Holland riep en Indië wuifde hen na. BUITENLANDSE Een „Van Gogh" ontdekt? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het nieuwe handvest der Brits-Amerikaanse zone. Indonesische Volks vertegenwoordiging PARTIJEN IN INDIË. Amerikanen niet eens over verdeelplan. Eindhovense kapper is er zeker van Toen de „Van Oldenbarnevelt" vertrok. CONTACT MET DE THUISVARENDEN Uttgav» Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- «tr. IC. Tal 2438, Giro 274289. Kaatorac: Vüssingen, Walstraat 83. VaL 168; Middelburg, Korte .Noords traat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2947; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3© JAARGANG No. 867 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord MAANDAG 9 FEBR. J948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directenr: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vüssingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvüet. Op en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.07 u„ onder 17.42 u. Maan op 8.53 u.£ onder 17.53 u. (N. M.). Hoogwater te Vüssingen: Dinsdag 10 Februari: 2.24 u. 1.85 m., 14.47 u. 1.97 m. CRITIEK OP ECONOMISCHE RAAD. T n verband met de Indische 1 kwestie wordt herhaaldelijk gesproken van de volksverte- ovTOVKcrurvurm genwoordiging van Indonesië. °°K °N™ IN Dat klinkt nogal democra- tisch. Het nieuwe handvest van het Wanneer men echter de wor- economisch bestuur van de Brits- dingsgesehiedenis van het re- Amerikaanse Zone van Duitsland pubTikeinse parlement nagaat, zal vandaag van kracht worden, dan zal blijken dat er met de Zoals men weet is het document parlementen zoals wij die ken- j.l. Donderdag door de Britse en een, weinig overeenkomst is. De oorsprong van deze volks vertegenwoordiging, het Komi- té Nasional Indonesia Poesat (K.N.I.P.) is te vinden in de Japanse bezettingstijd. In 1943 achtte Japan het nuttig, ook aan Nederlands-In- dië een schijn-onafhankelijkheid te verlenen ,,in de sfeer van ge meenschappelijke welvaart in post-Azië in ruil voor actieve deelname aan de verdediging van deze sfeer." Er werd een Centrale Raad van Advies opgericht, met als president Ir Soekarno. Hoewel deze Raad van Advies weinig of niets te vertellen had, werd er toch veel ophef van gemaakt en werd aan de godenzoon te Tokio, keizer Hirohito, de dank van 50 millioen Indonesiërs op Java overgebracht. De situatie veranderde door 1de snelle opmars van de gealli eerden in 194-4. Het begon er yoor de Japanners slecht uit te zien, en daarom trachtten zij zich van de steun der Indone sische leiders te verzekeren door hun op korte termijn onafhan kelijkheid te beloven. Ter voorbereiding hiervan werd een commissie benoemd, waarvan Soekarno president werd. Voor deze commissie haar arbeid kon aanvangen, kwam de capitulatie van Japan, waar op zij zich proclameerde tot de vertegenwoordigster van het geheele Indonesische volk en zich stelde achter de enkele uren tevoren uitgeroepen Re publiek Indonesia" met Soekar no als president. Onmiddellijk daarop loste de Commissie zich op in het K. N. 1. P. Soekarno voegde daaraan nog een aantal leden toe en de Indonesische volksvertegenwoor diging was geboren. In de eerste maanden van haar bestaan was deze z.g.n. volksvertegenwoordiging, die buiten het volk om tot stand kwam, niets anders dan een een hulpcomité van de presi dent. Later, onder invloed van Sjahrir e.a. heeft het een wat meer democratisch karakter ge kregen, maar van een werke lijke volksvertegenwoordiging, opgekomen uit het volk, is nog geen sprake. Amerikaanse kend. gouverneur gete- Ter oriëntering van onze le zers volgen hier de namen van enkele partijen in Indië. i .N.l. (Partai Nasional In donesia) met als voormannen Soekarno en Moh. Hatta. P.S. (Partai Socialis) Socia listische partij onder leiding van Sjahrir en Sjarifoeddin. Masjoemi, met als ideaal, de Islamitische Staat, en een Islamitische regering. Voor