Nieuwe regering in Tsjecho-Slowakije gevormd. Begroting Binnenlandse Zaken goed gekeurd. Benesj bleef op parlementair standpunt staan. Noordse landen gaan samenwerken. Staat West-Java in wording. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 26 FEBR. 1948. Federatieve samen werking. Dpbat over Palestina voortgezet. Bommen ontploften in Brussel. Zeeland krijgt een omroepzender De nieuwe regering. Volgend jaar weer kolen? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- ca «a4wr«»t van Ma 3e JAARGANG No. 882. Abonnementsprijs J S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA Directeur: JACQ. DE SldlT Met vaste medewerking van: Mr W. p. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KAR ELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Vrijdag: Zon op: 733 u., onder 18.14 u. Maan op 22.13 u., onder 8.55 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 27 Februari: 3.35 u., 2.37 m., 16.07 u„ 2.35 m. Gedurende de bezetting werd door vele Protestantse Chris tenen, die ècn waren in het verzet tegen de overweldigers, de hoop gekoesterd, dat het na de oorlog mogelijk zou zijn te komen tot de vorming van een grote Christelijke Nationale P8ErJzijn bij de bestaande Prot. Christelijke partijen ongetwijfeld niet onbelangrijke verschillen. Maar ze hebben toch hetzelfde uitgangspunt. Staan op dezelfde bodem van Gods Voord. Welnu, •wat zou het dan toe te juichen zijn als de onderlinge strijd, die er nu vaak is, plaats maakte voor een hartelijke samenwer king ln één partij! Vooral onder de jeugd leefde deze wens. Zij kon niet inzien, dat wat •b.v. op het gebied van de Chris telijke Vakbeweging en van de standsorganisaties mogelijk is ge bleken en wat zo uitnemende resultaten heeft opgeleverd, niet mogelijk zou zijn op politiek ge- .bied. En het zou zeker van niet geringe betekenis zijn als naast de grote K.V.P. en de P. v. d. A. ook stond een grote vast- aaneengesloten Christelijk-Natio- nale Partij. Het heeft echter niet mogen zijn. Wel zijn onderhandelingen in deze richting gevoerd, althans tussen de A.R. partij en de C.H. Unie, maar daarbij bleek, dat fussie nog niet mogelijk werd geacht. Deze onderhandelingen zijn geëindigd met de verstrekking van het volgende communiqué: „Nadat gedurende de afgelo pen maanden besprekingen heb ben plaats gehad tussen het moderamen van het centraal comité der Antirevolutionaire Partij en het dagelijks bestuur der Christelijk-Historische Unie ons de mogelijkheid om te ko men tot één partij, is daarbij gebleken, dat onmiddellijke fusie nog niet mogelijk is. Teneinde echter een grotere mate van eenheid op staatkundig gebied tussen de Protestantse christenen te bevorderen, werd besloten aan te sturen op een federatieve samenwerking tussen beide par tijen. Daartoe worde ingesteld een commissie van samenwerking, waarin voor het tegenwoordige zitting zouden hebben het mo deramen van het centraal comi té van de Antirevolutionnaire Partij en het dagelijks bestuur van de Christelyk-Historische Unie, welke commissie op regel matige tijden, minstens eens per drie maanden, samenkomt. Deze federatieve samenwer king beoogt te bevorderen, dat een gemeenschappelijk urgentie- program wordt opgemaakt." Deze gang van zaken was voor velen een grote teleurstel ling- Maar daarnaast was er de blijdschap, dat althans iets was bereikt, en dat een belangfijke stap was gedaan op de weg naar wederzijds begrijpen en waan deren. Onmiddellijke fusie nog niet mogelijk. Dit hield toch in de erkenning, dat voor de toekomst fusie wenselijk moest worden geacht. En dan; aansturen op federa tieve samenwerking. Het was v. ,-inig, «maar toch iets. Een eerste stap in. de ge wenste richting. Intussen zijn we weer enige jaren verder. Wij beklagen ons niet dat de fusie nog geen feit werd. Maar wel vragen we ons af, wat er nu gedaan is om tot fe deratieve samenwerking te ko men en welke resultaten bij de driemaandelijkse bespreikingen werden bereikt. Vooral m verband met de komende verkiezingen zou meer licht hieromtrent