Benelux geen volledig lid der conferentie. Veiligheidsraad en Indische kwestie. Nieuwe regering niet ver meer. Tentoonstelling en Zondagsrust. Protest uit Oost-Europa. Trein stortte van een helling. Wat zal Benesj doen? Debat over de Vermakelijkheidsbelasting. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". I oldkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 880. Abonnementsprijs 5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m» Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 24 FEBR. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, D» 3. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VHOEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.38 u., onder 18.10. Maan op 19.10 u., onder 8.25 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 25 Februari: 2.11 u. 2.29 m., 14.40 u. 2.41 m. Het is helaas niet gelukt de ten toonstelling „De Nederlandse Vrouw" welke dit jaar zal gehou den worden, te maken tot een n a- 11 o n a 1 e gebeurtenis, De Christen-vrouwen en -meis jesorganisatie hadden zoals van- zelfs spreekt, gaarne meegedaan. Maar het ls hen onmogelijk ge maakt. Het hoofdbestuur van de Neder landse Christen-Vrouwenbond deelt met volle Instemming van de hoofdbesturen van de bonden van Prot. Chr. Vrouwen- en Mels- jervereniglngen in Nederland en duizenden andere vrouwen in ons land mede, dat het zich gedrongen voelt zijn medewerking te onthou den aan de werkzaamheden van de Stichting Tentoonstelling De Nederlandse Vrouw 18981948, welke georganiseerd wordt ter ge legenheid van het 50-jarige rege ringsjubileum van H.M. de Konin gin. Hoewel het doel sympathiek ls en er van harte ls meegewerkt tot het welslagen van het beoogde doel dezer stichting, zien de ge noemde organisaties, vertegen woordigende tienduizenden chris- ten-vrouWen, zich genoodzaakt zich uit deze actie terug te trek ken, omdat de stichting gemeend heeft te moeten besluiten de a.s. tentoonstelling die in 's-Gravenha- ge gehouden zal worden, op Zon dagen geopend te houden. Een ernstig protest daartegen, vooral door mevr. A. Knoppers Valkenier te Amsterdam, die als presidente van de Nederl. Chr. Vrouwenbond In het algemeen co mité zitting had genomen, mocht niet baten. Na langdurige besprekingen kon alleen de toezegging ontvan gen worden, dat op de Zondagen de tentoonstelling na 12 uur des middags zou worden opengesteld. Zij zien zich door dit besluit ge noodzaakt haar leden en afdelin gen te adviseren om bovenge noemde redenen zich te onthouden van enige medewerking, ook plaatselijk. Zij betreuren het zeer, dat zij tot dit besluit en advies moesten komen en daardoor aan een natio nale manifestatie niet kon worden deelgenomen door zovelen, die dat zo gaarne in eenheid met alle Ne derlandse vrouwen hadden willen doen. Mocht het nog tot een herroe ping van dit besluit komen, dan zal deze beslissing onmiddellijk aan alle hierbij betrokken instan ties worden medegedeeld. Het is jammer dat dit besluit genomen moest worden. Maar het kon niet anders. De meerderheid van het bestuur der Stichting stelt zich op het standpunt dat men wat moet ge ven en nemen. 's Morgens naar de kerk voor wie dit wenst en 's middags de tentoonstelling met al de drukte •ook in verband met reizen en trekken daaraan verbonden. Een standpunt dat voor Chris ten-vrouwen die ernst maken met de bevordering van Zondagsrust en Zondagsheiliging onaanvaard baar is. Hier moest gekozen worden. En het eert onze Chr. Vrouwen en Meisjesbonden dat zij, na eerst het uiterste beproefd te hebben om overeenstemming te bereiken, tenslotte geadviseerd hebben zich van alle medewerking te onthou den. Wij spreken intussen de hoop uit, dat het