Duits Generaal pleegt zelfmoord. West-Europese Unie lieeft defensief karakter. Regering dreigt met gevangenisstraf. Uitvoering bestandsovereenkomst verloopt niet bevredigend. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND NOG ALTIJD SCHOOLSTRIJD. Begint Republiek het spel opnieuw? De „Renville" gaat vertrekken. HEVIGE SNEEUW STORM IN NEW-YORK. Luchtverkeer gestaakt. Oorlogsgetroffenen vragen vol ledige vergoeding. Regering geeft niet veel hoop. HUWELIJKSBUREAU BLEEK ZWENDELZAAK. „Directeur" en helper in arrest gesteld. KOMT MINISTER NEHER TERUG Bewindsman bij Weder opbouw noodzakelijk geacht. ANGST VOOR DE BERECHTING „Generaal-oberst" Blas- kowitz werpt zich uit tweede verdieping van Neurenberg's gevangenis naar beneden. DE VOEDSELCRISIS IN DUITSLAND. Brits militair Gouverneur optimistisch gestemd. Senaat eindigt audities over plan-Marshall. EUROPA GROTER DAN OOIT. ARRESTATIES IN INDIA. Meer dan 1000 personen in arrest gesteld. ZULLEN ARTSEN GAAN STAKEN MOORDZAAK TE SIEBENGEWALD OPGELOST. Dader te Duisburg gearresteerd. LUISTER NAAR DE „JOHAN VAN OLDE- BARNEVELDT." Laatste Berichten. De opvolger van Graham Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 34BJAARGANG Xo. 865 Abonnementsprijs 5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Bobriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 6 FEBR. 1948 HoofdredacteurR. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMTT Met vaste medewerking van: Mr W. F. e. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, D» J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEIVEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.13 u., onder 17.37 u. Maan op 7.29 u., onder 14.25 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 7 Februari; 0.25 u. 1.47 m„ 12.54 u. 1.56 m. T~Ve laatste jaren is er van verschillende zijden de na druk op gelegd, dat er thans geen plaats meer is voor wat dan genoemd werd de antithese- politiek. Vroeger, in de dagen van de schoolstrijd was dat mis schien anders, maar dank zij de gelijkstelling op het gebied van het onderwijs, behoort de schoolstrijd tot het verleden en is de principiële tegenstelling tussen de partijen verdwenen. Nu kan worden toegegeven, dat er inderdaad iets, we kun nen wel zeggen veel, veran derd is. Er is bij de vroegere vrijzin nige partijen meer waardering gekomen voor het Christendom en de betekenis daarvan voor de staatkunde. Dit bleek o.m. uit de rede waarmee mr Stikker de nieuwe Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie inluidde. „De V.V.D. zo zeide hij o.m. wil een beginselpartij zijn, zjj wil in de Prot,- Chr. middenstof (tussen de roue radicalisten en het politieke katholicisme) naast de confessionele Prot. partijen het verenigingspunt zijn voor hen, die, uitgaande van de over tu.ging, dat de grondslagen van de Nederlandse samenleving wortelen in het Christendom, als fundamenten van deze sa menleving zien, V'.ijheid, verant woordelijkheid en sociale ge rechtigheid." Dit is zeer algemeen uitge- die kt. Trouwens de heer Stikker veegde hieraan toe. dat hij hier bij niet doelt op het Christen dom als verkondiger van god delijke waarheden, beleden en geleerd door de kerken, maar op het Christendom, dat „in de v/ereld werkt als historische energie in de diepten van het profane geweten en het profane bestaan." Aan de ene zjjde dus een ver- iochening van het Bijbelse Christendom, een Christendom zonder Christus, maar tegelij kertijd toch ook een erkenning van het Christendom als funda menteel voor onze samenleving en een toenadering tot de Prot. Christelijke partijen. Dat er iets veranderd is, bleek