Srovinti^Éw Kijkje achter de schermen bij de Sociale Dienst. GEMEENTERADEN Voor de bouw van West- kapelle'8 nieuwe Her?. Kerk Zangverenigingen trekken naar Holland. Tot de aetlee uitgaande van het eomité, dat zich ten doel «telt gel den te verzamelen voor bet bon- wen van een nieuwe Ned. Herv. Kerk te Weetkapelie behoort ook het geven vaa uitvoeringen door beide zangverenigingen, te weten: de Chr. zangver. „Loofd den Here" en het „Westkappels Da meskoor". Deze koren zullen optreden te Oegstgeeet, Leiderdorp, Noord- wijk-'Binnen en Noord wijk-Bui ten, welke plaateen door de synode zijn aangewezen om de Ned. Herv ge meente te Westkapelle te adop teren, in verband met het ver woesten van de kerk tijdens de oorlogshandelingen. De Chr. zang vereniging zingt 2 en 3 Maart te Oegstgeest en Leiderdorp en het Dameskoor op 4 en 5 Maart te Noordwijk Binnen en Noordwjjk Bulten. Op deze avonden zal ouderling P. Westerbeke van Westkapelle een woord spreken, terwijl tevens, Indien mogelijk, een film zal wor den vertoond van de verwoestin gen te Westkapelle. De leden der verenigingen logeren bij particu lieren en zijn gekleed ln Walcher- M klederdracht. RIJKSWEG OOSTBURG-SLUIS. In de Vrijdag gehouden Raads vergadering der gemeente Aar denburg werd met algemene stemmen besloten een dringend verzoek te richten tot de bevoeg de autoriteiten ten allerspoedig ste maatregelen te nemen, dat de weg aan de Lleter in de Rijks weg Oostburg-Aardenburg-Sluis zal worden hersteld. De toestand is thans zo gewor den, dat het stukje weg, dat nog over is, verzakt en indien niet heel spoedig afdoende maatrege- lcr worden getroffen, ongelukken moeten gebeuren. Men zal zich herinneren, dat in het najaar op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Hom mes werd gezegd, dat spoedig de weg zou worden hersteld. Tot nu toe is er nog niets aan gedaan. Neemt men een loopje met ons? Moeten er eerst doden vallen 1 De West-Zeeuws-Vlamingen zijn heel wat gewoon, maar wat hier gebeurt, is al heel erg. Prov. Comité A.R.- Kiesverenigingen. Zaterdag vergaderde het Prov. Comité van A.-R. Kiesverenigin gen. Wegens ontstentenis van de voorzitter dr K. Hulzenga werd de vergadering geleid door de heer R. Zuidema, die er zijn blijdschap uitsprak over het aan vankelijk herstel van de voor zitter, zodat er goede hoop is, dat hij straks zijn arbeid in volle omvang zal kunnen hervatten. De vergadering was in hoofd zaak gewijd aan de bespreking van de schriftelijke propaganda, waaromtrent verschillende be sluiten werden genomen. Bij de gehouden bestuursver kiezing werden de heren dr K. Hulzenga, W. A. den Boggende, A. S. Catsman, A. Schout, Jac. v. Splunder, E. Tange en R. Zui dema herkozen. Vergadering Prov. Verband van A.R. Jongeren Studieclubs. Zaterdagmiddag zijn in hotel „Centraal" in Goes de afgevaar digden bijeen geweest van de Antirevolutionnaire Jongeren Studieclubs in Zeelyand. Na opening door de heer J. Huijssen van Terneuzen, gaf de secretaris, de heer J. A. v. d. Guchte uit Kloetinge, een over zicht over het afgelopen jaar. Het Provinciaal Verband, dat twee jaar geleden is opgericht op initiatief van de Nationale Organisatie der betreffende clubs, vormt een tussenschakel tussen de landelijke organisatie en de plaatselijke club. De hoofdmoot voor deze ver gadering was de behandeling van de ontwerp-statuten. Verschillende amendementen, door de afgevaardigden inge diend, werden overgenomen. De behandeling nam zo veel tijd in beslag, dat na de vast stelling der statuten de voor zitter zich genoodzaakt zag de vergadering te schorsen. De vijf resterende agenda-punten zullen behandeld worden op de Zater dag a.s. te houden vergadering. INLICHTINGEN OVER INPOLDERING VERZOCHT. Het gasbedrijf. Een meevaller. Voor het gasbedrijf was voor 1946 een tekort geraamd van f 35.777.13. Door dat echter de gasafgifte belangrijk hoger is geweest dan geraamd werd en ook verschillende andere inkom sten hoger waren dan de ra ming, is dit tekort weggewerkt Jongeren opwekte de maandelijkse vergaderingen der