Stichtingsbestuur als nog op zijn besluit zal terugkomen en mee zal werken om een nati onale viering van een natio nale gedenkdag mogelijk te maken. o Grensincidenten in Duitsland. Officieel wordt van Ameri kaanse zijde een aantal grens incidenten aan de Amerikaans- Sowj et-Russische zone-grens ge rapporteerd. In Hessen werden aan de Amerikaanse kant der eonegrens politiemannen uit de Sowj et-zone gearresteerd, die mededeelden, dat zij opdracht hadden tót 500 meter in de Ame rikaanse zone te patrouilleren en arrestaties te verrichten. De grens tussen Beieren en de Sowjet-zone van Oostenrijk zou in de laatste tijd steeds meer overschreden worden door Sow- jet-soldaten, die van de boeren in Beieren levensmiddelen pro beren te krijgen of op wil gaan jagen. o Vondsten uit Bronzen tijdperk in Brabant. Binnenkort zal prof. dr E. A. van Giffen van het Rijksinstituut voor Bodemonderzoek, in samen werking met de Stichting Bra bants Heem, beginnen met het af graven van een groot aantal prae- historische grafheuvels, die zich bevinden in de nabijheid van het Brabantse dorpje Oerle. Men heeft hiertoe besloten, om dat een dezer dagen een voor het archaelogisch onderzoek een zeer Interessante vondst werd gedaan in deze streek. De heer A. Beex n,l„ die in Brabant bekendstaat als een deskundige op het gebied van heemkunde en folklore, ont dekte een buitengewoon grote grafheuvel, daterend uit het bron zen tijdperk (plm. 1500 voor Chr.). De ontdekker meldde zijn bevin dingen aan prof. van Giffen, die onmiddellijk een kleine expeditie van archaeologen naar Oerle zond. Na de heuvel te hebben afgegra ven, troffen de oudheidkundigen de overblijfselen aan van drie z.g. boomstamgraven, alsmede een urn, die *tt een latere periode stamt. Besprekingen over Duitsland te Londen begonnen. Gisteren zyn de besprekingen over Duitsland in de Driemogendhedenconferentie begonnen. Enge land heeft de Benelux-landen ook uitgenodigd, doch alleen voor de besprekingen over de agenda punten, waarin deze landen direct zijn geïnteresseerd. In^ officiële Nederlandse kringen had men gisteren echter nog geen uitnodiging ontvangen en men wist niet op welke punten de deelneming der Benelux-landen is bedoeld. Het beginnen der conferentie lokte verzet uit het Oosten. Een protest van achter het „ijzeren gordyn" tegen het bijeenroepen van de conferentie werd thans ook door Engeland van de hand gewezen! Ook JToego-Slavië, Polen en Tsjecho-Slowakjje protesteerden bij de Britse regering tegen de conferentie, welke zij een poging noem den om het Duitse vraagstuk te regelen, die in strijd met de meest vitale belangen des Europese naties was. Geen nauwkeurige termen. Wat de uitnodiging voor de Beneluxlanden betreft, weigenie men in officiële Condense kringen de termen van de uitnodiging nauwkeurig bekend te haken. Het is hierdoor nog niet duide lijk of de Beneluxlanden zelf zul len bepalen welke ..gendapunten voor hen van direct belang zijn. Den Haag wist nog niets. In officiële Nederlandse kringen had men gisteravond nog geen uit nodiging ontvangen. Men wist dus niet op welke punten de deelne ming der Benelux-landen is be doeld. Er werd overigens op ge wezen, dat deze landen reeds meermalen gehoord zijn maar nooit gelegenheid hadden alles uit te spreken wat zij op het hart hebben. Het gaat er om, dat de drie landen, die zo nauw betrok ken zijn bij het Duitse vraagstuk, over de oplossing daarvan -willen meespreken. Het was gisteravond nog niet bekend hoe de voorstellen op dit punt zullen lulden. Zodra hierin klaarheid zal zijn gekomen, zullen de voorstellen worden be zien in het kader van het verlan gen, dat zo herhaaldelijk ls ken baar gemaakt. Britse