I I ZEEUWSCH DAGBLAD Hevige verontwaardiging over Nederlands formalisme. Argentijnse en Chileense troepen op Brits grondgebied geland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Conservatief en vooruitstrevend. Vier afgevaardigden der Antillen trekken zich terug. Minister Beel„Aneta-correspondent gaf tendentieus verslag". Graham en Kirby niet buiten hun boekje. Radiodistributie overheids bedrijf. Palestina-commissie vraagt internationale strijdmacht. mm Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Je JAARGANG No. 874. Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m-m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 17 FEBR. 1948. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg^ Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet! Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.54 u., onder 17.55 u. Maan op' 10.27 u., onder 1.10 u. Hoogwater te Missingen. Dinsdag 17 Februari: 6.34 u., 1.56 m., 18.46 u., 1.57 m. Bekend is de voorstelling, dat le rechtse partijen conservatief rijn in tegenstelling met de regeringspartijen, die op het praedicaat vooruitstrevend aan spraak mogen maken. Deze kwestie is ook by het algemeen politiek debat in de Tweede Kamer aan de orde ge komen. Minister Beel heeft daarbij o.m. de volgende opmerkingen gemaakt: „Ik weet, dat men aan de zijde der oppositie tegen het aandui den van haar standpunt als „con servatief" bezwaren koestert. Ik heb zelf ook by herhaling ln deze Kamer verklaard, dat de Regering zich allerminst het mo nopolie der vooruitstrevendheid wenst toe te eigenen. Ik deed zulks in het besef, dat het woord „vooruitstrevend" maar al te vaak wordt verstaan als een praedicaat van ruimblikkend vooruitzien en van een warm hart voor de sociale noden van de eigen tijd, terwijl het woord conservatisme wordt opgevat als een getuigenis van hardvochtig vasthouden qan overgeleverde en uit de tijd geraakte vormen en begrippen. In die zin mag noch de Re gering voor zich zelf het alleen recht op de vooruitstrevendheid opeisen, noch degenen, die tegen over haar staan, als conserva tief bestempelen. (Waarvan acte, Red. „Z. D."j Men kan echter de woorden „vooruitstrevendheid" en „con servatisme" ook anders opvatten. Men kan zich bij voorbeeld rea liseren, dat tweeërlei psychologi sche instelling tegenover het staatkundig gebeuren mogelijk is. Tweeërlei zienswijs, tweeër lei uitgangspunt. Men kan bij het bepalen van zijn beleid de blik in belangrijke mate gericht houden op de dynamiek van het maatschappelijk gebeuren. Men kan zich ook in de regel meer door statische overwegingen laten leiden. Meer het oog ge richt houden op de les van Sa lomo: ,',mijn zoon, laat u niet in met degenen, die naar verande ring staan". Wanneer ik de beschouwingen in deze Kamer, telkens en tel kens weer gewijd aan het ge beuren in Indonesië, aan het vinden van de juiste bedding, waarin deze versnelde evolutie haar loop zal kunnen nemen, leg naast de verklaring, die ik uit de mond van de heer Schouten mocht beluisteren: dat zich mo menteel in de wereld een om wenteling afspeelt, die in begin sel moet worden verworpen en gekeerd, dan meen ik, met het grootste respect voor de opvat ting van de heer Schouten, dat zich ook in onze Nederlandse staatkunde duidelijk dit funda- rrr. ntele verschil in beschou- wingswijs demonstreert. Met dit verschil in zienswijze tussen statisch en dynamisch In gestelde groepen hangt ten nauwste samen een zeker ver schil in waardering van de grond slagen, waarop men bij het voe ren van het beleid behoort te staan. De dynamisch Ingestelde mens heeft in beginselyastheid niet achter te saan bij de sta tische. Hij is echter, spaarzamer met het gebruik van het woord „begmsel". Niet ieder