Toch nog Hollanders in Russische kampen Zeeland krijgt speciale uitkering uit 's Rijks kas. Een merkwaardige rechtszaak. Onbekend Duits briefschrijver gaf Rotterdamse familie weer hoop. Nieuwjaarsrede burgemeester. Aneta-Gorrespondent naar Nederland terug. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND zaterdag 21 febr. ims. Afhankelijk en verantwoordelijk. Wetsontwerp herziening provinciale financiën ingediend. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 878. Abonnementsprijs 3.60 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg. Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds i. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEVVET te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.44 u., onder 18.05 u. Maan op 14.38 u., onder 7.06 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 22 December: 12.09 u, 1.82 m., u.m. 14 et mensdom gaat in deze "tijd gebukt onder de zware last van moeite en zorg. Meer dan eens wordt zelfs de gedachte uitgesproken, dat het nooit zó erg is geweest. Dit is echter niet meer dan een veronderstelling. Er zijn in de geschiedenis tal van perioden aan te wijzen, waarin de mens heid op een verschrikkelijke wijze werd geteisterd. Ook vroeger waren er de oor logen, die heel de wereld in be roering en verwarring brachten. En als gevolg van die oorlogen was er misschien wel meer dan nu honger en ellende, ziekte en armoede. En wat is in vroeger eeuwen de mensheid geteisterd door epidemiën, die een groot deel van de bevolking weg maaiden. Dit neemt echter niet weg, dat de toestand'ver van roos kleurig is en dat het er voor de toekomst in vele opzichten donker uitziet. Wanneer we over deze dingen nadenken, dan komen we wel sterk onder de indruk van het feit, dat de mens klein van kracht is. Alle denkbare middelen wor den aangewend om tot verbete ring te komen. Congressen en samensprekingen van vooraan staande mannen op politiek en economisch gebied zijn aan de orde van de dag. Maar de resul taten zijn beschamend klein. Voor een deel is het een ge volg hiervan, dat de lust tot samenwerking veel te wensen overlaat c-n dat de wereld ver teerd wordt door egoïsme, heers zucht en wantrouwen. Maar tegelijkertijd zien we ook telkens, dat hier krachten en invloeden werken, die de menselijke kracht ver te boven schijnen te gaan. En zo is het feitelijk ook. Wij staan ook in het wereld gebeuren van deze tijd in alles voor de grootheid en al macht Gods, die hemel en aarde schiep en ze door Zijn almach tige kracht onderhoudt en re geert, alzo dat loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare jaren, spijze en drank, gezondheid en ziekte, rijkdom en, armoede en alle din gen, niet bij geval, maar van Zjjn Vaderlijke hand ons toekomen. Zo zegt-het, tegen de wijsheid dezer wereld in, de belijdenis der Kerk. Zo zegt het Gods Woord. Het is de voorzienigheid Gods waar tenslotte alles op aan komt. Aan plannen ontbreekt het niet onder de mensen. De wereld is er vol van. En dat kan ook niet anders. Maar dwaas is hij, die van die menselijke plannen, hoe goed ook bedoeld, en hoe uitstekend misschien ook, de uitkomst verwacht. Het zijn tenslotte niet meer dan menselyke plannen. Dat wil zeggen, gebrekkige plannen, vrucht van het denken van kortzichtige, zondige mensen. Plannen, die geen stand kun nen houden en die stuk voor stuk telkens weer herzien moe ten worden. En dit kan ook niet anders. Omdat er tenslotte maar n plan is, dat zal worden uit gevoerd. Het raadsplan Gods. Als vanzelf komt hierbij de vraag op, of het dan nog wel zin heeft, dat mensen zich in spannen om