jongerengroep ontvanet d- gemeente nne te bezoeken. De Chr. Onthouders 1 Jeugdorganisatie voerde „Storm- een van "6'95' ÏS:,~ ^oTvan Districts;*arvergadcring de spelers, die zonder uitzondering N.C.L.B. Zaterdagmiddag heeft bovenge noemde organisatie een drukbe zochte jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer hun rollen op verdienstelijke wijze vertolkten, mogen speciaal wor den genoemd mej. Ch. Kaat (Christien) en de muurtorenwach ter de heer J. W. de Keijzer. De Ma"as Can OosWijk.' Ohr. Mandollnevereniging droeg verder het hare bij aan het wel slagen van deze jaarvergadering, waarop bovendien nog een verlo ting georganiseerd werd, waaraan fraaie prijzen waren verboden. Met een kort woord van Ds J. S. De secretaris, de heer Braamse van Nleuwdorp, liet in zijn verslag een optimistisch geluld horen. Hij deelde o.m. mede. dat het aantal afdelingen ln 1947 van 10 tot 21 gestegen was. Volgens de penning meester, de heer Loulsse van Hartjes, Ned. .Herv. predikant waarcte, sloot de rekening over tua>*H iln oomflnlrnwift (vnolAta» r Naar wij vernemen is door het college van Ged. Staten van Zeeland een schrijven ge richt aan het college van Ged. Staten van Noord-Brabant, waar in wordt verzocht hun nadere inlichtingen te verstrekken om trent de bij het Provinciaal Be stuur van Noord-Brabant be staande plannen tot inpoldering van gronden in de Wester- Schelde bij Ossendrecht. Men zal zich herinneren, dat deze schorren tot het gebied van de provincie Zeeland be horen. VLISSINGEN. Jaarvergadering Chr. Hist. Jongerengroep. Zaterdagavond hield de Christe lijk Historische Jongeren groep te Vlisslngen in het C.J.M.V.-ge- bouw, onder leiding van de voor zitter de heer W. Sanderse Jr. een druk bezochte feestelijke jaarver gadering. De voorzitter der C.H.- Statenkrlng Vlisslngen, de heer J. Dey, sprak een kort propaganda- werd de samenkomst gesloten. MIDDELBURG. De nieuwe kazerne. Enkele weken geleden is de Fa Lindenberg en v. d. Klippe, aan wie de bouw van Middel burgs nieuwe kazerne is opge dragen, begonnen met de werk zaamheden. Er moet echter heel wat af gebroken worden eer met de her bouw kan worden begonnen. Zo is men gisteren begonnen een stelling te plaatsen tegen de gevel in de Korte Noordstraat, zodat ook deze binnenkort af gebroken zal zijn. Feestavond van de teruggekeerde militairen. De eind vorig jaar opgerichte afd. Middelburg van de band Nederl.-Indië heeft in overleg met de Demobilisatieraad de or ganisatie ter hand genomen van een feestavond ter gelegenheid van de terugkeer van het Zeeuw se Bataljon. Deze feestavond is bepaald op Woensdag 25 Febr. a.s., des avonds half 8, in het Schuttershof. Op de feestelijke bijeenkomst worden alle in Mid delburg teruggekeerde militai ren verwacht met hun familie. Tevens is een schrijven uit gegaan naar de burgemeesters der omliggende gemeenten, zo dat ook uit de dorpen de mili tairen worden verwacht. Aangezien door het P.I.T. reeds een dankdienst is gehou den, zal deze avond behoudens wellicht een enkele toespraak, een amusementsavond zijn. Parkeerverbod. Zoals uit een publicatie elders in dit nummer blijkt, is sedert gisteren het parkeerverbod voor de Vlasmarkt aan beide zijden van kracht geworden. GOES. Afdeling Goes C.J.B.T.O. vergaderde. Zaterdagmiddag vergaderde in de melksalon Bustraan te Goes de afdeling Goes van de Chr Jongeren Boeren- en Tuin dersorganisatie, o.l.v. de heer M. v. d. Vreede te Wolphaarts- dijk. Na de opening en de lezing der jaarverslagen, leverde de secretaris J. J. Wisse een onder werp over fosfaatmeststoffen, waarop een levendige bespre king volgde. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen W. Balkende, J. Goetheer te Wol- phaartsdijk, J. op 'tHof te Ka- pelle en M. Mol te Nisse. De aftredende voorzitter werd dank gebracht voor zijn arbeid, waarna de vergadering werd gesloten. het afgelopen jaar met een batig slot. De heer A. Vingerling besprak hierna de komende loonactie. Het standpunt der regering, die landbouw en industrie met twee maatstaven meet, werd door spr. veroordeeld. Hij bepleitte gelijkstelling, daar anders een chaotische toestand in de landbouw niet kan uitblijven. Verschillende vragen werden beantwoord, waarna het agenda punt bestuursverkiezing werd af gewerkt. ARNEMUIDEN. Jaarverg. Herv. Knapenver. op G.G. Ook de Herv. Knapenverenlglng op Geref. grondslag heeft ln de afgelopen week haar jaarvergade ring gevierd. Het Bijbels onderwerp „Ruth", werd Ingeleid door Wim Meul- meester, het onderwerp Kerkge schiedenis „Polycarpus" door G. van Belzen en het Vaderlandse Geschiedenisonderwerp „Aanval op Venlo" door Izaak Voogdt. Zeven jongens vertelden ieder iets over een bekende Bijbelse figuur. De le, 2e en 3e prijs werden res pectievelijk gewonnen door Joh. v. Belzen (Naaman, de Syriër), Izaak Voogdt (Nebukadnezar) en Gilles v. Belzen Gz. (Mozes). Door twee jongens werden en kele gedichten voorgelezen. De I leider de heer F. Poortvliet, sloot na een kort slotwoord de prettige avond met gebed. Jaarverg. Herv. Meisjesver. Onder leiding van mej. F. J. Poortvliet heef de Ned. Hervorm de meisjesvereniging „Wees een Zegen" haar jaarvergadering de zer dagen gevierd. Mina Kusse deed verslag over het financieel beheer, terwijl Tan nic Ventevogel een overzicht gaf van het afgelopen jaar. Het onderwerp „De barmhar tige Samaritaan" werd Ingeleid door Rlna Francke. Declamatie, zang en tractatle vulden het verdere deel der avond. OOSTKAPELLE. Lezing aardbeiencultuur. Donderdagavond hield de heer C. Traas, bedrijfsassistent bij de veiling te Kapelle, in café Wattel, een lezing over de aard beiencultuur, welke lezing uit ging van de Zeeuwse Groente- telersvereniging. Aanwezig was o.m. de heer M. Wattel, Hoofd assistent Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. Verschillende soorten aardbei en werden door de heer Traas besproken, alsmede de voor naamste ziekten en de bestrij ding daarvan. Spr. ging nader in op de ligging der aardbeien velden, enz. Geadviseerd werd steeds goed en door de N.A.C.K. gekeurd plantmateriaal te plan ten, steeds jonge planten en wel in de tijd van MaartApril of 15 Juli—10 Aug. Het vorig jaar is het verschil lende malen voorgekomen, dat men met oude planten een waardeloos product verkreeg. WESTKAPELUi. Ouderavond Chr. School. Vrijdagavond werd in het ge bouw der Christelijke school een ouderavond gehouden. Na ope ning door de voorzitter, de heer H. Wouters, werd door deze het onderwerp „Het middelpunt van onze opvoeding" ingeleid. Door enige leerlingen werden gedich ten voorgelezen en een samen spraak opgevoerd. In de pauze bekeken de ouders het werk der leerlingen. Na de pauze causeerde de onderwijzer, de heer Roseboom, over „Effatha". Met lichtbeelden werd het onderwijs van doof stomme kinderen verduidelijkt. GAPINGE. Jaarvergadering Landbouwvereniging. De Landbouwvereniging „Al gemeen Belang" (afd. Z.L.M.) kwam Donderdagavond onder voorzitterschap van de heer C. Langebeeke in jaarvergadering bijeen. De verslagen van secretaris en penningmeester getuigden van een goed verenigingsjaar, waarin een ruim batig saldo kon worden geboekt. Het aftredende bestuurslid S. de Visser werd herkozen. De voorzitter werd aangewezen als bezoeker van kring- en alge mene vergadering. Deze sprak vervolgens over problemen rondom de landbouw in verleden, heden en toekomst. Besloten werd f 10.beschik baar te stellen voor de ter plaatse te houden veekeuring. Ook zal adhaesie worden be tuigd aan de actie om te komen tot wederinvoering van het Vlaamse landvarken. ST.