historisch instituut, niet iedere gegroeide verhouding is voor hem onaan tastbaar. Niet de leeftijd van een instituut is voor hem de maatstaf van zijn waardering. Hij kan evenzeer historisch denken als de statische mens. doch de historie leert hem veel meer de betrekkelijkheid van vele dingen dan hun onmisbaar heid. Terwijl de een er naar streeft zijn beleid steeds te doen steunen op het bestaande, ver werpt de ander niet gauw de gedachte aan"structuele vernieu wing". Met wat de minister hier op merkte kunnen wij ons in hoofd zaak verenigen. De een zal zich meer door „de dynamiek van het maat schappelijke gebeuren" laten lei den dan de ander. Dit geldt niet alleen van de verschillende partijen, maar we zien dat ook binnen de par tijen. Iedere partij heeft wat men zou kunnen noemen een rech ter- en een linkervleugel. De één ls meer dynamisch aan gelegd dan de ander. En dat is maar goed ook. Mits: over en weer vastgehouden wordt aan de fupdamentele beginse len, Dat is juist de kwestie waar over het gaat bij het Indische gebeuren door de heer Beel als voorbeeld genoemd. De rechtse partijen hebben wel afdoende getoond en dat reeds lang vóór de oorlog dat voor hen niet Iedere gegroeide verhou ding onaantastbaar is. Dat ver andering noodzakelijk moet wor den geacht en het koloniale stelsel verworpen. Zij hebben dit getoond niet alleen ln woorden, maar ook in daden. Maar dat is heel Iets anders dan het steunen van een revolutlon- naire beweging die voor Indië ln- plaats van vooruitgang een niet onder woorden te brengen achter uitgang betekent. Het ls een dynamiek, die haar uitgangspunt neemt in het revo lutiebeginsel, die geen rekening houdt met het door God gestelde gezag en de daarmee verbonden verantwoordelijkheid, een dyna miek die voor Nederland en Indlë beide naar de ondergang leidt. Eerste vergadering Rondetafelconferentie. Delegaties wilden tempo opvoeren. Gisteren beleefde de rondetaf el-conferentie haar eerste openbare vergadering. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer waren de gedelegeerden ge zeten als bij de openingsbijeenkomst, terwijl de be langstelling op de publieke tribune buitengewoon groot was. Er was spanning voelbaar. Geruchten deden de ronde, dat toch nog een kink in de kabel was ge komen of zou kómen en dat een deel van de dele gatie van Curasao zich van verdere medewerking zou onthouden. Bij de opening der vergadering stelt, dan de delegatie der Antll- door de voorzitter, minister Jonk- len. «Het enige verschil is, dat de man, ontbraken in de delegatie afgevaardigden van Suriname niet der Antillen de leden Einan, i hun deelneming aan deze confe- Yransquin en Jonckheer. Na een kort openingswoord door de president sprak de voor zitter, minister Jonkman in een rede o.m. zyn dankbaarheid uit voor het gebruik van de vergader zaal der Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. Hij zag in dit feit de erkenning van de waardigheid rentie afhankelijk willen stellen van de onmiddellijke de-facto wij zigingen. Duidelijk moet worden begre pen, dat thans, vijf jaar na de koninklijke belofte, Suriname nog steeds onder verouderd, koloniaal regiem staat. Men moet niet de grondwete der conferentie. j wijziging afwachten alvorens de De eerste spreker, Mr S. W. vanhervormingen in de West te effec- der Meer (Antillen) deelde na- tueren, want dan heeft deze con- mens zijn mede-gedelegeerden, deferentie geen zin. heren C. A. Eraan, E. Jonckheer Laat Nederland inzien dat nu en J. E. Yrausquin mede, dat de tempo de allesbeheersende factor delegatie der Nederlandse Antil- is. Wij moeten nu door daden be ien van de staten van Curasao wijzen, dat het oude kolonialisme een opdracht hadden ontvangen, teneinde is, om vóór de