ZEEUWSCH DAGBLAD Staat West-Duitsland nadert zijn voltooiing. JODEN PROTESTEREN en de Britten vechten. Bonnera vervalsings complot opgerold. De Eerste Kamer. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND NACHT OVER INDIË Wordt Bizonia Trizonia? Clay wil Duitsers geen regering opdringen. DROEF GEBEUREN. Vakvereningen gaan over het Plan-Marshall confereren. Geen Nederlandse appelen naar Engeland. Z&vuws Batolfcn ce&ds op 10 Te-fouaci Ut Amstwdam. Uitgave Stichting 'Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70,' Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen. Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 864 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.nK Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 5 FEBR. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HU1ZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.14 u., onder 17.35 u. Maan op 6.41 u., onder 13.29 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 6 Februari: 12.00 u. 1.41 m., u. m. In dgze uitdrukking, ontleend aan de N. Pr. Gr. Crt is naar bet ons voorkomt de ontwikkeling van het Indische vraagstuk zeer juist gekarakteriseerd. Het ziet er donker uit, voor het eens zo welvarende en het voor de toekomst zoveel belovende In- dië. Inplaats dat daar na de som bere tijden die doorleefd werden de zon van voorspoed weer gaat schijnen, daalt langzaam maar zeker de donkere nacht. De hoop, dat Nederland en In- dlë, zij het dan onder gewijzigde omstandigheden, na de oorlog door onderlinge samenwerking tot nieuwe bloei zouden geraken, is in rook vervlogen. Er is daar een politiek spel ge speeld, waarvan Nederland en In- dië, belde de dupe dreigen te wor den. In plaats van samenwerking in één Rijksverband, komt nu de af scheiding van Indlë met het ge vaar, dat het öf een prooi wordt van revolutionnaire hartstochten, öf dat Amerika, gezien de grote econoir. zche en staatkundige be tekenis van dit eilandenrijk, over dit de.; van de te vormen Unie zijn beschermende hand uitstrekt. Hare Majesteit de Koningin heeft er in haar Dinsdag gehou den radiorede, terecht de aan dacht op gevestigd, dat een ver enigd Indonesië'gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde et.i groot aandeel kan nemen ln de gemeenschappelijke strijd tegen honger en gebrek. De ervaring van de laatste ja ren heeft echter geleerd, dat dank zjj het wanbeheer van de repu bliek, ondanks de vele rijkdom men, een belangrijk deel van de bevolking door honger en gebrek dreigt om te komen. Hoe is momenteel de toestand, Indië komt, als de bestaande plannen worden uitgevoerd, los van Holland. De Indische eilanden worden verenigd in de Verenigde Staten van Indonesië die eigen souverei- nitelt krijgen. Daarnaast blijft dan het Ko ninkrijk der Nederlanden met Su riname en de Antillen, eveneens met eigen souvereiniteit. En beide souvereine staten worden over koepeld door een te vormen Unie, die op haar terrein weer souve reine macht bezit. In zijn Dinsdag in de Tweede Kamer gehouden rede heeft minis ter Jonkman zich wat dit laatste betreft, onder pressie vanuit de Kamer, duidelijker uitgesproken dan bij vorige gelegenheden. Schijnbare winst. Maar laten we ons daaromtrent toch geen Illusies maken. Van de zijde der Uunie is nog de laatste dagen herhaaldelijk en met nadruk uitgesproken, dat het door Soekarno c.s. beoogde doel, een Groot Indonesië onder leiding van de republiek geen ogenblik uit het oog wordt verloren. Als de overeenkomsten, die thans in de maak zijn werkelijk heid worden, dan leidt het geen twijfel of de republiek zal ln de te vormen Unie de leiding nemen. En er ls geen enkele reden om aan te nemen, dat clan de mannen die zich door hun woordbreuk be rucht hebben gemaakt, de opper- souvereinlteit van de Unie zullen blijven erkennen. Nog in haar Dinsdag gehouden rede moest H. M. de Kóningin verklaren, dat, ondanks alle over eenkomsten en bestanden, het