PRODENT nin-n. Een Duits Bioloog kweekt AacdappeiplaHtth. met Jxi&aksttadeccu Overmoedige dillettant of modern tovenaar? Hoge salarissen bij Nationale Monumenten Commissie? Bezwaren tegen inpolderings- plannen van het Sloe. Suriname vraagt Elke schooldag SOCUVclt één kind algemeen kiesrecht. f GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK De „verworpenen Onze dollarpositie ver van gunstig Alles hangt af van de Amerikaanse hulp. Drieërlei souvereiniteit In de buurt van Lübeck woont een zekere Dr Otto Brendel, een man, wiens naam wellicht buiten de grenzen van zijn vaderland tot heden onbekend ben cacaosmaak! te gebleven, maar wiens onderzoekingen en experi menten op landbouwkundig gebied zonder twijfel de aandacht van de buitenwereld verdienen. Deze Dr Brendel is een ernstig geleerde, maar toen het bekend werd dat hij aardappelen kweekte met loof dat eigenschappen vertoonde van detabaksplant, en in zijn tuin radijsjes groei den met spinaziebladeren, barstten vele biologen uit in 'n home- risch gelach, noemden hem een fantast of grappenmaker en een tenwhap schakelt de tijd uit. «lachtoffer van zijn fantasie. Wat Dr Brendel wil. dewerking. Zijn werkplaats is V3n Fantastisch, absoluut, maar h£t6 rfb°" n t •en slachtoffer van ziin fanta- dat mgn kan den- Ook op het gebied van vee- sje? ken. In sigarenkistjes onder]teelt heeft Dr Brendel stoute „Wat ik wil", zei Dr Brendel j. n plantjes, in emmers, j plannen. Hij heeft koeien inge- aldus „De Tijd", waaraan wij dit ^aden vin vLehSutn^»"^ hlJ jentmtet ,se^.ura van s<^aPen artikel verkort ontlenen is de van verschillende aard en en het vetgehalte van melk zo- Duitse landbouwproducten zoda- h,J de natuur parten te - do.end? verhoogd van 2.7 tot 4.8 - - bpeien. pet. De verklaring: de koeien Zo fermenteert hij gerst met werden door deze behandeling suiker dus overbodig. Hij fer menteert suikerbieten met ca cao en de gemalen bieten heb- Het spel van een overmoedige dillettant? I>e toekomst zal het moeten leren..Dr Brendel werpt de wetenschap van Linné over hoop. T>e natuur kent geen ras theorie en geen standenverschil, zij is niet Avars van radicale over gangen, alléén ze heeft er dui zenden jaren voor nodig. De we- nig te veredelen en nieuwe eigenschappen te verlenen, dat Wen vet bevatten deze k£ddiM h^lTV^ T' de experil v^^,^enCellUlOSe Senten richten zich dan ook in d maar -Rf W<?reld h<Le" *1 hoofdzaak op het fermenteren ,benevens vinders aanschouwd Welke van verschillende zaden met u.f vL M perspectieven de revolutionnaire peulvruchten en oliehoudende t"'J u,tvmdmgcn van Dr Brendel die naast natuurlijk ook i openen zal m de komende jaren nieuwe kwaliteiten bezitten en i moeten blijken. Dat zij in onze tot de wonderlijkste combinaties j wereld met haar tekort aan al- planten. Een van de interessantste pro jecten, waarmede de Duitse bio loog zich bezig houdt, is het fer menteren van graan met peul vruchten waardoor de gerst, ha ver en tarwe eigenschappen moe ten krijgen, om, evenals de peul vruchten, de benodigde stikstof zelf aan de lucht te onttrekken. Daardoor zou bewerking van de bodem met kunstmest overbodig worden. Dr Brendel verklaarde dat de ze methode sedert vele jaren in Oost-Pruisen door hem was toe gepast en dat hij zonder kunst matige bemesting een verbete ring van de oogst met 30 pet. bereikt had. Eerst tegenwerking, thans steun der geallieerden. „Een profeet wordt nimmer in zijn eigen land geëerd". Zo ver ging het ook Dr Brendel. De meeste tegenwerking ondervond hij van een stikstof-syndicaat dat begrijpelijkerwijze! voor concurrentie beducht was en alles in het werk stelde om de „lastige kwakzalver" zijn werk onmogelijk te maken. De tijden zijn evenwel veran derd-en de Duitse bioloog on dervindt thans van de geallieer de autoriteiten de grootste me- Het