ZEEUWSCH DAGBLAD Vliegtuigramp op Java, fsasft De Zeeuwen van 2-14-R.I. zijn thuis ftoiatfat&tied 2-14—R.I. Militaire Dakota by Padalarang neergestort België vandaag Gas- en Stroomloos? Nederlandse souverei- niteit erkend. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 12 FEBK. Een leerzaam verhaal. Met vlag en wimpel ingehaald Debarcatie verliep vlot! Begrotingen en algemene beschouwingen De ontvoogding van het bedrijfsleven. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Se JAARGANG No. 870 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord 1948 HoofdredacteurR. ZUIDEÜJ^ Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Da J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.02 u., onder 17.48 u. Maan op 9.34 u., onder 21.27 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 13 februari 3.58 u. 1.92 m„ 16.21 u. 1,96 ra. Door het State Departement te Washington zijn belangrijke do cumenten gepubliceerd met be trekking tot de Duits-Russische verhoudingen van 1939 tot 1941, welke documenten in 1945 door de negende Amerikaanse divisie in enige kastelen in de Hartz werden buitgemaakt. Uit de documenten blijkt o.m. dat op 29 Juni 1939 de Duitse ge zant te Moskou opdracht kreeg aan Molotof te verklaren, dat de ideologische tegenstellingen tus sen het nat. socialistische Duits land en Rusland en het verschil In wereldbeschouwing, het herstel van een vriendschappelijke sa menwerking niet behoefden te verbieden. E.n dringend telegram uit Mos kou van 16 Augustus, maakte duidelijk, dat Moskou er niet an ders over dacht. Op 19 Augustus lanceerde Mos kou een non-agressie-pact, waar bij belde partijen zich verplichtten zich wederzijds te onthouden van elke daad van geweld en elke agressieve handeling jegens de te genpartij, of van een aanval op elkaar, waarmee Hitier onmiddel lijk zijn hartelijke instemming be tuigde. Dit reeds op 23 Augustus gete kende pact, bevatte blijkens late re telegrammen een aanvullend protocol betreffende de Baltische landen en Polen. Men bleek het toen nog niet eens te zijn over de vraag of Polen als een onafhan kelijke staat moest worden ge handhaafd. Dat dit niet de bedoeling was, blijkt wel uit de inval van de Duitsers in Polen, enige dagen later gevolgd door een hartelijke gelukwens van Molotof. De Duit se opmars had een zeer snel ver loop, met het gevolg dat Stalifi, belust op een deel van de bult, eveneens zijn troepên op Polen losliet. Het lot van Polen was toen spoedig beslist, waarna dit land werd verdeeld en Llttauen," met goedvinden van Hitier door Rus land werd geannexeerd. - De verhouding was toen zeer hartelijk, wat o.a. bleek uit de toezegging van Molotof, dat Rus land bereid was de goederenruil tussen beide landen met alle mid delen te verbeteren. Daarop volgde de Inval van de Duitsers in Denemarken en Noor wegen. Weer een telegram van Molotof: Wij wensen Duitsland een volledig succes. Intussen liep het met de graan- leveranties van Rusland niet zo vlot als men in Duitsland geloofd had, maar toch kwam er na de aanval op Nederland en België weer een in zeer hartelijke be woordingen gesteld gelukstele gram vïm Molotof. Toen echter op die wijze de landhonger van Duitsland enigs zins gestild was begon Rusland eisen te stellen met betrekking tot Roemenië en de Boekowina. Vandaar dat Stalin zich zeer ont stemd toonde toen Hitler en Mus solini besloten tot wijziging van de Hongaars-Roemeense grens ten gunste van Hongarije. Toch volgden weer nieuwe be sprekingen waarbij ook Japan betrokken werd niet alleen over de verdeling van Europa, maar bovendien van een deel van Afrika en Azië. Duitsland maakte aanspraak Centraal-Afrika, Italië op Noord en Oost-Afrika, Japan op het ge bied ten Zuiden van de Japanse eilanden, terwijl de territoriale as piraties van Rusland gingen in de richting