gewenst zijn. GOTTWALD KREEG ZIJN ZIN. Ctmningham wil aftreden. Gisteravond Keefc de Veilig heidsraad het debat over de Pale stijnse kwestie voortgezet. De Amerikaanse afgevaardigde Aus tin diende thans een voorstel in, dat de Raad een commissie zou benoemen welke door 5 permanen te leden van de Raad zou worden gevormd. Deze commissie zou een drie ledige taak hebben, n.l. de Veilig heidsraad op de hoogte te houden van de toestand ln het Heilige Land; te overwegen of het pro bleem de Internationale vrede be dreigt en haar conclusies aan de Raad ln deze bekend moeten ma ken, vergezeld gaande van aanbe velingen betreffende te nemen ac ties en ten derde besprekingen te voeren met de commissie voor Pa lestina. de mandaatmogelijkheid en vertegenwoordigers van.Joden en Arabieren over het ten uitvoer leggen van het verdeelplan. De Egyptische afgevaardigde noemde het uitvoeren van een ver deelplan een „noodlottige slag voor de wereldvrede". „We hebben geen recht aldus de afgevaar digde Palestina aan ellende en Moedverglten over te leveren". Cunningham wil aftreden. Generaal Sir Cunningham, hoge commissaris voor Palestina, heeft Jerusalem bekend gemaakt, dat M aftreden wanneer Engeland mandaat 16 Hei beëindigt. Gottwald heeft zijn zin gekregen; hij heeft Presi dent Benesj, nadat deze gisteren het ontslag van de twaalf afgetreden, niet-communistische ministers had aanvaard, het plan voor een nieuwe, voorna melijk communistisch-socialistische regering voorge legd, die een absolute meerderheid in het parlement heeft. Benesj, kon zich hiertegen niet verzetten, om dat een dergelijke regering volkomen legaal en constitutioneel is en heeft het nieuwe kabinet goed gekeurd. Het nieuwe Tsjecho-Slowaakse kabinet omvat 12 communisten, 4 sociaal-democraten, 2 nationale socialisten, 2 leden van de katho lieke volksparty, een Slowaakse democraat, een lid van de Slo waakse party van de vryheid en twee party lozen. Nadat de sociaal-democratische party in een door haar voorzitter Lausman en de vroegere minister president Flerllnger, ondertekend communiqué, (van wie de laatst genoemde Dinsdag een oproep tot rebellie tegen de „rechtse" leiding van de partij had ondertekend), gisterochtend had aangekondigd, dat de „meningsverschillen bijje legd waren" en de partij beslo ten had het regeringsplan Gottwald te aanvaarden, en Benesj slechts berusten in het ont slag van de twaalf ministers. De zwenking naar links van de soci aal-democratische partjj deed po pulair gesproken, de deur toe, waardoor Gottwald zijn kans kreeg. Dinsdag had de communistische partij een schrijven gezonden aan president Benesj, waarin ver klaard werd, dat zij niet ln onder handeling kon treden met de hui dige leiding van de nationale soci alisten, de volksparty en de Slo waakse democraten, omdat dit „strijdig zou zijn met de belangen van de eenheid en de harmonie on der het volk en van een verdere rustige ontwikkeling van de repu bliek. De brief vormde een antwoord op een schrqven van Benesj, door de president na een onderhoud van twee uur met Gottwald aan deze ter hand gesteld als antwoord op een brief van de communistische party van 21 Februari. Benesj had ln zyn schrijven ver klaard, dat hq, zijn grote verant woordelijkheid ln dit uur beseffen de, niet anders dan trouw kon bly- ven aan zijn eenvoudig democra tisch credo. Tevens drong hy er pp aan, dat langs parlementaire weg en met behulp van het Nationale Front gezocht zou worden naar een ver zoenende oplossing en nieuwe suc cesvolle samenwerking. Hierop was het antwoord van de communistische partij geko men, dat zij weigerde ln onderhan delingen te treden met de huidige leiders van de drie uit de rege ring getreden partyen. Deze ontwikkeling werd achter haald door de capitulatie van de sociaal-democraten en de daarop volgende aanvaarding door Benesj van het ontslag van de verleden Vrydag afgetreden twaalf minis ters van de natlonale-socialistlsehe de Slowaakse-democratlsche de katholieke partijen. Men werd trouwens al ongedul