NEDERLAND en het Europese herstelplan. De Coöp. Melkfabriek „Walcheren" herstelt zich. Invoer van voeder- en broodgranen beneden de verwachtingen Meer dan 1'2 millioen stakers in Duitsland. De „verworpenen" Bladen voor Indië. Handel in Kunstmestbonnen Suiker dit jaar nog niet vande bon. De strenge winter van '47. GEMEENTERADEN H©t overzicht van het Amerikaanse departement van Staat, omtrent de positie van Nederland h* het kader van het Europese herstelplan, is naar de N. R. Crt. uit Washington verneemt, niet onbelangr|}k gewijzigd. In de eerste plaats voorzien de Amerikaanse cijfers in een hogere invoer in Nederland van bepaalde Amerikaanse exportproducten, zoals tabak, katoen en gedroogd fruit. Of Nederland hieraan wel zulk een grote behoefte heeft, staat zeker niet voor al deze producten vast; de Ver. Staten zien echter blykbaar in een verhoogde ^uitvoer van deze voortbrengselen een belang en als deze deel uitmaken van de te verlenen schenkingen of „grants in aid", zullen wij er allicht vrede mee moeten hebben. In de tweede plaats wordt uitdrukkelijk te kennen gegeven dat de doelstellingen voor Neder lands zuiveluitvoer niet onmiddellijk kunnen worden bereikt. Deze voor Nederland ongunstige om standigheden zullen voornamelijk het gevolg zijn van het feit, dat de invoer in Nederland van voedselgranen en broodgraan beneden de ramingen zal blijven, welke de Nederlandse deskun digen als bases meenden te mogen aannemen. Teleurstelling voor de landbouw. Op een totale invoer van 1.1 millioen ton aan voedergranen mag Nederland, zegt het rapport voor 1948-49 niet rekenen. De binnenlandse productie van brood graan hadden onze deskundigen geraamd op 678.000 ton voor 1948-'49, berekend op een be bouwde oppervlakte van 280.000 ha. De Amerikaanse landbouwex- perts menen echter dat Nederland voor deze periode zal moeten aansturen op het handhaven van de bebouwde oppervlakte van 1946-'47, t.w. 347.000 ha. Voor de economische exploitatie van onze gemengde landbouwbedrijven stelt zulks ernstige consequenties. Bo vendien zal met de vermindering van de uitvoer van Nederlandse zuivelproducten de kans op een spoedig herstel van onze beta lingsbalans worden verminderd. Herstel van Nederlands land- bouwproductiviteit zal verder worden vertraagd door het niet ten volle voldoen aan de behoef ten voor kunstmeststoffen. Nederlands stikstofproductie is voor 1948-'49 geraamd op 75.000 ton (tegenover 65.000 ton in 1947-'48 en een productie voor de oorlog van gemiddeld 88.000 ton). De binnenlandse behoeften wor den evenwel geraamd op 135.000 ton, hetgeen een invoer van 60.000 ton in 1948-'49 njjdig maakt. Als gevolg van de wereldschaarste zullen wjj waarschijnlijk met een geringere hoeveelheid genoegen moeten nemen. Tegen 1950-'51hoopt men in Nederland een 160.000 ton te kun nen produceren, waarvan dan on geveer 10 procent voor uitvoer beschikbaar zou zijn. De verwe zenlijking van dit stikstofproduc tie-programma hangt af van de steenkool leveranties. Nederlands steenkoolbehoeften voor 1948 zul len worden gedekt door de bin nenlandse productie plus een in voer van 6.3 millioen ton, waarin het E.R.P. voorziet. Ook in de volgende jaren zul len de 'gestelde ramingen voor invoer en eigen productie kunnen worden gehandhaafd. Aannemen de, dat de stikstofproductie aan de verwachtingen beantwoordt, meent men hier dat deze om standigheid er toe zal bijdragen om Nederland in staat te stellen het peil van voor de oorlog voor de uitvoer van zuivelproducten en groenten te bereiken en zelfs te overschrijden. - Op het E.R.P. mogen dus geen verwachtingen worden gebouwd van onmiddellijke verlichting in Nederlands landbouwsituatie. Voor onze landbouw staat aan vankelijk nog een moeilijke tijd voor de boeg, ook al blijven dan de Amerikaanse deskundigen hoopvol gestemd ten aanzien van het bereiken van de gestelde doel einden' voor de latere jaren. In de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland zijn-gisteren on geveer anderhalf millioen hoofd arbeiders in staking gegaan als protest tegen de lage rantsoe nen. De Duitse bond van hoofdar beiders verklaarde, - dat naar schatting 90 