Tweede Kamerlid, de heer Stokvis, heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gevraagd, of het juist is, dat bij de Nationale Monu menten Commissie voor Oorlogs gedenktekens sommige perso neelsleden, met name die, welke leidende functies hekleden, bui tensporige hoge salarissen ln een geval zelfs van f 12.000 per genieten en of, indien dit leiden. Rabarber, gefermenteerd lerlei levensmiddelen de groot met suikerbieten levert zoete ste j s>«= belangstelling rabarber op: toevoeging van staat wel vast. verdienen, Afwateringskwestie en havenproblemen. Nu de plannen betreffende de inpoldering van een gedeelte van het Zuid-Sloe geruime tijd ter inzage hebben gelegen ter gemeente-secretarie te 's-Heer Arendskerke en ter provinciale griffie te Middelburg, kan het één en ander worden medegedeeld over de bezwaren, die door de betrokken gemeentebesturen en de ingelanden of de eigenaars van boerderijen in de omliggende polders hiertegen zijn ingebracht. De afwatering.landbouwproducten uit de om- In de eerste plaats zijn be- iliggGnde P°lders' zal. wan" zwaren gerezen bij de grondbe- ?eer de Pla™en. tot uitvoering zitters in de Zuid-Kraaijertpol- 1ko,mGn' sP°ed,lg *!et meer moge der met betrekking tot de voor- zlJn" De landbouwers zullen gestelde afwatering !dan verplicht zijn hun produc- Het zal n.l. met de ontworpen Itgn Per as vervoeren, hetgeen ,r, Ho fforf7nor>ol.*nerjari iiiTor-aard in suatiesluis m de nieuwe polder slechts mogelijk zijn de gronden tot 50 cm. N.A.P. te ontwa teren. Momenteel ligt de vloer van de suatiesluis in de Zuid- Kraaijertpolder op een hoogte van 92 cm. N.A.P. Hierin be vindt zich een dorpel van 12 cm. zodat het peilvan het polder water tot' 80 cm. N.A.P. kan worden teruggebracht. Met de toekomstige afwatering maakt dit dus een verschil van 30 cm., zodat gevreesd wordt, dat straks zich moeilijkheden zullen voor doen. Er zal een keuze moeten Wor den gedaan tussen het verlagen van het polderpeil in de" nieuwe polder en het treffen van bij zondere voorzieningen t.a.v. de afwatering in de Zuid-Kraaijert- polder. De eerste oplossing stuit wellicht op moeilijkheden in verband met afwatering der ho ger gelegen gronden, doch met de tweede oplossing zullen hoge juist is, het oorbaar acht, dat kosten zijn gemoeid, door een comité, hetwelk beoogt Deze bezwaren betreffende de ook bij de minder gegoeden in den lande voor een lofwaardig doei gelden in te zamelen wordt beloond, arbeid, die in beginsel zonder vergoeding behoort te worden verricht. Gevraagd wordt of de minister bereid is een onderzoek te doen instellen, de resultaten daarvan bekend te maken en maatregelen te tref fen, om aan deze ongewenste toe stand een einde te maken? o Möntagebouw. Op 1 Februari kwamen 150 montagewoningen gereed, terwijl er 2030 ln uitvoering waren. Voorts was op genoemde datum gunning verleend voor 1733 van dit soort woningen. Bovendien waren ln voorbereiding 2271 mon- afwatering gelden niet voor de West-Kraaijertpolder en de Ja cobpolder, door de vloer van de suatiesluis van deze polders op de vervoerskosten uiteraard in niet geringe mate zal doen stij gen. Er is nu door de bestuurders van deze polders een plan ge maakt, om aan de nieuwe in- laagdijk bij de suatiesluis een kade of loswal te maken, zoals dat jaren geleden ook aan de Sloedam voor de afvoer van landbouwproducten geschiedde. Walchers bezwaar. Het volgende bezwaar komt van Walcherse zijde, n.l. uit de Bijleveldpolder. Op de dijk van deze polder is een weg ontwor pen, die aansluiten zal op het Walcherse wegennet. Als gevolg daarvan zal deze dijk 1.75 me ter verlaagd moeten worden. De eigenaresse vreest echter, dat dit ernstige gevaren kan ople veren bij eventuele calamitei ten, zodat de achterliggende gronden zullen ondervloeien. Wanneer het wegenplan, zoals