Frequentie-modnlatie-zendsr in Scheveningen geïnstalleerd. Dr MEENK'S Rapport van Trygve Lie's reis gepubliceerd. Regering voor geheel Korea? Londense conferentie uitgesteld De „verworpenen „Amerika moet paraat blijven" Fersonensmokkel in Zuid-Afrika, Zal Amerika tussentijdse hulp verlenen Duitse Staatsbank opgericht. Zal Frankrijk zich er liuiten bonden? Voorstellen Gemeenteraad van Goes: Gaat de U.N.O. bij Marianne op visite Den Haag vier maal zo duur als Parijs. s-Gravenhage maakt de minste kans om de leden ran de Ver. Naties te ontvangen. In de hofstad zouden namelijk speciale vergaderzalen gebouwd moeten worden en de accomodatie laat aan alles'te .wensen over. De keuze zal waarschijnlijk op Parijs vallen; niet alleen omdat de beschikbare ruimte voldoende is, maar ook omdat hier de minste kosten gemaakt zullen moeten worden. Bovenstaande is gebleken uit het thans gepubliceerde rapport waarin het resultaat van Trygve Lie's reis door Europa, teneinde een plaats te kiezen waar de Ver. Naties binnenkort bijeen zullen komen, bekend is gemaakt. Uit het rapport bleek, dat Pa rijs de meeste kans maakt. Het Paleis de Chaillot bij de Eifelto- ven zou alle nodige vergaderza len, commissiekamers en bureau ruimte kunnen bieden. De hotel- en communicatie-faciliteiten zijn goed. In Brussel zou het voorgestel de vergadercentrum meer dan ïes kilometer van het stadscen trum verwijderd zijn en de open bare vervoermiddelen zijn over bezet. Sommige afgevaardigden zouden misschien in Antwer pen moeten logeren. In Geneve zijn alle faciliteiten voor het houden van de vergade ring aanwezig in het volken bondspaleis, doch de afgevaardig den zouden gedeeltelijk in Ge neve en gedeeltelijk in Lausanne moeten worden ondergebracht, tra tele-verbindingen zouden mis schien niet intijds beschikbaar zijn en het tekort aan arbeids krachten in Zwitseland zou mis schien moeilijkheden opleveren wat betreft aanstelling van plaatselijk personeel voor nood zakelijke diensten. Naast het feit, dat in Den Haag speciale vergaderzalen op getrokken zouden moeten wor den, komt nog, dat sommige de legaties in Schevcningen, Am sterdam en Rotterdam zouden ondergebracht moeten worden. De extra-kosten voor het hou den van de vergadering in de ge noemde steden worden geschat cp 1.089.000 dollar voor Genève en Parijs. 1.173.009 dollar voor Brussel en 4.500.000 voor 's-Gra venhage. De schatting voor Pa rijs zou tengevolge van de deva luatie van de franc misschien verminderd kunnen worden. Volgens de correspondent van de „New-York Times" te Seoel (Korea) wordt voorspeld,' dat voor het eind van het debat j der V.N. over Korea, de regering van Noord-Korea, die door de Sowjet-Kussische autoriteiten en de Communistische partij wordt i voorbereid, tot een regering voor geheel Korea zal worden uit geroepen. De radio van Noord-Korea heeft bekend gemaakt, dat de Noord-Korefanse volksraad een grondwet heeft aangenomen voor een „Volksrepubliek". Vol gens de correspondent voorspel len hooggeplaatste Amerikaanse waarnemers, dat de toekomstige nieuwe Noord-Koreaanse rege ring, wanneer de Sowj et-Russi sche troepen zich volgens het Het rapport van Trygve Lie zou heden aan een commissie van ne gen man worden voorgelegd, naar aanleiding van welker aan- bevelingen de secretaris-generaal Pjan onmiddellijk na de vorming uiteindelijk zijn besluit zal hiervan hebben teruggetrokken, het Zuiden zal gaan bestoken, dat buiten de Amerikaanse troe Geldigverklaring werkkleding - bonnen. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 1 en L 1 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bon H 1 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, kaper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laborato- riumjas of een mouwsehort. (Deze artikelen zijn thans ook verkrijgbaar op de oude nog ln omloop zijnde werkkledingbonnen A.) Op de bon L 1 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill satijn, beaverteen, en gels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. (Déze artikelen zijn ook ver krijgbaar op de oude werkkleding bonnen B en C.) Voor de goede orde wordt er op gewezen, dat de nummers 2 tot en met 12 van de bonnen H en L nog niet geldig zijn verklaard. Voorts wordt medegedeeld, dat behalve de oude werkkledlngbon- nx A, B en C en de nieuwe bon nen A, B en C en de nieuwe bon- cijfer) ook rantsoenbonnen voor werkkleding ln omloop worden gebracht, n.l. de rantsoenen F C (waas ie gelijk aan bon H) en de rantsoenbonnen F D (waarde ge lijk aan bon L). De rantsoenbon nen zijn onmiddellijk geldig. nemen Volgens waarnemers te Lake Success bestaat er weinig twij fel over, dat de keuze zal vallen op Parijs. o De eieren worden 2 cent goedkoper. De per 22 September 1947 voor de winter 19471948 inge stelde kippeneieienprijs van f 2,28 per kilogram voor de pro ducent is ingetrokken met in gang van gisteren. De richtprijs van kippeneieren bij aflevering door de producent is weer vastge- gesteld op de oude prijs van f 1,96 per kilogram. De maximum consumentenprij zen zullen met ingang van 1 Maart met 2 cent per ei worden verlaagd, zodat deze dan bedra gen-voor de klassen 1 t.m. 6 resp. 16, 15, 14, 13, 12 en 11 cent per ei. De marges voor de detaillisten en grossiers in kippeneieren zul- Zavada te Latrobe (Pennsylva- len met ingang van 1 Maart ma) heeft het leven geschonken enigszins hoger worden vastge-aan een vierling, drie meisjes en steld dan de vorige zomer het ge-1 een jongen. Het zijn couveuse- val was. kindjes. pen geen middelen tot verdedi ging heeft. o Amerikaans Congres steekt spaak in 't wiel. Te Londen gelooft men, dat de aldaar te voeren besprekin gen tussen Engeland, Frankrijk de V.S. over Duitsland van 19 tot 23 Februari zijn uitgesteld. De reden zou zijn, dat de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, Lewis Douglas, in Washington wordt vastgehou den voor het afleggen van ge tuigenis voor de Seaaatscommis sie voor buitenlandse zaken over het Europese herstelprogram. o De 25-jarige mevr. Barbara TELEFOON IN UW AUTO Dagelijkse proef uitzendingen. Enige tijd geleden schreven wij: de frequentie-modulatie nadert Nederland. Thans is het al verder, want sinds enkele dagen werkt een omroepzender van dit nieuwe zend-systeem in ons land. De P.T.T. heeft op het radiostation Scheveningen-Haven een F.M.-zender met een energie van 1 kilowatt geïnstalleerd en doet daar dagelijks proefuitzendingen mee. Het gewone pro gramma van de omroepverenigingen wordt er mee verbreid en het is in Den Haag en omstreken heel goed te ontvangen. Dat wil zeggen: alleen door luisteraars, die ovef een toestel beschik ken, waarmee deze nieuwe zendmethode ontvangen kan worden. En dat zijn er maar hèèl weinig, waarschijnlijk maar enkele tientallen. De bedoeling is dan ook niet, foon van de haak te nemen, om omroepservice te geven, waarna men verbinding krijgt maar ervaring op doen met dit met de radiofoon-centrale, die zend-systeem. En waarschijn lijk niet eens in de eerste plaats om het toe te passen voor de omroep, doch voor heel andere doeleinden. Namelijk voor de gewone telefoon en meer in het bijzonder voor speciale telefoon verbindingen. De P.T.T. Is name lijk bezig om installaties gereed te maken voor mobiele telefo nie, zodat allereerst openbare bedrijven als brandweer, politie, geneeskundige dienst, daarnaast taxi-bedrijven en niet te verge ten de dagbladen, installaties zullen kunnen huren, waarmee uit rijdende auto's normaal ge telefoneerd kan worden. In Rotterdam, schrijft „Het Parool", ls zulk een Installatie reeds in gebruik: een scheeps- reparatiebedrijf en een stuwa- doorsbedrijf hebben mobiele te lefoons. En een radio-service bedrijf krijgt een telefoon in zijn rijdende werkplaats, zodat van het stamhuis af de rijden de werkplaats opgebeld kan worden en gedirigeerd naar de volgendte klant. Het telefoneren geschiedt uit de auto normaal, door een tele- Bt) KOORTS *n KIESPIJN zijn onze poeder» het aangewezen middel. 