Socialisatie nog niet aan de orde. Republiek legde haar lot in handen der Ver. Naties. MIDDENSTANDSPARTIJ „Waarneming" kan uitgroeien tot „supervisie Vrijwillige prijs- beheersing in Engeland? De Republiek gaat nog steeds haar eigen gang. Belgische regering vordert gas- en electriciteitsbedrijven. 3 weken gratis vervoer voor gerepatrieerde militaren. 115 millioen extra voor de Marine. Rouwdag in India. Speelgoed voor Marijke. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ,str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Tenieuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 871. Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr YV. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds YV. VROEGINDEYVEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8 u., onder 17.50 u. Maan op S.45 u., onder 22.38 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 14 Februari: 4.28 u. 1.72 m., 16.51 V. 1.92 m. p r komt straks weer een nieu- we partij aan de politieke markt, de z.g. Middenstands partij. Het ligt in de bedoeling over al plaatselijke comité's op te richten, die dan verder de actie moeten voeren. De stichters van de partij zijn van oordeel, dat de grote moei lijkheden waarvoor de midden standers zich geplaatst zien, het oprichten van een eigen partij rechtvaardigen, welke partij dan speciaal de belangen van de middenstand zal hebben te be hartigen. Natuurlijk zal het wel weer een z.g. neutrale partij zijn, zo als wij die vroeger ook wel ge kend hebben. De moeilijkheid is echter, dat men in de politiek nu eenmaal niet neutraal kan zijn. Als het aan deze partij mocht gelukken een candidaat gekozen te krij gen, dan zal hij onmiddellijk partij moeten kiezen. Bij alle kwesties van principiële aard, zal hid zijn standpunt moeten bepalaP Hij zal moeten kiezen: vóór of tegen. Bovendien, de middenstands- vragen staan niet op zichzelf. Zü maken deel uit van het grote geheel. De Indische politiek b.v. is voor de middenstand van grote betekenis. De P. v. d. A. tracht de middenstanders achter zich te krijgen door een ver doorgevoer de Overheidsbemoeiing. Midden- standspolitiek, maar die een groot deel van de middenstand niet smaakt. De Kamer moet zich straks uitspreken over het echtschei- dingsvraagstuk, over de totali- sator, de Zondagsrust en zoveel meer. Wat moet hier een „neu trale" middenstander doen? Het spreekt vanzelf: zijn beginsel laten spreken. Maar dan ver laat hij het „neutrale" terrein, zoals zijn voorgangers dat deden toen zij zich als doodgewone vrijzinnigen ontpopten. Hier komt nog iets bij. De ervaring heeft geleerd, dat een enkeling speciaal als hij niet de drager is van een bepaald beginsel, in het parlement niets bereikt. Rapport Commissie voor Goede Diensten. 17 Februari behandeling door Veiligheidsraad. De Commissie voor Goede Diensten heeft giste ren haar 113 pagina's tellend rapport aan de Veilig heidsraad openbaar gemaakt. De Veiligheidsraad zal het rapport op 17 Februari a.s. in behandeling nemen. Het rapport bevat alle documenten, nota's en uitwisselingen van gezichtspunten tussen de Commissie en beide partijen en werpt dienten gevolge geen nieuw licht op de op de „Renville" gesloten overeenkomst. Het houdt ook tevens geen aanbevelingen in met betrekking tot de verdere ontwikkeling van zaken. Of het dan niet juist is, 2 dat aan de middenstandsbelan- gen in het parlement te weinig aandacht wordt geschonken? Misschien. Het is mogelijk, dat de aandacht teveel op andere belangen: arbeid, landbouw enz. is betrokken. Maar wanneer dat zo is, dan is dat mee de schuld van de middenstanders, waarvan bekend is, dat zij zich als regel in het politieke^ leven weinig laten gel den. Zij komen niet op de ver gaderingen van de Kiesvereni gingen en oefenen als de candi- daten worden gesteld, veel te weinig invloed uit. Waarbij de kans bestaat, dat wie zich zelf niet telt, ook door anderen niet geteld wordt. Wij hebben steeds op het standpunt gestaan en daarvan ook herhaaldelijk blijk gegeven, dat de middenstand een zeer belangrijke plaats in ons volks leven inneemt en dat het