u J Yi/W Gigantische Cigaretten-smokkelarü naar Duitsland gedeeltelijk ontmaskerd. EVA BRAUN Gaat de K. L. M. rond de wereld vliegen? zocht de kans van haar leven Een „bijdrage" aan de cultuurgeschiedenis Waarom, hoe en wat van het „Derde Rijk". Hoe Habe het in handen kreeg. Meer Amerikaanse hulp voor Griekenland Truman zal nieuwe credieten vragen De „verworpenen" 1 op de borst Amerikaanse Maatschappijen bevreesd voor Nederlandse concurrentie. Het Communisme. Politiemannen speelden voor chauffeur. Doorgewinterde zakenlieden als organisatoren. Weer een nieuwe belasting. mam Hitier, getekend ln een dagboek Zij was een der weinigen, die zagen dat Duitsland verloren was. Hitler's trouwe metgezellin moet over werkelijkheidszin beschikt hebben. In 1W4 reeds scheen zij te weten wnt zeil» mannen als Ribbentrop, Rundstedt ol Himmler niet wisten nl. dat het gegoo chel i-set geheime wapens oplichting was en dat Duitsland de oorlog had verloren. N'u had deze Eva Braun, wat tot heden onbekend bleef, een stille eerzucht. Zy wilde graag toneel speelster worden. In haar „waanzin" zo kan men het wei noemen, dacht zy dat na de „wapenstilstand" Hollywood wel om haar vechten zou om de Pompadour van het Derde Ryk ln een autoblographise rolprent te verfilmen; een film, die moest steunen op feiten uit haar eigen dagboek. Al schynt ons dit Idee thans fantastisch, de gedachtengang van de vroegere fotograaf-assistente was niet veel dwazer dan de zorg van Hbnmler, die de Graaf Bernadotte vroeg „of hy by de capitu latie eerst Elsenhower de hand moest reiken óf dat het netter stond af te wachten tot de geallleer^p opperbevelhebber hèm de hand toestak!" In 1944 reisde Eva Braun naar Bozen In Zwitserland, Daar woonde sedert enige tyd de Duitse fllmspeler, regisseur en bergbeklimmer Louis Trenker. Braun kwam bij hem en overhan digde hem het dagboek. De oorzaak van deze handehvyze moet tweevoudig geweest zyn; en een ervan betekent reeds een „bijdrage" aan de cultuurgeschiedenis van het „Derde Ryk". De geliefde van de „Ftihrer" der verschrikkelijkste documen- verklaarde eerst, dat zy bang was ten van laag-bij-de-gronds le- <Jat zy haar dagboek zou verliezen ven" noemt, door een geallieerd bombardement. degelijkertyd bekende ze ook begint op de dag dat Hit- ïrenkers vertrouwen te willen l0rs ei?en fotograaf en oom van winnen voor het reeds hierboven ,?a «einrich Hoffmann vermeldde zon ^"tje beval ln een „nauw Trenker' nam het ln een zwart flul^,n?° P"llovef" ..geurig rul- zeildoek verpakte manuscript, dat ken" *n ZU" atelier te verschynen de initialen E.B. droeg, aan en be waarde het tot de vyandelijkhedtm gestaakt werden. Habe vertelt nu in zijn artikel [joe Trenker, die vele relaties in lollywood bezat, het 300 ge typte pagina's tellende dagboek via Italië daar heen zond. Zo kwam het in de V. S. Habe zelf kreeg het in handen toen hij met een vriend in New-York dineerde, en deze vriend, vice- president van een grote uitge versfirma hem advies vroeg be waar da „Fiihrer" verwacht werd. Alles was zorgvuldig voorbe reid. Hitier kwam, zag en werd by de eerste blik verliefd op de dartele, blonde en zeer Germaanse nicht van zyn fotograaf. Het dagboek van Hitler's geliefde, de vroegere foto graaf-assistente Eva Braun, die, toen ook Berlijn verloren bleek, enkele minuten voor hun gezamenlijke dood, de echtgenote werd van de man wiens metgezellin zij jaren lang was, is in Amerika op gedoken. Op welke manier en waardoor het daar is ge komen en wat dit „docu ment" bevat, vertelt Hans Habe in „Die Weltwoche", waaraan wij dit artikel ver kort ontlenen. Habe vertelt nog meer over het dagboek, dat hij een naam jpoe Trenker, die vele relaties in Seeft, welke Wij