mede uit wat de heer W. Thomassen in het „Vrije Volk" schreef, om „af te rekenen met de legende dat de openbare school niet op de volle steun van de Partij van de Arbeid kan rekenen." „Goed volksonderwijs, aldus de heer Thomassen, betekent goed openhaar en goed bijzon der onderwijs. Onaangetast blijve de voorkeur van de ouders, hetzij voor de ene dan wel voor de andere vorm. De overheid geve iedere vorm een eerlijk deel. Wie het evenwicht verbreekt en het opneemt voor één richting ten koste van de andere, graaft de strijdbijl op en benadeelt daarmee ook de tak van onderwijs die hij dacht te steunen." Tot zover de tneprie. Maar nu de practijk. Te Srieek is het vorig jaar door samenwerking van ver schillende kerkelijke groepen een Christelijk Lyceum geopend waaraan in dit deel van Fries land grote behoefte bestond. Subsidie van het Rijk werd tot nu toe niet verkregen. Van daar, dat bij de Provinciale Sta ten een aanvraag om een sub sidie van f 3000 werd ingediend, welk verzoek de vorige week aan de orde kwam. Wie nu echter op grond van de bovengeschetste toena deringsverschijnselen verwacht mocht hebben, dat ook de linkse partijen dit verzoek zouden steunen, vergist zich. De communisten verklaarden "zich tegen evenals een lid van de P. v. d. A. op principiële gron den. Verschillende andere leden van deze partij, verklaarden evenals een lid van de V.V.D. geen principiële maar wel prac- tische bezwaren te hebben. Het resultaat was, dat het verzoek met 25 tegen 24 st., links tegen rechts, werd afge wezen. Tegen stemden de communis ten. Tegen stemden de van de P. v. d. A. Uit gezaghebbende Nederlandse kringen vernam Aneta, dat de uitvoering van de bestandsovereenkomst niet overal even bevredi gend verloopt en dat, sedert de ondertekening deze overeenkomst, nu drie weken geleden, in sommige delen van Java zulks tegen de verwachtingen van Batavia en Djocja in in de toestand geen merkbare verandering is gekomen. de De betreffende kringen wezen er op, dat van Nederlandse zijde steeds ls gesteld, dat er geen spra ke kan zijn van politieke bespre kingen, zolang de order tot het staken van het vuren niet metter daad tot uitvoering is gebracht. Men voegde hieraan toe, dat van Nederlandse zijde thans de groot ste voorzichtigheid ln acht wordt genomen. De voorbereidende be sprekingen kunnen uiteraard voortgang vinden. Inmiddels vernam Aneta van de zjjde van de commissie voor goede diensten, dat bij de bestandscom missie van de Commissie voor Goede Diensten, zowel van Neder landse als van republikeinse zjjde, brieven waren ontvangen over moeilijkheden bij de uitvoering ondertekend is, een ieder bijzonder van het bestand en voortdurende bestandsschendingen. Van andere zijde vernam Aneta dat, vooral ln Oost Java de uit voering van het bestand op grote moeilijkheden stuit. Republikeins beschuldigingen. Naar Reuter verneemt, zou de republiek aan de Commissie voor Goede Diensten een brief hebben doen toekomen, bevattende een opgave van ongeveer 300 doden en gewonden aan Indonesische zjj de, gevallen ln 30 beweerde inci denten met de Nederlanders, voorgekomen sedert het sluiten der bestandsovereenkomst op 17 Januari. Volgens beweringen van repu blikeinse zjjde zouden Nederlandse militairen met automatischewa pens en met de bajonet aanvallen hebben gedaan op 285 mensen, zouden zij kampongs ipet mortier vuur hebben bestookt en 138 hui zen hebben verbrand. Naar ver luidt zou in het schrijven der re publiek aan de Commissie voor Goede Diensten het verzoek zijn gedaan, dat de commissie een on derzoek zal doen instellen en voorstellen zal doen, om herhaling van