moorden, plunderen en branden van de terroristen blijft voortdu ren. Dit komt overeen met de mede deling van generaal Spoor, dat het aantal ernstige Incidenten hem ernstig verontrustte, en dat, in dien de toestand niet zeer snel en grondig verbetert en het aan tal inbreuken op de bepalingen van het bestand niet zeer snel tot een minimufn wordt terugge bracht, de nodige maatregelen niet zullen uitblijven. Dit'zijn symptomen. Maar symptomen van hoogst ernstige aard, die voor de toe komst het ergste doen vrezen. Nacht over Indië. Helaas, Het Franse Departement van Buitenlandse Zaken heeft offi cieel bevestigd, dat 19 Februari te Londen Brits-Frans-Ameri kaanse besprekingen zullen beginnen over de voorgestelde reor ganisatie van de gecombineerde zones van Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen vertegenwoordigd worden door de ambassadeurs te Londen. Handelsvoorstel met Nederland. De Verenigde Staten zullen vertegenwoordigd worden door de ambassadeurs te Londen. Generaal Clay, de Amerikaan se militaire gouverneur in Duits land heeft in een vergadering van de Landerrat verklaard, dat het bizonale (en straks wel licht het trizonale) bestuur slechts een tijdelijke instelling is, die de toekomstige vorming van een regering voor geheel Duitsland niet in de weg zal staan. Clay hechtte niet veel waarde aan enige bijzondere be stuursvorm voor het Duitse volk. Het was niet de bedoeling van het Amerikaanse militaire bestuur, de Duitsers een rege ling op te dringen. Volgens Clay moeten zo spoe dig mogelijk Duitse bureaux in ue Brits-Amerikaanse zone op gericht worden, die tot taak heb ben de in- en uitvoerhandel en andere aangelegenheden van economische aard te regelen. Onder de Duitsers bestonden tegenstrijdige opvattingen over het bizonale bestuur. Aan de ene kant Werd beweerd, dat het een geconcentreerde vorm van centralisatie was, aan de andere kant betoogde men, dat het te zwak. was. Sprekende over de vooruit zichten voor 1948 zeide Clay; dat men de beschikking had óver de bestaande voorraden en 500 millioen dollar, die bestemd waren voor de invoer. In het be gin van het jaar waren grond stoffen ter waarde van meer dan 90 millioen dollar besteld en voorts zouden binnenkort or ders ten bedrage van 100 mil lioen dollar geplaatst worden. Clay gaf een uitgebreid verslag van zijn bezoek aan Washington en verklaarde, dat hij het Con gres om 700 millioen dollar had verzocht voor de periode van 1 Juli 1948 tot 1 Juli 1949 ten bate van de Brits-Amerikaanse zone. Dit bedrag was gebasseerd op een dagelijks algemeen verbruik van 1800 calorieën. Een beslis sing dienaangaande zou over enkele weken genomen worden. Intussen is aan de controleraad van Bizonia door het Duitse bizo nale economische bestuur voorge steld terstond handelsovereenkom sten te sluiten met Nederland, De nemarken, Zweden, Italië en Turkjje. De opgestelde ontwerpen voor zien in een Invoer voor ongeveer 25 millioen dollar aan vis, groen ten, sinaasappelen en ander fruit, DE RADIO-REDE VAN H.' M. DE KONINGIN. GUNSTIG ONTHAAL IN BUITENLAND. „Een uitstekende indruk", zegt Londen. De radio-rede, waarin Koningin Wilhelmina heeft gesproken over de plaats welke het nieuwe Indo- in ruil voor lederwaren, speelgoe- -T deren, potloden en drogerijen, die ne?ie m ,de Nederlandse gemeen- ln Bizonia geproduceerd worden. De minister-president van Noordrijn-Westfalen, dr Karl Ar- nodl, heeft verklaard, dat hij de hervatting van de levensmiddelen import uit Nederland naar het Ruhrgebied van het hoogste be lang acht. Hij betreurde het, dat de daartoe gevoerde onderhande lingen met de bezettingsautoritei ten tot dusverre niet tot resultaat hebben geleid. DE „STAR-TIGER" GEVONDEN RADIOSEIN OPGEVANGEN. Aan de Amerikaanse Oostkust heeft men zwakke radiosignalen ontvangen, waaruit men de woor den „Star-Tiger' meende te kun nen ontcijferen, de naam van het Britse Tudor-vliegtulg, dat sinds Vrijdag