-LAURENS. Verg. A.R. Kiesvereniging. De A.R. Kiesvereniging „Ne- i derland en Oranje" heeft Vrij dagavond haar 45ste jaarverga dering gehouden. Volgens mede delingen van de secretaris was het ledental van 99 tot 102 ge stegen. De actie voor het „Mil- lioen-plan" was geslaagd. De penningmeester had een batig slot van f 16.weten te boeken. De aftredende ^bestuursleden, de heren J. W. Davidse en J. Koole Mzn werden, bij de be stuursverkiezing herkozen, ter wijl de heer M. Houterman werd gekozen. Op duidelijke wijze werd door de heer J. v. d. Bosse het onder werp „Actieve grondpolitiek" behandeld. In de geannimeerde bespreking kwam o.m. de Ruilverkaveling van Walcheren naar voren. In de rondvraag werd mede gedeeld, dat de feestelijke her denking van het 45-jarig bestaan zal plaats vinden op 17 en 19 Maart a.s. - ZOUTELANDE. Vergadering Oranjevereniging. Donderdagavond vergaderde te Zoutelande de Oranjevereniging onder voorzitterschap van de heer J. Verhage. De aftredende bestuursleden, de heren C. W. Leijnse, C. Kleinepler en W. Louws, werden allen her kozen. De herdenking van het vijftig jarig regeringsjubileum zal plaat» hebben op Woensdag 8 September a.s. Er zullen verschillende volks spelen worden gehouden, terwijl ook een optocht zal worden geor ganiseerd. WAARDE. Vergadering Kolenvereniging. Deze dagen kwam de Kolen- vereniging in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer M. Oudesluis. De secretaris, de heer Dek, gaf een gunstig jaarverslag over 1947. De kas sloot met een batig saldo van f 239.16. Herkozen tot bestuursleden de heren A. Dek en W. Koster. Het entreegeld als lid bleef ongewijzigd. KAPELLE. Fruitpachters bijeen. Zaterdagmiddag vergaderden ln hotel „De Zwaan" de pachters van fruit uit Zeeland en West-Brabant onder voorzitterschap van de heer W. Slabbekoorn. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat het pachten van zacht fruit ln het afgelopen jaar nog niet werd toegestaan. Aan deze zaak wordt echter nog gewerkt. Er zal getracht worden het vellingspercentage te vermin deren. Hierna deed Mr Schendeling, secr. van de VakgToep Groenten en Fruit, mededelingen omtrent de organisatie en haar financiën, waarop een uitvoerige bespreking volgde. De heer Zandee merkte op, dat de organisatie van pachters geen enkele zeggenschap heeft in de heer H. Jansen. de samenstelling van het sorti ment. Als bestuursleden werden de af tredende heren W. Slabbekoorn en H. Landman herkozen. In plaats van de heer A. de Schipper te We meldlnge werd de heer C. Veer- hoek te Wemeldinge gekozen. Mr Schendeling gaf hierna en kele staaltjes van overbodige overheidsbemoeiingen bjj de afzet van fruit. O.a. kwam de veilplicht ter sprake. Spreker zag hier met alle eerbied voor het veillngswezen, geen enkel jjnotlef voor een distri butie van fruit of een steunrege ling. Ook de keuze der vellingen levert voor vele pachters nogal eens moeilijkheden op. Vervoersbewijzen dienen ook van de baan te gaan. De klok van het Bedrijfsschap ls een jaar achter aldus spreker. THOLEN. Volksonderwijs. Vrijdagavond kwam de afdeling Tholen van de vereniging Volks onderwijs bijeen ln het „Hof van Holland". Bij ontstentenis van de voorzit ter stond de vergadering onder leidig van de heer P. de Heer. De heer Stoutjesdijk te Sehel- luinen, propagandist der vereni ging hield een toespraak, waarna bij de rondvraag door enkele aan wezigen nog vragen werden ge steld. A.R.-Kiesvereniging. Vrijdagavond kwam de A.R.- Kiesvereniging te Tholen ln jaar vergadering bijeen o.l.v. de voorz. Uit de verslagen van de secr. pennlngm. bleek, dat de vereni ging 42 leden telt, dat f 250 ls af gedragen voor het Millioenfonds en dat er een batig saldo ln kas ls van plm. f39.—. Tot bestuurs lid werd herkozen de heer Th. Djjkslag. De voorzitter deelde me de, dat hy ais zodanig bedankte. Hierna volgde een causerie door Drs J. J. Knlbbe uit Goes over: „Gelelde economie en Bedrijfsor ganisatie". KR ABBENDIJKE. Buurtvereniging „Oostweg". De Buurtvereniging „Oost- weg" heeft in de school aan de Wilhelminastraat weer haar jaarlijkse winterbijeenkomst ge houden. De gezellige avond, gevuld met voordracht, hersengymna stiek, enz., was goed bezocht. Vergadering Fruitfèlersorganisatie. De Nederlandse Fruittelers organisatie, afdeling Oost-Zuid- Beveland, alhier, heeft dezer dagen weer haar algemene ver gadering in de zaal van de heer J. Sinke gehouden. Ir J. Bos hield deze avond een lezing over het onderwerp: „Eruitteelt in de Betuwe en Zeeland". NISSE. Buurtvereniging „Beatrix". Vrijdagavond heeft de Buurt