ZEEUWSCH DAGBLAD Ule&Mtn: i De „Johan van Oldenbarnevelt liep de sluizen binnen De aankomst te Amsterdam. Belangrijke verlaging broodrantsoen. Interview met generaal Spoor. Het grote ogenblik nadert snel. Anto in de Vecht gereden Vandaag debarcatie. Steeds heviger gevechten in Palestina. Publiek en bakkers ontevreden Gele kool naar Frankrijk. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst-, str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 869 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouter* 6 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 11 FEBR. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA - Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.04 u., onder 17.46 u. Maan op 9.22 u., onde- 20.16 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 12 Februari: 3.27 u. 1.92 m., 15.52 u. 2.00 m. ■P—nimf'I mum TERUG IN HET VADERLAND Vandaag keren de sol daten van 2 14 R.I., het ba taljon der Zeeuwen, die gisteren uit Indië te Amster dam arriveerden, na jarenlange scheiding naar hun haardsteden terug. Moeilijke jaren hebben zij achter de rug. Teleurstellingen zijn hun niet bespaard gebleven. Opgewekt en vol geestdrift trokken ze weg, om ook in Indië aan Hollanders en Indonesiërs de vrijheid en de vrede te brengen. Maar wat heeft het lang geduurd eer ze Ma- lakka konden verlaten en daar in Indië aan hun eigen lijke taak konden beginnen. Wat hebben ze vaak moeten dienen als poppen in een schiettent waarbij ze, zonder zich te kunnen verdedigen, aan de grootste gevaren waren blootge steld. Wat moet het voor hen een teleurstelling zijn geweest, toen ze diep onder de indruk van de ellende door de Soekarno-terreur over de Indische bevolking gebracht, juist op het moment dat er de kans was het roversnest te Djokja uit te roeien, en de zo lang getyranniseerde bevolking te helpen, tot werkloos heid' werden gedoemd. Juist op het ogenblik, dat Indië van hun goede dien sten zou gunnen profiteren, kwam er de commissie van goede diensten om wat met veel moeite en ten koste van zware verliezen soms bereikt werd, onge daan te maken. Dat te verduren en te verduwen zal voor hen heel wat zwaarder zijn geweest, dan de rampokkende ben den, die leven van moord en plundering, uit elkaar te jagen en het vertrouwen van de teleurgestelde be volking, die van de slappe regeringspolitiek op zo vreselijke wijze de dupe is geworden, te herwinnen. Maar dat alles is nu voorbij, al zullen ze er niet zonder bitterheid aan terugdenken. Er is nu de blijdschap over de terugkeer naar huis en hof, naar vader en moeder, naar vrouw en ver loofde. Vandaag, hoe kan het anders, overheerst de vreugde. Bij de soldaten en big hun familie. Straks komt weer het grauwe leven van elke dag met ai zgn zorgen en moeiten, die ook voor vele te rugkerende soldaten niet gering zulien zijn, maar nu is er de blijdschap van het weerzien. Voor velen is nu het bidden verkeerd in danken. En ons Zeeuwse volk verheugt zich met hen. Zoals wij met onze jongens hebben meegeleefd in hun ontberingen en teleurstellingen, zo is er ook nu de hartelijke blijdschap over behouden terugkeer. En mede uit naam van onze duizenden lezers, heten wij hen van haj-te WELKOM. V Helaas ook deze vreugde is niet onvermengd. Niet allen keerden terug. Ook het Zeeuwse bataljon, heeft zijn slachtoffers te betreuren. Daar zijn vandaag de gezinnen, waar temidden van de algemene vreugde over behouden terugkeer, de smart over het verlies van een man, een zoon, een verloofde, dubbel zwaar wordt gevoeld. Waar diepe wonden werden geslagen en waar het hunkerend verlangen niet wordt bevredigd. En zeker, nu is er het