tot verbetering te komen. Of het dan maar niet beter is, bij de pakken te gaan neerzitten. Er zijn mensen, die er zo over denken, die een lijdelijke hou ding aannemen en de wereld op haar beloop laten. Dit is wel een gemakkelijke, maar toch een verkeerde in stelling. God heeft aan de mens de taak gegeven om de aarde te bebouwen, om de in de natuur verborgen krachten tot ontwik keling te brengen. De taak om met inspanning van alle krach ten te werken voor zijn dage lijks brood; om op elk terrein te woekeren met de door God geschonken talenten. De mens heeft niet alleen te bidden, maar ook te arbeiden. En dan is er de wetenschap, dat tenslotte niet de mens, maar God regeert, van ontzaglijke be tekenis. Deze wetenschap maakt rus tig en prikkelt onze energie. Te midden van wolken en donkerheid en de wolken kun nen zo zwart zijn en de toekomst zo donker groeit in ons het besef, dat ons lot niet rust in de handen van zwakke en vaak onhandelbare mensen, maar iij die van de almachtige God. De grote massa, die met God niet meer rekent, verwacht alle heil van machtige personen, van conferenties, van Verenigde Na ties en Veiligheidsraad. Wij mogen de betekenis van dit alles niet onderschatten. Maar wij mogen haar ook niet overschatten. God werkt vaak anders dan wij het zouden doen en dan wij het verwachten. Vaak gebruikt Hij het kleine, het door de mensen niet geachte om Zijn raadsplan uit te voeren. En die gedachte prikkelt ons tot voortdurende activiteit. 'Wij dienen geen mensen maar God. En in de dienst van God heeft ieder een plaats en een taak. Dit geldt ook van het politieke leven. En zeer in 't bijzonder ook in Geen uitbrcidinq belastinqqebied provinciën. Deze provincie kan op deze wü- i ze enigszins extra geholpen wor- Bij de Tweede Kamer is inqediend een ontwerp den- Dat hicrto° aanlt'idinff bo- l i staat zal, gelet op het tekort, dat van wet tot herziening van de regeling der pro- 'de begroting voor 1947 van zee- vinciale financiën. I voor de zondag Dit ontwerp is voor een zeer groot gedeelte ge baseerd op de conclusies, waartoe de commissie- Oud is gekomen. In de memorie van toelichting op het ontwerp, waaraan het onderstaande is ontleend, wordt spe ciale aandacht aan Zeeland besteed en wordt voor deze provincie een bijzondere maatregel voorge steld. De verdeling van de rijksültke- Het schijnt redelijk, dat de rijks- ring tot heden in elf gelijke delen1 uitkering slechts voor de volle was weinig elegant. Als ernstig1100 pet. kan worden genoten, in- bezwaar tegen deze regeling kon dien de provinciale opcenten op de worden aangevoerd haar grotegrond- en personele belasting tot eenzijdigheid, welke zich thans het maximum zijn opgevoerd. wreekt. Hebben de oorlogsverwoestin gen ln enkele provinciën een vrij aanzienlijke daling veroorzaakt van de opbrengst zowel van de grondbelasting als van de perso nele belasting, de veelvuldige sa menwoningen hebben de op brengst der personele belasting nog verder ongunstig beïnvloed. Ook afgezien echter van deze daling van de belastingopbrengst zouden de grond- en personele be lasting thans niet meer in staat geweest zijn aan de provincie de Laat een provincie zelf haar be lastingcapaciteit voor bijv. 10 pet onaangesproken, dan wordt een zelfde percentage op de rrjksult- kerlng Ingehouden. De verdeling van rijksuitkering over de provinciën geschiedt land vertoont, wel geen verdere uiteenzetting behoeven. Behalve deze tegemoetkoming aan de in financieel moeilijke om standigheden verkerende provin cie Zeeland, heeft de commissie- Oud een wijziging voorgesteld van de wet op de steunverlening