De Radiorede van H.M. de Koningin. Telegram van Rijkseenheid aan de Minister-President De strijd tegen het Communisme. „Opbouworgaan" moet eigen plaats in Zeeland krijgen. Verschillende perscommentaren. Het Kabinet verantwoordelijk voor de inhoud. Voorwaardelijke buiten vervolging stelling .v0?. radiorede, weike onze Zeer ernstige constitutionele bezwaren. Walcherse landbouwers bijeen. xvm. Korte Wereldkroniek Beste neefjes en nichtjes, als binnen. De smokkelaar ver- Willen jullie wel geloven, dat haastte zijn ^red. Hij wou maar ik erg blij ben? Weet je waar- weer zo vlug mogelijk thuis om Omdat ;k nu het vervolg zÖn- weet van Frans z'n avontuur.' Toen ineens„Handen ont Er waren heel wat neefjes en hoog of anders krijg je de ko- nichtjes, die me het vervolg gel!"Nog nooit was de hebben geschreven, maar ik ge- smokkelaar zo geschrokken; 't loof, dat Frans Bukkens in was alsof hij door een electri- Vlissingen en Jo van der Guch- sche schok getroffen stil bleef te in Kloetinge nog wel het staan. Hij zag in het maanlicht mooiste verhaal hebben ge- een in 't burger geklede kom- schi even. De prijs hebben ze mies op hem af komen. Deze verdiend, want ze hebben hun hield een revolver onder zijn best er voor gedaan. Eigenlijk neus, en sprak bars: „Ik arres- wilde ik nog meer neefjes en teer U in de naam der wet!" nichtjes een prijs geven, maar j dat gaat jammer genoeg niet. Zo, tot hiertoe en niet ver- Maar ik wil toch wel even zeg- der. Anders neem ik te veel gen dat Janny Rouw en Ploni ruimte in beslag, 't Is wel jam- het ook heel mooi hebben ge- j mei-, maar het verhaal van Jo daan en niet te vergeten Wit- kan ik toch niet meenemen, kop en Roosje. Ik wist niet, datIn ieder geval de winnaar en mijn neven en nichten zulke i winnares krijgen hun prijzen mooie verhalen konden schrij- toegestuurd, ven. Maken jullie je opstellen Tot over 14 dagen dan meer OOM HENK. op school ook altijd zo goed?'weer hé. Ik had gedacht het beste ver- volg in jullie hoekje te laten j drukken, maar Frans Bukkens heeft vijf vellen vol geschreven en die kunnen niet allemaal mee. Daarom zal ik er enkele delen van in de krant zetten. Luister maar, hier begint het. „Zo, vriendje", zei de vreem-1 ,ef!lkIakende i In tegenstelling met wat wij „jlrïl'l", w4; I op dit gebied gewoon zijn, heeft Rvl nu t j V. voor de radio-rede van H. M. de Ko- Frans nog iets had kunnen zeg- tot ppn hr.jp hesnre gen. werd 't pak, dat de smok- g - een ..BesPre' Stichting Het Zceqwse Landschap. rïhr Mr Qnarlrs van Fffnrrl be dankte al» voorzitter. Op 30 Januari hield de Stich ting Het Zeeuwse Landschap haar jaarlijkse algemene bestuursver gadering te Middelburg in het ge bouw van de P.Z.E.M. 13 van de 28 bestuursleden waren aanwezig. De wnd. voorzitter Dr B. D. H. Teilegen, deed mededeling van de wens van de voorzitter, de schei dende Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr M. J. W. Quarles van Ufford, zijn functie als zoda nig neer te leggen. De vergade ring verenigde zich unaniem met de woorden van de heer Tellegen, dat men de wens van de voorzit ter zou moeten eerbiedigen, doch dat de Stichting in hem een kun dig en ervaren leider zal missen. Vervolgens kwamen onder meer de volgende punten aan de orde: Inventarisatie van het natuur schoon in Zeeland, met als basis de lijst van natuurgebieden van de Rijksdienst voor het Nationale plan, en ln het bijzonder het rap port van de „Snelcommlssie" Walcheren, de „Westwal" schade aan de Noord-Bevelandse Duinkop en aan het Zwin, welke gebieden bovendien nog verder met onder gang worden bedreigd door de on oordeelkundige recreatie die daar thans plaats vindt. Betreffende de herbeplanting, die voor Walcheren, -Schouwen Dulveland en Tholen en ook voor andere gebieden in Zeeland een urgent probleem vormt, werd ken nis genomen van het streven van het Staasbosbeheer om een iep te ontwikkelen die aan de beruchte lepziekte weerstand zal