Invasie van systemen en mensen. Het Zeeuwse landschap vraagt herstel THERMOGENE Dit jaar weer koppen en schotels. Bewoners van Oost-Pruisen voor de keuze: repatriëren of Sovjetburger worden. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PIJNSTILLENDE WATTEN De „verworpenen" Geen verlaging broodrantsoen. Nationaal Steunfonds financierde verzet met 86 millioen gulden. De „Tante Betje" actie. Een andere iextiel- politiek mogelijk? Tot dusverre waren er nog vrywel geen berichten tot Duitsland doorgedrongen omtrent de loop, die de gebeurtenissen in het door de Sowjet-Unie bezette gedeelte van Oost-Pruisen hebben genomen. Men kan zeggen, dat Koningsbergen en z^jn omgeving het minst besproken deel vormen van die Duitse gebieden, die by de afloop van de oorlog in Geallieerd beheer overgingen. In de laatste weken zijn evenwel aanzienlijke transporten van Duitsers uit Kaliningrad de nieuwe naam voor Koningsbergen „heim ins Reich" ge gaan en mededelingen dezer Duitsers vatten wij samen in het volgende. Sterke Russische invloed. Anders dan de Polen in het door hen geadministreerde gebied heb ben de Russen de Duitse bevol king, die niet aan de massale vlucht In de oorlogsdagen had deelgenomen, niet terstond laten evacueren. In Koningsbergen en omgeving waren na de oorlog nog 120.000 Duitsers. Zij hebben tot Maart 1947 in het onzekere ver keerd over hun toekomst, doch werden daarna voor de keuze ge steld naar Duitsland te gaan of wel de Russische nationaliteit aan te nemen. Volgens de mededelin gen van geëvacueerden bestond er voor een verder verblijf In het Sowjetgebled weinig animo en zo moeten er aan het einde van het jaar nog slechts 15.000 tot 25.000 Duitsers ln dit gebied gevestigd zijn gebleven. De Russen hebben na de bezet ting der stad Duitse burgemees ters aangesteld, die onder het mi litaire bestuur werkten. In de loop van 1946 werd evenwel het mili taire bestuur door een burgerlijk Sowjetbestuur vervangen. Reeds toen was er een aanzienlijke Rus sische bevolking gevestigd, die in het algemeen ln dezelfde armoe dige omstandigheden leefde als de Duitsers. Aan het Kurische Haf zijn veel vissers uit Astrakan neergestreken. Maandloon voor een pond boter. In de eerste maanden ontving de bevolking dagelijks 200 gram brood. Rantsoenkaarten en geld bestonden nog niet. Later is een productenkaart Ingevoerd, die ge leidelijk uitgroeide tot een rant soeneringssysteem, waarbij de ar beidende bevolking een goed rant soen kreeg. De niet tot arbeid ge- schlkten waren aangewezen op de vrije markt, waar aanvankelijk met ruilgoederen en na de invoé- rlng van de roebel met roebels moest worden betaald. Een pond boter deed toen b.v. 160 roebel, ongeveer het maandloon van een landarbeider. Daarentegen waren koffie en thee in verhouding goed koop. De Duitsers hebben hun eigen winkels gekregen, die on regelmatiger bediend werden dan de Russische. Het grondbezit is in staatsbedrijven, de sowchoson, sa mengevat en de meeste achterge bleven Duitsers vinden hier arbeid als handwerker of landarbeider. De Duitse artsen mogen geen eigen practijk houden, doch wer ken in de Russische ziekenhuizen, die ook voor Duitse patiënten open staan. Zij werken daar onder be trekkelijk gunstige verhoudingen, doch het ontbreekt vaak aan me dicamenten. De Duitsers, die nog i niet uitblijven. Het hangen in een behoorlijke behuizing hadden, hebben deze in de meeste gevallen moeten afstaan voor de Russische beambten. Vele hebben de gele genheid gekregen om als bediende ln het eigen huis te blijven. De persoonlijke verhouding tussen Russen en Duitsers is daarbij vaak goed. Voor vele Duitse weeskinde ren, die in tehuizen waren onder gebracht, hebben de Russische autoriteiten zeer goed gezorgd. Dit neemt niet weg, dat toen en kele weken geleden grote trans porten dezer kinderen naar Ber lijn werden gebracht een niet te veronachtzamen gedeelte aan T.B.C. bleek te lijden. Van een Duits cultureel leven is vrijwel geen sprake meer en het beperkt zich tot enkele voor stellingen en