Thomas Dewey hekelt Commissie voor Goede Diensten ooyst Trnraans waardering. Engels-Nederlandse handelsovereenkomst. Marshall is bezorgd. Het Communistisch gevaar. Hei Hemels fozOHtsckap op JJrafoc Buitenlandse vrijwilligers in Internationale Brigade Wüziginy Hoyer Onderwijswet. Nieuwe verordening op vermakelijkheids belasting. 120.GQ0 stakers in België. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 205Z ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 872. Abonnementsprijs 3.80 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.in. Rubriek Kabouters 6 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG M FEBR. 1945 HoofdredacteurR. ZTJIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Da J. KAREI,,SE te Goes, Ds 'B. SLOFSTRA te Vlissingen eu Ds W. VROEG1NDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.58 u., onder 17.52. Maan op 9.57 u., onder 23.53 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 15 Februari: 5.01 u., 1.78 m.,17.23 u., 1.81 m. \7an verschillende kanten is de Y laatste tijd aandacht ge schonken aan de vraag naar welke methode en met welke middelen het communisme, dat zich als een dreigend gevaar openbaart, bestreden kan wor den. In vele gevallen luidt het ant woord, dat negatieve middelen hier niet kunnen helpen; dat van een belemmering van de com munistische propaganda en or ganisatie weinig of niets is te verwachten. Van veei meer betekenis wordt geacht een positieve bestrijding. Men moet, zo heet het dan, aan het communisme zijn kracht ont nemen, door een krachtige so ciale politiek. Door een ver doorgevoerde sociale wetgeving en het in toepassing brengen van sociale rechtvaardigheid, moet aan het communisme zijn voedingsbodem worden ontno men, met het gevolg, dat het communistische zaad geen wor tel zal schieten en de propa ganda van die zijde, haar uit werking op de massa zal missen. Van positief Christelijke zijde wordt er in dit verband op ge wezen, dat wanneer de Christe nen meer ernst gaan maken met hun Christendom, het commu nisme vanzelf zijn invloed zal verliezen. Wanneer, zo heeft iemand ge zegd, de Christenen slechts één dag toonden, waarlijk navolgers van Jezus Christus te zijn, dan zou de wereld een andere ge daante krijgen en zou ook de kracht van het communisme in beginsel zijn gebroken. De snelle groei van het com munisme staat in nauw verband met de nog altijd heersende on gerechtigheden op maatschappe lijk gebied, die met name met de inhoud van de Bergrede in lijnrechte strijd zijn. Neem die oorzaken weg en dan zal tege lijkertijd de kwaal zijn genezen. Aan de argumenten hier ge noemd kan zeker niet alle betekenis worden ontzegd. Niemand zal kunnen volhou den, dat sociale misstanden, die de verpaupering van de massa in de hand werken, bij het vraagstuk waarom het hier gaat, niet van belang zijn. Maar de werkelijke oorzaak ligt hier toch niet. Niemand zal toch kunnen ontkennen, dat b.v. in ons land gedurende de laatste halve eeuw op sociaal gebied ontzaglijke verbeteringen zijn tot stand ge komen. Wie de lonen en arbeids voorwaarden vergelijkt met die van vroeger, komt tot de ont dekking dat reusachtige vorde ringen zijn gemaakt. De loon arbeider staat niet langer rech teloos. Sociale voorzieningen over de gehele lijn hebben in kringen waar voorheen een ho peloze armoede heerste een ze kere welvaart gebracht. Ingrij pende maatregelen zijn genomen om de gevolgen van ziekte, in validiteit en ouderdom te ver zachten. De Christelijke vakbeweging, die blijk heeft gegeven een schild te zijn voor de zwakken, zag haar arbeid met zegen be kroond en mede door haar in vloed is bereikt, dat de vaak verbitterde strijd op maatschap pelijk terrein, heeft plaats ge maakt voor een heilzame samen werking. Dit heeft echter niet kunnen verhinderen, dat de communis tische beginselen vat hebben ge kregen op een groot deel van ons volk, zo zelfs, dat bij de in 1946 gehouden Kamerverkiezin gen een tiende deel van de kie zers hun stem hebben uitge bracht op de communistische candidaten. IJ oe dit te verklaren? 