aan calamlteuze polders. Bedroeg het provinciaal aandeel vóór de oorlog gemiddeld onge veer f 100.000, door het sterk ge stegen loon- en prijspeil moet er rekening mede worden gehouden, dat het provinciaal aandeel thans zeker f 250.000 zal bedragen. Deze last ls voor de provincie Zeeland te zwaar. De commlssle- Gud stelde daarom voor het pro vinciaal aandeel te beperken tot een vijfde en daartegenover het rijksaandeel te verhogen tot vier vijfde. De ministers hebben gemeend dit voorstel niet ongewijzigd te kunnen overnemen. Zij zijn van oordeel, dat de wet van 1870 bin- voor een derde naar het aantal ln-nenkort een meer principiële her- woners, voor een derde naar de1 ^lening behoeft dan door de com- oppervlakte en voor een derde ln miSsie-Oud is voorgesteld, gelijke delen. 1 voorj^reiding van deze wij- Bij de in het wetsontwerp opge- j ng Is inmiddels reeds ter hand nomen algemene regeling zijn, watgenomen, doch het overleg, dat de opcenten op de personele be- j hieromtrent TfïSt het provinciaal lasting en de grondbelastirfg be- bestuur van Zeeland en wellicht treft' tot basls Senomen de rarnin" de belanghebbenden moet worden toestand ontstaan, gen van de ontwerp-begrotingen „enloecd ./a| eniee tiid vorderen, dat de meeste provinciën worste- i provinciën vopr 1948. len om het voortbestaan van haar| financiële zelfstandigheid. Dat zij Het blijkt, dat de voor de geza- tot en met 1947, met uitzondering mfnl«ke P™vincien gedane ra- van de provincie Zeeland, welk| |ming voor 50 opcenten op de per sonele belasting bijna f 2 millioen lager is, dan die waarvan het rijk is uitgegaan, zijnde f 11.500.000. De totale rijksuitkering ls ge steld op 0.7 pet. van de rijksbe groting voor 1948 geraamde^ op brengst van de rijksbelastingen. Opgemerkt wordt, dat bij de be rekening van de oppervlakte van de provincie Zeeland ook de op pervlakte van de grote rivierar men in aanmerking is genomen. haar begroting met een tekort van ongeveer f 500.000 moest vast stellen, er ln geslaagd zijn haar financiële zelfstandigheid te be waren, ls, behalve aan het solide financieel beheer van vorige jaren hetwelk de meeste provinciën thans nog de beschikking doet hebben over zekere reserves, te danken aan een reeks Ingrijpende bezuinigingsmaatregelen. Uitbreiding van het eigen belas tinggebied der provinciën is in het wetsontwerp niet opgenomen. In de plaats daarvan wordt er de voorkeur aan gegeven het begin sel van het „Provinciaal Verde- ungsfonds" verder uit te breiden.Republikeinse staatsqreep Uiteraard is het noodzakelijk, - QAf. dat een eigen belastinggebied van van 1 yto. een zekere minimum-grootte kaïr Een merkwaardige Techtszaak biyven fimctionneren als middelis te Djogjakarta begonnen, om speciale of uiteenlopende be-j Het proces gaat over de zaak hoef ten in de belastingdruk tot i van Sjahrir's ontvoering in Juli uitdrukking te brengen. j 1946 en de poging om de regering De commissie-Oud zet haar Soekarno, product van eep andere werkzaamheden voort en heeft de I revolutionnaire beweging omver bedoeling, althans tegen het tijd- j te werpen. stip, dat de door haar voorgestel- De zaal waar de zittingen van de noodvoorziening voor de ge- de republikeinse krijgsraad wor- meentefinanciën afloopt, te komen den gehouden, was Donderdag met voorstellen, welke ook voor propvol. Een der beklaagden is de gemeenten een meer duurzame de generaal Soedarsono, die Onder deze omstandigheden be staat tegen een incidentele wijzi ging overwegend bezwaar. Wel is de regering overtuigd, dat de provincie Zeeland de ver lichting van lasten, welke aan vaarding van het voorstel van de commissie-Oud ten gevolge zou hebben gehad, niet kan ontberen, bereid te bevorderen, dat de pro vincie Zeeland over de jaren 1948 en 1949 een speciale uitkering uit 's rijks kas wordt verleend, welke haar dezelfde voordelen verzekert als het voorstel van de commis sie-Oud beoogde. voorziening beogen. 