tjrotfintiygM mm 'Hl M |ï|erh*Mding /V-yi JEUGDRECREATIE. Nu de wederopbouw vorde ringen maakt, vraagt ook het vraagstuk van de jeugd-ont- spanning weer aandacht. Walcheren geniet belangstel ling van zowel binnen- als bui tenland. Dat deze de laatste tijd, gro ter wordende belangstelling, een groter tdtloop van vacantie- t gangers met zich brengt, met name van de trekkende jeugd, is logisch. Niettegenstaande hard ge werkt wordt om de vacantïe- gangers onder te brengen, is het. tekort aan 1 dorpen en stede ij groot. Dit vraagstuk. is\ verband met de jeugdrecreatie wordt aan alle zijden bekeken door de daarbij betrokken personen. Om de trekkende jeugd onder dak te verschaffen, worden door de betrokken personen onder Christelijke Bakkers patroons bijeen. Dinsdagmiddag vond in de Bogardzaal te Middelburg een vergadering plaats van het Ge west Zeeland van de Bond van Chr.. Bakkerspatroons. Nadat de voorzitter de heer C. Douw uit Oudelande de ver gadering had geopend, kreeg de heer Zuidhof, adj. secretaris van de Bond het woord. Deze sprak over „de noodtoestand in de Bakkerij", naar aanleiding van een verzoek dat was ingekomen bij het Hoofdbestuur om zitting te nemen in de Ondervakgroep ruimte^ in Broodbakkerij. De heer Zuidhof gaf een uiteenzetting van het goede werk dat in de oorlog dooi de vakgroep is verricht. Zo wer den lange tijd 6000 bakkerijen voor uitsluiting bewaard, en een groot aantal bakkers vooruit- zending naar Duitsland behoed. 1 Spr. zag als middel om uit de handelingen gevoerd met dechaos te geraken alleen een be- Jeudherbergen-Centraie om zo-hoorlijke reorganisatie van on wel in Vlissingen als het Noor- der af en bescherming van bo den van Walcheren een jeugd- venaf, waarbij de vakgroep zo herberg te openen, met een ea- spoedig mogelijk dient te ver- piciteit van respectievelijk 100 dwijnen. Slechts 17 pet. van de en 80 bedden. bakkers is georganiseerd in de Deze herbergen zouden, vol- .b<md®n' D* overH 83 Pc'- ,»s gens de plannen, ook gebruikt ^en zag nï graag dft° naast de kunnen worden voor jeugd-con- zaJf nu graa^ naast ferenties, jeugdcursussen, enz. gome _en B Bakkerspa- Kortom, zij zullen dienst doen als jeugdcentra voor alle ge zindten V eerverbindingen ZijpeAnna Jacoba. De X.N.W.B. heeft zich gewend tot de minister vanVerkeer en Waterstaat teneinde adhaesie te betuigen met het request van de gemeente Zierlkzee inzake de toe standen, welke zich voordoen bjj de veerverblndlng Zijpe-Anna Ja coba troonsbond ook de Chr. Bond deel ging uitmaken van de vak groep. Uit principe moest spr. deze toetreding zeker afwijzen, doch wanneer men niet toe treedt, zal er verder geregeerd worden, zonder dat de Chr. bak kers ook maar iets kunnen in brengen. De heer Zuidhof achtte het dan ook nuttig toch toe te treden tot de vakgroep. Na breedvoerige discussie werd bij stemming uitgemaakt, dat de meerderheid der aanwezigen voor aansluiting was, onder de De capaciteit van dit veer is i nodige - restrictie. Een en ander zal ter' kennis van het hoofdbe stuur worden gebracht. Nadat nog een bespreking over het Bakkersvakblad aan de orde was geweest, sloot de heer De Wolf de vergadering. MIDDELBURG. Raadsvoorstellen. onvoldoende. Het laden geschiedt co, dat schade aan de wagens, die het veer moeten gebruiken, geens zins een zeldzaamheid is, terwijl de open afritten In slechte staat verkeren, zo meent de A.N.W.B. De A.N.W.B. dringt er op aan, dat deze veerdienst van de R.T.M. overgenomen zal worden door Rijk of provincie. Bunkers in de Verwerij- Voorts is nog de aandacht ge- straat zullen verdwijnen, vestlgd op soortgelijke toestanden Tr by de veerdienst Hellevoetsluls-1d® bedoeling van Mlddelharnls. IB- e" W; de bunkers op de speelplaats van de school aan de