„Vrij Indonesië zal spoedig plaats tnssen democratische volkeren innemen". Na 7 jaar wordt voornemen werkelijkheid. Enig misverstand bij Republi keinse delegatie" Belangrijk moment in het leven van de volken van ons gemenebest. Maatregelen lager onderwjjs. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nehroe's positie verzwakt. Wijlen Hitier op het matje. N Minister Jonkman in de Tweede Kamer; Landvoogd improviseerde op grondslag van noodbesluiten. Valse bankbiijettendrukkerij in Amsterdam ontdekt. EIGEN BAARD IS GOUD WAARD. tJttgav» Stichting J£»euw*ch DagttecT, Hoofdkantoor: Goes, L. VcasS wtr. 70, Tel. 2438, Giro 574289. Kantoren: Vlissingen, Walst raat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Woordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGAÏfG No. 803 Abonnementsprijs 3.50 p. kveartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Kubrick Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 4 FEBK. 1948 Hoofdredacteur: R. ZOTDEMA - Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.16 u., onder 17.33 u. Maan op 5.41 u., onder 12.43 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 5 Februari: 10.48 u. 1.26 m„ 23.28 u. 1.35 m. H. M. de Koningin tot bondgenoten uit de jongste oorlog 4 Gisteravond te 18.30 uur hield H. M. de Konin gin haar aangekondigde radio-rede tot de bond- genoten van ons land uit de jongste oorlog. Deze rede werd uitgesproken over de zender van de Nederlandse wereldomroep en Hilversum I en II. Tevens werd zij her-uitgezonden door alle zenders van de National Broadcasting Company in de Verenigde Staten, de Radiodiffusion Francaise, het British Forces Network en het American Forces Network in Duitsland, Radio Batavia en de aan gesloten zenders in Indonesië, de Curom in Cura sao en de Avros in Suriname. H. M. sprak als volgt In de Tweede Kamer ls giste renmiddag nog aan de orde geko men het wetsontwerp tot verlen ging van de werkingsduur van de wet van 27 Juni 1947, houdende vaststelling van nadere regelen omtrent de verbindende kracht van gedurende de bezettingstijd genomen maatregelen op het ge bied van het L.O. Bij deze wet is de verbindende kracht van een twaalftal besluiten hersteld tot 1 Febr. j.l. De minister acht handhaving van de wet geboden en stelt in het ontwerp verlenging ervan voor de duur van viif maanden voor. Na enige opmerkingen van de heer Beernlnk (C.H.) werd het wetsontwerp z.h.s. goedge keurd. GANDHI'S STOFFELIJK OVERSCHOT is aan de oever van de Heilige Djoemna-rlvler gecremeerd. Velen probeerden een weinig as van het sandel hout, waarmede het vuur steeds gevoed werd, als herin nering aan hun leider mede te nemen. (Radiografische foto). Na Gandhi's dood. Mantef van het leiderschap zal zwaar gaan wegen. Tot hen die ln de oorlog onze bondgenoten waren wil lk enkele woorden richten. Ik wil uw aandacht vestigen op een belangrijk ogenblik ln het le ven van de volken van ons geme nebest. Een vrij, federatief Indonesië zal spoedig zijn plaats tussen de democratische volkeren der we reld Innemen. Zeven jaar geleden, toen Neder land in de macht was van de Duitse dwingeland, heb ik mijn landgenoten het voornemen aan gekondigd van het scheppen ener nieuwe staatkundige verhouding tussen Nederland en de andere delerf' des rijks. Een jaar later, ln het hevigst van de oorlog, gaf lk de lijnen aan waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten voltrekken. Thans is deze ontwikkeling een levende werkelijkheid, die snel haar uit eindelijk doel nadert: de Verenig de Staten van Indonesië, ln een Unie verenigd met het Koninkrijk der Nederlanden, Suriname en de Antillen. In de donkerste dagen van de oorlog vond Noord-Amerlka's gro te president, mijn onvergetelijke vriend, tezamen met Groot-Brit- tannlë's onverschrokken strijder voor de vrijheid, blijvende woor den voor ons gemeenschappelijk streven, dat ver uitging boven ons onmiddellijk doel: het herwinnen van onze onafhankelijkheid. Wij zouden de wereld vrij ma ken van angst en vrij van gebrek. Wij zouden haar maken tot een plaats waar de mens vrij is God te dienen op zijn wijze en waar hij vrij zijn mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat mannen in Indonesië en hier de wijsheid en de bekwaamheid ble ken te bezitten om staatkundige vormen te vinden, die aan