van de Indische Oceaan. Bovendien eiste het ongehinderde passage door de Turkse zeeëng- ten. In November 1940 begon er een andere wind te waaien, Molotof stelde als voorwaarde tot toetre ding van Rusland tot het vler-mo- gendhedenpact, dat de Duitse troepen onmiddellijk Finland zou den verlaten, dat Bulgarije tot de Russische invloedssfeer zou beho ren, dat Rusland een basis voor haar land- en zeestrijdkrachtên zou krijgen binnen het bereik van Bosporus en Dardanellen en dat Rusland het voor het zeggen zou krijgen ln het gebied ten Zuiden van Batoem en Bakoe. Deze eisen gingen Hitier te ver. Vandaar dat hij reeds op 18 De cember een geheime order uit vaardigde, dat de Duitse strijd krachten zich gereed moesten houden voor een bliksemsnelle campagne tegen Rusland. De verhouding werd nog meer verscherpt toen Duitsland besloot Duitse troepen naar Bulgarije te zenden, gevolgd door militaire ac tie in Griekenland en Zuld-Slavië. Duslnnd begon nu eveneens maatregelen te nemen. Enkele weken 'iater, 21 Juni 1941, besloot Hitler een einde te maken aan „het schijnheilige op treden van het Kremlin" en gaf hfj de Duitse troepen bevel Rus land binnen te vallen. Hieruit blijkt dus dat Rusland en Duitsland, toen de overval op De nemarken, Noorwegen, Nederland en België plaats vonden, dikke vrienden waren maar dat er ver koeling kwam toen de wederzijdse belangen in het geding kwamen. Voorts ook, dat de oorlog van Duitsland met Rusland niet zijn oorsprong vond In Ideologische motieven strijd tegen het com munisme zoals de Duitsers en de volgelingen van Mussert het l voorstelden. Een en ander is ook van belang m verband met de houding van de Nederlandse communisten. Zfl hebben een niet onbelangrijk aandeel gehad ln bet verzet. Al leen, het is begonnen, niet toen de, Duitsers ons land overweldig- (Van onze eigen verslaggever.) Om even half negen Woensdagmorgen heeft het corps van IR.I. zich weer op de Javakade opgesteld, om aan de debarcatie van de „Johan van Oldenbarnevelt", die om negen uur begint, met het spelen van marsmuziek een feestelijk tintje te geven te geven. glundere gezichten: nog enkele ugkeer van de Zeeuwen, Mariniers en K.N.I.L.-mannen. Overal glndere gezichten: nog enkele uren en dan zijn ze thuis. Er is ook, ai uiten ze dat zo niet, zekere spanning: hoe zal het thuis zijn, zouden vader en moeder erg veranderd zijn? Hoe zal de eerste ontmoeting met mijn vrouw, met mijn verloofde zijn? Bij het aan land gaan in de Perkpolder speelden ontroerende toneeltjes zich af. Het laatste traject van de thuisreis werd gemaakt ln spe ciale luxe auto's. De NIWIN en de band Neder landIndië hebben bij de organi satie dezer thuisreis wel een bij zonder groot aandeel gehad. Ten gemeentehuize van Kloos- terzande werd nog een bespreking gehouden tussen de Commissaris der Koningin en de Oost-Zeeuws- Vlaamse burgemeesters, waarbij de Commissaris der Koningin o.m. hulde aan het gemeentebestuur van Kloosterzande bracht voor het genomen initiatief tot deze onvergetelijke ontvangst. In geheel Zeeland is dank in de harten voor deze behouden terugkeer. En er moet verteld worden van Indië! Het is een echt Zeeuws feest huiselijk, en bljj omdat het een harde werkelijk heid'is geweest daar in Indië; in getogen, omdat niet allen zijn teruggekeerd Precies om negen uur stapt de eerste Zeeuws-Vlaming van boord en spoedig staat heel 2-14-R.I. aan wal. De ontvangst is tot in de puntjes geregeld. In de grote versierde loods van de My Nederland staan lange tafels, waaraan de militairen hun bescheiden in ont vangst kunnen nemen: een enveloppe, waarin een voorrangskaart voor de aankoop van een costuum en twee stel ondergoed, textiel punten en een bedrag van f170.Aan een andere tafel hun dis tributiebonnen, een cadirantsoen voor een maand en een regerings pakketje. Er wordt een lunchpakket uitgereikt en tenslotte is er een aardige welkomst-attentie van de NIWIN in de vorm van een bakje met fruit.