voordrachten in een Duitse club te Kaliningrad. De postverbinding met Duitsland is nog zeer gebrekkig. Duitse kran ten worden niet meer gedrukt en het enige wat er van tijd tot tijd te lezen valt is een exemplaar van de Taeglicht Rundschau, het Ber lijnse blad der Sowjetbezetting, of van Neues Deutschland, het par tijblad der socialistische eenheids partij. In. 1946 heeft de raidio nog enkele maanden regelmatig Duit se uitzendingen verzorgd, doch dit is einde 1946 opgehouden. Het reizen is nog uiterst bezwaarlijk en Duitsers moeten er bovendien een bijzondere vergunning voor hebben. Het kerkelyk leven Het Duitse leven concentreert zich in deze jaren eigenlijk uit sluitend nog om de kerken. Zowel de katholieke als de protestantse geestelijken kunnen zonder gehin derd te worden diensten verzor gen. Gemeld wordt, dat deze dien sten vaak door Russische families bezocht worden en dat Duitse geestelijken vaak Russische fami lies dopen. Levensmiddelenkaarten werden aan de geestelijken niet uitgereikt, tenzij zij nog een ander beroep uitoefenen. Ook het Protestantse en het Katholieke ziekenhuis in Konings bergen werken ongehinderd. De patiënten bestaan uit Russen en Duitsers en in het laatste zijn Kloosterzusters werkzaam. Op de enkele Duitse scholen, die buiten Koningsbergen op het platteland nog bestaan, mag geen gods dienstonderwijs meer gegeven worden. Natuur moet beschermd worden. Als gevolg van oorlog en bezetting heeft Zeeland veel van zijn natuurschoon verloren. Niet alleen Walcheren, wellicht het fraai ste cultuurlandschap, maar ook Schouwen-Duiveland, W.-Zeeuwsch- Vlaanderen en Tholen hebben ernstig geleden. In 1947 scheeft langzamerhand Volgens officiële cijfers ls de bevolking van Japan in 1947 met 1.500.000 zielen toegenomen. Ja panse statistici verklaren, dat in dien de huidige stijging van het geboortecijfer aanhoudt, de bevol king van Japan ln 1948 80 mil- ïioen zielen zal tellen. het herstel in een stadium te ko men, waarin meer aandacht kon worden besteed aan de belangen van landschapszorg en natuurbe scherming. De Stichting ,,Het Zeeuwse Landschap" hoeft voorlopig nog niet te klagen over een gering ar beidsveld. Dit geldt niet alleen t.a.v. be- schermin^sobjecten, zo lezen wij in het verslag over 1947 van de werkzaamheden der Stichting, maar er is ook een taak met be trekking tot het bundelen van krachten, zodat de leden van b.v. de Nederl. Natuurhistorisch Ver eniging en de Nederl. Jeugdbond voor Natuurstudie zich tot de Stichting gaan wenden met hun wensen omtrent bepaalde objec ten. Zo kan uitwisseling van ken nis op natuurbeschermingsgebeid de mogelijkheden zeer vergroten. Wat betreft de bescherming van ongerepte natuurruimte bevindt Zeeland zich ln een uitzonderlijk gunstige positie. Rondom de Zeeuwse eilanden werken nagenoeg ongebreidelde natuurkrachten, de getijstromen, aan de opbouw van nieuwe gron den. Hier voltrekt zich in weinige decenniën een ontwikkelings proces. Pionierplanten vestigen zich en veroveren de bodem, spoedig 'n mi lieu scheppend voor andere soor ten. Tegelijkertijd kan worden be studeerd ho? de hoger georganl- op d* pijnlijk* pl*k, b*«trtjdt ENZ. doz«n 50 *n 75 ct (Ingez. Med.) Feuilleton. door H. KINGMANS. 7) o— Toen zij de volgende avond die twee weer ontmoetten, heeft hij resoluut „bonjour" gezegd dat behoefde Gebhard niet te verbazen, wan Jochem had on omwonden te kennen gegeven, dat hij met die schepsels niets te maken wou heoben zodat zijn kameraad alleen met de twee meisjes bleef. Geleidelijk heeft één van haar, .Tuul, zich teruggetrokken en toen had de andere Gebhard ste vig in haar greep. Schier avond op avond was Jochem alleen, omdat Gebhard met het meisje op stap was. Hij kan niet zeg gen, niet gewaarschuwd te zijn v.ant dat heeft Jochem hem her haaldelijk gedaan: dat meisje is niet te vertrouwen; je houdt ook niet van haar; je wilt alleen een avontuurtje. En dat avontuurtje kost Geb hard geld ook. Ze hebben niet een gezamenlijke kas. Dat heeft moeder Liesbeth hen afgeraden. Ze verdelen