hier niet her- flollywood bezat, het 300 ge- halen willen. „Adi zo noemt Braun Hitier in haar dagboek, was ook voor haar geen gemakkelijk-heer schap. Een medeminnaar. Eens had hy een medeminnaar llcm auvigo yxvzc© Km- rï0 j°nRe vrouw vertelt dit met ren der diepste vernedering" te treffende de betrouwbaarheid scha»mteloze openiykheid een laten spreken, van het document, alvorens tot Jonge Oostenrykse schilder, zy be-1 Wie slechts één pagina aante- publicatie over te gaan. I dr°og ,tler ,met hem- I keningen van zijn latere vrouw 1 Toen deze het ontdekte reed hy, zonder een woord te zeggen, met haar 's nachts om drie uur naar München, waar hy de door de S.S. bewaakte schilder uit de weg ruimde en het bevel gaf diens ge hele verdere familie, vader, moe der, broers en zusters te doden. Het dagboek zal waarschijn lijk nooit het licht zien, hoewel ook politieke oorzaken voor pu blicatie spreken. Ofschoon met literatuur over Hitier en zyn „bende" bibliotheken kunnen worden gevuld, toont geen ge schiedenis van het „Derde Rijk", ja zelfs géén protocol van het proces te Neurenberg, zo duide lijk als dit dagboek, door wat voor soort mensen het Duitse volk voor de gek werd gehou den. Geen publicatie; de geschiede nis van Frau Adolf Hitler, ge boren Braun, met de filmster Braun in de hoofdrol, zal waar schijnlijken hopenlijk! nooit op het witte doek verschijnen. Hitier heeft nimmer een rede voering gehouden zonder zijn overslaande tenor van de „Ja- leest, weet, wanneer Duitslands diepste "vernedering begon, en wanneer ze eindigde; het was een periode van „geestverwar ring". Habe, een der bekendste me- dewerkers aan „Die Weltwoche" i stelde daarop een onderzoek in. i Trenker bleek volkomen be trouwbaar. Het Amerikaanse „Departe ment van oorlog" werd er bij gehaald om te zien of er geen sprake kon zijn van „skillfull- forgery" (deskundige vervalsing) Autoriteiten verklaarden, na een deskundig en diepgaand onder zoek tot in Duitsland zelf, dat het dagboek waarschijnlijk was ontstaan door authentieke Hij verklaarde, dat de aanhan- mijden door de Amerikaanse aantekeningen en notities van gers van Generaal Markos met technische en financiële steun Braun samen te ^stellen tot^éen geweld van wapenen de meer- Griekenland zal onder het plan President Truman heeft aan het Amerikaanse Congres mee gedeeld, dat hij te gelegener tijd om meer fondsen voor aan vullende hulp aan Griekenland en Turkije zal verzoeken. geheel. De Amerikaanse uitge vers firma besloot daarop niet tot publicatie over te gaan. Hoe het begon. In rijn artikel verteld Habe et een en ander over de inhoud Van het dagboek, dat hij „een zij daartoe door meedogenloze vernielingen het Griekse volk in ellende willen storten om het zo vatbaar te maken voor po- teiu naue ijtjpkp HE,;ta.;p het een en ander over de inhoud De pregsident zei> dat van de 300.000.000 dollar, die Grieken N a-ingeleverde bankbiljetten. Omtrent de vorderingen, wel ke gemaakt zijn met de afdoe ning van na-ingeleverde bank biljetten tot een waarde kleiner dan f 500, deelt de minister me de, dat van de binnengekomen 100.000 aanvragen er op 31 De cember 1947 ongeveer 54.000 tot rond f9.3 millioen waren afge- h; land van de V.S. heeft ontvan gen, 172.000.000 besteed is aan het militaire program, waardoor Griekenlands economische kracht wordt uitgeput, terwijl de Ame rikaanse missie tracht deze door wederopbouw en economische bijstand te versterken. Indien de bedreiging van de querilla's door hulp van bui ten af zou toenemen, zal er vol gens Truman, een nieuwe situa tie ontstaan, welke in het licht van de dan Heersende omstan digheden zal worden aangepakt, andeld. Hiervan werden toe- Truman noemde de vorming van ;ewezen ruim 7000 aanvragen de „vrije Griekse regering" een tot ruim f2 millioen en afgewe zen bijna 47.000 aanvragen tot èen bedrag van ongeveer f 7.3 millioen. Aan biljetten van f500 en f 1000 werd Ingeleverd door om streeks 18.000 inleveraars tot on geveer f 60 millioen. Terzake van 9855 verzoeken waren tot 1 Fe bruari 1948 de adviezen van de belastingdienst ontvangen. Van laatstgenoemd aantal waren op genoemde datum 7904 aanvra gen door het Ministerie van Fi nanciën beoordeeld, waarbij in Ï332 gevallen werd besloten tot toewijzing en in 4572 gevallen tot afwijzing van het verzoek. Feuilleton. door H. KING-MANS. „Vooruit", hakkelt Jochem, die Goffe een por geeft. „We gaan weg. Moetenwe..., nounog schrijven? „Weieen, dat moet niet. lui. 't Is alleen aardig voor „Danne..:. doenwe het, zulle", beslist Goffe. ,Oui, oui"r zegt Lémand. Onderaan een stuk papier, dat cr verdacht officieel uitziet, zet ten zij hun namen, zo goed en zo kwaad het gaat. Gebhard heeft niet meer de kracht te weigeren. Hy is niet dronken, zoals de anderen. Zijn wil schijnt verlamd te zyn.* „Geen lawaai op straat, hoor, mannen! Denkt aan de Schou- tenrakkerts!" waarschuwt Sin jeur Willemsz. Het viertal verlaat waggelend het vertrek, gevolgd door de Rotterdammer. De kapitein blijft achter. „Deze kant, mannen", zegt de Sinjeur, die heel weinig gebruikt heeft van de dranken en die de opgewektheid zelve is. Voor de zoveelste maal is zijn opzet weer gelukt! De vier volgen zijn aanwijzing en zij strompelen door de slecht verlichte corridor van de grote woning, evenwel niet naar de voordeur, maar juist de tegen overgestelde richting uit. Halver wege de gang opent de Rotter- wanhoopsdaad. Hij schatte de querrillastrijd- krachten op 20.000 man. Terwijl de kern van deze strijdkrach ten de zaak van het internatio nale communisme dient, bestaat slechts een deel van het gehele leger uit ware communisten. Onder de andere zijn Grieken, die het bendeleven uit zucht naar avontuur of naar gewin gekozen hebben en verder telt het leger gewone misdadigers, die zich uit de handen der rech terlijke macht hebben weten te houden. Griekenland heeft een alge hele ineenstorting kunnen ver dammer een deur en zegt weer: „Deze kant, anders komen jullie niet buiten". Past op, het ls hier wat donker". Inderdaad: het is er aardedon ker. Je kunt er geen hand voor ogen zien. „Wacht even, hier is een kaars. Zo, dóörlopen nu", beveelt Sin jeur Willemsz. Een vochtige, koude lucht stroom doet vermoeden, dat ze zich in de buitenlucht bevinden. Het tegendeel is het geval. Op een gegeven moment geeft de Rotterdammer de laatste van het viertal, dat is toevallig Gebhard, een stevige duw in de rug." Hij rolt over zijn voorganger ea die smijt Jochem tegen de grond Een deur wordt met een harde slag dichtgeslagen. De vier dron- ken lui vloeken, dat het een aard heeft. „Waar...... bennenwe nou, Sinjeur?" vraagt Lèmand. Ze krijgen geen antwoord. Na tuurlijk niet. Want Sinjeur Wil lemsz. staat aan de andere kant van de dichtgegooide deur en verwijdert zich dan, zacht grin- nekend, om iets later te belan den in het vertrek, waar de maaltijd is genuttigd. „Alles in orde?" vraagt de ka pitein. „Natuurlijk, de buit is binnen", antwoordt Willemsz. „Die ene Duitser was een taaie, niet? 1 Maar die poeder heeft hem wel onschadelijk gemaakt." Een dof geluid weerklinkt door de gewelven van het gebouw: de vier gevangenen zijn toch niet zo dronken blijkbaar, of zij vermoe- BmijnhardtB«TTÏ (Ingez. Med.) Crisis in Duitse socialistische eenheidspartij? In sociaal-democratische krin gen te Berlijn verwacht men, dat de S.E.D. der Sowjet-zone een ernstige crisis in haar Berlijnse- afdeling tegemoet gaat. Reeds zijn