nood zakelijk is, dat aan de midden- standsbelangen de grootste aan dacht wordt geschonken. Daarvoor zijn in de allereerste plaats de middenstandsorgani saties nodig ook de Christe lijke middenstandsorganisaties vooral ook in verband met de hangende plannen voor bedrijfs organisatie. Maar tevens is nodig, dat onze middenstanders zich voor het politieke leven gaan interesse ren, dat zij politiek meeleven en dat zij in de partij waartoe zij krachtens hun beginsel behoren, meewerken dat ook de stem van de middenstand, meer dan tot nu toe, in het parlement wordt gehoord. De meningen van de Commissie voor Goede Diensten werden uit eengezet op een perconferentie. Daar werd o.m. medegedeeld, dat het praematuur Is om te spreken van een werkelijk succes, zolang de politieke overeenkomst nog geen feit ls. Met betrekking tot de volks stemming verklaarde de woord voerder der Commissie, dat zij zal worden gehouden onder de waar neming van de Commissie voor Goede Diensten. Deze waarneming zal zeer goed knnnen uitgroeien tot supervisie, doch dit zal afhangen van de toekomstige ontwikkeling i)er ge beurtenissen. Bijzonderheden over de te hou den volksstemming zijn nog niet uitgewerkt. Het is duidelijk, dat een aan tal autonome staten, die deel genoot zullen zijn in de toekom stige Verenigde Staten van Indo nesië, bij de politieke besprekin gen eveneens een stem zullen hebben. Het mandaat van de Commissie Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, heeft gis teren in het Lagerhuis mede gedeeld, dat hy aan de Britse werkgevers verzocht heeft een plan uit te werken voor verla ging van de prijzen en de winsten. Het is zijn bedoeling, dat er een vrijwillig maximum wordt vast gesteld voor de prijzen van alle goederen, die niet onder de offi ciële prijscontrole vallen, daar te hoge winsten het gehele economi sche systeem omverwerpen en valse waarden scheppen. Volgens Cripps bestaat er goede kans, dat er door de loontrekkers zelfbeper king wordt getoond wat hun loon eisen betreft, wanneer zij, die winsten maken, eveneens zelf beperking zouden kunnen uit oefenen. Naar Cripps voorts mededeelde, heeft hij de werkgevers verzocht hun voorstellen binnen een maand in te dienen. De voornaamste werkgeversorganisatie, de Fede ration of Britsh Industries, heeft reeds geantwoord, dat zij alles zal doen, wat in haar vermogen ligt om de regering op deze wijze bij te staan. Cripps wees er op, dat het ver zoek der regering om de lonen in het algemeen op het huidige niveau te handhaven, niet voor „eeuwig" bedoeld ls. Hij verklaarde, dat het gevaar voor Inflatie in Engeland nog niet onmiddellijk dreigt en dat de eco nomische controle en subsidies het land van een ongecontroleer de Inflatie hebben gered. - Cripps deelde mede, dat de re gering van plan Is de prijzen van Industriële producten, die onder de prijscontrole vallen, mam- waarvan de controle nog ntcT scherp genoeg was, te stabilise ren op het niveau van December en Januari j.l. ls door de Veiligheidsraad be perkt tot de gebieden Java, Su matra en Madoera, dooh de Com missie is gedwongen eveneens contact op te nemen met andere autonome gebieden, welke by het conflict zyn betrokken. De Commissie verklaarde met nadruk, dat geen volksstemming, gehouden voor de in de overeen komst vastgestelde periode (zes tot twaalf maanden na onderte- kenning van de politieke overeen komst) geldig zal zijn. Verwacht wordt, dat de rege- rlng-Hatta de overeenkomst ten volle zal uitvoeren. Ook mag verwacht worden, dat 90 pCt van de bevolking, levend in het tegenwoordige republikein se gebied, de republikeinse re gering bij de volksstemming zal ondersteunen. In antwoord op een desbetref fende vraag erkende de Commis sie, dat in de thans gesloten over eenkomst meer concessies zijn ge daan door de republiek dan door Nederland. De Republiek stemde er In toe, een van de vele deel staten van de souverelne federa tie te worden en legde zleh tevens neer by de Nederlandse demar- catieiyn, welke echter spoedig zal verdwijnen. De Republiek heeft haar lot geheel in handen van de Ver. Naties gelegd. De