Geen enkel gevoel- voor verhoudingen. De kruidenier in de branding Mensen die zich „buiten alles houden' Laten we niet te vroeg juichen. Net stoute kinderen Gevaarlijk: in Duitsland, maar ook in'ons land. De „verworpenen Conferentie van zestien Marshall-landen in Maart? Soedanezen zouden slaags zijn met Javanen. De luchtoorlog in de toekomst. Appel- en Perenpitten Republikeinse troepen naar de demarcatielijn „Maasbode", J. W. Hofwijk, i>e Indische correspondent van de schrijft o.ra.: Het grootste probleem tijdens de besprekingen over de ont ruiming van de „pockets" te Tnsikmalaja bleek voor de republi keinse commandanten de vrpag, hoeveel mensen ze precies onder alch hadden en wie daar eventueel reeds van in het verzamelkanip I wilde demobiliseren. De cijfers wnren slechts nodig om het aantal auto's te bepalen, dat wjj ter beschikking moesten stellen voor transport naar de demarcatielijn. De republikeinse officieren trok ken zich terug, beraadslaagden over deze kwestie ongeveer drie kwartier, kwamen daarna weer binnen met de vragenlijst nog steeds blanco en vroegen of het goed was, wanneer ze voor het aantal te evacueren T.N.I.-soldaten „een gefixeerd getal" opgaven. den ze ontkennend, later ge vraagd, wie dan verantwoorde lijk was voor de aanvallen der laatste dagen op de Nederlandse posten, zeiden ze dat dit benden waren. De houding dezer officieren was beslist niet vijandig, eerder enigszins verlegen en 't meest typerende waren vragen of wij ide Nederlanders) nou niet voorkleren konden zorgen cm de demobilisanten tenminste behoorlijk te laten afzwaaien respectievelijk in een keurig „pakkie an" de republiek te la ten binnentrekken „Geen enkel gevoel voor ver wapens van demobilisanten en pocketontruimers opkopen voor zeshonderd goepiahs per stuk, en om het verwarde beeld nog on begrijpelijker te maken: op an dere plaatsen werkt dezelfde Hisboellah vrij aardig met óns samen tegen uiterst linkse las- kargroepen Waarschijnlijk wilden ze zich niet „binden", of (andere moge lijkheid) wisten inderdaad niet hoeveel mensen ze onder zich hadden; teneinde raad beriep de kolonel zich maar op de gene raal, wiens rechterhand hij was. Om een of andere duistere re den was deze generaal niet ko men opdagen. „De generaal wist allesverklaarde hij. Nauwelijks had kolonel Lentz de volgende morgen het ontbijt door z'n keel, of in de officiers mess meldt zich een luitenant met de boodschap, dat er twee republikeinse officieren uit an dere pockets waren gearriveerd, die echter per abuis naar de of ficiersmess waren gebracht in- plaats van naar de plaats, waar de dag tevoren de besprekingen waren gehouden. Of de officier hem nu maar vast daar heen moest laten brengen? „Hoeft niet....", zei de kolo nel, „ik neem de heren direct wèl zelf mee itf de auto." Laat de heren maar binnen komen. Binnen kwamen vijf lieden en de kolonel z'n ogen rolden on geveer op z'n schoenen. Een majoor van de Polisi Tentara met zjjn adjudant en drie wach ten. De majoor droeg een khaki cowboyhoed van ongeveer een halve meter middellijn, roodom- rand met een witte rand om de bol, welk gevaarte met een enorm koord onder zijn kin, die gesierd was met een klein aan tal dunne zwarte baardharen, was vastgestrikt. Hij droeg het haar, pikzwart lang vettig haar, tot op zijn schouders, had ver der een soort khaki-uniform aan, een groot pistool met een even eens zeer indrukwekkend pis- toolkoord, een riem, nog een riem, een ijzeren ketting opzij, en lage laarzen. Ik vroeg de majoor, of hij nog mensen bij zijn onderdeel had, die in Tasïk zelf wilden demo biliseren, waarop hij antwoord de, dat de „discipline in zijn troep wel zodanig «.as, dat ieder een mee naar Djokja ging", een verband dat ik niet geheel snapte. Wat mij bij deze tweedaagse besDrekineen de veneranl kwam niet opdagen, hoewel hij wel van een en ander wist het meest trof, was de enigszins aarzelend achterdochtige hou ding, die de republikeinse offi cieren toonden. Uiteraard was het ook voor hèn een hele stap. Persoonlijk geloof ik, dat ze echter wèl mee wilden werken om de evacuatie