Botvisserij in de Zeeuwse Verwerijstraat, te doen slopen. Door het schoolbestuur was aan stromen reeds thans gevraagd een speelterrein aan de achterzijde van de school aan toegestaan. te leggen, doch bij het opmaken De Ministér van Landbouw,del: Hsten ^gebleken dat er Visserij en Voedselvoorziening ^re"1,S verschil bestaat in de heeft bepaald, dat het in dl k?sten voor d? ^anle® een Zeeuwse stromen reeds thans meuwe speelplaats en het slo- toegestaan is de botvisserij uit ?en Van de bunkers en m orde J hrnn(ïpti van Ho vrnocoro cnool- te oefenen en bot in een vaar tuig, bun of kaar voorhanden te hebben. Een op deze bekorting van de gesloten tijd voor de botvisserij betrekking hebbende beschik king is gepubliceerd in de Ne derlandse Staatscourant no. 31 van 13 Februari 1948. Enquête onder de schooljeugd. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg heeft aan de hoofden der lagere scholen me dewerking verzocht voor het houden van een epquete onder de schooljeugd, die de scholen gaat verlaten. Wanneer het Ar beidsbureau de beschikking heeft over de gegevens, is het haar mogelijk om verschillende jongens en meisjes, die de school hebben vérlaten en in de maat schappij moeten worden opge nomen, medewerking te verle nen of hen die verder wensen te studeren van voorlichting te dienen. C Sinds 1 Januari is aan het Arbeidsbureau te Middelburg een afdeling verbonden voor be roepskeuze-voorlichting, waar alle gewenste inlichtingen kun nen worden verkregen, terwijl de candidaten hier zo nodig psycho-technisch onderzocht worden. Ook het Zeeuws Econ. Techn. Instituut stelt veel belang in deze enquete, evenals de Pro vinciale Planologische Dienst. Centrale A.R. Kies vereniging Goès. De centrale A. R. Kiesvéreni- brengen van de vroegere speel plaats. Het 'wordt nuttiger ge acht de bunkers te doen ver dwijnen en derhalve wordt een crediet gevraagd tot een bedrag van f 5000. De Herv. school aan het Mo lenwater heeft een verzoek in gediend om medewerking van het gemeentebestuur bij het herstel der school sn de aanschaf van schoolbanken. Voorgesteld wordt dit verzoek in te willigen. In het schoolgebouw aan de Breeweg verkeren de waterclo sets in een deplorabele toestand. Hier is dringend verbetering^e- wenst, waarvoor een crediet no dig wordt geacht van f 1750. Verhoging van leges en ver makelijkheidsbelasting. Een groot aantal verordenings wijzigingen zullen ter zitting worden behandeld. Tot deze be horen in de eerste plaats die voor leges, aanplakgeld, ver schuldigd voor het aanplakken van affiches op de door de ge meente beschikbaar gestelde borden en de vermakelijkheids belasting. Eveneens zullen de brug- en havengeldverordeningen onder de loupe worden genomen. Lening. B. en W. stellen voor nu de tijd gunstig is een lening aan te gaan tot een bedrag van rónd f 1.350.000. SOUBURG. Oud.gem.-seeretaris vraagt herziening uitspraak. B. en W. delen de Raad mede, dat de vroegere gemeentesecre taris J. C. Gabriëlse, die inder tijd ontslag werd verleend, doch daarover bij het Ambtenaren- gerecht te Den Bosch in beroep ging m de kieskring Goes hield js gegaaIlj welk beroep onge- Dmsdag haar jaarvergadering, i gr0nd werd verklaard, hetgeen jZO waf' 1 later werd bevestigd door de Nadat de voorzitter de heer Centrale Raad van Beroep te Zuidema een kort openings- utrecht, thans aan laatstge- w- 1 bad gesproken werden de noemd college om herziening ja. .ulngcn van de secretaris van de uitspraak heeft ver- de heer J.. Hommes en van de zocht. penningmeester de heer R. Bui- j De reden daarvan is, dat vol- tenhuis goedgekeurd. De reke- gens de verzoeker niet voldoen- ning sloot met een saldo van de rekening is gehouden met de f505.91. psychische druk, waaronder hij De aftredende