vereniging „Beatrix" haar jaar lijkse gezellige bijeenkomst ge had. Na een gezamenlijke maal tijd werd de avond gevuld met enkele leuke stukjes, muziek en zang. VAN MILITAIR TOT BURGER. ZEEUWSE JONGENS VOL LOF. De terugkeer van de Zeeuwse oorlogsvrijwilligers naar de burger maatschappij is begonnen. In 't byzonder is dit merkbaar op de Sociale Dienst van het ministerie van Oorlog te Goes, waar het militaire personeel, met enkele burgers uitgebreid, om de drukte enigszins het hoofd te kunnen bieden, er alles opzet om de gede- mobiliseerden zo spoedig mogelyk weer op te doen nemen in de maatschappy. Wij volgden enkele militairen op hun gang naar de verschillende afdelingen. De indrukken die wy opdeden, laten wy hier volgen. In een vorig artikel schreven jongens, die zelfs zonder een wij reeds, dat de voor demobi- rijbewijs te hebben in een auto lisatie in aanmerking komende willen gaan rijden. Als hen dat militairen, in Indië op een for- onder het oog gebracht is, stap- 's-GRA VENPOLDER. Samenvoeging van gemeenten onaanvaard baar geacht. In de gemeenteraadsvergade ring werd besloten in te ggan op de aanbieding om een permanen te sirene te plaatsen op de wo- r.ing van de brandweercomman dant. Op een voorstel van B. en W. om lid te worden van de A.N.W.B. ging de raad niét in, wel werd besloten een subsidie van f 25 te verlenen voor een jaar. De begroting 1948 werd goedgekeurd met een tekort van f 18.000. De heer Tissing merkte op, dat hij op de begroting nog steeds geen bedrag ziet uitgetrok ken voor een sportveld, waaraan grote behoefte is. Wethouder Schipper antwoordde, dat het z.i, een taak is van de sportvereni gingen om zelf het initiatief te riemen en dan met een voorstel hij de gemeente te komen. Tot lid van het E A. werd met algemene stemmen benoemd de heer M. J. de Koster. Hierna was aan de orde het benoemen van een voorzitter voor het B.A. Daar de stemmen bij de derde stemming staakten werd de heer de Dreu bij loting als gekozen verklaard. Wegens vertrek van de voorzitter nam wethouder Schipper hierna de leiding op zich. Voor de ambtenaren ter secretarie werd het salaris vast gesteld volgens de nieuwe rege ling. De rekening van het B.A. over 1946 gaf een batig saldo te zien van f 3389. Bij de rondvraag informeerde de heer Grim, of er vergunning nodig was van B. en W. om in deze gemeente te kamperen. Z.i. kwamen er verleden zomer ge vallen voor, die redelijk verant- .woord waren. De voorzitter ant woordde, dat er een regeling van de kampeerraad komt, welke in eer volgende vergadering van de raad zal worden besproken. Uit de besprekingen over de samenvoeging van gemeenten in d«; zak van Zuid-Beveland bleek, dat alle leden de voorkeur gaven aan zelfstandigheid. Mocht dit echter niet mogelijk zijn, dan vonden zij de voorgestelde sa menvoegingen, gezien de ver schillende godsdienstige overwe gingen onaanvaardbaar. AXEL. Onder voorzitterschap van de meenteraad haar eerste vergade ring in dit jaar. De voorzitter gaf een overzicht van het afge lopen jaar en vestigde in 't bijzon der de aandacht op de huisves ting. Drie woningen kwamen ge reed en worden reeds bewoond. Over enkele weken komen 14 dubbele woningen klaar, terwijl er r.og 4 woningen in aanbouw zijn In „plan-Oost" zijn 38 woningen onder de kap, 4 ervan zijn binnen drie weken gereed. Weze wonin gen zullen in Maart of April ge reed komen. In „plan-West" is voor 4 woningen de fundering ge reed, met 8 woningc-n is met be gonnen en 12 staan er nog op het plan. In 1948 zullen dus vermoe delijk in totaal 82 woningen ge reed komen, waarvan er 18 voor dubbele bewoning geschikt zijn. 268 gezinnen hebben een wo ning aangevraagd, 103 ervan zijn inwonenden, terwijl bij volkstel ling gebleken is, dat er in Axel 178 gevallen van inwoning zijn. In 1947 werden 47 vergunnin gen tot het in gebruik nemen van een woning of van een ge deelte daarvan verleend. 