het is geprojecteerd, wordt uit gevoerd in de nieuwe polder, zal dat voor de bewoners van de zak van Zuid-B'eveland een flinke verkorting van de verbin ding met Walcheren betekenen, mits hier natuurlijk een goede een andere hoogte ligt dan die aansluiting op de Walcherse we- van de Zuid-Kraaijertpolder. Verwacht mag worden, dat het afwateringsstelsel der beide eerstgenoemde polders zich aan die van de nieuwe polder 'zal aanpassen. De haven van Nïeuwdorp. Dat tegen het voorgestelde verdwijnen van de haven van Nieuwdorp bezwaren zouden worden ingebracht, was wel te verwachten. Al zou waarschijnlijk dit ha ventje binnen niet al te lange tijd zijn grote betekenis gaan verliezen door de steeds moei lijker bevaarbaarheid, het is dui- tagewonlngen, waarvan 821 in w vergevorderd stadium van voorbe- delijk, dat het een goede func reidm"- v» - - gen tot stand wordt gebracht. Ook zal de betekenis der oude veerwegen naar Lewedorp en N. en St. Joosland ongetwijfeld toe nemen. Tenslotte kan nog worden me degedeeld, dat, wanneer de thans nog te bestuderen bezwa ren tijdig worden opgeheven, in April a.s. met de uitvoering van het werk zal worden begonnen. Waarschijnlijk kan dan dit na jaar al worden ingezaaid. Te Werkendam is Frans Duynhouwer honderd jaar ge worden. Hij is de oudste grena dier van Nederland en ontving de zilveren ere-medaille van de tie vervult bij de afvoer van orde van Oranje Nassau. w Verkeersonderwijs op de scholen noodzakelijk. (Van onze correspondent.) Tijdens een vergadering van vertegenwoordigers van alle poli tieke partijen van Suriname te Paramaribo is 'n resolutie aange nomen en ter kennis van de Su rinaamse delegatie op de ronde tafelconferentie gebracht, waarin als de overtuiging wordt uitge sproken, dat een zo groot moge lijke verruiming van de volksin vloed op het landsbestuur slechts bereikt kan worden dool- ondub belzinnige vastlegging in de Su rinaamse staatsregeling zelf van het algemeen volwassenen kies recht met evenredige volksver- tegemvoordging. o Nederlandse verliezen in Indië. De regering maakt békend, dat tot baar leedwezen in de afgelo pen week in Indië zes militairen zijn gesneuveld dan wel tengevol ge van bekomen verwondingen zijn overleden. De Kon. Marine heeft in de afgelopen week geen verliezen geleden. o Geen overeenstemming in gealliëerde Komman- datura. De geallieerde Kommandatura te Berlijn heeft Donderdag een zitting van 10% uur gehouden zonder ook maar over een der ■talrijke agendapunten tot over eenstemming te zijn gekomen. De Sowjet-RuSsische afgevaar- dlgde beschuldigdede Britse en voor. Amerikaanse afgevaardigden er van, dat zij ln hun sectoren uni laterale maatregelen namen. De Kommandatura heeft de richtlijnen van de bestuursraad, Tot de meest tragische berichten in de dagelijkse opsomming van verkeersongevallen in de krant behoren de meldingen, dat kinderen zijn overreden en gedood. Hoe vaak gebeurt dit niet, ondanks alle waarschuwingen en voorzorgen. Men kan het kind niet vroeg genoeg met de verkeersregels op de hoogte brengen. Vandaar, dat er tegenwoordig veel aan gedaan wordt om het verkeersonderwijs op de scholen te bevorderen. Met het oog hierop belegde het Verbond van Verenigingen voor Veilig Ver keer een verkeersonderwijsdag te Hilversum. Op de vergadering, welke on- Bovendien moeten dorpskinde der leiding stond van de heer reu toch minstens de verkeers- P. v. Nes, hoofdinspecteur van regelen kennen, want ze blijven het lager onderwijs te 's-Gra- niet hun hele leven in het stille venhage en die werd toegespro ken door Hiiversums bui-ge- meester Mr J. A. G. M. v. Hel- lenberg Hubar, voerde eerst de oud-onderwijs inspecteur H. v. d. Weyer te Haarlem het woord. Aan de hand van de verkeers- ongevallenstatistiek over 1946 betoogde de heer v. d. Weyer de noodzakelijkheid