Hevige explosie verwoest Joods centrum van Jeruzalem. Noy geen beslissing over grotere bevoegdheden Commissie van Drie. Communisten grijpen naar de macht in Tsjecho-Slowakije. Wordt Bevin Churchill's volgeling -Goed nieuws voor- de kruideniers. Slowaakse volksrepubliek uitgeroepen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onder curatele. Wel v Anti-Britse demonstraties dwingen soldaten binnen kazernes te blijven. Engeland wil verdelingsplan wel steunen maarniet uitvoeren DE GEBRUIKELIJKE PROCEDURE 'BINNENLANDS 70URNAAL Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Wolstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 879. Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 23 FEBR. 1948. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr JV. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFS TRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dnsdag: Zon op 7.40 u., onder 18.08 u. Maand op 17.46 u„ onder 8.06 u. Volle Maan 18.16 u. Hoogwater te Missingen. Dinsdag 24 Februari: 124 u. 2.10 m„ 13.53 u. 2.29 m. zeer ons Koninkrijk vernederend' voor is de gang van zaken in Indië Ondanks alle waarschuwingen van de oppositie, is, dank zij de krachtige steun van Prof. Romme, het accoord van Ling- gadjati aanvaard. Door dit accoord, waarbij het gezag van de republiek over Java en Sumatra officieel werd erkend, kreeg de republiek de kans, deze voor ons land interne aangelegenheid, voor de Veilig heidsraad te brengen, met het gevolg, dat we werden opge scheept met de Commissie van Drie, niet ten onrechte aange duid als de Commissie van kwa de diensten. Van verschillende kanten is toen gewaarschuwd tegen het gevaar, dat deze Commissie zich aanmatigen, dat zij niet heeft. En niet zonder reden. Een telegram uit Lake Succes meldde dezer dagen, dat een woordvoerder der Commissie had verklaard, dat haar taak zeer goed kan uitgroeien tot oppertoezicht. Dat heette toen een mis verstand. De correspondent had het ge sprokene verkeerd weergegeven. Maar wat enkele dagen ge leden „misverstand" heette, wordt nu officieel door de Com missie van Drie in de Veilig heidsraad bepleit en door an deren voorgesteld. De heer Kirby, het Australi sche lid van het driemanschap, verklaarde, dat de tijd gekomen was voor de Commissie om voortaan ongevraagd, op eigen houtje, voorstellen aan beide partijen te kunnen doen. De vertegenwoordiger van de Repoeblik was het er gloeiend mee eens. Hij verzocht de Com missie van Drie het oppertoezicht over het Indische beleid te geven. Daarmee zou de door Djokja zo gehate souvereiniteit van Nederland doorbroken zijn. Daarna sprak de Australiër Forsyth. Hij brak een lans voor de Repoeblik en eiste eveneens voor de Commissie de boven genoemde rechten op. Canada heeft een resolutie in gediend, waarin de Commissie verzocht wordt haar „goede diensten" voort te zetten. Ver moedelijk zal deze resolutie in overleg met Australië worden uitgebreid in die zin, dat de heren inderdaad het recht wordt toe gekend om zelfstandig met aller lei voorstellen aan te komen, terwijl Australië een nog kras ser amendement overweegt, waarbij de supervisie voor de Commissie wordt opgeëist. Wat zal Nederland nu doen? Van gezaghebbende zijde is vorzekerd, dat Nederland geen supervisie zal aanvaarden. Wij maken ons echter wat dit betreft geen illusies. De tot nu toe opgedane er varingen wettigen de vrees, dat de regering, die reeds zo vaak overstag is gegaan, als het er op aankomt wel weer in haar schulp zal kruipen en b.v. onder protest zich bij deze nieuwe rechtsschending zal neerleggen. Dat zij «iet de moed zal heb ben, haar gezag te laten gelden. En zo gaat het van kwaad tot erger. Toestand in Palestina dreigender dan ooit De Ben Jehudastraat, eens het meest elegante en ruime winkel en wooncentrum van Jeruzalem is gisterochtend door een hevige explosie in een brandende ruïne veranderd. Hoeveel doden zijn te