mannen Moh. Roemen Natsir. P.K.I. (Partai Kommunis In donesia), een communistisch fezinde partij, wier voorman 'an Malakka in Juli '46 een staatsgreep uitvoerde, waarbij Sjahrir gevangen genomen werd. P.B.I. (Partai Boeroeh Indo nesia), Arbeiderspartij, die veel overeenkomst vertoont met de P.S. Paikindo (Partai Keristen Indonesia), een christelijke par tij. niet vrij van revolutionnaire invloeden, onder leiding van ds Robowinoto, die thans de Zendingssynode der Geref. Ker ken te Eindhoven meemaakt. P.K.R.I. (Partai Kathoelik Re- poeblik), een Katholieke partij. o Amerikaans Transport vliegtuig neergestort. In de hergen van Noord-Caro- llna is Zaterdag een transport vliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Zes overledenen konden uit het toestel worden gered. Vier andere personen zijn ln de vlam men omgekomen. Het hervormde blzonale econo mische bestuur zal bestaan uit een economische raad, die twee maal zo groot is als de huidige, bestaande uit 52 leden, een Lan- derrat van 2 vertegenwoordigers uit Iedere staat, een bestuurs commissie en enkele bureaux, w.o. een bureau voor personeelszaken, een bureau voor de statistiek en een wetgevend adviesbureau. De belangrijke bestuurscommis sie zal Ingevolge artikel 6 be staan uit: 1) een voorzitter en een coör dinator zonder departementale verantwoordelijkheden, die geko zen zullen worden door de econo mische raad. De verkiezing is onderhevig aan de goedkeuring van de Landerrat en die van de bizonale raad; 2) directeuren van de blzonale departementen, die gekozen zul len worden door de economische raad onder goedkeuring van de bizonale raad. Iedere directenr zal een plaatsvervanger hebben. De Landerrat of staatsraad be staat uit twee vertegenwoordi gers van leder land. Een hunner kan de minister-president zijn. Hun ambtsduur is dezelfde als die, welke zij in hun land hebben. De Landerrat is bevoegd om: 1) de wetgevende macht uit te oefenen voor iedere aangelegen heid binnen de bevoegdheid van de economische raad, behalve voor belastingaangelegenheden en de toewijzing van gelden; 2) iedere maatregel van de economische raad, die niet reeds eerder door de Landerrat is goed gekeurd, goed te keuren, te amen deren of te verwerpen; 3) de benoeming van de voor zitter der bestuurscommissie te bekrachtigen; 4) de tegenwoordigheid te eisen van de voorzitter of een lid van die commissie bij de vergaderin gen der commissie. Verordeningen van de economi sche raad en de Landerrat en de haar vergezellende uitvoerings besluiten, zullen iedere vorige Duitse wetsbepaling te niet doen. Al dergelijke verordeningen zijn echter onderworpen aan de goed keuring van de bizonale raad. DUITSE REACTIES. De eerste reacties van Duitse leiders op de nieuwe, hoofdzake lijk economische, bestuursorgani satie, blijken van uiteenlopende aard te zijn. Dr Gerhard Seelos, de Beierse Christel ijk-Democra- tlsche voorzitter van de uitvoe rende commissie ln het kader van de oude bestuursorganisatie, zei- de, dat het nieuwe handvest was voortgesproten uit het wantrou wen onder de Lander de pro vinciale Duitse staten. Volgens hem betekende de nieuwe organi satie niet, dat er een federale regering was gevormd. Hij achtte het recht van veto van de staten zo beperkt, dat de rechten dier staten tot een on duldbare mate waren verzwakt. Herbert Kriedemann, Sociaal- Democratisch Ud van de Econo mische Raad, verklaarde, dat zijn partij bereid was de maatregelen te steunen. Hij betreurde het ech ter, dat het nieuwe stelsel te wei nig federalistisch was. „LE MONDE" OVER HET ECON. HANDVEST VOOR DE BIZONE. Het Franse onafhankelijke con servatieve blad ,,Le Monde" schrjjft, dat het nieuwe economi sche handvest „een onvriendelijk aspect voor Frankrijk" heeft. Het blad merkt op, dat Frankrijk voor een voldongen feit is gesteld en dat in het handvest nauwelijks rekening is gehouden met de door de Franse regering en de Duit sers