van het verkeersonderricht op school. In 1946 raakten 6008 personen licht gewond, 6612 zwaar ge wond en vielen er 1175 doden, waaronder 347 kinderen bene den 13 jaar. Men kan het ook zo zeggen: iedere schooldag in 1946 is er één kind gesneuveld, feitelijk zelfs meer dan één. Wanneer het er de scholen inderdaad om te doen is de kin deren practische kennis voor 't leven bij te brengen, dan mag verkeersonderwijs niet ontbre ken. Dit kost weinig tijd en kan bij elk vak ter sprake komen. De jeugd heeft er belangstelling Oök op het dorp. Men mene niet, dat de plat- telandsseholen het wel zonder verkeersonderwijs kunnen stel- len. De dorpswegen zijn tegen- waarln machtiging wordt verleend jwoordig niet minder gevaarlijk tot loonsverhoging van 12 pet ln dan de stadsstraten; misschien bepaalde Industrieën, aan de Ber- z;jn zelfs gevaarlijker, daar Ujnse gemeenteraad doorgezonden. 'hét verkeer er niet geleid wordt op da pijnlijke plak, bastrijdt ENZ. doren 50 en 7 5 ct PIJNSTILLENDE WATTEN (Ingez. Med.) (Ingez. med.) Feuilleton. II door H. KINGMANS. 13) o— Als kinderen, zijn ze blij. Zelfs Gebhard wordt meegesleept. Je kunt niet van het zeemansleven houden en toch met genoegen een vaartochtje in het verschiet zien. En de Sinjeur is de aardig heid zelf. Hij praat als Brugman, terwijl hij intussen scherp op de Duitser let, die dat is hij te weten gekomen van de waard hem voor een ronselaar ver slijt. Maar de vent toont niet het minste wantrouwen, al is Wil- lemsz. er van overtuigd, dat hij hem in de gaten zal houden. Nu, dat is wederkerig. „Jullie moet mij goed begrij betaald. Ook het knipoogje, dat de waard in ontvangst neemt, wordt door de anderen niet op gemerkt. „Er loopt er net een aan bak boord", zegt de Sinjeur, als zij langs de haven gaan en naar de bark kijken. Hij laat een scherp gefluit horen en steekt de hand omhoog. „Je zou zeggen, dat het afge sproken is", lacht hij dan. „En zo is het niet. Ik heb Semeinz alleen gezegd, dat ik misschien met drie of vier man wil gaan varen. Daar komt de boot al. Nu zuilen we gauw aan boord zit ten. Er is een mooi briesje. Je kunt het niet beter verlangen". De beide mannen aan de rie men groeten beleefd en roeic dan zwijgend het vijftal naar de bark, waar de kapitein de hand schudt van de Sinjeur, om ver pen", gaat «hij verder. „Van1 volgens te worden voorgesteld dwingen is natuurlijk geen spra ke. Mij kan het tochtje niets schelen. Willen jullie aan de wal blijven, mij best. In Rotterdam is genoeg te zien. Maar nu is er een mooie kans. Die boot is deze week verdwenen en Rotterdam hen de bark bekijken en als zij Dordrecht zijn gepasseerd, vindt hij het ogenblik gekomen om zijn gasten op een stevig maal te tracteren, rijkelijk be sproeid met bier en spiritua liën. „Nou", zegt Jochem, als Kij achterplecht staat. „Vertrouw je het nog niet?" „Misschien heb ik me ver gist", antwoordt Gebhard droog. „Ik vraag alleen, wat die lui bezielt. We zijn totaal vreemd voor hen en ze behandelen ons alsof we kinderen van hen zijn, beter nog". „Je hebt toch gehoord, dat die Sinjeur een zot is", lacht Jochem. „Als-ie zoo gek wil zijn, om dit met ons te doen, laat hem zijn gang gaan. Een fijne dag, jo". Dat beaamt Goffe ook, even als Lémand, die beiden wég zijn- van hun gastheren. Maar Gebhard blijft toch zeer gere serveerd, ook als Sinjeur Wil- aan de-anderen. Evenals Sinjeur Willemsz. spreekt hij Duits en Frans. Er weerklinken korte, scher- 1 lemsz. zich bijna uitsluitend met pe bevelen, zodat enige tijd la- hem bemoeien gaat. ter de bark met volle zeilen j De bark vaart de kil uit. „Nu de rivier opvaart, in de richting krijgen jullie een idee van de blijft. Dus.... jullie maken uit,'van Dordrecht. zee", merkt Willemsz. op. De wat we zullen doen. Het is mij i Zij kunnen niet anders zeg- wind is