aanvang der confe- Suriname is voor de instelling rentie van de Nederlandse rege-van een rijksparlement gekozen ring zekerheid te verkrijgen om- door de landsparlementen en een trent enkele feitelijke hervormln-rijkskabinet, los van de landrege- gen. In geval van niet volledig be-i ringen, alsmede een rijksraad, als vestigend antwoord werd opge- rechtsprekend college bij geschil- dragen te verklaren, dat dit eenlen. Er moet een verzekering zijn van financieel economische bij stand. Een kerngroep uit deze dermate grote teleurstelling ver oorzaakt, dat alle besprekingen overbodig zijn. Volgens spr. li an men dit een vreemde juridische figuur vinden, maar het was een laatste poging om het kwijnend vertrouwen van de bevolking der Nederlandse An tillen te herstellen. In deze noodtoestand te willen helpen met formalisme, in het conferentie zal bij de nieuwe con structie moeten uitmaken, wat al gemene en wat interne zaken zijn. Voorts moeten waarnemers van Suriname in de delegatie bij de V. N. worden^opgenomen. Dr da Co9ta Gomez. De derde spreker, Dr M. F. da traditionele tempo, heeft geen zin Costa Gomez, sprak zijn leedwe- Slechts krachtig Ingrijpen kan zen u't over de afwezigheid van hier baten. 1 vier leden der Curagaose deiega- Volgens Mr van der Meer lie- tie. tVjj verzetten ons tegen het pen de gedachten tussen de Ne- regiem van koloniale onderdruk- derlandse .delegatie en de Surl- tting. aldus spr., maar wij willen naamse over de toekomstige ver- samenwerken met Nederland, houdingen in het Koninkrijk vrij- <-,ok <ia Costa brandmerkte wel parallel, maar hij hechtte wei- he' Nederlandse tempo als traag, nig waarde aan de eenheid ln ge-1 bepleitte de onmiddellijke dachte en aan goodwill als daden instelling van een verantwoorde uitblijven. De bevolking der Ned. Antillen gelooft niet meer ln beloften en lijk bestuur in de Nederlandse An tillen. Indien de regering van mening wil daden zien, zo nodig met over 's' dat Oost en West onvergelijk- zonder dat hij daarbij eenzijdige wijzigingen zal kunnen aanbren gen. De volgende spreker, de heer J. A. de Miranda, oordeelde dat Suriname te lang een voorbeeld is geweest van ondemocratische staatsvorm. Slechts 20 pet. van 't volk- is kiesgerechtigd. Algemeen kiesrecht is nodig, billijk en ver diend. Spr. wees op de bijdrage der Surinaamse arbeiders in de bauxietmijnen aan Nederlands bevrijding. De Surinaamse delegatie is met weinig vertrouwen naar deze con ferentie gekomen, dorfi hij sprak de hoop uit, dat Nederland nu de gelegenheid zal aangrijpen om Su riname te winnen. Zo niet, dan zal het Suriname voor goed verliezen. Andere sprekers. De heer L. D. Gerhardts be treurde de verklaring van Mr van der Meer, waarvan hij tevoren niets wist. Het is onwaar, dat op Curagao zoveel onrust heerst. Toen in Ne derland het aardewerk werd vrij gegeven, was er in Den Haag veel meer onrust. De hetze, waarvan Mr van der. Meer heeft gesproken wordt alleen door zijn eigen kring gemaakt. Daar buiten heeft Mr van der Meer blijkbaar niet rond gekeken. Hij ontbeert iedere liefde voor Cu ragao, hetgeen blijkt uit zijn woorden en optreden hedenmor gen, aldns spr. Curagao is een Nederlandse volksplanting en nooit een eigen lijke kolonie geweest. De Curagaose economie is uiterst kwetsbaar en afhankelijk van bui tenlands kapitaal. Indonesië ls Curagao nagenoeg inverschilllg. Spr. waarschuwde tegen de in- De komende verkiezingen Naar de N. R. (Jpt vernam, zul len de voorstellen tot Grondswets- herzlening vroeg genoeg vóór Pa sen (28 Maart), worden Ingediend om het waarschijnlijk te achten, dat verheffing tot wet omstreeks de tweede helft van Mei bereik baar ls. De verkiezingen zouden dan eind Juni reeds mogelijk worden. „Het Vrije Volk" vernam nog meer positief, dat de candldaat- stellingen ongeveer 20 of 25 Mei zouden plaats hebben en de ver kiezingen op 7 Juli. o Socialistische candidaten voor president en vice- president. der V. Staten. De Amerikaanse socialisten hebben Maynard C. Kreuger, hoog leraar aan de universiteit van Chicago, candidaat gesteld voor het presidentschap der Ver. Sta ten. Voor 't vice-presidentschap is aan gewezen als candidaat A. Darling.