dig. Het communistische blad „Rude Prova" verscheen gisteren al met een speciale editie en ver klaarde: „Als er vandaag geen regering Gottwald komt, zullen we een staking ontketenen". De regering kwam echter tot stand en dus volgde gisteravond van een redevoering van Gottwald kon waarin hy de menigte te Praag de namen van het nieuwe kabinet mededeelde. Ook Benesj zou gisteren een re devoering houden; deze werd ech ter uitgesteld tot hedenavond. Commentaar in de Buiten landse pers. Voordat de regering tot stand was gebracht verscheen de Lon- dense „Times" al met een com mentaar, dat niet mals was. Het blad schreef o.m.: „In Hit lers handen was Tsjecho-Slowakije een pistool gericht op het Oosten, doch in Stalins hand zal het ge richt zijn op het hart van het Westen". De Tsjechoslowaakse lenings- aanvrage by de Wereldbank. De missie van de Wereldbank, die zich naar Tsjecho-Slowakije WIE VOLGT? Ferenc Nagy, de vroegere minister-president van Honga rije, heeft te Washington ver klaard dat de U.S.S.R. Tsjecho- SIowakye wil bolsjewlseren en dat men daarna „door Moskou geïnspireerde bedreigingen te gen de regering van Oosten- rqk, Italië en Frankrijk" kon verwachten. Ferenc Nagy achtte het mo- gêiyk, dat de U.S.S.R. deze zo mer een poging zal ondernemen om de regeringen van deze drie landen omver te werpen. van de aanvraag der Tsjechoslo waakse regering voor een lening van 350 millloen dollar een onder zoek in te stellen, heeft haar ver trek, dat vandaag zou plaats vin den, uitgesteld, aldus wordt van gezaghebbende zyde vernomen. Er werd van officiële zyde geen rede voor dit uitstel opgegeven, doch men neemt aan, dat de hui dige onstabiele toestand ln Tsje- cho-Slowakye het de missie on- mogeiyk zou maken rapport uit te brengen over de lenlngsaanvraag. Tsjecho-SIowakye heeft de lening aangevraagd voor het financieren van verschillende industriële pro jecten in het kader van zyn twee jarenplan. De eerste vluchtelingen. Volgens het met Britse licentie te Wenen verschynende blad „Weltpresse" 1b een aantal vluch telingen uit Tsjecho-SIowakye te Wenen gearriveerd. Zij zouden ver klaard hebben, dat „de terroristi sche activiteit van de communis tische actie-comité's hen deed den ken aan de moeilijke dagen, toen de nationaal-soclalisten het land binnen kwamen, nu tien jaar ge leden". Hetzelfde blad weet te melden, dat er verhoogde militaire activi teit zou zyn waar te nemen aan de Tsjechoslowaakse zyde van de grens met Oostenrijk, waar de Amerikaanse zóne van bezet Oos- tenryk begint. Reuter's correspondent uit Praag meldt versterkte invloed van de actie-comité's op het sociale en Toen een hoofdlader bij de Belgische posterijen Dinsdagmid dag een postpakket wilde afstem pelen, ontplofte dit plotseling met een vreselyke slag. De beambte werd zwaar aan hoofd en buik gewond en ovërleed korte tijd na de explosie. Naar bij het politie onderzoek is komen vast te staan, bevonden zich in het pakket twee Engelse mille-handgranaten. Onmiddellijk na het ongeval werd een strenge controle inge steld op de binnengekomen post pakketten van die dag. Het re sultaat was, dat niet minder dan 7 pakketten met een dergelijke dodelijke lading werden ontdekt. Alle pakketten waren geadres seerd aan advocaten en magistra ten van de 11de kamer van het Erusselse Paleis van Justitie, een afdeling, die zich in het bijzonder bezig houdt met de berechting van politieke delinquenten. Ter verbetering van de radio-ontvangst. Wanneer men met een ontvangtoestel het omroepgebied op de middengolf afzoekt blijkt, dat bijna geen enkele golflengte zonder stoornis is. Onze beide middengolven zyn niet in staat door het ge hele land een behoorlyke ontvangst te verzekeren. Vandaar, dat in enkele streken van ons land reeds hulpzenders in gebruik zyn. Om ook in Zeeland een betere ontvangst te verzekeren, zal op een ter rein aan de nieuwe Rtyksweg bij 's-Heer Hendrikskinderen ©en z.g. frequentie-modulatie-zender gebouwd worden. Er is gefcocht naar een geschikt terrein, dat circa 200 bij 