dergeljjke incidenten in toekomst te voorkomen. Aan Nederlandse zjjde droeg men geen kennis van enigerlei re publikeinse brief in deze geest. Wel is van Nederlandse zjjde bij de Commissie voor Goede Diensten een protest ingediend tegen de sa botages en beschietingen ln Oost- Java, die sedert de ondertekening van het bestand in onverminderde mate voortgang hebben gevonden. Sedert deze ondertekening werden naar werd medegedeeld, minstens 23 Nederlandse militairen gedood en 50 gewond ln botsingen met republikeinen. In een radiorede zei de republi keinse opperbevelhebber, generaal Soedlrman, dat, nu het bestand voor ogen dient te staan, dat het belang van de staat boven het eigen belang gediend moet wor den. Het leger dient zich disci plinair te gedragen en zich niet te laten beïnvloeden door wat dan ook. Soedlrman zei, dat het leger de gegeven Instructies naar beste vermogen dient uit te voeren en zich moet verdedigen Indien het wordt aangevallen. Als gevolg van hevige sneeuw stormen moest te New-York al het luchtverkeer worden gestaakt. De treinen rijden nog, maar on dervinden veel vertraging. Gister avond lag er reeds 20 c.m. sneeuw en verwacht ^wordt, dat er van daag nog zo'n hoeveelheid bij zal komen. De sneeuwplaag heeft de stad deze winter al ongeveer zes millioen dollar gekost. Tegen stemden ook V.V.D.ers. Dit is toch wel betreurenswaar dig. In een tijd als we nu beleven is het dringend nodig, dat ge poogd wordt de nationale krach ten samen te binden tot het voe ren van een nationale politiek en dat een enghartige partijpolitiek als nu weer in Friesland, achter wege blvjft. PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de politieke beschouwingen naar aanleiding van de Staatsbegroting zegt de Regering o.m., dat het concept voor een uitgewerkt wets ontwerp betreffende de wettelijke regeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie dezer dagen door de Commissie-van der Ven In eindbeschouwing te genomen. (Van onze Utrechtse correspondent). Het staat als een paal boven water, dat iemand wiens eigen dommen door oorlogshandelingen verloren zijn gegaan, recht heeft op algehele vergoeding. Toch ziet het er niet naar uit, dat degenen die oorlogsschade leden, volledig geholpen zullen worden. Het pas verschenen ontwerp van wet op de materiële oorlogsschade doet althans de hoop op totale vergoeding vervliegen. Daarin wordt na melijk voorgesteld een „vergoeding naar draagkracht" te verlenen. Met kracht heeft de „Landelijke gebieden. Deze komen er nooit meer bovenop. Zij zullen haar vroegere welvaart voor altijd mis sen. Het is te hopen, dat onze Volksvertegenwoordiging oog heeft voor deze zaak. Bij de over heidsinstanties blijkt daarvan niets financiering. Nu staat de Federatie waarlijk wel open voor een gedifferenti eerde schaderegeling. Echter al leen wanneer het algemeen wel zijn van de oorlogsgetroffenen vraagt, dat z|j opnieuw een offer brengen. Doch het is werkelijk de vraag of dit heden het geval is. Met alle waardering voor de so ciale voorzieningen (ten behoeve van de ouderdom) door minister Drees, doet het lachwekkend aan, dat de hiervoor benodigde f 200.000.000 per jaar met een handomdraai werd uitgegeven, terwyl de oorlogsgetroffenen, die recht op vergoeding hadden, de kous op de kop krygen. Het l|jkt wel aardig om aan de ene kant mensen te helpen, maar wanneer men dan aan de andere kant weer nieuwe hulpbehoeven den kweekt, wat schiet men dan op? De regering verliest op deze manier wel het vertrouwen. Er is uitgerekend, dat het departement van wederopbouw een milliard verknoeid heeft zonder enig re sultaat te