enkele vooraanstaande sociaal-de mocraten uit de partij getreden, nadat zrj tot de overtuiging Wa ren gekomen, dat de samensmel ting met de communisten onder het toezicht van het Sowjet-be- stuur tot een volledige overheer sing van het communistische ele ment zou hebben gevoerd. In so ciaal-democratische kringen neemt men aan, dat dit het begin is van een uittocht van voorma lige sociaal-democraten uit de eenheidsparty. den onraad. Ais krankzinnigen beuken zij op de deur, die her metisch gesloten is en ook niet geopend zal worden vóór de dag aanbreekt. Geleidelijk houdt het bonzen op. Als de kapitein en de Sin jeur een uurtje later zich eens gaan vergewissen, horen zij niets meer. Vrij zeker slaapt het vier tal zijn roes uit HOOFDSTUK VI. Een luide geeuw. Beweging in het duister. Dan een verbaasde stem, die hol'klinkt in de ruim te: „Waar ben ik nou?" Méér beweging. De anderen ontwaken geleidelijk. „Jochem", roept Gebhard", ben je hier ook?" „Ja, hier. Wóar liggen we nou? Ik ben vervloekt stijf en koud." De Vlaming vloekt en zegt: „We liggen in een kelder of zo iets. Wat is er met ons ge beurd?" „We hebben ons gister zat ge zopen", merkt Lémand laconiek op. De ernst van het geval dringt blijkbaar nog niet tot hem door. „En toen zijn we er Ingelopen. Ik kan mij wel voor mijn kop slaan", schreeuwt Waldmont. „Hadden jullie naar mij geluis terd! Ik vertrouwde die poeslieve vent niet. En nu had ik op jullie willen letten, maarik heb toch niet zoveel gedronken ik was zo beroerd als wat. Wat gaat er nu met ons gebeuren?" „Ik ga eens aan dek kijken. De boot vaart ^och nog?" vraagt In 1939 werd aan de „Ferens Art Gallery" te Huil een schil derij vermaakt, dat zich in een slechte toestand bevond. Een Baltisch specialist heeft het thans schoon gemaakt en het bleek een niet gesigneerd man- nenportret te zijn dat de beel tenis vertoont van Rabelais, de schrijver van „Gargantua en Pantagruel". Momenteel worden te Parijs besprekingen gevoerd, om in Juni een aantal opvoeringen in ons land te geven van „Pelleas et Melisande". Aan de opvoe ringen drie in Amsterdam en twee in Scheveningen zullen artisten van de Grote Opera en van de Opera Comique meewer ken. Daarbij zal Henri Thomasi het Concertgebouworkest dirige ren, terwijl de regie in handen komt van Prof. Dr Lothar Wal- lerstein. De Galerie de France te Pa rijs brengt een expositie van werken van d schilders André l'Hote uit de jaren 1907—1947 onder de titel: „Prelude a une retrospective". In de maand Juni zal te Pa rijs het eerste internationale congres voor kunstcritiek ge houden worden door Paul Tie- rens. Het doel van het congres is, de kunst bij de verschillende volken beter te leren kennen en vriendschapsbanden te vormen tussen degenen, die over kunst schrijven. In het gebouw van de „Basler Kunstverein" te Basel wordt 21 Februari een tentoonstelling ge opend van werken van Juan Gris, Braque en Picasso. Aan het „Holland Festival" te Scheveningen zal door de vol gende Franse kunstenaars wor den deelgenomen: Janine Da- costa,- Monteux, Munch en Stra- winski, die ook als een Frans kunstenaar wordt beschouwd.' derheid van het Griekse volkMarshall verdere economische hun wil willen opleggen en dat hulp ontvangen. Te zijner tijd zal het Congres om de nodige aanvullende militaire hulp voor Griekenland en Turkije zou wor den verzocht. Het hulpverleningsprogram voor Turkije verloopt ordelijke, aldus Truman. Vóói de visite komt, scheer ik me gauw nog even glad met Philips „PHILlSHAVE zegt Staalbaard. Al leen de steker in het stopcontact en, terwijl ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn baard er af. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoonlijk over tuigen, hoe gemakkelijk droogscheren is met PHILIPS PHIIISHAVE» STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP -MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN (Ingez. Med.) Het aantal motorrijtuigen in ons land. Vooruitlopende op de offici ële gegevens heeft de KNAC ter voorlopige informatie van weg gebruikers aan de hand van eigen inlichtingen, gegevens verzameld met betrekking tot het totaal aantal motorrijtuigen in ons land en de verdeling daarvan. Aangenomen mag worden, dat het totaal aantal motorrijtuigen op 205.500 kan worden gesteld, n.lf 70.200 personenauto's, 61.200 vrachtauto's (waaronder bestel auto's en tractors), 70.500 motor rijwielen (waaronder driewie lers) en 3600 bussen. Per 1 Mei 1940 waren deze aantallen res pectievelijk 235.200, 104.000, 56.500, 70.000 en 4700. De kwali teit van het motorrijtuigenpark van thans staat bovendien aan zienlijk achter bij dat van voor de oorlog. Goffe. „Je bent gek", geeft Gebhard bescheid. „We liggen niet op een schip, 't Is, wat je zoeven zelf hebt gezegd: een kelder of zo. Waar liggen jullie eigenlijk?" Moeizaam, door en door stijf is hij opgestaan en tast met de han den langs de wand. 't Is een muur, zo duidelijk als wat. Ze zitten in een kelder. Van het huis in Middelburg, waar ze gister avond?Of zijn ze tóch nog aan boord gegaan en zijn ze door die smeerlap ergens anders ge bracht? Wat is er gebeurd? Hij denkt na, maar aan geen ant woord vinden. Opeens... „Als we onze namen maar niet gezet hebben", zegt hij. „Namen?" vraagt Jochem. „Wat bedoel je nou?" „Die kapitein had het over handtekeningen. Ik zeg: ik zet mijn naam niet. Jullie wilden het wel doen, want je waren toen al dronken. IkEn toen zei die vuile Rotterdammer, dat het niet hoefde. Toen hebben we het niet gedaan „Nou, dan hebben we onze na men toch niet gezet", meent de Vlaming. ,,'kWeet niet, wat er later is gebeurd, want ik ben ook onbe kwaam geworden. Opeens, nu weet ik het al, werd ik zo be roerd. Lam gewoon." De Fransman informeert waar over ze het hebben en als Goffe hem op de hoogte heeft gebracht, zegt hy: „Wat betekent dat dan, als we onze namen hebben ge zet?" (Wordt vervolgd.) Volgens de „New-York Ti mes" zijn de ondernemers van internationale luchtlijnen in de V. S. verontrust ever berichten uit Washington, vol gens welke het departement van buitenlandse zaken der V.S. ge neigd zou zijn aanvragen van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij voor verlenging van de huidige lijn Amsterdam—New- York via Nassap (Bahama-eilan- den), Havanna (Cuba) en King ston (Jamaica) naar Curagao in te willigen, ondanks tegenstand van de „Civil Aeronautics Board". Bovendien zyn Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij en verontrust over de mogelijke toestemming, die aan de K.L.M. gegeven zou worden een lijn AmsterdamChicagoLos An gelosSan Francisco-te vliegen, welke lijn daarna over de grote Oceaan zou gaan naar Batavia. In omgekeerde richting zou een luchtlijn Batavia—Los Angelos (of San Francisco) MexicoCi- tijHavanna—CurasaoMiami gewenst worden geacht door de K.L.M. De ondernemers zeggen, dat de Nederlanders daardoor een betere lyn om de wereld zouden krijgen dan „Panameri- ean" of Trans World Airlines". De luchtvaartmaatschappijen in de V.S. menqn, dat zodanige aanvragen, die momenteel be sproken worden door een Neder landse missie met het departe ment van buitenlandse zaken te Washington, de meest winst- N ederlands-Belgische Haventarievcn. De Nederlandse en Belgische haventarieven, het scheeps-me- ting- en heffingssysteem, zullen waarschijnlijk identiek worden. De Ned. Commissie voor haven tarieven, die met Belgische col lega's onlangs in Antwerpen vergaderd