toegenomen. Kopschui- om het even". gen dan dat zij genieten op het mend slaan de golven van het Als om strijd verzekeren alle voordek, waar zij op stoelen Hollands Diep Jiegen de boeg zitten, als zijn ze grandseigneurs j van de zeiler. Geleidelijk min- Opzettelijk houdt Signeur Wil- der is links en rechts, wazig het lemsz. zich wat achteraf. De land te ontdekken. Het is een kapitein heeft de leiding van sensatie. het gesprek. Dat is hem toe- „Stel je voor, dat je weken gelaat van de Sinjeur, die op- vertrouwd. Hij legt uit- wat er zóó varen moet. Geen land te stapt, na de vertering te hebben in de omgeving is te zien, laat bekennen, 't Is om te bester- vier, dat zy graag willen varen. Inderdaad: zo'n buitenkansje moet je je niet laten ontglippen! Schier onmerkbaar glijdt een lach van voldoening over het Emigratie naar Brazilië? Een kans voor Nederlanders met tropenervaring. Nu ir G. J. Heijmeijer voor de tweede keer uit Brazilië is terug gekeerd, zal binnenkort worden beslist of de emigratiemogelijk heden naar dat land op korte ter mijn voor realisering vatbaar zijn. De toestand laat zich voor het ogenblik niet ongunstig aanzien, aldus ir Heijmeijer. „Nu ik van de melkveehouderij een meer ge detailleerde studie heb kunnen maken, is mijn opvatting daarom trent beslist gunstiger dan de vo rige keer". De kwestie van het behodigde kapitaal is de grootste moeilijk heid, want, anders dan in Canada, zullen de emigranten zich hier zelfstandig moeten vestigen. Deze moeilijkheid mag echter niet on oplosbaar heten, gezien de zeer welwillende houding van de Bra ziliaanse regering, die geneigd en in staat is om erediet te verlenen. Het gebied, dat in de nabije toe komst voor emigratie iif. aanmer king komt, is gat van Sao Paulo. De tropische gebieden openen evenwel perspectieven, die, of schoon ze nog reiken tot in een toekomst waarvan de verte niet te beaplen is, toch niet te ver waarlozen zijn. Deze gebieden lig gen nog gedeeltelijk braak. Onder leiding van Nederlanders met tro penervaring zou hier nog zeer veel in cultuur gebracht kunnen worden. Het grootste probleem daar Is dat van de arbeidskrach ten, waarvoor Nederlanders niet geschikt zijn. Dit alles is echter toekomstmu ziek. Als de emigratie naar Bra zilië een feit wordt, zal zij zich voorlopig bepalen tot het gebied aan de Zuiderkeerkring, waar grote snel gegroeide steden lig gen, die groot gebrek hebben aan primaire levensbehoeften. ven", meent Gebhard. „Ouwe landrot", lacht Wil lemsz. „Dat wordt je ook ge woon hoor. Ik heb jaren ge varen. Je weet op het laatst niet anders. Maar komaan, we gaan naar de kajuit, een kaartje leggen. Er is nu niet veel meer te zien en het wordt ook winderiger. Daar de kwartaal kunnen alleen zeelui tegen". Uur na uur verstrijkt met kaarten, terwijl de kapitein ge regeld de glazen vult. Er komt eeen zeer opgeruimde stem ming, waar Gebhard zich niet Goud en zilver van nazi-slachtoffers. Goud en zilver ter waarde van bijna 250.000 pond Sterling van onbekende slachtoffers van de Duitse concentratiekampen is thans per vliegtuig naar Londen gebracht, waar het verkocht zal worden ten bate van overleven den. Onder de gevonden voorwer pen bevinden zich gouden tanden en juwelen, welke de slachtoffers werden ontnomen, voordat zij ge cremeerd werden. Het goud en zil ver is te Frankfort tot baren om gesmolten en overgedragen aan de Internationale Vluchtelingen Organisatie. dorpje wonen. Met klem pleitte de heer v. de Weyer voor het instellen van verkeersexamens voor de jeugd, die hij noodzakelijk acht te voor alle leerlingen van de hoogste klassen op elke school. Te Haarlem nemen jaarlijks 2000 kinderen aan die examens deel. De gemeentebesturen kun nen subsidie verlenen voor de kosten. De heer v. d. Weyer hoopte, dat er een tijd zal ko men, waarop de regering