meeleven van de mensen, de troost dat hun dierbaren zijn omgekomen bij het vervullen van hun vaderlandse plicht, de„ wetenschap ook voor hen die geloven, dat ook deze beproevingen hen uit Gods Vaderhand toekomen, maar dat alles is toch niet in staat de droefheid over het verlies geheel weg te nemen. Het gemis blijft. Het verdriet blijft knagen. Moge God, die hen zo zwaar beproefde, hen ster ken en hen troosten als een die zijn moeder troost. En zij er bij hen, die terugkeerden en die wij terug ontvingen, de oprechte dank aan God voor Zijn on verdiende weldaden. MÊËÊÊmÈÊmmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊMÊÊÊÊÊKÊÊmMaÊÊÊÊmMÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm (Van onze eigen verslaggever.) IJMUIDEN, 10 Febr. Het is kil in de omgeving van de Noorder- sluizen. Een bedekte lucht, waarin de zon zich slechts doet vermoeden. Op dit ogenblik, ongeveer half negen, is het nog stil. Enkele men sen wachten met opgerolde span doeken in dé hand. Straks zullen zij deze ontplooien, om de eerste groet te brengen aan hun geliefden aan boord van de „Johan van Olden barnevelt". Langzaam wordt de eerste sluis deur weggedraaid. Er komen nu wat meer mensen, die zich op de kade opstellen. Het water is kalm. In de loop van de nacht heeft de wind zich bijna geheel gelegd; gelukkig maar, want anders zou het nog uren kunnen duren, voordat het schip de sluizen kan binnenvaren. Dan, plotseling, richten zich aller ogen zeewaarts. Er is nog wel niets te zien, want het is vanmorgen tamelijk mistig, maar het eerste levensteken van het schip is doorgedrongen! Enkele stoten op de stoomfluit melden, dat het grote ogenblik nu snel nadert. Hen minuten later doemen uit de mist de contouren van de „Johan" op zy worden steeds duidelyker en weinig ogenblikken daarna is het schip in volle glorie te zien. Tientallen vlaggetjes zyn van de masten naar de voor- en ach- terzyde gespannen. De sleepboot „Amsterdam" trekt het schip en achter de „Johan" vaart de sleepboot „Winston Churchill". De dekken zyn dicht bezet. Door tientallen patrijspoorten han gen de militairen, om toch maar niets te missen van dit schouwspel, waarvan ze al zo lang gedroomd hebben: de terugkeer in het vaderland. DE ZON BREEKT DOOR. Klokslag negen uur ligt de „Johan van Oldenbarneveldt" in de grote sluis. Op dat ogenblik (het lijkt haast symboliek) breekt de zon (joor en verspreidt gouden gloed. Is dit een belofte? De zon ver kwikt niet alleen die aan de wal staan, maar vooral de jongens, die, hoog en droog, een plaats hebben gevonden naast de reuze schoorstenen van het vaartuig. Na twee en half jaar weer de Hollandse winterzon. Het maakt deze terugkeer zoveel prettiger! Intussen zijn de spandoeken ontrold: meisjes van het V.H.K. lopen met meterslange doeken, waarop „Welkom" staat, langs het schip. Zij worden van alle dekken toegejuicht. Groeten klinken over en weer. „Hoe maakt vader het?" „Best!" „Heb je geen kou?' „Valt mee, hoor! Zelfs vertrouwt een lieftallige jongedame haar geliefde aan boord toe, dat ze vannacht om vier uur al ls opgestaan en toen naar de sluizen ls gewandeld ■Spoedig ls de verbinding tus sen schip en wal tot stand ge bracht. Een klein gezelschap mag slechts aan boord. De douane ls streng, hl te streng zelfs, zodat het de kapitein Karei Nort kan gebeuren, dat hij wèl het schip mag verlaten, doch slechts na in grijpen van een hoge legerauto- riteit weer kan terugkeren! En dan gaat de Zeeuwse Com missaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, aan boord. Hij zal de eerste zijn, die de Zeeuwse jongens welkom mag heten in het vaderland. De Com missaris vaart mee