eerlijk hun inko men en ieder moet weten, wat hij er mee doet. Het is goed ge zien van Liesbeth. Zó kan er nooit ongenoegen komen. Wat wél kan? Dat Gebhards geld op raakt het begerige madchen kost te veel en hij Jochem geld ter leen vraagt. Enkele ma len is het reeds gebeurd en Jo chem heeft gezegd- het gaat niet meer, want anders raak ik op zwart zaad. Och, och, denkt Jo chem, wat heeft hij zich aan die meid verslingerd! Het verschil van mening kón het stadje, waar niets meer te verdienen viel, en het heen en weer trekken naar dorpen en boerderijen in de buurt, waar het schoorsteenvegen ook zowat afgelopen was. ging Jochem ge ducht vervelen. Hij wilde ver der. En Gebhara weigerde, hoewel hij zeer goed inzag, dat Jochems verlangen volkomen redelijk was. En nu is dan het conflict er. Jochem heeft verhaald, dat hij verder naar het Westen wil, naar de Hollandse grens, Hij heeft er zelfs over gesproken, Holland in te trekken. Je hoort zoveel van dat land, het moet v,-el de moeite waard zijn, er eens te kijken. In elk geval heb ben de mensen er ook schoor steenvegers nodig. Alles goed en wel, maar Geb hard wil blijven! Omdat mad chen hem niet wil loslaten. En het omgekeerde zal ook wel juist zijn. „Als je beslist verder wil, zul je alleen moeten gaan", zegt Gebhard. ..Meen je het heus?" vraagt Jochem. „Het zal wel moeten, als je hier niet blijven wil", antwoordt Gebhard. Ze zitten in het opkamertje van hun logement, waar zij nu al enkele maanden vertoeven. De logementhouder heeft er geen bezwaar tegen. Hun beta ling noch hun gedrag laten te wensen over. „Je doet verstandig, als je meegaat", pleit Jochem voor de zoveelste maal. „Over enige tijd laat die meid je lopen voor een ander en dan zit je hier." „Als er een ander tussen komt, sla ik hem de hersens in", zegt Gebhard woest. „Welja, om zo'n meid nog een seerde dieren, vooral de vogels zich vestigen, vaak ln grote ne derzettingen. Zijn de gronden geschikt gewor den voor inpoldering, dan lijdt Zeeland weliswaar verlies, maar toch kunnen de krekenlandschap pen binnen de polders ten gevol ge van zoute kwel belangrijk zijn en blijven en door hun merkwaar dlge flora en fauna zullen zij ln hoge mate de aandacht verdienen en trekken. Dit geldt vooral voor de vier krekenlandschappen achter de nieuwe dijken op Walcheren. Hier heeft zich reeds een bijzonder in teressante flora en fauna geves tigd. O.m. is het hier de kleine Ple vier. die de aandacht trekt. Het schorrenaantal zal ln de komende jaren door inpolderingen belangrijk worden ingekrompen Wat overblijft zal met des te meer zorg moeten worden behandeld en als natuurmonument worden be heerd. Vogelreservaat N.-Sloe. In het afgelopen jaar heeft het vogelreservaat Noord-Sloe zich gunstig ontwikkeld. Met de jacht gerechtigden van de Calandpolder en de omliggende schorren ls een regeling getroffen. Er zijn hier enorme concentraties van 1000 1500 eenden in omstreeks 10 soorten gade te slaan. De moge lijkheid wordt overwogen om dit vogelreservaat dit seizoen open te stellen voor één of meer kleine ge zeischappen, die dan o.l.v. de jachtopziener de broedkolonle der Kokmeeuwen kunnen bezoeken. Over het Zwin kan helaas wei nig goeds worden medegedeeld. De resten der door de Duitsers aangebrachte versperringen heb ben op ontstellende wijze schade aangebracht. Dat was ook het ge val aan de duinen op Nederlandse oever. Bovendien dreigt de oor spronkelrjke duinflora te worden verdrongen door kalk- en stikstof minnende onkruiden als brand netels, indirect gevolg van de uit gevoerde werken en de gedeelte lijke opruiming daarvan. Gepoogd wordt in samenwerking met de overheid de schade zo goed moge lijk te herstellen. De Stichting verleende suosldle voor het herstel van de Oranje molen te Vlissingen en de koren molen te Dreischor. Een ter plaatse wonend natuur moordenaar worden ook", merkt Jochem nuchter op Gebhard wordt nijdig; hij be hoeft niet telkens „die of zo'n meid" te zeggen. Zijn madchen is een aardig meisje, die van een gijntje houdt. Natuurlijk