bestuursleden jn de periode, dat hij zijn over- de heren C. Douw, J. Hommestredingen beging, heeft moeten en H. Wolfert werden herkozen werken tengevolge van ambte- evenals de leden van het Prov. Ijjke, maatschappelijke en huise- Comite, de heren R. Buitenhuis, lyke omstandigheden. J. Hommes en R. Zuidema. b. en W. stellen voor tegen de Uit wat de penningmeester heer Gabriëlse in deze zaak een meedeelde bleek dat de aanslag rerMsgeding te voeren. central zo"^no°enplan i MELISKERKE. centrale zo ongeveer zal worden bereikt. Vergadering L.W.C. Na afdoening van de gewone Alhier vergaderde de Ver. j/an werkzaamheden hield de heer J. Laport een lezing over de afwik keling van de geldzuivering. Met grote belangstelling werd naar dit betoog geluisterd. En Oudleerlingen L.W.C. (afd. B V. G.) onder leiding van de heer P. Wisse. De heer W. de Buck, voorzitter Prov. Bond (B.V.G.) besprak de geschiedenis, doel en kele daarna gestelde vragen werkwijze van de B.V.G.waar- werden door de spreker beant- woordt. 50.000 ton Zeeuwse mosselen naar Frankrijk. Naar wij vernemen zullen bo- Z,ea de door Denemarken aan Frankrijk te leveren mosselen nog een kwantum Zeeuwse mosselen geleverd worden. Dit kwantum zou, naar verluidt. 5Q.000 ton bedragen. Een hoopvol bericht. op flinke bespreking volgde. Vier nieuwe leden gaven zich op. VROUWENPOLDER. Praatavond Landhouwvoorlioh- tingsdienst en Lanclbouwherstel. Onder voorzitterschap van de heer J. Francois wer4 een praat avond gehouden, georganiseerd door de Rijkslandbouwvootlich- tingSdienst en Landbouwherstel. Door de heer v. Liere, hoofd assistent bij de Landbouwvoor- lichtingsdienst, werd een cause rie gehouden over zaaiplan en bemesting in 1948, waarop een bespreking volgde. Ir van Bee- kom behandelde de chemische onkruidbestrijding en werktui gencoöperatie, terwijl de heer Ganseman, na enige woorden te hebben geweid aan de uitvoe ring der herverkavelingswerk zaamheden, uitvoerig sprak over de financiering der oorlogs- en bezettingssehade. Erg optimis tisch was spr. niet, wat ook uit de teleurgestelde opmerkingen viel te bemerken. v Reeds laat on de avond sloot de voorzitter de geannimeerde vergadering. Weegbrug „Algemeen Bel.io"". De Weegbrug ..Algemeen Be lang" te Veere hield te Vrou wenpolder haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer P. Melis. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een goed slot was van f932.41. Gewogen werden in totaal 5.248.445 kg. De heer P. Melis werd her kozen tot voorzitter Uitgekeerd werd 7 pet. rente. Voor de a.s. buitencampagne moet. de brug vernieuwd worden. Er bestaan plannen om het weegtarief te verlagen. VEERE. „Het Groene Kruis" vergaderde. De vereniging „Het Groene Kruis" kwam in jaarvergadering bijeen, onder leiding van de heer A. van Dis. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat er thans 1S6 leden zijn en dat ver schillende nieuwe materialen konden worden aangeschaft In het afgelopen jaar zijn 51 stuks van het materiaal in bruikleen afgegeven. De penningmeester sloot zijn boekjaar met een ba tig saldo. Met een opwekkend woord sloot de heer Van'Dis deze ver gadering. KLOETINGE. Jaarfeest „Het Mosterdzaadje". De Chr. Jeugdclub „Het Mos terdzaadje" hield Dinsdagavond in het verenigingsgebouw haar 2.2e jaarfeest voor de ouders der leden en afgevaardigden van verschillende verenigingen. Uit de verslagen bleek dat er een gezond verenigingsleven is. De oudste meisjes voerden en kele pantomimes op, terwijl de jongere enkele kleine schetsjes ten tonele brachten. Een en ander werd afgewis seld met enkele gedichten en zangnummers. Mevr. Elderen- bosch-Pel sprak het openings woord, terwijl Ds Elderenbosch eindigde met dankgebed. HOEK. Jaarverg. A.R. Kiesver. Dinsdagavond