boeken. Waarom be steedde men deze gelden niet voor doeleindeiv die er dringend om ver legen zitten? Het mag niet ontkend worden, dat ln de ontworpen regeling de allerkleinsten onder de getroffe nen redelijk worden voorzien en de Federatie te daar dankbaar voor. Maar al die anderen en voor al de geteisterde gebieden? Er rust op de Regering een dure plicht. Men zou %nog een stap verder kunnen gaan. Alleen op de Neder landse Regering? Ook de gealli eerde overheden staan bij ons dui- mendik in het krrjt. Het was een koud kunstje om na de bombarde menten op Nijmegen en op het Bezuidenhout in Den Haag waarbij vele honderden mensenle vens teloor gingen excuses aan te bieden. Die mensenlevenszijn niet te vergoeden. Maar een fi nanciële bijdrage niet in de zin van liefdadigheid of adoptie ware beter geweest! o 450 kinderen uit de Sow jet zone van Duitsland zijn in Ba zel aangekomen met een con- vooi van het Rode Kruis voor een vacantie van drie maanden in Zwitserland. De „Renville" vertrekt. Naar Aneta verneemt, zal de „Rênville" op 10 Februari uit de Indische wateren vertrekken. Het is nog niet bekend, in welke plaats of plaatsen in den vervolge de ont moetingen tussen de beide dele gaties zullen plaats vinden. Wel is de suggestie gedaan om afwis selend te Batavia en te Djokja by- een te komen, doch een besluit dienaangaande is nog niet geno men. Intussen zijn er reeds geruime tijd geen politieke besprekingen gehouden. WAT DE COMMISSIE- GENERAAL KOSTTE. Naar de Regering in haar M. v. A. aan de Eerste Kamer meedeelt kostte de Commissie- Generaal in 1946 in totaal f 103.040.83. In 1947 waren de kosten f 385.254.50. federatie "van stichtingen voor oorlogsgetroffenen" de strijd te gen het onderhavigë wetsontwerp aangebonden. Op een conferentie te Utrecht zette de Federatie uit een, dat het ontwerp op princi piële gronden onaanvaardbaar "~ls en er op practische gronden grote bezwaren tegen bestaan. De Fe deratie gaat van het hierboven omschreven principe uit, dat pen oorlogsgetroffene recht heeft op integrale schadevergoeding. Men neme het volgen'de geval: wanneer iemands bezit door de oorlogshan delingen van honderdduizend op tienduizend gulden zakte, dan be hoort hij een vergoeding van ne gentigduizend gulden te ontvan gen. Dat hij daarna onmiddellijk de belastinginspectie op zijn dak krijgt, is een andere zaak. Maar het mag niet zo wezen, dat iemand maar gedeeltelijke vergoe ding ontvangt omdat h|j het „daarmee wel redden kan". Op die manier wordt het oorlogsschade- recht niets anders dan belasting recht en lrjden de oorlogsgetrof fenen dubbel. Practische bezwaren. In de nieuwe wettelijke regeling wordt ook de practische toepas sing besproken. Hiertegen rijst eveneens verzet. Wij noemen de .vergoeding voor huisraadschade. Dit is een moeilijk en pijnlijk ter rein. Nederlanders zijn gesteld op mannen huiselijkheid; zij besteden er door gaans veel tijd en geld aan om de I hun woningen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het is voor iemand die op dit gebied geèn schade leed niet in te denken welk een klap de mens krijgt, die bij voorbeeld door één bom zijn ganse inboedel verloren zag gaan. Wat misschien in jaren werd op gebouwd, ging ineens te gronde. Psychologisch gezien is deze scha de enorm en de practijk wijst uit, dat de financiële schade evenmin te onderschatten is. Men bedenke eens welk een kosten verbonden zijn aan het herstel ener complete garderobe, meubilering, stoffering en wat dies meer zij. Niettemin handhaaft het wetsontwerp een vergoeding van f 11.200.als grens. De Federatie meent, dat men met het dubbele amper toekan. Wij