kunnen bieden. Men verwacht hierin bin nen enkele decennia te zullen sla gen; tussentijds zal een generatie van Canada's kaprijp kunnen zijn. De Canada's, die thans naar het oordeel van velen op te grote schaal worden aangeplant, zullen dus t.z.t. weer plaats maken voor de iep die ons Zeeuwen altijd zo vertrouwd is geweest. De vergadering werd besloten met een voordracht van de heer R. J. Benthem, landschapsconsu- lent bij het Staatsbosbeheer, die sprak over de constructie der nieuwe cultuurlandschappen. Spre ker zette uiteen, dat het in ons zo bijzonder dichtbevolkt land, n^ast het conserveren van enkele na tuurmonumenten, thans dringend nodig is, aandacht te schenken aan de verantwoorde constructie van nieuw landschapsschoon. keiaars hem hadden meegege ven van z'n rug afgerukt. De man voelde er eens aan, nam het pak onder zijn arm en riep toen iets. Op zijn geroep kwam er een andere man vanuit de bosjes, die aan de rand van het weggetje stonden, te voorschijn. „We hebben wat", zei de man, die Frans het eerst had ont moet tot zijn makker. En tot Frans zei hij„jij gaat mee jon ge vriend en pas op als je een kik geeft!" Daar liep Frans nu, niet we tend of hij het met kommiezen te doen had, of met smokke laars. En als het eens kommie zen waren, dan werd hij er van verdacht, dat hij smokkelaars hielp. „Iikke, ik „Je hebt niets te ikke! een der mannen bars. Doch Frans gaf de moed niet op. En hij hervatte: „Ik smok kel niet, ze hebben mij gedwon gen hen te helpen. Ze h „Wie zijn die „ze"?" „Dat zijn de smokkelaars!" antwoordde Frans. Nu stonden king in de pers aanleiding ge geven. Door „Trouw" wordt er de nadruk op gelegd, dat in deze rede aan het woord is de on schendbare Koningin met haar verantwoordelijke ministers. Als de Koningin zegt: ,,Het stemt mij gelukkig", dan zegt de Koningin niet meer dan dat de onschendbare Koningin met haar verantwoordelijke minis ters gelukkig gestemd is. Die twee elementen mogen niet ge scheiden worden. En voor deze j ven. zin, voor dit spreken over een Omdat wij niet de kracht „gelukkige stemming" zijn hadden om naar een ander Ko- uitsluitend de minis- ninklijk woord ons zelf te zijn ters verantwoordelijk. I en te blijven. Omdat wij ons Het behoort tot de eonstitu- vandaag tot speelbal van de kendat zij het onderscheid niet weet tussen een troon en een spreekgestoelte op een politie ke vergadering, is misschien nog erger". Het blad betoogt verder, dat het onwaar is, dat zich een volkengroep van 70 millioen zielen aan de zijde van de de mocratie heeft geschaard, zo als wij die kennen. Er gaan alleen 70 millioen mensen honger en ellende te gemoet, omdat zij niet begre pen hebben, of niet de kracht hadden, bijtijds het schoonste monument, dat wij ooit gesticht en gehad hebben, te handha- tionele taak van H. M. de Ko ningin om een rede, die zij als ze; Koningin uitspreekt zodanig uit te spreken, dat die rede het effect heeft, dat de regering daarmee beoogt. Maar het is constitutioneel niet behoorlijk daaruit een con clusie te trekken met betrek king tot het persoonlijk gevoe len van de Koningin, zoals prof, ze stil. En Frans moest in het'Romme deed in de Volkskrant kort vertellen wat hij beleefd '111 verband met de passage over de vrijheid en bekwaamheid van de mannen hier en in Indië. „In de desbetreffende zin staat in wezen niets meer en er is ook niets meer mee uitgespro ken dan dat de ondeelbare Nederlandse regering, waarvan de ministers het verantwoorde lijk element vormen, vindt, dat mannen in Indonesië en hier (en deze laatsten zijn de ministers zelf!) de wijsheid en de be kwaamheid bezitten, waarvan die zin dan verder spreekt." De ,,N. Haagsche Crt." wil op dit ogenblik geen critiek uit oefenen, al betreurt zij het te had. In het stuk, dat we overslaan, vertellen de mannen Frans, dat ze kommiezen zijn en dat hij (Frans) hen moet helpen de smokkelaars te vangen. Frans moet het pak weer op