- ton Hoopes, een advocaat, die ook in 1944 deze candidatuur heeft aanvaard. De beide candidaatstellingen moeten bekrachtigd worden door de nationale convent der partij. Wie bezit souvereiniteit der Falkland-eilanden? De Britse minister van staat, Hector Mc Neil, heeft in het Da gerhuis meegedeeld, dat eenheden van de Argentijnse en van de Chileense marine, die in Engelse territoriale wateren in het Zuid poolgebied opereren, troepen op Brits grondgebied aan land heb ben gezet. Engeland zal deze aanval op zijn autoriteit niet door de vingers zien, aldus Mc Neil. Er worden stappen genomen, opdat de gouverneur van de Falk land eilanden de steun krijgt, die hij nodig heeft. De eenheden van de Argentijn se en Chileense marine opereren thans in de Zuidpoolgebieden met het doel de aanspraken op de sou vereiniteit in dit gebied kracht bij te zetten. Zij zijn van plan militaire pos ten op Brits gebied te vestigen. De regering beschouwt haar recht op de bij de Falkland-eilan den behorende gebieden als onbe twistbaar en is steeds bereid ge weest de kwestie aan internatio nale arbitrage voor te leggen. De regeringen van Argentinië en Chl li wilden hiervan echter niet we ten. Staatsbedrijf der P.T.T. onder toe kenning van een recht op schade vergoeding aan de vroeger eige naren. De uitkering van deze schade vergoeding heeft plaats gehad. Bij het bepalen van de gedrags lijn, welke t.a,v. de verzorging van de radiodistributie gevolgd dient te worden, is de minister van we deropbouw' tot de slotsom geko- men, dat legalisatie van de inmid- voermgr van algemene dienstplichtdels gegroliae verhoudingen de Curagaoenaars moet men niet op- voorUe6ul? verdient boven terug roepen voor belangen, die hen niet keer tot het vooroorlogse machti- tj.. gingsstelsel, m.a.wT. dat aanleg en meen ZitV-an exploitatie van radiodistributie- meOnen e °P Curasa0' VOOr inrichtingen met uitsluiting van r>e he 0 vrouwf™' anderen aan het Staatsbedrijf der J?' foi' noem- j P.TT m0eten worden Voorbehou- de Mei 1940 het tijdstip van het (ien ontwaken van Suriname, doch be-1 boordzetting van alle formalisme. Na een felle aanklacht tegen het trage tempo door Nederlands formalisme meegebracht, wat ten gevolge heeft overproductie van beloften, verklaarde spr. niet te zullen deelnemen aan deze confe rentie, voordat het vertrouwen door daden enigszins hersteld is. Hij maakte namens de delegatie der Antillen welgemeende veront schuldiging aan allen, die een goe de gezindheid tonen. Daarna verliet de afgevaardig de Van der Meer de vergadering. Slechts vier van de acht Curagao se gedelegeerden bleven zitten. De heer Buiskool onderstreepte direct daarna, dat de Surinaamse baar zijn, dan moge Ik, aldus spr. de regering uitnodigen eens een onderzoek ter plaatse in te stel len. reikt is niets meer dan nieuwe toezeggingen. De Moslimpartij heeft spr. verzocht aan te dringen op kiesrecht voor alle volwasse nen. Er moet voorts middelbaar on derwijs komen en de zorg voor de volksgezondheid moet worden ge reorganiseerd. Verbetering van d<? woningtoe standen ls dringend noodzakelijk. De kleine landbouw- ondervindt onvoldoende overheidssteun. Een bijzondere grief is het niet verle nen- van geldelijke bijdragen aan de Islamieten en Hindoes ter be taling van hun geestelijken. De heer P.