zo vlot mogelijk te doen verlo pen, maar erg zeker van hun troepen waren ze niet. Op de vraag, of er in hun ge bied „benden" waren, antwoord- I In ieder geval: „Wat we kwijt zijn, zijn we kwijt...." beweert momenteel iedere Hollandse sol daat „en al is het nog niet afge lopen de kerels die de de marcatielijn overgaan, schieten voorlopig niet meer op ons Een pessimist zat al weer uit te rekenen, hoe lang het nu voor een „ex-pokkebroeder" duurde om terug te infiltrere Want.... lezers in Nederland: zo langzamerhand hebben wij hier geleerd geen „haring" te roepen voor de schuit werkelijk gelost iswanneer U nog niet zover bent, kunnen teleurstellin gen niet altijd uitblijven. Wie eens net als ik, tussen twee elkaar aflossende T.N.I.- bataljons is doorgereden, die in ons gebied, maanden na 4 Aug., toen Djokja 't toch weer maar in flagrante strijd met alle cease fire-bepalingen presteerde om hele bataljons naar de tijdens de opmars ontstane „pockets" toe I te sturen, en wie het bericht Herdenking bevrijding. Op 5 Mei na 4 uur vrijaf. In overleg tussen de Regering en de Stichting van de Arbeid werd besloten aan het bedrijfsle ven voor te stellen op de 5e Mei a.s. algemeen vrijaf te geven na 4 uur des n.m., opdat gelegenheid zal bestaan de bevrijding ln daar toe te beleggen samenkomsten te herdenken. Een zelfde regeling zal gelden voor het overheidspersoneel. Wanneer om bedrijfstechnische redenen een bedrijf niet om 16 uur kan worden stopgezet, waarbij b.v. gedacht wordt aan continu bedrijven, wordt in overweging gegeven aan de desbetreffende arbeiders in een of andere vorm een redelijke compensatie te ge ven. Deze regeling voor de natio nale feestdag is door het college van Rijksbemiddelaars goedge keurd. Indien ln door het college van Rijksbemiddelaars bindend vast gestelde regelingen de nationale feestdag als snipperdag at als ex tra vrije dag is aangewezen, ver valt deze aanwijzing. Een overeenkomstige regeling geldt voor lopende collectieve ar beidsovereenkomsten. Huishoudelijke voorlichting in Zeeland. De Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande heeft haar kope ren jubileum reeds gevierd. Dat men er tot nu toe in Zeeland zo weinig van hoorde is voornamelijk to wijten a&n het tekort aan leer krachten. Er worden kook-, was- en tuln- bouwcursussen gegeven aan vrou wen en -meisjes boven 20 jaar. Jeugdiger personen komen op de Landbouwhuishoudscholen te recht. De leraressen moeten allen de bevoegdheid hebben volgens de Nijverheidsonderwijs-wet. In Zee land zijn momenteel slechts.twee leerkrachten beschikbaar namelijk een naai- en een landbouwhuis- boudlerares. Het doei van de kookcursussen is die eisen bij te brengen, die de moderne voedingsleer süelt, waar bij hygiëne, warenkennis, voe dingsleer, toegepaste hygiëne en bedrijfsleer door de theorie heen- gevlochten is. Er worden drie van elkaar verschillende kookcursus sen gegeven. De naaicursussen zijn voorna- melij om uit oud materiaal nieuw" te maken, doch ook nleu- houdingen meer.van het hoort, dat op Oost-Java onder de ene uiterste in het andere.... - - net stoute kinderen, die nu den ken, dat hun vader niet meer planters reeds stemmen opgaan om dit hele gebied te evacue- ren..'., hij zal begrijpen, dat kwaad is, en dat ze hem weer het gejuichvop 17 jsnuari j.l. al- van alles kunnen vragen. Op de terugweg naar Garoet, die enkele uren tevoren nog vrij was, moesten we overigens al weer diverse malen stoppen om bomen van de weg te slepen Bovendien gaat het schieten tot nu toe gewoon door, zijn er liardnekkige geruchten dat de Hisboellah en de Sabillilah (strijdgroepen van de Masjoemi) weer enigszins voorbarig was, juist ais op 4 Augustus 1947, juist als de twee andere malen daarvóór. En hoe deze geëvacueerde langharigen bij hun terugkeer in midden-Java hun „thuisfront" zullen beïnvloedenen hoe de politieke effectuatie van re publikeinse zijde op de RenviHe- overeenkomst zijn zal In de Engelse „Tablet" geeft H.' Ebeilng onder het opschrift „Con versatie in een Duitse trein", en de titel „De zaden van nationaal- communisme" zijn