Commissie gaf als haar mening te kennen, dat de meer derheid der Nederlanders ln het moederland achter de huidige overeenkomst staat, evenals de Nederlandse regering, die volko men te goeder trouw is. Tenslotte sprak de zegsman der Commissie de verwachting uit, dat de Veiligheidsraad de Com missie zal verzoeken, aan te blij ven tot het tijdstip waarop de Verenigde Staten van Indonesië zullen zyn tot stand gekomen. „Spreek mij niet over de Renville!" Als bewijs, dat de Republiek onverminderd voortwerkt aan haar buitenlandse betrekkingen, kan dienen het bericht van het re publikeinse persbureau „Antara", waarin wordt medegedeeld, dat de „persoonlijke vertegenwoordiger" van de republikeinse minister van buitenlandse zaken te Cairo, spoedig zal worden vervangen door een officiële republikeinse consul. Deze tegenwoordige per soonlijke vertegenwoordiger is Hadji Rasjidi, die vermoedelijk ook consul zal worden. Nederlandse regering tegen politieke blok vorming. In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer (zie pag. 4), heeft, nadat door verschillende leden was gerepliceerd, minister president Beel o.m. nog verklaard, dat de regering volkomen af- wyzend staat tegen politieke blokvorming, welke gericht zou zijn tegen een bepaald land. Aangaande de souverelniteits- kwestie ln het Indische vraag stuk, merkte hij nog op, dat de defensie en de buitenlandse be trekkingen uitsluitend gedacht zqn voor de federatie en niet voor de negara's, dus ook niet voor de republiek. De Kamer zal Dinsdagavond a.s. een aanvang maken met de financiële beschouwingen over de begroting. Tweede Kamer. Begroting economische zaken goedgekeurd. economische zaken De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de be groting van Economische Zaken voortgezet. De mogelijkheid van een pro ductie-toeslag voor de mijnwer kers zal worden overwogen. Particuliere. Ziekenhuizen. prijzen" merk- Het Belgische Kabinet heeft gisterenmiddag besloten over te gaan tot de burgerlijke mobilisa tie van alle publieke en particu liere gas- en electriciteitsbedrij ven ln België. Dit houdt ln, dat niet alleen het gehele gas- en Noodmaatregel voor met „Van Oldenbarnevelt" teruggekeerden. Gisteren is een ministeriële beschikking van kracht gewor- den, waardoor aan alle militai- electrlciteitsbedrijf door de rege ren, die terugkeren uit Indië, ring gevorderd wordt, doch te- drie weken vrij vervoer wordt vens (jat aue arbeiders worden verleend op alle openbare mid- gemobiliseerd. Een desbetreffend delen van vervoer. Over de gang bericht zal heden in de Staats- van zaken is reeds overeenstem- courant verschijnen, ming bereikt met de directie der j Het aantal stakende arbeiders Nederlandse Spoorwegen; be- in België zou reeds de 100.000 sprekmgen moeten nog worden benaderen. gevoerd met de ondernemers Een iaatste poging van de re- van autobusdiensten. gering om met de arbeiders der Practische moeilijkheden ma- Kas" en electriciteitsbedryven tot ken het echter onmogelijk dat accoord te komen, is mislukt, ook de militairen van het batal- Behalve te Antwerpen, waar de jon, dat met de Johan van Ol- i staking tot Maandag is uit- denbarnevelt terugkwam, reeds onmiddellijk van deze regeling kunnen profiteren. Door een noodmaatregel hoopt men echter ook hun de reiskosten zoveel mogelijk te kunnen vergoeden. Bijzonderheden worden zo spoe dig mogeiyk bekend gemaakt. De afkondiging van het Konink lijk Besluit, waarbij de uitkering van wachtgeld wordt geregeld, is elke dag te verwachten. De nieuwe faciliteiten hebben ten doel, om de terugkerende soldaten te stimuleren zelf zo veel mogelijk contact te zoeken met werkgevers. „Spreek mij niet over de „Renville".' „Antara" meldt uit Djocja, dat Soetomo verklaarde, dat het voor naamste strgdprlncipe van de Repoeblik Indonesia moet zyn het bezetten van de sleutelposities ln regering en kabinet, om onge limiteerde nationale veiligheid të bewerkstelligen. Op een des betreffende vraag antwoordde Soetomo; „Spreek my niet van de „Renville"." Dagorder van Soedirman. Radio Djocja riep een dag order om van de republikein se