- Wijngaarde leverde critiek ojf het feit, dat nog steeds Hij verzocht de grootst moge- geen enkele daad door de regering lijke verhaasting van de behande- j is gesteld, ook al zijn de gedele- llng van het wijzigingsontwerp in j geerden al drie weken in Neder- de Tweede Kamer en instructies land. De Surinamers hebben zo aan de gouverneur om nieuwe I vaak een vergeefs beroep op Ne- verkiezlngen op Curagao voor te derland gedaan, maar altijd zijn er formalistische bezwaren. Ons geduld is niet onuitputte lijk, aldus spr. Het wereldgeweten bereiden Tenslotte diende Dr da Costa 'n motie in, waarin wordt gevraagd, dat de centrale sectie een ontwerp zal opstellen van het nieuwe ko ninkrijk, dat aanvaard dient te worden door de verschillende volksvertegenwoordigers en ver volgens, door de Nederlandse wet- delegatie haar eisen niet lager gever zal worden bekrachtigd, De persconferentie te Lake-Success In verband met de discussie rondom de berichtgeving van Aneta New York, en de vertrouwelijke persconferentie, welke te Lake Success door woordvoerders van de Commissie van goede diensten is gegeven, verklaarde gistermorgen" de min.-president tegenover A.N.I*. het volgende: „Ik heb menselijkerwijze de zekerheid, dat Kirby en Graham, noch een andere woordvoerder der Commissie van goede diensten, op de vertrouwelijke persconferentie te Lake Success iets hebben gezegd, wat hnn bevoegdheden overschrijdt. Z\j hebben niets gezegd, wat mijn vertrouwen in de correctheid van hun handelwijze in offi ciële functie kan schokken. Ik vermoed, dat de pers, wanneer zij over informaties zou be schikken, welke mij ten dienste staan, eveneens van oordeel zou zijn, dat het verslag van de correspondent van Aneta een onjuiste en daardoor tendentieuze weergave van de uitlatingen van de woord voerders der Commissie is. Ik moet er op wijzen, dat de correspondent van Aneta de enige Nederlander was, die de conferentie heeft bijgewoond. Hij was tevens de enige van de aanwezige journalisten, die een verslag heeft doorgegeven ter publicatie en hij was de enige, die blijkbaar de Indruk heeft gekregen, althans gerapporteerd, dat de heren Kirby en Graham in hun uitlatingen zijn afgeweken van de objectieve houding, die van hen kan worden verwacht. De NederlandsIndische regering heeft haar communiqué, waarin een veroordeling van de aangenomen houding werd opgenomen, op deugdelijke gronden herroepen. Ik betreur, dat een naar mijn over tuiging onverantwoordelijke berichtgeving oorzaak is geweest, van onverdiende aanvallen op de "Commissie van goede diensten, voor welker arbeid en opoffering ik nogmaals mijn waardering moge uitspreken". WEST-EUROPEES VERDEDIGINGSPLAN Volgens officiële Inlichtingen zou men bezig zijn een rapport op te stellen, waarin de regering der Europese landen een verdedigings plan tegen de Kominform wordt aanbevolen, dat voorziet ln de vorming van een internationale macht onder gemeenschappelijk opperbevel VER. NATIES NAAR PARIJS. Reuter meldt uit Lake Success, dat (zoals te verwachten was) Parijs is gekozen als de plaats,*tjke fout van Curagao, nu zo juist I V*A(- rlza». liAtnT/wmlwft. ie KA waar de volgemle aigemene tolereert geen koloniale verhou dingen meer en Suriname zal niet aarzelen op dat geweten, zo no dig, een beroep te doen. Prof. Logeman aan het woord. Het kwam Prof. Dr J. H. A. Logeman onj'uist voor, dat men zekere materiële wijziging wil tot stand brengen met voorbijgaan van het formeel bindende recht. Hier moet een aanpassing worden gevonden, en ln een snel tempo. De voortgang is te traag geweest, daarvoor ls zeker veel disculpatie te vinden. Maar, al zou de West onze tekortkomingen wat milder mogen beoordelen, voor ons moet het toch zaak zijn het