zelf geuite bezwaren. DE ITALIAANSE VLOOT VERDEELD. Na lange beraadslagingen tus sen Frankrijk, Groot-Brittannië, de S.U. en de V.S. heeft de vloot- commissie der Grote Vier, beslist hoe de Italiaanse oorlogsvloot on der de geallieerden verdeeld zal worden. De schepen zijn toe gewezen aan Albanië, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, de S.U. en de V.S., waarbij de S.U. het grootste aantal krijgt, waar onder het grootste slagschip Julio Cesare, dat bijna 2400 ton meet. Engeland en de V.S. zullen de schepen niet ln ontvangst nemen, maar deze by de Italiaanse wer ven opleggen. Italië mag zelf ook nog iets be houden, o.m. twee slagschepen en vier kruisers. o Het Palestijns Probleem. OLIEBELANGEN IN i gezegd, dat de Amerikaanse re- MIDDEN-OOSTEN LT^elip*" SPELEN GROTE ROL ten volle zal steunen of dat zij Britten weten geen raad met militieleger. Naar verluidt hebben de olie- belangen in het Midden-Oosten enerzijds en de Joden in de V.S. anderzijds verdeeldheid veroor zaakt onder de naaste politieke adviseurs van president Truman. In betrouwbare kringen wordt PERZISCHE VROUWEN TERUG NAAR DE SLUIER? Na twaalf jaar van gedeelte lijke emancipatie worden de Per zische vrouwen weer bedreigd met de „tsjador", de zwarte slui er, die haar van het hoofd tot de voeten bedekt. Een verklaring, door vijftien vooraanstaande Mohammedanen ondertekend, maakte, dat vele winkels weigeren aan vrouwen te verkopen, die ongesluierd bin nenkomen. Kasjani, een vooraanstaand Moslimleider, is een actie begon nen om de publieke opinie tegen het ongesluierd in het openbaar verschijnen van vrouwen, dat hij onzedelijk noemt, op te zetten. De bladen van alle politieke richtingen hebben het voor de emancipatie opgenomen. Het fe ministische blad ,,De stem dèr vrouw" gaat nog verder en be toogd in een hoofdartikel, dat de vrouwen het recht toekomt ge kozen te worden en te kiezen, daar dit door het handvest der V.N. is erkend, hetgeen het Per zische parlement gesanctionneerd heeft. raai In iNiiuw-ivlexico is een V-2 op gelaten, welke wordt bestuurd door middel van electronen! Bradsten, een scheepsbouwer, afkomstig uit Zweden, is, met als enig gezelschap £ijn lievelings hond, in een opgeknapte acht meter lange reddingsboot van San Francisco naar het Panama kanaal gevaren, hetgeen een af stand is van 4800 k.m. Hij is van plan naar Zweden over te steken, waar hij in de vroege zomer hoopt aan te komen. De Posterijen van India zullen postzegels uitgeven ter herinne ring aan Ghandi. De 22-jarige Anne de Gaulle, de jongste dochter van Generaal de Gaulle, Is Zaterdag overleden. Zij was sinds haar jeugd invalide. De eerste Russische proef nemingen met een atoombom zijn mislukt heeft Kozielski, onder directeur van een Russisch labo ratorium voor atoomonderzoek, tegenover het Franse blad „Le Figaro" verklaard. Hij had moe ten vluchten, omdat hij ver dacht werd van sabotage. Generaal Eisenhower heeft Za terdag zijn functie als chef van de generale staf der Amerikaanse strgdkrachten overgedragen aan Generaal Omar Bradley. Generaal Eisenhower verklaarde na de plechtigheid: „De troepen hebben drommels goed werk verricht". Het proces tegen Ernst Heinkel, de bekende Duitse vliegtuigont werper, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. «leze kwestie aan haar lot moet overlaten. EEN ZWARE BOM, die door Arabieren in het gebouw van het Joodse dagblad de „Palestine Post" was neergelegd, veranderde dit gebouw in een ruïne. Verscheidene personen werden gewond, doch het aantal slachtoffers zou groter geweest zijn als niet ver- scheidenen het gebouw hadden verlaten om te eten. De vier millioen Joden in de V.S., wier stemmen bij de verkie zing In November meetellen, zijn een belangrijke factor in deze kwestie. Naar verluidt wil de ene helft van het kabinet het verdeelplan steunen om zich van die stem men te verzekeren, terwijl de an dere helft, onder leiding van de minister van Defensie, James Forrestal, zich van de beslissing der V.N. zou willen distanciëren ter wille van de olie in het Mid den-Oosten. 