procent van zijn le den aan de oproep tot een pro teststaking van 24 uur gevolg beeft .gegeven. De Duitsers in dienst van het militaire bestuur en het Britse leger zijn aan het werk gebleven. Volgens door Reuter ontvangen berichten functlonneren de meeste openbare diensten in de Weste lijke zones normaal. Bij de ver schillende diensten, waaronder ook de electriclteitsbedrijven, staakt het administratieve personeel over het algemeen wel. Het is overal rustig. Te Hanno ver hebben ongeveer 75.000 arbei ders van diverse industriële bedrij ven eveneens voor 24 uur het werk neergelegd als protest tegen de voedselschaarste. Het militaire bestuur beschouwt de stakingen als een Duitse aan gelegenheid. Zolang de openbare veiligheid niet In gevaar komt, zal het geen stappen doen. Nieuw Sowjet-Russisch protest. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken onder zoekt men op dit departement thans een nieuw Sowjet-Russisch protest tegen „het vliegen van Amerikaanse vliegtuigen boven Sowjet-Russische vaartuigen in de Gele Zee". Amerikaanse pilo ten zouden tot tien keer toe tus sen 30 Augustus en 22 October j.I. laag over Sowjet-Russische schepen ggcirkeld hebben. In de protestnota, door Molotof afge zonden, wordt verlangd dat de Verenigde Staten „de nodige in structies zullen geven aan de be treffende militaire autoriteiten ter voorkoming van dergelijke schen dingen van de vrijheid van han delsvaart in de toekomst'. Goede vooruitzichten voor dit gemoderniseerd bedrijf. Tot de zwaarst getroffen bedrijven van Middelburg kan zeker ook de Coöp. Melkfabriek Walcheren worden gerekend. Niet alleen heeft de inundatie hier omvangrijke schade aangericht, maar de meeste beschadigingen heeft het bedryf opgelopen door de be schietingen. Na ruim drie jaar te hebben stilgelegen is op Woensdag 28 Janu ari j.I. weer een begin gemaakt met het werk, zij het in een nog maar half herbouwde fabriek. Wij mochten onder leiding van de directeur, de heer M, A. van Varik, een kijkje nemen in de fa briek en bovendien een en ander horen over de plannen voor de toekomst. Nog meer herstel. Er zal nog heel wat hersteld moeten worden voor dit bedrijf weer op volle toeren zal kunnen werken. Het zal nog wel een goed jaar duren voordat alle plannen, die er bestaan zullen zijn verwezenlijkt. In dit gebouwencomplex zal al lereerst de afdeling voor het ad ministratief personeel, die mo menteel nog op de Hofplein is, worden ondergebracht. Dit wordt een ruim kantoor. Daarnaast is een kleinere kamer voor de assis- tent en een directeurskamer. De i woning van de directeur ls boven het kantoor gelegen, doch dit zal j waarschijnlijk van tijdelijke aard I zijn, daar het plan bestaat een aparte directeurswoning te bou wen op een vrij terrein naast de fabriek. Op deze wijze zal nog meer ruimte vrij komen, die dan zal worden benut als ontvangzaal. Do technische installatie. Het belangrijkste deel van de fabriek is wel, dat tegenover de Nieuwe Vlissingse weg. Hier wordt door de vervoerders de melk aangevoerd en ln ontvangst ge nomen, gewogen en vervolgens ln de vergaarbak gestort. Van iedere zending melk wordt bij het wegen een monster genomen, dat ln het laboratorium wordt onderzocht op het vetgehalte. Er worden per dag 1500 a 2000 bussen melk aangevoerd en gele digd. Nieuwe machines. Het merendeel der machines is door het zoute water zodanig aan getast, dat de aanschaf van nieuwe noodzakelijk is geworden. Zo is er nu een automatische pakmachlne voor boter. De losse botef wordt ln de ma chine gedaan, die ze aflevert ver pakt en wel, met een capaciteit van 2160 pakjes per uur. Danzijn er de drie roomzuur- bassins, leder met een inhoud van 3300 1., de pasteurmachine' en de karn met een inhoud van 4000 1. Op de tweede verdieping bevin den zich de grote tanks voor de Feuilleton. door H. KINGMANS. 