1 Het is, zoals wij reeds op merkten, niet een gevolg van de maatschappelijke misstanden. Het is toch niet voor tegen spraak vatbaar, dat het sociale peil van de massa hier veel ho ger ligt, dan in tal van andere landen. Reeds jaren geleden verklaarde een der meest vurige sociaal-democraten, dat Neder land met zijn sociale wetgeving aan de spits stond. In dit verband kan ook aan dacht geschonken worden aan het feit, dat de Partij van de Arbeid, evenals vroeger de S. D. A. P. er op uit is, door het doen van rijke beloften, het commu nisme de wind uit de zeilen te nemen. Maar met geen ander ge volg, dan dat de wind in ver keerde richting ging waaien en dat de vroegere S.D.A.P. een belangrijk deel van haar kiezers zag overlopen naar de commu nistische partij. De oorzaak ligt dan ook die per. De verbijsterende groei van het communisme moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de doorwerking van het re volutiebeginsel. Groen van Prinsterer heeft dit reeds meer dan een eeuw geleden voorspeld. Wie zich op revolutionnair standpunt stelt, wie zich afkeert van-God en de menselijke rede in de plaats rtelt van de goddelijke Open baring, loopt gevaar steeds ver der af te glijden. Daarom blijft nog altijd waar net woord van Groen, dat er tegen de revolutie slechts één midd »1 jSi e Evangelie, bet l*.igen voor het Woord des eren. Dit is maar niet, zoals eten menen, een poging om de Een verkapte verkiezingsrede. Amerika's buitenlandse politiek. „De huidige buitenlandse politiek van de V.S. betekent verraad aan het Amerikaanse ideaal. Als men die politiek blijft voeren zal het ijzeren gordijn aan de ene kant opschuiven van Europa tot de haven van Boston en aan de andere kant van Azië tot Pearl Harbour." mis, daarbij elke keer de plan nen van de Sowet-Unie, met betrekking tot de wereldheer schappij in de hand werkend". „Onze regering heeft 't moe dige Poolse volk geofferd", zo ging Dewey voort, „en toege laten dat de Baltische landen tot slavernij werden gebracht. Zelfs werden de Amerikaanse troepen uit het Westen van Berlijn teruggetrokken, opdat de Russische legers tot in Mid den-Europa konden doordrin gen." Bezien in het licht der ko mende verkiezingen mag de re- Deze sinistere woorden sprak de republikeinse Gouverneur van de staat New York, Tho mas Dewey, aan het slot van een rede, waarin hij de buiten landse politiek der V. S. in ver band met het herstelplan be- critiseerde. In het begin van zijn speech gaf Dewey als zijn mening te kennen, dat bij de Amerikaan se hulp aan Europa als voor waarde moet worden gesteld, dat de ontvangende landen zich eerst economisch, later politiek en tenslotte in militair opzicht verenigen, zonder dat zij even wel hun eigen structuur be hoeven prijs te geven. „Een verenigd Europa alleen zou een waarborg voor de vre de zijn", aldus Dewey. „Want zolang Europa verdeeld is in meer dan twintig zwakke lan den, zal een aanvaller, wie het ook moge zijn, het gemakkelijk hebben. Maarschalk Stalin heeft meer dan eens de wens te ken nen gegeven de wereld te wil len beheersen. Onze regering heeft grote fouten begaan en zich van conferentie tot con ferentie tevreden gesteld met het zoeken naar een compro- Geheime Amerikaans- Sowjet-russische besprekingen. Van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, dat het State Departement in het be zit is van een volledig verslag van een onlangs gehouden geheime bijeenkomst te Berlijn, waarop belangrijke kwesties tussen Mur phy, Clay's politiek adviseur en een Russische autoriteit werden besproken. Het State Departe ment weigert officiëel commen taar te leveren op dit bericht. GELDNOOD. Een schooier trad de spreekkamer van de dokter binnen. „Dokter", sprak hij, „wilt u mij alstublieft hel pen. Ik heb vijftien jaar ge leden een gouden tientje in geslikt." „Goeie hemel, man"! riep de dokter uit, „waarom kom je daar nu pas mee?" „Och, weet u", antwoordde de man, „om u de waarheid te zeggen: ik had het