'De regering is van oordeel, dat de voorgestelde verhouding tussen de grootte van het eigen belas tinggebied der provincies en 't be drag, dat zij als rijksuitkering zullen ontvangen, aanvaardbaar is, althans voor de naaste toe komst. gehoord, bevonden zich Moh. Hat- ta, generaal Soedirman, Sjarifoed- din en Dr Soekiman. De aanklacht vermeldt, dat deze 17 beklaagden hebben gehandeld met de bedoe ling de republikeinse regering om ver te werpen, hierbij hebben ge tracht, generaal Soedirman te be ïnvloeden en Sjahrir hebben ont voerd. Moh. Yamin las een verklaring voor, waarin gezegd yvordt, dat deze rechtbank niet bevoegd Is, daar zij recht spreekt in naam van Soekarno en is samengesteld door diens regering. Yamln zeide, dat de souvereine regering der re publiek heeft opgehouden te be staan na de ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati en van de overeenkomst op de Ren ville. De zitting werd verdaagd tot Maandag, op welke dag de aan klager van repliek zal dienen op de verklaring van Yamin. Weetit niet auec Hllf. Daar wordt.onzegbaar veel beweend in dit leven dat niet bewenenswaardig is. Veel, daarentegen dat bitter beweend moest worden, wordt schandelijk verzaakt, vaak pijnlijk veracht. Wij zien dit, zo tragisch schoon, in betrek king tot de lijdende Heiland. Wat toch was er gaande, toen de Redder der wereld Zijn bovenmenselijke taak vol bracht? Ach, goedmoedige vrouwen die wellicht een en ander aan Hem hadden te dan ken, en bovenal zoveel goeds van Hem hadden gehoord, hebben zielsmedelijden met dien braven Jezus, met dien goeden Man, Die nu voor al Zijn goed doen, zo schandelijk wordt bejegend, en zo smaad- lijk wordt onteerd. Zó intens diep, grijpt 't pijnvol lijden des Heren op de ontvankelijke ziele in, zodat de zilte tranen over 't glooiend gelaat bigge len. Ze bewenen de lijdende Knecht des Heren. Wellicht Gij, dochters van Jeruzalem! weent niet over Mij, maar weent over U zeiven, en qper uwe kinderen. Lukas 2328b. wisten ze zich gelukkig met 't storten van de hete tranen vloed, want 't geprengde ge moed werd er heerlijk door opgelucht. Maar dan was 't slechts vermeend geluk, in de diepste grond niet anders dan vreeslijke zelfmisleiding. Zal de grote Wereld-Redder ze zo in deze waan laten voort gaan? Neen, dat kan niet. Zulke tranen hebben voor Hem geen waarde. Deswege keert Hij Zich tot de bitter wenenden, en zqgt: Gij, doch ters van Jeruzalem! enz. Welk een vreeslijke ontgoo cheling voor de diep bedroef den. Koesterden ze de strelen de gedachte, Jezus met hun tranenvloed in 't gevlei te ko men, 't was juist andersom. Daar was nu, nu Hij zo naam loos leed, heil'ge oorzaak om te wenen over zich zelf en over hunne kinderen. Want 't lijden, dat Jezus daar leed, was om der zonde-misdaden van deze wenende vrouwen, ja om die der ganse wereld. Daarvoor nu waren ze nog stekeblind. Omdat ze dit niet doorzagen, zullen ze straks met hun kinderen, moeten wenen, wanneer de schone Godstad in puin zal verkeren. Dan zouden Jeruzalems doch ters van alles beroofd zijn. Vreeslijk! Dochter te zijn van Jeruzalem, en toch geen heilige erfenis in 't donker verschiet. Waarover wenen wij? Staak hui tranen-sprqei- ing gerust, als 't nog om iets anders is, dan over eigen strafwaardig zonde-misdrijf. De