zullen maar zwijgen over het herstel van fabrleksinstallaties, over de vervanging van onroeren de goederen en over de crediet- regeiing. Het is niet uit te druk ken wat aanvaarding van dit wetsontwerp inhoudt voor de ge troffenen afzonderlijk. Erger nog wordt de situatie in de getroffen Reeds geruime tijd ontving de politie uit het gehele land klach ten van personen, die zich bij het huwelijksbureau „Contact" te Alkmaar hadden laten inschrijven tegen een behoorlijk hoog bedrag. Men kon zich bij het bureau niet alleen als huwelijkscandidaat opgeven, maar ook dames, die een betrekking als huishoudster zoch ten, werden ingeschreven. De „directeur" van het bureau, genaamd F., en zijn employé I. lazen iedere dag in de dagbladen nauwkeurig huwelijksadvertenties en annonces van dames, die zich als huishoudster aanboden, na. Zij schreven dan een particulier briefje, waardoor de ontvanger of ontvangster in de waan kwam, dat hij of zij met een gegadigde te doen had. /Men werd dan ter kennismaking uitgenodigd en- pas daarna bleek, dat men naar het bureau „Contact" was gelokt. Door de welbespraaktheid van de heren werd vervolgens menig slachtoffer bewogen om zich bij het bureau te laten inschrijven. De meesten hoorden daarna niets meer, terwijl anderen aan het lijntje werden gehouden. Bij uit zondering werd voor lastige klan ten een kennismaking gearran geerd, zoals men dat noemde. Uit het onderzoek is gebleken, dat deze „arrangementen" meestal niets opleverden, daar de part ners totaal niet bij elkaar pasten. De Alkmaarse politie heeft er een stokje voor gestoken. De directeur en zijn helper zijn we gens oplichting achter de tralies gezet. De Italiaanse regering heeft gisteravond besloten een gevange nisstraf van 2 tot 10 jaar te stel len op het organiseren van para militaire organisaties. Deze maat regel zal geen betrekking hebben op wettelijk erkende organisaties, zoals de partisanen. Het werpen van bommen naar openbare ver gaderingen zal met 1 tot 10 jaar kunnen worden gestraft, en te vens zijn nieuwe straffen en ho gere boetes vastgesteld voor het ongeoorloofd dragen van wape nen. Dr Kurt von Schuschnigg wordt Amerikaans professor. De vroe gere Oostenrijkse kanselier heeft het hem aangeboden hoogleraar schap aan de Universiteit te Saint Louis in Missouri aanvaard. Hij zal college geven over „de mo derne democratische staat". Stalin weigerde voor Ameri kaanse toehoorders te spreken, zo heeft de perschef van het Witte Huis, Charles Ross, bekend ge maakt. In 1946 kreeg hrj een uit nodiging van President Truman, omdat deze, zo neemt men aan, Stalin gelegenheid wilde geven om te antwoorden op Churchill's rede te Fulton, waarin deze nau were betrekkingen tussen Enge land en de V. S. had bepleit. In België is een horoscopen- rinanie uitgebroken, die wanstalti ge vorm aanneemt. De Franstali ge pers vooral tracht er haar voordeel mee te doen en sommige lezers grijpen dan ook het eerste naar hun krant, om te zien wat hun horoscoop deze dag voor in structies geeft. Hier een klein staaltje van die onzin: „De ge voelens en kunsten zullen van daag gunstig worden beïnvloed: geniale werken kunnen vandaag het licht zien. In de mate van het mogelijke vermijde men heelkun dige bewerkingen in de streek van de blaas Benzine tanken boven de Atlan tische Oceaan op 3000 m. hotfgte, b|| een snelheid van 275 k.m. per uur. Dit presteerde een Engelse „Liberator" tijdens een proef vlucht op het traject Londen— Montreal. De gehele operatie duurde 6 minuten en had plaats op ongeveer 150 k.m. uit de kust van Newfoundland. De dienst van de Simplon- Oriënt-express is