150 wo ningen zijn ingevolge oorlogs schade niet meer voor bewoning geschikt en moeten vervangen worden. In 50 van deze woningen heerst een onhoudbare toestand. Om een enigszins normale toe stand te kunnen verkrijgen zou den er 450 woningen bijgebouwd moeten worden. De heer Sijtema beantwoordde als oudste lid van de raad de burgemeester. Tot lid van het Burg. Armbe stuur werd de heer Smies-Loof herkozen. De chauffeur-monteur C. Bakker werd vast benoemd. Als onderwijzer der O.L.S. werd eervol ontslag verleend aan de heer W. Lucieer; in zijn plaats werd benoemd de heer J. A. Tier- sen uit Brussel. Daar de productie van het ge meentelijk gasbedrijf zal worden aangevuld met prophaangas van wege de directie der Energie- •voorziening werd het geldlenings- besluit voor de douw van een tweede oven ingetrokken en be sloten tot het aangaan van een lening voor het aanschaffen van materialen in verband met de verwerking van prophaangas. Eveneens werd besloten een geld lening aan te gaan in verband met de uitbreiding van het bui- zennnet, voor de bouw van wo- ningen te Axel en te Terneuzen. l gemeente te doen bouwen. B. Een bedrag van 10 ct. per in-1 en W. zullen nader bezien in wener werd -beschikbaar gesteld hoeverre hieraan behoefte be- Maatschappelijk en Cultureel Werk en voor het Econ. Techn. Instituut voor Zeeland. Voor de ontvangst der militai ren, die uit Indië thuiskomen wordt een bedrag beschikbaar gesteld. In de veroidening op de keurlonen werd een kleine wijzi ging aangebracht. Het voorstel van B. éh W. om op verzoek van de minister de vermakelijkheidsbelasting te ver hogen werd teruggenomen. Men wil met de andere gemeenten in Z.-Vlaanderen overleggen, omdat mn de mening is toegedaan, dat door deze verhoging goede kunst uit Z.-Vlaanderen zal geweerd worden. ELLEWOUTSDIJK. Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente bijeen. Na ingekomen stukken behan deld te hebben werd de begro ting 1948 vastgesteld. Besloten werd tot instandhou ding van de openbare lagere school, zulks in verband met art. 19 der L.O.wet. Besloten werd een geldlening van f 3300.aan te gaan ter uit breiding van de begraafplaats; alsmede tot het aangaan van een kasgeldlening, groot f15000 voor het doen van uitgaven ten behoeve van de wederopbouw. Aan B. Geeven werd voor het 2e half jaar 1947 ontheffing ver leend van de aanslag honden belasting. Vervolgens werd besloten tot opheffing van de D.O.B. en hier voor in de plaats aan te gaan een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor het bouw- en wo ningtoezicht in. Zuid-Beveland. Op een vraag naar de bouw van 8 woningwetwoningen ant woordde de voorzitter, dat bin nen korte tijd de goedkeuring van de Wederopbouw kan wor den tegemoet gezien, zodat dan spoedig met de bouw kan wor den begonnen. Door de heer Platschorre werd Ïevraagd naar de voorgevelrooi- ijn van het te bouwen post kantoor, aangezien hem is ge bleken, dat deze niet hetzelfde is als die van de bestaande woningen. De voorzitter zei er op toe te zien, dat de oude rooi lijn blijft gehandhaafd. Tevens werd door de voorzit ter toegezegd, de buizen bij de begraafplaats te doen opruimen, zodra de begraafplaats in haven rechten vrij komt. De heer Dieleman drong er op aan meer woningen in deze woord, waarin hfj de aanwezige burgemeester hield de Axelse ge- voor de Stichting Zeeland voor staat. muiier hun wensen en opmer kingen in verband met de de mobilisatie kenbaar moesten maken. Deze lijsten zijn in het bezit van de Sociale Dienst te Goes, die hieruit, met andere inlich tingen, een beeld krijgt van de betreffende soldaat. Ieder dag 50 jongens. Iedere dag worden plm. 50 jongens opgeroepen. Om beurt komen ze bij de Luitenants Dan- kers of Mos, die hen naar aan leiding van het ingevulde for mulier nadere inlichtingen ver strekken. Het komt voor, dat jongens zich in Indië voor een bepaald beroep hebben opgege ven, maar tijdens het onderhoud een andere wens kenbaar ma ken, dit veroorzaakt dan dik wijls een kleine strubbeling. Lof voor sociale voor voorzieningen. Het is aan de jongens te mer ken, dat zij vol lof zijn over de sociale voorzieningen, die voor hen zijn getroffen. In Indië wis ten zj) nog van