ervaringen weer in een volle „boemeltrein" van Dusseldorf naar Aken. De ge sprekken zijn zo volkomen ln de trant die zulke gedachtènwlsseiln- gen onder elk regime in Duitsland steeds gehad hebben, dat aan de echtheid niet te twijfelen valt. „Alle Polen moeten afgemaakt wordenAlle Russen ook Wat de bezettingstroepen aan gaat, daarvoor hebben wij geen wapens nodig. Die lafaards, de Engelsen en Amerikanen, doen we wel met knuppels af!" Gedwongen tot gewetensconflicten (Van onze Utrechtse correspondent.) JDe heer P. Renkema ls kruidenier te Appingedam maar ver moedelijk zal men hem daar ln de buurt weinig zien. Allerlei wérk- zaamheden ten bate van de kruideniersbranche telden zijn weg naar het centrum des lands, zodat hij te Appingedam alleen maar des Zondags een preek komt horen, om daarna weer snel Zuidwaarts te reizen. In zijn functie als voorzitter van de Christelijke Krulde- niersbond troffen wij hem dezer dagen te Utrecht. voortdurend vragen. Aan dé an- Belgische grensarbeiders staken. Geen incidenten- Glsteroehtend zijn meer dan 20.000 van de 47.000 in Frankrijk werkende Belgische grensarbei ders in staking gegaan, omdat, als gevolg van de herwaardering van de Franse Franc, hun week lonen met 45 procent ls vermin derd. Onderhandelingen tussen Bel gische en Franse delegaties heb ben tot nu toe nog geen resultaat gehad, zodat men verwachtte, dat het aantal stakers vandaag nog groter zou zijn. De gendarmerie heeft aan belde zijden van de grens posten betrokken. Er deden zich echter geen incidenten voor. H Feuilleton. door H. KINGMANS. 9) o— „En dan zou ik zo langzamer hand op huis aangaan, Weis- haupt", zegt hij vriendelijk. „Je bent nu ver genoeg afgedwaald, zou ik denken. Thuis wordt er vast naar je verlangd." - „Om u de waarheid te zeggen, mijnheer, ik wou ook eens in Holland gaan kijken. Daar is wel wat te verdienen". „Je bent nog zo jong, kerel. Is in Silezië niet voldoende werk?" Jochem haalt lichtelijk de schouders op: die mijnheer be grijpt het niet goed; schoor steenveger is zijn beroep; hij kan niet anders; het metselen in de slappe tijd betekent niet veel; en schoorsteenvegers heb ben nu eenmaal een zwervend bestaan; kijk eens naar de Ita lianen, die veel groter zwerf tochten maken. „Denk eens over mijn woor den na, Weishaupt. Het komt meer voor, dat een vader en een moeder snakken naar de te rugkomst van een zoon." Alwéér, begrijpt Jochem, wordt hier gedoeld op de weggelopen oudste zoon van de fabrikant. Maar de gevallen staan toch met gelijk. Hij is niet weggelo pen van huis. Met volle toestem ming ,van vader en moeder is hij vertrokken. Ze hebben er eigen lijk een weinig recht op, dat hij terugkomt, als hij wat mee kan brengen. En hij heeft nog lang niet voldoende gespaard, al be- Het is een koud kunstje om een kruidenier kwaad te krijgen. Men behoeft hem slechts te herinneren aan de winstmarges op de' pro ducten die hij verkoopt en des kruideniers haren rijzen omhoog. Wij hebben het afgelopen jaar al heel wat boze kruideniers ont moet, soms hele zalen vol! Daar om was het een verkwikking om nu eens een andersgestemde te spreken. De heer Renkema begon zjjn ge sprek met een lofzang op het la ppn Hor in teressantste branches, zelde hij. Tenminste wanneer u onderscheid maakt tussen kruidenier en Iemand die kruidenierswaren ver koopt. Want daar is een -groot verschil tussen. Toen in de jaren van 1920 tot 1940 het merkartikel opgang maakte, werd het krulde- niersvak gedegradeerd.De verkoop van verpakte artikelen vraagt geen vakkennis; derhalve steeg het aantal verkoopplaatsen van krutdenteTsarttkelen. Talloze „vrouwenzaakjes" wer den geopend. Nu trad ln 1937 wel de vestigingswet-kleinbedrijf tn werking maar daar was gemak kelijk mede te scharrelen. De mid denstand verzette zich en hij doet dat nog altijd. Een drastische sa nering van het bedrijf ls dringend noodzakelijk; er moet een groot aantal „verkoopplaatsen van krui denierswaren". verdwijnen. Is dat geschied dan behoeven de echte kruideniers niet meer beducht te wezen voor het merkartikel. Er kan dan een gezonde concurren tie