200 m. moet zijn, gunstig moet liggen t.o.v. telefoon en sterkstroomka bel alsmede van waterleiding en wegennet. Verder kwam al een grasland in aanmerking daar re kening moet worden gehouden met het ingraven van grondnet- ten. Dit terrein is gevonden aan de Rijksweg Goes-Middelburg, dat voor het doel uitermate geschikt wordt geacht. De bedoeling is, dat op dit tor- rein eerst één, later twee zend masten ter hoogte van circa bon- zou begeven om naar aanleiding economische leven des lands. Mlnister-preBident: Gottwald (communist). Vice-premiers V. Siroka (voorz. van de comm. party ln Slowakye). B. Lausman (voorzitter can de sociaal-democratische partij). A. Zapotoeky (voorzitter van het Tsjechische vakverbond, comm.) Minister van Buitenlandse ZakenJan Masaryk (partijloos). Onderminister van Buitenl. Zaken; V. Clementis (comm.). Minister van Nationale Verdediging: Gen. L. Svoboda (partijloos). Staatssecretaris van het departement van Nationale Verdediging: Dr J. Sevclk (Slowaaks democraat). Minister van Buitenlandse Handel: Dr A. Gregor (comm.). Minister van Binnenlandse Zaken: V. Nosek (comm.). Minister van Financiën: Dr J. Dolansky (comm.). Minister van Volksopvoeding: Dr Z. Nedjedly (comm.). Minister van Justitie: Dr A. Cepicka (comm.). Minister van Industrie: Z. Flerllnger (soc. dem.). Minister van Voorlichting: Dr V. Kopecky (comm.). Minister van Binnenlandse Handel: F. Krajcir (Comm.). Minister van Landbouw: Duris (comm.). Minister van Transport: A. Petr (kath. volksparty). Minister van Technische Ordening: Prof. E. Slechta (nat. soc.). Minister van Posteryen: Dr A. Neumann (nat. soc.). Minister van Sociaal Welzijn: E. Erban (soc. dem.). Minister van Gezondheid: J. Plojhar (kath. volksparty). Minister van Voedselvoorziening: mevr. L. Jankovcova (soc. dem.) Min. voor de Unificatie: Dr W. Srobar (Slowaakse p. v. d. vryheid) Roemeens Parlement ontbonden. Het Roemeense parlement heeft een wet aanvaard, waarbij het zichzelf ontbindt en tegen 28 Maart verkiezingen voor de nieuwe nationale vergadering uit schrijft. De nieuwe nationale ver gadering zal 6 April voor het eerst bijeenkomen en moet een nieuwe grondwet opstellen. Patrascami, lid van het be- stttur der communistische partij, die Maandag als minister van Justitie is afgetreden, is vervan gen door Bunaciu, tweede secre taris van de raad van ministers. goedgekeurd. De heer Hommes (A.R.) be sprak de noodzakelijkheid der Zondagsheiliging en bescherming der openbare zedelykheid. In de Tweede Kamer heeft de minister daartegenover slechts gesteld het argument verdraagzaamheid en nog eens verdraagzaamheid. Die houding heeft spreker teleurge steld. Hij vroeg vervolgens of het met de filmkeuring wel in orde ls. Hier ligt een taak voor de Over heid. Grotere autonomie voor de ge meenten bepleitend wees de heer Hommes op het gevaar ener amb tenaren-regering. Verder wees hij op het gevaar van het regeren per circulaire. Er is z.i. behoefte aan verhoogde rechtsbescherming der lagere publiekrechtelijke lichamen tegen inmenging van het hoger gezag. Ook in de noodvoorziening gemeentefinanciën is een gevaar gelegen. In Zeeland is samenvoeging en annexatie van gemeenten al wat de klok slaat. Z.t. zijn er thans wel andere zaken, die eerder de aandacht verdienen. Spr. betoogde dat het salaris van veel burgemeesters, vooral van kleine gemeenten, in wanver houding staat tot de financiële verplichtingen, welke hun positie medebrengt: Ook de regeling der salarissen van het secretarieperso- neel behoeft verbetering. De heer Brandenburg (C. P.N.) keerde zich tegen verhoging van de vermakelykheldsbelastlng en sloot zich aan by het verzoek om de ongehuwdenaftrek onge daan te maken. Verder bepleitte hy het in ere herstellen van de commissie voor georganiseerd overleg. De heer van Lieshout (K. V.P. sprak zijn voldoening erover uit, dat de minister streeft naar reorganisatie van het centraal ge organiseerd overleg, waarvan hij de noodzakelijkheid nader ln het licht stelde. De minister betoogde, dat door