j.l. met 31 personen aan boord wordt vermist. De seinen kwamen echter zeer gebrekkig door alsof de afzender niet met de Internationale codes op de hoogte ls. De Britse Tudor 4 vliegtuigen zullen, hangende een uitgebreid onderzoek, niet mogen vliegen. Dit besluit ls genomen door de minis ter van burgerluchtvaart ln ver band met het verdwijnen van de „Star Tlger". BEKENTENIS VAN GANDHI'S MOORDENAAR Hij zou geprest zijn door multi-millionnair. Sowjet-Unie condoleert niet. Agence France Presse verneemt in New-Delhi van welingelichte zijde, dat Gandhi's moordenaar een bekentenis van 36 bladzijden heeft geschreven, waarin hij leden van de Mahasabha beschuldigt, met name een ijzermagnaat, mul ti-millionnair uit New Delhi hem tot de moord te hebben ge dwongen. Van andere zijde wordt verno men, dat de Mahasabha de samen zwering voorbereid zou hebben. De leclen zouden op de dag van de aanslag uitgenodigd zijn naar hun radio te luisteren om „onge lofelijk en groot nieuws" te ver nemen. In regeringskringen te New Delhi toont men een zekere ver bazing over het feit, dat er van de Sowjet-Unie nog geen condo- leantie met de dood van Gandhi ontvangen is, terwijl uit alle delen van de wereld sympathiebetui gingen zijn binnengestroomd. MILITANTE HINDOE ORGANISATIE VERBODEN. De militante geheime Hindoe organisatie R.S.S., die naar sehat- sing enkele honderdduizenden le den telt, ls ln geheel India ver boden,, Zoals bekend, heeft de re gering van India na de dood van Gandhi verklaard, dat zij het be staan van organisaties, die geweld en haat prediken, niet zal dulden. 300 leden werden gearresteerd. T-f et was tot nu toe een goede 1 ■'gewoonte, dat redevoerin gen van H. M. de Koningin niet werden gecommentarieerd of gecritiseerd. En het was eveneens een goede gewoonte, dat de persoon van H. M. de Koningin buiten de partijstrijd werd gehouden, dat zij niet tot een instrument vajo partijpolitiek werd gemaakt. Met deze goede gewoonte is than?' helaas, gebroken. Bil al de ergernis over de In dische politiek van het huidige Kabinet, is nu ook nog dit gekomen, dat men de hoge po sitie van onze Vorstin heeft durven misbruiken om de op positie de mond te snoeren en de verderfelijke Indische poli tiek goéd te praten Met grote teleurstelling en intense droefheid heeft Dins dagavond een groot deel van ons volk naar de kleurloze Ko ninklijke rede geluisterd. Terwijl onze jongens in Indië voortdurend aan de grootste gevaren zijn blootgesteld, ter wijl de Indische bevolking, voor tover zij onder de republiek leeft, ten prooi is aan honger 611 ellende; terwijl meerdere Midernemingen verlaten worden, ?r? Z1J. die daar moeten ar- uweunu. iwee oeinen. hun leven niet meer zijn overleden. zeker zijnterwijl terroristen en rampokkers de vrije hand schijnen te hebben, heeft dit Kabinet de droeve moed H. M. de Koningin te laten zeggen, dat een vrij, federatief Indië spoe dig zijn plaats tussen de demo cratische volkeren zal innemen. In de door H. M. de Konin gin uitgesproken rede wordt ge constateerd, dat wij de kracht hebben een nieuw begin te ma ken, terwijl wij blijk geven niet meer de kracht te bezitten om aan onze verplichtingen tegen over de Indische bevolking te voldoen. Het was niet de Koningin, maar het Kabinet, dat middels Haar. tot hen, die in de oorlog onze bondgenoten waren, een verheerlijking gaf van onze mis lukte Indië-politiek. Het was niet Koningin Wil helmina, die hier sprak, onze Vorstin, die in Haar redevoe lingen in de donkere tijden van ons volksbestaan nooit aarzel de het uit te spreken, dat wij afhankelijk zijn van Gods hulp'; dat alleen God de ware vrede en vrijheid kan schenken. Een droef gebeuren, deze Koninklijke radio-rede. Anti-Communistische Wereld-Vakverenigings organisatie op komst? TEGEN 5e COLONNE VAN KREMLIN. Matthew Woll, voorzitter van het Bureau voor Internationale betrekkingen van de Arbeiders bewegingen van de American Fe deration of Labour