gestaakt, daar Griekenland niet langer de veilig heid in het gebied van Oost-Thra- cië, wegens de activiteit van de guerillastrijders, kan garanderen, j De minister-president verklaart ln de M. v, A. aan de Eerste Ka mer, dat zo spoedig zulks moge lijk Is een beslissing zal worden genomen of zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volkshuisves ting ln Indonesië zal blijven. Ook hij is, gegeven het grote belang van het werk van de We deropbouw, overtuigd van de noodzakelijkheid der aanwezig heid van een bewindsman. HIJ NAM DEEL AAN CAPITU LATIE-ONDERHANDELINGEN IN ONS LAND. De 64-jarige „Generaal- oberst" Johannes Blaskowitz heeft gisterochtend, enkele minuten voordat hg voor het tribunaal geleid zou worden, zelfmoord gepleegd, door uit de tweede verdieping van de Neurenbergse gevangenis naar beneden te springen. Enkele uren voordat zijn pro ces zou beginnen werd Blaskowitz' naar de gevangenis van het tribu naal te Neurenberg overgebracht. Hij deed toen reeds zeer ner veus, doch liet zich kalm in zijn cel op de tweede verdieping In sluiten. Toen men echter om 10.20 uur zijn celdeur opende, stortte Blas kowitz zich naar buiten, stond even stil op de ijzeren ommegang, wierp zich, voordat de bewakers hem konden grijpen, over de leu ning en viel op de binnenplaats te pletter. Wie was Blaskowitz? Johannes Blaskowitz werd 10 Juli 1883 geboren. In 1900 ving hij zijn militaire loopbaan aan als luitenant. Gedurende de eerste wereldoorlog was Blaskowitz aan de generale staf toegevoegd. Na de capitulatie ln 1918 bleef hij in militaire dienst en werd bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog opperbevelhebber van de derde legergroep in Dresden. Met deze legergroep trok hij in Maart 1939 Tsjeeho-Slowakije binnen en veroverde zes uur, na dat hij de grens over was getrok ken Praag. Na de strijd ln Polen, waaraan hij actief deel nam, leid de hij de onderhandelingen bij d« overgave van Warschau. In Octo ber 1939 werd Blaskowitz bevor- dorderd tot „Generaal-oberst". In deze rang werd hij opperbevelheb ber van een legergroep ln het Oosten. In het voorjaar van 1944 werd hij belast met het opperbe vel van een legergroep in het Westen. Bij de capitulatie-onder handelingen met Generaal Foul- kes ln hotel ,.De Wereld" in Wa- geningen trad Blaskowitz op als leider van de Duitse delegatie. Nader vernemen wij nog, dat Generaal Blaskowitz op generlei wijze in ons land als getuige zou hebben moeten optreden. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft op een persconfe rentie te Berlijn gezegd, dat de uitvaardiging, welke de onlang» te Frankfort besloten economi sche reorganisatie van kracht zal maken, zeer binnenkort zal wor den gepubliceerd. Naar aanleiding van de voedsel positie verklaarde Robertson, dat hij bereid is troepen uit te lenen ten einde mee te helpen bij het doorvoeren van strenge maatrege len, welke beogen de Duitse boe ren tot medewerking aan een eer lijke en billijke verdeling van voedselvoorraden te brengen. Ro bertson verklaarde zich optimis tisch over het oplossen van dè voedselcrisis, hetgeen hij slecht» op twee wijzen mogelijk acht. n.l.» door meer hulp van bulten, o.a. door grotere import door de geal lieerden en door Duitse bestuur»- instellingen te nemen drastische maatregelen teneinde het bijeen brengen en verdelen van voedsel te verbeteren, opdat het normale consumentenrantsoen op het offi ciële peil van 1500 calorieën wordt gebracht. Mc Neil over Plan-Bevin. Na meer dan 100 personen te hebben gehoord, heeft de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat de audities be treffende het plan-Marshall