heeft de Anti- revolutionnaire Kiesvereniging in het gebouw der Christelijke school haar jaarvergadering ge houden. Na opening sprak de voorzit ter, de heer J. Geelhoed, een openingswoord. Hij zag het jaar 1948 als een jaar van herden ken. Wat ook in de loop der tijden verandert, de strijd voor doorwerking van de Christelijke beginselen in het staatkundig leven blijft, volgens spr. De zestig leden tellende kies vereniging was het jaar geëin digd met een nadelig saldo. Een contributieverhoging tot drie gulden per jaar, zal dit nadelig slot echter wegwerken. Als bestuursleden werden her kozen de heer P. Scheele Azn. en gekozen de heren C. Diele- man en G. Scheele. Door de heer J. Huissen, een der afgevaardigden van de zus tervereniging uit Terneuzen, werden enkele vragen gesteld met betrekking tot de verkiezin gen en de propaganda. De heer M. Dees van Terneu zen, sloot de goed bezochte ver gadering met dankgebed. SCHOONDIJKE. Oudleerlingenvereniging. 'Dezer dagen kwam de jonge, actieve vereniging van oud-leer- Ungen van de Rijkslandbouwwln- terschool te Schoondijke bijeen. Nadat een huishoudelijk gedeel te der vergadering afgehandeld was, kreeg de heer M. Loomans, leraar aan de R.L.W.S., het woord. Hij gaf een beknopte historische beschouwing over de verhouding agrarische werkgever en werkne mer en hoe deze beïnvloed «werd door de sociale wetgeving. De grootste fout op het ogenblik, vol gens spreker, ls het gebrek aan arbeidsvreugde. In een levendig debat werden nog andere problemen, die hier-, mede samenhingen besproken, o.a. seizoenarbeid; de D.U.W.; verhou ding platteland-stad. Na de pauze hield de Directeur der R.L.W.S., de heer L. van Dijk, een boelende lezing over de ge schiedenis van de aardappel, het gewas dat ons land gedurende de zetting voor de hongerdood heeft behoed. Het bleek, dat Nederland met zfjn pootgoed geen monopoliepo sitie meer bezit. Wil ons land zijn goede naam handhaven, dan zal zij terug moe ten keren tot virusvrije stam boomteelt. In het hleropvolgend debat, wer den vooral directe export moge lijkheden, moeilijkheden met enige rassen en het verschil ln luizenge voeligheid besproken. ZAAMSLAG. N.C.L.B. hijeen. De afd. Zaamslag van de N.C.L.B. kwam in jaarvergade ring bijeen onder leiding van de voorzitter de heer J. van Ham. Uit het jaarverslag van de secre taris de heer W. Faas bleek, dat de afd. 169 leden telt. Acht nieuwe leden traden toe in 1947. Twee zijn dat jaar overleden. De penningmeester de heer I. Kolijn maakte melding van een batig slot. Ook bleek, dat het vacantiefonds meer uitkeert dan in 't begin. De heer D. Bareman refereer de over „De gouden draad". Door heel de geschiedenis der Chr. vakbeweging loopt de vaste lijn van werken^ op grond van de be ginselen in Gods Woord vervat. Zolang de Chr. vakbeweging op dit fundament staat is er hoop voor de toekomst - De heer A'. Vingerling van Goes sprak over „Herdenken en vooruitzien". 1946 was een mijl paal, de aanvankelijke gelijkstel ling. 1947 bracht het bedrijfspen- sioen. Na de pauze werd opgevoerd het stuk „De Wees". Afgevaar digden van plaatselijke en zus- terafdelingen voerden het woord. BRUINISSE. Oprichting afd. Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond. Na een toespraak van de heer Koetsveld uit Goes, propagandist van de Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond werd Maandagavond een afdeling van genoemde Bond opgericht' met aanvankelijk 6 leden. Van de zijde der bij het N. V. V. aangesloten bonden 'was er enig debat. Nieuwe waterleidingen voldoen goed. Dat de nieuw gegraven wa terleiding een grote verbetering betekent voor het noordelijk deel van de polder Bruinisse, blijkt zeker wel afdoende uit 't feit. dat de waterstand in de maand Januari daar slechts een enkele dag hoger is geweest, dan in Augustus 1947. Daar Januari erg nat en Augustus erg droog was is het verschil dus wel op vallend. HAAMSTEDE. „Pomoca" vergaderde. Zaterdagmiddag hield de Oud- leer!in"Cn vereniging ..Pomona' in hof°l Bom haar jaarvergade ring. In het openingswoord me moreerde de voorzitter de ver richtingen in het afgelopen jaar waarna de secretaris een kort maar overzichtelijk jaarverslag uitbracht. Vervolgens werd een werk- olan voor deze zomer opgesteld. Zo mogel'ik zal een proef geno men worden met magnesium sulfaat. Besloten werd dit jaar een excursie te houden naar de Ret'uve en het proefveld der N. F. O. te Houten. Een proefveld voor groenbe- mestingsgewassen zal aangelegd worden. Nadat de heer C. O. Hartog, technisch adviseur der vereni ging enkele interessante artike len uit Buitenlandse fruitteelt bladen had behandeld, werd de vergadering gesloten. ZIERIKZEE. 60-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar J. C. Maasvan Oost herdacht Maandag hun 60- jarige echtvereniging. Voor het verlichte en versierde woonhuis werd door het muziekcorps „Kunst fen Eer" aan de echtelie den een serenade gebracht. Bei de echtelieden mogen zich nog in een goede gezondheid ver heugen. POORTVLIET. Vergadering „Het Groene Krnis" en Ziekenhuis- verpleging. In de zaal van de heer De Graaf vergaderde onder voorzit tersschap van Dr J. C. Poortvliet „Het Groene Kruis". Medege deeld werd, dat in de plaats van mevr. Hartogv. d. Velde, die reeds in 1943 ontslag had ge vraagd en het eerst nu heeft gekregen, met ingang van 1 April a.s. tot wijkverpleegster is benoemd zuster Slager. Daag het salaris van de nieuwe wijkver pleegster, in verband met een uitbreiding der werkzaamheden, verhoogd moet worden, heeft de gemeente de subsidie aan ,,Het Groene Kruis" met f150 ver hoogd. Verder heeft het Burg. Armbestuur een subsidie van f100 toegezegd. De rekening gaf een ontvangst aan van f 2747.20 en een uitgaaf van f 1277.34; dus een batig slot van f 1469.88. Bij de bestuurs verkiezing werden herkozen de heren C. J- Poortvliet, B. J. van Beveren, J. J. v. d. Slikke en J. A. Nieuwenhuyzen. Bij de vaststelling van het sa laris van de wijkverpleegster werd opgemerkt, dat een zuige lingen consultatiebureau zal worden opgericht. De contributie werd met f 1 verhoogd. Ingevol ge een circulaire van de Dienst voor volksgezondheid werd een vereniging ter bestrijding van t.b.c. opgericht. Na een korte pauze werd de jaarvergadering van de vereni ging voor ziekenhuisverpleging gehouden, die zeer slecht be zocht was. De ontvangsten over het afgelopen jaar waren f 1641.68, de uitgaven f 1176.73; alzo een batig saldo van f 464.95. Daar er door het geringe aantal leden geen beslissingen konden worden genomen, werd besloten binnenkort nogmaals een alge mene vergadering te houden. Benoemd tot zuivelexpert in Rijksdienst de heer J. Pauwer, w.n. directeur van de botecfa- briek te Wemeldlnge. Met ingang van 1 Febr. j.l. zijn de heren J. Nieuwenhuijze en J. Pasman, beiden te Kruiningen, benoemd tot schrijvers op het postkantoor te Krabbendijke. Kapt. A. Riedijk van de mo torvissersboot „In afwachting", heeft deze week de eerste rog gevangen op de Oosterschelde. Dit is wel erg vroeg voor de tijd van het jaar. De collecte voor de Stichting Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouwen 1898—1918" (huldiging H. M. de Koningin) heeft opge bracht te Kruiningen f 609.75 en le llansweert f 319.10. De 70-jarige veehouder A. Keukelaar te Hoek wérd dood in zijn schuur aangetroffen. De overledene was, hartlijder maar nog steeds werkzaam op het door hem bewoonde bedrijfje; De collecte gehouden tijdens de diensten te Dordrecht, waar as