heeft ver klaard, dat door de arbeidersbe wegingen van België, Nederland en Luxemburg gezamenlijk uitno digingen gedaan zullen worden aan do zestien Marshall-landen voor een vakverenigingen-confe rentie ter ondersteuning van het plan-Marshall, welke volgende maand te Brussel zal worden ge houden. Vooraanstaande leden van de A.F.L., welke geweigerd heeft zich aan te sluiten bij de wereld bond-van vakverenigingen omdat deze „door de Communisten wordt beheerst en een vijand van de IN MEI HUWELIJK VAN MICHAEL EN ANNE? Volgens „Berlinske Tidende" zal het huwelijk van ex-koning Michael van Roemenië en Prinses Anne de Bourbon Par ma in Mei aanstaande plaats vinden en „allerwaarschijn lijkst" ln Kopenhagen. Over het laatste zou namelijk nog geen definief besluit zijn ge nomen. democratie ls", verwachten dat de Brusselse conferentie zal lel den tot oprichting van een andere wereld-vakverenigingsorganisatie. Woll zeide, dat de Britse T.U.C. (Trades Union Congress) beloofd had de conferentie steun te ver lenen. Ook de anti-communlstl- s.che Franse vakverenigingen zou den vertegenwoordigd worden. Hij noemde de wereldbond van vak verenigingen de „vijfde colonne van het Kremlin in de Internatio nale arbeidersbeweging". schap zal innemen, heeft te Lon den een uitstekende indruk ge maakt. Hoewel de bevoegde instanties zich er toe beperken uitdrukking te geven aan hun tevredenheid, ls men in het algemeen de mening toegedaan, dat een zo plechtig ge dane verklaring thans reden geeft te vertrouwen, dat de onlangs gesloten wapenstilstandsovereen komst uiteindelijk zal worden om gezet in een definitief en duur zaam verdrag. De „New-York Times" heeft aan de rede een hoofdartikel ge wijd. Hierin wordt gezegd, dat Koningin Wilhelmina zich zelden tot haar onderdanen richt. Als zij dit echter doet, aldus het blad, dan wint hetgeen zij te zeggen heeft aan belang. Dit laatste geldt voor haar toespraak tot de geal lieerden van Nederland uit de oor log. Na aanhaling van een aantal passages uit de rede tekent het blad verder aan: „De goede bedoelingen van Ne derland tegenover Indonesië zijn een open vraag geweest, vooral naar aanleiding van de militaire actie, welke ln Juli begon en te gengehouden moest worden door de Veiligheidsraad." Het blad hoopt, dat de toe spraak van de Koningin als grondslag zal dienen bij het op bouwen van wederzijds vertrou wen tussen de onderhandelaars te Batavia. Volgens het blad zal Indonesia pas na wederzijds bevredigende regeling veel bij kunnen dragen tot de welvaart. Probleem Palestina. DE IMMIGRANTEN OP CYPRUS. De komende besprekingen met de Arabische Liga. Britse valschermtroepen en wachttroepen in het gebied van de Syrische grens in Noord-Palestina zijn slaags geraakt met een grot© Arabische strijdmacht, welke over de Syrische grens Pales tina zou zyn binnengekomen. De Britten kregen steun van de Palestijnse politie. Ten Noorden van het Meer van Galilea werd drie uren lang gevochten. Een twaalftal Arabieren werd gedood en een zestal gevangen genomen. Aan Britse zijde waren geen verliezen. De Arabieren waren, naar gemeld wordt, in nieuwe khaki-uniformen gekleed en bewapend met moderne Franse ge- BELGISCHE FRANC DEVALUEERT NIET. „De Belgische Franc gaat niet devalueren" heeft, ln tegenstelling met eerder ln Frankrijk versche nen berichten, de directeur van het Internationale monetaire fonds te België, de heer Ernest Selliers, verklaard. „Een wijziging in de pariteit van de Franse franc be tekent geen aanzienlijke verande ring voor de gunstige betalings balans van België tegenover Frankrijk". België levert goedkoper. De onderhandelingen, welke van medio December 1947 af ge voerd zijn tussen het Engelse Ministerie van Voedselvoorziening enerzijds en het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen en de Stichting Groenten- en Fruitexport anderzijds over de verkoop van een aanzienlijk kwantum Nederlandse appelen naar