^ Op de kade. Op de Javakade staan tiental len autobussen op de militairen te wachten. Langzamerhand wor den ze gevuld en dan gaat het in snelle vaart hulstoe. De ba gage adhterin of ln een aparte legertruck. Circa half twaalf zijn alle Zeeuwen vertrokken. Als we goed en wel aan het rijden zijn, wordt het stil. De jongens kijken maar naar buiten: eerst het drukke Amsterdam en dan het Hollandse landschap: wel- en bouwland in nooit ver velende regelmaat, dreigende wolkengevaarten en op de wegen af en toe frisse Hollandse meisjes! Hoe verder we naar het Zui den rijden, hoe meer vlaggen de steden en dorpen te zien geven. De tongen worden Iets losser en twee banjo-virtuozen trachten de stemming er in te brengen. Dat lukt echter slechts gedeeltelijk. Maar dan zet Jackie de Lange uit Middelburg het door hem zelf gemaakte Bataljonslléd 2-14-R.I. In en dat "wordt meegezongen, dat het davert! Zeeland juicht! Als Bergen op Zoom achter de rug is, wordt het langs de weg drukker. Overal .groepjes men sen om de Inzittenden met ge juich te begroeten. Van de kerk torens der Zuld-Bevelandse dor pen wapperen de vlaggen. De jongens wijzen er elkaar op en één zegt zachtjes tegen zijn vriend: „Wil je wel geloven, dat ik er koude rillingen van krijg?" En dat ls gemeend. Deze kerels hebben veel gezien van het leven; zij hebben de sensatie van de tropen ondergaan, maar nu zij dit kleine stukje grond, dit eigen Zeeland, weer ingaan, voe len zij zich klein. En dat heeft met sentimentaliteit niets te maken. Ontvangst in Middelburg In Middelburg had geen offi ciële ontvangst plaats. Op de Markt werden de jongens echter door een enthousiaste menigte met gejuich en ontroering begroet. In Vlissingen In Vlissingen werden de jon gens ontvangen op het stadhuis) De Burgemeester, Mr B. Kolff, sprak hen toe, waarbij in enkele ogenblikken stilte de gevallenen werden herdacht. Eerste luitenant H. Luitwieler dankte de Burgemeester met en kele woorden. Na een kopje koffie met ge bak, haastten de gerepatrlëerden zich naar de echtelijke of ouder lijke woning. Een officiële welkomstavond zal hen a.s. Woensdag worden aangeboden. In Goes Te Goes had evenmin een offi ciële ontvangst plaats, 's Avonds werden zij verrast door een sere nade, gebracht door de Muziek gezelschappen „Euphonia" en „Hosanna". En in Zeeuwsch- Vlaanderen. De jongens uit Zeeuwsch-Vlaan deren reden direct door naar het veer te Krutningen, waar ver welkomt werden door de Com missaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot en de Griffier der Staten, Dr B. H. Teilegen. Zij werden met de ,,I£oninge- plaat" naar de „overkant" ge bracht. Na het vertrek heeft de Com missaris der Koningin, die de overtocht meemaakte, alien in bijzonder hartelyke bewoordingen toegesproken. Hy herdacht de genen, die zijn achtergebleven en uitte zyn bewondering voor ^dat gene, dat de Zeeuwse oorlogs vrijwilligers vaak onder de moei lijkste omstandigheden tot stand hebben gebracht. Hy gaf de verzekering, dat de gerepatriëerde militairen by even- *tuele moeilijkheden steeds op de steun der overheid zullen mogen rekenen. Ook oud-Majoor J. F. Caspari sprak de jongens toe. DEN HAAG GEEN ZETEL DER V.N.? Parijs waarschijnlijk de meeste kans. Den Haag zal wellicht uitge schakeld worden als zetel voor de aanstaande algemene vergade ring der Verenigde Naties. Aldus heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N. te Lake-Succes, tegenover pers mensen te kennen gegeven. Deze stad maakt n.l. de minste kans in verband met de moeilijke huis vesting. De speciale commissie van negen man, zal aanstaande Maan dag bijeenkomen om Lie's rap port over zijn bevindingen van zijn reis naar Parijs, Den