opperbevelhebber Soedirman, waarin alle republikeinse com mandanten, belast met de rege ling der evacuatie, bevolen wordt hun werkzaamheden te staken, wanneer de uitvoering niet ge schiedt conform artikel 18 der bestandsregeling, dat ls dus met medeneming van bewapening, uitrusting en militaire voorraden. De militaire waarnemers by de Commissie van Drie. Aneta verneemt, dat een aan tal Australische militaire waar nemers, op weg naar Batavia om toegevoegd te worden aan de Commissie voor Goede Diensten, reeds enkele dagen In Darwin vertoeft ln afwachting van een regeling, welke door de Commis sie moet worden getroffen. Tot het begin van deze maand waren achttien buitenlandse militaire waarnemers ingeschakeld by de arbeid van de Commissie. In sommige kringen van de Commissie achtte men het wen selijk het totaal aantal waar nemers tot zes en zestig uit te breiden! Op 2 Februari arriveerden reeds tien Engelsen, van wier komst aan Nederlandse zyde niets be kend was. gesteld, is zij in de electriciteits bedrijven vrijwel algemeen. In sommige fabrieken ls het kaderpersoneel aan het werk. De leiders der vakbonden verklaar den, dat de arbeiders geen gevolg geven aan de opvordering. De cokesfabrieken blijven gas produ ceren, daar het personeel geen stakingsbevel heeft ontvangen. De vakbonden staan er op, dat de gasvoorzienlng van de bevol king verzekerd blijft. Het energleverkeer met het buitenland wordt door de stakers gecontroleerd, zo verklaarde men ln vakbeweglngskringen. Talrijke fabrieken in de streek van Namen, o.m. de spiegelglas- fabrieken, hebben by gebrek aan drijfkracht, het werk neergelegd. Donderdagochtend om 11 uur was de staking algemeen te Vèr- viers, Namen en Mei. Aan de staking ln de kolen mijnen hebben Woensdag 28.000 man deelgenomen, terwijl 30.000 van de 47.000 Belgische grens arbeiders eveneens ln staking waren. Als gevolg daarvan ligt de tex tielindustrie, in Noord-Frankryk vrijwel stil. Verdere onderhandelingen. Het „Steeringcommlttee' (d.l. de commissie van orde voor de onderhandelingen, bestaande uit de drie leden van de Commissie voor Goede Diensten, waarbij gis teren o.m. aSnwezig waren de heren van Vredenbureh, Riphagen, Moh Roem en Latuharhary) heeft volgens Aneta princlpiëel over eenstemming bereikt over prac- tisch alle vraagstukken betreffen de de procedure bij de voortzet ting der onderhandelingen. Hogere winstmarge voor kruideniers. Doorberekening Omzet belasting. Aan het einde van zijn rede in de Tweede Kamer over de begroting van Economische Zaken deelde minister prof. Van den Brink mede, dat voor het kruideniersbedrijf zeer bin nenkort een herziening van een aantal winstmarges tot stand zal komen, omdat bij de na calculatie is gebleken, dat de toestand in dit bedrijf bijzon der ongunstig ls. Naar aanleiding van de op merkingen uit de Kamer over het verbod van het zogenaam de doorberekenen van de om zetbelasting, zei de minister, dat naar zyn mening de om zetbelasting een verbruiksbe lasting is, die dus ln principe door de koper moet worden op gebracht. Als dit om practi sche redenen niet gescheidt, moet deze belasting toch voor de midenstand als een kost prijsfactor worden aange merkt. Je kunt niet doen, of de belasting er niet is, zei de minister. Herdenking Februari 1941-staking. Evenals vorige jaren zal te Amsterdam, en wel op 25 Fe bruari a.s., des namiddags om 4 uur op het Waterlooplein, de Fe- bruari-1941-staking worden her dacht. Van elk der vijf grootste poli tieke partyen zal een vertegen woordiger het woord voeren. De werkgevers zuilen worden aange spoord het voorbeeld van de ge meente te volgen en hun perso neel zoveel mogelijk na 3 uur vrijaf te geven. Mariniersbrigade voorlopig gehandhaafd. Gisteravond heeft de Tweede Kamer de algemene beraadslaging over de begroting van het Departement van Marine voortgezet. De minister van Marine a.i., de heer F 1 e v e z, merkte op, dat er Nieuwe Stakingsgolf «in Frankrijk? Harold King, Reuter's corres pondent, seinde uit Parys, dat Frankrijk een nieuwe, het gehele land omvattende actie van de georganiseerde arbeiders voor