Frankrijk aanvaardt Brits ontwerp aangaande bondgenootschapsverdrag. De Nationale Feestdag. MrdrJ. in 't Veld aan Wederopbouw? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND GEBIEDS UITBREIDING. De Koninklijke Radiorede. Koele ontvangst in Djogja. VREES VOOR VERTROEBELING VAN TOEKOMSTIGE ATMOSFEER. VERKLARING VAN HATTA OVER INTERIM-REGERING. NOG GEEN BESLISSING OVER CONFERENTIE. PRESSE-REFERENT JANKE NAAR ONS LAND? Ongewenst bezoek. Directeifr G. A. B* Terneuzen keert niet terug. JUeJfdc tot Ux dwuL. Levenslang geëist tegen Bierens. „Hoofdman van een roversbende" iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiHnniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiii 1 Een landwachter I E staat terechf. John Buil bijt van zich af. SCHERP GESTELDE BRITSE NOTA AAN BULGARIJE. Kneep Bulgaarse .regering een oogje toe? Het Marshall-plan in gevaar? KEUZEBON BROOD blijft gehandhaafd. Nagekomen Advertentie. Uitgave Stichting „ZeeuWsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 168; Middelburg, Korts Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Je JAARGANG No. 866 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per mm. Rubriek Kabouters 5 cent per woord SATERDAG 7 FEBR. 1948 HoofdredacteurK. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.11 u., onder 17.39 u. Maan op 8.06 u., onder 15.31 u. Hoogwater te Vlissingen: Zondag 8 Februari: 1.13 u. 1.62 m., 13.36 u. 1.73 ra. U et vraagstuk van de an- 1 Anexatie van Duits 'gebied, leeft niet bij ons volk. Ons volk als volk maakt er zich niet warm voor, wat misschien mee hieruit valt te verklaren, dat de Regering aan deze kwestie wei nig aandacht heeft geschonken en bereid is zich met kleine grenscorrecties tevreden te stellen. Toch is dit vraagstuk voor ons volk, vooral ook met het oog op de toekomst, van ver strekkende betekenis. Wij staan voor het feit, dat er een groot gebrek is aan grond voor landbouw en veeteelt. Al het bruikbare land is reeds in exploitatie. Reikhalzend zien tal van jon ge boeren uit naar een eigen bedrijf, maar zonder resultaat. Een van de eerste gevolgen is een steeds verdere daling van het geboortecijfer. Het grote gebrek aan bedrijven is oor zaak, dat vele boerenzonen be sluiten ongehuwd op het vader lijke bedrijf te blijven werken. Een onderzoek wees uit, dat het grootste aantal ongehuwden bij de landbouwers op de kleigron den aangetroffen worden. En als r-en trouwt dan is de leef tijd betrekkelijk hoog, met als gevolg een klein gezin, waar door het geboortecijfer laag wordt en onze volkskracht wordt ondermijnd. Ditzelfde geldt ook van de emigratie. Duizenden jonge mensen het zijn waarlijk niet de slecht- sten nemen maatregelen om per eerste gelegenheid naar Amerika of Canada te kunnen emigreren, waardoor opnieuw onze volkskracht wordt ge schaad. Een ander gevolg is de grote trek van het platteland naai de stad, wat niet alleen tal van gevaren van soqiale- maar ook van morele aard met zich brengt. T T tbreiding van cultuurgrond "-*-is daarom dringende nood zaak. En nu kunnen wèl' de tot standkoming van de Zuiderzee polder? en straks de inpolderin gen in Zeeland de ernst van dit probleem enigermate verminde ren, maar daar staat tegenover, dat een sterke uitbreiding van het wegennet en het tot stand brengen van nieuwe bouwplan nen op grote schaal, een be langrijke oppervlakte aan cul tuurland doen verloren gaan. Hierbij komt nog iets anders. In de mijnstreek begint men zich ernstig ongerust te maken over de nog beschikbare voor raad kolen in onze kolenvelden, die thans in alle richtingen wor den aangeboord. Hoelang de voorraad nog toe reikend zal zijn is niet bekend. De schattingen lopen nogal uit een. De optimisten spreken van 40 a 50 jaren. Gaat het deze richting uit, dan zal het ook voor onze in dustrie, waarop bij gebrek aan landbouwgronden dc hoop ge vestigd is, onmogelijk zijn tot