nota aan Sowjet- Zaken een memorandum overhan digd namens de drie regeringen. Het is opgesteld op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der drie landen, die vorige week te Praag is gehouden. De poging, om het Duitse vraagstuk te regelen, zo gaan de drie landen voort, zou Duitsland in een chaotisch broeinest veran deren en oorzaak worden van nieuwe agressie en een bedreiging ambassadeur overhandigd. voor de vreedzame ontwikkeling Evenals Frankrijk en de V.S. I va" Europa en zijn beschavong heeft de Britse regering het Sow-1 °ok b_? de, Volgde Staten jet-protest tegen het bijeenroepen bebben d<r drle !anden gezamen- van de driemogendhedenconferen- I iqk geprotesteerd. tie over Duitsland, van de hand gewezen. In een nota aan de Sow- jet-ambassadeur te Londen over handigd, zegt de regering, dat het bijeenroepen der conferentie niet tn strijd is met de overeenkomst van Potsdam, daar hierin niet de mogelijkheid uitgesloten wordt van een onderlinge bespreking over gemeenschappelijke belangen. Engeland heeft aanhoudend doch vergeefs getracht tot een demo cratisch verenigd Duitsland te ge raken. De oppositie der Sowjet- Unie, zo gaat de nota verder, heeft daarentegen verhinderd een economische eenheid tot stand te brengen, waarbinnen een vrije uit wisseling van voedsel en industrie producten mogelijk is, en op deze wijze een zware last op de schou ders der geallieerden gelegd. Het Joegoslaafs-, Pools-, Tsjecho-Slowaakse protest. De Tsjecho-Slowaakse ambasa- deur te Londen heeft op het Brit se ministerie van Buitenlandse Tevredenheid in republikeinse kringen. De „Nieuwsgier" schrijft, dat men in republikeinse kringen no^fel tevreden is over het jong ste debat in de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie. Dat Sastroamidjojo het woord heeft gevoerd acht men een duidelijk bewijs, dat de republi keinse positie in genen dele is veranderd. Republikeinse kringen menen te -weten, dat het rapport van de Commissie voor Goede Diensten ook de in vijf punten samen gevatte interpretaties der zes additionele politieke princpies Transportbedrijven in actie. „Wij de weg, de Staat de rail". Onder de slagzin „Ieder zijn deel wij de weg de Staat de rail", voeren de 11.000 trans portbedrijven, die tezamen het Nederlandse beroepsvervoer vor men, momenteel een uitgebreide actie tegen het wetsvoorstel autovervoer goederen (W.A.G.), dat kortgeleden bij de Tweede Kamer werd ingediend en bin nenkort zal worden behandeld. Om deze actie kracht bij te zettert en om bekendheid te geven aan hun inzichten hoe een wettelijke regeling voor het weg vervoer moet worden opge bouwd, hebben de beroepsver voerders in de afgelopen week hun vrachtauto's beplakt met slagzinnen en affiches, waarop hun wensen tot uitdrukking worden gebracht. Het voornaamste bezwaar, dat de transportondernemers tegen de W.A.G. aanvoeren is, dat naar hun mening, de gehele re geling „van bovenaf" geschiedt en dat aan het initiatief en de zelfwerkzaamheid van het be drijfsleven vrijwel niets wordt overgelaten. De export van fruit naar Engeland. Zoals gemeld, is onlangs tussen Nederland en Engeland een han delsovereenkomst gesloten. Onge veer 24 millioen pond sterling van de totaal voor 34 millioen pond sterling te exporteren goederen is bestemd voor agrarische produc ten. Wat het fruit betreft, worden door Engeland maximum honderd ton kas-aardbeien geïmporteerd I voor een nader te bepalen datum. In het najaar zullen nieuwe on derhandelingen gehouden worden over de levering van een centrale export van appelen. Het gelukte niet in het afgelopen jaar appelen naar Engeland te exporteren. Tienduizend ton peren zullen door Engeland