worden zij het niet eens. En dan valt het besluit, dat zy uit elkaar zullen gaan Gebhard zal zich als schoorsteen veger in het stadje vestigen, in de hoop, over enkele jaren te kunnen trouwen met het meisje. Hij schijnt het werkelijk te me nen met haar, denkt Jochem, wie het genomen besluit bitter valt. Nu, Jochem weet, waar hij hem later vinden kan, om het geleende geld terug te krijgen. Want ja, hij zal wel begrijpen: nu kan hij dat niet terug geven. Jochem maakt een breed, overi gens geméénd gebaar: desnoods krijgt hij dat geld niet terug. Hij had veel liever, dat Gebhard met hem méétrok. Dat is in de gegeven omstan digheden uitgesloten. Twee dagen later staan ze bij elkaar en drukken eikaars han den. Ze scheiden als goede ka meraden. Er is ook geen ruzie geweest. Als Gebhard dat meisje niet had ontmoet, zouden zij ge tweeën verder gelrokken zijn. „Het beste met je", zegt Geb hard. „Maak je om mij niet be zorgd, ik sla mij er wel door. Je zoekt mij natuurlijk op, als je op je terugreis hier dóór komt. Als je mij het werk dan maar niet afgapt", lacht hij. „Kom aan, we drinken nog een pint bier op ons afscheid." Maar Jochem weigert. Nu blijkt, hoe in de grond gevoelige natuur hij heeft. Met moeite kan hij scheiden van zijn vriend. De stem stokt hem ln de keel waarschuwen, dat onbevoegden De Politierechter hield zitting te Tholen bezig waren met het afgraven der i duintjes ln de voormalige Sophia- J A*s eerste kwam Vrijdag voor polder bij Wissekerke. Hieraan groene tafel L. v. d. B., koop kon een einde worden gemaakt. t man Stavenisse, die boter, vet Aankoop van grote objecten is en mar£arine had verzonden, wei uiterst bezwaarlijk door de verre j 2<*nder bon wilde leveren, van rooskleurige financiële positie i 25 d- der Stichting. I A- G- nachtwaker te Tholen, Ook dit jaar zal ln het belanghad 6 suiker en tabak en slga- der landschaps- en natuurbescher- j re^ten te B. op Zoom gekocht zon- ming contact worden onderhouden met de instanties, die werkzaam zyn op het gebied van landbouw, volkshuisvesting, waterstaat en recreatie. Het dagelijks bestuur bestaat thans uit de heren: Dr B. D. H. Teilegen, wnd. voorz.Mr T. Le- bret, secr., E. Smit, penn, en Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, lid. Reeds enige dagen doen ge- zuchten de ronde, dat het brood rantsoen binnen niet al te lan ge tijd een verlaging zal onder gaan van ongeveer 200 gram per week. Van bevoegde zijde deelde men echter mede, dat deze ge ruchten alle grond missen. Ne derland krijgt n.l. in het kader van de wereld-graandistributie elke maand een vastgesteld kwantum broodgraan toegewe zen, dat vooralsnog geen ver andering zal ondergaan. Voor lopig heeft zich in de afleve ring van dit graan, dat hoofd zakelijk uit Amerika afkomstig is, nog geen stagnatie voorge daan. Wel is het waar, dat de maan den April, Mei en Juni meestal de meest critieke zijn, wegens der bon. f 100 of 40 d. C. M., smid te Poortvliet, stond terecht, omdat hij een varken zon der vergunning slachtte en nog een exemplaar hield zonder ver gunning 2 w. voorw. met proeftijd 2 jaar en f 75 of 15 d. N. G., echtg. van J. K. te Sta venisse had 114 strengen katoen en 44 knotten wol in huis. Omdat het etiket op de wol uit wees, dat een en ander uit België kwam en de man van verd. niet gunstig bekend staat, was de eis f 100 of 20 d. uitspraak f 75 of 15 d. H. Sl„ slager te St. Annaland, was verdacht een aantal valse bonnen voor vlees op het distri butiekantoor te hebben ingeleverd. Hij kon niet begrijpen, hoe er val se bonnen op de vellen kwamen. Daar opzet niet bewezen ls, doch de overtreding wel, was de ultspr. f50 of 10 d. Daarna stonden terecht vader en zoon E. te Tholen, die enige planken medegenomen hadden. Twee getuigen zelden, dat hier een misverstand in het spel ls en diefstal bulten gesloten. Vrijge sproken. De zaak tegen J. R„ werkman te St. Phlllpsland, welke verdacht werd, zich een haas te hebben wil len toeelgenen, werd voor nader onderzoek uitgesteld. A. K„ mosselhandelaar te Tho len zou zich f 1700 hebben toege- elgend van de door hem verkochte de schaarste aan opgeslagen £g<ma van ae uoor broodgraan, die duidelijk voel.