het verkeersonderwijs verplichtend stelt en er geen enkel kind de lagere school verlaat aleer het zijn verkeersdiploma bezit. Daarvoor behoeft men niet knap te zijn, maar wel flink. Dat nog ni«t ieder het nut van verkeersonderricht inziet, weet de spreker aan het pre ventieve karakter van dit on derwijs. Men ziet de resultaten alleen maar in het afnemen van het ongevallencijfer. Dat er in het eerste halfjaar van 1947 „slechts" 108 kinderen veron gelukten wat al belangrijk minder is dan gedurende dezelf de periode in 1946 is wellicht te danken aan het verkeerson derwijs op .de scholen. Onderwijzer-politieman. De andere sprekers, de he ren K. v. d. Graaf, inspecteur van het onderwijs te Hilversum en C. J. van Wijngaarden van Rees te Utrecht, zetten uiteen, dat het onderwijs op school pas ideaal gegeven kan worden wan neer de onderwijzer met de po litieman samenwerkt. De theo rie is voor de onderwijzer, de practijk voor de politieagent. Niet minder te ontberen zijn de verkeerscussussen voor onder wijzers. Daar kinderen doorgaans veel interesse hebben voor alles wat met verkeer samenhangt, wor den lessen van een kwartier pér week voldoende geacht. o Nederlands schip in Grote Belt gezonken. Na een aanvaring met het Deense schip „Saint Alban" is het Nederlandse motorschip „Wota", dat geladen met kolen naar Hor- sens (Denem.) op weg was, ln de Grote Belt (tussen Seeland en Funen) gezonken. De bemanning alsmede de kapitein met vrouw en kind, werden door het Deense schip aan boord genomen. o De strijd in China. Troepen der centrale regering hebben bij de verdediging van Tsjintsjow, een sleutelpositie aan de ravitaiileringslijn naar Moek- den de onmiddellijke bedreiging door de legers, die worden aange voerd door de communisten, be zworen. Zij zijn een groot offen sief begonnen. De aanvallers zou den zijn teruggedreven tot Kow- 'pangtse, honderd kilometer ten Noordoosten van Tsjintsjow. vi/m Eenheid. Er is na de oorlog een roep om meer eenheid, nationale een heid. De hokjes moeten verdwij* nen en de schuttingen, die de mensen bij elkaar vandaan hou den, afgebroken. Daar zit iets moois in. 't Is in de grond een Christelijke ge dachte. Maar nu de practyk. Wat blijkt het al moeilijk bij nationale feesten een program op te stellen, aan de uitvoering waarvan heel de bevolking van harte kan meewerken. Zo zijn er meer dingen. Te Leiden bestaat een ver eniging van Zeeuwen. Alle Zeeuwen werden uitgenodigd lid te worden. En waarom ook niet? Tegen de gemaakte afspraken in wordt er nu echter regel van gemaakt, de bijeenkomsten .met een bal te besluiten. D.wz. dat de Zeeuwen, die daartegen prin cipiële bezwaren hebben, al dansende worden buiten ge sloten. Dat is te betreuren. Er zijn terreinen, onderwijs b.v., waar éénheid nu eenmaal onmogelijk is. Maar door te handelen als de Leidse „Luctor et Emergo", maakt men een kunstmati- g e scheiding, die voorkomen kon worden. Minister Lieftinck deelt in zyn memorie van antwoord over de Rijksbegroting aan de Eerste Ka mer mede, dat voor bestellingen in do dollarlanden voor het eerste kwartaal van 1948 honderd milli- oen dollar ter beschikking Is ge steld, wat aanzienlijk minder is dan de minister in November no dig achtte om het niveau der Ne derlandse volkshuishouding op het toen bestaande peil te handhaven en een terugval te vermijden. Als gevolg hiervan zijn slechts de volstrekt noodzakelijke invoer contingenten vrijgegeven. De voorraden van het bedrijfsleven zijn zoveel mogelijk verminderd en de invoer van kapitaalgoederen Is tot een minimum beperkt. Deze politiek kan slechts korte tijd worden volgehouden zonder op de duur het concurrentiever mogen van Nederland op de ex portmarkten te schaden.s Ondanks deze vermindering van het invoerprogramma wordt er naar gestreefd de uitvoer op het peil van de