ge meente te bezoldigen conform de regeling, die geldt voor bepaalde categorieën van het Rijkspersoneel en het voorstel van B. en W. in deze zin lokte een drukke bespre king uit. De heer De Wit (A.R. verheug de zich over dit voorstel, maar wees er op, dat het voor komt, dat personeel op arbeidsovereenkomst jaren moet wachten eer se een vaste aanstelling krjjgen, daar ze al die jaren de kans lopen ont slagen te worden. Verder hebben ze recht op een zelfde verlofrege ling. Andere leden sloten zich hlerbjj aan. De wethouders Poppe en van Popering, merkten op, dat het voor sommige diensten soms moei lijkheden oplevert, om alle perso neel een vast.e aanstelling te ge ven, maar dat in leder geval hier naar gestreefd wordt. Wethouder van Oorschot merk te op, dat dit voorstel in die rich ting wees en B. en W. een zo groot mogeljjke rechtspositie vein het personeel wensen. Het voorstel werd tenslotte z.h. s. aangenomen. Credietaanvrage pand Zeilmarkt. Nu de mjjnenopruimlngsdlenst het pand Zeilmarkt 8 heeft ver iaten achten B. en W. het gewenst, dat de belastingdienst evenals vroeger weer onder wordt ge bracht ln Zeilmarkt 8. Dit pand moet echter eerst worden hersteld van de oorlogsschade en B, en W. vroegen daartoe een crediet van) tot verkoop van 12.109 M» grond vrouw F. P. Vermaas voor f 1500 per jaar en het voorstel tot ver koop van 1795 Ms grond aan de Koudekerkseweg tegen f 8987.50 werd goedgekeurd. Rondvraag. Bjj de rondvraag antwoordde de voorzitter de heer Gorveleijn, dat het B. en W. bekend ls, dat het distributiekantoor ln Vlissingen eerlang opgeheven zal worden. Zo lang deze maatregel niet in strijd zal bljjken met het gemeentebe lang zal zjj hiertegen echter niet protesteren. De heer Post vestigde in dit verband de aandacht op een goede afvloeiing van het perso neel. Op een vraag van de lieer van Poelje (Arb.of een vast type kippenhok kan worden ontworpen voor de bewoners van noodwonin gen, deelde weth. van Oorschot mede,dat hierover met de stich-- ting Noodwoningen gesproken moet worden, daar het in strijd ls met het reglement. De heer Corveleijn vestigde de aandacht op het slechte wegstuk van de Noodwoningen tot de wa tertoren en de heer De Wit ten slotte op het werklozenvraagstuk wanneer dit grotere omvang aan gaat nemen. voor de bouw van 85 woningen aan de vereniging ,,St. WUUbrond" voor de resp. bedragen van f256.262,34 en f 119.551,40 werd aangenomen. Met genoegen Btemden enkele raadsleden in met de basisplannen voor herbouw van de Grave- en Breewaterstraat. De heren Post (Arb.) en Cor veleijn (K.V.P.) vestigden naar aanleiding hiervan de aandacht op de open plaatsen in de binnenstad, die huns inziens, daar ze erg sto rend zjjn, ook zo spoedig mogelijk hersteld dienen te worden. Weth. van Popering deelde mede. dat het in hoofdzaak gebrek aan durf bjj de eigenaars der verwoeste pan den is, dat zij niet tot herbouw overgaan. Het voorstel werd daar na aangenomen. Voor de tijd van 50 jaren zal aan de P.Z.E.M., in verband met de verwijdering van de transfor matorzuil op het Bellamypark, een terrein aan de Garazjjnstraat wor den verpacht om er een transfor matorhuls te bouwen. Aan het bestuur van de R.K. meisjesschool zal voor de aanschaf van nieuwe gordijnen ln het, schodlgeibouw f 1210.verstrekt worden. De raad machtigde B. en W. tot het doen slopen van de ge bouwen 65—67 aan de Koudekerk seweg. Met de heer A. F. Llnse zal een f3510.—, waarvan het Rijk ver-J perceel grond van 111 M1' aan de moedelijk 90 betaalt. De raad kon hiermede accoord gaan. Grondverkoop. Het voorstel tot verkoop van 28.161 M' grond voor de bouw van 261 woningen aan de wonlngbouw- ver. „Goed Wonen" en bet voorstel Koudfekerkseweg geruild worden voor een perceel van de gemeen te groot 1107 M-. Dit onder toegift van een bedrag door de heer Llnse. Een in op 12 December ge houden raadsvergadering aange houden voorstel tot verhuring van het v.m. hotel TUnicin aan me- DE BILT ZEGT Hetzelfde weertype. Weersverwachting geldig tot hedenavond. Alleen ln de ochtenduren nog lichte vorst. Iets minder zonnig dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke, doch ln het Ruiden tijdeljjk uit uiteenlopende richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1