belangrijke uitbreiding te komen. Want immers, zonder steenkolen geen industrie, tenzij wat ook mogelijk is - inplaats van steeenkool steeds meer olie ge bruikt wordt. Maar afgezien daarvan staan wij voor het feit, dat wij drin gend behoefte hebben aan ge biedsuitbreiding, waardoor wij de beschikking krijgen niet al leen over cultuurgronden, maar ook over de rijke kolenvelden tussen Venlo eri Wezel. NJ u is het natuurlijk niet zo, N dat wij op deze terreinen aanspf-aak zouden mogen ma ken, omdat gebiedsuitbreiding gewenst is. Dat zou rechtstreeks in strijd zijn met de wet Gods. Heb zou eenzelfde politiek zijn als door Duitsland en Japan werd gevolgd. Diefstal op grote schaal. Maar de zaak staat anders. De schade door Duitsland aan ons land toegebracht is door de Regering geraamd op 25 milliard gulden. Wij staan in ons recht wan neer wij vergoeding voor deze schade eisen. Zou Duitsland dit geweldige bedrag terugbetalen in de vorm van afstand van grond, dan zou dit betekenen, dat wij een op pervlakte van ongeveer drie maal ons land houden krijgen. Er is voorzover ons bekend, niemand, die dit eist. En het zou ook niet gewenst zijn, al was 't maar alleen in verband met het grote aantal onwonen- den, dat dan noodgedwongen in ons volk zou moeten worden opgenomen. Dgs te meer klemt dan ech- terde eis, dat een matige ge- biedsuitbreiding verkregen wordt, waardoor de geleden schade althans voor een klein deel vergoed wordt. Van de huidige 'regering is in deze richting echter niet veel te verwachten. Zij heeft het veel te druk met de voorbereiding van wat bedenkelijk veel op ont binding van het Koninkrijk lijkt. o - De Joego-Slavische regering heeft opnieuw bij de Italiaanse regering een verzoek tot uitle- venng van oorlogsmisdadigers als Taddeo Orlando, secretaris generaal van het ministerie van Oorlog, en Marazza, onderminis ter van Binnenlandse Zaken, ingediend. Naar uit Republikeinse radioberichten blijkt, werd de radio rede van H. M. de Koningin te Djocja koel ontvangen. Men ls daar van oordeel, dat de inhoud van deze rede in wezen niet veer verschilt van die der Decemberrede 1942, en men maakt bezwaar tegen de „Commonwealth-idee". Voorts staat men scep tisch tegenover woorden betreffende „ordeverstorende elementen", daar deze zouden voortspruiten nit het denkbeeld, dat de Indo nesiërs altijd schuld hebben. De Koninklijke rede zou in de toekomst de atmosfeer kunnen vertroebelen, aldus de republi keinse radio. Het blad „Naslonal" leidt uit de zinsnede over het Marshal-plan af, dat de Verenigde Staten van In donesië politiek en economisch niet vrij zullen zijn. Volgens „Soember" wekt de rede de Indruk, als zou het Indo nesische volk met de overeen komst van de „Renville" reeds te vreden zijn gesteld, hetgeen dit blad een foutief uitgangspunt noemt. De republiek zet de strijd voort, totdat de V. S. van Indo nesië politiek en vooral econo misch souvereln zijn. Het blad maakt voorts bezwaar tegen de aan het buitenland gegeven in druk, als zou de republiek niet ln staat zijn de terreur-elementen onder controle te brengen. „Soember" spreekt voorts over de „verkoop van Indonesië's eco nomische kracht, die gebruikt zal worden als garantie voor de Ne derlandse positie t.a.v. het state department". Het blad verklaart, dat eerst de binnenlandse opboiiw ter hand moet worden genomen, zodat voorlopig geen hulp aan Amerika en Europa mogelijk is. REPUBLIEK EN INTERIM REGERING. Hatta heeft volgens „Antara" verklaard, dat het aantal zetels, dat de republiek na politieke over eenstemming ln de interim-rege ring zal gaan innemen, afhangt van het systeem dat wordt geko zen, namelijk of het aantal minis teriële zetels gebaseerd wordt op het aantal deelstaten dan wel op de grootte der bevolkingsgroepen van de staten. De „Nieuwsgier" reageerde hier onmiddellijk op, en verklaarde dat „het beslist niet in de bedoeling