betreuren is nog niet bekend, maar* het zijn er vele, want de explosie, die de grootste genoemd wordt sinds het uitbreken van de onlusten, deed de ruiten in meer dan een mijl in de omtrek breken. Na de explosie keerde de bijna hysterische menigte zich tot de Britse politie en soldaten, wien zjj van de ontploffing de schuld ga ven, hoewel de Arabieren toegaven, dat zy de schuldigen waren. Tegen zonsondergang had opnieuw een ontploffing plaats. Een ooggetuige verklaarde, dat er onmiddellijk na de explosie pa niek uitbrak, overal zag men lij ken liggen en de mensen, die bar revoets in nachtkleding naar bui ten liepen, wondden hun voeten aan het glas, dat op de straten verspreid lag. Velen werden door de kracht van de ontploffing uit hun bed ge worpen. En een massieve rook kolom steeg meer dan 100 meter hoog in de lucht. Joodse reddingsploegen werkten uit alle macht om de slachtoffers die men hoorde kreunen of gillen, van onder het puin te bevrijden. Ofschoon met niet weet, hoe de ontploffing ls veroorzaakt, doen g-ruchten de ronde, dat men 's nachts drie vrachtwagens in de Ben Jehuda straat had gepar keerd. Een van de vrachtwagens zou zijn weggereden, waarna dej twee anderen zouden zijn geëx- plodeerd. Men heeft inderdaad de overblijfselen van een vrachtwa gen in een grote krater in het midden van de straat gevonden. Andere geruchten, dat zich ge- uniformeerde mannen ln de vrachtwagens hebben bevonden, heeft onder de bijna hysterische menigte tot antl-Brltse demon straties geleid. Britse politie en soldaten, die al reddingsploegen te hulp waren gesneld, moesten worden teruggetrokken toen de demonstraties toenamen, en Joden met revolvers, geweren en hand- Bij anti-Britse demonstraties na de explosie werden nl. drie Britse militairen door Joden gedood en een Britse pater gewond. Bij de ontploffing kwamen vijf Britse soldaten om het leven en werden er zes gewond. 's Avonds vond een tweede ont ploffing plaats, daarbij tevens ge volgd door vuur van automatische wapens. Drie leden van de Britse strijdkrachten vonden de dood toen Joden dezelfde avond een troepen verblijfplaats met mortiervuur be stookten. De tweede ontploffing werd ver oorzaakt door drie mortiergrana ten, die achter de centrale ge vangenis te Jeruzalem vielen. Hierbij werden drie Arabieren ge dood en drie gewond. Volgens betrouwbare Joodse bron zijn er thans in totaal 51 doden. Geheel Palestina wacht thans op de repressalllemaatrege- len van de Irgoen Zwai Leoeml, die door de commandant van deze Joodse verzetsorganisatie zijn aan gekondigd. Een Brits soldaat werd doodge schoten en een andere ernstig ge wond toen zij in een Joods hos pitaal werden verbonden. Dreigement van de Irgoen. Naar wij nog nader vernemen heeft de Joodse verzetsbeweging Irgoen Zwai Leoemi, die de Brit ten verantwoordelijk stelt voor de bomaanslag te Jeruzalem, te ken nen gegeven dat alle Britse strijd krachten in uniform, die zich in de Joodse wijken van de stad ver tonen, moeten worden gedood. De wachten bij de officiële ge bouwen zijn verdubbeld. De radio zender van de Haganah heeft mee gedeeld, dat bij de bomaanslag 42 mensen zijn gedood en 132 ge wond. De Haganah heeft een be roep op de Joden gedaan zich niet aan wraaknemingen te buiten te gaan. Landmijnen rondom Jeruzalem. Naar men meent te weten zou den landmijnen gelegd zijn rond om de Joodse wijk van Jeruza lem, die langs elfectrlsche weg tot ontploffing zouden worden ge bracht, indien Blitse militairen de wijk binnen komen. De toestand schijnt zo gespannen te zijn, dat een enke) incident tot een bloedige veldslag aanleiding zou kunnen geven. Op strategische punten in Jeruzalem staan pantserwagens gereed om ln actie te komen, evenals extra manschappen van politie en leger. zegt CREECH JONES. TOESTAND ZEER ERNSTIG. „Wjj willen het plan van de V.N. op alle wijzen steunen, maar het niet ten uitvoer brengen". In dien echter het