4) HOOFDSTUK II. Liesbeth is een vrouw van pakaan. Je moet niet „marren", als je je doel niet bereiken kunt. Je moet de dingen nemen, zoals ze nu eenmaal zijn. En dus gaat zij de volgende dag naar de vrouw v<Jn de Pas tor, die haar reeds meermalen met raad en daad terzijde heeft gestaan, en legt haar de zaak voor. Met Jochem weet die geen raad, doch dat is de hoofdzaak niet. Allereerst moet Liesbeth iets voor Kathe hebben. Weis- haupt zal uitzien voor Jochem. Op het dorp spreekt hij wel eens met de een of ander, die zo'n jongen gebruiken kan. En Kathe? De Pastorsfrau weet toevallig, van horen zeggen, dat boerin Caltmann, die woont een kwartier van het dorp, zo'n soort meisje zoekt. Misschien wil zij wel een ietwat oudere, maar Kathe,kan er zijn. Die heeft, zo jong als zij is, al alle moge lijke ervaring. „Weet je wat? Ik ga er van daag nog op af! En de boerin moet al heel wat gegronde be zwaren hebben, wil ik niet sla gen." Vol vertrouwen keert Lies beth torug naar haar schamele woning. Als Frau Leckman iets op zich neemt, doet zij het "oed. Het moet al heel wonder lijk lopen, als Kathe niet bij Caltmann op de boerderij komt! Zie je wel: het komt voor me kaar. Nog die avond weet Kathe, die er zeer trots op is, dat zij de daaropvolgende week dé school verlaat sen naar de boerderij trekt. Jochem is er jaloers op. Va der heeft met hem gepraat. Hij begrijpt heel goed, waar de schoen wringt. Met echt jon- gensenthousiasme heeft hij be groet de mededeling, dat hij van school zal, om wat te gaan ver dienen. Hij voelt zich al een hele kerel, dat hij iets voor va- tier en moeder mag gaan doen, net als Adolf en Hermann en nu ook Kathe! Hij weet alleen niet, wat en zijn vader weet het ook niet. De visserij is uitgesloten: va der en Dolf verdienen er nau- v.elijks een stuk droog brood mee. Het werk van Hermann, gesteld, dat men er een jongen van even tien jaar wilde heb ben, kan hem niet bekoren, wat Weishaupt zeer goed begrijpen kan. Het is ruw volkje, daar in het woud. En Jochems inborst is niet ruw. De jongen is ge voeliger, dan je, oppervlakkig gezien, wel zoudt denken. Het milieu in het woud en op de vlotten zou hem spoedig tegen staan. Vader en zoon hebben elkaar beloofd, dat z|j beiden zullen I uitkijken. Weishaupt vermoedt, dat hij het alleen zal moeten doen. Zo'n jongen van tien jaar brengt er natuurlijk niets van terecht. En nu is Jochem jaloers op gepastèuriseerde melk en één voor het bewaren der ondermelk. Al deze tanks hebben een inhoud van 10.000 1. Straks zal er nog een aantal tanks bijkomen, als het no dig, zal zijn om grote voorraden op te slaan. De kracht- en verwarmings installatie. Belde installaties zijn op hun vroegere plaats gebleven. De twee' aanwezige ovens hebben elk een capaciteit van 60 Ms verwar mingsoppervlak. Momenteel Is het nog zo, dat de stroom wordt ge leverd door de gemeente, maar binnen niet al te lange tijd, zal het bedrijf zelf stroom gaan op wekken. De koelmachine en koelkamers zijn in dit bedrijf onmisbaar. De machine, die hiertoe dient, heeft een vermogen van 80.000 caloriën. In het pomplokaal staat een pomp met een capaciteit can 40.000 1. Deze pomp zorgt voor het water van de koelbak die een inhoud heeft van 16.000 1. De laatste wordt vooral in de zomer druk ge bruikt. Aan de inrichting voor de fles- senmelk is men nog bezig, dit wordt een voorlopige inrichting, daar in de toekomst deze op een andere plaats is geprojecteerd. Er is een nieuwe vulmachine aanwe zig, doch de flessenspoelmachine is veel te klein voor een dergelijk bedrijf. Ook zal de fabricage van karnemelk en joghurt ter hand worden genomen. Er zijn ln dit gemoderniseerde bedrijf twee dingen, die de inge wijden direct zullen opvallen. Daar is allereerst de aandrijving der installaties. Vroeger liepen overal assen en drijfriemen. Dit is geheel komen te vervallen. Iedere installatie heeft nuhaar aparte dynamo, zodat van drijfwerk geen sprake meer is. Velen zullen vermoeden, dat men in deze melkfabriek overal melkreservoirs zal aantreffen of de melk kan zien bewerken tot de bijproducten. Dit is echter niet het geval. Alles wordt door geheel ge sloten bulzen geleld en in afge sloten bassins of machines ver werkt. Men heeft er alles opgezet om de producten gedurende hun bereiding te vrijwaren voor de in vloed van buitenaf. Op deze wijze Kathe, die al klaar is, terwijl vader voor hém Jiog niets heeft kunnen vinden. Hij heeft het land, als hij ziet, hoe Kathe, ver