straf zal nooit afgeweend kunnen worden. Zalig echter, wie heeft leren wenen over eigen zonde-misdaden. Diens tranenbron wordt eens heer lijk gestelpt, en bovendien worden ze, alleen om Jezus, eeuwig dochter van Jeruza lem. Ze zijn 't in aanvang, zij 't dan genadiglijk. B. A. GRUPPEN. Een brief van een totaal onbekend Duitser heeft gisteren een Rotterdamse familie in rep en roer ge bracht. In de brief die uit Bodenstein in Beieren kwam, las deze familie het bericht, dat hun zoon, die zij na bijna vier jaar niets van hem te hebben gehoord als vermist beschouwden, leeft en ge zond en wel in een Russisch krijgsgevangenenkamp bij Odessa verblijft. In 1942 werden de heide zoons van de familie de Graaf uit de Snoekstraat 24 te Rotterdam naar Duitsland getransporteerd. Eind vaart. Eendracht en Mossel kreek drooggelegd? De waterschapsbonden van N. Brabant en Tholen hebben een plan aangenomen dat beoogt Tho len eerlang met St. Philipsland te verbinden. Er zal een dijk van on geveer 4 km gelegd worden van het Noordelijkste punt van Tholen tot de Westpunt van St. Philips land. De Eendracht en de Mosselkreek worden daardoor drooggelegd, omdat tegelijkertijd de Eendracht boven de haven van Tholen wordt afgedamd. Deze laatste blijft in tact en bruikbaar voor de scheep- vooj: zijn arrestatie commandant van de 3e T.R.I.-divisle was. Een andere beklaagde is Mr Mu hammad Yamln, vroeger voorzit ter der P.P.L (Partai Persatoean Indonesia)Volksraadslld en advo caat en procureur te Batavia. In totaal zijn er 17 beklaagden. Onder de getuigen, die werden Gemeenteraad Sonburg. 1944 ontvingen de ouders de laatste brief van hun zoon Piet en sindsdien vernamen zij niets meer van hem. Nn, terwijl de hoop, dat zjj hun zoon ooit nog zouden terugzien bijna was verdwenen viei daar de brief in de bus. Een brief vaneen onbekende j van adresseren van hun zoon, Duitser, waarin stond dat Piet1 bescho.uwden zij als een garan- leefde en als verpleger in een tie voor de waarheid van de in Russisch krijgsgevangenkamp bijde brief vermelde feiten. Odessa werkzaam was. In ditzelf- i Onmiddellijk heeft de familie de „lager", dat de Duitser aan-1 zich in verbinding gesteld met duidde met de cijfers 7159/ni zou- het Nederlandse Rode Kruis in den een Hollandse dokter Krémer Den Haag, dat zal trachten een en nog veertig andere Hollanders brief aan het kamp bij Odessa worden vastgehouden. 1 De Duitser vertelde, dat hij' eind Bij uitvoering van dit plan, waarvoor naar schatting 10 jaar nodig zijn, zal 500 ha vruchtbare bouwgrond worden gewonnen. On geveer 17 boeren zullen hier een boerderij kunnen opzetten. Zaak-Gabriëlse opnieuw aan de orde. Aan het begin van de gisterenmiddag gehouden raadszitting heeft de burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding, een nieuw jaarsrede uitgesproken. De bevolking steeg ln 1947 van 4501 tot 5089 personen. Ongetwij feld zal dit jaar het vooroorlogse getal, 5700, worden bereikt. 755 Souburgers zijn nog geëvacueerd: 253 zullen niet meer terugkeren. Voor de 502 overbljjvenden is nog geen woning disponibel. Als wo ningzoekenden zijn voorts 126 ge zinshoofden ingeschreven. Van de 1635 woningen zijn er thans 1403 bewoond, 95 nog onbewoond, ter wijl er 75 zijn verwoest of afge broken. Tot dusverre werd c.a. f 320.000 huur- of huurwaardevergoeding aan de betrokken eigenaren uit betaald. De openbare school en de school met de Brjbel zijn hersteld; dat van de Jullanaschool wordt bin nenkort aanbesteed; het herstel der Marnlxschoo,! - komt eindelijk in zicht. Aan het Oranjeplein is een huis met terrein gekocht ten behoeve