Een vloed van beschuldigingen. Splitsing in de Curagaose delegatie. Begroting der financiën. Benelnxlanden en het recht. De „Grote Drie" en Tsjecho-Slowakije. Gromyko speelt weer voor rechtvaardige. Communistische terreur in Tsjecho-Slowakije* GEHEIME VERKLARING van Marshall over Palestina. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Communistische tactiek. BINNENLANDS JOURNAAL Begrafenis freule Boddaert. Socialisten kapituleerden in bezet hoofdkwartier. SOWJET RD88I8GH OPTREDEN STERK VEROORDEELD. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 883. Abonnementoprijs 5.30 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Bnbriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 17 FEBR. 1948. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te VUssingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.31 u., onder 18.16 u. Maan op 23.37 u., onder 9.09 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 28 Februari: 4.19 u., 2.25 m., 16.48 u., 2.18 m. In ons nummer van 16 Februari hebben wij er bij de bespreking van het communistische gevaar op gewezen, dat de communisten evenals in andere landen, ook hier profiterend van onze democrati sche Instelling, ongestoord hun op Rusland gerichte actie kunnen ontwikkelen. Dat hier zekere gevaren schui len, ls duidelijk. Wij moeten niet vergeten, dat wat thans in het Oosten van Eu ropa gebeurt, niet op zichzelf staat. 1 Overal trachten de communis ten hun invloed te versterken. In Frankrijk hebben zjj onlangs een stormloop ondernomen, die voorlopig Is afgeslagen. De vol gende ls echter aangekondigd. In België heeft men eveneens pogin gen gedaan de orde te verstoren en wanorde te verwekken. En ook in ons land zit men niet stil. De Instructies komen uit Rus land en overal zijn er blinde vol gelingen, die bereid zjjn deze In structies uit te voeren. Dat ls de vorige week opnieuw duidelijk geworden, toen het lid van de communistische fractie in de Rotterdamse gemeenteraad de heer Van den Berg uit de partij ls getreden, omdat hij er voor past mee te doen met een partij, die zich op genade en ongenade heeft overgeleverd aan de meesters van Moskou. Dit wil zeggen dat de C.P.N. niet een Nederlandse, maar een Russische politiek voert en dus eenzelfde gedragslijn volgt als In dertijd de Nazi's ten aanzien van hun meesters te Berlijn. Opnieuw vragen wij: moet dit zo gaan? Moeten wij het rustig aanzien, dat gepoogd wordt ons volk rijp te maken voor een com munistische revolutie en dat een nieuwe vijfde colonne haar verder felijke plannen voorbereidt? Het deed ons genoegen, dat o.a. het" „Fr. Dagblad" aan deze kwestie aandacht schentk. Het blad wijst er op, dat in een land als het onze de oppositie ruimte en vrijheid van beweging heeft. „Ze neemt gelijkberechtigd deel aan de verkiezingen. Ze heeft, al naar het getal van haar stemmen, vertegenwoordiging ln het parle ment. Ze geniet het recht van pro paganda ln de pers, op vergade ringen, voor de radio. Ze krijgt haar eerlijke kans. Van deze democratische vrijhe den maken de communisten aan vankelijk gaarne gebruik. Ze bui ten ze vrijmoedig en ten volle uit. Ze propageren, ageren en agiteren onder de schut se van de democra tie. Alleen, het ls hun geen me nens. Ze benutten de democratie ©m haar te hunner tijd omver te werpen. Ze zijn het koekoeksjong ln het democratische nest. Zodra ze zich sterk genoeg voe len, wagen ze de greep naar de macht. En voor ze deze wagen, hebben ze hem voorbereid: onder het volk, ln de vakbeweging, bij de politie, ln de pers, ln het par lement, in