der vertegenwoordigers van de niet-republikeinse Negara's lag, om van de Interim-regering een soort parlement ln het klein te maken. De interim-regering moet bestaan uit lieden, die benoemd zijn om hun deskundighèid, en te vens optreden als vertegenwoor digers der gehele federatie. De twee systemen, die door Hatta werden genoemd, zullen beiden worden toegepast voor het samen stellen van de twee huizen der volksvertegenwoordiging, indien de overeenkomst de plannen voor de Invoering van het Amerikaan se stelsel aanvaardt". Te Ancona (Italië) ls een wijd vertakte organisatie van hande laars ln verdovende middelen ont dekt. Benelux-landen steun toegezegd. Uit officiële Engelse bron wordt vernomen, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Londen, dat de Franse regering in grote lijnen de Britse tekst, die als basis zal dienen voor het bondgenoot schapsverdrag, waarover Londen en Parys zich voorstellen met de Benelux te onderhandelen, heeft aangenomen. EERSTE PHASE AFGESLOTEN In het document waarin de Franse regering het standpunt van Frankrijk uiteenzet worden slechts enkele wijzigingen op de tail-punten voorgesteld; waarmede men rekening zal houden in de ge zamenlijke Frans-Britse tekst, welke binnenkort aan de verte genwoordigers van de landen der Benelux zal worden overhandigd, zo verneemt A.F.P. verder uit of ficiële Britse bron. Men meent te mogen veronderstellen, dat de eerste phase der onderhandelingen reeds afgesloten Is. De definitieve tekst zal reke ning moeten houden met de stand punten der regeringen van Neder land, België en Luxemburg. In dc komende dagen zal dan ook ge- dachtenwisseling via diplomatieke kanalen tussen de vijf regeringen plaats moeten hebben. Het is ech ter evenzeer mogelijk, dat gezien de onvermijdelijke traagheid van deze procedure, de vertegenwoor digers der vijf belanghebbende landen zullen besluiten binnen kort bijeen te komen voor het opstellen van de tekst van het beoogde verdrag. Tot nu toe ls echter geen beslissingen tot bij eenroeping van een dergelijke conferentie genomen. FRANKRIJK STERK VOOR.... In bevoegde Franse kringen heeft men te verstaan gegeven, dat Frankrijk reeds sedert lang niet alleen heeft goedgekeurd, dat België, Luxemburg en Nederland deelnemen aan alle besprekingen over de Duitse problemen, doch daar ook op aangedrongen heeft. Deze opmerking werd gemaakt in verband met de Frans-Brits-Ame rikaanse besprekingen die 19 Fe bruari te Londen zullen beginnen en waartoe de regeringen van de Benelux-staten verzocht hebben toegelaten te worden. Men herin nerde er aan, dat Frankrijk, se dert de vier grote mogendheden aan de bestudering van de Duitse problemen zijn begonnen, reeds Naar ons ter ore komt, zegt de N. R. Crt., moet er sprake van zijn, dat de uit de bezettingstijd beruchte „Presse-Referent" van het Rijkscommissariaat Janke, die zich tegenwoordig in Oostenrijk en sinds enige tjjd op vrije voeten zou bevinden, pogingen in het werk heeft gesteld om een bezoek aan Nederland te brengen. Hij zou hiervoor welwillend gehoor ontmoet hebben ln een bepaalde ambtelijke kring. Intussen menen wij ons sterk te kunnen maken, dat de bevoeg de tevens van haar verantwoor delijkheid bewuste autoriteiten hier wel een spaak ln het wiel zullen steken en er zorg voor zul len dragen, dat genoemde figuur niet de gelegenheid zal krijgen tot uitvoering van bovenbedoeld plan. Tevens mag men o.l. verwach ten, dat ln het tegengestelde ge val justitie of politie zullen na gaan, welke rol bovengenoemde functionaris ln kwestie In deze aangelegenheid heeft gespeeld en welke motieven hem bewogen mo gen hebben om behulpzaam te zijn ter bevordering van Janke's be zoek aan ons land. VOOR DE ZONDAG De regering heeft besloten, ge zien de noodzaak in de huidige omstandigheden de arbeidsproduc tiviteit zo weinig mogelijk ln on gunstige zinte beïnvloeden, aan het Rijkspersoneel op de komende feestdag (Woensdag 5 Mei) van 4 uur des middags af vrij te ge ven. Aan de gemeentebesturen ls verzocht, eenzelfde gedragslijn te volgen. Voorts besloot de re gering, op 4 Mei a.s. van 6 uur des middags af de nationale her denking onzer doden te doen plaats vinden, De openbare gebou wen zullen op dat uur de vlaggen half stok hijsen. Des middags te 3 uur zal in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een soortgelijke bij eenkomst als verleden jaar wor den gehouden onder auspiciën van het Comité Nationale Herdenking. De minister van Sociale Zaken heeft nader beslist, dat de heer J. Brinckman, directeur van het bij kantoor Terneuzen van het G.A.B. Middelburg, niet ln zijn oude func tie zal terugkeren, maar dat hij elders zal worden geplaatst. Wel iswaar zijn de tegen de heer Brinckman ingebrachte klachten over zijn houding gedurende de bezetting onjuist gebleken, maar de verhoudingen ter plaatse ma ken het zowel ln het belang van de arbeidsbemiddeling als ln het belang van de betrokkene onge wenst hem aldaar weer te werk te stellen. minstens vijf maal uitdrukkelijk van zijn standpunt te dezer zake kennis gegeven heeft. Het spreekt dus vanzelf, aldus verklaarde men in Franse diplomatieke kringen, dat Frankrijk thans zonder voor behoud het verzoek van de drie regeringen der Benelux-staten, uitgenodigd te worden tot deel neming aan de per 19 Februari te Londen aanvangende bespre kingen, ondersteunt. Er is weinig liefde in deze wereld van zelfzucht. De vrucht der liefde is zeldzaam. De openbaring van dit leven geeft schier niets anders tc zien dan de zege van het eigenbelang. De waarachtige liefde waaraan alle zelfzucht- vreemd is, is dan ook geen plaats meer van de akker der aarde, maar is van he melse oorsprong. Wanneer hier gesproken wordt van liefde, dan is dat een liefde, welke wortelt in de hemel. En is het nu reeds moeilijk om het geheim der aardse genegenheid te ver klaren, omdat ze haar wor telen heeft in de bodem van het gemoed, waar de diep ste bronnen van het hart ontspringen en de tederste gevoelens en gewaarwordin gen opkomen; is het reeds moeilijk het geheim der lief de tussen man en vrouw te verklaren, hoe moeilijk zal het dan niet zijn om de lief- Alzo Hij de Zijnen, die in dc wereld waren, liefgehad heeft, zo heeft Hg ze liefgehad tot het einde. Johannes IS lh. de van Christus te bevatten, welke de kennis te boven gaat. Daarom noemt men Zijn Naam dan ook Won derlijk. Hier is sprake van een liefde tot in de dood, Hoe weinig is er nodig in deze wereld om de uitgaande daad der liefde weg te nemen. Een onbeduidend verschil, een klein misverstand, een onop zettelijke of zelfs ingebeelde krenking kan de harten voor elkander doen sluiten. En zie nu de Zoon des mensen. In de tederheid van Zijn ontferming werd. Hij verdacht gemaakt, belasterd en gehoond, zodat geen be lediging, hoe fel ook, Hem werd gespaard. Maar dit is dan ook de uitnemendheid Zijner liefde geweest, dat dit alles Hem niet verhinderd heeft de Zij nen lief te hebben. Om een schuldig en gans verwerpelijk volk van de dood te redden. is Hij voor hen in de dood gegaan. Hoe schoon drukt dan het avondmaalsformulier de rijk dom van de liefde van Chris tus uit als het zegt, dat Je zus in deze oneindige liefde de toorn Gods, waaronder wij eeuwig hadden moeten verzinken tot aan het einde des levens voor ons heeft gedragen. Onze zonde, onze ongehoorzaamheid, onze vij andschap, onze verloochening hebben deze liefde niet kun nen blussen. Daarom heeft de kerk des Heren een antwoord op de vraag: „Wat is uw liefste meer dan een andere liefste, o gij schoonste onder de vrouwen". Deze liefde is sterk als de dood. kaar ijver is hard als het graf, haar kolen zijn vu rige kolen, vlammen des Heren. Poortvliet. W. Vr. NEHER'S OPVOLGER? Mr Dr J. IN 'T VELD in zijn werkkamer. Hjj wordt ge noemd als de opvolger Naar wij vernemen, zou op het ogenblik dat het aftreden van de heer Neher als minister van Wederopbouw een feit wordt, de benoeming van Mr Dr J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam, als diens opvolger te verwachten zyn. In principe schijnt de heer In 't Veld bereid te zyn een even tuele benoeming te aanvaarden, die echter vermoedelijk toch nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, daar minister Neher nog niet is afgetreden. taris. In 1937 werd hij burgemeester van Zaandam. Zijn partij, de S. D. A. P., vertegenwoordigde hij In de Eerste Kamer. De man, die na de Meidagen in een officiële rede zich verzette tegen de opvatting, dat de Ko ningin gevlucht zou zijn, was bij de Duitsers uiteraard geen per sona grata, in 1941 zetten zij hem als burgemeester af. Aan het gij zelaarschap wist hij zich te ont trekken, in Amsterdam vond hij gastvrij onderdak. Daar bereidde hij o.a. de oprichting voor van het Nationaal Instituut, terwijl hij contact hield met de verzetsbe weging in zijn gemeente, waar hij op 5 Mei 1945 als burgemeester terugkeerde. „SELF-MADE". Mr Dr Joris in 't Veld is een „self-made man". Als schrijver aan de gemeentesecretarie te Dor drecht behaalde hij achtereenvol gens. zijn akte M.O. Staatsinrich ting, zijn diploma cand. gemeente secretaris en slaagde in 1921 voor zijn staatsexamen, deed in 1923 cand. examen en in 1926 doctoraal examen rechten, om ten slotte de kroon op het werkte zetten, toen hij in 1929 promoveerde op proef schrift „Nieuwe vormen van de centralisatie". Hij was inmiddels j naar Rotterdam verhuisd, waar hij zich tot chef van de secreta rie-afdeling Plaatselijke werken, Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting opwerkte en ln 1935 plaatsvervangend gemeentesc re- Byz. Gerechtshof te Middelburg. Onder buitengewoon grote publieke belangstelling behan delde het Bijz. Gerechtshof gisterenmorgen de zaak tegen de 56-jarige commandant van de voorm. Landwacht op Walche ren en Noord-Beveland, Jacobus W. Bierens. Na een scherp requisitoir e iste de procureur-fiscaal levens lang tegen hem. Het zondenregister van deze man was dan ook wel zeer uit gebreid. Niét minder dan 15 ge tuigen bevestigden ter zitting zijn schandelijke daden. De getuigenverklaringen. De hoofdrechercheur van po litie te Middelburg J. Meyers had het onderzoek in deze zaak geleid. Uit het door hem op gemaakte, 73 pagina's tellende proces-verbaal bleek, dat lang niet alle misdaden hierin zijn behandeld. Overigens heeft be- sch. tiidens zijn verhoren steeds getracht de verantwoordelijk heid van zich af te schuiven. Hoe deze man tekeer is ge gaan bleek wel uit de verkla ringen van een tweetal getui gen, wier mannen na hun ar restatie zijn weggevoerd en niet meer teruggekeerd. Vooral op de ondergedoken radio's was hij zeer gesteld. Niet alleen in Middelburg, doch overal elders op Walche ren heeft beseh. zich gehaat gemaakt. Te Arnemuiden deed hij bij J. J. v. d. Graaff huis zoeking naar onderduikers, waarbij Duitse patronen en an- li-Duitse geschriften we"den gevonden en te N.- en St. Jo^s- land zette hij bij M. H. Braat de boel op stelten. Te St. Lau rens wist Bierens Jac. van Be- veren, die aldaar was onderge doken te arresteren, die over gebracht werd naar het kamp te Amersfoort. Haat lag ook in de verkla ringen van de Koudekerkse landbouwer Joos Vos, die in dertijd onderdak had verleend aan het echtpaar Lezer. Alle drie werden gearresteerd. De heer Lezer wist te ontsnappen. Vos werd overgebracht naar Amersfoort en mevr. Lezer naar Westerbork. Eveneens tragisch was de afloop bij een huiszoeking naar een radio bij J. de Visser te Vrouwenpolder. De weduwe van De Visser vertelde hoe haar man was mishandeld en ten slotte weggevoerd. Bierens nam bovendien nog geld mee. Dit laatste was ook het ge val bij een onderzoek in de wo ning van A. Mesu te Vrouwen