van de kleuterschool. De samenwerking met de Mid delburgse wederopbouw instanties moet worden geprezen; dat kan helaas niet van Den Haag worden het najaar zal de beplanting vol tooid worden. Op de medewerking der ouders de beplanting in be scherming te nemen tegen de bal dadigheid der jeugd wordt een ernstig beroep gedaan. fende het hem verleende ontslag als gemeentesecretaris. In eerste instantie wilde nie mand het woord. De burgemeester stelde er prijs op enige verklarin gen af te leggen, nu betrokkene zelf door zijn verzoek zijn zaak opnieuw aan de openbaarheid prijs geeft. Niemand, aldus de burgemees ter, heeft gepoogd het tegendeel te bewijzen van de redenen tot G.'s onslag: ongeschiktheid voor zijn arbeid. Wel trachtte men de zaak op zijwegen te brengen door aan te voeren, dat G. door zijn il- Bij Ged. Staten is opnieuw zeer jeg-aai werk zijn andere arbeid zou krachtig aangedrongen op vol tooiing der verbetering van de Oude Mtddelburgseweg, waartoe ook het beruchte stuk keien van de Vlissingse straat behoort. Woningbouw. De bouw van 80 woningen aan de'verlengde Wilhelminastraat zal eerstdaags beginnen. De 15 wo ningen aan het Koopmansvoetpad zijn nagenoeg gereed. De 60 wo ningen ln het plan Middenhof vor hebben verwaarloosd en dat er animositeit tussen burgemeester en secretaris bestond. Belde bewe ringen werden door geen der In stanties aanvaard. Animositeit heeft er, aldus de burgemeester, mijnerzijds nooit bestaan: ze be staat ook nu nog niet. Zij zou een gevolg moeten zijn van een rap port aan de G.D.I.W. omtrent de burgemeester, doch tot heden is het bestaan van een dergelijk rap- deren snel. Het plan van 149 wo-p0rf gpr nlQj bekend. Dit verzoek mngen ln het Zuiden van Souburg getdigt z.l. niet van zelfkennis, t.b.v. de Scheldearbeiders wordt; De heer G weet zelf het best, bestedlngsklaar gemaakt. poe groot de chaos was, toen hij Een typisch voorbeeld van het werd ontslagen, langzaam werken in Den Haag is het feit, dat het Herbonwplan nog steeds niet is vastgesteld door het Coll. van Alg. Comm., hoewel de Januari uit dit „lager" als krijgs gevangene was ontslagen. In dit kamp had hij Plet ontmoet en op zijn verzogk bracht hij nu de groe ten over. Als verpleger zou Piet het in het Russische kamp goed hebben, hetgeen betekende beter eten dan de overige kampgenoten, terwijl hij geen buitenwerk behoeft te verrichten. De briefschrijver ver zekerde, dat de familie zich geen zorgen behoefde te maken, doch dat de jongen het zich alleen erg aantrok, dat hij geen post van thuis ontving en niet wist of zijn brieven thuis arriveerden. Tot 1946 van wanneer af ver meldt de brief niet had Piet in Leningrad gezeten en was daarna naar Odessa getransporteerd. In het begin, aldus de Brief, was er in het» Russische kamp steeds sprake van, dat de Hollan ders ontslagen zouden worden, doch nu heette het weer, dat daar slechts sprake van kon zijn, als de Indonesische kwestie tot klaarheid was gebracht. Het eerste, wat de door déze tijding oplevende ouders zich af vroegen was voorzichtig ge worden door het geval Peters is deze mededeling betrouw baar? Doch het feit, dat de brief door een onbekend Duitser ge zonden was aan het vroegere adres van Piet's ouders en dat letterlijk klopte- met de wijze te verzenden. Het Rode Kruis achtte het Verbinding met Schouwen. De K.N.A.C. bericht, dat de mi nister van verkeer en waterstaat heeft beslist, dat binnenkort be langrijke verbeteringen aan het veer Anna Jacoba-Zijpe zullen niet uitgesloten dat zich in een worden aangebracht, waardoor de kamp bij Odessa nog Nederlan- tot dusver