gezeld van Adolf,-Tiaar de boer derij van Caltmann gaat, om zich te presenteren. En 's avonds snauwt hij Lize Hackman af, als die hem vraagt, wat hij nu gaat beginnen: „Dacht je soms, dat ik ganzenhoeder of koeiendrij ver zou worden? Bah. wat een baan!" En dan is L'.ze nijdig op haar beste vriend. En zij zegt de ganse avond geen woord meer tot hem. Och, och, denkt Jochem verdrietig, wat kun je toch een ellende beleven Weishaupt heeft zich deerlijk vergist: op geen stukken na weet hij nog, wat Jochem zal gaan aanvangen, als de iongen opge togen komt vertellen, dat Dreck- meyer, de schoorsteenveger, een knechtje nodig heeft! De man heeft het hem zelf verteld. Hij moest het aan zijn vader vra gen, of hij mocht. Er is haast bij, want nu het voorjaar aan gebroken is en het stookseizoen voorbij, heeft Dreckmeyer het razend druk, op het dorp en in de omgeving, in de nabije stad ook. In de zomermaanden en la ter kan Jochem dan metselen leren. De mededeling van Jochem bevalt Liesbeth slechts matig: schoorsteenvegers zijn altijd vuil en zij trekken soms ik-weet- niet-hoever Weg, om hun bedrijf uit te oefenen. Het is al mooi genoeg, dat Hermann zo vaak met een vlot weg is. Dat getrek lijkt haar ook niets voor Jochem. Maar als zij bespeurt, dat haar kan steeds een eerste klas product worden afgeleverd. Vooruitzichten. Gevraagd naar de vooruitzich ten van het bedrijf, kon de heer van Varik ons verschillende ver heugende mededelingen doen. Enkele, productiecijfers spreken in dit verband een duidelijke taal. Werd het, vorig jaar dagelijks 22 a 23.000 kg. melk aangevoerd, dit jaar zal deze aanvoer zeker stijgen. Er wordt een jaaromzet van 10 millioen kg. verwacht te gen 6.4 millioen in 1947. Wanneer men dit oyfer zal bereiken, zal de toevoer van melk van buiten af kunnen worden beëindigd. 750 800 boeren leveren regel matig hun melk aan de fabriek öf. Wel zeer verheugend is het, dat alles wordt gedaan om dit voorjaar het vee op Walcheren T.B.C.-vrij te krijgen, zodat ook dit de productie ten goede komt. Daar staat echter tegenover, dat er op korte termijn nog geen sprake kan zijn van kaasbereiding en productie van melkpoeder, zo als dit vroeger wel het geval was. Voor de oorlog werd jaarlijks on geveer 16 mill, kg melk aange voerd en het is duidelijk dat hier van overbleef, voor deze produc tie. Het is niet mogelijk daartoe binnen korte tijd over te gaan. Uitbreiding. Belangrijk zal ook het bedrijf nog worden uitgebreid. Zo zal er nog een derde losplaats komen, op de plaats van de vroegere kaasmakerij. De grootste uitbreiding is ech ter wel het overkappen van het plein tussen de kantoren en de plaats waar vroeger de flessen- melk werd afgegeven. Onder dit dak zullen de spoelinrichting, de afdelingen flcssenmelk en de koel cellen worden ondergebracht. Veel is hier al verricht sedert de tijd, dat het personeel in grote bakken over het terrein voer om te zoeken naar alles wat onder water stond, doch nog bruikbaar bleek. 23 mensen werken er reeds weer, het administratief personeel inbegrepen. In tegenstelling tot vroeger zal de fabriek niet meer overgaan tot het zelf uitventen van de melk. Ongetwijfeld zal de ze Coöp? Zuivelfabriek binnen niet al te lange tijd weer beho ren tot een der best geoutilleerde melkbedrijven in ons land. Wie helpt mee Dank zij de herdtstrlbutie van de/ bladen voor Indië en de terug keer van een aantal militairen kunnen nog enkele nieuwe abon- né's voor Indië worden ingeschre ven. De abonnementsprijs bedraagt f 14.50 per kwartaal, die echter zo nodig geheel of gedeeltelijk uit het hiervoor gevormde fonds wordt betaald. Volgens de vorige opgave was ontvangen f 931.43 Opbrengst verjarings feest Solijnsplaat 6.20 Lid Geref. Kerk Arne- muiden5. Herv. Jong. Veren. St. Annaland22.34 Chr. Zangver. „Sursum Corda" Kapelle-Bie- zelinge 47.75 N. N. te V10.40 Totaal f 1023.12 Uit het fonds betaald over het vierde kwartaal 1947 en Januari 1948 f 520.Blijft ln kas f 503.12 Wij bevelen dit fonds bij de voortduur bij onze lezers aan. Voor tal van militairen in Indië is het een grote vreugde wanneer zij ons blad geregeld per luchtpost kunnen ontvangen. Clay voor