vertrouwen aan de West te hergeven en daar de lust tot samenwerking te her nieuwen, aldus spr. Hij maakte er echter bezwaar tegen, dat men de binding aan wet en grondwet te licht gaat ne men. Het staatsnoodrecht, dat in In donesië van zoveel betekenis is geworden, ls niet gemaakt om daar maar naar believen hervor mingen in te voeren, maar omdat een regeling nodig was voor een overgangsperiode. Die situatie be stond voor de West niet. Als w(j thans de formele bin ding van wet en grondwet opzij zouden schuiven, dan is daarmee de eerbied voor de democratie aan getast en deze eerbied is juist het hoogste goed, dat ons straks in het nieuwe staatsgebouw zal moe ten binden. Ook de motie-Da Costa Gomez is het gevaar gegeven, dat wij de ze grondwettelijke rechtsorde zou den ondergraven. Deze miskenning van wet en grondwet ligt ten grondslag aan de opdracht, door de staten van Curagao aan de delegatie gegeven. De leden, die gemeend hebben zich aan deze conferentie te moe ten oilttrekken, hebben de ver keerde weg gekozen: een schade- i het werk der hervorming is be- gonnen. Spr. meende, dat de con gadering der V. N. zal byeenko- ferenüe desondanks rustig moet men. doorgaan, met het werk. - Huidige toestand gehandhaafd. Aan de Memorie van Toelichting van het bij de Tweede Kanier Ingediende ontwerp van wet tol wijziging en aanvulling van de te legraaf- en telefoonwet 1904 is het volgende ontleend: Krachtens verordening van 19 zien, aangezien het ln de over- December 1940 ging de eigendom garigstijd niet gewettigd werd ge- van alle gemeentelijke en particu-j acht tot kapitaalsinvestering over Iiere radiocentrales over naar hette gaan. Met nadruk moet er der halve op worden gewezen, dat de radiodistributie tot dusver nog niet werd geëxploiteerd op een wijze, welke in overeenstemming kan worden geacht met de moge lijkheden, gelegen ln een exploita tie door P.T.T. Geraamd wordt, clat voor we deropbouw, vernieuwing en verde re uitbreiding geinvesteerd zal moeten worden een bedrag van ca. 50 millioen gulden. Hiermede zou bereikt kunnen worden, dat in alle alsdan bestaande centrales 4 programma's kunnen worden door gegeven. o Zeeuwse Groentetelers- Vereniging is actief. De Zeeuwse Groentetelers Ver eniging (Z.G.V.) belegde vorige week op pieerdere plaatsen in Zeeland vergaderingen. In Souburg en Oostkapelle sprak de heer C. Traas, bedrijfs- assistent van de Veiling te Ka- pelle, over: „De teelt van aard beien". Vooral voor 't Walcherse klein bedrijf is de teelt van dit gewas van groot belang. Voor de aardbei en is te Middelburg en Vlissingen een goed afzetgebied te vinden en bovendien is er een grote vraag naar aardbeienpulp op de wereld markt. Te Middelburg sprak de heer Spoelstra, werkzaam bij het Insti tuut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen, over: „Verwarmings installaties en economisch stoken" Met lichtbeelden werden diver se keteltypen en stooksystemen vertoond. In Tholen en Middelburg sprak de heer L. Mallekote uit Hoorn over: ,,De teelt en bewaring van kool". Dit zal wel de eerste maal zijn geweest, dat een deskundige uit Nederlands koolstreek de Zeeuwen kwam inlichten, hoe de Noord-Hollanders zulk een prima kwaliteit kool kunnen telen. Volgens de directeur van de Velling te Middelburg is er op Walcheren jaarlijks behoefte aan een half millioen kg. bewaarkool welke thans uit andere provincies wordt aangevoerd. In de komende weken zullen er nog meer vergaderingen worden gehouden. Zeeuwse tuinders: let op uw saeck! Het algemeen belang eist, dat iedereen in Nederland in de gele genheid moet zijn om desgewenst naar de omroepprogramma's te kunnen luisteren. Voor zover in deze behoefte wordt voorzien door de radiodistributie, dient de ver