ondervonden bezwaren Als bewijs, dat met G.'s belan; gen wordt rekening gehouden, noemde de voorzitter het feit, dat G. 70 pet. van zijn salaris krijgt. Raazl reeds op 21 Juli 1,947 hetyjet ls beter, dat de betrokkene advies vaststelde. i zwjjgt, aldus de burgemeester, Het oude Marnlxplem zal als want hij ls er genadig van afge- i gesloten pleinbouw herrijzen. komen. Wethouder J. de Priester vond het eigenaardig, dat de voorzitter deze verklaringen aflegde, doch dit niet besprak ln B. en W. Hij wilde niet meer op de zaak ingaan gezegd. Het woningherstel ls In zijn j Het bouwplan voor een cultu- laatste stadium. Menig eigenaar i reel-soelaal centrum ln ln bewer- is van gemeentewege aangemaandking. Ten dienste van alle scholen zijn woning definitief te herstel- schonk Volksherstel een filmappa- len. raat. De nieuwe riolering is bijna ge-! De oplossing voor een betere enj 0mdat~hij haar Indertijd zeïf" aan reed. Hopelijk komt dit jaar de meer definitieve zweminrichtingj,c(- ronen heeft gebracht, zulverings-lnstallatle gereed. inschijnt naderbij te komen. wethouder "m. A. v. d. Putte De heer L. C. Janssen heeft als kwam op tegen de verklaring in j oudste raadslid deze rede beant- de stukken, dat B. en W. lnder- verband met de komende ver- woord- tijd overrompeld werden, hetgeen kiezingen. zaak-Gahriëlse niet 5uist is- De uitkomst berust in Gods De burgemeester noemde de hand. j in deze vergadering kwam o.m. mededeling van de heer de Prtes- Maar wij hebben te arbeiden.ter sprake het voorstel van B. en ter omtrent zijn Initiatief ln deze PERSCONFERENTIE TE LAKE SUCCESS. Een onderzoek wordt ingesteld. De directie van Aneta deelt me de, dat zij van het bestuur der Nederlandse Federatie van jour nalisten een voorstel ontving, om inzake het Aneta-verslag van de persconferentie te Lake Success een onderzoek te doen instellen door een onpartijdige commissie bestaande uit twee vooraanstaan de journalisten benevens een In- diëkenner als voorzitter. De Nederlandse regering heeft haar medewerking hiertoe reeds toegezegd. Aneta gaat hiermede gaarne accoord en zal haar mede werking verlenen, door de schrij ver van het betwiste verslag naar Nederland te zenden om daar door de commissie te worden gehoord. Aneta zal tevens al de In zijn be zit zijnde gegevens overleggen. o Truman op reis. President Truman is gisteren per vliegtuig uit Washington ver trokken voor een 14-daagse reis naar Florida, Porto Rico, de Maagdeneilanden' en Cuba. In gehoorzaamheid. ïn het besef W. tot het voeren van een rechts van onze afhankelijkheid! geding tegen de heer J. C. Gabri en verantwoordelijk-! else inzake diens verzoek tot her- fa e i d. ening van de uitspraak betref- Tegenover verslaggevers, die zaak een verrassing, doch de heer hem vroegen of bij nog wat mede de Priester was het daarmede niet te delen had, verklaarde de pre- eens, daar hij dit meermalen in B. sident: „ïk voel me volmaakt ge en W. naar voren heeft gebracht, lukkig". ders bevinden. Deze zouden- dan b.v. als krijgsgevangenen kun nen zijn vastgehouden. Zolang men met betrokkenen nog geen contact heeft verkregen, dient echter de grootst mogelijke re serve ten aanzien van berichten als het bovenstaande te worden betracht. o Voorkeur voor demobilisanten Verwijzende naar het streven der regering zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de moei lijkheden, verbonden aan de terugkeer in de burgermaat schappij van hen, die het vader land gedurende geruime tijd als militair hebben gediend, heeft de minister van Binnenlandse Zaken een ernstig beroep ge daan op de gemeentebesturen en de