ontstaan. Tussen' do vuren. Ja, dat eenmaal zo gevreesde woord concurrentie klinkt de kruideniers nu heel anders ln de oren. Hadden zij maar een arm slag om te concurreren, namelijk artikelen en mogelijkheden. Thans zitten zij tussen de vuren. Aan de ene kant staan dp afnemers, die dere zijde bevindt zich de Rege ring, die nooit geeft. Vele kruide niers ontvluchten hun bedrijf. Moeilijkheden met bonnen, drei ging der prijsbeheerslng, de voort durende druk, het niet kunnen be vredigen van de klanten en de om zetbelasting, die van verbruikers naar het bedrijf is opgeschoven. I Al deze dingen maken menige i kruidenier het leven zuur. Zij kun- nen het psychisch niet langer bol werken en verkopen liun nnlcon. Covoig: er vindt een sanering plaats. Echter niet de gewenste! Want een liquidatie wegens de moeilijkheden van het ogenblik mag eigenlijk niet voorkomen. De ontwikkelingskansen voor kruideniers zijn gering door de quotering, die berekend wordt naar een basis van omstreeks 1940. Op dat peil ontvangen de winkeliers hun voorraad al zou hun omzet nu ook vertiendubbeld zijn. Wanneer de Overheid de quo tering opheft dan zal de kruide nier er desnoods genoegen mee nemen dat er nog meer artikelen op de bon komen. Maar hij ls dan althans verlost van de ergernis, die de onbillijke verdeling van schaarse artikelen hem nu gere geld geeft. De regering beloofde de quotering voor meelproducten op te heffen maar ze kwam haar belofte tot heden niet na. De re gering stemde ook toe,, dat de winstmarges op kruideniersarti kelen te gering waren maar ze deed er niets aan om dit te wij zigen. Wat zij wel doet is: onjuis te voorlichting geven. De jongste publicaties over* allerlei prijsver lagingen (maar de boterprijs ging tegelijkertijd met een sprong om hoog) en over de keuzebon zijn daar bewijzen voor. Kruidemersorganisaties, De protestacties der kruideniers verledên jaar, gaven de indruk, dat deze branche goed georgant- zit hij méér dan Gebjiard, die zelfs al van hem geleend heeft. Dat kwam natuurlijk van die meid daarginds, stomme vent, dat-ie is. Mijnheer Lemarque geeft hem zowaar een hand! „Ga met God, Weishaupt. En denk er aan, dat je ouders hebt, die je thuiskomst, graag zien. Het zwervend leven biedt grote gevaren voor lichaam en ziel." Méér onder de indruk dan hij weten wil, zoekt Jochem na ge dane dagtaak zijn logement-op. Als hij de deur openstoot, springt in het vertrek, dat als een soort gelagkamer dienst doet, een jonge man op, wat Jo chem een kreet doet slaken. „Jij!" roept hy verrast en op twijfeltoon, die evenwel geheel misplaatst is. Want heus staat in levende lijve Gebhard Wald- mont vóór hem. Dezelfde als al tijd; alleen niet met een vro lijken blik in de ogen. „Hier ben ik weer", zegt hij. „We doen het weer samen, als je het goed vindt." Natuurlijk is Jochem content. Maar zijn gezicht is één vraag teken. „Straks", zegt Gebhard. Later komt Jochem een en ander te weten. Gebhard had er vrij spoedig genoeg van. Die meid hij zegt nu ook: die meid! bedroog hem. Zij had eèn verhoudng met een rijke bierbrouwer en wilde hém voor de gevolgen laten opdraaien. Hij bedankte er feestelijk voor. En nu is hij weer hier. Wat zijn Jochems plannen? „Verder naar het Westen. Tot in Holland toe", zegt Jochem. „Top", zegt Gebhard. HOOFDSTUK IV. De waard van de smalher- berg „De Maze" haalt de schou ders op, als hij het ontstemde ge laat van de bezoeker ziet. „Ik kan het ook niet gebe teren", zegt hij. ,,'t Is de laatste tijd opvallend slap. Je ziet haast geen vreemdelingen. En de en kelen, die er zo nu en dan ko men, wonen al lang in Rotter dam. Bovenden vermoed ik, dat ze zo langzamerhand Sinjeur Willemsz. al kennen", voegt de herbergier er lachend aan toe. Dan lacht de ander ook. Doch slechts even. Want onmiddellijk daarop is de bekommering weer op zijn gezicht te lezen. „Is er zo'n haast bij?" vraagt de waard. ,,'t Gaat niet meer zo gemak kelijk, als vroeger. En je moet je kans waarnemen. Binnenkort gaat er een grote: Een achthon derd man, al met al. Het aantal is er nog lang niet. Overal zijn ze aan 't