zijn rug binden en aan de smok kelaar geven, die op hem stond te wachten. Frans deed het en de smokkelaar nam het pak in ontvangst en verdween. Het verhaal gaat dan verder: I>e smokkelaar liep door het donkere bos. Hij had het pak onder zijn arm en verkeerde in een opge wekte stemming. Het was hun 21 betwijfelen of deze re dan toch gelukt, ondanks de ?a?i van het Ko- scherpe controle smokkelwaar ,p, uitsluitend winst be over de grens te brengen. In ieder geval was de buit zo goed $1 vestigt er echter de aandacht op, dat over een ding I geen misverstand mag bestaan Keeerbiedigde Koningin heeft Door de Officier-Fiscaal bu het I uitgesproken, komt voor ver- antwoordelijkheid van 't thans zittende Kabinet. De Koningin is ook in deze aangelegenheid onschendbaar, de ministers zijn verantwoordelijk". Bijzonder Gerechtshof te 's-Her- togenbosch voor de Provincie Zee land zijn de volgende personen voorwaardelijk hultenvervolging gesteld: P. Huige te Goes en C. Marijs te Souburg, onder voorwaarde, dat zij afstand doen van hun radio toestel. Voorts zijn de volgende perso nen onvoorwaardelijk buiten ver volging gesteld: P. M. Tromp te Philippine; F. den Hollander te „De Nederlander" is even eens van oordeel, dat het mini sterie de vei antwoordelijkheid van deze rede draagt, zegt het diep te betreuren, dat dit mini sterie zich niet ontzien heeft, de geëerbiedigde persoon des Engelsen, morgen van de Ame- praat over geestelijke en mo rele herbewapening, over al lerlei leuzen, teiwijl wij dag in, dag uit, de eerste beginselen van het Christendom met voe ten treden, onze plicht verza ken, onze verplichtingen niet nakomen, onze schuldeisers be driegen en zij die op onze vlag en onze eer vertrouwden, prijs geven aan onze doodsvijand. Wij komen er niet met de praatjes van Romme en Jonk man en met radio-redevoerin gen, dat alle» zo goed en zo best is. Er is niets goed en niets bestop het ogenblik gn alleen een wonder Gods kan cns nog redden. Iii zulk een uur verlangen wij van ons Staatshoofd de aanroeping van de Allerhoog ste om ons bij te staan; en verlangen wij verschoond te blijven van de redevoering die zwakke ministers leggen in de mond van hen die hoger en sterker dan zij zijn, maar niet temin mensen. Deze radio-rede is 'n slecht Nog voor de radio-rede van H. M. de Koningin, over de verhouding van Nederland en Indië kon worden gepubliceerd, heeft het Nationale Comité Handhaving Rijkseenheid een telegram gericht aan de minister-president, waarin het aan zijn ernstige bezorgdheid uitdrukking geeft. Het comité meent, dat aan een dergelijke rede, welke ongetwijfeld een politieke strekking moet hebben, zeer ernstige constitutionele bezwaren verbonden z(jn. „Het grote gewaar bestaat, dat Hare Majesteit zich op de een of andere wyze zal uitlaten ten gunste van het tot dusver gevoerde beleid, dat naar de inzichten van de grote meerderheid des volks rampzalige gevolgen moet hebben voor ons land, ons volk, voor de volkeren van Indië en voor de monarchie. Indien H. M. zich, zy het indirect, zou uitspreken ten gun ste van dit beleid, dan zou, dit zo danig kunnen worden, opgevat, met name in het buitenland, dat onze constitutionele gebruiken niet kent, dat hoogstderzelver persoon vereenzelvigd wordt met de reg.e- ringspolitiek, hetgeen in verband met de stemming in den lande ten aanzien van die politiek in hoge mate bedenkelijk zal zijn voor tiet prestige der monarchie. In verband hiermede, schrijft ons het Provinciaal Comité Zee land „Handhaving Rijkseenheid": Het zal een ieder duidelijk zijn, dat na deze rede, waar de huidige Regering ten volle voor verant woordelijk is, goede voorlichting door woord en beeld meer dan ooit nodig is, ook in onze Provin cie! De toestanden zijn in Indië we hebben 't pas nog uit de eerste hand gehoord meer dan ont zettend! (Men leze het verslag der rede van Drs Thiessen in het „Z. Dagblad" van 2 Febr. j.l.). Indië en