Het Heilige Land drie-frontentoneel Onderhandelingen in Indië. Meting „Handhaving Rijkseenheid Onze terugkerende soldaten. Palestijnse Commissie acht internationaal leger noodzakelijk. Deens stoomschip vergaan voor Noord-Hollandse kust. Toegang tot troon gebarricadeerd rt2G< P.v.d.A. houdt de teugels. Het nieuwe koninkrijk der Nederlanden. Ernstig auto-ongeluk in België. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274286. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 868 Abonnementsprijs $.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 10 FEBR. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDE.HA Directeur: JAOQ. DE SRÖT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.05 u., onder ft.44 u. Maan op 9.09 u., onder 19.05 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 11 Februari: 2.56 u. 1.92 m., 15.22 u. 1.99 m. r\ op 30 October van het vo- rige jaar is te Utrecht een „Demobilisatie-studiedag van de Nationale Federatie voor de geestelijke Volksgezondheid" gehouden. Niet minder dan elf sprekers de zaak werd dus wel zeer grondig aangepakt hebben daar een inleiding gehouden en de verschillende vraagstukken, die bij demobilisatie van onze Indische soldaten aan de orde komen, van alle kanten belicht. De gehouden referaten zijn ir druk verschenen. Het is een om vangrijk boekdeel geworden en het is dus niet mogelijk van het daar gesprokene ook maar een kort overzicht te geven. Wij volstaan daarom met en kele aanhalingen. Het is niet gemakkelijk een keuze te doen. De Hoofdvlootpredikant Ka pitein ter Zee, Ds H. J. SUlevis Smitt, sprak over: de mentali teit van de oorlogsvrijwilligers. Wat hij zeide sloeg wel zeer speciaal op Marine en Mari niers, maar geldt, naar uit de referaten blijkt, toch ook ln niet mindere mate van de vrijwilligers bij andere korpsen. Na o.m. gewezen te hebben op de verandering, die zich bij onze soldaten in meer dan één opzicht heeft voltrokken, ver volgde hij: „Voor niets moeten we bij hun terugkeer meer oppassen, dan dat we deze mensen zouden zien als een probleem. De terugkerende oorlogsvrij williger stelt ons niet voor een probleem, maar voor een taak. Wij mensen zijn weergaloos handig om een taak om te tove ren in een moeilijk probleem en wij hebben een duivelse sluw heid om een morele opdracht te maken tot een intellectuele puzzle. We hebben een taak. We moeten ze helpen aan werk en aan huizen. Een Hollander vraagt niet voel. Hij vraagt: eten, een huis en werk, en ik wilde dat ze ook vroegen om eerr beetje meer religie. Geef de O.V.W. er werk en een huis en hij zorgt zelf voor de rest Als er een probleem is bij hun terugkeer, dan zit dat probleem hier. W ij zijn het probleem. Ten aanzien van ons rijst de vraag of wij willen doen wat we kunnen en wat wij moeten. De Hollander heeft veel ge breken, maar met trots kan ik toch dit zeggenik heb veel na tionaliteiten onder de wapenen gezien, de Britten heb ik daarbij altijd het hoogst geacht maar wat ik zag van deze Hollandse compagnie in het Banjoewangisehe, gaf mij de overtuiging: nergens ter wereld zag ik ooit soldaten van een hoger en beter moreel en mo raal. Deze mannen hebben een vrij, een gevaarlijk en nuttig leven geleefd, waarbij de hoogste eisen werden gesteld aan uit- houdings- en aanpassingsver mogen en ze hebben die toets doorstaan. Holland zal rijker worden met deze mannen. Ze zullen de horizon verrui men, hun dorpsgenoten leren boven de polderdijken uit te zien en een frisse geest doen waaien door de stad. Nu rijst alleen de vraag: hoe zal Holland ze ontvangen? Ik zou me schamen als Hol land ze niet ontving met dank en trots, en als die dank dan niet werd omgezet in de daad, waardoor hun gelegenheid ge geven wordt tot wonen en werken. En nogmaals, voor de rest zorgen ze dan wel zelf. Zelden heb ik geleefd onder zulke gezonde, prettige, vrien delijke kerels als deze Neder landse