daaronder ressorterende dien sten om ten aanzien van de de mobilisanten en hun gezinnen zoveel mogelijk welwillendheid en soepelheid te betrachten en met hun belangen zoveel moge lijk rekening te houden. Indien enigszins mogelijk dient hier een voorkeursbehandeling te worden gegeven. SCHUMAN STELT VERTROUWENS KWESTIE. Robert Schuman, de Franse pre mier, heeft in de Nationale verga dering medegedeeld, dat hij een motie van de communisten inzake spoedbehandeling van een voorstel tot terugbetaling van geblokkeer de biljetten van 5000 francs vóór 15 April, als een vertrouwens kwestie zou behandelen. Dinsdag a.s. zal óver de motie van vertrouwen worden beraad slaagd. o T sjecho-Slowaaksc ministers afgetreden. Twaalf van de 26 leden van het kabinet ln Tsjecho-Slowakije zijn gisteren afgetreden. Het zijn. de vertegenwoordigers van de natio nale socialisten, de katholieken en de Slowaakse democraten. Tengevolge van het aftreden van deze niet-communistische minis ters verwacht men te Praag een spoedige ontbinding van de wet gevende vergadering en de verkie zing van een nieuw parlement. In een brief, waarin enige mi nisters de reden van hun ontslag aan Benes verklaren, wordt ge zegd, dat sommige funetlonnarls- sen, vooral bij de politie, de wet en regeringsbesluiten niet ln acht nemen. In een verklaring wordt 't leedwezen der Volkspartij erover uitgedrukt, dat zij gedwongen is tot de slotsom te komen, dat het niet mogelijk ls met een regering samen te werken, welke haar eigen besluiten niet respecteert. grotendeels heven. zullen worden opge- Tandarts krijgt f 1600 boete. De Tuchtrechter voor de prij zen, zitting houdend te Terneu- zen, Veroordeelde de tandarts J. P. A. S. te Terneuzen wegens het berekenen van te hoge prijzen voor door hem toegepaste behan delingen, tot betaling van drie geldboeten, elk 1500 groot en een geldboete van f100. o Vlissingen dankt Leiden en Leidschendam. Terstond na de bevrijding heb ben de gemeenten Lelden en Leid schendam op velerlei wijze hulp gebracht ln de nood, welke ln Vlissingen heerste. Vlissingen heeft besloten als uiting van dankbaarheid de ge meente Lelden een theeservies voor het raadhuis aan te bieden en de gemeente Leidschendam een gebrandschilderd raam. Dinsdag a.s. zullen deze geschen ken door een deputatie van het gemeentebestuur en de burgerfl van Vlissingen aan de gemeente besturen van Lelden en Leldschen dam, resp. In de voor- en namid dag, worden overgedragen. o Nederland en het plan-Marshall. Ambtenaren van de Nederland se ambassade te Washington heb ben verklaard, dat Nederland overbruggingshulp van de V. St. nodig zal hebben, wanneer het plan-Marshall niet op de vastge stelde tijd ln werking treedt. De Nederlandse behoeften ln April werden door hen op 35 mil- .Iloen dollars gesteld, en zij deel den verder mede, dat voor de drie maanden na 1 April 100 millioen dollar nodig zijn. ^Benelux en Londense conferentie. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft ver klaard te hopen, dat de landen van Benelux in de gelegenheid zullen worden gesteld hun opvat tingen op de Londense conferentie over Duitsland uiteen te zetten. Het memorandum van Benelux over de vorm en inrichting van 'n West-Europese Unie met Groot- Brittannlë en Frankrijk zal wor den bestudeerd zodra het ln Lon den ls ontvangen. De BILT ZEGT: Aanhoudende vorst. Weersverwachting tot vanavond: Enkele overdrijvende wolkenban ken. Bijna overal droog weer. Iets afnemende, maar tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind. Stren ge tot matige vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1