Engeland, hebben geen resultaten opgeleverd. BELANGRIJK PRIJSVERSCHIL I Nederlandse zijde gevraagde prijs, MET ENGELAND. In verband met het vergevor derde seizoen bleek het niet mo> gelijk van Nederlandse zijde de le vering te garanderen van het mi nimum kwantum, waarvoor Enge land belangstelling had. Boven dien was er een aanzienlijk ver schil tussen de door het Engelse ministerie van Voedselvoorziening aangeboden prijs en de aan de De valse bankbiljettenaffaire te Amsterdam. Boterbon 188 stond op de pers. OOK NOG EEN POOL GEARRESTEERD. Het ls gebleken, dat de valse bankbiljettenaffaire, welke de re cherche van het district Amster dam in samenwerking met de rijkspolitie in de Haarlemmermeer tot een oplossing heeft gebracht, en waarover wij gisteren reeds berichtten, een muisje is met een behoorljjk staartje. De rijkspolitie kwam, bjj voortzetting van het onderzoek, namelijk nog een be langrijke bonnenvervalsing op het spoor. Het vermoeden bestond, dat er nog een derde hoofdschuldige was lu het complot der valse zilver- bonnen van f2.50. Gisteren ont dekte de rijkspolitie het adres van deze man. Men besloot er een in val te doen en vond er behalve de man zelf een complete druk- installatie voor valse distributie bonnen: handpers, papier, foto- copieën etc. etc. stonden keurig opgesteld. Men stond op het punt boter bon 188 te gaan drukken. Deze bon, welke in tegenstelling met de andere een tweekleurendruk ver eist en geen drie kleurendruk, heeft een lange geldigheidsduur bovendien is de prjjs „goed" n.l. f 3.50 per bon. De installatie was ingericht voor het drukkefi van vellen elk bevattende 100 bonnen no. 188. De capaciteit was 30 van dergelijke vellen per uur. Zou de vlieger zijn opgegaan, dan zou weldra een groot aantal valse boterbonnen in omloop zijn gebracht. De man, die de politie zocht, bleek te zijn feen 50-jarige kunst schilder-lithograaf Knip. Tevens trof men ln het huls een Pool aan, die reeds geruime tijd werd ge- I dovende middelen. Belden werden Gisterenmorgen zijn drie arbei ders bij het schoonmaken van een °P de raffinaderij van de aV,, iA te_Pernis door gas be-scl„„„c ,.iJU weru ge. aweimd. ('wee van de mannen j zocht, verdacht van handel in ver evenals de hoofdbewoner van het perceel, gearresteerd; de laatste onder verdenking van medeplich tigheid. De zaak is thans geheel „rond". Er zijn in totaal zes ar restanten. De Eerste Kamer heeft gis teren een korte vergadering gehouden. Het nieuw benoemde lid, de heer Mr Th. Wijers (K.V.P.), werd beëdigd. De begrotingen van het Alg. Burgerl. Pensioenfonds en van het Staatsdrukkerij-bedrijf wer den goedgekeurd, evenals die van het Scheepvaartfonds en van het Staatsvisserijbedrijf. Woensdag 11 Februari zal een aanvang worden gemaakt met de algemene politieke be schouwingen over de Staats begroting. welk verschil niet te overbruggen bleek. Engeland heeft een zeer groot kwantum appelen in België ge kocht, evenwel tegen prijzen en voorwaarden, die voor Nederland onaanvaardbaar waren. Aanvankelijk was van Engelse zijde offerte gevraagd, naar aan leiding waarvan het Centraal Bu reau voor de tuinbouwveilingen ln Nederland onmiddellijk een circu laire aan de veiligen deed uitgaan, waarin opgave van de eventueel te leveren soorten, kwaliteiten en prijzen werd verzocht. Aan de hand van deze gegevens werd een offerte opgesteld voor de uitvoer van 10 millioen kg. ap pelen. Nadat een .Nederlandse de legatie voorbereidende besprekin gen ln Engeland had gevoerd, zag het er naar uit, dat de export mogelijkheden inderdaad geëffec tueerd zouden worden. Het Engelse ministerie van Fi nanciën achtte evenwel de ge vraagde prijs te hoog, zodat er enige stagnatie in de onderhande lingen kwam. Intussen liep de prijs van de ap pelen in Nederland met de dag op. De voorraad buiten de koelhuizen werd langzamerhand geruimd, zo dat het oorsprokelijk ontworpen leveringsschema niet gehandhaafd kon blijven. Tenslotte