Haag. Brussel en Genève, te vernemen. In het algemeen verwacht men te Lake Succes, dat Parijs zal worden gekozen, doch Lie wenste zich hierover niet uit te laten. Tijdens zijn onderhoud met de journalisten, zei Lie, dat hij teke nen van verbetering zag in de levensomstandigheden in Frank- ryk, Nederland, België en Tsjeoho-Slowakije, maar dat de staatslieden in deze landen er al eens op gewezen hadden, dat de levensstandaard niet kan verbete ren zolang als het tekort aan dollars blyft heersen. Hg had tevens in de West-Europese lan den een overweldigende steun voor het Plan-Marshall opge merkt. Z. K. H. PEH.S BERNHARD verwelkomde namens H. M. de Koningin de troepen, die met de „Johan van Oldenbarnevelt" terugkeerden.- De rondgang over het schip. ■1»^ Jongens zing meé, het lied van veertien R.I. Het Bataljon, dat de kroon spant van de lichte infanterie. Wij zwerven steeds rond, trekken heel de wereld door, Een ieder weet het ln het vaderland: Het veertiende gaat voor! Wij houden moed, ook al gaat 't soms slecht, Maar van heimwee geen sprake, Ook al werd dat eens gezegd. Iedereen weet, menig hartje werd bekoord, Bij de aankomst van ons Bataljon, Het Circus van Oort! Eens komt de tijd, ja, dan gaan we weer naar huis, We stappen in ons burgerpakje, Doch daarin voelen we ons niet thuis. Dit is het eind, maar een ieder die je kent, Niemand zal ooit vergeten onze tijd, Van het VEERTIENDE REGIMENT! De Kamers vergaderen Hoewel van het nieuwe jaar reeds ruim zes weken verstreken zyn, is de Tweede Kamer met de begroting voor 1948 nog niet gereed gekomen, terwijl de Eerste Kamer pas Dinsdag met de algemene beschouwingen is begonnen. In de Tweede Kamer kwam Dinsdag en Woensdag de begro ting van Economische Zaken aan de orde, met achter de minis terstafel een nieuwe bewindsman Prof. v. d. Brink, die, naar ver wacht kan worden, het beleid van zyn voorganger zal voort zetten. Dit zeker niet tot vreugde van de P. v. d. A„ die graag zou zien, dat men in de richting van socia lisatie werd gestuurd, met de daarbij verbonden beknotting van de vrijheid van het bedrijfsleven. De spreker van die fractie, (ie heer Nederhorst, gaf ook uiting aan zijn diepe bezorgdheid. De heer S me enk (A.R>) daarentegen begroette de nieuwe bewindsman met vriendelijke woorden, waarbij hij er op Wees, dat het bedrijfsleven het best ge diend ls door bevordering van het partleuHer Initiatief. Verder voerden nog het woord de heren Schllthuis (Arb.). Kor- tenhorst (K.V.P.), SchmalKC.H.), Stapelkamp (A.R.), Korthals (V.V.D.), Van Dis (S.G.P.). Kik kert (C.H.) en Kupers (Arb.). Over het algemeen stond men niet sympathiek tegenover de nieuwe bewindsman van wie men voor de vrijheid van het bedrijfs leven, voor zover mogelijk, goe de verwachtingen heeft, waarbij van rechtse zijde niet nagelaten werd te waarschuwen tegen de gevaren van de geleide economie, zoals die door de socialistische heren wordt voorgestaan. In een rede, die meer <lan 2'/2 uur duurde, heeft minister Van den Brink gisteren de sprekers beantwoord. den, maar pas toen de oorlog met R'fusland een feit werd. Daaruit blijkt dat zij niet wer den geleid door nationale, maar door ideologische motieven. wy hopen hierop nog terug te komen. Marinebegroting. Tii de avondvergadering werd Dinsdag de begroting van Marine aan de orde gesteld. Slechts enkele sprekers, de heren Roosjen (A.R.), Ruys de Berenbrouck (K.V.P.), Vorrink (Arb.), Korthals (V.V.D.) en Tl- lanus (C.H.) voerden hierby het woord. Zij maakten het de minis ter, die gisteravond de sprekers beantwoordde, niet lastig, maar bepaalden zich tot het vragen len kan nemen door betere ar- van inlichtingen en het maken beidsvoorwaarden. van opmerkingen van onder geschikte aard. Eerste Kamer. De Eerste Kamer maakte gis teren een aanvang met de alge mene beschouwingen over de