vrijwilligers, die een groot werk, in grote stijl maar tegelijk in alle eenvoud en zon der zelf te willen opvallen, heb ben gedaan. Zij behoren tot het beste en meest nuttige mensenmaeriaal, dat ons vaderland, ja, dat de wereld heeft". De eerste ooievaars zijn in de Elzas aangekomen, zes weken vroeger dan gewoonlijk. Men con cludeert hieruit, dat de winter dit jaar kort zal zijn. DE ARABIEREN ZITTEN NIET STIL De spanning rondom het Heilige Land, die de laatste weken iets minder scheen te worden, v ordt weer heftiger. Volgens Associated Press zouden Arabische militaire leiders de 15e Februari als dag hebben vastgesteld om in geconcentreéerde aanvallen te trachten de Joden voor goed het zwijgen op te leggen. United Press meldde, dat men tijdens de bijeenkomst van de landen der Arabische Liga een voorbereiding zal treffen voor een bliksemsnelle invasie in het Joodse gebied. Ook uit Lake Succes wordt vernomen, dat de commissie der V.N. voor Palestina van oordeel is, dat de Arabieren pogen met geweld het plan der V.N. voor de verdeling van Palestina te wijzigen. Men wil de Veiligheidsraad verzoeken handelend op te treden, daar het hier een bedreiging van de vrede betreft. In deze verklaring zou de nadruk gelegd worden op de nood- zekelijkheid van een internationale strijdmacht, indien het plan van de algemene vergadering voor de verdeling van Palestina in een Joodse en een Arabische staat uitvoerbaar wil z|jn. Naar een Republikeins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden ter ore was gekomen, overwoog de Amerikaanse regering een militaire macht van veertigduizend man naar Palestina te zenden ter handhaving van de orde. PALESTIJNSE ARABIEREN ZULLEN OOK TEGEN HEN DE STRIJD AANBINDEN. In oen nota aan Trygve Lie verklaart het Hoge Arabische Comité echter, dat de Palestijn se Arabieren de strijd zouden aanbinden tegen elke internatio nale strijdmacht, die naar Pale stina zou worden gezonden. De Arabieren hebben hun poli tieke geschillen laten rusten of tot later datum bewaard, „om de weg te bereiden voor militaire actie ln Palestina met het oog op de nabijheid van de datum ■van het terugtrekken der Britse troepen", aldus verklaarde een Arabier, die in nauw contact staat met de besprekingen van de Raad der Arabische Liga te Cairo. Naar aanleiding van een be richt uit Jeruzalem, dat de Ara bieren Zondag a.s. een offensief zullen inzetten, verklaarde hij verder, dat, hoewel hij niet wist, dat er een datum was vastge steld, er zeker iets gaat ge beuren. De pas benoemde bevelhebber van het „Arabische leger, dat de bevrijding van Palestina voor bereidt", de Iraakse Generaal Is mail Safwat Pasja, is gister avond uit Damascus te Cairo aangekomen voor het bijwonen van de te houden bijeenkomst van de politieke commissie van de Arabische Liga. Hij bracht met zich mee een rapport over de vorderingen van de militaire operaties sedert het aannemen van het verdeelplan door de V.N. Men meent te weten, dat in dit rapport wordt voorgesteld een „tweede front" in het Zuiden de Sinai-woestyn te openen, ten einde de Haganah, het Jood se verdedigingsleger te dwingen haar strijdkrachten in Palestina in tweeën te verdelen. De beide andere fronten be treffen, naar men zegt, het ge bied van Jeruzalem en Z.-Pale- stina. De Moefti, die zich ook bezighoudt met dé vorming van een voorlopige Arabische rege ring voor Palestina, zal den com mandant van het gebied van Je ruzalem aanwijzen. Men vermoedt dat deze taak opgedragen zal worden aan Abd El Kader Hoes- seini. Het Zuid-Palestijnse front zou onder bevel komen van een Egyptenaar. Zijn troepen zullen bestaan uit Egyptische vrijwilli gers, een aantal Libyers en stam- menleden uit Sinai. Ere-promotie Mevrouw Roosevelt. De ambassadeur van de Ver enigde Staten heeft aan de Rijks universiteit te Utrecht laten we ten, dat mevr. Roosevelt, die 12 April in Londen zal zijn voor de onthulling van