geëindigd. VERKLARING VAN MC. NEIL. Hector Mc Neil, de Britse minis ter van staat, heeft te Brussel verklaard, dat de Britse regering er op aangedrongen heeft, dat België, Nederland en Luxemburg uitgenodigd zouden worden om op de driemogendhedenconferentie, die 19 Februari te Londen zal be ginnen, hun standpunt over de toekomst van West-Duitsland uit een te zetten. De Engelse minister verklaarde verder; „Indien wij een West- Eüropese Unie zullen krijgen, zal dit niet alleen voor beide partijen onmiddellijk opofferingen met zich meebrengen, doch beide par tijen ook voor belangrijke politie ke besluiten stellen. Europa ver kondigt niet alleen, dat geen dic tatorschap aanvaard zal worden, doch ook, dat onmiddellijk stap pen worden ondernomen om de handen ineen te slaan teneinde omstandigheden te scheppen, die een noodtoestand en het aan de dag treden van een dictator of een autoritait stelsel voorkomen". Volgens Mc Neil heeft dit be sluit geen exclusief of offensief, doch een defensief karakter. „De practijk van de reeds bekend ge maakte beginselen van de Euro pese bond zal technisch Ingewik keld zijn, ons op politiek gebied herhaaldelijk ln verlegenheid brengen, op korte termijn onmid dellijk economische opofferingen van ons allen vergen en blijken hoge eisen te stellen aan onze staatsmanskunst. Misschien zijn wij op weg naar een met alge mene stemmen begroet pan-Euro- peanisme. In dat geval zal Euro pa groter zijn dan het ooit ge weest is.". Naar Reuter uit betrouwbare bron te Londen verneemt, heeft de Franse regering gunstig geant woord op het Britse ontwerp voorstel om gezamenlijk een West-Europese hond aan de drie Beneluxlanden voor te stellen. De volgende stap is thans, aldus Reu ter, de ontwerptekst aan de rege ringen van de Benelux voor te leggen. Waarnemers te Londen zijn het er over eens, dat de wijze, waarop de Benelux het Engels- Franse ontwerp zal ontvangen, grotendeels zal afhangen van- de mate, waarin de bond een werke lijke stem krijgt in de politieke besluiten voor lange termijn be treffende de economische toe komst van Duitsland in het alge mene kader van de West-Euro pese samenwerking. Volgens officleuse berichten zijn reeds meer dan duizend personen gearresteerd in verband met on dervraging van leden der R.S.S. aangaande de moord op Gandhi. Lucknow werd door burgerlijke en militaire politie afgezet en perso nen die de stad binnenkwamen, werden door ambtenaren van de geheime dienst ondervraagd. Te Bombay werden ongeveer 300 personen gearresteerd en te Delhi ongeveer 1000. Volgens 'n woord voerder van de regering werden de meesten der gearresteerden na ondervraagd te zijn weer vrijge laten. Honderden personen blijven Birla House, waar Gandhi ver moord werd, en de plaats waar zijn verbranding plaats had, be zoeken. De laatste berichten, welke be wijzen hoe Gandhi's dood de be volking heeft aangegrepen waren, dat een Sadhoe (een Hindoese Heilige) zelfmoord heeft gepleegd en een koopman krankzinnig werd. Een man,- wiens achter naam Godse was de naam van de moordenaar liet die naam veranderen ln „Gandhi". TECHNISCHE HERZIENING BEZOLDIGINGSBESLUIT. Naar de Regering aan de Eer ste Kamer meedeelt, worden met het georganiseerd overleg bespre kingen gevoerd, ten einde binnen het kader van een technische her ziening van het Bezoldigingsbe sluit tot de nodige aanpassing te komen voor die groepen van over heidspersoneel, voor wie de tot dusver toegepaste verhogingen in derdaad onvoldoende zullen blij ken te zijn. Het artsenconflict in België. Zoals bericht werd, heeft het Belgische Verbond van Geneeshe ren geweigerd zich te schikken