naar Amster dam en zal namens de Zeeuwse Drie inzittenden verdronken. Maandagavond is te Utrecht op de Hogelanden een auto met drie personen, de 28-jarige S„ die de wagen uesLuu'Ue, zijn 20-jarige echtgenote en haar 61-jarlge moe der, door tot op heden nog onbe kende ooi-zaak in de Vecht gere den. Nadat de wagen was opgehaald, bleek dat zich In de auto slechts twee personen bevonden. De be stuurder had blijkbaar nog kans gezien uit de auto te komen, maar de sterke stroom, die het gevolg was van het feit, dat op hetzelfde tijdstip de uabijgelegen sluizen geopend waren, heeft hem" belet de wal te bereiken. Men veronderstelt, dat de oor zaak van het ongeluk moet wor den gezocht ln een defect aan de stuurinrichting, omdat S. In de ■nabijheid van de plaats waar het ongeluk gebeurde woonachtig ls en dus stellig met de situatie ter plaatse bekend moet zrjn geweest. AMSTERDAM, 10 Febr. Vrolijke muziek, ten gehore gebracht door het corps van I R.I. te Assen, klinkt over de emplacementen van de Mij Nederland aan de Javakade, als statig de „Johan van Oldenbarnevelt" komt aanvaren. Het is dan ongeveer kwart voor drie. Aan boord hetzelfde beeld als 's morgens; honderden wuivende, fluiten de en zingende militairen. Omstreeks 1 uur is Prins Bemhard ter hoogte van Buitenhuis met de „Neptunus" van de Kon. Marine, vergezeld door Generaal Nqhoff, naar het schip gebracht. Namens H. M. de Koningin komt hy de ongeveer 750 Zeeuwen van het O.V.W.-Bataljon, 600 Mariniers en nog byna 600 mannen van het K.N.I.X*., begroeten. De Prins wordt ontvangen door L-t.- Kol. Mutters en de detachementscommandanten Overste Van Oort van het Zeeuws Bataljon, Majoor Drent van de Mariniers en Majoor Donk van het K.N.I.L. In zyn toespraak heeft de Prins gezegd, dat de mannen een moeilijke tyd achter de rug hadden en nu een goede toekomst ver dienden. Persoonlijk richtte de Prins zich nog tot de manschappen van het Bataljon „Zeeland", dat hy in September 1945, toen het Bataljon met de „Alcantara" naar Indonesië vertrok, uitgeleide had gedaan en dat nu als eerste legeronderdeel in zijn geheel repatrieert. Het Wilhelmus weerklinkt. Als het schip bijna is gemeerd, klinkt het Wilhelmus. Stram staan de militairen in de houding en als het geëindigd is klinkt een oorverdovend gejuich. Op de voor plecht van 't schip bevindt zich de Prins, die in druk gesprek is gewikkeld met Jhr Mr de Casem broot. Laatstgenoemde heeft tij dens de reis vanaf IJmniden reeds vele Zeeuwen begroet en hen al een en ander vertelt van wat er sedert hun vertrek in de provincie is gebeurd. Dan wordt de loopplank op het schip getrokken; er mag echter nog niemand van boord af. De debarkatie begint n.l. pas Woens dagmorgen om 9 Uur. Dat is voor de jongens een grote tegenvaller. Van hogere militaire tijde wordt beweerd, dat het schip te laat binnen is, om vandaag de debar katie nog vlot te doen plaats vinden. Maar Woensdagmorgen gaat het beginnen. Eerst mogen de Zeeuwen van het schip af en van hen mogen de Zeeuws-Vla mingen het eerst vertrekken. Als alles goed verloopt kunnen de bussen om circa elf uur rijden. De jongens hebben gevraagd om de officiële verwelkomingen aan de grens der steden en dorpen tot een minimum te beperken, want zij willen zo vlug mogelijk thuis zrjn. Aan boord. Het is aan boord een enorme drukte. Wie ik ook spreek, leder is opgetogen over de reis. Er zijn betrekkelijk weinig zeezieken ge weest; alleen in de Middellandse Zee kregen sommigen het nog even te kwaad. „We zijn overal goed door ge rold", zegt Lt.