Palestijnse bestuur in zijn hulp aan do commissie granaten door de straat liepen en I wordt belemmerd, moet dit wor- schreeuwden, dat de Engelsen aan' de ontploffing schuldig waren. De Engelsen zijn thans geconsigneerd binnen de kazerne te blijven. De ziekenhuizen van Jeruzalem zijn reeds overvol en men heeft huizerf en schepen als noodhospi talen Ingericht. Franse vliegboot veron gelukt? Een zes-motorige vliegboot van de Air-France, die Zaterdag op weg was van Le Havre naar Bor deaux, wordt vermist. Er bevinden zich 19 personen aan boord. Men gelooft het vliegtuig het laatst ge zien te hebben boven Cherbourg, waar een sneeuwstorm heerste. Het vliegtuig heeft geen apparaat om ijsafzetting te voorkomen. Volgens later binnengekomen berichten, gelooft men het wrak van het toestel te Saint Vaast le Houge bij Cherbourg te hebben gevonden. den geweten aan de ongeregelde toestanden, waarin het zijn func tie moet uitoefenen". Aludus verklaarde de Britse mi nister van Koloniën Creech Jones, tijdens een gisteravond gehouden radio-debat van een der universi teiten van Chicago. Hrj verklaarde veniar nog: „Z<4(fL. gauw de commissie der V.N. In Palestina komt, zal het met de zelfbeheersing der Arabieren zijn gedaan. De Britten hebben zich reeds getroost, thans is de beurt aan de andere landen gekomen. Laat niemand zich ontveinzen, dat de tóestand zeer ernstig is. De Britse troepen, die volstrekt onpartijdig optreden, hebben tot dusver een openlijke burgeroorlog weten te voorkomen, doch aan beide zijden heeft men zijn toe vlucht genomen tot geweld. Het bestuur en de normale diensten kunnen slechts met de grootste ■moeite worden gehandhaafd". Minister van den Brink heeft woord gehouden; voor enkele kruideniersartikelen ls een margeverhoging toegestaan. Deze verhoging, welke 2 cent per ons uitmaakt, zal gelden voor biscuits, fabriekmatig be reide koekjes, gevulde chocola stukjes, gevulde repen, bonbons en suikerwerken. De nodige stappen, om op zeer korte termijn tot wijziging van de bestaande prijsregeling te komen, zijn door de betrok ken Instaties reeds genomen. Voor chocoladeproducten heeft deze regeling inmiddels haar beslag gekregen. De prijs van een gevulde reep wordt 11 cent. De margeverhoging mag niet worden toegepast op pure cho colade repen en chocolade pro ducten waarvoor ultzonderlngs- prijzen zijn vastgesteld. Overwogen wordt, of de marge nog ten gunste van de kruidenier bij enig ander pro duct kan worden verhoogd. Spoorwegongeluk in Zwitserland. Naar de Zwitserse radio meldt is een trein, die onderweg was naar Zurich, ontspoord en tegen een gebouw gereden, Vier wagens werden ln elkaar gedrukt en men vreest, dat het aantal doden en ge wonden groot is. De trein was overvol met men sen, die van de wintersport terug keerden, Te Waedenswll, waar moest worden gestokt, weigerden de remmen en de trein reed met grote snelheid een zijspoor op met het noodlottige gevolg. Aantal leden van communistische partijen. Er zijn thans vijf millioen com munisten ln Joego-SIavië, Polen, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Roemenië en Albanië, aldus een commentator van radio Mos kou. Vóór de oorlog hadden de communistische partijen in deze landen slechts 160.000 leden. De Franse communistische partij, al dus de commentator heeft onge- ceer een millioen leden (vóór de oorlog 300.000), de Italiaanse par tij 2.283.000 (15.000) en de Chine se partij ongeveer 2.700.000 (600.000). veel opofferingen voor Palestina gemaakt. Het in 1937 gesloten non-ag- gressiepact tussen de Chinese re publiek en de Sowjet-Unie is auto matisch met 2 jaar verlengd, daar geen der belde partijen van het recht tot opzegging gebruik heeft Autobus in rivier gereden. Niet ver van de Italiaanse grens is een autobus met wintersport liefhebbers, van valloires op weg naar Lyon, geslipt en in een ri vier gereden. Tot dusver zijn 9 lijken geborgen. INDONESISCHE