heeft, zal aan de re gering voorstellen om per 1 April a.s. een tussentijdse ver hoging voor havengelden in te voeren, die voor de wilde vaart 50 pet. en voor de lijnvaart in het maximum 1 cent per br. kub. meter en voor de rest 30 pet. zal Joedragen. gevende gebieden van het Ame rikaanse luchtverkeer zouden treffen. Naar aanleiding van het bo venstaande deelt de K.L.M. mede: dat het onmogelijk was een mening openbaar te maken over discussies, welke blijkbaar tussen het „State departement" en de „Cab" gaande zijn, daar dit een aangelegenheid is van interne Amerikaanse «politiek. De bezwaren, welke de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen naar voren brengen, zijn prema tuur, daar het exploiteren van een „round the world-service" door de K.L.M. nog in een ver verschiet ligt. Bovendien hecht de K.L.M. meer waarde aan op zich zelf staande luchtlijnen, welke bepaalde landen en ste den verbinden, dan dat zij uit verkeers-economisch oogpunt veel waarde toekent aan een toevallige aaneenschakeling van dergelijke lijnen, die tot een „rour.d the world-service" zou den leiden. DELEGATIE DER V. S. KRIJGT GOEDE RAAD. Herald Tribune pleit voor gemeenschappeiyke politiek. In de New-York Herald Tri bune wordt er bij de Ameri kaanse delegatie op aangedron gen om op de komende Londen- se conferentie ernstig rekening te houden met de zienswijze der West-Europese staten over Duitsland en de Amerikaanse politiek niet te laten beheersen door technische moeilijkheden in de Amerikaanse bezettings zone. „Het ligt voor de hand, dat er nooit een Unie van West-Euro pa zal komen, tenzij Engeland, Frankrijk en de V. S. het eens kunnen worden over een ge meenschappelijke politiek ten aanzien van Duitsland en tenzij men de Benelux, de eerste wer kelijke stap naar een dergelijke Unie, aanmoedigt volledig deel te nemen aan de oplossing van het Duitse vraagstuk", aldus het blad. r it geschakeld. De oude heersers staan ef naast. En ais het gaat zoals wfl wensen, dan zullen zij er naast blijven. Aldus het orgaan van de Party v. d. Arbeid, die evenals in 1946 weer in het vooruitzicht leeft, dat zij na de verkiezingen de sterkst» party zal zijn en zelfs de K.V.P. zal overvleugelen. Met „de oude heersers, die er naast staan" en er naast zullen bly'ven staan, wordt hier speciaal gedoeld op de Prot. Chr. partijen. Zij zullen er naast staan bij be langrijke benoemingen. Met hun beginselen zal geen rekening wor den gehouden, zoals dat nu ook het geval is met het Indië-vraag- stuk. Zij. worden uitgeschakeld en zy blijven uitgeschakeld. Maar natuurlijk alleen als straks de kiezers hun medewer king voor het doorzetten van deze overheersing verlenen. Zij zijn dus bij voorbaat gewaar- schuw' „Het communisme", aldus de heer v. d. Kieft (P.v.d.A.) in de Eerste Kamer, staat en valt met de dictatuur en overal, waar het communisme aan de macht gekomen is, handhaaft het zich door de dictatuur, met al de methoden van geheime staatspo- I litie, concentratiekampen en wat daaraan vastzit. Bij het commu nisme is er geen sprake van eigen politieke wilsvorming voor de arbeiders. Politieke partijen buiten de communistische wor den niet geduld. Er is geen yry- heid om ziph te organiseren in vakverenigingen naar eigen keuze. Er is geen vrijheid van spreken en vrijheid van pers, typische karakteristieken van wat wij in het westen democra tie noemen." 