Staatsbegroting. Het debat werd geopend door de nestor van de Kamer, de heer Anema (A.R.), die o.m. critiek oefende op de ongenoegzame en niet tydige inlichtingen aan de Staten-Generaal door de Rege ring. In dezelfde geest sprak ook de heer Kolff (C.H.), die mede ln. verband met de Indische kwes tie, met klem waarschuwde tegen het voortdurend negeren van on ze grondwettelijke bepalingen. De heer Kropman (K.V.P.) had veel lof voor dit kabinet, maar citiseerde scherp de ver gaande bureaucratie, terwijl hy waar schuwde tegen de activiteit van het internationale communisme. Over dit laatste punt sprak ook de heer Kieft (Arb.), die van oordeel bleek te zijn, dat men het communisme de wind uit de zei- Beroep op de Staten-Generaal. De Federatie van Nederlandse bedryven tegen economische dic tatuur en ter bevordering van het particulier initiatief heeft zich met een rondschrijven gewend tot de leden der Staten-Generaal, waarin zij op de volksvertegen woordigers een ernstig beroep doet om hun medewerking te verlenen aan bestrijding van de overmatige overheidsbemoeiing, die, naar de mening der federa tie, een totale ontvoogding van het bedrijfsleven tengevolge heeft. Het hoofdbestuur wijst er op, dat zich in het bedrijfsleven zeer radicale tendenzen ontwik kelen en dat er steeds meer stemmen opgaan, die pleiten voor het organiseren van een Kwestie Palestina. Standpunt V.S. inzake Palestina niet 'gewijzigd. Truman bestudeert geen nieu we verklaring betreffende Pale stina, aldus heeft diens secreta ris Öh. G. Ross op een perscon ferentie verklaard. Dit naar aanleiding van het gerucht, dat Truman's adviseurs het oneens zouden zijn over de vraag, of het verdelingsplan ge steund moest worden teneinde zich van Joodse stemmen te ver zekeren by de a.s. verkiezingen of wel het plan opzij gezet moest worden met het oog op de olie- belangen in het midden-Oosten. Marshall verklaarde, na het be kend worden van bovengenoemd gerucht, dat de V.S. achter de verdeling van Palestina staan, maar weigerde mee te delen, of de V.S. al dan niet het gebruik van wapenen zouden goedkeuren om het verdelingsplan te ver werkelijken. NEGENTIEN INZITTENDEN GEDOOD. Onder hen waren vier Niwin-artisten. Reuter meldt uit Batavia, «lat Dinsdagmiddag een Dakota van het Ne«lerlandse leger 24 kilo meter ten Noordwesten van Ban doeng, 20 minuten na het ver trek uit Batavia, is neergestort. Alle 19 inzittenden, te weten de bemanning van 4 koppen, 11 sol daten en vier Niwin-artisten, on der wie twee vrouwen, kwamen om het leven. De doden werden door een Nederlandse lege patrouille gevonden. Baanwachter was ooggetuige. Een baanwachter van het spoorwegvak, gelegen tussen de ïalten Tjimahi en Sasaksaat, was getuige van het drama. Het was volgens hem noodweer toen het toestel, dat laag vloog, naderde. Plotseling hoorde hy, dat de motoren onregelmatig liepen en meteen zag hij de Dakota schuin jmlaag schieten. Nadat een Nederlandse leger- latrouille het verongelukte toestel iad gevonden, werden de stoffe- .ijke overschotten gisterochtend naar het hospitaal te Tjimahi overgebracht. Een officiëel onderzoek heeft uitgewezen, dat het toestel om 4 uur was neergestort en daarna in brand vloog. De restanten lagen ongeveer 50 M. vanaf de spooriyn. De cockpit was gedeel telijk uitgebrand. Bij de verongelukten bevonden zich vier Niwin-artisten:de 38- jarige Johan Giitlich uit Rotter dam, cellist; de 26-jarige Elisa beth Everts, pianiste; de 42-jarig. Francien Gerritsen, voordracht kunstenares en de 21-jarige Rudy, Broer van Dyk, vlolist, alle drie uit 's-Gravenhage. Dit gezelschap zou over twee dagen naar ons land zijn ver trokken. Naar de directeur der Niwln, de heer F. F. van Rhijn, uit een hedenmorgen uit Batavia binnen lopend telefoongesprek bleekj schijnt een der motoren van de twee-motorlge