1 De perschef van Truman, Char les Ross, wilde desgevraagd ter- zake geen commentaar geven. HET MILITIE-LEGER. Senator C. Francisco (Philip- l pijnen) heeft in de commissie voor Palestina verklaard, dat zijn be- I sprekingen met de Britse delega- j tie over de kwestie van een mi- litie-leger voor Palestina tot geen enkel resultaat hadden geleid. De commissie besloot de Britse delegatie een vragenlijst te over handigen, voor doorzending naar Londen, waarin, wordt gevraagd wat Engeland bereid is te doen wat betreft recrutering, opleiding en uitrusting van het militie- leger. De Britse delegatie merkte op, dat wanneer men ln Londen een duidelijker beeld had van de „voorbereidende stappen", die de commissie van plan Is te doen met betrekking tot de vorming van het leger, men in staat zou zijn te beslissen ln hoeverre de Britse regering tot samenwerking bereid is. ARABISCHE „BOM-INSTITUTEN". FASCISME ONDER EEN ANDERE VLAG. Sir Oswald Mosley, de vroegere leider van de Britse Unie van Fascisten, heeft een nieuwe be weging in het leven geroepen. Volgens Mosley, op verzoek van 51 verschillende organisaties, waaronder 36 boekenclubs ln ge heel Engeland, die in het nieuwe lichaam zullen worden opgeno men. „Als geweld tegen ons gebruikt wordt", zo zeide Mosley op een vergadering, „moeten wij daar geweld tegenover stellen". Hij werd na die woorden lang durig door zijn aanhangers toe gejuicht. Hebben we dat geluid al niet eens eerder gehoord? •■■Uit Mauritius wordt gemeld, dat tengevolge van een cycloon ln de Indische Oceaan door overstro mingen 6 personen zijn verdron ken en vele gebouwen ln de gol ven verdwenen. KRIJGT PERZIë MILITAIRE HULP? In een rapport over de toestand in het nabije Oosten, door de re publikeinse afgevaardigden Fran ces Bolton en Cheste Merrow aan het congres uitgebracht, wordt voorgesteld tot hulpverlening aan Prezië over te gaan op practisch dezelfde basis als de hulpverle ning aan Griekenland en Turkije en het Perzische leger te verster ken ter bescherming van de oüe- velden. De twee afgevaardigden, die vorige zomer een rondreis door het betrokken gebied hebben ge maakt, dringen aan op verster king van het leger, opdat een aanvaller, niet zoals ln 1940 by de Maginotllnles om Griekenland en Turkye heen zou kunnen trek ken. De Eindhovens kapper T. I. de Rooy wordt misschien nog ««ns een ryk man, hij gelooft n.l. eige naar te zijn van een, tot dusver onbekende, Van Gogh. Maardeskundigen zijn sinds Van Meegeren uiterst voor zichtig en hy wordt nog maar zelden in zyn oordeel gesteund. De heer T. R. de Rooy, in zijn vrije tijd een ambitieus tekenaar, ontdekte in 1943 in een huis te Nuenen een schilderstuk, dat sterk zijn aandacht trok. Toen hij de stijl, opzet en kleur nader bestudeerde, werd hij er van overtuigd een „Van Gogh "ont dekt te hebben, in deze mening gesterkt door de wetenschap, dat Vincent van Gogh in Nuenen, waar zyn vader predikant was, een paar jaar vertoefd heeft. De eigenaren, twee bejaarde mensen, hoewel aanvankelijk niet bereid het stuk te verkopen, zwichten tenslotte in 1945. De Deurense dokter en kunst schilder, Dr Wlegersma en ande ren, zoals A. Siebens en J. van de Venn, deelden de mening van de heer De Rooy. De conservator van het stedelijk museum te Am sterdam, Dr Jaffé, en Mr De Wilde, directeur van het Eind hovens van Abbe-museum, die eveneens zijn geraadpleegd, ga- Volgens leden van de Britse veiligheidsdienst bestaan er in ven, hoewel zij uiterst sceptisch Palestina „bom-instituten" onder Prins Bernhard zal terugkerende militairen verwelkomen. Brj hun aankomst in IJmuiden a.s. Dinsdag, zal Z. K. H. Prins Bernhard namens H. M. de Ko ningin, de repatriërende militai ren van zee- en landmacht ver welkomen. Z. K. H. zal daartoe in de slui zen