71/» cent per poeder. BRASKAMP N.V. FABRIKANTE VAN GENEESMIDDELEN (Ingez. Med.) IJ Feuilleton. door H. KINGMANS. 14) o— Maar hij behoeft zich niet ongerust te maken, verzekert de stuurman, bij wien hij navraag doet. Opzettelijk spreekt hij er niet over met de kapitein of met Sinjeur Willemsz. De sche pelingen boezemen hem ver trouwen in. Hij komt te wetén, dat de bark naar Middelburg vaart, waar enige uren wordt gemeerd. De gasten gaan daar aan de wal om te eten. Tegen de avond gaan zij terug. Er is voldoende slaapplaats aan boord Terwijl zq slapen, vaart het schip naar Rotterdam, waar 't de volgende morgen tijdig is. Dit is zo het program van dien Sinjeur, als hij met hen vaart. De stuurman heeft het al ver- -chillende malen gedaan. Het is nu eenmaal een liefhebberij van Sinjeur Willemsz., om de vreemdelingen aangenaam te zijn. Die moeten een goede in druk van Holland hebben, lacht de stuurman. Nu, de vent heeft geld genoeg. Laat hem die lief hebberij. De schepelingen wor den ook altijd goed bedacht op zo'n tochtje. Het is nu in een paar jaar de vierde keer, dat Semeinsz., zijn kapitein, met dien Sinjeur uit spelevaren gaat. Gebhard blijft het vreemd vinden, maar per saldo hoort hij toch van verschillende kant allemaal hetzelfde over zijn delingen. En als ze morgen ochtend tijdig in Rotterdam te rug zijn, och, dan verletten ze niets. Dat vinden de anderen ook, als Gebhard met hen praat. Ze zijn in een jolige stemming. Vermoe delijk „half „in de olie". „Houd op met drinken, Jo- chem", waarschuwt hij. „Je moet je positieven bij elkaar -houden." Jochem lacht en zegt, dat hij origeneeselijk is. Wat ter wereld zouden die lui nu met hen in het schild voeren? Ze zijn de vrien delijkheid en hartelijkheid zelf. Aan bakboord rijst een zware toren op, de kerktoren van Camp- vere. Sinjeur Willemsz. maakt er hen attent op en vertelt dan, dat zij binnen enige, uren in Mid delburg zullen meren, waar zij zich kunnen vertreden. Middel burg is een mooie stad, met veel dan doorverbindt op het gewo ne net. Een andere methode is, dat een stationnair zend-ont vangapparaat bij de abonnè thuis wordt geïnstalleerd, zodat men uit de auto onmiddellijk zijn eigen nummer krijgt, waar door de installatie dus beperkt blijft tot een enkele verbinding van auto tot huis. Naast deze plannen heeft de P.T.T. een plan om in de om roep frequentiemodulatie te gaan toepassen. Daarvoor zijn reeds enkele zenders besteld. Behalve de zender, die thans reeds bedrijfsklaar bij Philips- N.S.F. staat, is een zender be steld bij tie Zwitserse firma Brown-Boveri A.G. Indien deze zender afgeleverd is, zal de P.T.T. beschikken over drie fre- quentie-modulatiezenders, t. w. de Zwitserse van 3 kilowatt, en de kleinere proefzender van Amerikaans fabrikaat, die thans in Scheveningen-Haven werkt, plus de eveneens betrekkelijk kleine zender van Philips-N.S.F. Zoals wellicht bekend is, be hoeven de F.M.-zenders geen groot vermogen te hebben, want de werkingssfeer is ongeveer 45 kilometer. De grootste F.M.- zenders, die in Amerika werken op het ogenblik, zijn ongeveer 15 kilowatt sterk. In de Ver. Staten zullen dit jaar naar alle waarschijnlijkheid nqg 500 F.M. zenders in bedrijf komen, zodat het totaal dezer zenders in Ame rika dan tot 1000 zal zijn ge stegen, waard. Er is een Kamer van de Oost-Indische Compagnie geves tigd, waar de kapitein nog even moet zijn voor zaken. In die tijd bekijken zij de stad, om dan ge zamenlijk te gaan eten bij een vriend van Semeinsz., die een groot huis in de Lange Delft be woont. Tegen de avond gaan zij dan weer aan boord. „En daar ■gaan wij slapen. De zeelui bren gen ons wel in Rotterdam van nacht." Het program wordt stipt uit gevoerd. Alleen gaat er een drui lerige motregen vallen. Maar dat kan Sinjeur Willemsz. niet hel pen. Die