het standbeeld van wijlen president Roosevelt, op 15 en 16 April naar Utrecht zal ko men, ten einde het haar'door de senaat van de Utrechtse universi teit verleende ere-doctoraat in de rechten in ontvangst te nemen. Wie als promotor zal optreden is nog niet bekend, aangezien de senaat hierover nog geen beslis sing heeft genomen. Jhr Mr A. F. C. de Casembroot naar de „Van Oldenbarneveldt". Naar wij vernemen, zal Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin in onze pro vincie, aan boord van de „Van Oldenbarneveldt" de repatriëren de militairen begroeten. Langs de Noordgrens zijn thans 1000 Arabische vrijwilligers uit Irak gelegerd, die wachten op in structies om het corps van 2500 vrijwilligers, dat zich reeds ver scheidene weken in Palestina be vindt, te gaan versterken. Onder hen bevindt zich een honderdtal vrouwelijke Mohammedanen, die dienst doen als verpleegsters en administratief personeel. Voor de eerste phase van de actie hebben, naar United Press meldt, de militaire leiders Pale- stina verdeeld in drie hoofdfron ten, ten einde een coördinatie der operaties mogelijk te maken, het-1 geen geschieden zal volgens een bepaald plan in plaats van de j plaatselijke en onafhankelijke ac ties, die tot nu toe gevoerd werden. Kawakjl, die leiding zal krijgen over een „front", omvattend Noord-Palestlna langs de kust gebieden van Haifa, Jaffa en Tel- Aviv, beivndt zich op het ogen blik te Beiroet, waar hij de de tails van zijn plan de campagne uitwerkt. Opvarenden ontsprongen de dans. DE EVACUATIE VAN REPUBLIKEINSE TROEPEN uit West-Java is thans in volle gang. Bij de meldingspost Soekane- gara, 7 K.M. van Soekaboemi, worden geweren en munitie In genomen. Bij het overschrijden van de demarcatielijn ontvangen zij deze stukken terug. 5 UUR STRIJD MET STORMACHTIGE ZEE. Gisteren is het 1420 brt. nie tende, met kolen geladen, Deense stoomschip „Lotte Skou", dat op Weg was van Danzig naar Gent, om half zes 's avonds voor de Noord-Hollandse kust, ter hoogte van Castrieum, na een ruim vijf uur lange strijd met een storm achtige zee, gezonken. De kapi tein en een achttienkoppige be manning werden in veiligheid ge steld. Een noodsein. Om 2 uur ontving Schevenin- gen-radlo een noodsein van de „Lotte Skou". Het schip was op lager wal geraakt en had de an kers uit moeten werpen, teneinde niet verder naar de kust af te drijven. Tweemaal sloeg het ech ter van zijn ankers los. I Direct koos de „Neeltje Jaco- ba", de motorredingboot van de N.Z.H.R.M. uit IJmulden, zee. i Toen men arriveerde, sloegen hoge zeeën over het schip heen. De kapitein en acht leden van de bemanning weigerden echter van boord te gaan, omdat zij ver- i wachtten, dat hulp van een sleep boot de „Lotte Skou" voor een algehele stranding zou kunnen behoeden. Nadat de overige tien leden van de bemanning aan boord van de „Neeltje Jacoba" waren gegaan, bleef de redding boot echter ln de buurt om even tueel nadere hulp te verlenen. Het schip sloeg lek. i Inmiddels was de sleepboot „Noord-Holland" van de Fa Wijs muller, onderweg. Het geteister de schip dreef echter steeds meer naar de kust en hoge zeeën had den de luiken van het voorlogies reeds ingeslagen. Plotseling kreeg de „Lotte Laatste besprekingen op de „Renville". Voortaan afwisselend Batavia-Djogja. Gisteren werd om ongeveer zeventien uur Ja va tijd met klein ceremonieel de laatste vergadering der delegaties aan boord van de Renville gehouden. Kapitein Tyree, Abdoeikadir, Moft. Roem en de lieer Herremans voerden hierbij het woord. Omtrent het zakelijk gedeelte hiervan kan gemeld worden, dat beide delegaties het besluit om afwis selend drie weken te Batavia en Djocja te vergaderen aannamen. HET GAAT SPANNEN IN ZUID -KOREA. De Nederlandse delegatie heeft toegezegd de republiek hulp te verlenen wat betreft hét vervoer naar Djogja door de lucht. Het locaal transport en de radiover bindingen tussen