vele milltoenen mensen de vrijheden en rechten zullen waarborgen waar voor gij, onze bondgenoten, met ons tezamen hebt gestreden. Zij hebben nog veel werk te doen. In die delen van Indonesië waar terroristen ook thans nog moor den, plunderen en brandstichten ls de gewone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in de Zijn bezit komt aan de staat als hij schuldig verklaard wordt. Binnenkort zal door een zuive- rings-rechtbank te München een proces aanhangig gemaakt wor den tegen wijlen Hitier en zijn echtgenote Eva Braun. Volgens een rechtskundige van het Amerikaanse militair bestuur kan het tribunaal bevelen, dat al hun eigendommen voor herstelbe talingen aan de staat worden toe- ;;ewezen, indien de tegen hen in te brengen beschuldigingen van krachten blijken te zijn. Bewijzen genoeg zou men zo zeggen! In hetzelfde proces zullen be recht worden: Goerlng, die kort voor de executie zelfmoord pleeg de, Frank, Stretcher, Funk en Seyss Inquart, allen te Neuren berg opgehangen. Hess en Von Schlrach, die zich ln de gevan genis bevinden, en Bormann, over wiens lot men ln het ongewisse verkeert. Naar het bezit van al deze personen wordt een onder zoek Ingesteld, daar zij als zware oorlogsmisdadigers geboekt staan. Arrestaties te Portugal. De politie ln Portugal heeft de dagen talrijke arrestaties iclit, vooral te Lissabon, Por to en verschillende provinciale hoofdsteden als Baja, ln verband met pogingen van oppositionele elementen op 31 Januari de verjaardag van de eerste republi keinse revolutie in 1891 beto gingen op touw te zetten. Naar verluidt zou reeds een dui zendtal arrestaties zijn verricht, doch slechts enkele honderden personen, waaronder leiders van de democratische eenheidsbewe ging, voorlopig vastgehouden wor den. Deze beweging, wier streven voornamelijk gericht is op een herziening van de verkiezingspro cedure, zal binnenkort een verkla ring uitgeven over haar betrek kingen met het communisme. wereld, moeten de machten van anarchie en wanorde, die het her stel der volkeren trachten te ver hinderen, worden overwonnen. Ik vertrouw, dat deze hinder nissen zullen worden overwonnen. De volken van Indonesië zijn vastbesloten de verantwoordelijk heden en de plichten op zich te nemen, welke verbonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennen. Wij weten, dat ln onze dagen geen betrekkingen tussen volken kunnen stand houden, tenzij zij gegrondvest zijn op wederzijdse instemming en op de wil tot sa menwerking. Daarom moedigen wrj hen aan en helpen wij hen bjj hun streven. De koloniale gedachte heeft af gedaan. Wij verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk dat daar is verricht. Maar een volk moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. Wij hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe sa menleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds vertrou wen. Wellicht zal de oplossing, die ln Indonesië wordt tot stand ge bracht, als voorbeeld kunnen die nen in andere gebieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der democratie, zoals wij die kennen. Dat ls een grote ge beurtenis. Een vérenlgd Indonesië, geze gend als het is met vele rijkdom men der aarde, kan een groot aandeel nemen in de gemeen schappelijke strijd tegen honger H. M. KONINGIN WILHEL- M1NA: „Eén volk moet de kracht hebben een nieuw begin te ma ken". en gebrek. In vrije samenwerking met Ne derland, Suriname en de Antil len, zal een souverein Indonesië voort kunnen werken aan zijn economische ontwikkeling, die reeds voor de oorlog in Azië haar weerga niet vond. Door Europa en Amerika te voorzien van zijn producten en grondstoffen zal Indonesië een aanzienlijke bijdrage kunnen leve ren tot de geweldige krachtsin spanning, die thans, onder het plan-Marshall van het Ameri kaanse volk wordt gevraagd. Reeds herrijst het land uit de verwarring, waarin de Japanse bezetting het heeft gebracht. Hartstochten komen tot rust. Het wantrouwen neemt af. De verheven woordenvrijheid en vaderlandsliefde herkrijgen hun ware zin nu Indonesische natio nalisten de handen ineen slaan om een federatie op te bouwen over de gehele uitgestrektheid van het eilandenrijk. Door deze gemeenschappelijke krachtsinspanning, gegrond op de zelfde beginselen als het Atlan tisch Handvest, verrijst een