Amerikaans afgevaardigde stelt Veiligheidsraad voor, met Britten, Joden en Arabieren contact op te nemen. Tweede dag bracht verrassingen. Arrestaties en verdachtmakingen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bijbel en openbare school, „DUBBELZINNIG EN RAADSELACHTIG" ZEGT MEN TE LAKE SUCCESS Deelnemers ontvangen dreigbrieven. De „Scheldestad" trok naar de „Sleutelstad". Dankbaar Vlissingen schonk aan Leiden een 434-delig servies. Begroting Buitenlandse Zaken goedgekeurd. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 881. Abonnementsprijs 5.50 p. kwartaal Advertentiepr\js 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 25 FEBR. 1948. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTBA te Vlissingen en Ds W. VROEG1NDKWEÏ te Poortvliet. Op- eu ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.33 u., onder 38.12 u. Maan op 20.47 u., onder 8.41 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 26 Februari: 2.53 u. 2.37 m„ 15.24 u. 2.45 m. LJet is tot op zekere hoogte 4 leen gunstig verschijnsel, dat er voor dit onderwerp nog steeds belangstelling blijkt te bestaan en dat ook in de kringen van het openbaar onderwijs, het ge mis aan Bijbelkennis als een te kort wordt gevoeld. Een zeer belangrijk percen tage van de Nederlandse jeugd bezoekt nog altijd de openbare school, en het mag ons niet on verschillig zijn als deze jeugd wordt opgevoed zonder de Bij bel. Alleen, hier dreigen gevaren die niet uit het oog verloren mogen worden. Het Humanistisch Verbond heeft als zijn mening uitgespro ken, dat ook op de openbare lagere school plaats is voor het Bijbels verhaal. Al was het maar alleen omdat de Westerse cultuur mede geworteld is in het Christendom, zodat wie niets van de Bijbel weet, niet „bij" is. Daarom heeft bedoeld verbond als zijn mening uitgesproken, dat er geen bezwaar tegen is, dat, onder bepaalde restricties, Bijbelse geschiedenis wordt ver teld. Mits die vertelling natuur lijk niet het karakter draagt van verkondiging. p en dergelijke beperking acht ■'-'net „Fr. Dagblad" en met recht onaanvaardbaar. „Zij is trouwens ook onuit voerbaar. Wie de Bijbelse Ge schiedenis vertelt, vertelt van Christus. Hij is er altijd; hij staat in het middelpunt. En wie van Hem spreekt, brengt of de boodschap des Heils, of stelt zich Christus in de weg, voorzover mensen dat kunnen. Een derde is er niet. Wie vraagt, de Bijbelse Ge schiedenis te vertellen, en van Christus als de Heiland der zon daren te zwijgen, vraagt een verloochening van de Heiland. In „Het Schoolblad", het or gaan van de onderwijzers aan de openbare school, houdt men zich ook met deze kwestie' bezig. In een der laatste nummers wordt gesproken over het won der. In de Bijbel wordt verhaald, dat Mozes zijn staf op de grond wierp, waarop de staf in een slang veranderde. Mag men van een onderwijzer, die dit verhaal niet gelooft, toch vragen, dat hij het zal vertellen? Vroeger is al eens de suggestie aan de hand gedaan, dat hij de vrijheid zou krijgen, te zeggen, dat sommigen dit verhaal voor waar aannemen en anderen niet. Maar thans acht de redacteur het beter, zulke verhalen weg te laten. Het is immers een van de mooie dingen van het openbaar onderwijs, dat de onderwijzer aan de kinderen niets behoeft te leren, dat hij zelf niet gelooft. Daarom is het nodig, dat door deskundigen een selectie wordt gemaakt. Zij moeten die gedeelten uitkiezen, die geschikt zijn. Die geschikt heid het blijkt duidelijk uit het verband wordt mede be paald door de vraag, of de open bare onderwijzer de betreffende verhalen als waar kan aanvaar den. Wij behoeven daar verder j»iets van te zeggen. Een dergelijke besnoeide Bij belse Geschiedenis, die eerst door het snoeimes van do men selijke critiek is behandeld, is geen Bijbelse Geschiedenis." Zo is het. Beter geen Bijbelse geschiede nis dan een verminking van de Bijbel, waarbij de mens optreedt als censor over de Godsopenba ring. Intussen kan met dit te -con stateren de zaak niet als afge daan worden, beschouwd. Het blijft een onbevredigende toestand, dat in een Christelijk land, by het vanwege de Over- hekt gegeven onderwijs, van de Christus der Schriften niet kan worden gesproken. Dat de jeugd wordt opgevoed zonder het "be ginsel der wijsheid; de vreze des Heren. 