de regering zelfs. Want het is een totalitaire en dictatori ale levensovertuiging die hen drijft. Ze mogen een tijdlang ge noegen nemen met het compromis, principieel en uiteindelijk verwer pen ze het. Maar dit maakt voor elke de mocratische staat de vraag hoe langer hoe dringender, of hjj ter- wille van zijn bestaan het verant woorden kan, de communisten en andere totalitaire en dictorale be wegingen dezelfde rechten en vrij heden toe te Btaan als de over tuigde aanhangers van zjjn poli tiek systeem". INDONESISCHE KWESTIE IN VEILIGHEIDSRAAD HERVAT. Gistermorgen werd de bespreking over de Indonesische kwestie ln de Veiligheidsraad heropend., en wel met tamelijk dikke woor den. Zowel de republikeinse afgevaardigde als de Rus Gromyko, maakten van de gelegenheid gebruik om beschuldigingen te laten horen aan het adres van de Nederlandse Regering. De republikeinse afgevaardigde Sastro Amldjojo begon, en be schuldigde de Nederlandse rege ring ervan, welbewust het politie ke zelfbeschikkingsrecht der Indo nesische bevolking in West-Java en op Madoera te beperken. Hij zeide, dat de Nederlandse regering „hen voor een fait accompli wilde stellen, waardoor de vrije volks stemming krachteloos wordt ge maakt of beperkt. Voorts beschul digde hij de Nederlanders van schending van de geest der over eenkomst van de Renville. Gromyko (S.U.) ging direct met hem jnee. Hij verklaarde, dat de overeen komst van de Renville een scherm vormt, waarachter Nederland met hulp van de V.S. en andere kolo niale mogendheden maatregelen nemen om het oude koloniale be stuur te herstellen. Hij noemde deze overeenkomst een van de schandelijkste documenten, die ooit oüder de verantwoordelijkheid van de V.N. gepubliceerd zijn. Ook hij vond, dat Nederland de overeenkomst van de Renville ge schonden had, en verklaarde, dat de Sowjetrussische delegatie de Canadese resolutie niet kon aan vaarden en dat de Ingediende amendementen geen wezenlijke verandering Inhouden. Volgens de Chinese afgevaardigde heeft de re publiek bij de overeenkomst niet haar rechtmatig deel gekregen, doch hij achtte de politieke be ginselen juist en opbouwend. Hg legde de nadruk op het gevaar van vorming van nieuwe politieke een heden door middel van plebiscieten en verzocht antwoord van Neder land op de'beschuldigingen van de republiek en garanties voor de toekomst. Van het arbitrage-plan had China afgezien, omdat het geen steun vond bij andere leden. China is thans voor het amende ment Columbia. Mr van Kleffens. Van Kleffens, die .vervolgens- bet woord nam, noemde „de conferen tie van West-Java de eerste van een reeks volkomen officieuze con ferenties zonder enige druk van Nederlandse zrjde". Hij zette uiteen, dat de republi keinen de conferentie bijwoonden in de geest van een gezond en spontaan nationalisme, dat niet identiek is met de republiek. Op de beschuldigingen van Usastro Amldjojo ging hij breed voerig in. Naar aanleiding van de beschul diging, dat de separatistische be weging pas begonnen was na de Nederlandse bezetting, zeide van Kleffens: „dat is juist, omdat er tijdens het bewind der republiek geen vrijheid van meningsuiting was". Mr van Kleffens verklaar de zich gekant tegen de voorge stelde amendementen. Hierna werd de vergadering tot morgen verdaagd. o De driemogendheden- conferentie in Londen. Een delegatie van de Benelux, bestaande uit zes leden onder lei ding van de Nederlandse ambassa deur in Londen, Jhr Mlchlels van Verduynen, heeft de zitting bijge woond van de driemogendheden- conferentle over de toekomst van Duitsland. Er