werk. Verleden week heb ik er een paar kunnen ron selen. Die zitten al in Middel burg. Maar een stuk of vier, vijf moeten er nog bij, wil het,zaakje lonend zijn." „Je krijgt wel een seintje", merkt dé waard op. „Anders •kom je hier telkens voor niks. Je weet het: zo in eenen kunnen er een paar vreemde snuiters binnenlopen." „Afgesproken", zegt de bezoe ker, die intussen nog een pint bier bestelt. Hij is vrij goed ge kleed en beweegt zich met, veel gratie door de gelagkamer van „De Maze", een echte smalher- berg in het havenkwartier van Rotterdam, een herberg voor de seerd ls. Inderdaad, althans com mercieel. Er zijn twèe goed ont wikkelde tnkoopbonden èn vijf vrijwillige filiaalbedrijven. Dan bestaat er de vakgroep maar deze wordt beschouwd als een van bo ven opgelegd Instituut, dat door de kruideniersstand ln zijn geheel onderhouden moet worden maar waarvan men weinig effect heeft. Overigens sprak de heer Renke ma met waardering over verschil lende personen uit de vakgToep, die wel Iets tot stand hebben ge bracht. Tenslotte kent de kruideniers- wereld vrije organisaties, te we ten een christelijke, een rooms- katholieke en een algemene. Voor de oorlog zijn deze bonden niet tot ontwikkeling gekomen. Momen teel werken zij er aan om in fede ratief verband zleh te gaan ont plooien. Deze organisaties wensen de taak der vakgroep over te ne men maar zij staan nog niet sterk genoeg, ln tegenstelling met som mige andere branches. De christelijke middenstander, aldus de heer Renkema, leeft te weinig in dé overtuiging, dat hij economisch ook met anderen te maken heeft. Economisch en poli tiek liggen de dingen hier op één lijn. De kruidenier moest zich meestal uit commerciële overwe gingen afzijdig van politieke actie houden. Vandaar dat hij van christelijke organisaties geen kaas gegeten heeft. Op dat punt zijn de arbeiders hem ver vooruit. Nu ls er nog een kans. Zoals door de moeilijkheden de kruide niers ln Inkoopbonden en vrijwil lige filiaalbedrijven samengebun deld werderi. zo kan door de aan wezigheid der vakgroep de vrije organisatie ontstaan. Een christe lijke kruidenier moet zich aanslui ten bij de christelijke organisatie. Want wanneer alle kruideniers protesteren bij de Overheid door dien zij commercieel tekort wor den gedaan, dan zullen de chris telijke kruideniers protesteren omdat zij door de Regering voor gewetensconflicten worden ge steld. Er zijn bewijzen, dat de Overheid haar onderdanen tot zonde dwingt. Daarom ls een prin cipiële organisatie dringend nodig. De nieuwe federatie van krulde- nlersbonden zal een circulaire rondzenden aan alle kruideniers. En de christelijke Kruideniers- bond verwacht dat elke geestver want zijn plicht kent en het aan meldingsformulier terugzendt. mindere man. Een oppervlakkig beschouwer zou onmiddellijk opmerken, dat de man in deze omgeving niet thuis hoort, maar wie hem goed in de ogen ziet en wat levenservaring heeft, komt tot andere gedachten. De in de grond loefende blik uit die half neergeslagen ogen bevalt niet, ai kan de man nog zo min zaam lachen. Met een korte groet verlaat hij de herberg, waar op dat mo ment geen enkele bezoeker is. „Zie, wat je er van terecht brengt", zegt hij nog tot dé her bergier. „De gevallen leggen jou ook geen windeieren." Het is geen nieuws, wat de man meedeelt. Al menig klin kend geldstuk heeft de waard van „De Maze" in de loop der jaren opgestreken voor zijn hulp. Maar als' de objecten voor die hulp er niet zijn?.... Hij grijnslacht: ijzer is nu een maal niet met handen té bre ken, waar? Als de bezoeker op straat loopt, schokt hij geërgerd met de schouders: wat heeft hij nu aan zo'n gemeenplaats? Hij zoekt prooi. Zijn lasthebbers zijn ook riet te spreken. En dan loopt hij een andere herberg binnen, om daar de waard te polsen. Objec ten moet hij hebben Wanneer hij een straathoek omslaat, botst hij tegen een. schoorsteenveger, die met zijn kameraad zo juist een woning heeft verlaten. Hij mompelt een verwensing, die Gebhard Wald- mont niet zonder meer accep teert (Wordt vervolgd.) Staaltjes van hun lafheid ge durende