0 Dc conferentie te Londen. Reuter's correspondent meldt uit Londen, dat men verwacht, dat de gezamenlijke delegatie van de Beneluxlanden heden haar plaats zal innemen aan de conferentietafel te Londen. Functionnarissen van de Bene lux verwachten, dat de inscha keling van de Benelux bij de bepaling van de politiek inzake Duitsland het eerste van de agendapunten zal vormen, tot de bespreking waarvan zijn dele gatie zal worden uitgenodigd. In Engelse officiële kringen is men van oordeel, dat het eerste agendapunt eerder betrekking zal hebben op de toekomstige •vorm van de deelneming der Beneluxlanden dan op de vraag, tot de bespreking van welke agendapunten de Beneluxgroep zal worden uitgenodigd. DE PALESTIJNSE KWESTIE. LAKE SUCCESS (REUTER). Zonder het standpunt van zijn regering ten aanzien van het voor stel tot het zenden van een internationale troepenmacht naar Palestina to onthullen, heeft de Ame rikaanse afgevaardigde Warren Austin gisteravond de Veiligheidsraad voorgesteld, dat de Raad onmiddellijk besprekingen zou openen met de Britse, Joodse en Arabische vertegenwoordigers te New York om tot overeenstemming over de verdeling te komen. „Indien de Veiligheidsraad het gebruik van een gewapende macht noodzakelijk zou achten om in dit geval de internationale vrede te verzekeren, zullen de V. S. bereid zyn hierover te beraadslagen" aldus Austin. Hij achtte dit noodzakelijk omdat nog niet overeengekomen was, ingevolge het Hand vest der V.N. strijdkrachten ter beschikking van de Veiligheidsraad te stellen. Austin zeide voorts, dat, indien de internationale vrede in gevaar verkeert, alle ledenstaten ver plicht waren de Veiligheidsraad by het handhaven van de vrede te steunen. Hy voegde hier echter aan toe, dat deze actie slechts mag zyn gericht op het bewaren van do vrede en niet óm het besluit tot verdeling van Palestina ten uitvoer te leggen. Te Lake Success beschouwde men algemeen Austin's verklaring ais een der meest dubbelzinnige en raadselachtige verklaringen, die men ooit gehoord heeft en die het gehele Palestijnse probleem vol komen in de lucht laat hangen. Het Amerikaanse beleid ten opzichte van deze kwestie valt uit een in de twee oplossingen: 1. De Veiligheidsraad zou een internationale legermacht naar Palestina zenden na te hebben vastgesteld, dat de internationale vrede wordt bedreigd. In dit geval zouden de V.N. Palestina één of twee jaar moeten beheren tot de gemoederen daar tot rust zouden zijn gekomen. 2. De V.N. zouden een internationale legermacht naar Palestina zenden om aldaar de vrede te bewaren en dan de Arabieren en Joden verzoeken besprekingen te voeren over een aanvaardbare oplossing. Tot welk alternatief ook zou worden besloten, in meerderheid in men te Lake Success van mening, dat het plan tot verdeling van Palestina zal moeten worden herzien. Truman tevreden. Naar uit Washington wordt ge meld, heeft Truman verklaard, dat hti Austins rede zonder enige re serve goedkeurt. Hjj noemde haar een accurate voorstelling van het standpunt der V. S. Austin stelde voor een commis sie van de vjjf permanente leden te benoemen, die zullen moeten onderzoeken of de kwestie-Pale- stina een bedreiging van de inter nationale vrede vormt. Tevens drong hy er by de raad op aan, dat deze alle regeringen en voL ken, in het byzonder in en om Pa^ lestina, zou oproepen alles te doen om de ongeregeldheden in Pale stina te voorkomen en te vermin deren. Austin achtte geen reden aan wezig voor buitengewoon groot pessimisme. De Arabische afgevaardigde Fa-, ris el Choery verklaarde, dat ,,de Instelling van een Joodse staat het conflict tussen Joden en nie-'- Joden in andere landen nog zou verhevigen. De door de Veilig heidsraad te volgen procedure zou zijn het