Nederland verkeren in grote nood, waaruit de Almach tige God alleen redden kan doch wij hebben onze roeping om in. het waarachtig belang van zo wel het Indische- als het Neder landse volk, de actie van „Hand having Rijkseenheid" daadwerke lijk en financieel te steunen! Daadwerkelijk door straks Uw stem uit te brengen op mannen, die 't heil der beide volken wer kelijk zullen voorstaan en finan cieel door nu terstond een bydrage te storten bij, of te gireren op nummer 397562 van de Incasso- Bank N.V. te Goes, ten name van het Prov. Comité voor Zeeland „Handhaving Rijkseenheid". We zijn er niet mee af, door alleen maar te zeggen „Wat erg toch!" Persoonlijk moeten we ook iets doen! Richtprijzen voorlopig nog niet bekend. Donderdagmiddag kwam in de Sociëteit de Vergenoeging te Mid delburg liet district Walcheren van de Stichting voor de Land bouw bijeen. Nadat de voorzitter de heer Wisse, de vergadering had geo pend, sprak Ir. Rooyackers, Lan delijk secretaris van de Stichting over het onderwerp: „Actuele pro blemen bij het werk van de Stich ting voor de Landbouw". Spr. begon zijn rede met uiteen te zetten, dat het terrein, dat door de Stichting bestreken wordt zeer breed is. Zij houdt zich bezig met de moeilijkheden zowel op siciaal- economisch als op technisch ter- rikanen, gisteren van de Stuw- stuk werk. Dt zij is uitgespro groep, overmorgen van een an- ken is een schande voor dit dere aangewaaide ideologie kabinet. Haar inhoud is kwet- maken. Omdat wij ziek zijn en send voor de jongens die daar ellendig van al het vage ge-1 ginds nog vallen". Belangrijke taak op sociaal en cultureel terrein. In de provincie Zeeland heeft thans een nieuwe instelling haar intrede gedaan, die in de toekomst op sociual en cultureel terrein veel zal kunnen betekenen. Wii doelen op de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en C ul tureel Werk, of korter gezegd het „Opbouworgaan", dat met ingang van 1 Febr. j.l. de werkzaamheden is begonnen. Documentatie, j in vergevorderd stadium. Aan het totstandkomen van deze Stichting in onze provincie Antwoord van de Regering aan de Eerste Kamer. Naar aanleiding van in de afdelingen der Eerste Kamer gemaakte opmerkingen verklaarde de Regering in de M. v. Ook de Regering is van mening, dat het communisme in z(jn huidige vorm beschouwd moet worden als een ideologie, strjjdig met de christelijke opvatting omtrent het wezen van mens en maatschappij. Zij meent het leerstellig com-' munisme echter niet beter te kunnen bestrijden dan door een beleid, gericht eensdeels op be houd en versterking van de De directeur van dit orgaan, de heer C. Lijnzaad, was bereid over 't doel van deze instelling het één en ander te vertellen. Met de stichting van dit or gaan is Zeeiand op hetzelfde peil gekomen als sommige an dere provincies, waar dergelij ke organen reeds langer be staan. Drente b.v. bezit reeds vanaf 1926 een „Opbouwor gaan". In Groningen werd het zijn heel wat besprekingen voor afgegaan. Er is hier speciaal wat het werk op sociaal gebied betreft, een vermenging van hetgeen semi-overheidsorganen en het particuliere initiatief tot stand brengen. Er wordt door dezen zeer veel arbeid verricht, doch het staat wek vast, dat op dit terrein nog enorm veel te doen valt in het belang van de 6""" Xöt -f uoen vair m ner ne Gelderland bevolking. in 1939, in Utrecht in 1945 en m Friesland is het werk het vorige jaar iiegonnen. Overijs sel gaat, zodra er een directeur is benoemd, beginnen en in de beide Hollanden zijn de plannen :t Christelijke grondslagen onzer samenleving, anderdeels op het verwezenlijken van de gedach te der sociale rechtvaardigheid, in het ontbreken waarvan im mers het communisme zijn vruchtbaarste voedingsbodem vindt. Voor zover het communisme een staatkundige realiteit in het internationale leven is gewor den, mag de regering de ogen niet sluiten voor de noodzake lijkheid om in zo goed mogelijke verstandhouding met alle vol-1 den en nu was er bepaald, dat ken ter wereld het hoge goed van weerszijden de forten zou- Zeeland tegen. 