Marsman voorging, ten bate van de Wederopbouw van kerk en pastorie der Ned. Herv. Gem. te Bruinisse bracht ffp f 2226. j, I Gemeenteraad. DRIEWEGEN. Besloten wordt ontheffing je vragen van het invoeren van vertnakelijkhedenbelasting. Het Ambtenarenreglement wordt aangevuld met een bepa ling overeenkomstig art. 3, 2e lid van het Rijkswachtgeldenbe- sluit. Vastgesteld wordt de 4e wij ziging gewone dienst en 5e wij ziging kapitaaldienst begroting 1947. Be begroting 1948 wordt vast gesteld met een nadelig saldo van f 8500. Het bedrag bedoeld in artikel 55 bis der L.O.-wet 1920 wordt voor 1948 bepaald op f44.24 per leerling. Tot leden van de Woonruimte- commissie voor 1948 worden be noemd de heren J. Timmerman, C. F. Schijf, Iz. de Dreu, P. J. Mol en C. de Jonge. De huur van de 2 woningwet woningen aan de Sm it weg wordt vastgesteld op f 4.40 per week exclusief de kosten van water verbruik. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogeveen, J. F. Lam?ns te Elspeet; te Putters- hoek, C. A. Helms, cand. te Rot- terdam-Feyenoord. Aangenomen naar Lutten, H. Bardeloos, pred. in alg. dienst kamp Westerbork; naar Aalst, N. Warmoltz te Vreeswijk. Bedankt voor Barendrecht, C. Jongeboer te Wijk bij Duurstede; voor Barendrecht, P. H. Quartel te Kethel; voor IJsselmuiden. J. van de Heuvel te Schoonhoven. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJssel en te Oud-Beijerland, D. Kuiper te Rilland-Bath; te Fij- raart en te Noorden Zevenho ven, T. Spilker, cand. te 's-Gra- venhage; te Stiens. E. H. Nagel, cand. te Haren (Gron.); te Hau- lerwijk, G. v. Doornik teMin- nertsga. Bedankt voor Onstwedde, G. K Geerds te Drijber; voor benoe ming tot legerpred. voor Ned.- Indië, W. F. van Brussel te Zout kamp. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor TielZaltbom- mel, D. A. Hordijk te Loenen a.d. Vecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Amsterdam (C.), A. v. Stuyvenberg te Yerseke; te Nunspeet, L. Rijksc-n te Leiden. Ds M. v. d. Vis. Naar" wij vernemen is ds M. van der Vis, pred. bij de Vrije Evang. Gemeente te Oude-Pe- kela, vroeger te Goes, uit het ziekenhuis naar huis terugge keerd. Hij zal echter nog enige maanden rust moeten nemen, voor hij zijn ambtsbezigheden kan hervatten. ren niet ran die aard, dat niet met vrijmoedigheid medewer king zal kunnen worden ver leend aan de wijze, waarop het zendingswerk in de toekomst moet -worden gericht en waarbij de Javaanse kerken voorop gaan en hun eigen zelfstandigheid en verantwoordelijkheid dragen. Aan het rapport zijn als bijlagen concept-richtlijnen en een con cept-schrijven aan de kerken in Ned.-Indië toegevoegd. Besloten werd het rapport te vermenigvuldigen. Nadat de Synode op voorstel van de kerkeraad van 's-Gra- venzande besloten had een schrijven van sympathie en ze genwens te zenden aan de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk, waarvoor Ds P. v. Dijk rapporteerde, ging zij in com- mitè-generaal. #In de middagvergadering heeft Ds G. M. v. Rennes gerappor teerd over een schrijven van deputaten voor de geestelijke bearbeiding voor de verstrooide Gereformeerden in Ned Indië. Na brede discussie besloot de Synode een collecte uit te schrijven voor de w '-Topbouw van het kefkelijk leven in Ned. Indië. Vervolgens heeft de Sy node zich enkele uren bezig ge houden met de ingekomen be zwaarschriften van de kerk van Woerden en de classis Tholen, als ook met een schrijven ter zake van Dr D. K. Wielenga te Bandoeng in betrekking tot het spreken van een stichtelijk woord door mej. J. C. Schreu- der in de samenkomsten in de kerk van Bandoeng. De commis- sie verklaarde te kunnen inko- men in de noodtoestand van Bandoeng maar daarom het be- sluit van die kerkeraad niet te kunnen