federale regering. Generaal Lucius Clay, Ameri kaans militair gouverneur in Duitsland, heeft op een perscon ferentie te Stuttgart verklaard, dat zijn regering een federale re gering in Duitsland met vreugde zou begroeten. „Men kan wel ja ren redetwisten over de vraag, welke rechten aan de individuële staten en welke aan de federale regering moeten gegeven worden" aldus Clay. Hij sprak de overtui ging uit, dat de meerderheid der Duitse bevolking de soort rege ring verlangt, die ook de Ameri kanen wensen, een soepele en niet starre regering. Biji. Politierechter te Middelburg. Naar aanleiding van de geruch ten, dat in Zeeuwsch Vlaanderen een levendige handel gedreven werd in Kunstmestdistributieze- gels werd door ambtenaren der C.C.D. in samenwerking met de Marechaussee hiernaar een onder zoek ingesteld. Bij dit onderzoek kwam spoedig aan het licht dat inderdaad honderden van die ze gels werden verhandeld aan ver schillende landbouwers, en wel door de caféhouder M. te Oost burg. Deze verkocht de zegels voor H. de L„ de winst werd ge deeld. De L. betrok de zegels van een zekere A. Z. M. en an deren op de markt te Rotterdam. Wegens deze ongeoorloofde handel hadden zich voor de Bij zondere politierechter te verant woorden: M. A. M., cafehotfder te Oostburg, straf f 400.of 2 maanden; H. d. L„ paardenhan delaar te Duinbergen, f 600.of 3 maanden; A. Z. M., veehande laar le Zierikzee, f 280.of 2 maanden. Wegens het kopen van deze bonnen werden nog een tiental personen veroordeeld. Verder werden door de rechter veroordeeld: Ma. Ja. de J., te Goes, wegens het onbevoegd voor handen hebben van 5 knotten wol en 4 klossen garen, f 20.of 10 dagen; M. M., koopman te Goes, wegens het onbevoegd voorhan den hebben van 8 knotten wol. f20.of 10 dagen; W. K., han delsreiziger te Goes vervoerde meerdere knotten katoen, f 100. of 30 dagen; S. W., opzichter te Waarde, wegens het vervoeren van 69 eieren f 10.-»- of 5 dagen met verb, verklaring; I. L., bak ker te Sehoondijke had aan zijn knecht een te hoog weekloon be taald. f 50.of 20 dagende landbouwer J. M. te Oostkapelle had ëen aanvraagformulier voor toerrijwielbanden voor zijn 8-jarig zoontje ingediend terwijl zijn zoontje geen fiets had. Verd. ver klaarde dat dit rijwiel zich al ge ruime tijd in reparatie bevond. f10.of 5 dagen: de chauffeur J. J. te 's-Heer Arendskerke stop te niet toen de C.C.D. hem dit beval. f20.of 10 dagen; M. P., [koopman te Middelburg verkocht j zonder vergunning verschillende metalen, f150.of 30 dagen; de 62-jarige landbouwer J. V. te 's-Heer Arendskerke kreeg we- Igens het frauduleus slachten van 'een varken f75.of 25 d.;de ex- I pediteur P. K. te Middelburg ver- j voerde in strijd met de voor schriften 10 ruderen. f 100.of 30 dagen. (Van onze Haagse ♦correspondent. In tegenstelling met anders luidende berichten vernemen wij thans, dat de suiker dit jaar nog niet van de bon zal gaan. Wel is er wellicht een kleine verbetering te verwachten van het rantsoen. Papierkrieg. Als net waar is, dat buurmans leed troost, zoals het spreek- woord zegt, dan kunnen w(j ons, i als we klagen ovei de geheime gangen van de bureaucratie, j 1 roosten met de gedachte, dat j het bij onze Oosterburen niet i minder erg is. Ter illustratie van de papier lawine, waaronder 't Duitse be drijfsleven door bezettingsmaat regelen wordt verstikt werd het volgende meegedeeld: Een firma moest drie pond aan formu lieren besteden om twee pond materiaal te kunnen uitvoeren. Een der bladen sprak in dit verband niet ten onrechte van een papierkrieg. Het zachte weer van de laatste tijd vormt een grote tegenstelling met de strenge winter van 1947. Toen viel na een eerste vorst periode van 1423 December, op 5 Januari de vorst opnieuw ln. Op 7 Januari was de temperatuur op verschillende plaatsen 16 graden onder nul. Daarna volgde weer een'zach tere periode. Op 17 Jan. steeg te Maastricht de temperatuur zelfs tot 17 graden boven nul; een der gelijke hoge temperatuur was ln Januari nog nooit voorgekomen. Op 21 Januari begon een derde vorstperiode met enige zeer lage temperaturen. Op 29 Januari 17 graden onder nul en op 24 Februari te