1648 Vrede van Munster II. had. In April wordt het vredes verdrag geratificeerd met 5 Een ander bezwaar van Zee land was gericht tegen de grens scheiding. In het tegenwoordige Zeeuwsch-Vlaanderen grensden tegen 2 stemmen, we aan de Spaanse Nederlan-' *e»ianr van de vrede te behoeden. De regering is wars van een zijdige oriëntering op bepaalde landen, in Oost-Europa gelegen. Dit sluit niet uit, dat zij ook met deze landen in verbinding den geslecht worden om op die manier de vredelievende ge zindheid te tonen. Er waren enkele uitzonderingen. Maar zou Spanje niet de onbeteke nende sterkten slopen en de treedt. Zij kan niet volgen hetbelangrijke intact laten? En wij betoog dier leden, die blijkbaar wilden ons ook niet helemaal Goes; P. J. W. van Luyk te Cad- Konings tot een instrument te - - maken van partijpolitiek. De regering had dit niet mo gen doen. Dat zij het Koninkrijk ver kwanselt, dat zij de levens van millioenen van onze jongens op te het spel zet, het zijn wandaden die de hemel om wraak sme- zand; C. Zorge te Ouwerkerk.A. C. M. van Luyk te St. Annaland; W. C. Kesteloo en C. Kesteloo, beiden te Veere; P. A. Lindenberg te Wemeldinge; M. Kopmels te Yerseke; T. G. van den Bosch te Goes; P. J. van der Borgt Hansweert. in het aanvaarden van hulp uit hoofde van het plan-Marshall zekere gevaren zien van poli tieke aard. De regering moge er in dit verband nogmaals met nadruk op wijzen, dat de initia tiefnemers van het plan- Marshall geheel Europa hierin hebben willen betrekken. De Joego-Slavische regering heeft bij de Italiaanse regering een verzoek tot uitlevering van oorlogsmisdadigers Ingediend. 'e korte inhoud van het gebeurde in de afgelopen week, geeft hetzelfde beeld als heerste niet leeft onder de mas. dat van de vorige overzichten: onrust, verwarring, wantrou wen. Het meest schokkende feit van de laatste dagen was wel de moordaanslag op Gandhi, de grote vredes apostel in India. Deze moord, zo heeft men ge zegd, is symbool van deze tijd. De moordenaar heeft n.l. niet oe mens Gandhi willen treffen, maai' wel de idee die door de Mahatma werd belichaamd: 't passief verzet, waardoor hij althans op bepaalde momenten veel heeft weten te bereiken. Passief verzet. Maar tegelijke- lijkertijd bij Gandhi uiting van sterke acitiviteit steunend op een onwankelbaar geloof en 'n .voortdurende spanning van de wil. Het valt moeilijk te voor spellen of de moordenaar zijn doel inderdaad bereikt heeft. Indien ja, dan is er een goede kans, dat, wie weet hoe spoe dig, ernstige botsingen tussen de Hindoes en de Mohammeda nen niet uit zullen blijven. Voor de Indische regering' lijkt het een schier bovenmenselijke taak de eenheid te bewaren. Toen de vrijmaking van En geland een feit was, klaagde Gandhi er over, dat toen alle vuil naar boven scheen te ko men. De kans is groot, dat dit ook nu het geval zal zijn, en dat maar al te spoedig zal blij- Ook uit Palestina ko men nog steeds onrustbarende berichten. Het is moeilijk uit te maken wie hier 't meest schul dig staan, de Joden of de Ara bieren, maar wel is het zeker, dat beide partijen, wat strijd lust betreft, aan elkaar zijn ge waagd. De gevolgen van de Engelse politiek na de vorige wereldoorlog zullen hier nog lang gevoeld worden. En de toestand wordt te ern- stiger, nu de communistische agenten ook hier een geweldige activiteit ontwikkelen. De vorige week hébben wij er op gewezen, dat Dimitrof, vanwege zijn plannen om te komen tot een Z u i d - E u r o- pese Sovjet-federa tie door Stalin op te vingers werd getikt. De klap schijnt raak geweest te zijn. Dimitrof heeft zich althans gehaast zijn verklaring van a tot z in te slikken. Zelfs de ge dachte d#n het scheppen van een oostelijk blok, zoo verklaar de hij nu, is niet bij hem op gekomen. Stalin kan dus tevreden zijn over zijn slaaf! Een andere ken, dat de idee die Gandhi be- vraag is, of hij inderdaad ge heel bevredigd is. Evenals de Oosterse despo ten uit de oudheid is de Russi sche heerser uitermate wan trouwend. Vergeven en verge ten zijn begrippen die in zijn woordenboek niet voorkomen. Met de vorming van een West-Europees blok gaat het niet zo voorspoedig als Amerika en Engeland dat wel gaarne zouden zien. De vor ming van zulk een blok is al leen mogelijk als eerst een een heid van Duitsland uitge zonderd dan de Russische zone - is hersteld. Het gebeurde met de Franse franc en speciaal het vasthou den van Frankrijk aan een. vrije goud- en dollarmarkt, heeft remmend gewerkt, en is oorzaak, dat naar gevreesd wordt, de Drie-mogendheden- conferentie, die te Londen zal worden gehouden, minder vlot zal verlopen. Een lichtpunt hierbij is echter, dat er wat de hoofd zaak betreft, geen tegenstelling bestaat. Frankrijk is gaarne tot me dewerking bereid en zal zeker het mogelijk doen, om wat dit betreft met de vroegere bond genoten tot overeenstemming te komen. Als dit gelukt dan zal het misschien mogelijk zijn tot een z.g. trizonaal bestuur in Duits land te komen, ter voorberei ding van een Duitse regering. Maar eer het zover is, zal er nog heel wat water door de Rijn stromen. bloot geven, want eerlijk ge zegd, behalve Spanje vertrouw den we ook Frankrijk niet, dat zo beangstigend dicht onze gren zen naderde. Deze kwestie is echter naar genoegen opgelost. Tenslotte moeten we als oor zaak van de Zeeuwse vredes- bezwaren ook het provincialis me niet vergeten. De gewesten waren wel door de Nnie van Utrecht verbonden, maar leef den in sommige opzichten ta melijk zelfstandig naast elkaar. En in tijden van oorlog behaal den de Zeeuwen aardig veel voordeel door de kaapvaart, welke bron van inkomsten bij de vrede zou ophouden, hoewel ze zeggen: „van oordeel te zijn, dat een algemene vrede over de gehele Christenheid, zo het in 't vermogen van mensen is, in alle manieren dient te wor den gevorderd. Met geen ander doel hadden ze eenmaal de wa penen aangenomen, dan om te geraken tot een vreedzaam en vrij gebruik van consciëntiën, rechten en gerechtigheden". Zo wordt dan op 30 Januari 1648 te Munster de vrede ge tekend. Niet alleen de Spanjaar den waren de strijd moe, ook in ons vaderland verlangde men naar vrede. Wel waren er de laatste jaren geen grote veldslagen geleverd, schitteren de overwinningen bevochten noch belangrijke steden ver overd, maar de grote oorlogs kosten van ruim 20 millioen per jaar waren op de duur niet te dragen. Hiervan moest het gewest Holland ruim de helft opbrengen, zodat we begrijpen kunnen, dat deze provincie er sterk voor was. In een verdrag van 79 arti kelen worden de voorwaarden geregeld: volkomen vrijheid en onafhankelijkheid, behoud van alles wat we bij het sluiten van de vrede bezitten, ook in onze overzese gewesten (de naam Indonesië kende men toen nog niet) en sluiting van de Schel de, wat voor onze handel en die van Zeeland eveneens echter zowel voor- als nadelen Behalve Zeeland stemde ook Utrecht tegen, deze provincie is echter spoedig bijgedraaid. Zeeland beriep zich op art. 9 van de Unie van Utrecht, waarin bepaald was, dat geen verdrag gesloten mocht worden dan met eenparigheid van Stemmen. Misschien wel een ietwat on gelukkige bepaling, want op grond hiervan kon één gewest alle overeenkomsten tegenhou den. Men stoorde zich echter niet aan onze provincie en be krachtigde het vredesverdrag dan maar met meerderheid van stemmen inplaats van met een parigheid. Op 5 Juni zou de ratificatie in alle plaatsen van ons land afgekondigd worden, waaraan Zeeland echter niet mee wilde doen. Enkele dagen vóór deze datum heeft het echter toe gegeven bij een besluit, waarin we lezen: „dat, alhoewel ver scheidene redenen hen bewogen om de vrede niet te bekrachti gen, noch te gedogen, dat de zelve in hun gewest werd af gekondigd, zij nochtans oor deelden, dat zij zich niet belas ten mochten met het verwijt, hetwelk men hun zou kunnen doen, alszij zij de inwendige rust gestoord hadden, terwijl men aan de vrede van buiten arbeidde; dat zij hierom toe stonden, dat de vrede ook in Zeeland afgekondigd werd, blijvende echter betuigen, on schuldig te willen zijn aan de verwarringen en rampen, die de Staat door dit afzonderlijk ver drag -bedreigd werden". 