bestuderen van de aanbe velingen van de algemene verga dering en te beslissen of de Raad tot enige actie zal overgaan". Een eenheidsstaat ls de enige juiste op lossing van het vraagstuk, het toepassen van geweld om een on wettige zaak te steunen is een agressieve en misdadige actie, de Arabieren zijn ervan overtuigd, dat het wereld-Jodendom, ge steund door kapitalistische krach- ENGELAND BLIJFT BIJ GENOMEN BESLUIT. Volgende op Austins verzoek aan de Veiligheidsraad om in besprekingen te treden met de Britse, Joodse en Arabische vertegenwoordigers te New York teneinde tot overeenstem ming over de verdeling van Palestina te komen, beeft men gisteravond in regeringskrin gen te Londen opnieuw beves tigd, dat Engeland zijn man daat over Palestina 15 Mei zal beëindigen en uiterlyk I Au gustus zijn laatste strydkrach- ten zal hebben teruggetrokken. recht zijn de Zionisten 'de aanval lers en is het besluit van de alge mene vergadering de schuld van onlusten", zo besloot El Choery. Nieuwe explosies te Jeruzalem. De kraamvrouwenafdeling, gele gen in een aparte vleugel van het regeringsziekenhuis ln het hart van de versterkte zóne van Jeru zalem is gisteren opgeblazen en men vreest, dat er slachtoffers te betreuren zyn, aldus wordt uit be trouwbare bron vernomen. Vroeger op de dag deden zich El Choery betoogde voorts, dat een in Palestina gesteld precedent 4n de toekomst noodlottig zou kunnen worden en zei: „Laat ons niet met vuur spelen". Hij her haalde zyn vroegere bezwaren, in houdende, dat de commissie voor Palestina onwettig was samenge steld, daar zij niet door middel van geheime stemming gekozen was. Hij verklaarde voorts, dat de „Arabieren in wanhoop verkeren en zich tot vernietiging gedoemd voelen". Zij zullen liever op het zware mortierexplosies voor nabij veld van eer sterven dan een het zwaar bewaakte hoofdpost- langzame laffe dood tegemoet kantoor in het centrum van Jeru- gaan. Volgens het internationale zalem. WEST-JAVA-CONFERENTIE TOT HEDEN VERDAAGD. De tweede dag van de West- Java-conf eren tie te Bandoeng bracht enige verrassingen. Na ruim een uur vergaderen werd de zitting een uur geschorst. De agenda vermeldde een verzoek van de com missie van voorbereiding om tussenkomst van de regeringscommis saris tot het verkrijgen van erkenning van de^c conferentie door de algemene ovörheid als voorlopig vertegenwoordigend lichaam in West-:Java. Toen echter de Recomba zich naar het spreekgestoelte begaf om hierop te antwoorden, stond een gekozen afgevaardigde uit Batavia, de republikein Raden Soejoso, van zijn zitplaats op en begon ónder het gehamer van de voorzitter te spreken. Geheimzinnige verdwij ning van Zweedse vrachtboot. Een Zweedse vrachtboot, die 18 Februari uit de Poolse haven Stolpmunde is vertrokken met 11 man aan boord, is spoorloos ver dwenen. Door vliegtuigen verrich te nasporingen zijn zonder resul taat gebleven. Dit geval doet denken aan de geheimzinnige verdwijning van een ander Zweeds vrachtschip, de „Kinekulle", dat eveneens op 18 Februari uit Stolpmunde was ver trokken en dat geheel verlaten bij de Deense kust werd teruggevon den. Over de zevenkoppige beman ning verkeert men nog steeds in het onzekere. Aan boord van dit laatste schip werden sporen van een begin van brand gevonden, doch niets wijst er op, dat de be manning heeft getracht het schip te verlaten. De reddingssloep be vond zich nog op haar plaats. Het ontdekken van vrouwenkleren aan boord doet vermoeden, dat een vrouw, misschien een Poolse, heeft getracht aan boord van het schip te ontvluchten. De Zweedse minister van Bul- tenluandse Zaken wenst in Polen een onderzoek te doen instellen. Een commissie uit de Vüssingse burgery bracht gisteren een be zoek aan Leiden om uit dank voor de vele erf velerlei bemoeiingen, welke de sleutelstad zich^eeft willen getroosten in de naoorlogse herstelactie voor de zo zwaar getroffen Scheldestad, het Leidse - gemeentebestuur een 434-delig servies aan te bieden, dat bestemd is om tydens officiële ontvangsten