Batavia en Djogja. Voorts zullen vier sub- comité's worden ingesteld, welke resp. het politieke, militaire, eco- nomisch-financiële en sociaal en Communistische partij tracht onlusten te verwekken. De politie van Zuid-Korea heeft j administratieve onderdeel der on- het Amerikaanse militaire bestuur medegedeeld, dat de Communisti sche partij voorbereidingen zou hebben getroffen om 's nachts ln de hoofdstad van de Amerikaanse zone onlusten te verwekken. Als gevolg hiervan werd de avond klok afgekondigd. De politie heeft opdracht gekregen het vuur te openen op alle voertuigen, die na het invallen der duisternis aan sommaties tot stilstaan geen ge hoor geven. Volgens officiële be richten hebben zich gisteren op verscheidene plaatsen ln Zuld- Korea ongeregeldheden voor gedaan, waarbij demonstranten politieposten aanvielen om wa pens te bemachtigen. In de afge lopen drie dagen zijn 12 politie agenten en 38 betogers bij botsin gen om het leven gekomen. Vol gens officieuze berichten zouden meer dan 1000 arrestaties zijn verricht. In vlugschriften, die door de communisten werden ver spreid, wordt het vertrek van de commissie voor Korea en de be zettingsstrijdkrachten geëist, als mede hogere lonen voor de ar beiders. derhandelingen zullen behandelen. Het betreffende communique zegt: „Het comité voor de pro cedure stelt voor, dat de namen van deze comité's door de Com missie voor Goede Diensten wor den vastgesteld, omdat de par tijen van mening verschilden omtrent de naam van het comité voor militaire zaken. Een z.g.n. Steering-comité zal worden opgericht, bestaande uit de voorzitter of wnd. voorzitter van iedere delegatie en de com missie van drie. De taak van dit comité is in coördinatie de agen da vast te stellen. De algehnene procedure voor de verdere confe renties moet volledig de moge lijkheid openhouden voor infor mele besprekingen van de agen da-punten. Na behandeling in ge noemde subcomité's zal de be slissing over de betreffende pun ten door de gehele conferentie genomen worden. In de redevoeringen van boven genoemde personen werd het ac cent gelegd op de waarde van de Renville voor de onderhandelin gen en werd dank uitgebracht dat 17 Januari „Renville agree ment signed on this deck". De uitvoering van het bestand. Laatste dagen geen mili tairen gesneuveld. Naar Reuter mededeelt, zijn volgens welingelichte Neder landse kringen gedurende de laatste vier dagen geen Neder landse militairen in Indië ge sneuveld en is een opmerkelijke verbetering ingetreden t.a.y. de uitvoering van de wapenstil stand. Meer dan tienduizend bewa pende republikeinen zijn uit de Nederlandse gebieden geëva cueerd en naar republikeins ge bied achter de gedemilitariseer de zones gebracht. Soekarno doet beroep op het volk en de Kizboellahs. Volgens radio Djogja heeft Soekarno een beroep gedaan op het volk en in het bijzonder op de strijdgroepen van de Mas- joemi, de Hizboellah, om de wa penstilstand en de betreffende instructies van het opperbevel snel en ordelijk uit te voeren. Enkele dagen geleden werd door Aneta bericht, dat in Koe- ningan de Hizboeilahs bij de evacuatie moeilijkheden ople verden. o Skou" een stoot en bleek in de wand van de machinekamer een lek te zijn ontstaan, zodat de vuren doofden. Langzaam begon het schip te zinken, zodat de andere 9 opva renden ook van boord kwamen. De meeste hunner gelukte het behouden in het midscheeps op gestelde springnet van de langs zij gekomen „Neeltje Jacoba" te belanden. Een opvarende mistte echter, kwam tussen schip en red dingboot ln zee terecht en beleef de enkele hachelijke ogenblikken. Voordat de hoge zeeën de belde boten weer tegen elkaar hadden gedreven was hij echter al aan boord gehesen. Om half 7 waren zij ln IJmul den. Waarschijnlijk zullen zij per eerste gelegenheid naar Denemar ken terugkeren. De kapitein van le sleepboot „Noord-Holland", cBe de „Lotte Skou" bereikte, toen