van IJmuiden aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" gaan en meevaren tot Amster dam. waren, blijk van zeer veel be langstelling voor dit schilderij. Men wil het thans ln Amsterdam aan een onderzoek onderwerpen. De heer Van Gogh te Laren, neef van de kunstschilder Vincent van Gogh, wie wij naar zijn mening vroegen, zeide van deze „ontdek king" nog niet af te weten. Voor lopig stond ook hij er zeèr scep tisch tegenover. Het schilderij stelt een jonge Brabantse boerin voor, die een kalf uit een emmer te drinken geeft. Een klein meisje kijkt daar bij toe. Noordpool ongeschikt als oorlogstoneel. Het Noordpoolgebied zal waar schijnlijk, tengevolge van de lage temperaturen, nooit een belang rijk oorlogstoneel worden van landtroepen, aldus heeft, volgens de „New-York Times", de com mandant van het Amerikaanse leger, Generaal Dever, verklaard, Het zal daarom, volgens het blad, van belang zijn, dat er op tijd lucht bases, radar- en weer stations zullen worden gevestigd, die dan door grondtroepen be schermd zouden moeten worden. leiding, naar men vermoedt, van Arabieren uit Irak, Syrië of an dere „buitenlandse vrijwilligers". Op deze illegale „scholen" zou den allerlei soorten springstof vervaardigd en beproefd worden. Men neemt aan, dat een zestal Joodse winkels als oefenmateri aal gebruikt zijn. Dit heeft tot dusver geen mensenlevens gekost, voegt Reuter er aan toe. De Arabieren zijn tevens be gonnen met het ondermijnen van wegen tussen Jeruzalem en Tel Aviv, blijkbaar om reizigers uit convooien te dwingen hun bewa pende autobussen te verlaten, waarna Arabische sluipschutters hen onder vuur nemen. POND STERLING DEVALUEERT NIET. Slechts goudreserves behoeden Engeland voor catastrophe. De Britse regering koestert nog geen voornemen om tot de valuatie van het pond over te gaan t.o.v. andere geldeenheden. Aldus verklaarde Sir Stafford Crlpps, de Britse minister van Financiën, tijdens een bijeenkomst van medewerkers van het Scot tish Savings Committee. Volgens Cripps staan echter alleen de goudreserves nog tus sen Engeland en de catastrophe en deze worden elke week klei ner, omdat Engeland hiervan iedere week een gedeelte moet opnemen om het tekort op de betalingsbalans te voldoen. Bij het tempo, waarin deze reserves momenteel slinken, zul len zy nog slechts zeer beperkte tijd toereikend zijn. „Zelfs wan neer Engeland hulp ontvangt ln het kader van het plan-Mar shall", zo merkte Crlpps op, „zul len onze reserves hierdoor niet worden hersteld. Deze hulp zal Engeland echter, naar gehoopt wordt, in staat stellen het restant der reserves Intact te houden en de tijd verschaffen om de maat regelen te nemen, die nodig zijn voor het volledige economische herstel. De situatie is uiterst ur gent, zo zeide Cripps. Engeland moet denken in weken, en niet in maanden of jaren, bij het streven om de situatie te verbeteren. Amerikaanse bases op Brits gebied. Volgens Britse kringen te Was hington zal binnen veertien dagen een Brits-Amerikaanse overeen komst worden getekend, krach tens welke de V.S. zeven van de gepachte oorlogsbases op Brits grondgebied zal openstellen voor de Internationale luchtvaart. Het betreft het vliegtuig Kindley op de Bermuda-eilanden en zes an dere vliegvelden ln het gebied der Caratbische Zee. Marshall wenst ontmanteling niet stop te zetten. In een brief aan de republi keinse voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, Arthur Vandenberg, zegt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Mars hall, dat het onverstandig zou zyn de overbrenging van Duitse fabrieken naar andere Europese landen stop te zetten, alleen om dat Rusland het verdrag van Potsdam heeft gesehonden. Ontmanteling van Duitse fa brieken buiten bedrijf, aldus Marshall, zal het economisch her stel van Europa niet schaden maar baten, daar die fabrieken elders in gebruik genomen zou den kunnen worden. Marshall beschuldigt de