zorging daarvan op een niveau te liggen, hetwelk in overeenstem ming is met het algemeen peil van de verreberichtgevingstechniek. Het staatsbedrijf der P.T.T. heeft mitsdien in beginsel de ver plichting tot aansluiting, waar dan ook in het land, evengoed als zulks het geval is met de telefo nie. Bij de exploitatie door de P.T.T. zullen de zeer rendabele, de nor maal exploitabele en de ongun- stigte gebieden in één hand ko men, waardoor de grens van het geen economisch verantwoord ge acht moet worden hoger ligt dan bij verdeelde-exploitatie, zodat ook die gebieden kunnen worden be werkt, die voor incidenteele ex ploitatie minder aantrekkelijk of onaanvaardbaar zullen blijven. De toestand, waarin de verschil lende netten en inrichtingen zich bevonden ten tijde van de eigen domsovergang, was in meer ge vallen hoogst bedroevend. Materiaalgebrek en een tekort aan voldoend geschoold presoneel vormden aanvankelijk ,eerf belem mering, hierin op krachtige wijze verbetering te brengen. Vernieti ging en schade, voortvloeiend uit oorlogshandelingen, hebben In ve le gevallen de situatie nog ver slechterd. Ook na de bevrijding kon slechts incidenteel ln de ergste gevallen op vooroorlogse wijze worden voor De Argentijnse regering, zo be sloot Mr Nell, heeft voorgesteld een Internationale conferentie over de kwestie te houden en wfl hebben dit voorstel nog in over weging. Officieuze kringen, die in nau we betrekking staan tot de Chi leense regering, zeggen n.a.v. de verklaring van Mc Neil, dat En- gelands houding in het geschil te sterk geprononceerd ls wanneer men de gebeurtenissen in aanmer king neemt en bedenkt, dat over het geschil nog steeds onderhan deld wordt. Chili houdt de deur open "voor een vriendschappelijke regeling. Het Chileense ministerie van buitenlandse zaken weigerde com mentaar te leveren op Mc Neils verklaring. Naar van betrouwbare zijde ver nomen wordt, is de 8000 ton me tende Britse kruiser „Nigeria" Maandag uit Simonstown naar de Falklands-eilanden vertrokken. Tót de Falklands-eilanden beho ren o.a. ongeveer 200 kleinere eilanden. Op één hiervan, Decep tion Island, heeft Argentinië een weerstation gevestigd. Geruchten dat uranium en andere „atoom"- materlalen in het Zuidpoolgebied aanwezig zouden zijn, hebben de belangstelling voor de woeste ge bieden in dat deel van de wereld opgewekt. - Verleden week ls een Argentijnse vlooteenheid, waaron der twee kruisers, uit Buenos Aires voor manoeuvres naar de wateren van de Zuidpool vertrok ken. Een dag tevoren vertrok de Chileense president, Vldela, uit Santiago om een nieuwe Chileen se luchtbasis op het eiland Green wich van de Zuid-Shetlandgroep te openen. Er is daar reeds een Chileens marinestation gevestigd. Zeer ernstige toestand verwacht. De Commissie voor Palestina der Ver. Naties heeft thans haar rapport gepubliceerd. In dit rapport wordt een beroep ge daan tot het bijeenbrengen van een internationale gewapende macht teneinde de verdeling van Palestina tot stand te brengen. Het rapport zegt verder, dat de toestand in Palestina buitenge- woon ernstig is en dat men ver wachten kan, dat hij nog ernsti ger wordt. Orde en wet kunnen niet wor den gehandhaafd, wanneer de commissie niet dde beschikking heeft over éen voldoende militaire macht. Aanzienlijke Arabische be langen binnen en buiten Palestina zijn betrokken bij de vastbesloten pogingen om het besluit van de V. N. met geweld te veranderen. Bepaalde elementen uit de Joodse samenleving blijven onverant woordelijke daden van geweld plegen die de veiligheid doen af nemen. De Britse weigering om thans het vormen van een Joodse mili tie toe te staan zal het tot stand komen der verdeling vertragen. Jeruzalem kan zich niet verde digen, tenzij