geld toen nog niet zo nodig." Europese douane-unie. Tijdens het debat over de bui tenlandse politiek in de Franse Nationale Vergadering heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, medegedeeld, dat te Rome een conferentie gehou den zal worden van vertegen woordigers van Groot-Brlttannlë, Frankrijk, Italië en de Benelux- landen ter bespreking van de voorwaarden, waarop een douane unie tussen deze landen tot stand zou kunnen komen. BEDREIGEN DENEN ONZE MOSSEL-EXPORT Frankrijk sluit ruiltransactie met Denemarken van 50.000 ton. (Van onze correspondent Naar wjj vernemen zal Maan dag de eerste zending Deense mosselen arriveren in Frank rijk. Eenige tijd geleden n.l. heeft dit land met Denemarken eer. ruiltransactie aangegaan, waarbij Denemarken zich verplicht heeft tot levering van 50.000 ton mos selen. Naar men zegt is de qualiteit der Deense mosselen beter dan die der Zeeuwse. Daarbij zou ook Ce soort groter en mooier zijn. Denemarken levert ze n.l. ge knipt, terwijl de prijs dan nog lager is dan de prijs van het Nederlandse ongeschoonde pro duct. Ook de z.g. exportheffing is al lesbehalve aantrekkelijk voor de Franse regering. Franse deskundigen hebben nog geen oordeel dlrven uitspre ken, maar wachten liever even af. Een ,feit is echter, dat Zeeuwse oesterkringen er enigszins scep tisch tegenover staan. o de van Dewey die per slot Nabij Alton (Hampshire) is van rekening republikeins can- een staartloos zweefvliegtuig bij didaat is voor het President-een proefvlucht verongelukt. De schap geen al te grote ver- bestuurder vond de dood. „Bewijs doeltreffendheid Ver. Naties." President Truman heeft de Commissie voor Goede Diensten ontvangen. Zijn secretaris, Charles Ross, verklaarde daarna, dat de President volkomen de mening deelt, dat de leden der Com- mis^Je er in geslaagd zijn, de vijandelijkheden in één der onrus tigste streken ter wereld te doen beëindigen. in de republiek, werd volgens An- tara door een aantal leden van deze partijraad bekend gemaakt, dat zij sedert 11 Januari uit de partij zijn getreden en een nieu we partij „Partai Sosialis Indone sia" hadden gevormd. Hoewel het nieuwe hoofdbestuur nog niet bekend is, werden 24 vooraanstaande leden van de Par tai Sosialls genoemd als aanhan gers van de nieuwe partij. Tot hen behoort o.m. Sjahrir. VOOR DE ZONDAG Zo zijn wij weder de lijdens weken mogen intreden, wel ke ons bepalen bij Christus' borgtochtelijk lijden, bij Zijn uitgang te Jeruzalem! Dit alles was geprofeteerd, door Jesaja; ook door Mozes en Elia óp dezen berg, toen Jezus verheerlijkt werd. Welk een vergadering! De Zone Gods in blinkende heer lijkheid gehuld; om Hem de zuilen van het Godsrijk: Mo zes, door wien de wet is ge geven {Joh. 1 17J en Elia, mens naam betekende: „Mijn God is Jahwè"en in het middenongezien, de eeuuri- ge Vader! De hemelse gezanten spre ken met Jezus over de „uit gang" te Jeruzalem. O, in dien zij eens gesproken had den over een uitgang van de ze berg naar de hemel met de vurige wagen.... och, dan hadden zij hun kronen moeten teruggeven, ja, die ,J)ewclke, gezien zijnde in heerlijkheid, zeiden Zijn uit gang, dien Hij zoude volbrengen te Jeruzalem". Lukas 9 31. den Zijfi uitgangdie Hij zoude volbrengen teJE RUZALEM! langs de VIA DOLOROSA! Lezer (es) zult GIJ kun nen bestaan voor de hoge God Wat is UW kleedt Van „eigengerechtigheid" f vrees dan! Wij moeten ons leren ken nen en zien, hoe vuil en be- dorven 10ij zijn door de zon de! Zóó maakt Gods Geest plaats voor de rijke troost, dat NAAKTEN. DOOD SCHULDIGEN alleen be dekt, veilig zijnachter het KLEED van. Jezus' BORGGERECHTIGHEID, verworven door Zijn uitgang te Jeruzalem! zagen zij niemand dan JEZUS ALLEEN! Dat we zóó de lijdenswe ken beleven. waren hen nooit ten deel ge vallen! Hoe zou dan de SCHULD der wet worden verzoend door voldoening? Hoe souden dan ontdekte zondaren, zich ziende in vuile klederen, ver oordeeld in zichzelf, kunnen bestaan voor de grote Rech ter, Die een volmaakte Ge rechtigheid eist? Indien