het schip reeds als verloren moest worden beschouwd, keerde onver- richterzake op zijn basis terug. Het stoomschip behoort toe aan de Rederjj Laurltsen te Kopen hagen, dezelfde maatschappij, aan wie het stoomschip „Lilian" behoort, dat vorige winter b(J Den Helder strandde. De „Kleine Assemblee" van de I aan kapitein Tyree en zijn be- V.N. zal 24 Februari te Lake Sue- manning voor hun medewerking. ces hijeen komen ter behandeling van een rapport van de commis sie der V.N. voor Korea over „Gebrek aan medewerking van Sowjet-Russische zijde". De Amerikaanse delegatie der commissie van drie had tevoren aan kapitein Tyree een plaquette voor bevestiging op het dek aan geboden, waarop vermeld staat, EEN „VADER" VOOR ZIJN KLAS. Een veertienjarige jongen in het Engelse plaatsje Put ney speelde de „vader" voor zijn klassegenoten in die zin, dat hij, als zijn vriendjes en vriendinnetjes wilden spijbelen, het bekende briefje schreef: „Mfln zoon (dochter) kan niet op school komen". Hij had voor dit doel spe ciaal papier en enveloppen ge kocht, maar zal nu voor de kinderrechter moeten verschij nen, die samen met een psy choloog zal uitzoeken, welke kronkel in de domme hersen tjes voor een dergelijk mens lievend gedrag verantwoorde lijk Is. ii Het Comité „Handhaving Rijkseenheid" heeft Zaterdag te Utrecht een grote meting gehouden ter bespreking van de Indische kwestie. Prof. Gerrltson, de eerste spreker, hekelde op scherpe wijze de regerlngspolltiek. Het werd doodstil ln de grote zaal, toen Prof. Gerretson vast stelde, dat de onschendbaarheid des Konlngs en Zijn gebondenheid om de aanwijzingen van Zijn mi nisters te volgen, hun natuurlijke grenzen hebben in de gebonden heid aan de eed bij de troons bestijging afgelegd. Die eed ver- na ernstige overweging, dat naar zijn oordeel het bedrijf der Re gering onder het oud-vaderland se recht als voortgezet crimes majestatis met de dood bestraft zou zijn en onder het geldende recht, spr. laat staan met opzet of anderszins, door schending der ambtseed de ondergang van de plicht Hem tot grondgebied van Staat ten gevolge heeft, de Staat, waarvan Hem de sou- verelnttelt is opgedragen, met heel Zijn vermogen te bewaren. Het zou strijdig zijn met die eed de souverelnlteit over het Indisch gebiedsdeel, zelfs op advie Naar aanleiding van deze rede, werd o.m. de vraag gedaan: Hoe kunnen we er zeker van zijn, dat deze redevoering tot He-" Maiecteit doordringt? Is het ministerie, jte Tilb"-; -uselijk met een depu- Koning bezit Immers het vermo gen dit advies te verwerj n. Voor zich zelf en zonder rngge- "raak sprekend, verklaarde spr. .„.ie' naar het Kon. Paleis op te marcheren om dit geschrift de K ntngin persoonlijk aan te bieden Op deze, door de hele vergade ring met Instemmend applaus ondersteunde vraag, moest Prof. Gerbrandy helaas een teleurstel lend antwoord geven. Do toegang tot de troon is ge barricadeerd! Nog zeer onlangs hebben de heren Weiter en Ger brandy het verzoek gedaan H. M. persoonlijk een toelichting te geven inzake het Indië-probleem. Dit verzoek is door de raads lieden van H. M. afgewezen! De gevoelens van de vergade ring werden vastgelegd ln een telegram, waarin de ernstige ver ontwaardiging werd uitgesproken over het feit, dat het kabtnet- Beel zijn steeds sneller opeenvol gende misslagen inzake de Indië- politlek heeft vermeerderd met een nieuwe staatsrechtelijke mis slag door met een voor het bui tenland bestemde en naar Inhoud onwaarachtige radlo-redevoering, waarvoor dit kabinet de uit sluitende verantwoordelijkheid draagt, het koningschap, dat in Nederland door zijn toezicht was en is het geweten der partrjrege- ringen ter verzekering van een democratisch bewind, te halen uit de sfeer van een boven de par tijen staande veilige toevluchts- haven voor minderheden en voor alle groepen, die zioh in hun grondwettelijke rechten en vrij heden bedreigd voelen. Voorts