de oorlog werden onder algemene bijval opgedist. „Pas te gen het eind, en alleen omdat wij Inferieur waren ln materiaal moesten wij ermee uitscheiden". Algemeen applaus. „Wij werden alleen verslagen, omdat wij niet eensgezind waren", merkte een spoorwegman op. Wie er wat te gen ln wilde brengen werd door geschreeuw overstemd. Een P. O. (politiek leider van de nazi-partij), die het hoogste woord had gevoerd, had bij de controle Ebeling pas gezien, en fluisterde een onderofficier, die- op-een-na het hoogste woord ge voerd had, in op te passen. „Waarom zou lk oppassen", schreeuwde de onderofficier. „De hele democratische bende moest tegen de muur geplaatst worden, zij moeten alle worden neerge schoten". Algemeen gelach. Waf- fen-SS werd nu het algemene on derwerp van gesprek. Niemand mocht iets tegen de Waffen-SS in brengen. „Je kunt nu eenmaal geen grote geestelijke beweging zoals het na- tionaal-soeialisme doden. Je kunt haar niet verbieden. Wij zullen weer aan de macht komen. Wij zullen al die lafaards kwijt 'ra ken". Aan een-tussenstation verlieten de meeste reizigers de trein. Een meisje, dat naast Ebeling zat, en reeds gepoogd had tegen het al gemene kabaal ln te gaan, zeide hem nu, dat zij uit Aken en Ka tholiek was. Zij en haar familie waren nooit nazis geweest. Haar jongere broer kwam ln 1944 ln de Waffen-SS, omdat hij de vereiste lengte had. Nu pogen wij hem uit de Internering ontslagen te krij gen, doch het gelukt niet. Maar die kerel dédr (zij' bedoelde de Waffen—SS man, -die zulk een hoog woord gevoerd had) stellen ze ln vrijheid. Een ander meisje zeide, dat het maar het best is zich buiten alles te hSüden. En dat is wat Ebeling alom in Duitsland had waargenomen. Men vond het 't best zich buiten alles te houden En mensen die zich iiefst „buiten alles houden, vragen om een Führer, of aanvaarden hem, waneer er een komt opda gen" Mensen die zich buiten %alles houden, we kennen ze ook ln ons land. En omdat zij zich bulten alles houden, maken zij alles mogelijk. Zelfs de afbraak van ons Ko ninkrijk. Kabinetscrisis in Japan. Onenigheid in de socialistische part«. Het socialistische kabinet van Japan onder leiding van Tetsoe Katayama heeft aan het gealli eerd opperbevel om toestemming gevraagd te mogen aftreden. Waarnemers te Tokio verwach ten, dat het kabinet, waarvan de Ineenstorting verwacht werd na de jongste onenigheid tussen de rechter- en linkervleugel van de Japanse sociaal-democratische partij, mogelijk vervangen zal worden door een coalitieregering met een door de landdag geko zen ministêr-president van de li berale of van de democratische partij. o Huisslachtingsregelfng. Zelfverzorgers voor vlees wor den in de gelegenheid gesteld varkens aan te houden voor huis- slachting in het seizoen 1948 1949. Aanvragen voor vergunnin gen moeten vóór 15 Maart wor den ingediend bij de plaatselijke bureauhouders. Voor opneming in we kledingstukken krijgen een beurt. De tuinbouwcursussen zijn uit-' stekend voor het platteland, waar bij de vroilwen ook kennis maken met de verzorging van bloemen en planten. Er zijn verschillende films, die nu en dan op de cursussen ver toond kunnen worden en het ge sproken woord -toelichten. Kookcursussen worden momen teel gegeven te Drelschor, Schud- debeurs, Sint Maartensdijk, Hoe- dekenskerke en Retrenchement. Naaicursussen te Arnemulden, Zoutelande. Aagtekerke en West- kapelle. JAAG DIE RHEUMATIEK UIT UW LEDEMATEN. Ontdoe Uzelf van de slopende kwaal. Neem regelmatig Kru- schen Salts iedere morgen in Lw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschap pelijke samenstelling van Kru schen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer optot jeugdig krachtige werking. Ook Uw or ganen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. (Ingez. Med.) •Volgens welingelichte kringen te Washington zou de mogelijk heid bestaan van een conferentie des zestien Marshall-landen in Maart aanstaande. Naar verluidde ls men het er bjj informele be sprekingen tussen Groot-Brlttan- nië. Frankrijk en de V. S. over eens geworden, dat het meest ge schikte