waren gisteravond geen of ficiële inlichtingen over de resul taten der meningswisseling be schikbaar, maar aangenomen wordt, dat allereerst gesproken werd over een samengaan van langdurige aard der drie Benelux- landen met betrekking tot hun po litiek ten aanzien van Duitsland, Vrijdag komt de conferentie op nieuw bijeen. Tegen 5 of 6 Maart hoopt men gereed te zjjn. BURGEROORLOG DREIGT IN JEMEN. De dreiging van een burgeroor log wordt ernstiger in Jemen. De vermoedelijke erfgenaam, Emir Ahmed, heeft zich naar verluidt tot nieuwe Imam uitgeroepen, van uit zijn schuilplaats in de bergen. Volgens vroegere berichten heeft El Wazir, de nieuwe heer ser van Jemen, een voorstal van Emir Ahmed om het geschil over de troonsopvolging aan de Arabi sche Liga voor te leggen, van de hand gewezen. Een delegatie van de Liga vertrekt vandaag uit Cairo naar Jemen om een onder zoek in te stellen naar het nieuwe bestuur en te trachten een burger oorlog te voorkomen. Een deel van de delegatie der Arabische Liga, dat vooruit was gegaan, meldt uit Snaa, de hoofd stad van Jemen, dat de toestand snel slechter is geworde* en dat gevreesd wordt voor ernstige troe belen. Volgens het Arabische blad „Al Misri" zou de vorige imam zijn doodgeschoten bij terugkeer per auto uit de woestijn, waar hij, naar men gelooft, tien millioen pd. sterling aan goud heeft laten begraven. De Imam zou bevel ge geven hebben alle slaven, die aan de expeditie hadden deelgenomen, te doden, opdat de bergplaats ge heim zou blijven. DEMOCRATISCHE AFGEVAARDIGDEN VANDAAG NAAR DE WEST TERUG. Zaterdag betogingen in Suriname. Het komt thans definitief tot een splitsing in de delegatie der Nederlandse Antillen. De afge vaardigden der Curaeaose Demo cratische party hebben gisteren medegedeeld, dat zjj besloten wa ren vandaag naar de West terug te keren. De tekst van de brief, waarin zij hun terugkeer naar Curasao aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen mededeelden luidde als volgt: Excellentie, Tot onze spijt hebben wij moe ten besluiten, de 27ste Februari 1948 naar Curaqao en Aruba terug te keren. Het komt ons nutteloos voor, langer ln Nederland te ver blijven. Overeenkomstig de opdracht van de staten van Curasao hebben wij niet verder deel kunnen nemen aan de conferentie. En ook nu, na vijf weken, zijn er nog geen daden gesteld. Voorlopig schijnt er dan ook weinig kans te" bestaan, dat de dringende noodzakelijke feite- EERSTE KAMER. Gis jeren was in de Eerste Ka mer aan de orde de begroting van het departement van Financiën. De heer Vixseboxse (C.H.) be toogde o.m., dat het belastingstel sel zich beweegt in de richting, dat het zwaartepunt niet meer ligt bij de draagkrachtigen. Het gaat juist in de richting van de verbruiksbelasting. De heer Molenaar (V.V.D.) hesprak de regeling der aansla gen. Er is een achterstand; maar hij gelopft, dat er verheugende Vooruitgang valt te constateren. Met betrekking tot de snel op elkaar volgende voorlopige aan slagen voor 1946, 1947 en 1948 vroeg spr. de minister te overwe gen het de belastingschuldigen wat gemakkelijker te maken, b.v. door de termijnen van betaling wat uit te rekken of wat gemak kelijker te zijn met het verle nen van uitstel van betaling. Wat de waardering van onroe rende goederen voor de Succes siewet aangaat bepleitte spr. een minder kostbare weg dan de thans voorgeschrevene. Spr. vroeg hoe het staat met de kosten en schaden door de geallieerden hier te lande ge maakt en aangebracht. De heer Van Santen (C.C.N.) merkte op. dat door de wet Be- lastingheffing 1947 