spoort hem alleen aan, gastheer: een wonderlijke vent, om vlugger naar het besehutten- die het goed meent met vreem- de onderdak te gaan dan in zqn bedoeling heeft gelegen. In de stad hebben zij nog en kele herbergen aangedaan, ten gevolge waarvan Goffe en de Fransman neiging gevoelen en aan die neiging tenslotte ook uiting te geven, om luidkeels liedjes te gaan zingen. Een paar stevige porren van Jochem en Gebhard waarschuwen hen, geen gijntjes uit te halen. En ook Sinjeur Willemsz. zegt: „Ons fat soen bewaren, jongens". In het grootste koopmanshuis in de Lange Delft Gebhard vindt het vreemd, dat er geen bewoners zijn, althans ze ont moeten die niet kunnen ze zingen naar hartelust. In been groet vertrek staat de tafel ge rend, zodat zij kunnen aavallen. De zeelucht heeft hongerig ge maakt. Er is inderdaad een keur van spijzen. Gebhard en Jochem handel en verkeer, niet zo druk hebben hun gehele leven nog als Rotterdam natuurlijk, maar niet zo lekker gegeten. En de wel de moeite van bezichtiging wijn vloeit rijkelijk. Kortweg ge cgd: Jochem, Goffe en de Fransman zijn dronken en stevig ook. Gebhard kan men ook niet meer nuchter noemen, al is hij niet zo beneveld. Sinjeur Willemsz. en de kapi tein blijven zich uitputten in vriendelijkheden. De gezagvoer der vertelt dan, dat hij reeds meermalen in deze woning heeft gegeten met een gezelschap. De bewoner is afwezig ditmaal. Dat is heel jammer, want die maakt graag kennis met vreemdelin gen. Nu heeft Semeinz op een papier enkele bizonderheden over hen geschreven. Als de be woner thuiskomt, weet hij ten minste, wie er geweest zijn. Zou den zq nu hun naam er onder Cholera-epidemie in Frans-Indo-China. Het doel van de Amerikaanse politiek in gebieden als de Mid dellandse Zee was gericht op het steunen van landen, wier onafhankelijkheid het vrije ver keer en de handel tussen andere onafhankelijke landen verzeker den. Indien deze oude corridor tussen het Oosten en het Wes ten zou worden dichtgemetseld, zou dit onmiddellijk catastro- phale gevolgen hebben. In het rapport wordt verder verklaard, dat indien de de mocratische landen hecht ver bonden zijn, zij uiterst moeilijk verslagen kunnen worden. Tenslotte dringt het rapport aan op de verspreiding van de kennis van de V.S. en hun stre ven. „Wij hebben niets te ver bergen en daardoor alles te win nen bij een verspreiding van de kennis van Amerika, zijn stre ven en zijn doel." Generaal Eisenhower waarschuwt: Europa geen prooi van totalitarisme. Generaal Dwight Eisenhower, voormalig opperbevelhebber der Geallieerden in Europa, heelt de Ver. Staten gewaarschuwd, paraat te zijn, teneinde aan een eventuele plotselinge aanval in de „atoomperiode" het hoofd te kunnen bieden. Deze waarschuwing is vervat in een rapport betreffende zijn werkzaamheden als chef van de generale staf van het Ameri kaanse leger. „Amerika", zo zegt Eisenho wer, „moet paraat blijven, tot dat de landen een positieve be reidwilligheid aan de dag leggen om zich te oiitwapenen". Hij gaf echter eveneens uitdrukking aan zijn hoop, dat een duurzame vrede door middel van de V.N. bereikt zou kunnen worden. In het rapport wordt de mi nimale sterkte van de Ameri kaanse grondstrijdkrachten op 1.300.000 man geschat. Om deze strijdmacht in stand te houden, moet de algemene dienstplicht ingevoerd worden, een verdetii- gingsorganisatie in het leven geroepen worden en plannen ge maakt worden voor een volle dige mobilisatie van de Ameri kaanse industrie. Voorts zou in het kader van een veiligheidsprogram op kor te termijn een militair apparaat ontwikkeld moeten worden, waardoSr het Amerikaanse vasteland en de omliggende bases verdedigd konden worden en van waaruit ingeval van een aanval onmiddellijk een tegen aanval zou kunnen worden ondernomen, Bij zijn beschouwing van de wereldsituatie en de hinder palen op de weg naar de vrede, verklaart Eisenhower, dat na het einde van de oorlog een strijd