niets en som migen zagen met enig pessimis me de toekomst tegemoet. Nu zij echter vernomen hebben, wat er voor hen gedaan wordt, zijn zelfs de grootste pessimisten verandert in optimisten. De beide Luitenants moeten wel over een veelzijdige erva ring beschikken, daar de te be handelen gevallen sterk uiteen lopen. Een onderhoud. Zo trad gisteren op een be paald moment een jongeman binnen, die 5 jaar in de fruit teelt op Kapelle had gewerkt. „Wat zou je willen," vraagt de luitenant, als de soldaat gezeten is. „Ik zou graag bij de Provin ciale Stoombootdiensten ge plaatst willen worden?, ant woordt deze. „Heb je al eens eerder gevaren?" „Nee".... Het klinkt een tikje aarzelend. ,,Heb je nog iets ander op je pro gramma staan?" vraagt de lui tenant verder. „Ja, de Spoorwe gen". „Ha, dat lijkt me meer geschikt, 'k Zal eens bellen." Een telefoongesprek en de af spraak is gemaakt, 's Middags zal de soldaat zich presenteren bij de Chef der Ned. Spoorwe gen te Goes. Dat is één van de vele gevallen, die vlot gaan, zegt de luitenant, maar er zijn er ook waar de oplossing niet zo voor het grijpen ligt." Velen willen chauffeur worden. Opvallend veel willen chauf feur worden. Soms komen er Leven op Mars? Astronomen van de uni versiteit te Chicago hopen deze week te kunnen vaststel len, of er enige dierlijk of plantaardig leven op Mars ls. Met de Telescoop van het Mc- Donaldobservatorium te Fort Davis zullen zij Mars op een afstand van 100 millioen kilo meter van de aarde brengen. Door een nienuwe uitvinding op electronisch gebied kunnen objecten, die zich millioen ki lometers ver weg bevinden, ge analyseerd worden. Men zal in het bijzonder de groene vlekken en de poolka pen observeren. Indien het In strument aantoont, dat gebie den op Mars dezelfde infra rode obsoroptle hebben als ge lijksoortige gebieden op aarde, betekent dit volgens de astro nomen, dat op Mars een ge lijksoortig plantenleven als op aarde en vocht aanwezig ls. En plantenleven betekent de mo gelijkheid van dierlijk leven. pen de meesten van hun voor nemen af. Dan wordt er verder gesproken. Een groot aantal willen een psychotechnisch onderzoek on dergaan in Huis ter Heide, om te weten of ze voor een be paald beroep bijzondere capaci teiten hebben, terwijl anderen zich opgeven voor een omscho lingscursus. In de meeste geval len zijn die jongens die vroe ger in de land- of tuihbouw werkzaam waren en nu opge leid willen worden voor timmer man, draaier, bankwerker of een ander vak. Ook bij de K.L.M, de Rijkswaterstaat kunnen jon gens geplaatst worden, al zijn het er weinige. Willen de jon gens solliciteren, dan verleent ook in deze gevallen de Dienst haar bemiddeling. Zij verstrekt aanbevelingen en helpt de gede mobiliseerde eventueel bij het opstellen van een sollicitatie. Bijzondere moeilijkheden. Wanneer de militairen moei lijkheden hebben met de huis vesting, omdat de ouders of zijn gezin inwoning hebben gekregen, tracht ook in zo'n geval dq So ciale Dienst hiervoor zo spoedig mogelijk een oplossing te vin den. Door de Dienst worden bovendien kaarten verstrekt waarop de gedemobiliseerden recht op voorrang hebben bij een aanvraag om een bed 'of dekens of indien zij reeds werk hebben gevonden, om weerkkle- ding, wanneer zij hieraan ge brek hebben. Vele moeilijkheden moeten op gelost worden, maar Bet moei lijkst is wel, wanneer de beide Luitenants iemand geen of wei nig hulp kunnen verschaffen. En, dat is het geval bij de ge demobiliseerde miliciens. De Sociale Dienst kan hen geen steun verlenen, daar zjj volgens ministerieel besluit voor niets anders dan een overbrug gingstoelage in aanmerking ko men, die zij bij de dienst So ciale Zaken ter plaatse moeten aanvragen. De Dienst doet wat zij kan, maar aanvragen voor kleding e.d., zaken, die dringend r.odig zijn, kan zij niet in be- ir voorziet, want vele gedemo biliseerde dienstplichtigen ko men hierdoor in moeilijke si tuaties. handeling nemen. Het is dan ook te hopen, datNeerlands verleden. 