een betrekke lijk groot aantal kleine bedrijven zeer ernstig gedupeerd wordt. Hij gaf in overweging aan de eisen van deze mensen tegemoet te ko men. In zijn antwoord merkte mi- Bister Lieftinck o.m. op, dat het onderscheid tussen de belastingen, die naar draagkracht worden ge heven, en die, welke niet naar draagkracht worden geheven, niet zo scherp te trekken is. Evenwel moet woeden geconsta teerd. dat In vergelijking met ds toestand van voor de oorlog er een zeer sterke verschuiving in de goede richting, namelijk hef fing naar draagkracht te zien is. Het is z.i. niet juist de omzet belasting zonder meer te rang schikken onder de belastingen die niet naar draagkracht worden geheven. In de accijnzen vindt men ook een element van draag kracht. Wat de versnelling van de in vordering der kohierbelastingen betreft, verklaarde de minister, dat reeds een stap in de goede richting is gedaan. De minister merkte verder op, dat we zekerheid hebben, dat de kosten en schade veroorzaakt door de geallieerden na 8 Novem ber 1945 vergoed zullen worden. Wat de schade toegebracht voor deze datnm betreft, staat het vast, dat geen schadeclaim met kans op succes kan worden ingediend. Een vergoeding voor de bombar dementen van Nijmegen en het Haagse Bezuidenkout kan niet worden geëeist. Deze schade is niet voor verrekening vatbaar. De begroting werd z.h.s. aan genomen evenals het wetsont werp tot goedkeuring van de in ternationale overeenkomst tot regeling van de walvisvaart. lijke hervormingen binnen afzien bare tijd zullen plaats hebben. Onze teleurstelling over deze gang van zaken ls zo groot dat wg overeenkomstig de opdracht der staten moeten verklaren, dat alle besprekingen overbodig zijn. w.g. E. Jonckheer, Mr S. W. van der Meer en J. E. Yrausquln. Deze brief volgde op een ver klaring waarin de afgevaardigden hun ontevredenheid uitspraken over het uitblijven van daden van de zijde der Nederlandse regering, na de verklaring van Mr S. W. v. d. Meer op 16 Februari over het standpunt der democratie t.a.v. Curasao. Zaterdag a.s. zal ln Paramaribo een grote betoging worden gehou den om de onrust van Suriname over de gang van zaken op de Rondetafelconferentie tot biting te brengen. Zoals men zich zal herinneren, werd een dergelijke demonstratie op Curasao verboden. „Niet over één nacht ijs Tijdens een gesprek met een A.N.P.-redacteur zei minister Jonkman o.m. dat men het pro ces, het best kon vergelijken met een uitgebreide grondwetsherzie ning. Niet vergeten mocht worden, dat de besprekingen Ingrijpende veranderingen ln de structuur van het Koninkrijk tengevolge zullen hebben. „Men kan niet over één nacht ijs gaan", aldus de minister, „maar wij doen wat wij kunnen om het vlotte verloop der bespre kingen te bevorderen". Nog een Britse kruiser naar de Zuidpool? De Britse kruiser „Sheffield", die enige dagen geleden in de ha ven van Cartagena (Zuid-Ame rika) het anker had uitgeworpen, i» Woensdagnamiddag op orders van de Britse admiraliteit plotse ling vertrokken. Men meent, dat de»e plotseling ondernomen reis tn verband staat met de kwestie om het ftüdpoctgetécd, „De Rotterdammer", de beken de spreker voor Radio-Oranje, is weer voor de microfoon versche nen; hij zal voortaan Iedere Zon dag ln het programma van de Ne derlandse strijdkrachten spreken. Morgen zal de Amerikaanse autokoning Henri Ford II .een be zoek aan ons land brengen. Hij zal de Philips-fabrleken te Eindhoven en de Ford-fabrieken te Amster dam bezichtigen. Een verbouwde pantserwagen met 100 gillende biggen werd gis ternacht door