ingevoerd worden. De Engelse regering zal in de loop van het seizoen beslissen, of im port tot 15.000 ton toelaatbaar is. Dit jaar is de mogelijkheid ge opend kersen in verse toestand naar Engeland te exporteren tot een maximum van 500 ton op indi- vjduële vergunning. Engeland zal maximaal zesdui zend ton druiven uit ons land. in voeren. De Engelsen overwegen evenals het vorig jaar een maxi mumprijs voor de Invoer van dit fruit vast te stellen. Door Nederland zullen maxi maal honderd ton perziken mogen worden uitgevoerd in 1948. Voor kruisbessen, bosbessen, diepgevroren fruit, vruchtenpulp en vruchtensappen zijn eveneens afspraken gemaakt. bevat. De „Sin Po" zegt in een com mentaar op de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, dat erkend moet worden, dat Kirby's voorstel om. aan de commissie grotere macht toe te kennen waarover het blad zich verbaast niet an ders kan worden uitgelegd dan als een aanwijzing, dat een ge deelte van de Commissie voor Goede Diensten geen vertrouwen schijnt te hebben in de oprecht heid van de Nederlandse poli tiek ten aanzien van Indonesië. Later hebben de Joego-Slavische en Poolse ambassadeurs een on derhoud met Bevln gehad. De diplomatieke correspondent van Reuter tekent hierbij aan, dat de Britse regering sympathiek schijnt te staan tegenover de wens van de Slavische landen om ge raadpleegd te worden met betrek king tot Duitse aangelegenheden. De ambassadeurs der drie betrok ken landen zouden een afschrift hebben ontvangen van het ant woord, dat Enjéland aan de Sow- jet-Unie zond. o Stichting Herbouw Walcheren gaat verdwijnen. Naar wij vernemen, zal binnen zeer afzienbare tijd de Stichting Herbouw Walcheren, die geduren de de periode na Mei 1940 tot he den,eerst als plaatselijke, Middel burgse instelling en later voor het gehele eiland, op zeer lofwaardige wijze de belangen der getroffenen heeft behartigd, worden geliqui deerd. Besprekingen hieromtrent zijn in de afgelopen weken met diverse andere instanties gevoerd. Het is de bedoeling om, zoveel dit mogelijk is, ,de gemeentebesturen in te schakelen. Dit zal echter voorlopig, vooral wat betreft de plattelandsgemeen ten, nog niet kunnen. Onderzocht wordt daarom, in hoevere de werkzaamheden door het Streek- bureau Walcheren kunnen worden overgenomen. Wat Middelburg en Vlissingen betreft, zal de overname-gemak kelijker zijn daar deze gemeenten over een beter geoutilleerd tech nisch en administratief appraat beschikken. Er zfjn ook besprekingen gaande om te komen tot een goed functi- onnërend Bouw- en Woningtoe zicht voor de andere gemeenten op Walcheren, welk apparaat zich zou kunnen belasten met werk zaamheden, verbonden aan de voorbereiding van de herbouw. EEN ONTMOETING STALIN—TRUMAN? De Russen zouden het voorgesteld hebben. Het Farijse blad „l'Intransl- geant" meldt, dat een zekere ge neraal Malinin, die als Sowjet- Russische vertegenwoordiger zou zjjn opgetreden, de Amerikaan Robert Murphy een ontmoeting te Stockholm van Truman en Sta lin heeft voorgesteld. Malinin zou hebben verklaard, dat hij van zijn kant brj het re gelen van een dergelijke ontmoe ting weinig moeilijkheden ver wachtte. Murphy zou hebben gezegd, dat de aanvallen in de Russische pers niet de geschikte sfeer voor een bijeenkomst van Truman en Sta- j ling hadden geschapen, waarop Malinin zou hebben geantwoord, I dat de aanvallen zouden ophouden, wanneer Wallace president zou zijn geworden. Murphy antwoordde hierop, al dus l'Intransigeant, dat Wallace mogelijk niet zou worden gekozen, doch de Russische generaal zou hebben gezegd, dat dit bij de vol gende verkiezingen wel het geval zou kunnen zijn. K. M. „De Schelde" on derhandelt