KWESTIE IN VEILIGHEIDSRAAD. By het begin van de vierde dag der beraadslagingen in de Veilig heidsraad over de Indonesische kwestie was de algemene verwach ting, dat een beslissing zou kunnen worden bereikt. Van de zijde der Nederlandse delegatie werd echter nog geen aanwijzing ver kregen, welke houding zij zal aannemen jegens de Chinese voor stellen, betreffende overneming van het voorstel-Kirby om de Com missie voor goede diensten te machtigen uit eigen initiatief voor stellen te doen ter bespoediging van de politieke overeenkomst. Deze Chinese amendementen op het Canadese resolutie-voorstel vormden het zwaartepunt der debatten. Voordat de bijeenkomst werd verdaagd werd door Columbia een araendement ingediend. Nadat de republikeinse afge vaardigde, Sastro Amldjojo, die de Chinese voorstellen ondersteunde, geprotesteerd had tegen het hou den der derde West-Java-confe- rentie, de volksstemming op Ma- doera en de pogingen tot stichting van een Negara Oost-Java, be schuldigde de Columbiaanse afge vaardigde Lopez, de commissie er van een voldongen feit te stellen dat „voor een groot gedeelte door wapengeweld geschapen was". Forsyth, de Australische gede legeerde zei, dat alle commissie leden in beginsel steun gaven aan Kirby's verzoek. Hij steunde het Columbaanse voorstel. De Argentijnse afgevaardigde zag geen noodzaak ln uitbreiding der bevoegdheden en ondersteunde de Canadese resolutie. Mr van Kleffens diende van repliek. Hij aanvaardde de gedachte van het verlenen van het recht van initiatief aan de commissie ter za ke het doen van voorstellen, doch verklaarde zich tegen toestem ming tot publicatie van voorstel len zonder toestemming van beide partijen, daar dit de bevoegdheid van de commissie te buiten zou gaan. Hij verzette zich er krach tig tegen dat een scheidsrechter lijke macht, als leidinggevend, een oplossing zou opleggen, welke wrijving of erger zou kunnen ver oorzaken. De protesten inzake de deelstaten wees hij van de hand, onder het argument dat deze niet door Nederland in het leven wa- •ren geroepen. Voordat de bijeenkomst werd verdaagd, werd door Columbia een amendement ingediend, waar bij de partijen worden uitgenodigd hun pogingen met hulp van de commissie te richten op spoedige uitvoering van de Renvllle-begin- selen, teneinde klaarheid te ver schaffen ln kwesties waarbij me ningsverschil rijst. Bij het amendement werd tevens bepaald, dat de commissie haar werkzaamheden voortzet met de middelen welke zij geschikt acht. Ook Australië, Djokja's spreek buis, stelde een amendement voor, waarbij de commissie wordt toe gestaan, naar eigen goeddunken te besluiten om voorstellen al dan niet openbaar te maken. Daar Australië geen lid van de raad ls, werd dit amendement niet als for meel beschouwd. De bespreking werd hierop ver daagd tot Donderdag. Zoals we reeds meldden is aan het eind van de vorige week In Tsjecho-Slowakije een politieke crisis uitgebroken door het aftreden van twaalf burgerlijke ministers in het Kabinet-Gottwald. De crisis brak uit ais gevolg van een geschil niet de communistische ministers over het aanstellen van communistische partijfunctionnarissen in het politieapparaat. De communisten zagen er direct wat in en spraken bij monde van Gottwald van „een complot tegen.de staat". Volgens hen was een sa menzwering ontdekt toen een onderzoek werd ingesteld naar de beweringen van een socialistisch blad, dat „staatsvijandige elementen", functies in de regering bekleedden. De communisten kondigen grote betogingen voor een nieuw „volksfront" aan. Voor de politieke hond werd ook een bijbehorende stok gevonden. De samenzwering zou voorbereid zijn door aanhangers van generaal Lew Prchala, die ln 1945 werd gedegradeerd omdat hij zich tijdens de oorlog verzet had tegen de Tsjecho-SIowaakse regering ln Enge lend. De vermoedelijke leider zou een zekere Raihl zijn, die in ver binding heeft gestaan met