douanen ln een jeep zo hardnekkig achtervolgd, dat de bestuurder bij een bocht te Ves- sem de kluts kwijt raakte en met auto en biggen in een greppel dook. De smokkelaars wisten ech ter te ontkomen. Het m.s. „Koningin Emma" op De Schelde te Vlissingen wordt weer voor toeristenverkeer Inge richt en zal leden van de Ned. Reisver. op een vacantletrip naar Engelands Zuidoostkust brengen. Toch geen krenten in het Vaas- brood. Al kwam dan het m.s. „Danea" met 300 ton krenten tn Amsterdam aan, de hoeveelheid ls nog te gering om Nederlands krentengrage bevolking te voor- kien. Derhalve zal de voorraad op geslagen worden, tot er een be hoorlijke distributiepartij aange voerd wordt. Gisteren is op de Ooster begraafplaats te Amsterdam ter aarde besteld Jkvr. E. Boddaert, die aldaar 81 jaar oud is over leden. Op 20-jarige leeftijd verliet Jkvr. Elisabeth Boddaert het ouderlijk huis: kasteel West hoven in Oostkapelle, op Wal cheren. Zestig jaar lang trachtte zij daar hulp te verlenen, waar die het dringendst nodig was. Op 1-1 Maart 1903, bij de ope ning van haar eerste „Boddaert- tehuis voor moeilijke kinderen", waren de inleidende woorden van haar openingsrede: „Het is mij een behoefte u te zeggen, dat de nieuwe richting, waar over ik u wil spreken, niet haar oorsprong heeft in een gevoel van liefdadigheid, maar in een gevoel van rechtvaar dig h e i d". Honderden kinderen, arme, verwaarloosde, maar vooral „moeilijke" kinderen, brachten enige jaren in dit tehuis door en de meesten van hen danken' hun huidige positie in de maat schappij aan de opvoeding, die zij enige jaren in het „Boddaert- tehuis" genoten. VOOR DE DERDE MAAL sedert de bevrijding is Woensdag op het Wateriooplein de historisch geworden Februari-staking herdacht. Een duizend-koppige menigte woonde de plechtigheid bij. De komende verkiezingen Candidaten van de V.V.D. Naar het Hbld. verneemt, heeft het hoofdbestuur van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie de volgende voorlopige alphabeti- sche groslijst opgemaakt voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen: H. J. Ankersmit, Deventer; mr J. G. Bettink, Haarlem; Joh. G. H. Comelissen, Amsterdam; D. W. Dettmeyer, Den Haag; mevr. A. FortanierDe Wit, Amsterdam; dr ir A. H ,W. Hacke, Voorburg; F. den Hartog, Hoog-Blokland; drs H. A. Korthals, Voorschoten; ir S. L. Louwes, Wassenaar; mr P. J. Oud, Rotterdam; G. Ritmeester, Den Helder; mevr. J. F. Schou- wenaerFranssen, Rotterdam; ir A. Stoffels, Haarlem; mr G. Vonk, Haaflem; R. Zegerlng Hadders, Emmen. Over deze groslijst zal nog door de afdelingen, resp. kieskringen van de V.y.D. advies moeten wor den uitgebracht aan de centrale raad. Onberechte politieke gedetineerden. Naar wij vernemen bedroeg het aantal nog onberechte poli tieke politieke gedetineerden per 1 Februari j.l. 6899, waarvan 6688 mannen en 211 vrouwen. Ter vergelijking diene, dat per 1 October 1947 bovengenoemde cijfers bedroegen: 12.701, waar- 12.301 mannen en 400 vrouwen, zodat in vier maanden tijds een vermindering is bereikt van 5802. De zaak Korfoe voor Internationale Hof van Justitie. Albanië contra het Britse Rijk. Gisteren werd in het Vredespa leis voor de eerste maal na de be vrijding een geschil tussen twee landen voor het Internationale Hof. van Justitie behandeld, n.l. de kwestie Korfoe, tussen Abanië en Engeland. Zowel van Britse als Albanese zijde werden gisteren redevoerin gen gehouden, die slechts als kor te inleiding zijn te beschouwen. Het hof zou vandaag om 10.30 weer bijeenkomen. o Amerikaanse hulp voor Europa. Charles