van ideologieën is ont brand. Hierdoor verkeerden de traditibnele vrienden in West- Europa in een onaangename si tuatie en werden zij bedreigd door een militante politieke par tij. Zouden deze landen de strijd voor de vrijheid opgeven en het totalitarisme ten prooi vallen, dan zou Amerika's veiligheid in groot gevaar verkeren, t In de vrije stad Karikal in Frans-Indo-China is een cholera- epidemie uitgebroken, die reeds 187 slachtoffers heeft geëist, zo wordt uit Pondicherrij gemeld. Het gebied is tot gevaarlijke zone maakt. Reeds zijn vier personen Alle toegangswegen door de lucht, over land en over zee naar de Unie van Zuid-Afrika, worden streng bewaakt, sinds berichten zijn binnen gekomen dat vreemdelingen het land worden binnengesmokkeld. Onlangs zijn te Johannesburg vier Portugezen gestraft, die lid waren van een organisatie in Portugees Oost-Afrika voor het smokkelen van vreemdelingen. Sindsdien hebben de immigra tie-autoriteiten te Johannesburg twee van dergelijke organisaties ontdekt, de ene naar verluidt met contacten in Joego-Slavië, Italië, Griekenland, Spanje, Portugal en andere landen van Europa. o Verduisterde effecten. Afkomstig uit Joods bezit. Op het ogenblik ls een uitge breid politioneel onderzoek gaan de naar de manipulaties van een aantal beursbedienden en commis slonnairs in effecten. Er zijn tij dens de oorlog namelijk veel ef fecten in omloop gebracht, welke waren gestolen of afkomstig zijn uit Joods bezit. Zo had 'n commlssionnalr te Hulzen ln 1943 een trommel vol effecten ln zijn tuin verborgen, welke door zijn tuinman is ópge- graven. Deze heeft 47 effecten on der de prijs verkocht. Met deze stukken hebben enige commisslon- nairs aanzienlijke winsten ge- verklaard. Scholen en theaters zijn gesloten en het beleggen v&n Openbare bijeenkomsten is ver boden. gearresteerd. Gebleken is, dat er 13 effecten waren met een valse stukkenverklaring. Hiervan zijn er peeds 2 in beslag genomen. Als het Europese herstelprogramma niet vordert Bezorgdheid in Europese j landen* I niinistrateur van het herstelpro- 1 gramma zal zij gebruik maken van De „New York Times" verneemt deskundigen, uit Washington, dat volgens eenIn Washington is men het ér welingelicht Congreslid het lang- j over eens, dat Herter behoort tot durige uitstel in het van kracht de Congresleden, die het best op worden van het Europese herstel- de hoogte zijn met het probleem programma de Amerikaanse rege ring zal noodzaken tot het verle nen van tussentijdse hulp aan ver scheidene Europese landen. Deze landen zouden uiting hebben gege ven aan hun bezorgdheid over de mogelijkheid, dat het Congres zijn definitieve goedkeuring van het herstelprogramma zal nitstellen tot na 1 April a.s. Voorts verneemt het blad, dat Senator VandenBerg, de voorzit ter van de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, de benoeming steunt van de republikeinse afge vaardigde Christiaan Herter tot hoofd van een uit leden van beide huizen van het Amerikaanse Con gres samen te stellen commissie, die het opper-toezicht zal uitoefe nen op het beheer en de uitvoering van het Europese herstelprogram ma. Deze commissie zal er rap port over uitbrengen, of de Euro pese landen hun verplichtingen in het eerste jaar van het program ma nakomen en adviseren, of zij in aanmerking komen voor hulp van het Europese herstel. Zijn be noeming wordt ook door andere vooraanstaande Senatoren ge steund. De Duitse kerken tijdens bet nazi-bewind. Slechte tien geestelijken in ge heel Noord-Rijnwestfalen, dat 10 millioen inwoners telt, zijn schul dig bevonden aan het onderhou den van betrekkingen met de nationaal-socialistische partij tij dens het nazi-bewind, aldus werd officieel bekend gemaakt. Twee van hen behoorden tot de Ka tholieke kerk en acht tot de Duitse Evangelisch-Lutherse kerk Van de 755 geestelijken, in Ne- der-Saksen, wier houding men heeft onderzocht, bleken 81 be trekkingen