Jezus, hier in dit kleed „wit en zeer blinkende" thans voor de Rechter was getreden, hoe zou Hij wel ZELF hebben kunnen bestaan- krachtens Zijn DADELIJKE gehoorzaamheidmaar nóóit de Kerk!! De schuldige zondaar heeft nodig Zijn VERWORVEN gerechtigheid krachtens da delijke én LIJDELIJKE ge hoorzaamheid: dat de schuld voldaan, de straf uitgedra gen is. O Sion, welk een Bron van heil en troost: „dewelke zei- Th. v. L. Zij hebben door hun pogingen een overeenkomst bereikt voor een duurzaam vergelijk in het po litieke geschil tussen de Repu bliek en de Nederlandse regering. Dit optreden ln een zaak, waar van de oplossing tot voor enkele maanden twijfelachtig leek, be wijst, aldus Truman, de doeltref fendheid van het Instituut der Ver. Naties. Truma'n heeft het aftreden van Graham aanvaard en Dubois tot opvolger benoemd. Graham is be noemd tot bijzonder raadsman aan het departement van buiten landse zaken in Indonesische aan gelegenheden. Hij zal zijn werk aan de universiteit geheel her vatten. Van Zeeland en Klrby treden eveneens af. Van Zeeland ver klaarde, dat hij zo spoedig mo gelijk naar België terug zou keren om het werk voor „Ver enigd Europa" te hervatten. Reorganisatie rep. opperbevel. Naar aanleiding van het on langs gepubliceerde bericht be- j treffende de Interne reorganisatie van het republikeinse opperbevel, heeft de republikeinse regering bekendgemaakt, dat het desbe treffende presidentiële besluit niet officiëel was, terwijl ook de In houd gewijzigd is. Er werd nog aan toegevoegd, dat Soekarno inderdaad het de creet had ondertekend, doch dat de publicatie zou worden uit gesteld tot de nieuwe positie van de oude bevelhebbers zou zijn vastgesteld. Splitsing socialistische part ij. In* verband met individuele meningsverschillen ln de partij raad van de socialistische partij JOODSE AANKLACHT TEGEN BRITTEN. Gevechten duren voort Sjawa Bey, hoofd van de po litieke missie van de Palestijnse Arabieren in Engeland, heeft op een persconferentie in Londen verklaard, dat de toestand in Palestina zich ontwikkelde naar een „heilige oorlog" tussen het wereldjodendom en het gehele Arabische volk. Sjawa Bey zeide, dat hij naar het Midden-Oosten was terugge roepen voor besprekingen met de Arabische Liga en het Ara bische hoge comité voor Pale stina, die de kwestie van de vor ming van een „internationale brigade" tot steun van de Ara- bieren zouden omvatten. „Wij zijn overstelpt met aan biedingen van ongeveer 8.000 a 10.000 vrijwilligers uit Engeland, de V.S., Canada, Zuid-Afrika, India en Ceylon. Deze vrijwilli gers zijn mensen, die in de af gelopen oorlog gevochten heb ben. Ook vele vrouwen hebben zich aangemeld", aldus Sjawa Bey. i aandacht van de hoofdzaak af te i leiden, maar het gaat hier om de hoofdzaak, het kernpunt en het keerpunt. Hier ligt dus een grote en grootse taak niet alleen voor de kerken, maar ook voor de Chris telijke politieke partijen en maatschappelijke organisaties, om ons volk terug te roepen raar de wet en het getuigenis Gods. Maar daarnaast zijn er toch ook andere factoren, die hierbij niet uit het oog verloren mo gen worden. Daarover in het volgend arti- keL Officiële regeringsmededeling. In verband met de pers berichten van AnetaNew- York en een JVew-Yorks cor respondent van een Neder lands dagblad betreffende mededelingen, welke door een woordvoerder van de Commis sie van Goede Diensten tegen over journalisten zouden zijn gedaan en waarop door de Nederlands-Indische regering onder voorbehoud is gerea geerd, stelt de Nederlandse re gering er prijs op het volgen de te verklaren Een aan haar, na onderzoek te New-York, uitgebracht rap port heeft geconstateerd, dat de bovengenoemde berichten over een persconferentie, wel ke de bedoeling had informa tieve vragen te beantwoorden zonder daarover te publiceren, op een aantal gewichtige en belangrijke punten onjuist zijn. Deze berichtgeving moest zowel aanleiding geven tot het opkomen van twijfel aan de onpartijdigheid van de Com missie van Goede Diensten, als volkomen ongegronde In drukken wekken, zoals reeds in de reactie der Nederlands- Indische regering tot uitdruk king ls gekomen. De Tweede Kamer heeft Don derdagavond een aanvang ge maakt met de voorgestelde wij ziging van de H.O.