-Kol. Mutters. „Het leek wel of de zee zich speciaal voor ons kalm hield. De „Johan van Oljenbarnevelt" is een pracht schip. Er waren niet minder dan 4 doktoren aan boord. Vanaf Priok zijn we di rect op de Hollandse kost over gegaan en ik zeg u, dat de man nen gegeten hebben! Dat zal ze hier wel afvallen. Wij hebben in het geheel 26 malaria-gevallen gehad. Het zwarte punt van, de reis ls geweest ln Aden, waar we een marinier, die maar 4 dagen ziek was geweest, hebben begraven..." De Lt.-Kolonei is zeer te spre ken over de houding van de man- nx aan boord; er was goede dis cipline, een prima stemming en een puike samenwerking met het soheepspersoneel. De veldprediker. Ik krijg nog even Ds de Veij Mesdagh (die destijds te Vlissin gen was) te spreken. Hij was predikant in Padang, maar heeft zich voor een achttal legeronder delen in Indië beschikbaar gesteld. Zo had hfj ook veel contact met H 14 R.I. „Contact? Dat heb je direct met de jongens. Ik vind het zo fijn deze Zeeuwen nu ook op de terugreis te hebben mogen ver gezellen. Je voelt je een broer van de jongens. In Padang hadden wij een gro te, door de Japanners ontwijdde R.K. Kathedraal tot onée beschik king, die iedere Zondag vrij vol was; meestal zo'n 1000 man. I Maar de grote handicap is het enorme gebrek aan veldpredikers. Ik zelf had bijv. zeven uiteen- liggende posten. Ik als man van 62 jaar moet bij wjjze van Bpreken tegen twee jonge aalmoezeniers opboksen en Ds Van der Weg legt soms 100 K.M. op een Zon dag af. Over het moreel van de troep ben ik erg tevreden; in mijn tijd zijn bijna geen verkeerde verhou dingen met het andere geslacht voorgekomen. Maar waaraan de jongens zo'n enorme behoefte heb ben, is goede lectuur. Over het contact per brief met thuis heb ik weinig klachten ge hoord. Zondagavond hebben we aan boord het Heilig Avondmaal gevierd; dat was een prachtig moment". De Sergeant-majoor. Het zou niet goed zijn, wanneer ook niet een „mindere" wat over het Zeeuwse Bataljon zou vertel len. Ik heb een oude vriend op gezocht, die als soldaat naar In dië vertrok en nu als sergeant majoor is teruggekeerd. Van hem krijg ik in vogelvlucht de ge schiedenis van II 14 R.I. te horen. 21 September 1945 vertrokken ze met de „Alcantara" uit Ostende. 13 Nov. '45 stapten ze in Malakka aan wal en daar bleven ze tot 24 Febr. '46; misschien was dat wel de moeilijkste periode. Op 9 Maart 1946 debarkeerden ze ln Batavia, rond welke stad ze ge legerd waren tot 23 Nov. 1946. Daarna vertrokken ze naar Su matra en tot 1 Januari 1948 wa ren ze in en rond Padang. Hier maakten ze ook de politionele actie mee. Eén Zeeuw sneuvelde hierbij. Naderhand moesten de jonge ren nog twee kameraden missen. De ligging was hier niet altijd zo best. Bij de politionele actie be zetten ze te Indaroeng een grote cementfabriek, die 10 pCt van de wereldproductie leverde. De ontspanning was niet wat je noemt. Om de drie maanden kwam er een gezelschap van de Niwln en je moest dan maar af wachten wat ze brachten; later is het peil der voorstellingen wel wat verbeterd. In Padang was één bioscoop, maar daar konden de militairen bijna nooit ln. De voeding was erg ongere geld; gelukkig had II 14 R.I. goede koks. Ruim 20 vrienden laten de jon gens van het bataljon in Indië achter. Zij sneuvelden ln de strijd voor vrijheid en recht. Hun laat ste rustplaats hebben ze gevon den op het militaire kerkhof te Tjililltan en op het ere-kerkhof te Padang. Slechts 10 Zeeuwse militairen zijn ln Indië naar een burger betrekking overgegaan. De terugreis. Veel ruimte voor zichzelf heb ben de jongens niet gehad. In de ruimen stonden de bedden bijna alle drie-hoog. Maar dat vonden ze niet zo erg. Wat veel meer griefde was, dat „Jan soldaat" het kleine achterdek kreeg toe gewezen, klein in vergelijking met het voorste gedeelte van het schip, dat gereserveerd was voor officieren en burgers. De „de- bevolking het Zeeuwse O.V.W.