Dakota ln brand te zijn geraakt, waarop het toe stel verongelukte. In Nederlands-Indië zullen alle Niwln-voorstellingen een dag worden gestaakt. Handelsverkeer EngelandNederland uitgebreid. De gecombineerde handels politieke en financiële besprekin gen tussen Groot-Brittannië en Nederland zyn gisteren op suc cesvolle wyze beëindigd. Er werd overeenstemming bereikt op alle hoofdpunten, met Inbegrip van dat van de financiële regeling der oorlogsschulden. In 1948 zullen er op basis van het vandaag gesloten handels verdrag voor een waarde van 70 millioen pond sterling aan gbede- ren uitgewisseld worden. Neder land zal grotere hoeveelheden voedsel naar Engeland zenden, o.a. eieren, spek en zuivelpro ducten. ducten en zal van Groot-Brittan nië industriële producten ontvan gen. Ook de verschepingen van steenkolen van het verenigd ko ninkrijk naar ons lg.nd zullen worden hervat. Tegen Mr v. d. Deure één jaar geëist. Tegen Mr A. v. d. Deure, oud-lid van de Ged. Staten van Gelderland, wie ten laste wordt gelegd, dat hij op grote schaal belastingen heeft ontdoken door een bedrag van ruim 3 ton niet aan te geven, is één jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf ge- eist. Voor het overige, aldus de Off. van Justitie zal de fiscus op financieel gebied nog wel een appeltje met Mr v. d. Deure hebben te schillen. Een verzoek van de verdedi ger tot onmiddellijke invrijheid stelling wees de rechtbank af. BONNENLIJST. Geldig van 15 t.m. 28 Febmart. Bonkaarten KA, KB, KC 802: 181 Melk: 4 L. melk. 183 Melk: 7 L. melk. 186 Vlees: 100 gram vlees. 187 Vlees: 300 gram vlees. 188, 189 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram -vet 209 Algemeen: 150 gram kaas of 18714 gram korstl. kaas. 208 Algemeen: 2 elerbn. 206 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli, ed. (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). 204 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). 199 Algemeen: 500 gram sinaas appelen (voorinlevering). 192 Reserve: 125 gram citroe nen Ovoorlnlevering). 193 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 195 Reserve: 800 gram brood 198 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). Bonkaarten KD, KÈ 802 683 Melk: 12 L. melk. 686, 687 Vlees: 100 gram vlees, (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). 688 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 689 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 708 Algemeen: 2 eieren. 706 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.mL 21 Febr. a.s.). 704 Algemeen": 400 gram brood (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). 699 Algemeen: 1 K.G. sinaas appelen (voorinlevering). 693 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 695 Reserve "400 gram brood (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1063 Brood: 800 gram brood. 1068 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1062 Margarine: 250 gram bote* of margarine of 200 gram vet. 1064 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1069 Eieren: 5 eieren. 1067 Melk: 5 L. melk. 1061 Vlees: 300 gram vlees. 1066 Vlees: 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13' Februaii worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 19 Februari a.s. mag worden ge kocht. De bonnen 199 en 699 Alge meen (sinaasappelen) en 198 Reserve (citroenen) moeten uiterlijk op 21 Februari bij een handelaar ln groente en/of fruR worden Ingeleverd. REGERING VORDERT DE BEDRIJVEN. Ook mijnwerkersstaking breidt zich uit. staking van het bedrijfsleven. Het acht zulks verwerpelijk, evenals het feit, dat in het aan gezicht van de aanstaande ver kiezingen van verschillende zij den pogingen worden onderno- j men om tot de oprichting van nieuwe politieke partijen te komen. Aan de andere kant moet ech ter worden