wordt in dit telegram een leder, die van gemelde radio rede heeft kennis genomen, aan geraden zich verre te houden van de praktijken van het kabinet- Beel en diens supporters in deze zaak en de persoon des Konlngs te blijven zien ln het licht van haar staan boven de politieke partijen. Staande bracht de vergadering een langdurige ovatie aan prof. leven geschonken aan een drie- Een zeer krachtige aardbeving werd gisternamiddag door de seismograaf te West-Bromwich geregistreerd, waarschijnlijk met epicentrum ln het nabije Oosten, tussen Griekenland en Turkije. Meer dan de helft van het voed sel, dat nodig is voor de eerste zes maanden van het program van het internationale noodfonds voor kinderen, is afgeleverd of was per eind Januari onderweg, aldus deelt het fonds mede. On geveer 3millloen kinderen in twaalf Europese landen ontvan gen hierdoor aanvullend voedsel. Volgens 'n f unctionnarls Is er nog veel meer nodig om de 30 mtlll- oen kinderen, die voedsel behoe ven, te helpen. Een advocaat uit Bombay, Dji- rajhl Sjoelabhai Desal, is benoemd tot gezant van India ln Zwitser land. De Zwitserse gezant te Lon den, Paul Ruegger, is benoemd tot president van het internatio nale comité van het Rode Kruis. Hij zal voor het bekleden van deze functie de diplomatieke dienst verlaten. Pablo Azcarate, die eens favo riet was voor de post van gou verneur van Triest, is benoemd tot plaatsvervangend secretaris generaal van de commissie voor Palestina der V.N. Het blad „Münchener Merkur" meldt, dat de ruiten van feen Joods restaurant te München gis teravond werden Ingegooid. Dit is de laatste van een serie anti- semletlsche ongeregeldheden ln de stad. Een door Joden geplaatst bord werd verwijderd. Acht mijnwerkers werden gis teren ingesloten tengevolge van een explosie in de mijn „Suns hine" nabij Fort Smith in Arkan sas. Vijf van hen zijn bevrijd. Naar de drie anderen, die ver moedelijk bij de explosie zijn om gekomen, wordt nog gezocht. De veertigjarige mevrouw Mar garet Walker te Syracuse, ln de Amerikaanse staat New-York, heeft voor de tweede maal het FRANS-SPAANSE GRENS WEER OPEN De Frans-Spaanse grens is van daag heropend voor het reizigers verkeer, de telegrafische-, telefo nische- en postverbinding. De normale toestand voor het goederenvervoer zal op 1 Maart worden hersteld. De twee rege ringen zullen terstond onderhan delingen beginnen voor het af sluiten van een handelsaccoord. DE DICHTER JAN PRINS OVERLEDEN. Gisteravond is in het Diacones- senhuis te Naarden, op 72-jarige leeftijd, overleden, de dichter Jan Prins (Pseudoniem van Chr. L. Schepp). De heer Schepp werd op 5 Februari 1876 te Rotterdam ge boren en ging in 1892 naar het Koninklijk Instituut van de Ma rine. In 1896 werd hij zee-officier tot 1924, toen hj afgekeurd we gens lichaamsgebreken als kapi tein-luitenant ter zee gepension- neerd werd. In 1911 kwam zijn eerste bundel gedichten „Toch ten" uit. Vele dichtwerken heeft hij het licht doen zien; het bekendste werd wel, dat over zijn geboorte stad Rotterdam na het bombar dement in Mei 1940. Door Dr P. C. Boutens werd Prins ingewijd in de schoonheid van het Grieks. De laatste jaren werkte hij mede aan een nieuwe Shakespeare- vertallng, waarvan hij o.m. „Measure for Measure" vol tooide. Niet zonder protest van Ka tholieke zijde heeft onlangs prof. Schermerhorn betoogd, dat de K.V.P. door de P.v.d.A. werd meegesleurd. Thans heeft de voorzitter van de socialistische Kamerfractie, in andere bewoordingen, zo on geveer hetzelfde gezegd. Door de motie-RommeVan der Goes van Naters, zo ver klaarde hij in een te Amster dam gehouden rede, hebben wij onze regeringspartners onher roepelijk aan de Linggadjati- politiek gebonden. En hij vervolgde „Toen de politionele actie het Indonesische probleem voor het forum van de Veiligheidsraad bracht, trad het kabinet in een crisisperiode. De katholieke fractieleider Romme meende, dat Nederland zien uit de Ver enigde Naties moest terugtrek ken indien de Malinogebieden niet als partij zouden worden beschouwd en in de Veiligheids raad gehoord zouden worden. Doch weer wonnen de socialis ten, die reeds honderd jaar in ternationaal denken, het pleit en zij zullen de teugels niet meer uit handen geven.