over nieuwe schepen. Naar wij vernemen, onderhan delt de K. M. „De Schelde" te Vlissingen met de regering over de houw van twee vrachtschepen, bestemd voor Argentinië in het kader van het handelsverdrag, dat kort geleden tussen dat land en Nederland is afgesloten. Daarenboven worden onderhan delingen gevoerd over de bouw van twee torpedojagers voor reke ning der Nederlandse regering. Het spoorwegongeluk te Waedenswil. Tweede ongeluk binnen hall jaar op dit traject. Zoals wij gisteren reeds meldden, werden te Waedenswil aan het meer van Ziirich (Zwitser land) 20 personen gedood en tientallen gewond, doordat een trein met skiërs door de stootblokken heenreed, van een helling stortte en zich in een ge bouw van drie verdiepingen boorde. WAT OOGGETUIGE VERTELDE. Een ooggetuige van de ramp deelde aan United Press mede: „Alles ging zo snel, dat men zich nauwelijks realiseerde welk een ramp zich voor onze ogen voltrok. Ik zag de trein» met grote snel heid naar beneden razen recht op het huis aan. De passagiers keken uit de raampjes, doch niemand scheen zich er van bewust welk een ramp hun te wachten stond. De eerste drie wagons zaten vol mensen. Het dikke cementen stootblok aan. het eind van de lijn werd uit elkaar geslagen en naar alle richtingen verspreid, terwijl de trein nauwelijks vaart verloor. Toen sprong de locomotief Onge veer een meter de lucht in en ramde het drie verdiepingen grote gebouw. Er ontstond een geweldige rookzuil en er sloegen hoge vlammen op, die terstond weer werden gedoofd door het neervallende puin. Ik rende naderbij en zag de passagiers naar buiten kruipen. Van alle kanten klonk hulpgeroep, Terstond waren politie en brandweer aanwezig om de eerste hulp te verlenen". Trein verkeerd gekoppeld? De trein bestond uit tien rijtui gen. In de trein bevonden zich 349 passagiers, die van het ski-cen trum Sattel-Aegerl naar Waedens wil terugkeerden. De stationschef van Waedenswil heeft nog ge tracht de met grote snelheid van de steile helling naar beneden ko mende trein door het omgooien van een wissel op een goederen emplacement te laten uitlopen. Hij kwam echter juist te laat. De machinist van de veronge lukte trein is als een wonder aan de dood ontsnapt. Ofschoon het gehele huis boven de locomotief ineenstortte, kwam hy er met een zenuwschok en een paar verwon dingen af. De 61-jarige treinbegeleider Al- bert Sieber, die zich op de loco- Het spel kan beginnen! De drie Russen, die volgende week in Den Haag zullen deelnemen aan het wereldkampioenschap schaken, zijn in ons land aangekomen. V.l.n.r. Keres, Euwe en Smislow. DE TOESTAND EN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Tsjecho-Slowaakse communistische premier, Gottwald, heeft meegedeeld, dat er zeer spoedig een nieuwe regering gevormd zou worden. In de laatste 48 uur, zo zei hij, waren de standpunten van president Benesj en van hem „elkaar genaderd" en Gottwald ge loofde, dat Benesj na de politieke leiders geraadpleegd te hebben, zeker de l\jst van ministers zou accepteren, die hij hem zou voor leggen. Sociaal-Democraten wensen oplossing via het Nationale Front. De Sociaal-Democratische partij heeft thans een verklaring uit gegeven, waarin zijn verklaart, dat zij op het standpunt van de par lementaire democratie staat en dat zij een oplossing van de crisis wenst door middel van de coalitie van het Nationale Front. de Slowaakse regering de demo cratische leden ontslagen heeft en een geheel uit communisten be- Besprekingen. President Benesj, volgens Reu ter voormalig lid van de nationale Socialistische partij, heeft gisteren staande regering heeft gevormd, besprekingen gevoerd met rechtse leiders en leden der