Gronin gen zelfs 18 graden onder nul. Het bleef vriezen, tot eindelijk op 10 Maart de barre winter voor goed afscheid nam. Witlof doorgedraaid. In de afgelopen week worden, naar de „Volkskrant" meldt, op de Venlose groentenveiling grote partijen witlof door de 'klok ge draaid. Zo bleef op één dag van de aangevoerde 12 duizend kilo gram niet minder dan 9 duizend kilogram onverkoopbaar. Deze partij werd dus vernietigd. De oorzaak hiervan moet blijk baar gezocht worden in de zachte winter. De handelaren grijpen naar de duurdere groenten, zoals bloemkool, die zelfs nu nog wordt aangevoerd, en daardoor blijven de goedkopere producten onverkoop baar. De kassla staat er zeer goed voor en binnen enige maanden kan men de aanvoer van dit gewas op de veiling tegemoet zien. Men ver wacht op de Venlose veiling min stens 600 duizend kroppen per dag. Aangezien bij overproductie van sla ook vernietiging van dit gewas dreigt, hoopt men, dat' naar Engeland en Duitsland uitgevoerd zal kunnen worden. In de nabijheid van het land huis van Prins Philip en Prinses Elizabeth is op een bulten een hoeveelheid juwelen gestolen ter waarde van ongeveer 400.000 gul den. man er wel oren naar heeft en bovenal, dat- Jochem zelf en thousiast is, zwijgt zij over haar bezwaren en geeft, zij het node, toestemming. Het kost moeite, om Dreck meyer, die in een naburig dorp aan het werk is, te pakken te krijgen. Er zit niets andfers op dan dat Dolf alleen naar de ri vier gaat. Weishaupt zal dan later wel volgen met een roei boot van een dorpeling, die hem op zijn eigen vissersboot brengen zal. De schoorsteenveger en hij zijn het' spoedig eens. Zo, vindt '.Veishaupt het goed? Nu, dan is het in orde, want de jongen wil pok graag. Als die zijn best doet, valt er wel wat van te maken. Voorlopig verdient hij drie tha ler per week, met de volle kost. Dat valt Weishaupt niet af. in tegendeel. Ook moeder Liesbeth is er mee in haar schik. Twee monden minder eten te geven en enkele thalers per week méér aan inkomst. Jochem 'springt in de lucht van vreugde. Het volle leven wenkt hem. Lize Hackman, als die de ganzen heeft bezorgd en als naar gewoonte bij de Weis- haupts komt, wordt direct deel genote gemaakt. Maar die neemt dan wraak: „Bah, schoorsteen veger, wat een baan! Je loopt er altijd vuil en smerig bij". De bom barst verkeerd, of beter ge zegd, ontploft helemaal niet. Want de gelukkige Jochem Jacht er wat om: „Er is nog wa ter in de rivier en er is nog zeep, Lize!" (Wordt vervolgd.) BIGGEKERKE. Vrijdagmiddag kwam de Raad van deze gemeente in vergade ring bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Drog mans. In zijn Nieuwjaarswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat op Walcheren al veel is be reikt, toch zal er nog hard ge vochten moeten worden om de bedrijven op .ons eiland renda bel ie maken. Hij memoreerde de verschillende belangrijke besluiten die in 1947 hebben plaats gehad. Deze rede werd door de heren Moens en de Voogd beantwoord. Na behandeling van enige in gekomen stukken, werd besloten het strand opnieuw te huren van het Rijk voor f40 per jaar. Besloten werd tot aanschaf fing van een smalfilmprojector in samenwerking met de ge meente Koudekerke. De heer Meijers wilde geacht worden te gen te hebben gestemd,1 om re den van principiële bezwaren. Met de door G. S. ontworpen regeling voor verplaatsing van secretarissen en ontvangers werd accoord gegaan. In plaats van wijlen de heer L de Pagter werd tot secretaris penningmeester van het B. A benoemd de heer de Wolf. De leden van de commissie van advies ingevolge de woon- ruimtewet werden herbenoemd, daarbij werd in de plaats van de heer L. de Pagter, de heer A. Caljé gekozen. Het voorstel van B. en W. ter vaststelling van een kampeer- verordening, waarbij bepaald is, dat het kamperen in de gemeen te verboden is„ behalve met vergunning van B. en W. (die alleen vergunning verlenen aan diegenen die in het bezit zijn van een kampeerpaspoort afge geven door de Ned. Kampeer- kaarten Centrale der A.N.W.B.) werd aangenomen. In verband met het vervallen van de gemengde hoofdsom bij de heffing van schoolgeld werd ook de verordening op de hef°- fing van besmettelijke ziekten- gelden hiermede in overeen stemming gebracht. Door de aanleg van de water leiding naar het werkliedenkamp is het noodzakelijk, teneinde de daarin aangebrachte brandkra- ren te kunnen benutten, enig brandweermateriaal aan te ko pen. Dit zal een uitgaaf vergen van ongeveer f 40C. Van de Vereniging voor Ge reformeerd Schoolonderwijs is een verzoek om medewerking ontvangen overeenkomstig arti kel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor het aanschaffen van septictanks voor de W.C.'s. De voorzitter kon zich met het ver zoek wel verenigen, doch de wijze waarop deze zaak - bij B. en W. aanhangig was gemaakt kon zijn sympathie niet hebben. Bij de rondvraag vroeg de héér Schout naar het toegezeg de onderzoek van de gevel in de onderwijzerswoning. De voor zitter had hiervan nog niets ge hoord en zal de zaak verder on derzoeken. Op de vraag van de heer de Voogd hoeveel duinover gangen in deze gemeente komen in verband met de afzetting der duinen en het eventueel bezoek aan de plaats der fusillering, antwoordde de voorzitter, dat het de bedoeling is om, indien ue eindafrekening heeft plaats gehad van het gedenkteken op de begraafplaats, op die plaats een klein gedenkteken te plaat sen. Hij vermoedde niet, dat de Polder Walcheren hiervoor een aparte toegang zal laten. Ver der zegde hij toe te onderzoe ken hoeveel overgangen er ko men en waar dit het geval zal zijn. Verwacht wordt, dat dit minstens 2 zal zijn, bij Klein NW. EN ST. JOOSLAND. In de gemeenteraadsvergade ring van Maandag releveerde de voorzitter, burgemeester mr F. S. K. Graaf van Rsfndwijck, de gebeurtenissen die in 1947 in de gemeente plaats vonden en ves tigde hij de aandacht op de plan nen voor 1948. Over het weder invoeren vhn de rondvraag ont stond een discussie. Nadat B en W hadden beraadslaagd, werd een voorstel van de heer Janse (P. v. d. A.) om de rondvraag weer in te voeren met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Besloten werd tot herbouw van het braridspuithuisje over te gaan, waarvan de kosten worden ge raamd op f5000.Een besluit werd genomen tot sluiting van een reconstructie-verzekering ten bedrage van f 5000.Een voor stel om aan de ambtenaar ter secretarie C. P. Louws een op- bouwtoelage toe te kennen, werd aangenomen. De jaarlijkse vergoeding voor de brandweer werd vastgesteld op f450.terwijl bij brand af zonderlijke uurlonen zullen wor den vergoed. Een verplaatsings- kostenbesluit secretarissen en ontvangers werd met 4 tegen- 3 stemmen verworpen. Uitvoerig werd stilgestaan bij de bespre king van de gewijzigde uitbrei dingsplannen en de bebouwings voorschriften. Een invoering van een vermakelijkheidsbelasting werd verworpen, terwijl een wij ziging legesverordening door B en W werd teruggenomen. Op voorstel van de heer' v. Nimwe- gen (P. v. d. A.) werd een com missie benoemd, die de legesver ordening en dé instructies van de ambtenaren van de burgerlijke stand dient te herzien. Het re glement van orde van de raad werd gewijzigd in dier voege, dat thans alle voorstellen tot ver andering van dit reglement schriftelijk moeten worden ge daan door tenminste 2 leden of door het college van B en W. Er werd een geldlening aange gaan voor de straatverlichting van f3300.Besloten werd toe te treden tot de Zeeuwse Brand- weerbond met een jaarlijkse bij drage van f 8.Een voorstel om het sluiten der café's le bepalen op 11 uur werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Een tussen voorstel van de heer Kwekke- boom om gedurende de zomer maanden Mei t.m. September de sluitingstijd te' bepalen op 11 uur en de overige maanden op 10 uur, werd aangenomen. Het bouw- en woningtoezicht werd gewijzigd; waardoor de meerdere kosten voor de gemeente jaarlijks f 200 zullen bedragen. Een voorstel van de heer I. Joosse om in het ver volg 's Vrijdagsmiddags te ver gaderen inplaats van 's Maan dagsmiddags werd aangenomen. OGDEEANDE. In de raadsvergadering van Vrijdag werd medegedeeld, dat nu de heer van S trien niet wenste in te gaan op de gestelde voor waarden perceel A 35 voor af braak wordt gegund aan de heer M. Sehouwenaar. De bouw van 6 arbeiderswoningen aan de Dorpsstraat werd gegund aan de laagste inschrijver. G. Bakker te Roosendaal, voor f 69.000.