laatste maanden van 1947 te handhaven, maar de mi nister acht het aan twijfel onder hevig, of dit zal lukken. Er is voor ons land alles aan gelegen, dat de hulp, waarnaar heel West-Europa uitziet, komt vóór het aanbreken van het twee- Als het Europees Herstel Programma niet tijdig in werking treedt, zullen verdere In grijpende maatregelen moeten worden genomen met alle gevol gen van dien, zowel voor de bin nenlandse goederenvoorziening als aan onttrekt. Alleen drinkt hij voor onze exportpositie. veel minder dan zijp kamera' den. Hij heeft opgemerkt, dat de kapitein en die Sinjeur be trekkelijk matig van him glas gebruik maken. En met kracht komt het wantrouwen weer op: willen zij hen soms dronken maken? Dat zal hém niet over komen! Hij bespeurt niet, dat Sinieur Willemsz. hem aan dachtig gadeslaat en zo nu en dan een blik van verstandhou ding wisselt met de kapitein, die flauw glimlacht. Het is al ver in de namiddag, als de Zeeuwse kust opdaagt. Nu moeten zij nodig weer eens aan dek. Er is een en ander te zien. Gebhard informeert naar de tijd. de anderen denken er blijkbaar niet aan. Maar hij be rekent, hoe lang ze nu reeds onderweg zijn. Wanneer ter wereld zullen zij in Rotterdam terug zijn? Dit zou tot gevolg hebben dat Nederland na de inwerkingtreding van het hulpprogramma op een veel lager dan het huidige niveau zou moeten beginnen en dat het land slechts na een aanlooptijd het volle profijt uit deze hulp zou kunnen trekken. De hoop dat er dollarhulp zal komen is sinds November wei ver sterkt, maar hoe groot deze zal zijn cn wanneer zij zal komen, Is nog onzeker. Verschillende omstandigheden hebben de dollarpositie van Ne derland ongunstig beïvloed. Daar van noemt de minister de slechte oogst in Nederland, die grotere invoeren van levensmiddelen voor mens en dier nodig maakte, het oplopen van de prijzen in de lan den, waar Nederland moet kopen, de opheffing van de inwisselbaar heid van het pond sterling, het uittreden van Brazilië uit de pon dat de handel met België niet ls verlopen volgens de verwachtin gen, waardoor dollars en goud naar België gezonden moesten worden. 800 millioen méér. De toeneming der geldhoeveel- heid kan voor 1947 worden gesteld op 800 millioen gulden, waarvan ongeveer 200 millioen ais gevolg van de voortzetting der deblok kering en rond 150 millioen als gevolg van credietverlening door banken aan het bedrijfsleven. Hier staat tegenover, dat in 1947 de goederenhoeveelheid sterk toe nam. De minister acht een gro tere geldcirculatie gerechtvaar digd. (Wordt vervolgd.) den-landen en ten slotte het feit, Arbeiders in Duitsland aten muizen. Omdat wy zo'n honger hadden. De Nederlander Hendrik Schol- tens uit Delft, die te Neurenberg als getuige optrad in het proces tegen Alfred Krupp en 11 andere hooggeplaatste persoonlijkheden bij de Krupp-fabrieken, verklaar de dat de toestand in het straf kamp van Krupp zo slecht was en de voeding zo gering, dat hij een muis, die hij in zijn strozak gevangen had, kookte en daarna opat. „Ik had al ln anderhalve dag geen eten gehad, toen ik zag, dat een aantal kameraden van me hun strozak onderzochten naar muizen. Ik deed toen hetzelfde en at de muls die ik te pakken kreeg op. Ik griezelde, maar het was het enige wat we tenminste eten konden. De smaak was echter zo verschrikkelijk, dat ik het een vol gende keer niet meer gedaan heb". Seholtens verklaarde, dat hij in het strafkamp terecht gekomen was omdat hij tweemaal gepro beerd had te ontsnappen uit het kamp voor slavenarbeiders. o Hongarije contra Zwitserland. Hongarije heeft de Zwitserse re gering gedreigd met verbreking der diplomatieke betrekkingen en repressailles in verband met de arrestatie van een Hongaars jour nalist, die beschuldigd werd van spionnage. De journalist, Wladls- laf Tarr van het officiële