met de Nazi's te heb ben onderhouden. Schenking van 25.000 rollen asfalt. Amerikaanse aannemers zullen ongeveer 25.000 rollen asfaltbe- dekklng compleet met spijkers en cement, als geschenk naar de ge troffen Nederlandse gebieden stu ren. Dit is het resultaat van een brief, die een Eindhovense aanne mer naar een aannemersbond ln de Ver. Staten zond, met het ver zoek, een rol asfalt te sturen, om vaak al erg genoeg is nog maar een aantal mensen tegen regen en een voorproefje, koude te kunnen beschermen. De j We zijn dus gewaarschuwd, brief werd ontvangen tijdens een jaarlijkse algemene vergadering, waarin onmiddellijk werd besloten tot actlè over te gaan. Met het resultaat van deze actie kunnen 2000 kleine woningen worden ge dekt. Geleide eoonouiiev<« Een ietwat lastig onderwerp langzamerhand, omdat het een term is, waarvan de beteekenis niet meer vaststaat. Zoals dat ook op ander gebied wei het geval ls. De een spreekt van gelelde eco nomie en denkt daarbij aan het feit. dat de overheid op econo misch gebied toch altijd Invloed moet uitoefenen en vooral in deze tijd wel enige leiding moet geven. Een leiding waartegen niemand bezwaar kan maken. De ander echter verstaat onder geleide economie doorvoering van het staatssocialistische stelsel. We zien dat nu al in de practijk, hoe wel eerst minister Huysmans en nu minister van den Brink sterke nadruk leggen op de bevordering van het particulier initiatief. Dit is echter weinig naar de zin van de P. v. d. A. Daarop heeft een van de woordvoerders van de ze partij in de Eerste Kamer nog de vorige week gewezen, toen hij verklaarde, dat „wij onze denk beelden omtrent gelelde economie ln een coalitie-regering niet ten- volle kunnen uitleven". Wat we nu zien, en dat ls Tengevolge van door regen veroorzaakte overstromingen heb ben duizenden personen in de sta ten Ohio, Tennessee en Virginia hun woningen verlaten. Te Knox- ville en Chattanooga zijn honder den gezinnen dakloos. „Bizonia" krijgt een nieuwe bankier. De Britse en Amerikaanse bezettingsautoriteiten hebben het ini tiatief genomen tot oprichting van een Centrale Bank, in hun beide zones, aldus werd Zondag, zo meldt Beuter, bekend gemaakt. Een van de taken van deze bank zal zijn het reorganiseren van het geldwezen der beide zones, indien de thans plaats vindende vïer- mogendheden besprekingen over de geldzuivering in Duitsland geen resultaat opleveren. wordt benoemd en die met ver tegenwoordigers der beide an dere zones zal worden uitge breid indien deze zones toetre den. Met Frankrijk zullen om trent de toetreding van de Franse zone nadere besprekin gen worden gevoerd op de Ame rikaans-Frans-Britse besprekin gen over Duitsland, die op 23 Hoewelvertegenwoordigers van de Franse zone, die aan de bespre kingen hebben deelgenomen, me dedeelden, dat hun zone niet aan do werkzaamheden der bank zou- den deelnemen, werd gisteren uitFebruari te.Londen zullen be- Parijs gemeld, dat in deze noglginnen. De leider van de financiële afdeling van het Amerikaanse militaire bestuur heeft te Frank furt verklaard, dat de gedecen traliseerde bankpolitiek, die in de statuten van de op te rich ten staatsbank is vastgelegd, vol komen in overeenstemming is met de algemene politiek der vier bezettende mogendheden en dat zq niet beschouwd dient te worden als een tijdelijke maat regel. In een persconferentie deelden genoemde functonaris en Kenneth Anderson, de leider van deJ financiële afdeling van het Britse militaire bestuur, mede, dat de bank dienst zal doen als bankier voor het economisch bestuur der dubbelzone, en dat zij zo spoedig mogelijk met haar werkzaamheden zal beginnen. Met de samenstelling van het bestuur der bank zullen waar geen definitieve beslissing is ge nomen. Het statuut van de bank laat dan ook de mogelijkheid open, dat zowel de Franse als de Rus sische zone te zijner tijd kun nen toetreden. De nieuwe bank zal niet in direct contact met