20 Franse wachten aan de Frans-Italiaanse grens hebben zich dagen lang in het skilopen getraind om de strijd aan te bin den tegen honderden smokke laars, die dagelijs schaarse goe deren naar een plaats in de kleine St. Bernhard brengen om ze daar te ruilen. Het „rokertje" nog altijd goud waard Zoals wij reeds 'verleden week meldden, is in Duitsland een „wijdvertakt, goed georganiseerd, internationaal complot" van sigarettensmokkelaars ontdekt, dat zijn weerga in de zwarte sigarettenhan- del nog niet heeft gehad. Onder een dekmantel met een bijzonder officiële tint werden millioenen Ame rikaanse sigaretten naar Rotterdam en Antwerpen verscheept om van daaruit per vrachtauto door Duitsland naar de z.g. afnemers in Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije en Oostenrijk te worden getranspor teerd. Onderweg werden ze dan in Duitsland uit geladen en verdwenen in de zwarte handel. De organisatoren van dit complot zyn verscheidene doorgewin terde zakenlieden en expeditiefirma's in verschillende aan Duitsland grenzende landen. Voor de „leider van de bende" ziet de politie een man van vroeger Lettisphe nationaliteit aan, die zich volkomen legaal in Brussel ophoudt en tot dusverre tussen de mazen van het Belgische Justitiële net wist door te glippen. Hy heeft veel mede werkers en het staat vast, dat de heren ook in Amerika voor hun practyken kapitaal hebben gevonden. Diverse politle-organen uit verschillende landen van Europa bren gen op het ogenblik maatregelen ten uitvoer, waarmede zy het ge hele complot hopen op te rollen, waarby het voornameiyk om de kopstukken te doen is. Hoe alles „werkt". voor de douane moeilijk zoeken is. De Nederlandse Rijksrecherche Zonder enige overdrijving kan in de persoon van inspecteur G. j gezegd worden, dat honderden Lodder heeft in dit speurders- millioenen sigaretten op fraudu- werk, dat reeds 9 maanden leuze wijze op de zwarte Duitse voortduurt, in samenwerking markt terecht rijn gekomen, met kapitein B. W. F. de Beau- i Zaterdag j.l. alleen werd reeds fort en 2 wachtmeesters van de 17 millioen Amerikaanse siga- Rijkspolitie te Amsterdam, het (retten tijdens het vervoer in be- leeuwenaandeel. De smokkelaars bestelden bij Amerikaanse sigarettenfabrie- ken grote partijen van Praag, Boedapest of Wenen uit. Op de normale wijze werden deze la dingen naar Rotterdam of Ant werpen verscheept, waar ze ver zegeld werden en wel als tran sito-goed in douaneloodsen wer den opgeslagen om verder door een Nederlandse of Belgische ex pediteur per truck naar Praag vervoerd te worden. Vele zen dingen hebben de Tsjechische grens nooit bereikt, want in Duitsland, waar sigaretten in deze na-oorlogse tijd bijna in de letterlijke zin des woords alleen met goud betaald kunnen wor den, werden ze uitgeladen, waarby de chauffeur dan 500 dollar voor de medewerking ontving. Onderzoek nog in volle gang. Het onderzoek is nog in volle gang, omdat de finesses van de organisatie nog lang niet alle ken, bekend zijn. Zeker is het dat in plot de verschillende landen „wilde" expeditiediensten in het complot betrokken zijn. De zwarte prijs, die de smokkelaars in Duitsland voor de sigaretten konden ma ken, is zo formidabel hoog, dat het weinig moeite kostte mede werking van de wilde expedi teurs te verkrijgen. Veelal werden de sigaretten betaald met goud, juwelen, wolfram of wel zwarte ponden of dollars, alle afkomstig uit de Amerikaanse en Engelse zones. Al deze „waarden" werden zo nodig over de Duitse grenzen naar het buitenland gesmokkeld in de zware trucks, waarin het tussen andere retourzendingen slag genomen, Politiemannen in de rol van chauffeurs. Ruim 9 maanden geleden de den zich op de A.T.O.