tijdstip waarschijnlijk zou zijn ongeveer de tweede week ln Maart, na het debat van de Ame rikaanse senaat over het plan en nadat de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden haar versie van het wetsontwerp heeft uitgebracht. Inmldels wordt van waarnemers ln het Amerikaanse congres vernomen, dat thans wel als zeker moet worden aangeno men, dat het steunbedrag voor de eerste vijftien maanden voor een bedrag van wel een milliard dol lar besnoeid zal worden. Pianist van 12 jaar. De 12-jarlge Portugese pianist Sergio Varella Cid heeft in Lon den gedebuteerd. Het wonderkind speelde het eerste pianoconcert van Beethoven. Naar aanleiding van dit optre den schrijft de „Times", dat uit de mond der kinderen de muzikale wijsheid voorkomt, nodig voor het vertolken van een dergelijk con cert. Waardig antwoord. Het Chr. Lyceum te Sneek had ter gedeeltelijke dekking van het geraamde tekort ad f 12.550 dit Lyceum ontvangt nog geen rijkssubsidie aan de Prov. Staten van Friesland een subsidie van f 3000 gevraagd. Dit verzoek weid echter ge weigerd. Alle leden van de linkse par tijen zonder één uitzondering stemden tegen. De voorstanders van het Chr. Lyceum zijn het antwoord niet schuldig gebleven. En het was een waardig ant- v. oord. Een stroom van giften kwam los. Vrijdag kon de penningmees ter meedelen, dat reeds een be drag van f 4700 was ontvangen. Een waardig maar .ook een verblijdend antwoord. En diep beschamend voor de bengpen tegenstanders, die er zelfs in 1948 het recht van het bijzonder onderwijs nog niet we ten te erkennen. Christelijke Bond van Huispersoneel. Na «en tijd van voorbereiding: is thans officieel de Christelijke Bond van Huispersoneel gesticht. In Amsterdam ls reeds een vol ledige afdeling van deze Bond tot stand gekomen, terwijl in een aantal andere plaatsen leden van. de Bond bezig zijn, de oprichting van een afdeling voor te bereiden. Ben voorlopig hoofdbestuur werd gekozen. Presidente daarvan is mej. M. Wessel, Prinsengracht 997, Amsterdam. Wat gebeurt er in Indië. De Pradjoerit, een revolution- nair blad In Indië, gaf kort ge leden een volledig overzicht van de sterkte en de organisatie van het Rode leger. De „Revolusioner", orgaan van de Indonesische socialistische jongeren, pleitte in een artikel „Perloe Dictatuur", de noodzake lijkheid van de dictatuur. Hetzelfde blad tooit zijn phrtij- berichten met de Sovjet-ster. o Slachtoffer van verkeers ongeluk. Zaterdagavond kwam de 47- jarige Dr D. de Liefde te Haar lem, toen hij per fiets de rijks straatweg overstak, in botsing met een uit Santpoort komende auto. Hij werd gegrepen en op de motorkap geslingerd. Tenslotte kwam hij Tpct het hoofd tegen de linker voorruit terecht. Het slachtoffer was vrijwel onmid dellijk dood. o De twee inzittenden van een Anson-toestel der Britse lucht macht werden gedood, toen het vliegtuig Maandag in een wijk van Londen neerstortte en terecht kwam op een trolley-bus. Agitatie in Djocja oppositie tegen Soekarno en Halts. (Van onze Haagse correspondent.) „Onze regering kan op dit ogenblik weinig anders doen dan afwachten, hoe de situatie in en met de republiek Djocja zich ontwikkelt en inmiddels ongestoord voortgaan met de weder opbouw van Indonesië", aldus een hooggeplaatst autoriteit en weinig woorden, de laatste tijd gesproken, zijn zo waar en juist als deze. Want ook in Den Haag ko- houding, zonder evenwel te doen men thans berichten binnen over een ongeregelde toestand in de republiek. Men is te voor zichtig om ze voor waar te stempelen, doch aangezien er geen koe bont wordt genoemd zonder, dat er een plekje aan is zal er wel iets aan de hand zijn. Hoewel in sommige sectoren een vrij grote rust heerst en de republikeinse troepen zich ge dragen overeenkomstig hun verplichtingen, duren op vele andere plaatsen de bestands- schendingen lustig voort. Een Nederlands officier, die ons vanuit Medan schreef: „Zo, we hebben weer eens een bestand en dusgaan we de schen dingen maar weer tellen plus onze doden", zal er dan vermoe delijk niet zo heel ver naast zit ten. Ook in officiële kringen maakt