-wet, die o.m. ten doel heeft subsidiëring van bijzondere universiteiten mogelijk te maken. De behandeling werd Vrijdag voortgezet. Het ontwerp, door de heer Stokman begroet als het resultaat van een vruchtbare samenwer king der regeringspartijen, ont moette weinig bestrijding. Door de minister werden ver schillende amendementen-Stok man overgenomen. Volgens het ene zal het rijk behalve in huren en erfpachten ook bijdragen in verzekeringen. Door een ander amendement wordt de mogelijk heid geopend voor de besturen der bijzondere Instellingen om verkregen eigendommen voor uni versitaire doeleinden te bestem men tegen vergoeding van de geschatte waarde naar' in de wet vastgelegd percentage. Eindstemming a.s. Dinsdag. I Gemeenteraad Vlissingen. Gisterenmiddag is de gemeen- aangewezen waren om zitting te teraad, onder presidium van bur-nemen in het bestuur. gemeester Mr B. Itolff, korte tyd bijeen geweest. De heer J. A. de Haas cwerd benoemd tot leraar aan de Gem. Handelsavondschool voor de tijd van 1 Jan. '48 tot 1 Sept. '48. De heer C. Kamermans werd in de plaats van de heer J. A. M. Gruits, die op zijn verzoek eervol ontslag verkreeg, tot lid van de adviescommissie ter verdeling van de woonruimte gekozen. Stichting Sportpark Vlissingen. In de twee weken geleden ge houden vergadering kon de raad niet tot een beslissing komen om trent de oprichting van een „Stichting Sportpark Vlissingen", tezamen met de afdeling Zeeland van Nederlands Volksherstel en de deelname van f 100 in het op richtingskapitaal. De bezwaren stuijten toen op de personen, die Export en Import dekken elkaar. Volgens Reuter heeft een woordvoerder van het Joods Bu reau meegedeeld, dat de Joodse executieve een aanklacht wegens moord zal indienen tegen de Britse troepen, die Joden onbe schermd in het Arabische ge deelte achterlaten en daardoor verantwoordelijk zijn voor moord op deze Joden. De woordvoerder gaf com mentaar op de dood van vier Joden, die Zaterdag gearresteerd waren en die toen in het bezit van wapenen werden aangetrof- fen.\De Joden werden, aldus de woordvoerder, gedwongen een legervoertuig te verlaten in een Arabische wijk. waar zij later vermoord zijn teruggevonden. De woordvoerder van het Joods bureau liet doorschemeren, dat Joden zich tegen hun arrestatie door Britse troepen zouden gaan verzetten, daar zij het waarschijn lijk achten, dat zij gedwongen zuilen worden in Arabische wij ken achter te blijven, overgele verd aan de genade van de Ara bieren. Een sergeant-maioor van het Britse leger is in hechtenis ge nomen in verband met het on derzoek naar de moord op vier Joden. Op de grens tussen Tel Aviv en Jaffa zijn wederom gevechten lussen Joden en Arabieren los gebrand. Vijf Arabieren en een Jood werden gedood en twaalf Arabieren ernstig gewond. De Haganah heeft, gewapend met mortieren en automatische wapens, een hevige aanval gedaan op het dorp Jazoer, een sterke Arabische vesting, aan de weg van Jaffa naar Jeruzalem. Een Arabier werd gedood en vier huizen werden opgeblazen. De zestien-landen- conferentie. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd, dat de Verenigde Staten een tweede conferentie der zes tien landen aangaande het plan- Marshall wenselijk achten tegen eind Februari. Zij hebben de re geringen van Engeland en Frank rijk hiervan mededeling gedaan. De handelspolitieke bcsprekin- I gen tussen Engeland en Neder- land hebben tot een overeen- komst geleid, welke echter nog door de regeringen van beide landen moet worden goeöge- keurd. Voor het jaar 1948 is een re geling ontworpen door de dele gaties, welke gebaseerd is op een uitwisseling van goederen, ter waarde van 70 milloen pond. Naar wij vernemen voorziet deze regeling in een uitvoer voor ons land, van ongeveer 35 mil- lioen