verderè loonsverhoging te wach ten heeft. Wanneer deze actie met succes bekroond zou worden zou het gehele program van de regering tot stabilisering van lo nen en prijzen uit de koers ge drongen worden. Er gaan ook geruchten over de mogelijkheid van een nieuwe stakingsgolf over veel over ls geklaagd, dat de be groting te laag ls, maar niemand vond haar te hoog. Daarover ver heugde hij zich. De minister wees er op, dat de thans aangevraagde gelden in 1948 ook zullen kunnen worden besteed. Tevens zullen ln 1948 worden verwerkt de bedragen, welke van vorige begrotingen over zyn, n.l. van 1946 85 en van 1947 30 millioen, zodat er een bedrag van 115 millioen boven de nu uitgetrokken bedragen be schikbaar is. Globaal zullen in 1948 2000 zee- mlliciens, mariniers, in werke- lyke dienst zyn opgeroepen. Mocht het nodig blyken, dat de brigade na 1 Jan. 1949 wordt gehand haafd, dan zal de najaarsploeg 1948 eveneens 2000 man moeten worden opgeroepen. Alle verzoeken tot demobilisa tie van Indische dienstplichtigen zijn ingewilligd. De groep Euro pese dienstplichtigen van vóór 1945 zal weldra geheel geliqui deerd zijn. Alle verzoeken om ont slag van schepelingen zijn inge willigd. Spr. lichtte verder toe, dat de officiersrang inderdaad ook voor onderofficieren bereikbaar is. Het ligt ln de bedoeling de maximum leeftyd voor bevorde ring tot officier te brengen op 47 jaar. Dat betekent, dat de be trokkenen dan nog drie jaar ln een officiersrang kunnen dienen voor zy met pensioen kunnen gaan. Ten aanzien van de demobili satie verklaarde de minister, dat op het demobilisatie-centrum te Voorschoten de werkzaamheden volgens de plannen verlopen. Om dat men daar nog te kort werkt kan nog geen oordeel worden ge geven over de kwestie hoe het gaat met het opnemen ln de bur- germaatschappy van de gedemo- biliseerden. Wat de ter sprake gekomen klacht over het voorleggen ener verklaring, dat verwondingen, niet in en door de dienst zyn opge lopen, betreft, zei spr., dat een dergelyke liandelwyze zeker niet ten aanzien van militairen der Kon. Marine is toegepast. In over leg met „Oorlog" en „Overzeese Gebiedsdelen" onderzoekt hij waarop de klacht kan doelen. aanzienlijke rol zal blyven spelen. Die overtuiging dwingt er toe op de bestrijding van de onderzee boot de volle nadruk te leggen. Tenslotte merkte de minister nog op, dat het vlootplan in de volksvertegenwoordiging zal moe ten komen. Daarvóór zal een grondige studie en discussie no dig zijn. Taak en samenstelling van de vloot dienen grondig onderzocht te worden, ook in het licht van I de internationale samenwerking. Nadat de heren Ruys de Beeren- brouck (K.VP.) en Vorrink (Arb.) gerepliceerd hadden, werd de begroting z.h.s. goedgekeurd. Daarna werd nog de Bevorde- rlngswet Landmacht goedgekeurd en heeft de Kamer zich nog kort bezig gehouden met Onderwyswet. De heer Nederhorst diende een motie in, waarin wordt uitgespro ken, dat de grootst mogelijke openbaarheid inzake het econo misch beleid gewenst is, in ver band waarmede gevraagd wordt zo spoedig mogelijk over te leg gen een nota over het plan 1948 en een deviezennota. Voorts diende hy een motie ln, waarin, teneinde een inzicht te krijgen in de financiële en be drijfseconomische resultaten in de verschillende sectoren van het bedrijfsleven, ln ernstige overwe ging wordt gegeven, evenals dat voor de landbouw ls geschied, te trachten dergelijk cijfermateriaal over de industrie te verkrijgen. Minister van den Brink achtte de eerste motie overbodig. Ook zonder deze zal hij doen wat hier gevraagd wordt. De tweede be streed hij als volkomen over bodig. De eerste motie werd ingetrok ken. De tweede werd verworpen met 44 tegen 23 stemmen. De ministerdeelde o.in. nog mede, dat de deviezensituatie zeer slecht is en dat het niet mo- gelyk zal zijn het aankooppro- gramma, ook in deze overbrug- gingstijd, te blijven volgen. Bij de afdéling M ij n w e z e n kwamen tal van onderwerpen ter sprake, die vooral betrekking had den op opvoering der productie. Minister Van den Brink ver klaarde ten aanzien van de wo ningbouw overleg te zullen ple