nieuw Indonesië. Zowel Nederlanders als Indone siërs zien uit naar de dag dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen In nemen temidden van de Verenigde Volken. Op die dag zal weer een stap zijn gezet op de moeizame weg naar de vrijheid. Besprekingen over Europees herstelprogram. Gistermiddag heeft onder lei ding van dr H. M. Hirschfeld te Den Haag een bespreking plaats gehad van vertegenwoordigers der Benelux met de Engels-Franse commissie. Deze bezoekt een aan tal hoofdsteden ln Europa ten ein de contact op te nemen met ver tegenwoordigers van de 16 lan den van het plan-Marshall over een aantal aspecten van het Euro- peses herstelprogramma. Tijdens het onderhoud zijn de agendapun ten voor de bespreking met de Engels-Franse commissie aan een onderzoek onderworpen. Over de gemeenschappelijke houding ten aanzien van deze agendapunten werd volledige overeenstemming bereikt. Verwacht wordt, dat morgen te Brussel tussen de Nederlandse, Luxemburgse en Belgische mlMs- ters van buitenlandse zaken be sprekingen gevoerd zullen worden met Mc, Neil, de Britse minister van Staat. De toestand in Griekenland. 139 Communisten gearresteerd. Regeringskringen te Athene de len mede, dat er 139 „Communis ten" te Lamia in midden-Grieken land gearresteerd zijn. Daar guerlllastrijders uit de naburige bergen van plan waren de belang rijke stad aan te vallen, werd in de stad een uitgaansverbod voor vijf uur uitgevaardigd. Er werden wapenen en explosieve stoffen buitgemaakt. Gisteren waren er nabij Phllla- tes in Noord-West-Griekenland Griekse gevechtsvliegtuigen in actl«. "De treindienst tussen Athe ne en. Patras langs de Zuidelijke kust van de Golf van Corinthe is tijdelijk gestaakt, daar men vreest voor overvallen der guerillatroe- pen. o Emir Feisal van Saoedi-Arabtë, die begin Februari een bezoek aan Londen zou brengen, heeft zijn bezoek, waarschijnlijk om gezond heidsredenen, tot het einde van de maand uitgesteld. «9 De Tweede Kamer heeft gisteren de beraad slaging over de regeringsverklaring omtrent de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indië voort gezet. Minister Jonkman, die thans aan het woord kwam, her innerde aan de mededeling om trent het weder tot stand komen van het bestand en het politiek accoord, waarvan nader de En gelsen teksten zijn medegedeeld. Voorts herinnerde hij aan de ver dere gang van zaken in de Ka mer en de nader overgelegde stukken. Spr. merkte op, dat er enig misverstand bjj de republikeinse delegatie was ontstaan. Het „sta tement" en de notulen van Ka- lioerang konden niet aan de over eenkomst worden toegevoegd. Voor een Nederlandse vertaling der overgelegde stukken zal de regering gaarne ten spoedigste zorgen. De wenselijkheid van een aan vullende regeringsverklaring er kende spr., maar de regering was niet voldoende op de hoogte. Spr. merkte vervolgens op, dat de partijen alleen gebonden zijn door de door haar aanvaarde do cumenten en wel de bestands overeenkomst, de 12, alsmede de 6 additionele beginselen als basis voor politieke besprekingen. Het „statement" van 17 Jan. komt alleen voor rekening van de commissie van goede diensten zelf. Spr. lichtte toe, dat de basis voor de politieke besprekingen aansluit op de beginselen van Linggadjati, waaraan de regering onverkort vasthoudt. Vervolgens deelde de minister o.a. mede, dat onder gevangenen worden ver staan alle gevangenen en in hun beweging beperkte personen. In het tweede punt van het statement (aanvaarding van de zes beginselen als basis voor de besprekingen) wordt de status van beide partijen niet gewijzigd. De Kroon der Unie wordt ge acht te worden opgedragen aan Koningin Wilhelmina en haar huis. De jongste volksstemming op Madoera besprekende, zeide spr,, dat deze niet beslissend- is voor wat op grond der additionele ar tikelen zal worden aanvaard. Overigens is de regering nog na dere gegevens daarover wachtend. Wanneer men vraagt: „Wat hebt gij bereikt?" dient men zich op de voorgeschiedenis te bezinnen. Gewelddadige oplegging van haar wil mocht het beleid der regering niet beheersen; zij heetf naar vreedzaam overleg ge streefd. Met voldoening heeft de re gering van de heer de Groot vernomen, dat hij de leuze „Indië los van Holland" heeft losgela ten. Spr. verzekerde, dat de rege ring onverkort vasthoudt