- 50 welke ho ln bru~. baar kan worden. Dit behoeft echter nog geen aanleiding te zijn om de brooddistributie drastisch te verlagen. Protest Nederlandse Volksunie. De Nederlandse Volksunie heeft ln een telegram aan de minister president haar misnoegen geuit over het feit, dat „in strijd met de gangbare opvattingen over de waardigheid en onaantastbaarheid van het constitutionele Koning schap, de regering heeft aange drongen op het doen uitspreken van een radiorede, door H. M. de Koningin, die ln flagrante strijd geacht moet worden met de Grondwet". van BI. te Yerseke. Daar verd. van dit geld de reparatie aan zijn motor had betaald en zijn andere schip aan zijn schuldeiser had af gestaan was de uitspraak 6 weken gev. straf. L. M. v. I., landbouwer te St. Annaland had zich twee ijzeren ketlngstrengen toegeëigend, f 40 of 20 d. Toen kwamen op het matje drie jongemannen 2 uit Tholen te we ten C. J. en J. I. N. en J. N. B. uit Poortvliet, die bij P. Q. 11 pak jes sigaretten hadden weggeno men. Daar J. en N. een blanco strafregister hadden was de uit spraak voor belden 2 m. voorw. met proeftijd van 3 j. en onder toezicht stellen en leder f25 of 10 d. B. te Poortvliet kwam er niet zo genadig af, daar hij nog een voorw. straf te goed had. 6 m. waarvan 2 onvoorwaardelijk en 4 m. voorw. met proeftijd 3 j. en on der toezicht stellen. J. N„ werkman te St. Maartens dijk, had ln een overspannen bul de politie beledigd, door hen uit te maken voor grote bandieten en schurken. De rechter hield reke ning met zijn toestand en sprak hem vrij. Mej. P. B. vrouw van J. B. te Oud-Vossemeer, had mej. J. v. d. Z. aldaar toegevoegd, dat zij een dief en oplichtster was en werd wegens belediging veroordeeld tot f 15 of 10 d. C. O., koopman te Poortvliet had het in een dronken bul op 13 Dec. '47 te Poortvliet te kwaad gehad met de politie Fransen en verzet gepleegd. Daar hij ook nog terecht moest staan wegens dron kenschap en straatrumoer, was de ultspr. f 40 of 10 d. K. D„ landbouwer te Tholen had vorig jaar twee oude telefoon palen welke in zijn sloot lagen, meegenomen voor brandhout, f 30 of 15 d. D. S„ P. B. en P. C. B„ mos selschippers te Tholen. hadden zich vorig jaar 28 planken en 12 battingen toegeëigend. Ieder f 30 of 15 d. Bij verstek werd veroordeeld J. O., koopman te Tholen, die we gens belediging f25 of 10 d. kreeg. De waardevolle hulp, die het Nationale Steunfonds (N.S.F.) voor al gedurende de laatste periode van de bezetting aan het Neder landse ondergrondse verzet tegen de Duitse overheersers heeft ver leend, is tot dusverre slechts aan enkele ingewijden bekend. Hoe het er ln slaagde voor de financiering van dit verzet meer dan f 86.000.000.bijeen te brengen, zal deze week door het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie uitvoerig worden toegelicht in zijn orgaan. Het Nationale Steunfonds ls uit verschillende kleinere organisaties onstaan, welke gelden verzamel den voor families van politieman nen uit het Zuiden, die door de oorlog in Engeland waren beland en voor vrouwen en kinderen van officieren en manschappen ter koopvaardij. Om deze inzameling met de min ste risico te doen verlopen, vond de oud-koopvaardij-offlcier van Hall, de ziel van het N.S.F. de volgende oplossing: hij gebruikte als kwitantie voor de leningen bijv. een zllverbon van een gulden, waarvan hij het nummer ln zijn register aantekende. Na de oor log zou de eigenaar op vertoon van die zilverbon zijn geld terug krijgen. Vielen de papieren van van Hall in Duitse handen, dan zouden de Duitsers toch onmoge lijk de houder van die zllverbon met dat ene bepaalde nummer kunnen opsporen! Zeemanspot en Eandrottenfonds. Naast een „Zeemanspot" werd in de zomer van 1943 het z.g. .Landrottenfonds" opgericht. Van Hall en zijn medewerkers besloten geen leningen beneden f 25.000 te aanvaarden. De gehele administratie met alle En hij wil zo gauw