werden de onderhan delingen op basis van een levering tot 5 millioen kg. appelen voort gezet. Inmiddels werd vernomen, dat de Engelsen pogingen deden in België die partij in te kopen, wel ke zij aanvankelijk uit Nederland wilden betrekken, gisteren werd dan ook bekend, dat aan België de levering ls gegund. A.F.P. meldt dat, volgens radio Cairo, een groep van zeshonderd vrijwilligers voor het „leger van Jarmoek" uit Syrië ln PiOestina is binnengekomen. Volgens een officieel communique van het Arabische hoofdkwartier heeft deze groep zich in sterke stellim gen genesteld en heeft zij de be schikking over veertien stukken geschut. Joods protest. Het Joods bureau voor Pales tina heeft bij de commissie voor Pale'stina van de V.N. een me morandum ingediend, waarin aan de Veiligheidsraad wordt verzocht op grond van hoofdstuk 7 van het Handvest handelend op te treden tegen een Arabisch com plot om met geweld het besluit van de V.N. inzake Palestina krachteloos te maken. De zeven Arabische staten wor den er in dit memorandum van beschuldigd een actie van bedrei gingen, ophitsing en propaganda te voeren en daden van directe agressie te hebben gepleegd te gen Joodse nederzettingen, als mede verdere agressie voor te bereiden. De opvarenden van de Pan York en Pan Crescent. Bet Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medege deeld, dat een aanzienlijk aantal leden van de Communistische par tij onder de 15.000 Joden van de Pan York en Pan Crescent, die thans op Cyprus zijn geïnterneerd ontdekt is. Een woordvoerder van het ministerie zeide, dat de Britse officier, die heiast was met het toezicht op 'de Joodse immigran ten op Cyprus en gisteren ontken de, dat communistische agenten zich onder de immigranten zou den bevinden, niet noodzakelijker wijs bekend zou moeten zijn met de inlichtingen, die de Britse re gering uit andere bronnen had gekregen. De woordvoerder voegde er aan toe, dat Engeland er nauwlettend op toezag, dat de Britse troepen Palestina tegen 1 Augustus van dit jaar verlaten zouden hebben Besprekingen van de Arabische Liga. Op de bijeenkomst van de Ara bische Liga, die deze week te Cairo een aanvang zal nemen, zal een voorgestelde overeenkomst tussen de Liga en Groot-Brittan- nië besproken worden, aldus een invloedrijk onafhankelijk blad, dat te Bagdad verschijnt. De voorgestelde overeenkomst zou de verdragen van Engeland met Irak, Egypte, Transjordanlë en de te sluiten verdragen met Saoedl-Arablë en Jemen vervan gen. De besprekingen zouden ech ter niet plaats hebben, Indien de ledenstaten van de Arabische Liga het niet eenstemmig over de voorwaarden van het verdrag eens zouden zijn, zo voegde het blad er aan toe. In politieke krin gen te Bagdad werd dit bericht ontkend noch bevestigd. WORDT EGYPTE AMERIKAANSE VLOOTBASIS Amerikaanse en Britse plannen in het nabije Oosten. De New-Yorkse correspondent van het Egyptische blad „Al mis- rl" meldt, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken de Britse plannen voor het vestigen van een zogenaamd re gionaal verdedigingssysteem van het nabije Oosten onder Britse auspiciën ondersteunt. „Indien Egypte er ln toestaat basis te worden voor de Amerikaanse vloot", aldus de correspondent, „zal de Amerikaanse regering er voor ijveren, dat Lybië onder con trole van de V. N. onder het be heer van Egypte wordt gesteld. Naar ln welingelichte perskringen verluidt, houdt dit standpunt van het ministerie nauw verband met de Amerikaanse plannen voor het verwerven van militaire bases ln Egypte en Palestina". Naar wij vernemen, wordt de „Johan van Oldenbarnevelt", aan boord waarvan zich het Zeeuwse O.V.W.-Bataljon bevindt, reeds Dinsdag 10 Februari a.s. te Amsterdam ver wacht. Dit is vijf dagen eerder dan eerst werd aan genomen. Er zal de volgende week blijdschap zijn in vele Zeeuwse gezinnen. Reeds nu wekken wij de bevolking der Zeeuwse plaatsen op ter ge legenheid van de terugkeer der militairen uit Indië de driekleur uit te steken. 