de Britse troepen vervangen worden door andere niet-Palestijnse strijdkrachten. Er zal een zeer ernstige toestand intreden, indien bij de opheffing .'van het mandaat geen georgani seerde militie in de Joodse en A- rabische staat aanwezig is. De commissie is zich er van be wust, dat zowel het toekomstige welzijn van de Palestijnse bevol king als de autoriteit en de effec tiviteit van de V. N. ten nauwste met deze kwestie samenhangen. Volgens Joodse kringen te Tel Aviv hebben ongeveer 400 geüni formeerde Arabieren Maandag hevige aanvallen ondernomen op drie Joodse nederzettingen in het gebied van Beisan, bij de grens van Transjordanië. 40 Arabieren zouden hierbij gesneuveld zijn. Traman vraagt Zelfbe heersing. Woordvoerders der Amerikaan se regering, die ongenoemd »wen- te te blijven, hebben volgens Reu ter medegedeeld, dat president Truman persoonlyk een brief ge richt heeft aan koning Ibn Saoed, in welke brief erop wordt aange drongen, dat de koning de Ara bieren tot zelfbeheersing zou aan VOORRANG VOOR MILITAIREN BIJ DISTRIBUTIE. Naar wij vernemen is een rege ling getroffen tussen het ministe rie van Oorlog en het Centraal Distributiekantoor, waarbij aan alle uit Nederlands-Indlë terugke rende militairen der Koninklijke Landmacht, die aldaar ten minste zes maanden dienst hebben ge daan en deze dienst op goede wij ze hebben verricht, door de plaat selijke distributiekantoren voor rang .zal worden verleend bij de behandeling hunner distributie aangelegenheden en wel op ver toon van een ingevulde en onder tekende pagina van het hun uitge reikte' demobilisatieboekje. Deze voorrang zal zich ook uit strekken tot de militairen van de hieronder volgende categorieën, die niet in Nederlands-Indië ge diend hebben. Reserve officieren, die op 10 Mei 1940 in militaire dienst waren, al dan niet als officier; lichtingen 1940 en ouder; O.V.W.ers met lange verband- akte; leden der Prinses Irene Brigade en militairen, afkomstig .uit West Indlë. Deze zullen daartoe op vertoon van hun ontslagbewijs of groot- verlofpas een formulier met een verzoek tot 't verlenen van voor rang, getekend door het hoofd van het gewestelijk kantoor der Soci ale Dienst, ontvangen. Stakingen in België luwen. Na een onderhoud met de Bel gische minister van verkeer, van Acker, hebben de afgevaardigden van de stakende arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven be sloten, dat het werk in deze be drijven in de afgelopen nacht zou den worden hervat. De vakverenigingsleiders hadden een oproep tot de arbeiders ge richt het werk onmiddellijk te hervatten. Zijgaven uitdrukking aan hun vertrouwen in de rege ring dat zij de onderhandelingen met de werkgevers voort zou zet ten. De Belgische regering heeft medegedeeld, dat al het personeel van de girodienst Maandagoch tend het werk heeft hervat, doch dat de staking is voortgezet door ongeveer 1000 postbeambten, die bijgevolg ontslagen zijn. Hoewel niet het gehele Brussel se trampersoneel gisterenmorgen op zijn post was, kon de tram- dienst vrijwel normaal voortgang vinden. Op vele plaatsen ln Brus sel wordt weer post bezorgd. Het personeel van de Brusselse post cheque- en girodienst heeft volle dig het werk hervat. Onder de grensarbeiders duurt de staking onverminderd voort. Met ingang van heden is de Schipbrug bij Deventer weer voor alle verkeer opengesteld, aldus deelt de KNAC mede. o DE BILT ZEGT: Weinig bewolking. Weersverwachting tot vanavond: Weinig bewolking. Droog weer en lange perloden van zonneschijn. Meest "zwakke naar Zuid-Oost draaiende wind. Overdag tempe- manen met betrekking tot Pales- ratuur oplopend tot minstens cn- tina. kele graden boven het vriespunt. ■MHH

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1