- Bataljon dank brengen voor zijn kranige houding in de moeilijke, achterliggende jaren. Namens de Generale Staf be geeft zich de kolonel Dlepen- brugge aan boord; overste Goos- sens gaat namens het Directo raat Verkeerswezen. Intussen hebben de mensen aan wal tussen de honderden ge bruinde geziohten de hun beken de gevonden. Korte tijd later daalt er ten af en toe complete regen neer over de hoofden van de wachten den aan wal; een regen van si garetten en lekkernijen! Ze wor den met gejuich opgeraapt. Vijf minuten voor tien worden de trossen losgegooid. Juist op dat ogenblik maakt een twee- motorlge jager enkele ererondjes boven het schip. Dan is het laatste traject be gonnen! SYRIë TOONT ZICH ONTEVREDEN OVER PALESTIJNSE COMMISSIE. Syrië heeft gisteren in de Vei ligheidsraad verklaard, dat de Commissie voor Palestina niet op wettige wijze was gevormd en dat geen recht van bestaan had. Syrië, lid van de Raad en ais zodanig in staat een veto over zijn besluiten uit te spreken, zei, dat het verdelingsplan, aangeno men door de algemene vergade ring der V.N., nog door geen en kel land constituioneel was aan vaard en dat discussie over de uitvoering er van derhalve „vroeg tijdig" was. De voorzitter van de Raad, Generaal Andrew Mc Naughton, zegde vriendelijk toe, dat van de „Syrische bezwaren" nota zou worden genomen en ging vervol gens over naar een ander pro bleem, de kwestie te Kasjmir. De delegatie van India verzocht echter de behandeling wat uit te stellen en noemde hiertoe de da tum 15 of 20 Maart. Memorandum Joods Bureau. Ondertussen heeft het Joods bureau aan de Veiligheidsraad, krachtens artikel 99 van het handvest der V.N., een memoran dum voorgelegd betreffende „mi litaire voorbereidingen van de Arabische staten, tegen de Joodse staat in Palestina", hierbij nog eens hamerend op de voortdu rend groter wordende dreiging van een Arabische „tour de force". Heftige strijd. Dat deze „krachtproef" niet gering wordt, bewijst wel het feit, dat Dinsdagavond de muren van het oude gedeelte van Jeru zalem getuigen waren van de hef tigste strijd tussen Joden en Ara bieren sinds de aanvaarding van het verdelingsplan. Tenslotte grepen de Britse troe- Waarom geen voorlichting en overleg? De contactcommissie der sa menwerkende bakkerspatroons organisaties en coöperaties, roeldt o.a.: „Voordat de keuzebon werd ingevoerd had elke klant Droou- bonnen voor 2000 gram brood per week. De artikelen (ontbijt koek, beschuit, bisltwie, vermi celli, enz.) die thans slechts op de keuzebon verkrijgbaar zijn, waren toen bonvrij. Met de invoering van de keu zebon, die ook recht geeft op 400 gram brood, werd het ge wone broodrantsoen verminderd met 300 gram per week. Indien men zijn keuzebon ge bruikt om er brood op te kopen, kan men het inderdaad brengen tot 2100 gram per week. De re gering deed het voorkomen, als of door het instellen van de keuzebon het broodrantsoen is verhoogd. Maar de huismoeder gebruikt haar keuzebon liever voor een koekje of wat vermi celli, met het gevolg, dat zij op Woensdag reeds zonder brood zit v®or haar gezin. Van dit alles krijgt de bakker de schuld, die eigenlijk de dupe is van de omstandigheid, dat de regering verzuimd heeft aan het publiek bekend te maken, dat de graanpositie zo slecht is. De regering wil 10.000 ton graan per 4 weken uitsparen. Wij hebben veel begrip voor de moeilijkheden waarvoor de regering zich geplaatst ziet, doch menen, dat de thans geldende re geling de goede verstandhou