en zittingen van de gemeenteraad gebruikt te- worden. De-Vlissingse commissie bestond uit burgemeester Mr B. Kolff, de wethouders L. P. van Oirschot en W. Poppe, de gemeentesecretaris A. de Bijl en leden van het Hark- comité te Vlissingen. Van Leidse zyde waren tegenwoordig het vol tallig college van B. en W., de ge meentesecretaris Mr J. Bool en de leden van het comité „Leiden helpt Vlissingen". Rede Burgemeester Kolff. De burgemeester van Vlissingen herinnerde in zijn rede aan de er barmelijke toestand van zijn stad ten tijde van de bevrijding en aan de spontane grootscheepse hulp actie in Lelden, waar scheepsla dingen huisraad werden ingeza meld benevens een geldbedrag van De toestand in Tsjecho-Slowakije. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin vermeld wordt, dat uit de ondervraging van de nationale socialisten, die Maandag onder beschuldiging van voor bereiding 'van een putsch gearresteerd zijn, is komen vast te staan, dat de leiders der nationale socialistische partij „reeds maanden lang een gewapende actie organiseerden". Een leidende politie-functionaris is gearresteerd. De aartsbisschop van Praag, monseigneur Beran, waarschuwde voor broederoorlog. „Vernietig niet", zo zeide hij, „het werk van Masaryk en Benesj". „Communisten aan de macht betekent daling van de levensstandaard", zeggen internationale ecomomi- sche experts. Reuter meldt uit Washington, dat naar de mening van „goed Ingelichte internationale economische experts" een aan de macht komen der communisten in Tsecho-SIowakije waarschijnlijk zou leiden tot het niet verstrekken van een voorgestelde lening van 350.000.000 dollar door de Wereldbank. De experts voorzagen een ontwrichting van Tsjecho-Slowakijije's buitenlandse handel en een daling van de levensstandaard. f 40.000.dat na wederzijds over leg bestemd werd voor de aankoop en herbouw van een beschadigd gebouw In Vlissingen teneinde daar een medisch centrum te ves tigen. Aanvankelijke moeilijkhe den om dit laatste plan te verwe zenlijken zijn overwonnen en daar enboven heeft de afdeling Lelden van de maatschappij tot bevorde ring van de geneeskunst besloten de inrichting van dit centrum voor haar rekening te nemen. Onder herhaalde dankbetuigingen voor deze in dank aanvaarde en op hoge pry's gestelde steun, bood spreker het genoemde geschenk aan burgemeeste Jhr Mr F. H. van Kinschot aan. Burgemeester van Kinschot antwoordde. De burgemeester van de sleutel stad formuleerde de gedachte, waaruit deze actie is ontstaan door er op te wijzen, dat Leiden, dat ln de oorlog voor grote mate riële rampen gespaard is gebleven zich verplicht achtte steun aan te bieden. Het had spreker verheugd bij een recent bezoek aan Vlissin gen het krachtige herstel van deze stad in ogenschouw te mogen ne men. Na bezichtiging van het stadhuis verzamelden de autori teiten zich voor een gemeenschap pelijke maaltijd. o Parlementaire commissie naar West-Duitsland. In de Eerste Kamer heeft de heer Brongersma (P. v. d. A.) een motie ingediend, waarin gevraagd wordt een parlementaire commissie in de gelegenheid te stellen zich van de toestand in West-Duitsland op de hoogte te stellen. Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. Soejoso hield echter aan en kreeg het woord. Hij wees op art. 7 van het reglement van orde, waarin staat, dat bij opening van de vergadering de voorzitter me dedeling doet van de ingekomen stukken en beslissingen aan de conferentie voorstelt. Dit was niet geschied en Soejoso vroeg ten, ambiëerd om een bruggehoofdvoorlezing der stukken. De voor in hét Midden-Oosten te vestigen", zitter zegde dit toe. Heel góed nieuws voor de krenten- wegersMet het s.s. Danae kwamen in Amsterdam liefst 17.500 kisten met krenten aan. Dit is de eerste zending krenten sinds de-bevrijding en het heeft er dus alle kans op, dat we met Pasen echt krenten in het Paasbrood zullen krijgen.' 