pond sterling, terwijl onze invoer uit Engeland iets hoger dan 35 millioen pond ligt. Onze handelsbalans met Enge land .zal hierdoor wel met een klein passief saldo sluiten. Wij zullen voornamelijk vee- teelt-producten uitvoeren. Wel iswaar kan Nederland verschil lende van deze producten zelf moeilijk missen, maar omdat En geland altijd afnemer was van deze producten en men dit af zetgebied niet graag wil verlie zen, is men hiertoe min of meer gedwongen. Behalve veeteeltproducten, zal Engeland ook aardappelen, groenten, fruit en bloembollen, enz. afnemen, benevens verschil lende industrie-producten. Eerste termijn hulpverlening beperkt. In' ©en rede voor het Nationaal Instituut voor de Landbouw heeft Marshall verklaard, dat het Amerikaanse volk zich tegen over de grootste beslissing in zijn geschiedenis geplaatst zag, terwyl het nog niet wist wat te doen. Hij juichte' het plan van Bevin voor een West-Europese Unie ten zeerste toe. Een mislukking van het herstelprogram voor Europa zou leiden tot de onderwerping van West-Europa, hetgeen een betreurenswaardige terugslag in alle gebieden rond het Europese vasteland teweeg zou brengen. Marshall heeft in zijn rede voor het eerst in het openbaar zyn bezorgdheid geuit over de vorde ringen van het debat over de hulpverlening in het congres en zijn vrees, dat de fundamentele oogmerken van het plan wellicht zullen worden vergeten. Het plan, aldus Marshall, vormt een geweldige poging tot con structief leiderschap. Het zal, in dien het wordt aangenomen, be horen tot de grote historische ondernemingen In de annalen van de wereldbeschaving. De gevolgen van zijn succes of mislukking zul len het voortbestaan van de soort van vrereld, waarin demo cratie, individuele vrijheid, econo- Hij verklaarde, dat de Sowjet- Unle en haar communistische ge- alliëerden de na-oorlogse crisis hebben trachten te exploiteren, teneinde een controlerende invloed in geheel Europa te verkrijgen. Indien men het hulpprogram niet uitvoert, moet men verwachten, dat West-Europa onder dezelfde eontrole komt als thans in Oost- Europa wordt uitgeoefend. Intussen heeft <le Amerikaan se senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen besloten voor te stellen, de eerste termyn van de hulpverlening volgens het plan- Marshall te beperken tot twaalf maanden (van 1 April a.s. tot 81 Maart 1949) en de eerste Ame rikaanse bijdrage te verminderen met een bedrag van anderhalf milliard dollar. President Truman had het con gres verzocht 6.800.000.000 dollar ter beschikking te stellen voor een periode van vijftien maanden. o Het tntergealliëerde bureau voor de herstelbetalingen wees mische stabiliteit en vrede ge- handhaafd kunnen blijven, be- tot dusverre in totaal 204 Duitse palen. bedryven als herstelbetaling toe. Over producten uit Indiëë is in deze overeenkomst niets opgeno men. Wel blijft een eventuele export van Indische producten in het kader van deze regeling mogelijk wanneer Engeland de gevraagde prijs door een. Neder lands exporteur kan accepteren. Men moet er echter rekening mee houden, dat het gaat om stapelproducten, welke op de wereldmarkt komen. Het grootste deel van wat Ne derland uit Engeland invoert be staat uit essentiële industriële goederen. Daarnaast krijgen wij een klei ne hoeveelheid consumentengoe deren (afgewerkte eindproduc ten), militaire goederen, staal en kolen. Uit bovenstaande kan niet on middellijk de stand der betalings balans opgemaakt worden. Men dient n.l. af te wachten of de ge stelde maxima bereikt zullen worden, en in hoever de indus triële producten dit jaar binnen- komen. In zoverre was het voorstel thans gewijzigd, dat in de plaats van de heer B. J. Schreuder, de heer M. J. Corveleijn werd voor gesteld tot bestuurslid. De raad ging met het voorstel ac- coord. De heer König (Arb.) sprak nog de hoop uit, dat de sportverenigingen in Sept. op letten wie zij in de dan openval lende bestuursvacature kiezen. Vermakelijkheidsbelasting. De vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting werd niet zonder critiek aanvaard, al werd ze tenslotte alleen met de stem van de heer Schillemans (C.P.N.) tegen, aangenomen. Het zwaartepunt der besprekin gen lag in de belasting op het bioscoopbezoek, doch ook de z.g. kleinkunst werd ter sprake ge bracht. Deze mag niet ln 'tge-, drang komen, meenden de heren Post (Arb.) en Knoop (Vrijh.). Weth. Poppe deelde mede, dat het de bedoeling is hierop niet meer dan 20 pCt belasting te heffen. Verschillende door het oorlogs geweld vernielde straten, welke tot heden nog niet in een herstel plan werden opgenomen, zullen thans hersteld worden. De raad verleende hiertoe een crediet van f 46.285. Naar aanleiding van het voor stel, dat door de raad goed gekeurd werd, om een crediet te verlenen wegens hogere dan de aanvankelijk geraamde kosten voor het in qrde maken van het sportveld op het haventerrein, vroeg de heer De Bart (Arb.) of het veld voor wedstrijden of ver makelijkheden bestemd is. Het is voor beide, antwoordde Weth. Van Poperlng. Rondvraag. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op vragen van de heer Corveleijn mede, dat B. en W. t.o.v. het opheffen van het slacht huis te Vlissingen, een afwijzend standpunt innemen en voorts een en ander over de toestand van de haven. Op een desbetreffende vraag van de heer Schillemans (C.P.N.) deelde Weth. Van Oorschot mede, dat wegens te hoge kosten geen watermeter in iedere noodwoning geplaatst zal worden. 27 Februari zal de raad weder om bijeen komen. De stakingsgolf heeft thans vrijwel geheel België overspoeld en het aantal arbeiders, dat er bij betrokken is, wordt op niet minder dan 120.000 geschat. De staking in de kolenmijnen te Luik, Charleroi en in de Borinage is vrijwel algemeen. Hoewel over al stakingsposten zijn geplaatst en de rijkswacht in de omgeving van de mynen patrouileert, heb ben zich tot nu toe geen inciden ten voorgedaan. Huis aan huis worden door de politie bij de mijn werkers vorderingsbriefjes afge geven, doch deze geven hieraan in het algemeen geen gehoor. In Oost- en West-Vlaanderen, Limburg en Antwerpen wordt, met enkele uitzonderingen, nor maal gewerkt. In de provincie Namen en Luxemburg verloopt het werk normaal. De toestand in de provincies Henegouwen en Luik is enigszins verward. In de gasfabriek te Namen zijn enkele pogingen gedaan tot een sit-down- staking over te gaan. Te Aarlen hebben de arbeiders van de gas fabriek gevolg gegeven aan het vorderingsbevel. Twee oudste Prinsesjes ziek. De oudste prinseses, Beatrix en Irene, hebben de mazelen. Zij zijn echter aan cle beterende band en zullen weer spoedig 't bed verlaten. Dankdienst terug gekeerde militairen. Gisterenavond werd in de Oost- kerk te Middelburg een inter kerkelijke dankdienst gehouden met de uit Indië teruggekeerde militairen en hun familieleden. Aanwezig waren o.a. de burge meester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, en de voorzitter van de Demobilisatleraad, Mr J. M. Pilaar. De dienst, die voorbereid was door het Prot. Interkerkelijk Thuisfront, werd geopend door Ds H. Veldkamp, Geref. pred. Na de geloofsbelijdenis las h^j Psalm 2 en Lucas 22: 3946. In een korte toespraak bepaalde hy de aanwezigen bij Psalm 65:2: „De lofzang is in stilte tot U, o God in Sion". Hij ontwikkelde hierover verschillende gedachten, daarbij steeds- de nadruk leggend op het danken in stilte. Ds A. de Vries, Ned. Herv. pred., richtte zich tot de mili tairen n.a.v. het eerste gedeelte van Psalm 2, waarna ds G. Rijk- sen, Chr. Geref. pred., hetzelfde deed n.a.v. het tweede gedeelte dezer psalm. Kapitein Bakkenes sloot de dienst met dankgebed. Het Ned. Kerv. Kerkkoor verleende mede werking aan deze dankdienst. De kerk was geheel gevuld. DE BILT ZEGT: Zachter. Weersverwachting, geldig tot vanavond Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen. In de vroege ochtend nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid- Westelijke wind. Zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1