—. De finitief werd besloten de voorstel len van de N.V. P.Z.E.M. tot elec- trificatie van de Magere Hoek te aanvaarden en voor dit doel ge durende 1*5 jaren f256.78 te ga randeren. Vastgesteld werd een nieuwe salarisregeling voor de ambtenaar ter secretarie. Er zal een kasgeldlening van f 50.000. worden aangegaan. Vervolgens werd een besluit genomen tot in stand houding der openbare la gere school. De heer C. Lous werd herbenoemd tot lid van het Burg. Arm testuur. De rekening 1946 van het Burg. Armbestuur werd Valkenisse en dicht bij de grens goedgekeurd met een batig saldo ZoutelandeBiggekerke. van f 1696.69. Eveneens werd goedgekeurd de begroting- 1948 voor het Burg. Armbestuur met een eindcijfer van f 4514.56. De gemeenterekening 1946 werd voorlopig vastgesteld ,met een eindcijfer op de gewone dienst van f51-366.05 (tekort f4421.79) en kapitaaldienst f 53955.86. Z. h. st. werd - vastgesteld de tweede wijziging der gemeentebegroting 1947. De heer C. de Beste werd hierna beëdigd als wnd. secre taris. HAAMSTEDE. Dinsdag heeft de raad onder leiding van Jhr -Roëll vergaderd. De burgemeester gaf een korte samenvatting, van wat in 1947 ls bereikt. Hij verbond hieraan de wens dat 1948 mag brengen wat er van verwacht wordt. Volgens de voorzitter was er gegronde hoop dat de begroting over 1948 zonder extra belas ting sluitend gemaakt zou kun nen worden. Verder hoopte hij dat de verbindingen met het eiland vlug, de lang gewenste ver beteringen zullen ondergaan. Naar aanleiding van de notu len werd door een der leden aan gedrongen nogmaals de Water leiding M(j te verzoeken de mees te spoed te betrachten met de werkzaamheden ln, de Scheeps- timmerwerfstraat, en met de lei dingen in de Breedsweg, Vertons- weg enz., ten behoeve van de fruitkwekers. N.a.v. het verzoek van het be stuur Chr. school inzake verleg ging va;: de kom der gemeente en plaatsing van waarschuwings borden, in verband met de onge lukken in 1946-1947 werd na breedvoerige bespreking besloten, dat zal getracht worden een af scheiding tussen tramrails en ver keersweg aan te brengen, en een wandelpad aari te leggen dat ook afgesloten zal worden van de rij weg. De herzieningen Verorcfening Legesgelden en de Verordening reinigingsrechten werden z.h.st. goedgekeurd. Op de buitenronde zal het vuil 2 maal per maand worden opgehaald. - Het verzoek om subsidie voor de Landbouwschool te Nieuwer- kerk werd afgewezen. Hetkohier hondenbelasting werd vastgesteld. Een wijziging werd aangebracht in de veror dening op de vermakelijkheids belasting. De wijziging gemeen schappelijke regeling bouw- en woningtoezicht en gemeentewer ken wordt goedgekeurd mits als centrumgemeente niet Rennesse, maar Haamstede genoemd wordt, omdat Burgh en Haamstede meer werk hebben in verband met oor logsschade dan de andere drie gemeenten in dit district. Ook de wijziging Ambtenaarsreglement werd goedgekeurd. Het voorstel van B en W inza ke verordening art. I Woonruim- tewet werd aangenomen. Het nieuw benoemde hoofd der O. L. School zal de helft van de verhuiskosten vergoed krijgen. Met de heer L. P. Giljam zal, met inachtneming van enkele be palingen een stukje bouwgrond geruild worden. Het voorstel om alle gemeenteambtenaren te doen doorlichten en het voorstel om de vuilniswagen te verkopen gin gen vlug onder de hamer door. Dc achtste woningwetwoning van bouwplan 1946 werd toege wezen aan J. Wandel. Volgens besluit zal- de Achter weg voortaan Ankerweg heten. In verband met d'e vele klachten over de jeugd zal het schoolplein der O. L. School na de school uren worden afgesloten, wat door de heer de Bruine betreurd werd; hij hoopte dat er spoedig een an- dere speelplaats gevonden wordt, want een kind moet kunnen spe len. De voorzitter deelde mee dat de grote kerkklok niet meer te rug zal keren zodat een andere aangeschaft zal moeten worden. Bij de rondvraag kwamen het uurwerk in de toren en de toe stand in de Noordstraat ter spra ke. e 0

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2