ding tussen huisvrouw en bak ker niet bevordert. Het pret tigst zou natuurlijk zijn, als het broodrantsoen buiten de keuze bon om, gelijk was gebleven, llucH de iwinioicr -voelt or niot veel voor. Als het publiek ech ter doordrongen is van de moei lijkheden, die de slechte graan positie met zich brengt is reeds veel verholpen." De contact-commissie heeft aan de betreffende instanties een rondschrijven gericht, waarin zij o.m. het volgende zegt: „Het thans bestaande systeem, waarbij bakker en veelal ook con sument te doen heeft met som tijds niet minder dan 24 verschil lende soorten gelijktijdig geldige bonnen, is uitgedacht en inge voerd zonder de vertegenwoordi gers van de bakkerij daarin te kennen. s De contact-commissie vermag dan ook niet de noodzaak dezer grote sortering in te zien. Zij kan slechts constateren, dat hierdoor het innemen van de bonnen op nieuw ten zeerste is verzwaard, hetgeen tot een chaos heeft ge leid. Daarbij komt nog en dit niet ln de laatste plaats de, naar het oordeel van de commissie, on juiste en misleidende voorlichting van het consumenten-publiek van de zijde der regering. Instede van de enig juiste me dedeling dat de invoering van de de chaos vergrotende, z.g. „keuzebon" slechts ten doel had, pen in en zij schenen in den be ginne wel te slagen om o.a. een mortierkannonade tot zwijgen te brengen. De Arabieren openden echter het vuur op de pas gebouwde Britse officiersclub en legerpos ten, zodat versterking moest aanrukken. Het civiele verkeer was vol komen stilgelegd. Ernstige voedselsituatie. De Britse regering heeft ln een brief van Cadogan, afgevaardig de van Engeland ln de V.N. de Commissie voor Palestina ge waarschuwd, dat de voedselsitua tie in Palestina zeer ernstig is en de Commissie aangespoord stappen te ondernemen om de slinkende voorraden vóór 1 Maart aan te vullen. De Britse regering wil gaarne met de leden van de Commissie voor Palestina te Londen bespré- kingen voeren. Zij wil een kern van de staf dezer Commissie re delijke faciliteiten verschaffen om vór 1 Mei een "bezoek aan Palestina te brengen, aldus deze brief. Van het Hof. Naar wij vernemen hoopt H. M. de Koningin Vrijdag a,s. Haar intrek te nemen ln Huis ten Bosch te 's-Graven- hage. Zoals bekend verblijft Hare Majesteit thans op het Loo. REPUBLIEK STOORT ZICH NIET AAN HET BESTAND. Eigen buitenlandse betrekkingen. Volgens „Aneta" heeft Had ji Agoes Salim, de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, te Djokjakarta verklaard, dat de betrekkingen tussen de Republiek en Egypte, India, de Arabische landen en andere staten, blijven voortbestaan. Hadji Salim merkte op, dat de overeenkomst van de „Renville" met Nederland, pas de grondsla gen bevat, waarover de volgende besprekingen zullen gaan. Hij voegde hieraan toe, dat, gelet op het feit, dat op de „Renville" een overeenkomst ls getekend tussen de republikeinse- en de Neder- lailUöfc X c-g'orlng', Q-ooxie^inc; irr\- pliceert, datde republikeinse re gering niet eveneens het recht heeft, eigen internationale poli tieke betrekkingen te onder houden. In verband met dcz? uitlatin gen wijzen gezaghebbende Neder landse kringen te Batavia op het feit, dat de z.g. 6 politieke pun ten van de Commissie voor Goede Diensten nadrukkelijk stellen, dat de Nederlandse souvereiniteit bij het Koninkrijk berust en zal blfH ven berusten, totdat zij zal zijn overgedragen aan de Verenigde Staten van Indonesië. Deze zes punten zijn zowel dooi Nederland als door Djokja op ge lijke wijze aanvaard en zijn niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. althans neerkomt op een welover wogen aanmerkelijke verlaging