de nieuwe wet Noodvoorzie ning Gemeentefinanciën aan ver schillende bezwaren tegemoet ge komen zal worden. Een grotere vrijheid aan de gemeenten en pro vincie dan daarin geregeld kan thans niet worden gegeven. Wat de vele circulaires betreft, deze zijn een noodzakelyk kwaad. Ze kunnen niet achterwege blyven, maar Spr. zou zien ze te beper ken. Een andere regeling voor de burgemeesterssalarissen zal bin nenkort gereed zyn. Over de Politle-wet zal de rege ring zich doen voorlichten door een commissie van burgemeesters. Ten aanzien van de ambtenaren salarissen verklaarde Spr., dat hy is uitgegaan van het regeringsbe- Eerste Kamer, De Eerste Kamer heeft gisteren leid inzake lonen en prijzen. Bin- de begroting Binnenlandse Zaken nen het kader daarvan dient de verdelende rechtvaardigheid in aanmerking genomen te worden. De minister wees erop, dat ln vergelijking met 1939 het gros der ambtenaren 45 in salaris om hoog ls gegaan. Voor de lagere sa larissen is dat percentage 65 en voor de hogere 37. Daarbij is'dan geen rekening gehouden met kin dertoeslagen e.d. Benoeming van burgemeesters is meer dan wetenschap en kunst. Er moet met zoveel subtiele din gen rekening gehouden worden en ook de verdelende rechtvaardig heid dient een rol te spelen. Ten aanzien van het politie- vraagstuk merkte hy o.m. op, dat er moet zijn een korps Rijkspoli tie, goed geschoold, verspreid over de plattelandsgemeenten. De burgemeester dient gezags- bevoegdheid te hebben ln verband met de handhaving der openbare orde, maar de Rijkspolitie staat onder ander gezag wanneer het betreft de opsporing van strafbare feiten. Er moet ten deze een ver standige samenwerking zijn. Spr. herinnerde aan zijn mede deling, dat een voorontwerp-Zon dagswet thans bij zijn ambtgenoot van Justitie is. Als het tot een ontwerp komt hoopt hij. dat het genade in de ogen der Kamer zal vinden. De begroting werd z.h.s. goed gekeurd. derd nieter en een eenvoudig zen dergebouw met woning worden geplaatst. Het aanzien van de op te rich ten zendmasten komt overeen met dat van de zendmasten te Lopik- Jaarsveld, met dit onderscheid, dat de hier te bouwen zendmasten lager en lichter zullen zyn. Voor storing van radio-ontvangsten in de omgeving van deze zender be hoeft men geen zorg te hebben. Het gemeentebestuur van 's-H, Arendskerke ls reeds, naar w(J vernemen, mee ln overleg getre den. o In een communiqué over de by- eenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Noordse landen wordt medegedeeld, dat een Noordse commissie voor eco nomische samenwerking is ge» stichïr die vraagstukken, welke van gemeensehappelyk belang voor de vier landen zyn, zal be studeren. De voornaamste onder werpen, die deze economische commissie zal bestuderen zyn; een gemeenschappelijke douanetarief voor de Noordse landen als nood- zakelyke voorwaarde om te gera ken tot een Noordse douane-unie; verlaging der douanerechten en vermindering van de quantitati ve handelsbeperkingen voor het verkeer tussen de Noordse landeng grotere arbeidesverdeling en ver dere specialisatie onder de vier landen op het gebied van industrie en handel en de mogelijkheid van bevordering van nieuwe industrie- en en uitbreiding van de bestaan de samenwerking op commercieel gebied. De commissie zal onmld- ddellijk worden samengesteld en te Kopenhagen in Maart of op zgn laatst April bijeenkomen. Door het niet functioneren van de remmen, raasde een trein van sterk hellende baan van Samstagern naar Wadenswll. Na op een dood spoor door een stootblok gereden te zijn, ramde de trein een gebouw. Overzicht van de ravage. krygen versterking, i Herziening Bezoldiqinqs- 'oedt ln het Heilige na besluit. Arabieren Inmiddels woedt ln het Heilige Land de stryd onverminderd voort. Dinsdag zyn meer dan honderd vrachtauto's met Arabische strij ders en uitrustingsstukken uit Sy rië en Transjordanlë, Palestina binnengerukt. Zy werden vervoerd naar de heuvels van Galilea waar momenteel duizenden Arabrieren een militaire training ondergaan. Tussen Jeruzalem