vastgesteld, dat de F.N.B. zich de leiding in de strijd tegen de geleide economie langzaam ziet ontglippen. Zij is voornemens, al haar in vloed teh gunste van een vrijere economie zodanig aan te wen den, dat men in de gelederen der politieke partijen tot be zinning komt. De staking der arbeiders in de Belgische gas- en electriciteits- bedryven neemt steeds grote om vang aan. De besprekingen, die tussen de afgevaardigden van de bedryven zijn gevoerd, hebben niet tot een bevredigend resultaat geleid. Daar de arbeiders gedreigd hadden by het mislukken der onderhandelingen met ingang van vandaag in het gehele land de voorziening van gas en electrici- teit, uitgezonderd enige vitale Inrichtingen, stop te zetten, heeft de Belgische regering gisteravond de provinciale gouverneurs bevel gegeven beslag op de bedryven te leggen. Hoge functionarissen van het ministerie van Arbeid achten kansen op voorkomen der staking gering, temeer daar nog 9000 ar beiders gisteren dreigden zich bij de stakers te voegen. De komende verkiezingen. Naar de „Volkskrant" ver neemt, staat het thans vrij wel vast, dat de verkiezin gen voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal, die in verband met de Grond wetswijziging ten aanzien van het statuut-Indonesië noodzakelijk zijn, in de maand Juli van dit jaar zul len worden gehouden. In de kolenmy'nen gaat het evenmin vlot. Volgens de laatste berichten hebben ln de kolen- centra Luik en Charleroi meer dan 28000 mijnwerkers, ln meer I dan de helft der Belgische mijnen, het werk neergelegd. REGERING EN LANDBOUW. Overleg Ministers en landbouwdeskundigen. De Federale Interim- regering* In een brief aan Dr van Mook heeft de republikeinse vice-pre sident en premier, Moh. Hatta, medegedeeld, dat de republiek thans bereid is deel te nemen aan de federale interim-regering, aldus verneemt Reuter uit be trouwbare bron. Hierby wenst de republiek een billijke vertegen woordiging in een nieuw kabinet. Voorts moet de federale interim- regering de wetgevende macht in Indonesië uitoefenen tot Neder land de souvereine macht doet overgaan op de Verenigde Staten van Indonesië. In welingelichte Nederlandse klingen te Batavia meende men, dat de bereidheid der republiek cm aan enige regering deel te nemen moet betekenen, dat de republiek de positie van deelstaat of negara ingevolge het eerste der zes aanvullende politieke be ginselen accepteert en dat zij de souvereiniteit van Nederland tot het tijdstip, waarop deze zal wor den overgedragen aan de Ver enigde Staten van Indonesië dus nu tenvolle erkent. In republikeinse kringen deel de men aan Aneta mede, dat de interim-regering een der eerste punten van bespreking moet zijn op de vergadering der dele- De regering heeft Dinsdag avond j.l. een aanvang gemaakt met het overleg met de georgani seerde "landbouw, welk overleg en uitvloeisel ls van de parlemen taire behandeling van de vraag stukken in de landbouw tijden» de interpellatie-Vondeling en dient ter uitvoering van de be kende motie-Groen. De besprekingen stonden onder leiding van dr L. J. M. Bed, terwijl de regering verder ver tegenwoordigd was door de mi nisters Mansholt, Drees en Lief- tmek. Voor de georganiseerde land bouw trad het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Land bouw op, bijgestaan door de voorzitters der commissie, die de stichting voor de onderscheidene agrarische sectoren heeft inge steld. De besprekingen, die van inleidende aard waren, zullen Vrijdag worden voortgezet. gaties. Men wees er op, dat in deze zes punten wordt gezegd, dat alle staten in de voorlopige federale regering een billijke ver tegenwoordiging diet te worden aangeboden. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Geleidelijk toenemende wind tussen Zuid- en Zuidwest. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1