aan vroegere uitspraken ter zake van de Unie. Men kan inderdaad spreken van drie souvereiniteiten. Voor op in Linggadjati staan de Ver enigde Staten van Indonesië en ook de souvereiniteit van het Koninkrijk der Nederlanden nieuwe stijl. De Unie is souverein in eigen kring, zoals ook in lagere rang de deelstaten souverein zijn. De regering betreurde, dat de heren Vonk en Zandt scherpe a'anvallen hebben gedaan op de luitenant-gouverneur-generaal. Wat bereikt is, is voor een groot deel aan deze te danken. De ver houding van landvoogd en mi nisters, zoals de heer Vonk die ziet, doet de waarheid geen recht wedervaren. Als de landvoogd niet had ge ïmproviseerd op de grondslag van noodbesluiten, dan zou de staatsmachine zijn vastgelopen. Strekking en doel van het Dank zij de opsporing van een tot tweemaal toe ontvluchte S.S.-er, die talloze inbraken had ge pleegd, is Maandag in Amsterdam in de woning van een zekere B. een complete, juist gereed ge komen drukkerij ontdekt, waarmede de eigenaar binnenkort valse bankbiljetten hoopte te vervaar digen. B. is achter slot en grendel gezet. Dit is bet slot van langdurig speurderswerk der groep Haar lemmermeer ln samenwerking met de recherche van het district Amsterdam der Rijkspolitie. Ge durende de laatste maanden wer den n.l. talloze Inbraken gepleegd in winkels in de Haarlemmer meer. Twee districtsrechercheurs kregen opdracht na te gaan of deze misdrijven misschien steeds door dezelfde inbrekers werden gepleegd. In het begin van dit jaar werd uit enkele winkels een grote hoeveelheid distributiebon nen ontvreemd. Het spoor leidde naar een vleeswarenfabriek te Wijhe. Hier trof men een aantal der gestolen coupures aan, die door winkeliers bij de fabriek wa ren Ingeleverd. Stap voor stap ging de Rijkspolitie de weg, die deze bonnen hadden afgelegd, na en ging er tenslotte ln Amster dam toe over een heler, op wie nog enkele coupures werden aan getroffen, te arresteren. Dit was de Amsterdammer B„ in wiens woning men huiszoeking verrichtte. Daarbij kwam de bankbiljetten-drukpers te voor schijn. De inbreker bevond zich echter nog op vrije voeten. Tenslotte kon tot arrestatie van deze S.S.-er worden overge gaan, die zich in een woning te Amsterdam weelderig had geïn stalleerd. Zijn vrouw is onder ver denking van medeplichtigheid in voorlopige bewaring genomen. Volgens inlichtingen van de rijks politie te Amsterdam heeft deze S.S.-er ongeveer een jaar geleden vele inbraken in de omgeving van Den Haag gepleegd, nadat hij uit een interneringskamp was ont snapt. Hij werd bij een zijner in braken gesnapt en opnieuw in een interneringskamp opgesloten. Op nieuw slaagde hij er echter in te ontvluchten en vatte weder om zijn beroep van Inbreker op, in welke hoedanigheid hij enige maanden lucratief zaken deed. In zijn woning troffen de recher cheurs in allerlei geheime berg plaatsen kostbare sieraden aan. Er werd zelfs een zakje juwelen ontdekt midden tussen de vlok ken van een onschuldig uitziend, aangebroken pakje havermout ln de keukenkast. collegiaal orgaan moeten in het oog worden gehouden als men er over beslist hoe het moet worden ingesteld. De regering begrijpt de tegen zin in de noodbesluiten en zij heeft opdracht gegeven na te gaan, of het mogelijk is in een algemene wet onder te brengen, wat in de overgangstijd uit de noodbesluiten onmisbaar is. De minister ontried de motie- Schouten ten sterkste, evenals die van de heer Hoogcarspel, welke de regering te zeer zal binden. De motie-Rommc is voor de regering aannemelijk. Vervolgens beantwoordde de minister nog een aantal min of meer losstaande vragen, welke in het debat naar voren zijn ge komen. Aan de positie der" minderhe den wordt de voortdurende aandacht geschonken. De West-Indische conferentie achtte spr. niet de aangewezen instantie om de positie van Nieuw Guinea te bespreken. De vraag van de heer De Groot, of er Amerikaanse lucht- bases zijn op Celebes, Borneo en Nieuw-Guinea beantwoordde de minister ontkennend. Omtrent de geïnterneerden is m Batavia een schriftelijk rap port gevraagd. Aan het uitoefenen van pres sie op ambtenaren om naar In dië te gaan wordt niet ge dacht. Na het antwoord van minister Jonkman werd getripliceerd. Do heer Schouten (A.R.) zei dit antwoord niet geheel onbe vredigend te achten. