Politieke beschouwing in de Eerste Kamer. ft Lite m tam ffieme Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 7 Februari 1948 Regeringsbeleid: „Vooruitstrevend in Christelijke zin". Het antwoord der Regering. 1947 een goed jaar voor d mosselkwekers. Tweeduizend grossiers uitgesloten van handel in zuidvruchten. De komende verkiezingen. 0e „verworpenen" Dr MIEENK'S Aan de memorie van antwoord naar aanleiding van de politieke beschouwingen in de afdelingen der Eerste Kamer is het volgende ontleend: De minister-president merkt o.m. op, dat hij naar zijn stellige overtuiging aan z^jn kabinet de breedst mogelijke basis heeft gegeven. Reeds meermalen heeft hij uiteengezet, dat hy by de vorming van zijn kabinet ernstig de mogelijkheid heeft onderzocht om tot een breder fundering te "geraken. Hem bleek echter de basis, waarop het* kabinet thans rust, de breedste, die op dat ogenblik kon worden bereikt. Synthese. Bij de vorming van zijn kabinet heeft de minister-president ge tracht een synthese te vinden tus sen de standpunten van de beide partijen, die hy tenslotte tot me dewerking aan de totstandkoming van zijn kabinet uitnodigde. Hij heeft gemeend uitdrukking voor die synthese te vinden in de ka rakterisering van het regerings beleid als vooruitstrevend in Christelijke zin". Het ls uiteraard niet uitgeslo ten, dat in bepaalde maatregelen, op grond van het algemeen pro gram getroffen, nu eens de soci aal-progressieve, dan weer de ethisch-christelijke zijde ietwat meer op de voorgrond treedt. Financieel beleid. Dat het financiële beleid onvol doende krachtig en doortastend is gevoerd, moeten ondergetekenden ten stelligste ontkennen. Het fi nancieel beleid is en blijft gericht op een zo doeltreffend mogelyke inrichting van de staatsdienst en op het achterwege laten van overbodige uitgaven. Wat de economische politiek der regering betreft, wordt o.m. opge merkt, dat tot rechtstreeks rege lend ingrijpen van de staat alleen wordt overgegaan, wanneer bij zondere omstandigheden zulks uit een oogpunt van algemeen welzijn noodzakelyk maken. De omstandigheid, dat de nog steeds bestaande schaarste de re gering noopt tot bemoeiing op velerlei terrein, waar zij zich onder normale verhoudingen af zijdig zou houden, mag niet tot misverstand aanleiding geven. Overzeese Gebiedsdelen. De regering gaat uitvoerig in op die beschouwingen, welke ver band houden met de reis van de minister-president en enigen zyner ambtgenoten. Het doel was onder meer een aantal zaken tot meerdere klaar heid en zo mogelijk tot oplossing te brengen, waarvoor een plaatse lijke oriëntering niet kon worden ontbeerd. Tot deze zaken behoorden niet alleen aangelegenheden van orga nisatorische en bestuurlijke aard, doch ook problemen betreffende de verhouding tot de onderschei dene delen van Indonesië en keer der troepen opnieuw ln ern stige beschouwing zal worden ge nomen. Sociaal economische politiek. Het kabinet is zich ten volle be wust van de bezwaren, welke een zware belastingdruk als de thans heersende medebrengt. Doch het ls zich evenzeer bewust van de ge varen van begrotingstekorten en van de noodzakelijkheid van tal Naar aanleiding van de motie Groen werd de Stichting van de Landbouw uitgenodigd haar desi derata schriftelijk uiteen te zet ten. Binnenkort zullen naar aanlei ding daarvan nadere besprekingen volgen. Het loslaten van de loonstop met handhaving van een strakke prijscontrole kan bezwaarlijk ge acht worden een gunstig gevolg te zullen hebben. In een aantal be drijfstakken zal het niet mogelijk zijn de lonen te verhogen zonder een dienovereenkomstige prysver- hoging toe te staan, tenzij de sub sidies ln aantal en hoogte worden uitgebreid. Dit laatste stuit op zeer ernstige bezwaren. Grondwetsherziening. De huidige staatscommissie voor dé*herziening van de Grond wet zal alles in het werk stellen, ten einde haar rapport zo spoedig mogelijk aan de regering te kun- DE SURINAAMSE HOUTNIJVERHEID. Ongekende opbloei. Suriname beleeft sedert de oor log een hausse in de houtnyver- heid, zoals in zyn geschiedenis nog niet is voorgekomen. In de afgelopen twee jaar wa ren de houtverkopen 40 tot 50 maal groter dan ooit te voren. Dit vindt zijn oorzaak in de dringen de vraag in Nederland voor alle soorten timmerhout voor de we deropbouw, alsmede in de grotere Amerikaanse belangstelling voor Surinaams timmerhout voor de vervaardiging van fineerhout en triplex. Het hout van de baviaanboom, die op moerassige bodem groeit, schynt in voldoende mate aanwe zig te zijn om in alle behoeften te voorzien. Deze houtsoort was voor de oorlog niet in trek. Oesterproductie overtrof de verwachtingen. van bijzondere overheidsuitgaven. nen aanbieden. Dat dit tot dusver Het is derhalve van mening, dat n0g niet is geschied, vindt mede zijn grond in de omstandigheid, dat zij het resultaat van het be zoek aan Indonesië door enige le- gebracht, onder de huidige omstandigheden, ondanks een voortdurend streven naar bezuiniging op de zich hier toe lenende posten van de begro- j den van het kabinet ting, de bestaande belastingdruk i heeft willen afwachten, een onvermijdelijk kwaad is. Het is niet juist te stellen, dat Ook de regering is doordron- tegenover een prijsverhoging van 1 drongen van het belang van be- enkele belangrijke dagelijkse ge- spoediging van de voorbereiding brulks- en voedingsmiddelen 1 der algemene Grondwetsherzie- slechts een verlaging van de pry- 1 ning. zen van luxe-artikelen staat. Be halve de prijzen van een groot aantal Industriële gebruiksartike len als textiel, schoenen, huisraad, keukengerei e.d. zijn ook nog de prijzen van een aantal levensmid delen als peulvruchten, jam, stroop, havermout, banket en koek in prijs verlaagd. Voorts zijn de prijzen van de wintergroenten dit jaar, mede door de invoering van een vrijwil lige regeling in overleg met de overheid, aanzienlijk lager dan zij de laatste jaren waren, hetgeen voor de kosten van levensonder houd van grote betekenis is. Het ligt vooralsnog niet in het voornemen, de textielrantsoene- ring op te heffen. Buitenlands beleid. De regering kan de opvatting van de leden, die menen, dat het buitenlandse beleid der regering in toenemende mate getuigt van afhankelijkheid van de Verenigde Staten van Amerika niet onder schrijven. Aan de regering der V.S., die bereid is zich grote opofferingen te getroosten voor de wederop bouw van Europa, doet men een grievend onrecht, wanneer men in deze spontane hulpverlening een uiting ziet van Amerikaans impe rialisme. Van een tegemoetkomende hou- ring van Nederland ten aanzien van het regime Franco is nooit I sprake geweest. Distributie overbodig geacht. Er is in ons land een commissie gevormd, die zich ten doel stelt te komen tot een vr(je landelijke organisatie van grossiers in groen ten en fruit. Te Goes vond Donderdag een bijeenkomst plaats van grossiers om te komen tot een provinciale afdeling van de landelijke organi satie. verkeren. Door de maatregelen van het bedrijfschap voor groen ten en fruit, wordt aan onge veer 2000 grossiers het recht ontzegd in zuidvruchten te han delen. Het bedrijfschap heeft n.l. het monopolie voor de han del in zuidvruchten overgedra gen aan de Vegro, de particu liere bond van grossiers in groenten en fruit, terwijl het de import van de zuidvruchten in handen heeft gegeven van het Verenigde Import Kantoor. Nu staan de zaken zo, dat de Vegro geen distributiebonnen aanneemt van de grossiers, die bij de Vrije Zuidvruchtenbond De heer P. Vreugdenhil uit Gouda gaf op deze samenkomst, die in hotel Centraal gehouden werd, een uiteenzetting van de moeilijke toestand waarin de j grossiers in groenten en fruit bO- .rlr.r.n venal ook een aantal zaken en problemen, betrekking hebbende op de hangende staatkundige her vormingen van geheel Indonesië en van het Koninkrijk. Op de verwezenlijking van het beginselprogram van Linggadjati is het beleid der regering bij voortduring gericht en de loop der gebeurtenissen levert wel het bes te bewijs, dat haar politiek daarbij niet ingesteld is geweest op het ontplooien van militaire macht, doch op een vreedzame regeling volgens democratische beginselen. Door de reeds gedane aankondi ging van maatregelen, welke de regering voornemens ls ten aan- 7y z~g j aangesloten zijn. Wan- j schap Vegro het recht hebben zien van Indonesië te treffen, met neér men weet, dat de voorzit- om een door de vakgroep afge- name de instelling van het colle- »er van de Vegro tevens voorzit- I geven erkenning ongeldig te giaal orgaan en de voorlopige fe- ^er van de Vakgroep is, begrijpt 1 verklaren. aangesloten veilingen niet kon worden gekocht en van de on derhandse verkoop geen factu ren meer aanwezig zijn. Distributie overbodig. Volgens de heer Vreugdenhil, zou het zeer goed mogelijk zijn de distributie van zuidvruchten op te heffen, gezien het feit, dat voor de oorlog jaarlijks 92 mil- lioen kg. werd ingevoerd en thans reeds 70 millioen kg. Overigens is de V.Z.B. van me ning, dat wanneer de Vegro en het Verkoopkantoor het hui dige monopolistische systeem zouden loslaten, dit zeker een verlaging van de prijs zou be tekenen. Thans acht men de prijs veel te hoog. Dinsdag en Donderdag heeft de president van het scheidsge recht voor de voedselvoorzie ning onderzocht of het bedrijf derale raad, kunnen deze bedoelin gen voor een ieder duidelijk blij ken. De vraag in welke vorm de maatregelen zullen zijn te ver wezenlijken, maakt thans nog een punt van onderzoek uit. De regering geeft gaarne de verzekering dat, mocht naar zij hoopt in de toestand in Indo nesië ln verband met het tot stand komen van het nieuwe bestand en de verdere politieke ontwikkelin gen een spoedige verbetering in treden, ook het tempo van terug- men, dat de moeilijkheden hier door nog worden vergroot. De Vegro heeft bepaald, dat men om in zuidvruchten te kun nen handelen, ook al is men in het bezit van een z.g. erken ningsreglement, lid moet zijn van deze particuliere vereniging. En dit kan men slechts worden wanneer men in 1937, 1938 en 1939 een omzet van ten minste 1000 kisten heeft gehad. De le den van de V.Z.B. kunnen hun omzet over die jaren echter niet aantonen, omdat toen van de Luxemburgs journalist in Spanje gearresteerd. De Spaanse politie heeft de Luxemburger Gordian Tröller ge arresteerd, die in verband wordt gebracht met de ontsnapping van een lid der Baskische ondergrond se beweging naar Frankrijk. Tröller, <een geaccrediteerd journalist, is o.a. correspondent van het Nederlandse dagblad „Al gemeen Handelsblad". Het is nog niet bekend, wan neer dit jaar de verkiezingen gehouden zullen worden. Toch begint er reeds enige roering t# komen. Niemand minder dan Prof. Romme heeft deze week 'n ver kiezingsrede gehouden, waarin hi;, uitvoerig de vraag behan delde, welke coalitie of combi natie er moet worden gemaakt na de verkiezingen. Hij ver klaarde daarbij o.m.: „De K.V.P. zal straks te vin den zijn voor medewerking aan een regeringspartij als zij terug vindt een program in de geest van het kabinet-Beel nog meer in de geest van de per soon Beel. Zij steunt alleen een politiek, die aansluit op pro gressieve daden in Christelijke zin." o Wie kaatst moet de bal verwachten. PEKZIë ANTWOORDT DE SOW JET-UNIE. Gisteren is de officiële tekst van het Perzische antwoord be kend gemaakt op een Sowjet-Rus- sische nota, waarin gesproken werd van werkzaamheid van de Amerikaanse militaire missie te Teheran. Perzlë heeft de beschuldiging van Amerikaanse inmenging in Perzische aangelegenheden niet alleen van de hand gewezen, doch van zijn kant de S. U. er van be schuldigd, dat zy „grensplunde- raars" beschermt. Perzië zet in deze nota uiteen, dat de Ameri kanen na de oorlog lagere prijzen vroegen voor wapens dan de S. U., zodat men moest afzien van het plan deze van de S. U. te kopen. Verder wordt de Sowjet-Russische regering er in deze nota van be schuldigd in 1946 de separatisti sche beweging van Azerbeidsjan tegen de Perzische regering te hebben opgezet en aan de leiders der opstandelingen onderdak te hebben verleend. CONSUMENTEN- CREDIET. Volgende maand weer bonnen. Naar aanleiding van een tele gram van het N.V.V. aan de mi nisters van Sociale Zaken en Financiën, waarin met klem wordt verzocht „direct nieuwe bonnen van het consumentencre- diet aan te wijzen, daar uit alle delen van het land klachten bin nenkomen over het uitblijven", wordt van bevoegde zijde medege deeld, dat opzettelijk nog even wordt gewacht met het geldig verklaren van nieuwe waardebon nen. Men is op de betrokken mi nisteries van mening, dat tegen het voorjaar en het najaar de grootste behoefte bestaat aan tex tiel. In verband daarmee zal het zeker nog wel een maand duren, voordat nieuwe bonnen worden bekend gemaakt. Het was voor de mosselkwekers een goed jaar, wat afzet en prijs betreft; voor de zoveel fijnere zus ter van de mossel, de oester, was dit in mindere mate het geval. Wel overtrof de oesterproductie verre de verwachtingen. Vorig jaar na de strenge winter vrees de men wat dat betreft het erg ste, doch na die winter volgde de zeer warme zomer en groeide de oester zo hard, dat men over veel meer leverbare oesters beschikte den men gedacht had, ook al had de schelpenziekte veel slachtoffers gemaakt. België ls onze voornaamste klant voor de oesterexport, al neemt de vraag naar de beste soorten af, tengevolge van het verminderen van de Belgische koopkracht. Vroeger betrok België ook alleen de goedkoopste soorten, doch vlak na de oorlog waren de duurste soorten het meest gevraagd. De concurrentie is in België groot, want nu men niet met de officieel vastgestelde prijs kan concurreren probeert men op andere manier elkaar de loef af te steken. Dit is ook het geval met de ver zending naar Engeland, doch de Engelse importeurs kunnen voor de helft preferentie verlenen aan bepaalde exporteurs, zodat mo menteel een tiental oesterkwekers het leeuwenaandeel van de export naar dit land in handen heeft. Vorig jaar werden alle uit En geland binnenkomende orders over alle oesterkwekers verdeeld. De binnenlandse markt onder vindt nadeel van de hoge omzet belasting, terwijl hier de prijs niet vastgesteld is met gévolg van een onderlinge concurrentie. Als bijzonderheid kan nog ge meld worden dat des Zondags vele rijke Belgen in luxe auto's een be zoek aan Yerseke brengen en daar oesters komen eten. De afstand YersekeBelgische grens is door het veer over de Wester-Schelde Kruiningen-Perkpolder zeer be kort. vi/m Brouwgerst. Vanwege de Prov. Voedsel- commissaris is ter kennis van de landbouwers gebracht, dat de keuringen door de Naco- brouw ter verkrijging van de Nacobrouw certificaten voor de levering van brouwgerst, de volgende week moeten eindigen Dit bericht doet vreemd aan. Wij leven toch nog altijd in een tijd van voedselnood. De kleine man, voor zover niet direct betrokken bij de landbouw, mag geen varken houden vanwege het graan te- schappelijke verhoudingen kankort en om dezelfde reden Bezitsspreiding. Wat wordt er onder verstaan? In de afdelingen der Eerste Kamer kwamen o.m. ter sprake de d<Akbeelden over bezitssprei ding welke aan een daarvoor in te stellen commissie voor bestu dering en advies zullen worden voorgelegd. Het kwam sommige leden van groot belang voor, dat reeds bij ae aanvang van de discussies over dit onderwerp ten volle vaststa, wat het begrip bezits spreiding inhoudt. In de tegenwoordige maat er tweeërlei betekenis aan wor den toegekend, t.w. die van een verdeling van reeds verworven bezit over een ruimer aantal ge gadigden en die van een bre dere verdeling van de op brengst van het productiepro ces onmiddellijk na het ontstaan daarvan, waardoor dus aan alle medewerkenden een zekere mo gelijkheid wordt geboden, om tot bezitsvorming te komen. Hoewel terstond toegevende, dat het verworven bezit niet altijd op rechtvaardige wijze is verkregen, meenden de aan het woord zijnde leden een aantas ting van dit bezit door spreiding ten enen male te moeten ver werpen, omdat hierdoor een van de grote pijiers van ons maat schappelijk leven wordt aange tast, t.w. de opvatting, dat hij, die door eigen werkkracht, zui nigheid, of andere oirbare mid delen, welvaartsgoederen be spaart, deze, met inachtneming van de belangen van zijn mede mensen, mag behouden en de voordelen er van mag genieten. De aan het woord zijnde le den zouden het op prijs stellen, indien de minister zijn opvatting over de inhoud van het woord bezitsspreiding wilde medede len. moesten ook de broodrantsoe nen worden verminderd. Huismoeders met opgroeien de kinderen klagen over een voortdurend gebrek aan brood. En dan tóch gerst voor de brouwerij Is dat verantwoord? Generaal pleegt zelfmoord. Gisterenmorgen vroeg is de voormalige generaal van de Duitse luchtmacht en tijdens de Duitse bezetting militair gouverneur van Parijs, Ootto van Stuipnagel, in zijn cel van de militairë gevange nis te Cherche-Midix levenloos aangetroffen. Het bleek, dat hij zich had opgehangen. Von Stuip nagel werd op 16 Juni 1878 te Berlijn geboren. Tuchtrechter voor de Prijzen, Terneuzen. Fietsen zonder bon. P. Kr. D. te Terneuzen deel- hield met het gewicht daarvan. Feuilleton. door H. KINGMANS. b) o En wie is die Gebhard eigenlijk? Jochem praat genoeg over hem Lize zou er hele stukken van kunnen vertellen, want haar vertrouwt Jochem bijna alles toe maar zij heb ben hem nog niet ontmoet. Nu, dat kan gauw verholpen worden: Gebhard komt, als hij vrij is, eens naar Liegnitz. Het is niet op een Zondag, doch op een dag in de week. Moeder Liesbeth moet dan er varen, dat Gebhard een orden- telijke jongen is, voorzover al- thans is na te gaan in zo korte lijd. Maar zijn ongodsdienstig heid acht zij een groot bezwaar. Staat Jochem wel stevig in zijn schoenen? 't Wordt een punt van ern stige overweging voor vader en moeder Weishaupt, waarvan het iesultaat is, dat zij Jochem geen toestemming willen geven, te samen met Gebhard op stap te gaan, de wijde wereld in. Hij moge dan hoog of laag sprin- j gen, hij wordt nog te jong be vonden. „Ik doe het tóch", zegt hij tot Lize, wie hij zijn nood klaagt. Maar die zegt: „Als je dat doet, kijk ik je nooit weer aan. Wil jij een ontaarde zoon wor den?" Van die woorden schrikt Jo chem toch terug: de warme ge negenheid van Lize wil hij niet missen Het ziet er dus op het eind van 1773 uit, dat nij in het voor jaar weer met Dreckmeyer op stap zal gaan, in het dorp, in de omgeving, bij de vaste klan ten. Edoch het rechte kunnen zij niet te weten komen, het ver luidt, dat Dreckmeyer voor zijn doen grote verliezen heeft ge leden door toedoen van een fa milielid Jochem ontvangt de mededeling, dat hij ontslagen wordt. Dreckmeyer zal het weer met een knechtje alleen doen. Heel veel kunnen zij er niet van zeggen, want Dreckmeyer heeft Jochem langer gehouden dan zij hebben verwacht. Er zijn heel weinig schoorsteenvegers in Si- lezië, die ettelijke jaren een ge zel houden. Die komt hen te duur. Jochem vat Dreckmeyers me dedeling niet spijtig op. Nu zul len vader en moeder wel toe stemming moeten geven voor zijn groot plan! Wat zal hij an ders? Dat begrijpen vader en moeder Weishaupt. Het is nu zeker, dat Jochem in het voor jaar de wijde wereld in zal trek ken. God zij hem genadig! „Ik zal je erg missen", zegt Lize zij is sinds de laatste twee jaar geen ganzenhoedster meer, maar dienstbode op een boerderij als zij voor het i laatst vóór zijn vertrek bij el kaar zijn. „Maar ik kom terug, Lize", verzekert Jochem. „En wil je dan mijn vrouw worden? Zul je op mij wachten?" Dit is de eerste maal, dat Jo chem haar kust. En Lize kleeft' hem aan. ,.lk zal wachten", zegt zij een voudig. „En verlies God niet uit het oog, Jochem." rooFDSTUK III. „ivieeu je net heus?" v.aagt de een opsporingsambtenar ver trouwelijk mede, dat hij weer kon fietsen,.omdat hij een adres wist, waar men banden kon ko pen zonder bon. Verdachte zag zijn fout in, al merkte hij op, dat hij zijn boerderijen zo nu en dan ging opzoeken, wat het beste op de fiets kon gebeuren. Boete f 15. De verkoper van deze ban den J. C. te Koewacht beweer de nooit meer verhandeld te hebben, dan juist deze 2 ban den. Hij verdiende nauwelijks aan deze transactie. Boete f 50. D. W. te Sas van Gent had plastic horlogebanjes verkocht en niet gelet op de vastgestelde winstmarge. Boete f5 met te ruggave der in beslag genomen bandjes. A. A. L. te Terneuzen had geen receptenboek aangehou-1 den en tevens gebakjes boven i de prijs verkocht. L. verklaarde in het eerste geval een vergis- i sing te hebben begaan met het j lezen van het voorschrift en dat het andere punt aan slor digheid te wijten was. Voor het eerste feit gaf de tuchtrechter hem f 15 en voor het tweede f 100 boete. J. V. v. d. V. te Hulst had Ook was verdachte ten laste gelegd het niet-bijhouden van zijn receptenboek. Boete f 75. A. J. M. te Hontenisse werd bij verstek veroordeeld tot een geldboete ad f 25, omdat hij na latig was geweest met het prij zen van in zijn etalage liggende goederen. Spanning tussen Turkije en Moskou. Turkse ambassadeur terug geroepen. Turkije heeft plotseling zyn ambassadeur in Moskou terugge roepen, in verband met de onwil aan Sowjetzijde om de Sowjet- ambassadeur naar Ankara te la ten terugkeren, aldus A.P. Op het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde men niet onmiddellijk commentaar le veren, maar in diplomatieke krin gen, zag men in de maatregel een tegenzet, waaruit blijkt, dat Tur kije zich niet zal laten intimideren door zijn grote buurman, die Turkije reeds drie jaar lastig valt met territoriale eisen. De Sowjet-ambassadeur werd in de herfst van 1945 teruggeroepen en sindsdiens worden de Sowjet- belangen behartigd door een zaak gelastigde. SCALD IS HOESTPOEDERS verdrijven de hoest radicaal I 45 cent per etui van 6 stuks. BRASKAMP N.V. FABRIKANTE VAN GENEESMIDDELEN (Ingez. Med.)' 1^=5^^ „Nacht in de Middag" door Arthur Koestier. (De Bezige Bij, Amsterdam) Koestier is van Hongaarse Ier een waar kunstwerk gescha ter vorige zitting beweerd, dat i afkomst. Alhoewel het boek al pen. Hij betoonde een groot Te Yerseke is voor de ont vangst van de soldaten uit In- dië een comité opgericht ouder ere-voorzitterschap van burge meester Willemse. I Jochem. „Het zal wel moeten, als je hier niet blijven wilt", ant woordt Gebhard. Al ruim anderhalf jaar heb ben zij gezworven door een groot deel van Polen en. Duits land. Steeds verder zijn ze daar na naar het Westen getrokken. Ze hebben heel goede en heel slechte weken gemaakt, maar over het algemeen zijn ze niet ontevreden. Als er geen schoor stenen te vegen waren, hebben zi' zich verhuurd als metselaars knechts, soms voor een week, hoogstens voor een maand. Dan j trokken zij weer verder. Hun eigenlijk beroep is schoorsteen veger. Dat andere doen zij bij nood. Want een bepaald inko men dienen zij toch te hebben per week. Wel brengen zij de nachten door in volkslogemen ten, die ook heel goedkope maaltijden verstrekken, maar alles met elkaar wordt toch een héél bedrag. Heel kameraadschappelijk gaan ze met elkaar om. Bete- kenend verschil van mening j hebben zij nog niet gehad. „Ge zworen kameraden" hebben ver-1 schillende hospessen hen lachend genoemd. Maar nu hokt het tussen die twee. Al ruim zes weken zij ze in dit oude stadje, waar geen schoorsteen meer te vegen is. Elke morgen sjouwen ze naar de dorpen in de omtrek, om 's avonds weer te keren. Soms j blijven ze twee dagen weg. Gebhard weigert pertinent, ver- der te trekken. En 's avonds is Jochem meestal alleen. De oorzaak is niet ver te zoe ken: er is in het stadie een trek pleister. Er dwaalden avond aan avond twee meisjes over het marktplein en door de slraatjes, die er op uitkomen. Ze hadden het oog geslagen op twee aardige, robuste zwervers, van wie al spoedig bekend was, dat zij schoorsteenvegers waren. En nu eens geen Italiaanse, die door heel of half Europa zwier ven, maar onvervalste Duitsers. Uit Silezië. Die langs de straat dweilende meisjes hebben de aandacht van Gebhard weten te trekken. De kennismaking kwam tot stand en in een kroeg werd door het viertal bier gedronken. Jochem had er al gauw schoon genoeg van. Heeft hij, toen hij Liegnitz verliet, Lize niet ge kust en haar gevraagd, op hem te blijven wachten? Dacht deze Juul zij beweerde zo te he ten, 't is de vraag, of het waar is dat zij Lize kan vervangen? Mijn lieve deugd, als je haar in de begerige, brutale ogen kijkt, heb je al „gegeten en gedron ken". Jochem moest niets van haar hebben. Neen, naar de kerk ging hij niet meer. En het bijbeltje, dat moeder hem heeft meegegeven, zit nog steeds onder in zijn zak met kleren en andere spullen. Maar hij wil als een fatsoenlijke jongen in Liegnitz terugkomen. „Je moet je vader en je moeder en je vrouw altijd eerlijk in de ogen kunnen zien." Die woorden van zijn vader zijn hem bijge bleven. En ook deze: „....houd losse meiden van je af". Deze Juul is een losse meid, afgelo pen. En die andere is geen haar minder (of beter?) (Wordt vervolgd.) lxij^wei een pryslijst in zijn_ zaak j enkele jaren geleden verscheen i._ji - - 'en dikwijls besproken werd, leek het ons goed, ook omdat zo pas twee nieuwe boeken van Koestier een Nederlandse ver taling hebben gekregen, even met u bij „Nacht in de Middag" stil te staan. Koestier werd corresp. bij de Sovjet pers, omdat hij in het Communisme het ideaal van 'n betere wereld zag. Maar na de Moskouse processen waar enke le der vooraanstaande partijgeno ten, die hij zeif kende en hoog achtte, terecht stonden, be schuldigd van reactionnaire of oppositionele activiteiten, ver dween Koestier uit de sfeer van 't Russisch Comm. Zijn gemoed was diep geschokt, maar hij vond uiteindelijk een zeker evenwicht terug, mede door 't feit, dat hij aan de crisis die hij bad doorgemaakt, gestalte kon geven. Deze gestalte was „Nacht in de Middag". Wie zou menen, hier met een had hangen. De thans opgeroe pen getuige/verbalisant ver klaarde, dat dit niet het geval was, zodat v. d. V. een boete opgelegd werd ad f 35. A. B. J. de B. te Sas v. Gent had te duur vlees verkocht. 35 gld. boete. Vervolgens verscheen E. D'H. te Hulst. Zij had een borreltje voor te hoge prijs verkocht. 75 1 gld. boete. i G. J. V. te Terneuzen, P. J. v. F. en A. D. te Zaamslag, A. |de Z. en H. v. L. te Axel, wer- 'den in verband met het niet voldoen van hun administratie aan de gegeven voorehriften, voorwaardelijk beboet met 250 gld. en een proeftijd van 6 mnd. Sui Awei Chang te Huist had diverse lekkernijen zonder bon en veel te duur verkocht. Boete f 30 met verbeurdverklaring der in beslag genomen lekkernijen. E. de P. te Terneuzen had tafelmessen verkocht boven de vastgestelde verkoopsprijs. Boe te f10. P. A. v. M. te Hontenisse had broodjes verkocht tegen prij zen die ver lagen boven de vast gestelde prijzen. M. bracht naar voren, dat hij bij de door hem tegen verschillende prijzen ge leverde broodjes wel rekening Zeepost naar Indië Zeepost kan verzonden worden met de motorschepen „Sibajak" en „Willem Ruys", die op 13 en 17 Februari a.s. naar Nederlands Oost-Indië vertrekken; naar Cu rasao en de overige overzeese ge biedsdelen in de West vertrekt op 13 Februari het m.s. „Helena". Ook met dit schip kan zeepost worden meegegeven. Het verdient aanbeveling de te verzenden stuk ken ten minste twee dagen van te voren ter post te bezorgen. Bravo Generaal! Zeggen Nederlandse vrouwen. De gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen heeft aan generaal Spoor het volgen de telegram gezonden: „Ontelbare vrouwen juichen de door U aangekondigde ge- eigende maatregelen toe ter be scherming van de soldaten te gen voortdurende bestandschen dingen. Bravo, generaal, moge de geest van Van Heutz U inspi reren!" meesterschap in de wijze waar op hij zijn personen werkelijk laat leven in het drama. Daar is Roebasjow, de man die hielp de revolutie te maken en die aan de revolutie ten of fer valt. Dit was alleen moge lijk omdat hij een persoonlijk heid bleef, ondanks alles wat er in en met hem gebeurde. Mees terlijk laat Koestier, heel lang zaam, het bewustzijn in Roe basjow wakker worden, dat hij een individu is. En zo dwingt hij de lezer, deze ontdekking even langzaam, even geleidelijk te doen als zijn hoofdpersoon. Daar is no. 406, aanhanger van het Tsaristisch regiem, die in de cel naast die van Roe basjow zit. Evenmin als Roe basjow hem ooit te zien krijgt, mogen wij hem aanschouwen. En toch is Koestier er in ge slaagd deze man voor ons te laten leven, als mens van vlees en bloed. Daar is Gletkin, de man die hartstochtelijk betoog tegen het Roebasjow moet ondervragen, Bolsjewisme te doen te hebben zou bedrogen uitkomen. Niet al leen beheerst Koestier op voor treffelijke wijze zijn onderwerp, maar ook blijft hij volkomen meester van" zichzelf. Geen en kel ogenblik zien we hem naar voren treden, en alleen in de analyse van Roebasjow, de ge vangen gezette volkscommissa ris vinden we in hoofdzaak het gedachten- en gevoelsproces terug, dat Koestier doorwor steld heeft. Dit is het: Als een mens tot nog toe alleen maar logisch ge- een gewichtig doende bruut in uniformbarbaar van de nieuwe eeuw die nu aanvangt". Daar ismaar ach er is nog zoveel waar we de aan dacht op zouden willen vesti gen! Toch wilden we nog een woord zeggen over de opzet. Alles is om Roebasjow gecon centreerd. We leren het gebeu ren slechts kennen doordat we hem leren kennen. Dit is geen verarming, integendeel. Het geeft een organisch verant woorde eenheid aan het boek en het stelt de schrijver in staat dacht heeft en zich alleen maar j het hele gebeuren te zien in tot de materie heeft bepaald, watfunctie van zijn hoofdpersoon, moet hij dan doen als hij ineens j Wie zou denken, dat Koestier in zichzelf een geweten ontdekt zich van het Communisme af- en als hij ziet, dat er dingen in 'gewend heeft, vergist zich deer- het menselijk leven zijn die niet j lijk. Het boek laat alleen het tot de stof behoren en die aan failliet van dat Communisme de logica ontsnappen? Izien, dat in Rusland tot Staats- Hier volgt, heel beknopt, het1 partij is verheven. Koestier verhaalEén van de leiders van de Partij, volkscommissa ris Roebasjow, wordt gearres teerd, omdat men hem er van verdenkt, tot de oppositie te blijft in de lijn van een zeer links georiënteerde levensbe schouwing denken. Voor deze levensbeschouwing wil hij als basis een nogal vaag omschre- behoren. Hoewel hij zich niet !ven ethisch-religieus stelsel schuldig weet, komt hij toch,1 hebben. Koestier is geen Chris- door logisch redeneren tot het ten, maar als hij eerlijk blijft besluit, dat hij zich tegen Staat i nadenken, dan kan het niet an- en Partij heeft verzet, omdat ders, of hij zal bij God moeten hij aan individuen dacht in uitkomen, vroeg of laat. plaats van aan de Staat en de Partij. Deze bekentenis ais uit gangspunt nemend, dwingl men hem allerlei misdaden te beken nen, die hij niet heeft begaan. Dan komt de rechtszitting en tenslotte de kogel. A. C. Dit zijn: „Dieven in de Nacht" en „De Yogi en de Volkscommissaris", boeken die wij eerlang hopen tp bespre- Met deze roman heeft Koest- ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 5