5 Juni: een historische datum en tevens een tragische, Immers op deze dag hadden juist 80 jaar geleden Egmond en Hoorne op het schavot hun leven gelaten (1568). Vijf dagen daarna hield men een plechtige dankdag, zoals men ook vóór de vredesbespre kingen een bededag had uit geschreven (aan zulke gewijde uren denken de grote staats lieden tegenwoordig niet meer!) Verder werd er „met schie ten, vuren en branden van pik- tonen" grote vreugde bedre ven. „Doch in gans Zeeland werd niet gevuurd", zegt de geschiedschrijver. Het had zich bij de besluiten neergelegd, daar het toch moeilijk alleen de strijd tegen Spanje kon voortzetten, maar mokte nog wat na, hoe wel het later nooit tegen het gesloten verdrag gehandeld heeft. L. v. W. Het zal mede de taak van dit orgaan zijn te onderzoeken wat voor een bepaalde tak van dit sociale en culturele leven nog kan en moet gebeuren. Dit werk (en dat dient met nadruk te worden gezegd) zal niet door het orgaan zelf worden verricht. Het zal slechts activerend en stimulerend werken en door 't opnemen van contact met de daarvoor in aanmerking komen de instellingen leemtes opvullen en in tekortkomingen voorzien. Uiteraard is daarvoor een volledige documentatie nodig van de activiteit op sociaal en cultureel gebied in de gehele provincie. Het zal dan ook de eerste taak van het orgaan zijn hierover de beschikking te ver krijgen. Het moet zó worden, dat zo wel het Rijk, de Provincie, de Gemeenten als de particulieren van dit orgaan gebruik zullen maken als adviesbron. Het „Opbouworgaan" zal al les wat er op sociaal en cultu reel terrein geschiedt en be staat coördineren. Het zal, juist ook door een volledige docu mentatie, op bepaalde plaatsen aan de oprichting van bepaalde instellingen de stoot kunnen geven of bestaande organisa ties op diverse onderwerpen attent kunnen maken. In geen geval zal het orgaan de bestaande instellingen ook maar iets voorschrijven of op leggen. Practisch is het dus zo, dat in de taak van de reeds aanwe zige organisaties op sociaal en cultureel gebied geen verande ring komt. Als wijziging zal optreden, zal dat slechts ver betering kunnen zijn. Dat het orgaan tegenover alle instellingen hetzij op rooms- katholieke, protestants-chris telijke of humanistische grond slag precies dezelfde houding zal aannemen en geen enkele voorkeur zal doen gelden spreekt wel vanzelf. De directeur, de heer Lijn,- zaad, wil zich liever niet wa gen aan het doen van allerlei voorspellingen en het opstellen van grootscheepse plannen. Naar zijn mening zal slechts dan vruchtdragend gewerkt kunnen worden, wanneer allen, die met het orgaan te maken zullen krijgen, dit met vertrou- reln. De omstandigheden waarin het buitenland verkeert zijn op dit alles van grote invloed. Als voornaamste punt besprak Ir Rooyackers de loon- en prijs politiek van de reegring. Door de landbouwers Is ln het afgelopen jaar goed begrepen, dat elke afwijking van de lonen en prijzen voor hen grote consequen ties inhield. Toen de regering' dan ook afweek van haar politiek ten opzichte van de bouwnijverheid en metaalindustrie, was het de land bouw die protest aantekende. Spr. bepleitte met kracht de ge lijkwaardigheid van landbouwers en landarbeiders, hetgeen nog steeds niet is verwezenlijkt, al waren ln de aanvang de vooruit zichten goed. Ir. Rooyackers ging hierna ln op de. behandeling van de begro ting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer en alles wat daar mee verband