de Poolse generaal Anders, de vroegere bevelhebber van de Poolse troepen in Italië. Hij complotteerde met aanhangers van generaal Prchala en verzameld militaire gegevens voor „zekere vreemde mogendheid". Voorts had hij pamfletten, ge richt tegen de regering, verspreid en een staatsgreep voorbereid. Radio Moskou ging nog verder. Radio Moskou ging nog verder. Deze zender suggereerde, dat de Amerikaanse ambassadeur te Praag, Laurence Steinhardt, „een teken" zou hebben gegeven, waar op de niet-communistische minis ters prompt zouden zijn afgetre den. Hoewel ambtenaren van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken de door Radio Moskou gedane suggestie ridiculi seerden gaf men in officiële krin gen toch uiting van bezorgdheid over de ontwikelingen te Praag, waarbij o.a. nog kwamen de ver klaringen van de communistische minister-president over het ont dekken van een complot en de aankomst te Praag van de Sow- jet-Russisehe onderminister van Buitenlandse Zaken Valirian Zo- rln. Zy achtten de „klaarblijkelijke gelijkenis tussen deze stapen de gebruikelijk geworden procedure, welke de communisten gevolgd hebben by het overnemen van de macht in alle Oost-Europese sta ten". Informele besprekingen te Djokja? Volgens betrouwbare te Batavia ontvangen berichten gelooft men, dat te Djokja informele besprekin gen zijn begonnen om de republi keinse deelneming aan een fede rale interim-regering voor Indo nesië te regelen. Van Nederlandse zijde wordt vernomen, dat de Nederlanders geen nieuwe voorstellen hebben gedaan, doch dat de mogelijkheid bestaat, dat het nieuwe Ameri kaanse lid van de commissie van goede diensten, Coert Dubois, voorstellen aan de republiek heeft gedaan. Dubois is gisteren naar Djokja gevlogen. dan koud, de schaatsen worden weer voor de dag ge- het ijs geprobeerd. De Volendammers zijn er vlug bij te kijken of zij al een streekje kunnen maken. Geen twee-partijen-regering. U. P. verneemt, dat de sociaal democraten een comunistisch voorstel tot het vormen van een twee-partijen-regering van de hand hebben gewezen. Het afwij zende besluit werd bekrachtigd door een meerderheid in de socia listische partijraad echter niet met algemene stemmen. Dp linkervleu gel stemde voor het communisti sche voorstel. De sociaal-democratische partij blijft evenwel op het standpunt staan, dat een verbreking van het Nationale Front niet is gewenst. De ministers, die aftraden beho ren tot de Tsjechische nationale socialisten, de katholieke Volks partij en de Slowaakse democra tische party. De Tsjecho-SIowaakse commu nisten, geleid door Gottwald, ver zochten president Benesj het ont slag van de twaalf nlet-communls- tische ministers van de coalitie regering te aanvaarden. Zij wensten voorts, dat de pre sident terstond onderhandelingen beginnen zou voor het bezetten van de opengevallen plaatsen ln het kabinet. Volksrepubliek uitgeroepen. Nader werd bevestigd, dat Hu- sak, de comunistische voorzitter van de Slowaakse raad, de Slo- waakse-democratisehe leden van deze raad heeft ontslagen. Op een massa-vergadering te Bratislava 'heeft Husak, volgens radio-Praag, Zaterdagavond verklaard: „Wij zijn niet meer een bour- geois-republiek doch een volksre publiek. Ik doe een beroep op de vertegenwoordigers van alle ver zetsbewegingen en op alle arbei ders, opdat wij definitief de funda menten van de republiek kunnen leggen. De Slowaakse democraten had den, vplgens Husak, voor de twee de maal in een korte periode een politieke crisis veroorzaakt. Poli tieke partijen, die thans in de op positie waren en weigerden een nationaal front te vormen onder Gottwald, moesten, volgens Husak niet in bet provinciaal bestuur blijven. De voorzitter van de Slowaak se communistische partij Slrokl drong aan op de vorming van een regering «onder, zoals hjj het noemde „reactionnaire ministers". SENSATIE OF POLITIEK Churchill's radiorede, die hij de vorige