regering. Hg heeft eveneens een onderhoud ge had met de communistische eerste minister, Gottwald, en de commu nistische minister van Binnenland se Zaken, Nosek, die ervan be schuldigd was „openbare functies te Bolsjewiseren onder welke de veiligheidsdienst", hetgeen de aan leiding werd tot het aftreden van de president, Voor Jan Ursini, voormalige vlce-premier en parlementslid voor de Slowaakse democratische partg, is een bevel tot Inhechtenis neming uitgevaardigd. Ursini heeft zijn functie op 13 Oct. 1.1. neergelegd, na de berich ten over de ontdekking van een complot ln Slowakjje, waarbij le den van zijn departement waren betrokken. Volgens een officiële verklaring van het departement van binnen landse Zaken werdën Tsjecho- Slowaakse paspoorten slechts voor reizen naar het buitenland ge schikt verklaard, als zij voorzien waren van een exit-vergunning van het departement. Deze exit- vergunnftlg zou slechts gegeven worden in gevallen van dringende reizen in het belang van de staat of van spoed-zakenrelzen, welke geen uitstel toestaan. Sedert gisterenmorgen staan met 'geweren gewapende politie manschappen op wacht bij ver schillende officiële gebouwen in Praag. Benesj zal binnen enkele dagen een radiorede houden „waarin hg uiteen zal zetten, dat zijn opvat tingen zoals steeds gebaseerd zijn op parlementaire democratie. De rede van Benesj ls bedoeld als ant woord op duizenden telegrammen, welke hij ontvangen heeft van per sonen, die aan de grens terugge stuurd zijrf omdat zij niet de ver eiste uitreisvergunning hadden. Uit Bratislava wordt gemeld, Communiqué Slowaakse democratische partij. Het presidium van de Slowaaks- democratische party heeft in een communiqué uitgegeven na een speciale bijeenkomst naar aanlei ding van de jongste politieke ont wikkelingen, verklaard de handel wijze van de partij-vertegenwoor digers in het kabinet goed te keu ren. De party beschouwt zichzelf nog steeds als deel uitiflakend van het Nationale Front van Tsjechen en Slowaken en wyst de bewering, dat zij in de oppositie zou zijn, van de hand. Twee kapiteins gearresteerd. Twee kapiteins van het Tjsecho- Slowaakse leger, Teichman en Nemecek, beiden leden van de Na tionale socialistische partij, zijn gearresteerd „omdat zij van plan waren het Praagse radiozendsta tion te bezetten of, indien zij hier in niet zouden slagen, de zendap paraten te vernielen", aldus deelt radio-Praag mede. Zij zouden pa pieren bij zich gehad hebben, wel ke aantoonden, dat zij betrokken waren bij spionnage voor de natio nale socialistische party om een actie tegen de staat te beginnen, openbare gebouwen te bezetten en tot een broederstryd op te hitsen.' Binnenkort weer slaolie. Het voornemen bestaat ln de komende voorzomer voor alle leef tijdsgroepen één rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar te stel len. Dit zal betekenen, dat op een bon dezelfde hoeveelheid slaolie zal kunnen worden gekocht als in Augustus en December 1947 in di stributie werd gebracht. Wegens een zeer groot tekort aan flessen, hetgeen een vlotte di stributie dreigt te verstoren, wor den de huisvrouwen verzocht de spijsoliefiessen zo spoedig mogelijk bij de leverancier, respectieveiyk handelaar in te leveren. Vincent Auriol, de eerste pre sident van de vierde Franse re publiek, heeft Zondag met een plechtige kransleggmg de nage dachtenis geëerd van hen, die 100 jaar geleden gestorven zijn voor de tweede republiek. Het kaasrantsoen 15 Maart weer op het oude peil. Met Ingang van 15 Maart a.s. zal het kaasrantsoen geheel op het oude peil worden gebracht. Van die datum af zullen de vol wassenen van 21 jaar en ouder (houders van A-kaarten) en kin deren van 5 tot en met 14 jaar (houders van C-kaarten) 200 gram kaas per week ontvangen en de z.g.n. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (houders van B- kaarten) 150 gram. De ransoenen voor de leeftijdsgroepen D en E dat zijn de allerjongsten wor den op het niveau gebracht van 50 gram per week. motief bevond, stierf een heldhaf tige dood, toen hij, hoewel ziende dat een botsing nauwelijks meer zou kunnen worden voorkomen^ ondanks de enorme snelheid van de trein over de tender naar het eer ste rytulg klom en zelf de hand rem ln werking stelde. Een ogen blik later werd hy door de ln elkaar schuivende rijtuigen ver pletterd. Het treinpersoneel had de waar schuwingssignalen van de machi nist niet kunnen horen, omdat de trein met zulk een enorme snel heid naar beneden stormde, dat het gierende geluid van de wielen het gefluit van de machinist over stemde. Over de oorzaak van de ramp tast men in het duister. Spoor wegautoriteiten deelden United Press mede, dat tal van veilig heidsmaatregelen by de Zwitserse bergspoorwegen zijn getroffen ter voorkoming van ongelukken. Iede re trein is voorzien van drie af zonderlijk werkende reminstalla- ties. Bovendien ls er op de plaats waar het ongeval geschiedde, een zeer lage maximum-snelheid vast gesteld. Ben machnist van de Zwitsers» spoorwegen, cHe geregeld op het bewuste traject rijdtzeide, dat het hem een raadsel was hoe het ongeval heeft kunnen gebeuren. Of de trein moest verkeerd zijn gekoppeld of de jonge machinnist moet volkomen zijn hoofd zijn kwijtgeraakt. Een tragische samenloop van omstandighedenis wel, dat op het zelfde traject ongeveer zes maan den geleden eveneens een spoor wegongeluk heeft plaats gevonden waarbij ook twintig personen het leven verloren hebben. Dc ontploffing tc Jeruzalem. De Arabische guerillaletde», heeft verklaard, verantwoordeiyk te zijn voor de lievige ontploffing \yelke zich kort geleden te Jeru zalem heeft voorgedaan. Hy zeidei dat dit een repressallle was voor de aanslagvoet de in een mand verborgen bom op de Arabische markt, waarbij zes Arabieren ge dood en 32 gewond werden. Abdoel Hoeseinni, die nu bevelhebber ia van de Arabische strijdkrachten in Jeruzalem, dreigde met „nog meer strenge repressailles". In een riadiouitzending ver klaarde de Haganah, dat de Moef- ti van Jeruzalem Abdoel Kader gelast had de verantwoordelyk- held voor de daad op zich te ne men. Prinselijk gezin naar Zwitserland. Het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana deelde het A.N.P. mede, dat het Prinselijk gezin het voornemen heeft in het midden van de maand Maart voor enige weken met vacantie naar Zwitser land te gaan. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. In de gisterenmiddag gehouden raadszitting kwam als één der voornaamste punten ter sprake het voorstel tot wyziging van de verordening op de vermakelijk heidsbelasting. Ir. M. de Vink (Arb.) betreurde het, dat ook de concerten en to neelvoorstellingen met een cultu reel doel onder de 20 -categorie vallen. Dit moge mogehjk zijn ln plaatsen, waar orkesten en toneel gezelschappen worden gesubsidi eerd, in Middelburg is dit niet ver antwoord, daar als gevolg van de ze verhoging de entréepryzen, die toch al hoog zijn, nog meer zullen stggen. Hy stelde voor, na te gaan, of het mogelijk is, voor bovenge noemde culturele gebeurtenissen de belasting op 10 te handhaven. Indien dit niet mogeiyk is, kun nen de betrokken verenigingen wellicht door de gemeente worden gesubsidieerd. Hij achtte de verhoging voor vermaak en sensatie, die over 't algemeen op eed laag niveau staan, niet zo vreselijk. De taak der overheid is de publieke „smaak" in de goede richting om te buigen. Hy