gen met de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Op de kwestie van socialisatie wen^ ste hij thans niet in te gaan. o Conferentie der zestien landen in Maart? In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs wordt het voor waarschijnlijk gehouden, dat over drie of vier weken te Parijs op nieuw een conferentie zal worden gehouden van afgevaardigden uit de 16 landen, die aan het plan- Marshall willen deelnemen. De regeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië polsen thans de andere veertien landen over het houden van deze conferentie. De Amerikaanse, Britse en Franse regering zijn het in be ginsel eens geworden over de wenselijkheid hiervan en de invi taties zullen door Engeland en Frankrijk gezamenlijk verzonden worden. Men venvacht, dat de nieuwe conferentie zich zal bezig hou den met het stichten van een permanente organisatie der zes tien landen en de studie van ver dere mogelykheden van samen werking tussen de Europese landen. De voorwaarden tot de Ame rikaanse hulp aan Europa zullen naar men meent te weten, opzet telijk niet als punt van bespre king op de agenda vermeld worden. In gezaghebbende kringen te Washington is verklaard, dat het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken een soepeler houding heeft aangenomen t.a.v. het houden van een conferentie te Parijs der zestien Marshall-lan den, dooh met nadruk is te ken nen gegeven, dat er nog geen de finitieve datum is bepaald. By de afdeling te de heer Mol (K.V.P.) o.a. op, dat 70 pCt van het aantal zie kenhuizen te danken is aan par ticulier initiatief. Dit is thans ernstiger belemmerd In econo misch opzicht dan nodig ls. De particuliere ziekenhuizen hebben het zeer moeilijk, de openbare hebben niet die zorg. Spr. bepleitte wijziging van de politiek, welke na de oorlog ge voerd is ten aanzien van de par ticuliere ziekenhuizen. De minister verklaarde, dat het de bedoeling is een zodanige prijs vaststelling te maken, dat een economisch goed beheerd zieken huis volledige vergoeding van de kostprys verwerft. De begroting werd z.h.s. goed gekeurd met aantekening, dat de fractie der C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Sipo-agent ter dood veroordeeld. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof, zitting: houdende te Utrecht, veroordeelde Donderdag de 33-jarige Utrechtenaar J. van Joolen tot de doodstraf. De ver oordeelde werd het recht van cassatie verleend. Hij nam reeds in Juni 1940 dienst bij de Waffen S.S., vocht aan het Oostfront en werd ln 1942 chef van de poli tieke recherche te Utrecht. Na September 1944 werkte hij recht streeks in dienst van de Sipo, was betrokken bij acties tegen Joden en onderduikers en maakte voorts vijfmaal deel uit van executie- peleton, waardoor 23 Nederlan ders werden gefusilleerd. zij opnieuw bijeen. Superieure Russische bommenwerper? Volgens een verklaring van. de republikeinse afgevaardigde Ches ter Merrow voor de commissie voor buitenlandse aangelegen heden van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden, zou de Sow- jet-Unie een groot aantal bom de Hoger menwerpers bezitten van een Vanmiddag komt type, dat superieur zou zijn aan de Amerikaanse superforten. een dag of tien. Gronden voor de nieuwe actie vindt men in de I De Marineleiding is er van scherpe styglng van pryzen se- I overtuigd, dat de onderzee- dert December j.l. boot ln een oorlog een zeer Gisteren lag in India handel en industrie stil ter herdenking van de dertiende dag na de moord op Gandhi en t.g.v. het> feit, dat overal in India gedeelten van de as van de grote leider plechtig werden ondergedompeld. Gedurende de nacht hebben mll- lioenen mensen gedefileerd langs ln vele steden van het Dominion opgestelde urnen. Gisterenmorgen waren te Alla habad, waar het voornaamste deel van Gandhi's as per trein zou aankomen om te worden gebracht naar de plaats waar de Ganges en de Djoema samenvloeien, by- na twee millioen vrouwen verza meld. Bij de aankomst van de trein cirkelden vliegtuigen van de Indische luchtmacht boven Al lahabad en strooiden een regen j van bloemblaadjes