week Za terdag heeft gehouden en waarin hij de Labour - regering ervan beschuldigde, dat zij „de Britse Bull dog achter z'n eigen staart liet aanlopen tot hij draaierig werd" schijnt, wanneer wij de Londense correspondent van. het Warschause blad „Zycie Warszawy" moeten geloven, Bevin tot inkeer ge bracht te hebben. Volgens dez© correspondent heeft Bevin in het geheim bespre kingen gevoerd over het uittreden uit de Labourpartij en toe treden tot de Conservatieve party. Churchill zou zich echter hier tegen verzet hebben, omdat Attlee's toetreden niet in het belang van de Britse politiek zou zijn. Onder geheimhouding Dit alles klinkt natuurlijk een beetje vreemd, maar volgens de correspondent heeft een medewer ker en vertrouwde van Attlee een perscorrespondent van het vaste land onder geheimhouding mede gedeeld, dat Bevin de leiding van de Labourpartij heeft gewaar schuwd, dat hij de regering en de partij zou verlaten, indien hij niet volledige vrijheid van handelen krijgt op het gebied der buiten landse politiek. De leiding der Labourpartij zou vernomen hebben van een onlangs tussen Churchill, Eden en Woolton •gehouden conferentie, die bijeen geroepen werd, nadat Bevin Churchill reeds van zijn plannen op de hoogte had gesteld en waar op Eden en Woolton Bevin's toe lating tot de Conservatieve partij voorstonden, indien hij met Labour zou breken. Churchill zou er zich echter tegen verzet hebben en er de nadruk op hebben gelegd, dat Bevin's openlijke toetreding tot de Conservatieve partij niet in het belang van de Britse politiek zou zy n. Churchill zou met instemming van de andere Conservatieve lei ders Bevin persoonlyk aangeraden hebben in de Labourparty te bly- ven ten einde in geval van v&rzet van bepaalde ministers tegen zyn politiek een regeringscrisis uit te lokken en beloofd hebben, dat de Conservatieven in geval van een dergelijke crisis bereid zouden zyn een coalitieregering te vormen met Bevin aan het hoofd. Men houdt het er ln Londense kringen voor, dat cfè leiding van de Labourpartij op aandringen van Attlee op het ogenblik in ge heime zittingen de binnen- en bui tenlandse politiek van de regering bespreekt en tracht een compro mis te vinden, waardoor Bevin gedwongen zou worden zyn hou ding te wijzigen. Beierse wensen. Beieren wenst dezelfde onafhan kelijkheid als Oostenrijk en uitzet ting van 400.000 ..Pruisen", heeft Joseph Baumgartner, een be stuurslid van de Beierse Christe lijk Sociale partij, gisteren ver- Iklaard. Hij eiste voorts sluiting van de Beierse grenzen, verzoe ning met Frankrijk en een zuive ring van de pers van Pruisische invloed, aldus meldt het Duitse persbureau Dena. Een korte, felle brand in de achterbouw van café „De Pianco" aan de Regentesselaan te 's-Gra- venhage heeft Zaterdagavond het leven gekost aan de ongeveer drie maanden oude baby Johnny Fran cé. Het kin.d is in zijn bedje ver brand. De vader van de baby behoort tot de bemanning van „De Veen- dam". Hij is op het ogenblik op zee. De Christen Vrouwenbond zal niet deelnemen aan de tentoonstel ling „De Nederlandse Vrouw 1898 1948", welke ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van de Koningin dit jaar te 's-Gravenhage wordt georgani seerd, omdat de tentoonstelling op Zondag geopend zal blijven. „Marijke dankt U hartelyk voor het prachtige speelgoed, onze bes te wensen voor de herstellende mi litairen van land-, zee- en lucht macht". Aldus luidde het telegram dat het Prinselijk paar naar de jongens in Indië stuurde n.a.v. hun sympathiek gebaar. Minister Mansholt is uit Rome teruggekeerd, waar hij als voor zitter der Ned. delegatie aan de 5-daagse besprekingen der F.A.