polder. Hier had het zilvergeld de aandacht van de „heren", waarbij ze zich zeer laatdun kend uitlieten over H. M. de Koningin. Mesu werd gedwon gen op de fiets zelf het geld naar Middelburg te brengen. Tenslotte was ook de onder duiker J. A. Filius gearresteerd in de woning van zijn ouders. Vader en zoon werden op trans port gesteld naar Amersfoort. Wat Bierens -beweerde. Uit het verhoor van besch. bleek, dat deze eerst bij de po litie, daarna als reserve-offi cier in het leger diende. In 1934 werd hij lid der N.S.B., doch door een ruzie trok hij" zich te rug om zich in 1940 opnieuw aan te sluiten. Ook in de W.A. bekleedde hij meerdere func ties. Zonder blikken of blozen ver klaarde deze man, dat de radio's hem niet in het minst interes seerden, ja hij ging zelfs zo ver door te beweren, bij de in beslagname de mensen ter wille te zijn geweest. Een keer was beseh. blijkbaar al te eigenmachtig opgetreden. De pres. toonde hem een brief, waarbij hij door de S.D. hier over werd berispt. In een an dere brief van de S.D. werd besch. „een voorbeeldige steun' genoemd. Hoe weinig doordrongen besch. was van hetgeen hij misdeed, bleek uit zijn verklaring, dat hij bij een huiszoeking in Vlis singen een revolver had ge briïtkt, doch alleen voor de hond. =s ImilHllllllltllllllllllllHIlIHHIIItllH'HllllllllllllllllllllllllllHIIIII^ De aanleiding tot de huiszoe king bij Vos was een anonieme brief geweest. Ook hier was een berisping van de S.D. het gevolg geweest, daar de heer Lezer ontsnapte. Bierens beweerde niet te we ten, welk lot vele van de door hem gearresteerden hadden on dergaan, wat aan Mr Bloemers de opmerking ontlokte: „Dan weet je het nu". Het gedrag van beseh. te Vrouwenpolder was volgens de pres., wel het allerergste. Hier bij was ook de zoon van Bierens aanwezig geweest. Na dolle Dinsdag heeft Bie rens zich buiten Zeeland nog verdienstelijk gemaakt. Ten slotte werden ook nog gehoord de getuigen A. A. Joosse, gewezen chauffeur van de S.D. en P. A. Torbijn, deze laatste gelegen op een brancard. Het requisitoir. De proc.-fiscaal, Jhr Mr G. H. Verspyck, begon zijn requisitoir met een woord van lof aan de rechercheur Meyers voor zijn rapport. Had men alle hande lingen van besch. te boek ge steld, de dagvaardiging was zeker dubbel zo lang geweest. Zonder enig recht of opdracht maakte besch. zich vele malen schuldig aan huisvredebreuk. Besch. kent alle dingen, die van weinig belang zijn, doch tracht bij de belangrijkste de schuld van zich af te schuiven. Hij karakteriseerde besch.'s handelingen als zeldzaam mis dadig. De huiszoekingen heeft hij met graagte uitgevoerd. Er is geen verschil tussen de hoofdman van een roversbende, en deze commandant der Land wacht. Zeer kwalijk nam hij Bierens diens innig samenwer king met de S.D. Bovendien heeft hij zijn zoon gedwongen om ook tót de Land wacht toe te treden. Mr Verspyck was van mening, dat deze man niet meer in de maatschappij mag terugkeren en eiste daarom levenslange ge vangenisstraf. Pleidooi. In een~ uitvoerige beschou wing over de daden van zijn cliënt trachtte Mr Kuipers in de middagzitting verschillende verzachtende omstandigheden naar voren te brengen. Tevens wilde Mr Kuipers wat betreft de huiszoekingen, de schuld voor een groot deel af schuiven op de daarbij mede aanwezige landwachters en bo vendien wees hij er op, dat aan besch. regelmatig opdrachten werden verstrekt tot het opspo ren van radio's en onderduikers. Verder voerde hij aan, dat de besch. slechts vijf maanden lang, n.l. van 1 April tot half September '44 actief op Walche ren is opgetreden. Ondanks alle verwerpelijks in de daden van besch., achtte Mr Kuipers de eis te zwaar. Uitspraak op 20 Febr. a.s. Engeland heeft aan Bulgarye het felste protest doen toekomen, dat ooit over de geheime immi gratie in Palestina is opgesteld, aldus seint Reuters correspondent uit Londen. Het protest