uit. Pandlt Nehroe bevond zich aan het sta- j tion. Een grote menigte stond langs de wegen opgesteld. De ko peren urn werd op een met bloe men bedekte auto geplaatst naast de beeltenis van de Mahatma. Op het teken van trompetters zette de stoet zich, voorafgegaan door gepantserde auto's en bereden politie, in beweging. Volgens oog- getuigen sprongen velen, die langs j de kant stonden, in het water, toen de stoet de rivier bereikte. De urn werd op een amphlbi- auto overgebracht, die het water Inreed. Eén van Gandhi's zoons strooide de stoffelyke resten in de rivier. Hierop weerklonk een luid gejammer van de dicht op eengepakte menigte. Nehroe baadde zijn voeten ln de rivier en leden van Gandhi's familie, die zich in een boot be vonden, wasten zleh in het hei lige water. Nadat de urn met watef was besprenkeld en de naaste familieleden van Gandhl leder een handvol rozeblaadjes ln het water hadden geworpen, kon digde trompetgeschal het einde der plechtigheid aan. De „Koningin Emma" gaat proeftocht maken. Naar wy vernemen, zal het m s. „Koningin Emma" var, de Stoomvaart My. Zeeland op 29 Februari a.s. zijn proeftocht maken. Het schip is op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" geheel gerestaureerd en gereed om af geleverd te worden. Het zal op genoemde datum van Vlissingen vertrekken, zyn proefvaart op de Noordzee ma ken en tegen de avond in Rot terdam aankomen. Het ligt in de bedoeling, dat het dan vrijwel onmiddellijk bij de Engeland-dienst wordt inge schakeld. Motorschip gestrand en vlot gekomen. Gisteren is bij Zoutelande het Nederlandse jn.s. „Heerengracht"' gestrand. Een uit Vlissingen ter assistentie uitgevaren sleepboot behoefde geen dienst te doen, Korte tijd later is het schip zon der assistentie vlot gekomen en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. Het Nederlandse m.s. „IJepa" heeft aan de mond van de Wes- terschelde ter hoogte van Osten- de. machtnesehade opgelopen en ls door een sleepboot naar Vlis singen gesleept. Tenslotte is het Noorse stoom schip „Carrier", komende van Antwerpen, ter hoogte van de Blezelingse Ham bij Hoedekens- kerke aan de grond gelopen. Sleepboten uit Temeuzen en uit Vlissingen voeren ter assistentie uit. Uit de reusachtige romp van de K.L.M.-Constellation PH-TER, die gisterenmorgen uit Batavia op Schiphol arri veerde, kwam een pakket, waarvoor een aantal fotogra fen grote belangstelling aan de dag legde. Op de rood-wit- blauwe label stond: aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, Paleis Soest- dyk. De inhoud van het pakket bleek te bestaan uit speelgoed, dat in Indië gelegerde, herstel lende militairen hebben ver vaardigd onder auspiciën van het Comité „Vervanging Fa milieleden Zieke Militairen". Het speelgoed ls bestemd voor de eerste verjaardag van Prin ses Maryke. Amerikaans stoomschip op een mijn gelopen. Vannacht ls het Amerikaanse s.s. „Gateway Victory" op een mijn gelopen nabij Borkum, 15 mijl benoorden de oostpunt van Schiermonnikoog. Nadat het schip s.o.s.-seinen uit gezonden had, is de sleepboot „Holland" van de Redery Doek- sen van Terschelling uitgevaren, kort daarna gevólgd door de motorredingboot „Insultnde" van de N.Z.H.R.M. Hulp bleek echter niet nodig; want drie kwartier later seinde de „Gateway Victory", dat het noodsignaal werd opgeheven. Het ls op eigen kracht naar Rotter dam gevaren. Nieuwe Britse ambassa deur te Washington. Sir Oliver Franks, de belang rijkste Britse afgevaardigde bij de Parijse conferentie over het plan- Marshall en voorzitter van de Commissie van samenwerking der conferentie, is benoemd tot Brits ambassadeur tn de V.S. als opvolger van Lord Inverchapelg die zich uit de Britse buitenland se dienst heeft teruggetrokken. Franks ls 42 jaar oud en hij zal de komende vier jaren i.v.m. het plan-Marshall ln functie blijven. DE BILT ZEGT: Zachter na regen. Weersverwachting, geldig tot vanavond Zwaar bewolkt met aanvanke lijk regen. Daarna enige stijging van temperatuur. Tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en West.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1