billijken. Hij acht dit in strijd met Gods Woord. Meer- j dere sprekers (Prof. Dr J. II. Bavinek. Dr J. J. Oranje, ouder ling H. Algra, Ds G. Q. Kuiper en Dr W. G. Harrenstein) be- streden de conclusies, die met de rapporteur werden verdedigd door Prof. D'r v. Hep en Prof. Dr M. G. den Hartogh. Ener zijds werd gewezen op de geheel unieke omstandigheden waarin i de kerk van Bandoeng ver keerd, maar anderzijds op een zeer duidelijke uitspraak van Paulus, dat de vrouw niet mag leren in de gemeente. "Waterstanden. Keulen 4.41 0.30)* Ruhrort 3.44 (—0.36), Lobith (Rijn) 13.32 0.43), Nijmegen (Waal) 11.38 (—0.24), Arnhem (Nederrijn en Lek) 11.00 (—0.22), Deventer (IJssel) 5.43 0.13), Borgharen 42.65 0.16), Belfeld (Beqeden- Maas) 13.28 (—0.32), Venlo (Maas) 12.77 0.3^, Grave (be neden de sluis) 5.61 0.39). ■Stuw open te Lith. Vreeswijk, laag water (Nederrijn en Lek) 288 (—0.22). Lith (Maas) 233 (—0.44). Viering Regerings jubileum. De Zondag in 't gedrang? De Synode der Geref. Ker ken, die thans te Eindhoven vergadert, heeft het vólgende oesluit genomen: De Generale Synode van de Geref. Kerk in Nederland, verontrust door berichten, die de vrees wettigen, dat bij de jubileumfeesten van dit jaar de Zondag niet, of on voldoende zal worden geëer biedigd, overtuigd, dat bij deze nationale feesten alles zal worden nagelaten, dat in strijd komt het het Heilig Woord des Heren, geeft uit-, drukking aan haar hartelij ke wens, dat met deze over tuiging ernstig zal worden rekening gehouden, opdat de genen, die zich aan dit ge bod wilién houden, niet zul len worden buitengesloten van nj^dewerking hij de or ganisatie dezer feesten. SCHEEPVAARTBERICHTEN. 17 Febr.: Te Vlissingen aange komen: Limburg van Antwer pen. Gepass. van Antwerpen: June naar Kingslynn. 18 Febr.: Van Vlissingen ver trokken: Limburg naar Cork. Ge- pass. naar Antwerpen: Antilope uit zee; Calibia van R'dam; Leu- vehaven uit zee; Bill S van Yar mouth. Onderwijs. Mej. E. W. v. d. Berge Pd. te Bruinisse slaagde te Rotter dam voor het Praktijkdiploma Boekhouden van de Ned. Asso ciatie van Praktijkexamens. Geslaagd voor Machinisten- dipl. (O P. Landman, leerling van de Ruijterschool te Vlissin gen. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I 301,5 ML. N.C.R.V.: 6.00 Holl. emigranten in Canada. 6.30 Regeringsuitzen ding. 7.00 Niëuws en weerover- zicht. 7.15 „De vaart der vol ken". 7.45 Regeringsuitzending. 8.00 Nieuws. 8.05 Steravond te Den Haag. 9.15 Familiecompeti tie. 9.45 Steravond, vervolg. 10.30 Nieuws. 10.45 Avond overdenking. HILVERSUM- II, 415 M. A.V.R.O.: 6.00 Nieuws. 6.30 The Romancers. 7.00 Het klokje van 7 uur en dus7.05 Tom Poes en de gouden komeet. 7.15 Mo- sette-orkest. 7.30 Radio Volks muziekschool. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio Philharmonisch Orkest. 9.15 Hoorspel; „De Vlucht". 10.30 Fluit- en pianospel. 10.45 Lezing serie door Dr de Ritter. 11.03 Nieuws. Vrijdag 20 Februari. HILVERSUM I, 301.5 M. K.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Concert. 10.15 Uit het boek der boeken. 11.00 Ra dioziekenbezoek. 11.45 Radio Philharmonisch Orkest. 12.03 PianorecitaL 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Lunchconcert. 1.00 Nieuws. 1.25 Lunchconcert, vervolg. 1.35 Orgelspel. 2.00 Gevariëerd Con cert. 3.05 Strijkkwartet. 3.30 Das Lied von der Erde. 4.30 Metro- pole Orkest. 4.00 Na schooltijd.. 5.15 „Elck wat wils". 8.45 Wat het buitenland leert 6.00 Diner concert.- 6.30 Regeringsuitzen ding. 7.00 Nieuws. 7.15 Alle hens aan dek! 8.00 Nieuws. '8.12 „De Zilvervloot". 8.45 „De drie lan den". 9.00 Omroeporkest. 9.50 Bijbeis luisterspel. 10.30 Piano spel. HILVERSUM H, 415 M. V.A.R.A.: 8.00 Nieuws. 8.18 Ope- ra-Progr. 8.50 „Huisvestingsperi kelen". 