voorzag, dat wan neer de belasting op bioscoopvoor stellingen wordt verhoogd, het peil der films zal dalen. Tenslotte stel- dat Gustav Husak, voorzitter van de hy voor aan het Dep. van O., K. en W. een verzoek te richten, een commissie in het leven te roe pen, die zich met de keuring van films op hun artistieke waarde zal belasten met het oog op de bepa ling van het percentage der be lasting. Mr P. v. Empel (C.H.) onder schreef het eerste voorstel van Ir de Vink, doch achtte het tweede voorstel onuitvoerbaar. Hq was van mening, dat de marge van 35 en 45 voor de exploitanten een stimulans zal zijn om goede films te draaien. De heer J. S. Hoek (A.R. achtte het niet de taak der overheid films op artistieke waarde te be oordelen. Dit moeten commissies uit de burgerq in breed verband doen, zoals dit momenteel door de C.F.A. gebeurt. De verhoging van liet percentage is betrekkeiyk ge ring, nu het vermaak etc, stijgt, zal daarvan' ook de gemeente haar deel dienen te ontvangen. Dit is een zuiver fiscale maatregel en men moet hier niet allerlei andere dingen bijhalen. De heer M. Wattel (A.R.) ver zocht een uitzondering te maken voor de buurtverenigingen, die wel eens muziek laten maken etc. voor hun leden. De mogelijkheid zich aan slechte films te onttrek ken bestaat;het publiek moet wor den opgevoed, doch het initiatief ligt niet by de overheid. De heer A. J. Schot (S.G.P.) sprak de hoop uit, dat de belas tingverhoging geheel zal worden aanvaard en dat dit op het ver maak een invloed ten goede zal hebben. Wat de C.F.A. doet, is ge heel verkeerd, zy is een aanfluiting van het christendom. Tegenwoor dig ziet men bij tal van christe nen biljetten voor de ramen han gen, die opwekken tot bioscoop bezoek. Voorts deed hij een beroep op de burgemeester, zo weinig moge- lqk toestemming te geven voor dansen op Zondag. Wethouder J- W. Kögeler ont ried de belasting voor concerten etc. op 10 |e handhaven en de betrokken verenigingen te subsidi ëren. Er is voor dat laatste reeds enige duizenden guldens uitge trokken. Bovendien ls het tarief der Con cert en Gehoorzaal uitzonderlijk laag. Tenslotte kan men niet de éne groep boven de andere bevoor rechten. De heer Schot antwoordde hy, dat de juiste wijze om het ver maak te beteugelen niet is de ver hoging van belasting. Getracht moet worden de Chr. beginselen in ons volksleven meer te doen door dringen. Belastingverhoging ls een goedkope bestrijding, a.h.w. met het zwaard. de overheid het zwaard niet tever geefs draagt. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Verkoop gronden. Tegen het voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel erf pachtgrond aan de Blauwedijk aan de heer C. G. A. Huybregts ad f 12.50 per M? voor het bouwen van een garage had de heer J. SS. Hoek (A.R.) ernstige bezwaren. Hq voorzag hierdoor een belem mering van het verkeer. De erf pacht (18 jaar) dient te worden gehandhaafd en er mag niet tot verkoop worden overgegaan. De heer M. Wattel (A.R.) viel de heer Hoek bij. Ir. M. de Vink (Arb.) achtte deze handelwijze on billijk t.o.v. de betrokkene, daar deze reeds in het bezit van een bouwvergunning is. Weth. L. J. v. t Westende acht te het van groot belang, dat hier aan de rand van de stad een ga rage komt. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 13S stemmen. oJ DE BILT ZEGT: j Vrj) zonnig. Weersverwachting geldig tot hedenavond. Op het midden van de dag en voornameiyk in het Noord-Westen van het land lichte dooi, overigen» meest lichte vorst. Vrywel overal droog weer met veel zonneschijn. Zwakke tot matige Noord-Ooste- De heer Schot repliceerde, dat lijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1