men zich weinig illusies. In de huidige ontwikkelings fase moeten we evenwel met di verse, soms tegenstrijdige fac toren rekening houden. Duide lijk is, dat Soekarno en met hém de gehele republiek een harde nederlaag heeft geleden voor het internationale forum. Tegen de van alle diplomatieke en parlementaire eruditie ge speende woorden en daden van de zelfverzorgersregeling gelden dezelfde richtlijnen ais het vorig Djocja, plaatste Batavia een laar- welwillend tegemoet komende Rapport Zweedse luchtvaartechnici. Een „druk op de knop oorlog" met aanvallen uitsluitend uitge voerd door middel van robotwa pens, vanaf de grond .bestuurbare wapens, zal ln de komende 15 4 20 jaar nog niet mogelijk zijn, al dus zegt een rapport, uitgebracht door de technische staf van de Zweedse luchtmacht. Na er op gewezen te hebben, dat jagers nog altijd de enige ef fectieve verdediging zijn tegen robotwapens van het type V. 1, terwjjl de V 2 alleen bulten wer king kan worden gesteld door aanvallen tegen hun bases, geeft het rapport enige prognoses over de toekomstige ontwikkeling van de militaire luchtvaart. „Binnen vijf jaar zullen alle ja gers straalvliegtuigen zijn met snelheden van 1.000 tot 1150 km. per uur, terwjjl het merendeel van de zware bommenwerpers, dat waarschijnlijk nog door propellers gende op hoogten tot 12,000 km., een gemidelde snelheid van 750 km. per uur zal bereiken". Het rapport voorspelt verder, dat over tien jaar jachtvliegtui gen supersonische snelheden tot 1500 km. per uur zullen halen, terwijl tegen die tijd ook de bom-j te zijn ge raakt met Isoêdanezeru menwerpers straalaandrijving zul- vergeten, dat Indonesië groter is dan Djocja en dat het in die gebieden anders, beter gaat. Dit heeft in het buitenland indruk gemaakt. Ook al kunnen we niet veronderstellen, dat Kirby nu plotseling een apostel voor de Nederlandse zaak isgewor den, moeten we toch niet uit het oog verliezen,dat er van lieverlee meergevoel voor de juiste begrippen is komen heer sen bij de vele diplomatieke, militaire en journalistieke wdhrnemers, die de Veiligheids raad direct of indirect naar In donesië heeft gedirigeerd. Een voorzichtig terug krabbelen van de grote, buitenlandse pers, die thans zonder soms Soekarno ongelijk te geven,- toch meer be grip begint te tonen voor ons standpunt, is er het gevolg van. Soekarno en consorten hebben dit goed. in de gaten gehad en zijn wat gematigder geworden. In politieke kringen in Den Haag is men dan ook geneigd te geloven, dat thans voor de eerste maal Soekarno en het kabinet Hatta ernstig willen, dat het bestand zal worden na geleefd, doch vermoedelijk gaan ze nu de wrange vruchten proe ven van de boom. die zij zelf hebben geplant. De algemene situatie in de republiek schijnt belangrijk on gunstiger te zijn, dan hier thans algemeen wordt aangenomen. Geruchten doen de ronde als zouden tienduizenden Soeda nezen in opstand zijn gekomen tegen de Javanen. Op diverse plaatsen o.a. bij Djocja zouden harde gevechten geleverd wor den met wisselend succes aan beide zijden. Ook rond Ban doeng schijnen eenheden van het republikeinse leger slaags Ien hebben en dan duizend km, per uur zullen vliegen. De Zweed se technici verwachten, dat zowel jagers als bommenwerpers over tien jaar zich boven de 15.000 me ter zullen voortbewegen. Enige tijd geleden is ln de Wa den een oproep verschenen voor het verzamelen van appel- en pe renpitten, voor het planten van boomgaarden. Een lezer zou gaarne het adres in Den Haag steeds meer aan zat worden" voortgedreven, vile- weten. Wie kan helpen? hangers. Daarnaast wordt ook de po litieke oppositie tegen Hatta met de dag sterker. Met grote spandoeken en in spreekkoren wordt het heengaan van Hatta geëist en aangezien er vooral onder de linkse elementen, dus in de huidige oppositie vele fa natici zitten, doet dit het erg ste vrezen. De mening, welke we kort geleden verkondigde, dat de republiek zich zelf aan het oplossen is in een poel van onlusten en verwarring, vindt niet alleen in Batavia doch ook

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2