0nT$ BINNEN LANDS 7PURNAAL Wederopbouw en Volkshuisvesting. Minister dr J. In 't Veld? Naar uit Den Haag wordt ge meld is de benoeming van dr In 't Veld tot minister van Wederop bouw en Volkshuivesting in de loop van de volgende week te wachten. Naar verluidt, zal ln de burge meestersvacature te Zaandam, die hiervan het gevolg ls, voorlopig niet worden voorzien. Deze plaats xal biykbaar voor dr In 't Veld ■worden opengehouden. Te Veerdam vond een moeder toen zy 's morgens by 'de wieg kwam haar negen weken oude tweeling dood in het bedje liggen. De baby's waren gestikt doordat een petroleumvergasser onklaar was geraakt. Ter herdenking van de Februari staking heeft zich te Amsterdam een comité gevormd, dat zich ten doel stelt „het geboorteuur \jan het nationale verzet" tot een plechtigheid te maken waaraan de gehele Amsterdamse bevolking zal deelnemen. Buitenlandse politieofficieren, w.o. ook twee Nederlandse, t.w. majoor A. Wolters uit Den Haag en commissaris L. A. A. Cohen uit Amsterdam, zullen van 8 tot 18 Maart een bezoek aan Engeland brengen teneinde zich op de hoog te te stellen van de Engelse op- leldingsmethoden. Het telefoonverkeer tussen Bel gië, Batavia en Bandoeng is her steld. Van 1 Maart af zal het te vens mogelijk zijn met Japan te telefoneren. Ook is er weer tele foonverkeer tussen Spanje en het Saargebied mogelijk. De Sjah van Perzië heeft' een beloning van 500.000 realen uitge loofd voor de ontdekker van de moordenaar van Mohammed Ma- soed, directeur van het weekblad „Mard em Rooz", die midden Fe bruari doodgeschoten werd. De V. S. hebben instellingen van een nationale regering in Zuid- Korea geëist. Niettegenstaande de verklaring der commissie voor Korea van de V.N., dat zij tegen stander van zulk een stap is, wen sen zij onmiddellijke verkiezingen. Een Brits-Amerikaans lucht vaartverdrag is te Washington ge tekend. Engeland staat de civiele Amerikaanse vliegtuigen toe ge bruik te maken van vliegvelden op de Caraibische- en Bermuda- eilanden. Het verdrag is 15 jaar geldig. Eén der stukken was een amen dement, ingediend door Dr Hassan Adil Poeradiredja en 5 andere le den. Dit amendement wijst er op, dat de vergadering het recht heeft de agenda samen te stellen of te wijzigen. De ondertekenaars beslo ten met aan de vergadering voor te stellen op democratische wijze de samenstelling van een nieuwe agenda te bespreken. Hierna schorste de voorzitter de vergadering voor een uur. Eén uur schorsing en een uur verlenging hiervan bleek echter voor infor meel overleg niet voldoende. De vergadering ls verdaagd tot heden. Deelnemers der conferentie ontvangen dreigbrieven. Aneta meldt uit Bandoeng, dat een aantal deelnemers dreigbrie ven heeft ontvangen. Voor zover bekend, zijn dreigbrieven verzon den aan alle leden van de voorbe reidende commissio en tevens aan een aantal afgevaardigden. De brieven waren afkomstig van een gefingeerd adres. De onderte kening luidt „Bole Matl" (getrouw tot in de dood). De brieven waren ln de Indonesische taal gesteld. Alle voorzorgsmaatregelen wa ren genomen, opdat de deelnemers der conferentie geen hinder onder vinden. De hotels te Bandoeng, waar zy logeren, zyn bewaakt. Verschroeide aarde-politiek In het instituut-Pasteur dat de republiek te Klaten heeft op gericht zijn tussen de werk tafels ln de laboratoria brandsta pels van zeer brandbare kapok, tot de zoldering opgericht. Van re publikeinse zijde vertelde men, dat zodra de Nederlanders zouden overgaan tot de aanval op Djocja de politiek van'de verschroeide aarde op het instituut zou worden toegepast. De Oost-Indonesische goodwill- mlssie had op weg van Djocja naar Klaten, reeds op ieder stati on dergelijke maatregelen kunnen waarnemen. Te Klaten werd de missie door een groo.t aantal mili taire en civiele autoriteiten ont vangen en onder zwaar bewapend militair escorte naar het huis, waar de ontvangst plaats had, ge bracht. Minister Nehcr naar Nederland. Naar Aneta verneemt, ls minis ter Neher voornemens 8 Maart voor besprekingen naar Nederland te vertrekken. Het verblijf ln Ne derland zal circa veertien dagen duren. o Prins Bernhard