particulieren en handelsfirma's staan. Zij zal optreden als bank voor de staatsbanken der verschillende landen in de beide zones en ga rant staan voor de solvabiliteit van deze leden-banken. Boven dien zal zij moeten zorgen voor een zo groot mogelijke eenheid in de bankpolitiek. In het alge meen zal haar taak in vele op zichten gelijken op die van de vroegere Rijksbank. Zo zal zij op de gebruikelijke wijze de handel onderhouden met de centrale banken in het buiten- Mej. J. H. Kuyper. f Naar wij vernemen is in het gem. ziekenhuis te 's-Gravenhage in de ouderdom van ruim 72 jaar overleden mej. J. H. Kuyper, doch ter van wijlen Dr A. Kuyper. De overledene heeft een vooraan staande plaats Ingenomen in de bond van Meisjesver. op Geref. Grondslag ln Nederland en was tot haar dood toe hoofdredactrice van het weekblad van de bond „Bouwen en Bewaren". land voor de aan- en verkoop schijnlijk echter enige weken gemoeid zijn. Anderson deelde mede, dat het Joint Export Im port Agency zijn werkzaamhe den zal voortzetten, totdat de bank geopend zal kunnen wor den. van deviezen, goud, zilver en platina. Aan het economische bestuurs-orgaan van de dubbele zone kan de bank credieten verlenen, die een bedrag van 300 of 500 millioen mark niet te boven gaan, indien drie kwart van het aantal leden van het bankbestuur hiermee accoord gaat. "Het eigen kapitaal van de nieuwe centrale bank zal 1 mil lioen mark bedragen. Het bestuur van de bank zal bestaan uit de presidenten van de staatsbanken der afzonder lijke landen. Het zal onder toe zicht staan van een geallieerde bankcommissie die door het Amerikaanse militairen naar de bollen. In April, wanneer de bollen naar men hoopt in de bollen streek in bloei staan, zullen le den van het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland naast de zgn. „7 days army-tours" naar Amsterdam, speciale trips van één, drie en vier dagen maken Amerikaanse en Britse bestuur naar de bollenstreek. willen schrijven? Dat is aardig voor die man. „Welja", hakkelt Goffe, „waar om niet?" De anderen zijn geneigd, hem bij te vallen. Ze weten niet meer wat zij doen. Alleen, Gebhard zegt: „Ik teken mijn naam niet. Wat heeft dat voor zin?" Het heeft helemaal geen zin, alleen 't is een aardigheid voor de bewoner van dit huis", zegt Willemsz. „U behoeft het vol strekt niet te doen, •Waldmont". Hij geeft Semeinz een knip oogje, schenkt de glazen vol en ziet kans, in het glas van Geb hard een soort poeder te werpen, die spoedig oplost. Ze praten niet meer over de handtekenin gen. Gebhard voelt een duizeling komen, waartegen hij zich niet verweren kan. Hij uit zo nu en dan wartaal en drinkt nog ver schillende glazen, die hem ten slotte koedronken maken. Sin jeur Willemsz. lacht met voldoe ning. „Het wordt nu tijd, dat we naar het schip terugkeren-, man nen", zegt Semeinz. „We moeten morgenochtend op tijd in Rotter dam zijn". „Och wat, wat komt het er op aan", roept Goffe, die weer een riolering noodzakelijk. De gemeenteraad zal a.s. Woensdag 's middags half 4 ver gaderen, ter behandeling van o.m. de volgende voorstellen: Benoeming van een voorzitter voor het Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot wijziging der ver ordening op het Gasthuis. Voorstel tot ruiling van grond met de heer E. A. Spelier. Id. tot wijziging der verorde ning op de heffing ener belasting op vermakelijkheden. Id. tot het aangaan ener geld lening, groot f525.000 voor wo ningbouw. Verzoek van het bestuur der Herv. Lagere School om mede werking voor het treffen van voorzieningen aan de school. Voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van uitbreiding der algemene begraafplaats en van het terrein van het gemeente gasbedrijf. Id. der gemeente-begroting voor het dienstjaar 1947. Voorstel tot het treffen van voorzieningen aan de riolering in verband met de bouw van wo ningen. Uitbreiding riolering. Kos ten geraamd op pijn. f 140.00b. Verhoging