Sowjet- Unie er van, dat deze „in de practyk" de beginselen aangaan de het drijven op eigen kracht van Duitsland, zoals dat is vast gelegd in de overeenkomst van Potsdam, niet wenst te volgen, resteerd en de bureaux zpn bezet. Hetzelfde geldt met betrekking De situatie werd Zondag als „zeer tot Duitsland's economische een gespannen" aangeduid. heid. Incident tussen Spaanse troepen en Moren. Spaanse troepen hebben het vuur geopend op een nationalis tische Moorse optocht te Tetoean, waarbij een niet bekend aantal personen gedood of gewond is. Dit incident had plaats, nadat te Tetoean (Spaans Marokko) een algemene staking onder de Moren was uitgebroken, omdat de Spaan se autoriteiten twee leiders der Moorse nationalistische beweging niet tot de Spaanse zone wilden toelaten. Alle besturen der natio nalistische beweging zyn gear- De wel zeer zachte winter heeft als gevolg, dat de boeren nu reeds ©en maand eerder dan normaal, hun ingekuilde aardappels te voorschijn moeten halen. Dat het nodig is blijkt wel uit deze foto. De aardappels zijn door de warm te in de kuil zo uitgelopen, dat ze als trossen in elkaar zitten. Impressies van een, die huiswaarts keert. De „Johan van Oldenbarnevelt", dé boot. u weet wel: de lang verwachte Hij la er. Langs de kade in Priok torent het schip boven de gebouwen uit; braaf wachtend op do thuisvarende O.V.W.-ers. Er wordt gesjouwd en gesleept; de kade gonst van de «lrukte. Er zjjn lange Bcheve ryen plunje- zakken en ransels, die met alleen maar benen er onder de loop plank met stukjes en beetjes be- stygen. Onder ons het geschreeuw van hollende havenmensen en solda ten, boven ons de grijnzende kop pen van kerels, die al „binnen" zgn. Ik sta tussen de rij mid den öp de valreep. M'n achter man, staat me om begrijpeiyke redenen ln m'n natgezwete rug te porren. Ik doe hetzelfde by myn voorganger. Hup, weer een paar meter hoger. Eindelijk het dek; dan een trap. Klots, klots; langzaam afdalen; een veldfles valt en rolt naar beneden, plunje- zakken haken vast tegen de zol dering en iemand zet op de „halte"-plaats z'n kist op myn tenen. Er komen lange ruimen met schemerige lampen en bed den boven elkaar, die bestormd worden en opgeladen als een ge schenkslee met Sinterklaas. Pff, het is warm maar enfin, Ik ben binnen. Onder de duwen en stompen, die ik oploop, tracht lk mijn gezicht met mijn mouw wat op te dweilen en dan is het tijd om uit de drukte aan dek te ge raken en een „hou-moed" op te steken. Ga weg, geef me ruimte, weg, weg... Op een stootloos moment op het voile dek gloeit mijn sigaret aan. Hier sta lk dan, onopvallend tussen de vele bruin gebrande gezichten aan de reling. Het af scheid van Indië na twee jaar herrie en kampongs en bruine mensen, na twee jaar van mijn leven, is gekomen. De stroom hotst nog steeds de loopplank op en de „Johan" slokt de levende lading langzaam naar binnen. Peinzend staat hjj aan de railing en staart De drukte zakt weg en vloeit uiteen, het geroezemoes wordt vaag en er trekt een hele serie beelden aan me voorbij. Beelden van het land, waar ik met twee ploeterende benen de werkeiyk- held doorworstelde, mij los heb gevochten van papieren waar heden, en het leven van Jan-ln- de-rimboe voor lief nam. Ik zie rijen bruine figuurtjes voorbij lopen, In lompen en Jappen. Later zag lk ze ln eenvoudige witte jasjes en sarongs zonder gaten... Alles trekt voorby: smerige posten, de weken, die zo leeg waren als gevangenisdagen. StU! Het land, dat mooie land eigen lijk Wat weet ik er van Niet veelIk had de tyd er niet voor, het is me ontgaan. Ver over de gebouwtjes van de haven ligt daar Pesing, ginds ver achter Batavia. Links Tjileung- sir. Ik was er en lk heb er Iets achtergelaten, lk voel het nu. We gaan weg. Is er iets, wat me terug roept? Dat hoopje stel lingen op die post soms? De pa trouillewegen Het arnwedige stelletje hutten met stille mens jes op blote, vuile voeten en