te Londen. Prins Eelnhard is gisteren in zijn vliegtuig, dat hij zelf be stuurde, op het vliegveld Nort- holt aangekomen. De Prins zal enkele dagen te Londen doorbrengen ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse vereniging. Protest nationale socialistische Raad. De nationale soc -ilistische par tij heeft aan de president van de republiek eep brief gezonden, waarin zij zich eens verklaart met de politiek, die tot nog toe door de partijen .van het Nationale Front is gevoerd. Men veroordeelde hierin met verontwaardiging de beschuldiging inzake de voorbereiding van een staatsgreep en verklaarde samen te willen werken met alle partijen van het Nationale Front bij de op lossing van de crisis volgens de beginselen en de methoden van de parlementaire democratie. Centraal actie-comité. Ingevolge de Zondag door de Tsjecho-Slowaakse prémier, Kle ment Gottwald, gedane oproep tot vorming van aetie-comité's in ale fabrieken en bedrijven, als kernen van een nieuw nationaal front, zijn vertegenwoordigers organisaties in het gehele iand, vooraanstaande personen en af gevaardigden van politieke partij en in Praag bijeengekomen om een centraal actiecomité te vor men. Er werd een commissie van voorbereiding benoemd, die de taak zal hebben te onderhandelen met de afzonderlijke partijen van het huidige Nationaal Front en lichamen en instellingen over de vorming van een centraal actie comité van het nationaal front, dat een nieuw nationaal front zou zrjn. De vergadering gaf een mani fest uit, waarin infiltratie ln be paalde politieke partijen van re- actionnaire elementen de oorzaak wordt genoemd van de vernieti ging van het huidige Nationale Front, uitgelokt door een onver antwoordelijke uittocht van minis ters van drie politieke partijen. Het Nationaal Front wil voor de verkiezingen de uitvoering van het regeringsprogram verzekeren. Het program voor een nationale regering zou naar men verwacht zyn de uitbreiding der nationali satie, zoals geëist door de Tsje cho-Slowaakse vakverenigings raad, de vergroting van de In vloed van de werkende klasse in stad en dorp en de aanvaarding van de nieuwe constitutie. In po litieke kringen acht men dit een zwaar program in de tien weken, die nog voor de algemene verkie zingen in Mei resten. Gisterenmiddag deelde radio Praag mede, dat de gehele arbei dende bevolking in Tsjecho-Slo- wakije een symbolische staking van een uur begon, daartoe opge roepen door de vakverenigings raad ter ondersteuning van de eisen om verdere nationalisatie van Industrie en handel. Uit sym pathie met deze staking heeft radio-Praag vijf minuten gezwe gen. Arrestaties. Te Pilsen in Tsjecho-Slowakije zijn vijf personen gearresteerd, beschuldigd van het uitwerken van een blauwdruk naar een by zonder ingewikkelde machine van geheime constructie, welke Tsje cho-Slowakije ln het kader der Duitse herstelbetalingen heeft ge kregen. De arrestanten hadden het voornemen hun blauwdrukken aan het buitenland voor een grote som te verkopen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren de behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken voortgezet. Hierbij werd door de heren Z e- gering Hadders (V.V.D.) en de Dreu (Arb.) o.a. gepleit voor autonomie der gemeenten^ waarvoor samenwerking van klel- Minister van Boetzelaer de sprekers beantwoordende be toogde o.m. dat de regering van oordeel is, dat gezocht moet wor den naar een weg om een Wes terse Unie tot stand te bren gen. De regering bestudeert de voorstellen ln verband hiermede. Zonder Duitsland dat werkt voor de vrede is een Westelijke Unie niet denkbaar. Duitsland kan niet worden uigeschakeld. Spr. ontkende dat de weg naar blokvorming is Ingeslagen. Een nauwere aaneensluiting der Wes terse staten is niet tegen Rusland gericht. Politieke blokvorming te gen andere staten is in strijd met het Handvest. Spr. was van oordeel, dat de re gering beter begrip heeft gevon den om gehoord te worden in de regelingen ten aanzien van Duits land. Aan de besprekingen