en Tel Avlv ls een groot Joods convooi door Arabieren overvallen. Britse troe pen snelden echter te hulp en wis ten de aanvallers te verdryven en het convooi veilig op de plaats van bestemming te voeren. Het tweede Russische schip met graan voor Engeland, de Admiraal Oesjakof'.is in de ha ven van Liverpool aangekomen. groepen vein het overheidsperso- Het schip zal terugkeren met neel mochten voordoen, te eor- machinerieën. I rigeren. Naar het A.N.P. verneemt is binnen enige weken de indertyd aangekondigde herziening van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934 te verwach ten, waarbij dit besluit tot 1 Juli 1947 volledig is bijgewerkt en waarin een aantal maatregelen welke op het stuk van de bezol diging van het rijkspersoneel, het zij bij Kon. Besluit of anderszins reeds waren ingevoerd, zyn opjje- unomen. Daarnaast is een. technische herziening van het bezoldigings besluit met kracht ter hand ge nomen, welke beoogt de even tueel onjuiste verhoudingen, die zich ten aanzien van bepaalde Status van Negara door overheid erkend. De regeringscommissaris van West-Java heeft een brief doen toe komen aan de commissie van voorbereiding, waarin h(j mededeelde dat hem na informatie naar de mening der algemene overheid ge bleken ls, dat inderdaad mag worden aangenomen, dat de algemene overheid reeds voldoende bl(jk gaf van instemming met de resolu tie der tweede West-Java-confeeentle, zodat geconcludeerd mag worden, dat de staat West-Java (Negara Djawa Barat) reeds ln wording is. Deze brief werd gisteren ln de vergadering by de Ingekomen stukken voorgelezen. De brief van de regeringscommissaris voegde hieraan toe, dat het officiële Btandpunt der regering ls, dat de resolutie van de tweede West-Ja- va-conferentle, waarin werd aan gedrongen om zo spoedig mogelyk de staat West-Java te vormen, zeer welkom ls. De voorzlter Djoearsa deed daarna mededelingen omtrent de Informele besprekingen, die tus sen de vyf voornaamste voorstel lers van het amendement Soejoso en de voorzitters van de contact commissie en voorbereidingscom missie plaats hebben gehad. Daarby werd een cohcept-com- promis opgesteld, waarin gezegd wordt met een resolutie de alge mene overheid te verzoeken, deze conferentie te verheffen tot voor lopig vertegenwoordigend lichaam met de byvoeglng dat vorming van de negara zodanig moet wor den geïnterpreteerd, dat die voor lopige regering eigenschappen draagt van een Negara en dat de statos van Djawa Barat zal wor den vastgesteld volgens een te vormen plan. Een uit drie leden bestaande commissie moet het verzoek tot erkenning als volksvertegenwoor diging overbrengen aan de rege ringscommissaris. In afwachting van deze beslissing werd de ver gadering geschorst. De afgevaar digde Soejoso (republikein uit Ba tavia) deed een poging aan het woord te komen, doch dit werd genegeerd. In totaal werd slechts drie kwartier vergaderd en de zit ting werd tot heden verdaagd. Toen de voorzitter na voorle zing van de brief van de rege ringscommissaris verklaarde, dat uit deze brief bleek, dat de Nega ra 'West-Java erkend was, werd achter de bestuurstafel een witte doek, die over de woorden „Nega ra Djawa Barat" hing, wegge trokken. Het Iraakse parlement is offi cieel ontbonden. Het besluit 1* ge nomen ln verband met de politieke spanning na het aftreden van pre mier Salih Djabr. Boven Scandinavië verschynen de laatste tijd regelmatig geheim zinnige raketten die met grote snelheid uit de richting van Pene- münde (Sowjetzöne) over Zweden, Noorwegen en Denemarken schie ten. Penemünde was tijdens de oorlog een Duits proefstation voor vervaardiging van V-2's. De meeste Duitse krygsgevan- genen die uit Rusland terugkeren lijden aan besmettelijke ziekten en ondervoeding, aldus deelde giste ren het Britse militaire bestuur .mede. Generaal van Falkenhausen, de gewezen militaire gouverneur van België en Noord-Frankrijk is naar Brussel overgebracht, waar hij te recht zal staan voor de Belgische krijgsraads. George Bidault, heeft te Parijs