die kleine opgeheven duim? Er zijn andere jongens daar. Ze gaan verder. Wij ook. Indië is klaar voor mij Het is toch ook weer niet zo prettig ais ik dacht, dat weggaan. Je leefde hier en wist wdar- voor. Het is vervelend, dat ik straks geen vrouwtjes met man den op 't hoofd meer zal zien, geen dribbelende bruine voeten meer en geen ster-achtige scha duwen op die zonnige wegen van ritselende klappers. Het is net of alles, wat ik zo voorbij ben gelopen, me nu roept. En lk moet weg... Het schip is vol. De op en neer hotsende rij ts er niet meer. De loopplank wordt opgehaald. Een dikke rookwolk pluimt boven de mast omhoog... weg. Nog een paar uur, dan wij ook... Weg. Indië riep... nu roept Holland... Toch zal lk een stukje Indië meenemen. In mijn hart zit het beeld van een moeilijk, maar prachtig land muurvast gean kerd. Het zal me er steeds aan herinneren, dat twee jaar van myn leven ln Indië my lets heeft teruggegeven. Het is dat „iets", wat lk mee neem naar Holland: een stuk van dit tropenland. Ik zal het bewa ren als een kleine schat, die geen mens me ontnemen kan. Indië, lk ga. Hou U goed en bloei op. Vaarwel. Veertig jaar journalist. De nestor van de Zeeuwse jour nalistiek, de heer J. P. Ph. Doorenbos, vierde Zaterdag zijn 40-jarig jubileum als journalist. Zijn collega's, verenigd in de Zeeuwse Journalisten Kring, bo den hem ter gelegenheid van dit feit, in de Nieuwe Doelen te Mid delburg, een maaltijd aan. Tijdens dit diner werden door verschillen de aanwezigen toespraken gehou den, waarin de grote verdiensten van de jubilaris voor de journa listiek en zijn persoonlijke eigen schappen in het licht werden ge steld en waarin tal van oude her inneringen werden opgehaald. Tot de sprekers behoorden de directeuren van de P.Z.C.. waar aan de heer Doorenbos verbonden Is, de heren F. B. den Boer en F. van de Velde, heer J. Sehraver, redacteur van de „Nieuwe Rotter damse Courant", die het hoofd bestuur van de Nederlandse Jour nalisten Kring vertegenwoordig de, benevens de journalisten, die ln het verleden met de heer Doorenbos hebben samengewerkt. De hoofd-redacteur van de P.Z.C. de heer G. Ballintijn, de voorzit ter van de Zeeuwse Journalisten Kringe de heer H. A. Bosshardt en enkele andere collega's. Ook het administratief en technisch personeel van de P.Z.C. heeft «1e heer Doorenbos gehuldigd. Hjj mocht van verschillende zijden fraaie geschenken en bloemstuk ken ontvangen. o In het programma der Ned. Strijdkrachten van gisteravond beluisterden wy de rechtstreekse verbinding met de „Johan van Oldenbarnevelt". Het schip bevond zich ln de Golf van Biscaye, 80 myi ten Zui den van Kaap Flnisterre. De sergeant Hein Hogeweg uit Rotterdam, van het Zeeuwse O.V.W.-Bataljon, maakte in een der vorige nacht opgenomen re portage, een praatje over wat het bataljon al zo heeft meegemaakt vanaf de oprichting. In het rechtstreekse contact vertelde de korporaal der mari niers Jan Teeuwen uit Leiden, over zijn brigade en het verblijf aan boord. Alles was O.K.; de mannen vinden het schip prima. De reporter, Kap. Karei Nort, las een oorkonde voor, die even tevoren door de marlnersbrigade, het detachement van het K.N.I.L. en het O.V.W.-bataljon Zeeland werd aangeboden aan de kapi tein, officieren en manschappen van de „Van Oldenbarnevelt". In deze oorkonde, ondertekend door de commandanten van ge noemde militaire onderdelen, werd hartelijk dank gebracht voor de uitstekende verzorging aan boord. Zachte zeep en soda. Het C.D.K. deelt mede, dat vanaf heden de rantsoenbonnen G 40 voor 250 gram zachte zeep recht geven op het kopen van 250 gram zachte zeep, benevens 125 gram soda. DE BILT ZEGT: Harde wind. Weersverwachting tot heden avond: Nu en dan stormachtige wind, vooral in het Noorden. Overigens meest krachtige wind uit Weste- ïyke richtingen. Wisselend be wolkt met enkele buien. Geleide lik iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1