van het broodrantsoen werd het publiek de voorspiegeling ge daan juist nog iets extra's te ont vangen, en wei in de vorm van volop koek, beschuit enz. Dank zij deze voorlichting ver laagde het consumenten-publiek en dit doorgaans te goeder trouw de broodafname niet en eiste aan het eind van Iedere pe riode het volle pond brood van de bakker. De gang van zaken op Sumatra bevredigend. Situatie Oost-Java zorgelijk. Sedert de inwerkingtreding van het bestand op I Februari is in derdaad het aantal inbreuken op de bepalingen van het bestand verminderd, aldus heeft de Lt.-Ge neraal S. H. Spoor in een inter view met Aneta medegedeeld. Hij zei echter, dat 'nochtans dagelijks gevallen van kidnapping, vernielingen en beschietingen van convooien worden gerapporteerd. De indruk bestaat, dat men in Djocja ernstig tracht de bepalin gen van het bestand behoorlijk uit te voeren, aldus Generaal Spoor. Een aantal ondercommandanten en opererende benden stoort zich echter niet aan de bevelen. De algemene situatie in vogel vlucht doornemend zeide Generaal Spoor, dat hjj de gang van zaken op Sumatra bevredigend achtte, marcatielrjn" noemden zij. deze afscheiding. Er waren verder veel te weinig stoelen op het achterdek, zodat de jongens, óf maar wat moesten hangen öf op hun bed gingen liggen. Legerautoriteiten, een tip voor een volgende keer. Ook Generaal Kruis bracht een bezoek aan boord. Van de debarkatie en de aan komst ln Zeeland hoop ik U mor gen een verslag te geven. o terwijl ook in Midden-Java geen reden tot klagen bestaat, al ko men daar, zoals overal, nog In cidenten voor. De evacuatie In West-Java, die 7 Februari had moeten zijn bi eindlgd duurt nog voort, doordat de meldingen ln verschillende plaatsen niet tijdig geschiedden. Intussen zijn reeds ongeveer 11000 man uit Wést-Java afgevoerd, hoofdzakelijk naar de haven van Rembang aan de Noordkust. De situatie ln Oost-Java noem de Generaal Spoor zorgelijk. Het eerste contact voor de besprekin gen baarde moeilijkheden, waar door de evacuatie van republikein se militairen ln dit deel van Java belangrijk vertraagd werd. De laatste dagen zijn ook ln Oost- Java echter verbeteringen te be speuren. De evacuatie betreft hier niet alleen T.N.I.L., doch ook veel ben den. De republikeinse legerleiding moet een verklaring afgeven, waarin duidelijk gemaakt wordt, dat aan de Voorwaarden der eva cuatie ls voldaan. Op Sumatra zijn reeds dergelijke verklaringen ontvangen. Op Madoera en ter Sumatra's Oostkust bestaan reeds veillgheldsbataljons, terwijl deze in West-Java en ln het Palem- bangse gevormd worden. Ook ln andere daerahs, zoals ln West- Borneo, zullen veillgheldsbatal jons worden opgericht. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft giste ren een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting" van Economische Zaken. In de avondvergadering kwam de Marinebegroting aan de orde. o Vrees voor vernietiging. Frankrijk zal kool, uien en wortelen uit Nederland betrek ken. Dat was een goede tijding. De moeilijkheid is echter, dat Frankrijk in hoofdzaak witte kool voor zuurkool verlangt, ter wijl de Nederlandse tuinders lie ver de gele kool leveren, waar van naar schatting een hoeveel heid van 10 millióen kg. voorra dig is. Gevreesd wordt, dat men tot vernietiging op grote schaal moet overgaan. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Aanvankelijk weinig wind met opklaringen, doch hier en daar nevel of mist. Later weer toe nemende wind uit Zuidelijke rich tingen. In dé loop van de dag toenemende bewolking met later enige regen. Weinig verande ring.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1