riool- belasting. Naar B. en W. aan Je Raad mededelen maakt de bouw van nieuwe woningen uitbreidlhg der om zo spoedig mogelijk een plan voor nieuwe riqolaanleg uit te werken. Dit bureau heeft mede gedeeld, dat zeer globaal de kos ten van hetgeen momenteel drin gend noodzakelijk is, worden ge raamd op f 140.000. Bij' een af lossing in 50 jaar bedraagt de annuïteit ener hiervoor aan te gane geldlening f 5698, bij een aflossing in 40 jaar if 6300. De dekking kan o.i. worden gevonden in verhoging der riool belasting, welke thans in het al gemeen f3 per perceel bedraagt tot f6, hetgeen een hogere op brengst zal opleveren van f 4400. Hierbij komt de opbrengst ter zake van 350 nieuwe woningen ad f 2100,, maakt te zamen f 6500. Daar de tijd dringt stellen B. en W. voor om alvast in principe tot een en ander te besluiten. beloningen voor de deelnemers enz:) hoofdzaak zijn, op 50 pet. van de onzuivere opbrengst. Indien gecombineerde verma kelijkheden worden gegeven, waarop naar haar aard verschil lende tarieven toegepast zouden kunnen worden, wordt de belas ting berekend naar de vermake lijkheid, welke naai het oordeel van B. en W., als hoofdverma kelijkheid dient te worden aan gemerkt. Doorlichting gomeentepersoneel. Naar aanleiding van een schrij ven van het bestuur der Nederl. gemeenten stellen B. en W. voor het gemeentepersoneel om de twee jaar te doen doorlichten, zulks in verband met de T.B.C.-bestrijding. De kosten zullen bedragen f 173.25. Nederl. Horv. School. Door het bestuur der Herv. Schoolveren, ls medewerking ge vraagd voor de aanschaf van 7 schoolkachels f 560.aanleg van een kraan met wasbakje in leder lokaal f 1930.bouw rijwielberg- Belasting op vermakelijk- plaats f 1300.en herstel van tij heden. j dens de Duitse bezetting bescha- Als gevolg van met de digde schoolbanken, -meubels enz. minister van Binnenlandse Zaken f 9358. Totaal f 13.148. enz. gevoerde correspondentie stel len B. en W. voor de belasting voor bioscoopvoorstellingen te Daar de aanwezige gasverwar- ming niet mag worden gebruikt, stellen B. en W. voor de gevraag- lied aanheft. „Morgen komt er weer een dag". Neen, mannen, geen gek heid", waarschuwt Willemsz. suikerzoet. „Gebruikt nu jullie verstand. We gaan rustig naar boord terug, waar we kunnen slapen. Dan bennen we morgen weer fris". (Wordt vervolgd.) Hierbij komt de bijzondere omstandigheid, dat de capaciteit van het bestaande riolenstelsel onvoldoende is geworden om de sjvoer van nog circa 350 nieuwe woningen daarbij te voegen, zo dat bijzondere voorzieningen die nen te worden getroffen. Aan het Techn. Adviesbureau der Vereniging van Nederl Ge meenten werd opdracht gegeven bepalen op 45 pet. der onzuivere de kachels in bruikleen te geven, opbrengst. Dit percentage wordt Een uitgave van f 1900.voor de verminderd tot 35 voor elke wasbakjes achten zij niet verant- voorstelllng waarin, naast an dere films, Nederlands journaal en/of films, als bedoeld in arti kel 1, lid 2 onder 2e der Bios- woord. Voor de rijwielbergplaats kan de Inrichting van de oude school voor openbaar U.L.O. wor den overgebracht, waarmee het eoopwet worden vertoond tot een' bestuur genoegen neemt. Wat het gezamenlijke lengte van ten min- .laatste punt betreft, merken B. en ste 500 meter. Deze lengte kan in W. o.m. op, dat bij de Bouwk. bepaalde omstandigheden ver- hoofdinspecteur slechts rekenln- minderd worden tot 300 meter. Voor z.g. luxe-vermakelijkheden zoals nachtclubs, dancings en dergelijke zomede sportevene menten, welke een overwegend sensationeel karakter dragen en waarbij de geldelijke inkomsten (in de vorm van weddenschappen, afgedragen, gen werden gezonden tot een to taal bedrag van f 1987.07. B. en W. stellen voor, dit bedrag voor lopig beschikbaar te stellen onder- voorwaarde, dat door het bestuur te ontvangen schadevergoeding, aan de gemeente dient te worden

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2