mogelijk weg. Hij heeft zelfs ja waar óm eigenlijk? zijn voorgeno men route meegedeeld: naar het Westen. Een paar stadjes als centrum opgenoemd. Over en kele weken zal hij wel in Hes sen zijn. Ziezoo, dat is afgelopen. De gezworen kameraden" gaan elk hun eigen weg. De eerste dagen heeft Jochem bepaald moede loze buien. Maar dan herstelt hij zich, als hij in een voor hem geheel nieuwe omgeving komt, waar volop werk blijkt te zijn. Na een week of vier belandt hij in een logement in Hessen, waar de hospes hem een tip geeft. De Italianen zijn nog niet geweest; misschien komen die niet eens; in elk geval, hij is ze vóór. Nu moet hij eens gaan naar de tapijtfabriek van Le-, grote hoeveelheden echte gelds- marque. Die heeft een paar waardige papleren te verruilen flinke schoorstenen te vegen en tegen Imitaties, dan nog de schoorstenen van voorbereidingen en de uitvoering werd door het Nationaal Steun fonds verricht. Ook werd contact gelegd met de regering te Londen. Op 10 Januari 1944 ondertekende Prof. Gerbrandy een brief, langs geheime weg naar Nederland overgebracht, waarbij de Neder landse regering zich garant stelde voor de terugbetaling van een be drag van f 30.000.000.bestemd voor onderduikers en voor met hulpacties verband houdende doel einden. Met deze garantie kon het Na tionale Steunfonds weer talrijke nieuwe, grote leningen sluiten. De „Tante-Betje"-actie. De spoorwegstaking maakte het noodzakelijk, de gezinnen van de omstreeks 40.000 arbeiders en em- ployé's van de Nederlandse Spoor wegen iedere week te steunen. Een aantal bankiers ln Amster dam legde in één vergadering ter stond 3'/i millioen gulden op tafel. Dit was een eerste aanloop en door gebruikmaking van de rijke ervaringen van het N.S.F. kon men voorkomen, dat zich zoals ln één plaats des lands geschiedde op een bepaald adres en file van enige honderden per sonen vormde, die hun loon in ontvangst wensten te nemen. Het N.S.F. richtte, in overleg met de Nederlandse Spoorwegen en de L. O., in alle plaatsen z.g. spoorweg- comlté's op. Deze zorgden voor de hulp aan de stakers en hun ge zinnen. Met een actie, die ln de administratie van het Fonds werd aangeduid als „Tante Betje", slaagde het N.S.F. er ln de tien tallen mlllloenen bijeen te bren gen, die voor deze hulpverlening nodig waren. Medewerking van de Nederlandsche Bank. Met medeweten van slechts en kele vooraanstaande figuren uit de financiële wereld slaagde het N.S.F. erin, ln het hol van de leeuw, nl, bij de Nederlandsche Bank, die toen nog onder scherp toezicht van Mr Rost van Tonnin gen stond, op geregelde tijden Industrie en handel willen af schaffing distributie. Het antwoord van de minister Inzake ruimere rantsoenering van serviesgoed was weinig moedge vend. Onze Haagse correspondent meldt echter, dat ln het antwoord van de minister de situatie te somber ls getekend. Het laatste halfjaar zo schrijft hij, heeft de toestand ln de aar dewerkindustrie zich zeer gunstig ontwikkeld. De productie van 1947 was beduidend groter dan die van 1946 en de industrie verwacht thans, dat 1948 een nieuw record zal tonen. Het aanbod van ar beidskrachten verbetert steeds; ook de toevoer van grondstoffen en hulpmaterialen geschiedt ge richter en normaler. Op grond van deze dingen gelooft men ln vak kringen, dat de productiestijging van 1948 een veelvoud zal zijn van die van 1947. Aangezien de pogingen om tot productieuitbreiding te komen goeddeels geconcentreerd waren op het dagelijkse gebruiksvoor werp, de kop, de schotel, het bord, de koffiepot enz. menen zowel in dustrie als handel, dat dit jaar de holle leegte in de servieskast voor een groot deel zal kunnen worden aangevuld. Industrie en handel oordelen het evenwel nodig, dat de distributie spoedig wordt afgeschaft of min stens sterk wordt verruimd. Reeds thans komt het voor, dat de zo noodzakelijke borden, kopen en schotels, dus juist die produc ten, waaraan zo'n ontstellend ge brek is, in de winkels blijven lig gen, omdat het publiek geen bon nen heeft. En dat is wel heel