9.00 Strijkkwartet. 9.35 Brandenburgs Concert. V.P.R.O.; 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 Luxemburgse liedjes. 10.45 Beethoven en Chopin. 11.15 Voor dracht. 11.35 Licht concert. A.V.R.O.; 12.00 The Skymasters. 12.30 Weerpraatje. 12.38. Zweeds progr. 1.00 Nieuws. 1.15 Vaudi- ville Orkest. 2.00 Kookkunst. 2.20 B.B.C.-Symphonie Orkest. 3.00 Ons volk in zijn dichters. 3.20 Licht concert. V.A.R.A.: 4.00 Omroeporkest. 4.30 Tussen 12 en 16. 5.00 Omroepkamerorkest. 5.20 „Wij en de muziek". 6.00 Nieuws 6.35 Pianoduo. 7.15 „Over post zegels en nog wat". V.P.R.O.: 7.30 Cursus. 8.00 Nieuws. 8.05 Concertgebouworkest 8.30 Cur sus. V.A.R.A. 9.00 Op vleug'len van muziek. 10.00 Buitenlands overzicht. V.P.R.O.: 10.40 „Van daag". 10.45 Avondwijding. Aonsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 18 Februari 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Gen. Synode Geref. Kerken. In de Dingdag voortgezette zitting bracht Prof. Dr J. Rid derbos namens commissie I rap port uit. Dit rapport geeft eerst een historisch overzicht en staat dan stil bij de gerezen bezwaren, die ook in de commissie weerklank vonden. Het bespreekt ook vorm en grondslag, opmerkend dat dit laatste allerminst van onderge schikt belang is, waarom ook ge sproken wordt van de Bijbel als het Woord van God en van de Apostolische geloofsbelijdenis. De commissie achtte de bezwa- I Nederland 1938 dito 1947 dito 1937 Dollarlen. Ned. N.W.S. Spaarcert. Indië 1937 KM. Bank N. I. Hand. Bk. N. Hand. Mij. A.K.U. Bergh Jurg. Berkel Pat. Calvé Delft Centr. Suik. Fokker Gelder Zn Hoogovens Unilever Ned. Ford Ned. Kabel Philips Gl. Wilton F. Billiton Ie Dito lie Dordt. Olie Kon. Olie A'dam Rubb. Band. Rubb. O. Java Rubb. Serbadjadi H. Am. Lijn J. C. Japanl. K. N. Stoomb. Kon. Paketv. Scheepv. Unie 100",, 98% 1031 s 81% 100% 95-ys 116 132% 192% 182% 317% 125 197 224 164 204% 307% 388 318 392% 225% 540 470% 323% 348% 177% 124 90% 93 217% 161 188 166 182% 100 98'/.. 103% 81% 100% 95% 117% 135% 171ex 185% 315 126 224 200% 165 211% 319% 386% 319 399% 227% 546 470% 329 360% 179% 125% 91% 93% 225 162 190 172% 187% Rott. Lloyd Stv. Nederl. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenl. D. Bat. Mij Deli -Mij Senembah Muller I, Dito He A'dam. Bk. Holl. Bk. Unie Incasso Bk. Rott. Bank Tw. Bank Anaconda Beth. Steel Chrysler Gen. Motors Inter. Nick. Kennecott. Rep. .Steel U.S. Steel Cit. Service N. American Cont. Oil. Midcont. Phil. Oil. Shell. Un. Tide. Wat. Baltimore Pennsylv. Miss. K.T. N.Y. Centr. 177 180 183 185 254% 259% 119 119% 126 125% 63 63% 176 179 197% 200% 168 167 190 173% 171% 174% 175% 225 225% 176 176 189% 190 31% 32% 99% 98% 113 114 26% 45 45% 23% 24% 72% 71% 33% 33% 14% 15 49% 49% 32% 33% 19% 19% 10% 17% 12% 12% door D. v X'. ■Pz sf -if a-?,s~2 J 7l|Ar Yi ïl+'rZ CIV, 81. „Hoor es, Pakan! Ik weet wat moois! We moeten de wacht gaan houden bij de plek waar de dief zijn portefeuille heeft ver loren. Tien tegen een dat die vent terukomt om de portefeulle te zoeken!" De veldwachter richtte zijn hoofd op, zichtbaar verrast. „Dat is een goed idee", zei hij. Toen sprong hij op. „Dat is een pracht idee! Zeg, Kobus! Je bent een kerel uit èèn stuk!" Dit was de eerste keer dat hij Kobus bij zijn voornaam noemde. 82. De veldwachter fleurde he lemaal op van het nieuwe plan, dat Kobus had bedacht. „Kobus", zei de veldwachter, „je noemt me voortaan Appie, hoor! Dat zegt m'n vrouw ook tegen me." „Goed", zei Kobus. Ze gingen nu langs de kortste weg naar de plaats waar Kobus de portefeuille gevonden had, bij de gebroken plank. „Hier is 't gebeurd", wees Ko bus. „Ja, ik zie het", zei de veld wachter. „Hier zijn we zoeven cok geweest."

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3