*' Dat is dus zakelijk hetzelfde. De Kath. Volkspartij mag meehelpen het rode Kabinets- karretje te trekken. Maar de Partij v. d. Arbeid houdt de teugels. En de zweep. Prins Bernhard zal militairen op zee begroeten. Uit 's-Gravenhage bericht men ons, dat Z. K. H. Prins Bernhard, lm afwijking van zijn voornemen om te IJmulden aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt^ te embarqueren, zich reeds in volle zee aan boord zal hegeven, Moeilijkheden uitgesteld, niet opgelost. In een beschouwing over „het nieuwe Nederlandse koninkrijk" zegt de Times, dat de structuur hiervan, door Konin Wilhelmi- na ln 1942 ln het vooruitzioht ge steld, thans vorm begint te krij gen. Na ln het kort gewezen te heb- Gerretson en prof. Gerbrandy. Aan de bestuurstafel, waarboven grote spandoeken met de leuzen van Rijkseenheid waren opgehan gen, merkten wq voorts op oud minister Weiter en andere leiders der buitenparlementaire oppositie, alsmede de Kamerleden Tilanus, de Wilde en Zandt. ling, een feit, dat ln de Ameri kaanse geschiedenis nog niet was voorgekomen. Mevr. Walker heeft thans negen kinderen. De Amerikaanse minister van Marine, John Sullivan, heeft me degedeeld, dat de Amerikaanse marine van plan is een nieuw vliegtuigmoederschip van 60.000 tot 80.000 ton te bouwen, alsmede 8 andere proefschepen en hyper- snelle duikboten. Vijftien personen omgekomen. Zondagavond is de autobus, die de verbinding onderhoudt tussen Visé en Weerst tegen een boom gereden. De autobus, die een 50- tal reizigers vervoerde, geraakte in brand en ondanks de onmid dellijk geboden hulp kwamen 15 personen in de vlammen om. Der tig andere reizigers moesten in het ziekenhuis te Luik worden opgenomen. Voor zover bekend, bevinden zich onder de slachtoffers geen Nederlanders. Ooggetuigen verklaarden, dat de bus in volle vaart tegen een boom reed en onmiddellijk (laar- op in lichterlaaie stond. De inzit tenden, voor zover zij niet het bewustzijn verloren hadden, trachtten de ruiten van de bus te breken om aan de vlammen te ontsnappen. Daar de weg droog was, acht men het niet waarschijnlijk, dat de bus is geslipt. Men neemt aan, dat een breuk in de stuurinrich ting de oorzaak van het onge luk is. ben op de rondetafelconferentie met West-Indlë te Den Haag, wijdt het blad het grootste ge deelte van het artikel aan de vor deringen ln Indonesië tot na de aanvaarding van de voorstellen der commissie voor goede dien sten door beide partijen. Het waarschuwt dat, ofschoon men over de laatste moeilijkheden omtrent de zes additionele punten heen is, deze slechts uitgesteld en niet opgelost zijn. „Bij de toekomstige besprekin gen zullen de republikeinen "zeker teruggrijpen naar de notulen van Kalioerang, waarbij hun eisen moeilijk te verenigen zullen zqn met de Nederlandse Ideeën om trent de internationale positie van de Verenigde Staten van Indone sië en de Nederlands-Indonesische Unie. AI erkent men de mogelijkheid van wrijving en misverstand, nochtans schijnt er geen reden .te bestaan om niet zonder onnodig uitstel de nieuwe staatkundige verhoudingen te verwezenlijken", aldus besluit het blad. Consumentencredigt. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 9 Februari de waardebonnen no. li, 14 en 15 zijn geldig verklaard. DE BILT ZEGT: Regen. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Toenemende bewolking met la ter op de dag op de meeste plaat sen enige regen. Naar Zuid-West of Zuid draaiende, matige, aan de kust tijdelijk tot krachtig toe nemende wind. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1