op 25 de zer te Londen zuilen de Benelux landen als één groep deelnemen onder leiding van Jhr Michiels van Verduijnen, Ned. ambassa deur te Londen. Wat Indië betreft wees spr. er op, dat het onjuist is te veronder stellen, dat de positie van de Re publiek voor de Veiligheidsraad een andere is dan die van partij in een geschil. Indonesië kan aan de uitnodiging geen aanspraak ontlenen tot erkenning als staat. Naar aanleiding van opmerkin gen van de heer Reijers verklaar de spr. dat de laatste radiorede van H.M. de Koningin niets te maken had met het optreden van de Commissie van Goede Diensten of haar rapport. Komende tot het communisme verklaarde de minister van me ning te zijn, dat Nederland de communistische Ideologie als strij dig met onze beste tradities af- wyst. Communisme en Christen dom zyn onverenigbaar. Spr. geeft do verzekering, dat zodra de regering meent, dat com munistische landen een beleid voeren, dat zodanig is, dat van het onderhouden van betrekkin gen geen heil meer te verwachten is, de regering niet zal nalaten uit deze bevindingen tezamen met andere landen de consequenties te trekken. De begroting werd z.h.s. goed gekeurd, met aantekening dat de C.P.N.-fractie geacht werd te hebben tegen gestemd. Binnenlandse Zaken. Daarna kwam aan de ordende begroting van Binnenlandse Za ken. ne gemeenten zeer nuttig kan zijn. Verder werd het woord gevoerd door de heer Reijerse (C.H.) die het pplitievraagstuk besprak en waarschuwde tegen het onder graven van het gezag van de bur gemeesters in de kleine gemeen ten en de heer Kolfschoten (K.V.P.), die zich verklaarde tegen verhoging der vermakelijk heidsbelasting en voor verhoging der ambtenaarssalarissen. Daarna werd de vergadering verdaagd. Aangetekende brief met met 40.000. verdwenen. Enige tyd geleden verzond de Coöperatieve Raiffeisenbank te Utrecht 'n aangetekende brief met 40 biljetten van f 1000 naar de Co- operatieve Boerenleenbank te Yerseke. Een half uur nadat deze brief aan het spoorwegpostkan toor was afgegeven kreeg de di rectie bericht, dat hy spoorloos was verdwenen. Varkenshouders protes teren tegen nieuwe regeling. De Federatie van Varkenshou- dersverenigingeh in Zeeland heeft gisteren in het „Slot Osten- de" te Goes, een algemene ver gadering gehouden onder leiding van de voorzitter de heer II. J. Colsen. Op deze vergadering werd de nieuwe regeling voor het houden van een huisslachtvarken toege licht door de heer Colsen. Deze regeling houdt in, dat circa 80 pet. van de varkenshou ders geen recht meer hebben om een varken voor de slacht te fokken. Behalve de boeren en hun arbeiders mogen naast enkele uitzonderingsgevallen slechts die genen een varken houden die 1 of meer geniet land hebben. Reeds was een fouragehande- laar een proefproces begonnen, doch het lukte hem niet dit te winnen. De voorzitter wees er de leden, die speciaal samenge komen waren om deze kwestie te bespreken, op, dat er geen en kele maatregel in de weg be hoeft te staan om het fokken van varkens vrij te geven daar er vol doende voeder is. De vergadering ondersteunde de voorzitter en verschillende suggesties werden aan de hand gedaan, om te bewerkstelligen, dat ieder zijn varkentje weer kan krijgen. Na uitvoerige bespreking be sloot men zich met de landbouw organisaties in verbinding te stellen, om via de Stichting voor de Landbouw, het doel, ieder zijn varkentje voor de slacht, te be reiken. In afwachting hiervan zullen pogingen worden gedaan om reeds aankoopvergunningen te krijgen. Wanneer de pogingen geen succes hebben, wil men een actie ontketenen. tot Nasporingen bleven vruchteloos, het vriespunt. DE BILT ZEGT: Droog en meest zonnig. Weersverwachting geldig hedenavond. Hier en daar nog enkele over drijvende wolkenbanken. Droog weer. Aanvankelijk zwakke, later voornamelijk in het Zuiden van het land weer iets toenemende Oostelijke wind. Temperatuur op het midden van de dag tydens zon neschijn stijgend tot even boven

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1