Hon gaarse persbureau M.T.I., werd op 12 Januari j.l. gearresteerd. Bij het jongste Kamerdebat over de Indische kwestie is het woord souvereiniteit tal van ke ren gebezigd. Er was sprake van drieërlei souvereiniteit. Minister Jonkman had n.l. verklaard, dat de rege ring vasthoudt aan haar plan: eer> souverein Nederland, een souvereine Indonesische Federa tie en een souvereine unie. Wat daarmee precies beoogt wordt is nog helemaal niet duH. delijk. De doelstelling is: een souve reine unie, waarin Nederland enerzijds en de Indonesische Fe deratie anderzijds, vrijwillige en gelijkwaardige partners zullen zijn. Dat betekent een belangrijke structuur-verandering in onze staatsrechtelijke opbouw. Om het eens populair te zeg gen: thans wordt alles uiteinde lijk bedisseld door Nederlandse ministers en het Nederlandse parlement in Den Haag; straks zullen de hoogste rijksbelangen bedisseld worden door ja, door wat? Door een Nederlands-Indo nesisch orgaan, zeker; maar hoe dat er uit moet zien, daarover kan en zal nog veel getwist wor.den. Zo zal er, bijvoorbeeid, een rijks-defensie-politiek gevoerd moeten worden; zal dit nu ge schieden door een Unie-minister, of door twéé, een Nederlandse en een Indonesische? En vooral: aan wie zal of zullen die minis ter (s) verantwoordelijk zijn Aan beide parlementen elk aan zijn eigen parlement, of aan een nog te vormen Unie-parlement? En in de eerste twee gevallen: wat, als er een conflict ontstaat, door dat het ene parlement met het gevoerde beleid accoord gaat, en het andere niet? Een puzzle, waaraan de practici in het staats- lecht een hele kluif zullen heb ben; voorlopig geldt hier inder daad het woord van een afge vaardigde in de Kamer: „alles vloeit hier". De beide samenstellende leden nu zullen elk óók souverein blij- \n of worden. Nederland zal zijn eigen zaken bedisselen en Indo nesië de zijne. Maar, en dit is nu het merk waardige: met inachtneming van de hogere souvereiniteit van de Unie. Zo zal Nederland niet meer geheel vrij zijn in het bepalen van zijn eigen aefensie-beleid, cmdat dit wezenlijk samenhangt met dat van de Unie. Nederland raakt dus een stuk van zijn „ab solute" souvereiniteit kwijt aan de hogere eenheid, waarin het uiteraard dan door zijn vertegen woordigers zijn invloed behoudt. Gok bij de souvereiniteit wordt het dus: baas boven baas. De souvereiniteit van de belde partners gaat uiteraard niet over op hun deelstaten of delen. De republiek zal, wanneer zij aan de Indonesische Federatie deel neemt, niet het recht krijgen eigen verdragen met vreemde mogend heden tè sluiten, net zo min als bijvoorbeeld de provincie Drente of het eiland Tiengemeten. Wel krijgt dit recht de Indone sische Federatie als geheel natuurlijk weer binnen het bui tenlands beleid van de Unie, dia de gezamenlijke belangen behar tigt. o i De tarieven van woningbureaux. Na wettelijke regeling van da tarieven voor bemiddeling bij wo- nlngruil en kamerhuur in Mei 1947, ls gebleken, dat nog veel woningbureaux zich niet aan deze tarieven houden. De vergoeding voor bemiddeling by een huur overeenkomst is ten hoogste f 5, bij woningruil ten hoogste f 10, f 15 of f 20 naar gelang de huur- som van het gevraagde pand. Een inschrijfgeld by woningruil mag slechts met schriftelijke toestem ming van het directoraat-gene raal van de prijzen worden ge vraagd. Het moet echter by het tot stand komen van de ruil van het bemiddelingsgeld worden af getrokken. De pryscontroledienst zal hier aan zijn speciale aandacht wijden. Volgens een bericht uit Ko penhagen zal nu spoedig worden begonnen met het leggen van de nieuwe telefoonkabel Dene markenNederland. De kabel, die veertig millioen kronen zai kosten, zal in 1950 gereed komen en Kopenhagen met Groningen verbinden.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2