is de vo rige Zaterdag overhandigd. Na de Bulgaarse regering her innerd te hebben aan de herhaal de waarschuwingen t.a.v. de „Pan York" en de „Ran Crescent", waarvan beweerd werd dat zij naar Panama zouden varen, en hun onmiddellijke voorgangers, de Northlands" en de „Paducan" wordt in het Britse protest ver klaard, dat bewezen is, dat alle 15256 passagiers van de ,,Pan York" en de „Pan Crescent" ln de Bulgaarse haven Boergas zijn ingescheept. „Gezien al de waarschuwingen en verzoeken tot samenwerking en het duidelijke feit, dat een massaverhuizing van Joden gaan de was, kan de Bulgaarse rege ring zich er niet op beroepen geen reden te hebben gehad de reispa- pieren van personen, die zich op de „Pan York" en de „Pan Cres cent" trachtten in te schepen te onderzoeken". Voorts zijn er voorbeelden te over van andere massaverhuizin gen naar Palestina en is er geen enkel procedent van een derge lijke massabeweging naar Pana- Amerikaanse regering ernstig bezorgd. Naar Reuter uit Washington seint, heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Marshall, opnieuw uiting gegeven aan zijn ongenoegen over de tra ge gang van zaken in het Congres, waar men met de behandeling van het plan-Marshall reeds aanzien lijk over tijd is. De minister wees er nogmaals uitdrukkelijk op, dat het program voor hulp aan Euro pa ten zeerste zou worden belem merd, als het niet vóór 1 April kracht van wet zou hebben gekre gen. Naar uit zeer bevoegde bron wordt vernomen, koestert de Amerikaanse regering ernstige bezorgdheid over de behandeling van het plan-Marshall door het Congres. Zowel het Witte Huls als het departement van Buitenlandse Za ken vrezen, dat het uitermate be langrijke basis-principe ^an het plan en zijn noodzakelijk verband met het streven naar de wereld vrede door de eindeloze besprekin gen over weliswaar belangrijke, doch niet de belangrijkste aspec ten van het program uit het oog worden verloren. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, in verband met ge ruchten als zou de keuzebon voor brood, meelproducten, komen te vervallen, dat het niet ln het voornemen ligt, deze keuzebon af te schaffen. Eeü woordvoerder van de Pool se delegatie, die thans te Boeda pest vertoeft voor de onderteke ning van een cultureel verdrag met Hongarjje, heeft verklaard, dat tussen belde, landen binnen kort een verdrag voor vriendschap en wederzijdse hulp zal worden gesloten. De nota herinnert er verder aan, dat de V. N. een oproep ge daan heeft om alle daden te ver mijden, welke de tóestand in Pa lestina in het stadium waarin de Joodse en de Arabische staat ge sticht worden, zouden kunnen ver slechteren. Indien Bulgarije er prijs op stelt lid te worden van de V. N„ aldus de nota, raadt de Britse regering het land aan zijn gedrag in overeenstemming met de richtlijnen van deze orga nisatie te brengen. De nota ein digt met het stellen van het alter natief, dat ofwel de Bulgaarse regering de illegale emigratie oog luikend toelaat, ofwel Je betrok ken functlonnarlssen ernstige fou ten hebben begaan. o DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Aanvankelijk droog, later toe nemende bewolking met enige re gen. Wind uit westelijke richtin gen. Tijdelijk toenemend tot stormachtig aan de kust en tot harde'wind in het binnenland. Ochtends iets kouder, later enige stijging van temperatuur. Heden overleed zacht en kalm, na een gedul dig gedragen lijden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader MARINUS STEENEPOORTE, Weduwnaar van Maria Jacoba Koeman, in de ouderdom van ruim 75 jaar. De diepbedroefde Familie: Driewegen: J. VAN WAARDE— KOEMAN. W. VAN WAARDE. Ovezande: J. BAKKER— STEENEPOORTE. J. BAKKER Ovezande A. J. BAKKER— STEENEPOORTE. JAC. BAKKER. Driewegen H. KAKEBEEKE STEENEPOORTE. P. KAKEBEEKE. en Kleinkinderen. Ovezande, 6 Feor. 1948.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1