-lijn Am sterdamPraag van Van Gend en Loos enige kleine onregel matigheden voor. De directie stelde zich in verbinding met de procureur-generaal te Amster dam, Mr Dr J. A. van Thiel, die inspecteur Lodder van de Rijks recherche opdracht gaf de zaak in onderzoek te nemen. Deze laatste stelde een val op, die succes had. Hij schakelde twee wacht meesters der Rijkspolitie als chauffeurs op de trans-continen tale lijnen van Van Gend en Loos in, en gaf hen opdracht zich te laten omkopen zo iemand daartoe ernstige pogin gen aan mocht wenden. Inderdaad werd tussen Keu len en Frankfort een der beide chauffeurs door een Nederlan der en een Roemeen aangespro- die hem in het com- opnamen. Het bleek, dat de smokkelaars van de wachtmeester tegen rijke ver goeding niets anders verlang den, dan dat hij er voor zou zorgen ingedeeld te worden bij het vervoer van bepaalde zen dingen sigaretten, die verzegeld en wel in een douaneloods te Rotterdam lagen opgeslagen. Op zyn reis door Duitsland zou hij dan van deze ladingen wor den ontdaan. Het duurde echter geruime tijd alvorens de gelegenheid zich voor deed in samenwerking met de Aiyierikaarse M.P.'s de smokkelaars op heterdaad te be trappen. Een kleine zending: 1 millioen sigaretten, werden ter camouflage voor Praag bevracht en zouden door'de 2 wachtmeev- tesr in een A.T.O-truck in op dracht van de bende, raar een kamp voor „verplaatse perso nen" in de buurt van Augsburg worden gereden. De Amerika nen namen geen halve maatre gelen nu zich de leans voordeed enkele kopstukken te arresteren. Zij omsingelden in het geheim met een uitgebreid cordon M.P.'s het gehele kamp en toen de wa gen binnen de omheining was en uitgeladen werd, grepen zy in en arresteerden 8 leden van de organisatie, waaronder enke le, die in het complot belang rijke posities bekleedden. Intussen beweegt de leider zich nog vrijelijk in Brussel. Dat hij de touwtjes van de organi satie in handen had, staat voor de Rijksrecherche vast, omdat hij verscheidene malen de twee wachtmeesters-chauffeurs per soonlijk bij zich heeft geroepen om met hen de smokkelarij te bespreken en hun nauwkeurige opdrachten te geven. De Belgi sche politie heeft hem reeds enige malen aan de tand ge voeld, maar tot dusverre heeft hij volgehouden een bona-fide zakenman te zijn. Wellicht zal confrontatie met de beide wachtmeesters, die in Duitsland het onderzoek nog voortzetten, resultaat hebben. o Ten bclioeve van de landbouw. De besprekingen, die de Rege ring in de afgelopen week heeft gevoerd met het bestuur van de Stichting voor de Landbouw over de landbouwpolitiek in verleden en toekomst, zijn, naar de pari. redacteur van de „N. Haagsche Crt." vernam, Vrijdag j.l. voorlo pig afgesloten. Het resultaat is, dat het Kabinet zich thans zal beraden over een ingewikkeld voorstel, van de zijde van de Stichting voor de Landbouw ge daan t.a.v. vergoedingen aan boe ren en tuinders in verband met te lage prijszettingen over 1946 en 1947. De Regering had, naar ik ver neem, zelf reeds het onbevredi gende van de bestaande regeling inziende, een plan opgesteld, dat neerkwam op een bijdrage over 1946 en 1947 van omstreeks f 50 millioen. Het voorstel van de Stichting voor de Landbouw zal ruim de helft meer kosten. Mi nister Lieftinck heeft zich slechts node neergelegd bij het door de ministerraad in principe genomen besluit, in ieder geval een bepaald bedrag voor land- en tuinbouw beschikbaar te stellen. Uit de lopende middelen is het nodige bedrag niet te vinden. In verband hiermede over weegt prof. Lieftinck de invoe ring van een extra-belasting, die liet karakter van een verhrui- kersbelastlng zal dragen. Onder deze belasting zonden moeten vallen de gezinnen, waar een in komen van meer dan f 4000 wordt verdiend, terwyi om grotere ge zinnen niet te veel onder druk te zetten, voor maximaal 4 leden per gezin belasting behoeft te worden betaald. Geraamd wordt, dat deze belasting op gezinnen gemiddeld ongeveer f 50 per jaar moet opbrengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2