40 JAAR JOURNALIST J. Ph. Doorenbos sinds 1908 „in 't vak". Zaterdag 7 Februari zal de be kende Middelburgse verslaggever J. Ph. Doorenbos zijn 40-jarig journalisten-jubileum vieren. In verband met dit jubileum zal de jubilaris door de Zeeuwse Jour nalisten Kring in hotel „De Nieu we Doelen" te Middelburg worden gehuldigd. De heer Doorenbos, die sedert 1908 in de journalistiek werkzaam ls, werkte eerst bij het persbureau „De Zeeuw", later bij de Middel burgse Courant en tenslotte bij de „Provinciale Zeeuwse Cou rant". Verschillende vooraan staande journalisten begonnen hun journalistieke loopbaan onder leiding van deze journalist. Generaal Mac Bridge, hoofd van de Amerikaanse militaire missie ln Turkije, en kolonel Marshal, hoofd van de luchtvaart missie, zijn op verzoek van het Amerikaanse ministerie van oor log naar Amerika vertrokken. BONNENLIJST. Geldig van 8 t.m. 21 Februari. Bonkaarten KA, KB, KC 802 175 algemeen: 500 gr. suiker, bo- terhamstroolsel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. ver snaperingen. 176 algemeen: 1600 gram brood (geldig t.m. 14 Febr. a.s.). 177 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). 179 algemeen: 250 gr. zachte zeep plus 125 gram soda. 165 reserve: 800 gram brood (gel dig t.m. 14 Febr. a.s.). 168 reserve: 400 gr. brood (gel dig t.m. 14 Febr. a.s.). Bonkaarten KD, KE 802: 673 algemeen: 500 gr. bananen (voorinleyering). 674, 675 algemeen: 250 gr. suiker boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. 676 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 14 Febr. a.s.). 677 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). 679 algemeen: 500 gr. zachte zeep plus 250 gr. soda. 664 reserve: 400 gr. brood (gel dig t.m. 14 Febr. a.s.). 668 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MO( MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): 1055 suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. ver snaperingen. Tabak- en Versnaperingen- kaarten enz. QA, QB, QC 802: 07, 11 tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. 09 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen, of 200 gr. suiker,; boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 12 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Februari wor den gebruikt. De bon 673 alge meen voor bananen moet uiterlijk op 14 Febr. a.s. bij een handelaar in groente en/of fruit worden In geleverd. Keuzebon bróod/gebak voortaan slechts twee weken geldig. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor gebak in de vervolge in plaats van vier, twee weken geldig zullen zijn. Snelle prijsstijging van fijnvis. De afschaffing van maximum prijzen voor de z.g. fijnvis (tarbot, tong, enz.) heeft tengevolge ge had, dat op de Woensdagmarkt te IJmulden een zeer scherpe prijsstijging viel te constateren. Voor 1 kg. tong werd 12 tot 14 gulden betaald en tarbot noteerde 5 tot 8 gulden per kilogram. Men sprak in de vishandel de verwach ting uit, dat dit verschijnsel slechts van korte duur zal zijn. Zuinig met huishoudzeep. De directeur van het Rijksbu reau voor Chemische Producten deelt mede, dat door verschillen de omstandigheden de laatste bonaanwijzing voor huishoudzeep 14 dagen is vervroegd. Aangezien de volgende bon-voor huishoud zeep op het normale tijdstip zal worden aangewezen, zal het pu bliek thans acht in plaats van zes weken met dit rantsoen moe ten toekomen. Men wordt der halve aangeraden de nodige zui nigheid te betrachten. De bon aanwijzing voor zachte zeep, aan vankelijk vastgesteld op 18 Maart zal in verband met het boven staande een week worden ver vroegd. o DE BIL T—Z EGT: Iets meer zon. Weersverwachting, geldig tot hedenavond Wisselende bewolking met lange opklaringen. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Geleidelijk verder afnemende wind uit westelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1