Eaton, de voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden, heeft bekend gemaakt, dat hij de commissie zal aanbevelen een bedrag van 5.300.000.000 dollar goed te keuren als „een begin" van de hulpverle ning aan Europa. Het zelfde bedrag is door de commissie van buitenlandse aan gelegenheden van de Senaat goed gekeurd voor de eerste 12 maan den van het plan-Marshall. o In België hebben 620.000 perso nen een verzoek ingediend erkend te worden als leden van het ver zet. Tot nu toe zijn 60.000 als zo danig erkend, aldus egen ministe riële verklaring. Tot consul-generaal te Sjanghai is benoemd Jhr Mr C. F. G. van Swinderen. Streven naar Unificatie. STUDIECOMMISSIE INGESTELD. Naar het A.N.P. verneemt zal op gemeenschappelijk initiatief van de ministers van Justitie van Nederland en België worden inge steld een Nederlands-Belgisch- Luxemburgse studie-commissie tot eenmaking van het recht. De taak dezer commissie zal zyn een vergelijkende studie te maken van de wetgeving der drie betrokken landen en te zoeken naar middelen om eenvormigheid tc brengen in de beginselen, die aan de drie wetgevingen ten grondslag liggen en zelfs unifor me wetteksten in onderscheidene wetgevingen te doen opnemen. Het ligt in de bedoeling, dat de ministers van Justitie elk de be voegdheid zullen krijgen bepaalde onderwerpen, die naar hun me ning voor een eenvormige wette lijke oplossing in de Jrie landen in aanmerking komen, aan het oordeel der commissie te onder werpen. Naar verluidt zal de commissie bestaan uit 13 leden en evenveel plaatsvervangers. Ne derland en België zullen ieder 5 leden aanwijzen en Luxem burg 3. Het voornamen bestaat van Nederlandse zijde ook een ver tegenwoordiger uit de West in deze commissie aan te wijzen. Het voorzitterschap zal om de drie jaar beurtelings in handen van een Belg en een Nederlander komen te berusten, terwijl de vice-voorzitter steeds een rechts geleerde uit Luxemburg zal zijn. De commissie zal haar zetel te Brussel hebben, doch ook in Den Haag en Luxemburg vergaderen. De secretaris zal ten Belg zijn, Efc onderscheiderté ministers zul len dé'leden benoemen en de in stallatie zal binnenkort te Brusr sel geschieden. Onder wapendwang De communisten in Tsjecho- Slowakije hebben het zo weten te draaien, dat in schijn de de mocratische lijn is gevolgd. In werkelijkheid hebben wij lner echter te doen met een ver schrikkelijke terreur, die veel overéénkomt met de door Hitier c.s. toegepaste middelen. Wij hebben reeds gemeld, dat de socialisten zich ten slotte be reid verklaarden met de com- unisten in een kabinet zitting te nemen. Van harte ging dit echter niet. Tijdens de besprekingen werd het socialistische hoofdkwartier omsingeld. De leider, Lausman, mocht het gebouw niet verlaten en on derhandelde met Fierlinger, leider van de linkse fractie van de sociaal-democraten. Deze eis te van Lausman, dat de partij zich volledig zou losmaken van de- vroegere coalitiepartijen van het Nationale Front. Terwijl de gewapende com munistische mllltia alle uitgangen bewaakte, verliepen de bespre kingen binnen „in zeer vriend schappelijke geest", aldus een gezamenlijk eommunistisch-so- cialistisch communiqué. Voorts wordt hierin verklaard, dat de gebeurtenissen van de laatste dagen meningsverschillen in de partij hadden veroorzaakt, doch dat deze thans waren bijgelegd. Toen de socialisten overstag waren gegaan, kon Benesj niet langer tegenstand bieden. Er kon nu immers op legale wijze een parlementair Kabinet wor den gevormd! Op het ogenblik, dat Gottwald zich naar de burcht