erg. vum Werkverschaffing. Onlangs is vanaf deze plaats de opmerking gemaakt, dat de mi sère met de nieuwe broodbonnen een goed ding zou zijn voor de ambtenarij. Dat blijkt juist te zijn. De nieuwe bonnen zijn nog maar pas ingevoerd eu nu wordt, naar het C.D.K. meldt, ,,in verband met gerezen moeilijkheden een onder zoek Ingesteld, waarbij uiteraard vooral wordt gelet op de distribu tie-technische mogelijkheden bij een te verwachten verandering van het systeem". Want waar nu uiteraard vooral op gelet wordt, is blijkbaar bij de pas aangebrachte verandering over 't hoofd gezien. Enfin, er is weer werk aan de winkel. De ambtenarij kan weer van wal steken. En het publiek mag betalen. zijn woningen. Dagen heeft hij er werk. En Lemarque kent de burgemeester en andere notabe len'goed, nu dan begrijpt hij het wel. Jochem laat over deze aan wijzing geen gras groeien. Hij stapt vrijwel onmiddellijk in de aangeduide richting naar de tapijtfabriek van Lemar- due, waar op het kantoor een heer hem opdracht geeft, de twee fabrieksschoorstenen een goede beurt te geven. De vuren zullen zoveel mogelijk getem perd worden, want ze kunnen niet geheel gedoofd, is dat een bezwaar? O nee, zoiets heeft Jochem wel meer aan de hand gehad, reeds toen hij met Dreckmeyer werkte. (Wordt vervolgd.) Beide leiders gefusilleerd. Uiteraard maakte de Slcher- heitspolizei in de laatste bezet- tingswinter met inzet van alle krachten jacht op deze geduchte tegenstanders. Zware slagen trof fen het N.S.F.: I. J. van den Bosch werd in de herfst van 1944 in het Noorden gearresteerd en op 27 October 1944 gefusilleerd. Van Hall werd op 27 Januari 1945 in Haarlem gevangen genomen met andere leden van het landelijk werkcomité en op 12 Februari 1945 in Haarlem gefusilleerd. Ondanks deze verliezen slaagde het N.S.F. er in tot de dag der bevrijding zijn werk voort te zet ten. Toen op 5 Mei 1945 de reke ning werd opgemaakt, bleek dat het N.S.F. ln enkele jaren tijds meer dan 86 millioen gulden ten behoeve van het verzet bijeen had gebracht. W aarschuwing aan de gemeenten. Meer dan de grootst mogelijke zuinigheid betrachten. In het belang van de nationale economie heeft minister Witte- man in een circulaire aan de gemeentebesturen er op aange drongen. bij het onderhoud en de aanleg van openbare werken, „meer dan de grootst mogelijke" soberheid te betrachten. Wanneer het achterwege la ten van een werk of aanschaf fing niet rechtstreeks de welvaart aantast, behoort het te worden nagelaten, of althans uitgesteld, ook al zouden an dere belangen in het gedrang komen en b.v. het uiterlijk aan zien van de gemeente daaronder lijden. Deze gedragslijn moet wor den gevolgd, in afwachting van het onderzoek, dat door rege ringsinstanties wordt ingesteld naar de maatregelen, die ge troffen moeten worden om niet- noodzakelijke investeringen te gen te gaan. Thans is reeds ko men vast te staan, dat hetgeen voor investeringen beschikbaar kan worden gesteld, minder dan de helft bedraagt van de voor lopig berekende behoefte. Zelfs vervulling van de meest opti mistische verwachtingen om trent het Marshall-plan zal geen gunstiger beeld geven. Tenslotte wijst de bewinds man de gemeentebesturen nog maals op hun verantwoordelijk heid voor het bewaren van het overwicht tussen inkomsten en uitgaven, waarop Ged. Staten streng moeten toezien. o Nog 200.000 mijnen in de kuststrook. Ter gelegenheid van de uitrei king van een aantal onderschei dingen aan leden van de Lande lijke Hulpverleningsdienst te Arnhem heeft de minister van Binnenlandse Zaken. Mr P. J. Witteman. o.m. medegedeeld, dat zich In de kuststrook nog onge veer 200.000 mijnen moeten be vinden, waarvan het ruimen met vele moeilijkheden gepaard zal gaan, omdat de mijnenkaarten niet in alle opzichten betrouwbaar blijken te zijn. Hij deed een beroep op de be volking om toch de politie onmid dellijk ln kennis te stellen van ge vonden oorlogstuig en zelf niet met het demonteren te beginnen. Wij lezen in „Textiüa", or gaan van de C.T.B. (de orga nisatie van