hield. Met betrekking tot de melkprij zen Icon worden meegedeeld, dat van een algemene melkprijs geen sprake kon zijn, daar de kostprijs der melk overal weer anders ligt. Zodoende kwam men tot de regio nale melkprijzen. Het hoofdbestuur heeft de Mi nister in overweging gegeven, nog geen richtprijzen vast te stellen voor de akkerbouwproducten, wanneer deze niet gebaseerd zijn op de kostprijsberekeningen van het Landbouw Economisch Insti tuut. De landbouwers zullen dus in dit opzicht nog geduld moeten hebben, doch in hun eigen belang, aldus spr. Ir Rooyackers ging daarna nog in op de buitenlandse aspecten met betrekking tot onze landbouw en deelde mede, dat men er in ge slaagd is, de regering een verte genwoordiger van het bedrijfs leven in handelsdelegaties te doen opnemen. Bij de bureaux voor voedsel voorziening, zal de overheidscom missie worden vervangen door een commissie van de Stichting. In deze laatste commissies zullen ook de landarbeiders zuttlng hebben. Ten siotte deelde spr. nog mede, dat de wet Oorlogssehaderegeltng bjj de Stichting ln studie ls, zodat daaromtrent door hem nog weinig kon worden gezegd. Na zijn rede beantwoordde Ir Rooyackers nog enige vragen. Hoogwater te Vlissingen: Maandag 9 Februari: 1.52 u. 1.75 m., 14.12 u. 1.87 m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 8.09 u., onder 17.41 u. Maan op 8.33 u., onder 16.42 u. Teleqram aan „Nationaal Reveil". „Uwe Majesteit is slecht geraden en slecht gediend." „Nationaal Réveil" zond het navolgende telegram aan H. M. de Koningin: Majesteit, Met smart en zorg voor het heil van ons oude Koninkrijk en de daarin levende broeder volken, met zorg ook voor de toekomst van ons geliefde Vor stenhuis, moet door millioenen trouwe Rijksgenoten, hier en overzee, de rede van Uwe Ma jesteit aangaande de verhou ding Nederland tot Indonesië zijn beluisterd. Uwe Majesteit is slecht geraden en slecht ge diend. m Geve God, uat alles zich nog ten goede zal kunnen keren en dat het Uwe Majesteit gegeven moge zijn, aan het hoofd van een wijze, fiere, zelfbewuste en met verantwoordelijkheidsbesef toegeruste regering Uwe volke ren op voet van volkomen staatsrechtelijke gelijkheid en gelijkwaardigheid in volledige vrijheid verenigd te houden on der een ongebroken Kroon in een ongeschonden Koninkrijk, _jozoals Uwe Majesteit onder aan- wen'zuÜetT"tegemoet treden en!roeping van de Naam des Al mede door hun houding ertoe lerhoogsten eens gezworen heeft zullen bijdragen, dat deze in- dat te zullen handhaven, stelling spoedig een eigen plaats1In droefheid maar ook on- in onze provincie zal krijgen. j wankelbaar vertrouwen, dat Het „Opbouworgaan" zal 'recht over macht moet zegevie- uiteraard met het ETI een nauw i en, rede over onverstand, wer- contact onderhouden, hetgeen kelijkheid over waan, tekenen b.v, van groot belang zal zijn bij het onderzoeken van de mogelijkheden van vestiging van nieuwe industrieën enz. En voorts is er voor deze in stelling een breed arbeidsveld, wanneer slechts gedacht wordt aan het vraagstuk van de ge zinszorg, het kleuteronderwijs, het jeugdprobleem etc. Gehoopt kan slechts worden dat deze instelling, waar mo menteel door onbekendheid met de doelstellingen en de werk wijze nog velen enigszins vreemd tegenop kijken, spoedig mag uitgroeien tot een specifiek Zeeuwse instelling, die een goede plaats in het Zeeuwse leven inneemt.' met de diepste eerbied van Uwe Majesteit de ge trouwe onderdanen Het bestuur van „Nationaal Réveil". Een dertigtal manifestanten,; die drie Amerikaanse zeelieden vakverbonden vertegenwoordig den, zijn met spandoeken waarop geschreven stond: „Het plan- Marshall ontneemt aan de Ame rikaanse zeelieden hun broodwin ning", naar het ministerie van buitenlandse zaken gemarcheerd. Het protest gold de plannen tot overdracht van 500 Amerikaanse schepen aan West-Europe.se lan den.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 6