Hradsjin begaf om president Benesj de lijst der nieuwe ministers voor te leggen, kondigde de commu nistische partij aan, dat zij een algemene staking zou afroepen, waimeer de president zijn goed. keuring niet zou geven. Reeds vroeger in de morgen werden fabrieken en bedrijven stil gelegd en trokken de commu nisten door de straten onder de leuze: „Wij eisen een nieuwe regering. Intussen trachtten groepen studenten door te dringen tot de burcht Hradsjin. Zij werden echter tegengehouden door de politie en door groepen gewa pende, communistische arbeiders, die sinds de vorming van de actie-comité'» de straat beheer sen. De politie tn de commu nistische militia openden het vuur op de studenten, die het lied van „De zevende Novem ber" zongen, het lied, dat her innert aan 1939, toen negen stu denten door de Duitse politie werden doodgeschoten. Nu wer den vijf studenten gewond. Na zijn ontmoeting met Benesj heeft Gottwald zelf de vorming van zijn nieuwe regering aan de bevolking van Praag aan gekondigd. Hij verklaarde, dat Benesj slechts moeilijk een be sluit had kunnen nemen, doch dat de president zich ten slotte „bij de wil van het volk heeft neergelegd". „Wij moeten pre sident Benesj daarvoor dank baar zijn, te meer daar deze volkswil niet in overeenstem ming is met zijn eigen opvat- IS THANS FINLAND AAN DE BEURT? HET RUSSISCHE DWANGBUIS. Het heeft er alle schijn van, dat na de Russificatie van Tsje- cho-Slowakije thans Finland aan de beurt is. De recente verscherping der internationale verhoudingen heeft Finland in een moeilijke situatie gebracht. De geruchten over nieuwe Russische pressies worden steeds talrijker. Finse en Russische politici zijn permanent ln drukke discussies, waarvan niets uitlekt. In een nerveuze stemming wordt de grote cam pagne voor de verkiezingen, die in Juli worden gehouden, voor bereid. Inmiddels staat de link se regering van Pekkala reeds lang met één been in het graf. Geen enkele rgering heeft zo weinig sympathie ondervonden als de tegenwoordige. Trots al les ziet men in het aanblijven van het huidige college een klei ne garantie voor de status quo. Een vroegtijdige val van Pek kala kan ernstige gevolgen heb ben, waarmee Finland zelfs een politiek avontuur "zou moeten riskeren. Moskou beschuldigt Finland reeds van een samen zwering met de Westerse landen en van een „flirtation" met Marshall en Bevin. Het is daar om ook niet zonder reden, dat men zich in Finse politieke krin gen afvraagt: wat zal er mor gen gebeuren? Economisch is Finland met handen en voeten aan Rusland gebonden door de zware herstel betalingen. Politiek wordt Tin- land naar bet Oosten gebogen tingen", aldus Gottwald. De 50,000 communisten, die op het Wenoeslasplein de verklaring van de premier aanhoorden, .brachten hem een stormachtige ovatie. Zuiveringsactie. De actie-comité's, welke ln Tsjechoslowaakse departementen, fabrieken en kantoren zijn ge vormd, beginnen heden met een zuivering van het openbare en be drijfsleven. In het parlement, dat spoedig bijeengeroepen zal worden om het nieuwe regeringprogram goed te keuren, zal een speciale commissie een zuivering van de nationale vergadering voorberei den, aldus een niét bevestigd pers bericht. Een vijfentwintigtal vooraan staande leden van de staf van de Bata-fabrieken te Zlin in Moravlë, onder wie de plaatsvervangende Naar Reuter uit Washington mededeelt, heeft George Marshall, aan de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen een ge- helm rapport uitgebracht over do situatie ln Palestina en de Ameri kaanse politiek