Christelijke Textiel- detaillisten) Het nieuwe jaar heeft ons ook een nieuwe bewindsman gebracht op de zetel van Eco nomische Zaken, waar Dr Huysman opgevolgd werd door Prof. Dr van den Brink. Wel licht is het verheugend, dat deze bewindsman zijn studies gemaakt heeft in een der grote centra van textielindustrie: Til burg; de stem der fabrikanten heeft voor hem misschien meer gewicht dan voor zijn voorgan ger. Bovendien kan een voor deel zijn, dat de nieuwe func tionaris adviseur van de K.A.B. geweest is: wellicht is hem de werkelijke nood der bevolking aan textiel meer nabij bekend. Deze twee factoren zouden aanleiding kunnen zijn, dat de nieuwe bewindsman minstens op textielgebied een nieuwe poli tiek ging inzetten en radicaal brak met de regel, welke zijn voorganger ingesteld heeft. Dit ware te wensen want dit is noodzakelijk. Wie alle stemmen beluistert, zowel uit fabrikanten- als uit handelaars- en consumenten kringen, kan constateren, dat allen even ontevreden zijn met de gevolgde textielpolitiëk. En, wat de twee eerstgenoemden betreft, kan men zeker niet lan ger beweren, dat zij er niets van weten. Door de fabrikanten is lang en dikwijls genoeg op alle denkbare moeilijkheden ge wezen de handel is zelfs via „Textilia" op de hoogte van alle moeilijkheden gebracht. Ondanks het feil nu, dat deze en alle denkbare bezwaren in acht genomen worden, wordt toch overal de eis gehoordver andering der textielpolitiek. Het wordt wellicht tijd om duidelijk te zeggen, dat men niet langer een politiek kan accepteren, die de binnenlandse voorziening als sluitpost neemt, inplaats van deze als eerste of toch minstens even voorname factor te zien bij de productie planning. Verschillende fabrikanten staan blijkbaar op het stand punt, dat zjj op hun eigen ini tiatief minstens zoveel grond stoffen zouden kunnen invoeren als nu langs ambtelijke weg gebeurt. Op de persconferentie over buitenlandse handel kregen wij de indruk, dat op het ministe rie rekening gehouden wordt met de mogelijkheid, dat er een belangrijke terugkeer naar de vrije internationale handel te wachten is; wat is er tegen om voor textielgrondstoffen vast een proef te nemen? Mislukt ze, dan staat de re gering veel sterker tegenover diegenen, die nu vol critiek zit ten. Slaagt de proef, dan is dit een voordeel en verrijking voor onze textielindustrie en ons volk. Het is nog wel geen nieuwe lente maar te hopen is, dat de nieuwe bewindsman voor Economische Zaken zeker in textielopzicht een nieuw geluid laat horen; De Nederlandse be volking heeft heus nog een royale textielvoorziening nodig, en' volgens ieder, die in de prac tijk van het zakenleven zit is ze ook mogelijk. Het volk min der te geven dan mogelijk is, moet een volkomen onjuiste politiek genoemd worden, die zich op een of andere wijze moet wreken. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Rilland- Bath werden gekozen de heren J. v, d. Boogaard en P. O. Wind- horst. Voor de drie overige vaca tures moet een tweede vrije stem ming gehouden worden. Voorzichtig met lifters. In het blad „De Auto" va.i de K.N.A.C. wordt aan de automo bilisten geadviseerd ten aanzien van lifters de grootst mogelijke reserve te betrachten. Er bestaat, aldus het blad, alle aanleiding lif ters niet mee te nemen, indien men alleen is. Veler heeft de K.N.A.C. aan de autoriteiten ver zocht het doen stoppen van 't mo- torverkeer langs de weg voortaan slechts door geuniformde ambte naren te doen geschieden. Toen de Sahara nog Oceaan was Geraamten van voorhistorische walvissen in Egypte. Op 90 kilometer afstand van de Pyramide van Gizen zijn ge raamten van voorhistorische walvissen ontdekt, die daar in praehistorische tijden in een uitgestrekte zee, welke geheel Noord-Afrika besloeg, rond zwommen. Voorts werden in dit gebied nog de fossielen van mastodon ten aangetroffen. De geraamten der walvissen meten 10 tot 13 meter, zodat deze kleiner en slanker zijn ge weest dan de tegenwoordige walvissen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2