verklaard, dat er gevaar dreigt voor Europa als niet teruggekeerd wordt tot. internationale samen werking. Hy deed een beroep op de landen van Europa om kalmte en beheerstheid aan de dag te leg gen by de behandeling van de hui-' dige Internationale problemen. Naar de „Volkskrant" vernam heeft de kolenproductie een zo danig peil bereikt, dat de Bezui nigingscommissie van het minis terie van Economische Zaken een verlenging der brandstoffen- distributie wegens haar relatief hoge kosten principieel niet meer verantwoord acht. Van de zyde van het Rijkskolenbnreau en het C.D.K. acht men eveneens vrij gave der hhisbrandkolen theore tisch mogelyk. Dat desondanks toch medio Maart weer zal worden begonnen met het uitreiken van nieuwe brandstoffenkaarten aan de ge zinnen, vloeit voort uit de on zekerheid betreffende de tenuit voerlegging van het plan- Marshall. Want algehele ophef fing der kolendistributie en zelfs een eventuele vergroting van het huidige rantsoen hangen ten nauwste samen met de dollar positie van het land. Niet slechts de productie der eigen mijnen, doch ook de import uit Amerika en Duitsland, welke in dollars of ponden moet wor den betaald, is noodzakelijk om in de totale minimum-behoefte te voorzien. Wanneer echter de huidige na tionale kolenproductie hetzelfde beeld blyft vertonen, en voor het tweede kwartaal en het daarop volgende halfjaar op enigerlei wijze door buitenlandse hulp de deviezennood kan worden gele nigd, mag in elk geval worden verwacht, dat het rantsoen huls brandkolen ha het volgende Stookselzoen 15 k 16 eenheden aal bedragen. BONNENLIJST. Geldig van 29 Febr. t.m. 13 Maart Bonkaarten KA, KB, KC 802 211 Melk: 4 liter melk. 213 Melk: 7 liter melk. 216 Vlees: 100 gr. vlees. 217 Vlees: 300 gr. vlees. 218, 219 Boter: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 234 Algem.: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 6 Maart). 235 Algem.: 200 gr. brood (geldig t.m. 6 Maart). 236 Algem.: 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vei» micelii e.d. (geldig t.m. 13 Mrt). 230 Algem.: 150 gr. kaas of 187té gr. korstloze kaas. 237 Algem.: 125 gr. koffie. 239 Algem.: 50 gr. thee. 238 Algem.: 500 gr. sinaasappelen! (vóórinlevering). 223 Reserve: 800 brood (geldig t.m. 6 Maart). 224 Reserve (bonkaart KB): 126 gr. citroenen (vóórinlevering). 227 Reserve (bonkaart KC): 126 gr. citroenen (vóórinlevering). 226 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 6 Maart). Bonkaarten KD, KE 802.' 713 Melk: 12 liter melk. 716, 717 Vlees: 100 gr. vlees. 718 Boter: 250 gr. boter of man» garine of 200 gr. vet. 719 Boter: 125 gr. boter of mal» garine of 100 gr. vet. 734 Algem.: 400 gr. brood (geldig t.m. 6 Maart). 735 Algem.: 200 gr. brood (geldig t.m. 6 Maart). 736 Algem.: 400 gr. brood of X rantsoen puddingpoeder, vermi celli e.d. (geldig t.m. 18 Maartj. 737 Algem.: 125 gr. citroenen vóórinlevering) 738 Algem.: 1 kg. sinaasappelen (vóórinlevering). 723 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 6 Maart). 724 Reserve: 100 gr. kaas of 126 gr. korstloze kaas. Bonkaarten MA, MB, MC, Mik MF, MG, MH 802 (bflz. arbekk a.s. moeders en zieken). 1073 Brood: 800 gr. brood. 1078 Boter: 250 gr. boter of ma» garine of 200 gr. vet. 1072 Margarine: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 1074 Kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 1079 Eieren: 5 eieren. 1077 Melk: 5 liter melk. 1071 Vlees: 300 gr. vlees. 1076 Vlees: 200 gr. vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 27 Februari wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 1 Maart a.s. mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappelen en citroenen moeten ulterlyk op 6 Maart by een detaillist in groente en/of fruit worden ingeleverd. DE BILT ZEGTs Weersverwachting geldig hedenavond. Droog zonnig weer, met late* wat bewolking, voornameiyk ln de hogere niveaux. In de namiddag temepratuur oplopend tot om het vriespunt. Vrjj krachtige Ooste lijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1