naar de bepalingen van de rege ring, volgens welke de artsen, in verband met de controle door de fiscus, een speciaal kwitantie hoekje moeten gebruiken. Het ministerie van financiën heeft thans in een rondschrijven de aandacht van de geneesheren er op gevestigd, dat by niet-nako- ming van de by de wet vastge stelde bepalingen, de artsen een gevangenisstraf variërend van acht dagen tot een jaar en een boete van maximum fr. 100.000 kan worden opgelegd. „Deze weloverwogen weigering van het verbond van geneeshe ren", aldus dit rondschrijven, „zich niet te schikken naar een voorschrift dat door het parle ment Is goedgekeurd, is buiten gewoon ernstig en kan niet wor den geduld. De regering zal er de hand aan houden dat alle beoefenaren van vrije beroepen zich nauwkeurig schikken naar de hun bij de wet opgelegde verplichtingen en zij zal diegenen doen vervolgen, die zich hieraan trachten te onttrekken". Intussen hebben meer dan 5000 Belgische artsen laten v^ten, dat zij weigeren het brj de wet voor geschreven kwitantieboekje te ge bruiken en, indien een strafver volging tegen een van hen wordt ingezet, het werk, behoudens in dringends gevallen, zal worden neergelegd. o Door goed speurderswerk van de voormalige brigadecomman dant der Kon. Marechaussee te Siebengewald, is opheldering ge bracht in de aldaar in de nacht van 10 op 11 Juni 1947 gepleegde moord op een hulpcommies. In die nacht patrouilleerden de hulpcommies W. B. Seholten en een collega langs de grens, waar bij zjjn een persoon op illegale 'grensoverschrijding betrapten. Zij sommeerden de man zijn papieren te tonen. Hg-overhandigde ze aan S. maar trok tegelijkertijd een re volver, waarmee hij in het wilde weg begon te schieten. S. werd zodanig aan de long geraakt, dat hij een uur later overleed, terwijl zijn collega er met een schamp schot afkwam. Terstond werd be gonnen met een onderzoek naar de dader die ondertussen met me deneming van zijn papieren weer over de grens terug geweken was. Samenwerking met Duitse politie en geallieerde autoriteiten heeft er toe geleid, dat bij Duisburg een Duits muzikant werd aangehou den, die een volledige bekentenis^ aflegde. De dader wordt eveneens ver dacht van moord op een politie man te Kassei en van een aanslag op een politie-beambte te Blele- MtL De „Johan van Oldenbarne- veldt" is Algiers gepasseerd, nog enkele dagen en de jongens zullen thuis zijn. Vanaf vandaag is het echter reeds mogelijk de „van Olden- barneveldt" te bereiken en wel door de lucht. In Algiers is namelijk kapitein Karei Nort, het hoofd van het radto-programma voor de Neder landse strijdkrachten aan boord gegaan om gedurende het laatste gedeelte van de reis reportage» voor de Nederlandse strijdkrach ten te verzorgen. Bij goede ontvangst zullen deze reportages via het strijdkrachten programma te beluisteren zijn vanaf vandaag 18.30 tot 19.00 uur. En de anderen Met m.s. „Zuiderkruis", dat met circa 630 man stoottroepen, 130 man G.B.X. en een afdeling mari niers op de thuisreis is, wordt tegen 17 Februari ln Rotterdam verwacht. De „Kota Inten", eveneens met demobiliserenden aan boord, zai vermoedelijk 12 of 13 Februari in Rotterdam arriveren. Tot opvolger van Graham tot Amerikaans vertegenwoordiger in de Commissie van Goede Diensten is Coert Dubois benoemd. Prof. Graham's functie als pre sident van de universiteit van N.- Carolina maakt het hem onmoge lijk langer deel uit te maken van de Comm. van Goede Diensten. o DE BILT ZEGT: Meer wind. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind uit Zuid-Westelijk» richting. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1