Ó. deelnam. Ook de fiscus leeft mee met de jongens overzee, dit bleek toen een stoottroeper uit Breda, na 2 >/2 jaar Indië, terugkwam en de- Zelfde dag een deurwaarder aan de bel hing met een dwangbevel De aangelegenheid kon blijkbaar geen dag meer uitgesteld worden! Engelse nota aan Egypte over Soedan. Engeland heeft een nota aan Egypte, waarin het voorstelt, dat de twee regeringen onmiddellijk besprekingen zullen voeren over constitutionele hervormingen in de Soedan, gepubliceerd. Naar verluidt, heeft Egypte tot dusver hierin niet toegestemd, doch men verwacht, dat voorbereidingen voor de conferentie weldrag zullen zijn voltooid. LAATSTE NIEUWS. Incident te Wenen. Britse en Amerikaanse diploma tieke vertegenwoordigers hebben gistermiddag efen concertgebouw te Wenen verlaten als protest te gen wat zij noemden beledigende opmerkingen door de Sowjet-com- mandant Koerasof. Deze sprak in tegenwoordigheid van de Oosten rijkse kanselier, Figl, en vertegen woordigers van de meeste in de stad gevestigde legaties over „im perialistische mogendheden", die Hitier hadden gesteund en nu mil- lloenen dollars aan de voorberei ding van een nieuwe oorlog be steedden. Hij noemde Engeland of Amerika niet met name. In het concertgebouw hield de Oostenrijks-Russische culturele en economische vereniging een bij eenkomst ter viering van de dag van het Rode Leger. Schip strandde voor Noord-Hollandse kust. Het was op weg van Stavanger naar Harlingen. Zaterdagmorgen is het 675 ton metende Noorse stoomschip „Mac beth" met een lading stenen op weg van Stavanger naar Harlin gen voor de Noord-Hollandse kust bij Huisduinen op de Zuiderhaaks gestrand. Het bleek, dat toen de sleep boten „Noord Holland" en da „Stentor" van de fa. Wijsmuller ta Rotterdam arriveerden de Mac beth, die op de zgn. „Keizers bult" heen en weer gierde, averij aan het roer had. De „Noord Holland" heeft de Macbeth los kunnen trekken, en het schip naar de haven Nieuwe Diep gesleept. Naar kapitein Ovde mededeelde was het schip door het slechte zicht (het sneeuwde op zee) uit de koers geslagen, toen het het Schulpegat tussen Texel en Den Helder wilde binnenvaren om in Den Helder een loods aan boord te nemen. - Palestina uit Sterlingblok» Te Jeruzalem is Zaterdag offi cieel medegedeeld, dat Palestina met Ingang van middernacht van Zaterdag op Zondag niet meer tot het Sterlingblok zal behoren. De normale circulatie en waarde van de munt zal worden gehandhaafd. Rede van Wallace. Henry Wallace, candidaat van een derde partij voor de presi dentsverkiezingen in de V.S., heeft in een rede de buitenlandse poli tiek van President Truman, waar van het plan-Marshall een onder deel was, aangevallen. Hjj was van mening, dat het zenden van geld en militaire goederen om de „reactionnaire regelingen" tegen de wil van het volk op de been te houden, de zaak der reactie dien de en tot oorlog voerde. HET SPOORWEGONGELUK IN ZWITSERLAND. Naar wy nader vernemen zijn 16 personen, allen Zwitsers, bij het treinongeluk om het leven geko men. Vergoeding voor verlet uren van 70 op 80 gebracht. WIJZIGING D.U.W.-LOON- REGELING. Bij beschikking van de minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting a.i. is bepaald, dat met ingang van 9 Februari ji. art. 11 sub le der „D.U.W.-loon- regeling 1946" en art. 10 sub le der „D.U.W.-trainingsregeling 1946" als volgt moet worden ge lezen; „Wanneer en voor zolang door ongunstige weersgesteldheid (uitgezonderd sneeuw, vorst en de gevolgen daarvan) niet kan worden gewerkt, ontvangt de werknemer 80 pet. van het voor hem vastgestelde uurloon peg ver letuur". Deze wijziging komt dus o.m. hierop neer, dat met ingang van 9 Februari niet meer 70 pet. maar 80 pet. van het uurloon voor verleturen wegens ongunstig weer aan de werknemer wordt vergoed. o DE BILT ZEGT: f Weersverwachting geldig hedenavond. Meest .zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte sneeuwval. Nog aanhoudende lichte vorst, met tijdelijk temperatuur om het vriespunt. Geleidelijk wat afne mende wind. In het Zuidoosten van het land krimpend naar Noord. Overigens Noordoostelijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1