met betrekking tot do Veiligheidsraad. De senatoren moesten onder ede geheimhouding verzekeren en luis terden naar Marshall achter ge sloten deuren. Naar verluidt, herhaalde Mars hall de enkele dagen geleden door senator Warren Austin afgelegd® verklaring over de Amerikaanse politiek, welke hij op wettelijke en morele gronden verdedigde. Men drong bij hem aan, alduii Reuter, met vragen aver de mo gelijkheid van het beschikbaar- stellen van gewapende macht door de V.S. Marshall zou herhaald hebben, dat de V.S. voor enig on middellijk optreden op het ogen blik slechts 30.000 manschappen ter beschikking hebben. In dit verband doen heden te Washington geruchten de ronde van een meningsverschil tussen het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Oorlog over de mogelijkheid van het beschikbaar- stellen van troepen. tot DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig hedenavond. Zonnig weer met in de middag temperaturen tijdelijk boven het algemene directeur en vier direc-1 vriespunt. Vrij krachtige Oostelij- teuren, zijn ontslagen. ke wind. Vrijheidsbeginselen in gevaar gebracht. De V.S., Engeland en Frankrijk hebben in een gemeenschappelijke verklaring de jongste gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije gebrand merkt als „een in gevaar brengen van het bestaan van de vrijheids beginselen, waar alle democrat!' sche landen aan gehecht zijn". „Door middel van een kunstma tig en weloverwogen uitgelokte crisis heeft het aanwenden van be paalde methoden aanleiding gege ven tot het opheffen van de vrije toepassing van parlementaire In stellingen en tot de vestiging van een dictatuur van één partij, die zich verbergt onder het mom van een nationale eenheidsregering", aldus de verklaring. De drie landen veroordelen ln de ze verklaring „een ontwikkeling, waarvan de gevolgen niet anders dan rampzalig kunnen zijn voor het Tsjechoslowaakse volk. door een linkse regering, die in elk geval geen animo heeft om met de Westerse wereld één lijn te trekken. Voorts is Finland militair ontmanteld en kunst matig met Russische bases om ringd, terwijl het Finse scheep vaartverkeer op alle mogelijke manieren wordt belemmerd. Men vraagt ilch af wat Rus land nog meer voor heeft. Van daar, dat men met bezorgdheid de komende maanden tegemoet Men Wijst er te Washington op, dat deze verklaring van de „Groto Drie" in de na-ooriogse diplomatie van bijzondere betekenis is en do tot nog toe krachtigste veroorde ling van het optreden der S.U. ln Oost- en Midden-Europa vormt. Tot nog toe werden dergelijke protesten door Engeland en do V.S. apart geuit. Reuter meldt, dat de persafde ling van het Tsjechoslowaakse mi nisterie van Voorlichting de pu blicatie van de drie-landen-ver- klaring verboden heeft. Hoop op viermogend- hedenpact opgegeven. De „New York Herald Tribune" meldt uit Washington, dat de V.S. hun pogingen om te komen tot een viermogendhedenpact ter waar borging van de demllitarisatle van Duitsland voor de duur van veertig jaren hebben opgegeven vanwege de onverminderde oppo sitie van Sowjetrussische zijde. De Franse regering zou ervan op de hoogte gesteld zjjn, dat het pact in de voorgestelde vorm onbruik baar was, daar het geen zin zou hebben zonder deelneming van de Sowjet-Unie. De V.S. zouden de kwestie van de waarborgen voor demllitairlsatle van Duitsland op de driemogendhedenconferentle te Londen te berde brengen. Te Boedapest is Balint Kapsoh, staatssecretaris onder de regering Horthy, wegens fraude gearres teerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1