10.45 de minister ten spoedigste hier- boek tot boek. 11.00 Nieuws. Wat brengt de radio? PROGAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I (801,5 M): K.R.O.: 6.00 Muzikale kleinodiën. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7.00 Nieuws. 7.15 „After Dinner". 7.30 „Radiogenes". 7.45 Regeringsuit zending. 8.00 Nieuws. 8.05 De ge wone man. 8.12 Concert. 8.30 Lij densmeditatie. 9.30 Pianoconcer ten van Mozart. 10.07 Actualitei ten. 10.30 Nieuws. HILVERUM n, (415 M): A.V.R.O.: 6.00. Nieuws. 6.15 „Oud en nieuw, van alles wat". 7.00 Het klokje van 7 uur eu dus7.05 Tom Poes en de gouden komeet. 8.00 Nieuws. 8.15 Bonte trein. 9.30 Contact. 10.15 Buitenlands over zicht. 10.30 Viool en pianospel. 11.00 Nieuws. Woensdag 18 Februari. HILVERSUM I, (301,5 M.): N.C.R.V.: 8.00 Nieuws. 8.15 Ge wijde muziek. 8.30 Licht klassiek concert. 9.00 Muz. wensen van zie len jonge mensen. 9.30 Concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Werken van Haydn. 11.25 Hoorspel: De jeugd maakt werk (IH); 12.00 Cellorecital. 12.30 Weeroverzlcht. 12.33 Mettopole-orkest. 1.00 Nieuws. 1.15 Pianospel. 2.15 Af- scheidsdienst voor naar Indië ver trekkende mil. 3.30 Jeugdconcert. 4,15 Knapenkoor. 4.45 Voor onze jongens en meisjes. 5.30 Ned. Ver. voor maatsch. werk. 5.35 Piano duo. 6.00 Ned. koren en corpsen. 6.30 Regeringsuitzending. 7.00 Nieuws. 7.15 Leger des Hellskwar- tier. 7.30 Het actueel geluld. 7.45 Eng. les voor gevorderden. 8.00 Nieuws. 8.20 Concertgebouwor- kest. 9.30 Tweede lijdensoverden king. 10.00 Engelse liederen. 10.30 Nieuws. 10.45 Avondoverdenking. HILVERSUM II, (415 M.): V.A.R.A.: 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte Morgenklanken. 8.50 Voor de huls vrouw. 9.00 Orkest. 9.35 Brahms- progr. V.P.R.O.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Kookpraatje. 10.45 Voordracht. 11.00 Pop. Non,-stop progr. 12.00 Orkest. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 The Killma Hawaiians. l.OO Nieuws. 1.20 The Ramblers. 2.00 Gesproken portretten: P. H. Spaak. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Hoorspel: De scheepsjongen van Bontekoe. 3.30 De Roodborstjes. 3.45 De Regenboog. 4.45 Het stond in de krant. 6.15 „De Trouba dours". 6.00 Nieuws. 6.20 Pot pourri-internationale. 6.3Ó Radlo- volksunlversitelt. 7.00 Orkest. 7.15 Regeringsuitzending. V.P.R.O. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 „Lezen ln de Bijbel". V.A.R.A. 8.00 Nieuws. 8.15 Omroeporkest. 9.10 Schuldig of onschuldig? 9.15 Uit Van Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 16 Februari 1948 medegedeeld door: Incasso Bank N.V. Goes. Nederland 1938 100 100»/,. Seheepv. Unie 184% 184% dito 1947 98»/,. 98'/,, Rott. Lloyd. 178 179 dito 1937 98»/,. 98»/,. Stv. Nederl. 183 184% Dollarlen. 103% 103 H.V.A. 243% 253% Ned. N.W.S. 81% 81% Java Cult. 115% 119% Spaarcert. 100% 100% N.I.S.U. 122% 125 Indië 1937 96»/,. 95% Vorstenl. 61% 63'/,. Kol. Bank 1137/8 115% D. Bat. Mij. 173 175% N. I. Hand. Bk 129% 133% Dell Mij. 195% 199% N. Hand. Mij. 183% 190% Senembah 165% 167 A.K.U. 182% 182% Muller Ie 188% 186% Bergh Jurg. 315 315 dito He 170 170 Berkel Pat. 123% 124% A'dam. Bank 178% 179% Calvé Delft 197 199% Holl. Bk. Unie 224% 225 Centr. Suik. 224% 224 Incasso Bank Fokker 204% 197 Rott. Bank 176% 179% Gelder Zn 164 Tw. Bank 192 188% Hoogovens 204 205% Anaconda 31% 32 Unilever 305 308% Beth. Steel 97 98% Ned. Ford 390 Chrysler 110 - Ned. Kabel 309% 312% Gen. Motors 53% Philips Gl. 391 395 Intern. Nick. 26% 27 Wilton F. 221% 224% Kennecott 44 Billiton Ie 542 540 Rep. Steel 23% dito lie 470 471 U. S. Steel 71% 72% Dordt Olie 315% 320% Clt. Service 33% 33 Kon. Olie 345 348% N. American 15 15 A'dam Rubb. Band. Rubber 173 176% Cont. OU 48 48% 148 147% Midcont - D. Bat. Rubb. 122% 124% Phil. Oil. 57% 56% O. Java Rubb. 89% 91% Shell. Un. 31% 32% Serbadjadl 91% 93 Tide Wat. 19% 19% H. Am. Lijn 219% 219 Baltimore 10 10% J. C. Japanl. 160 163 Miss. K. T. 3% K. N. Stoomb. 189% 189% Pennsylv. 17% Kon. Paketv. 169 168 N. Y. Centr. 12%

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3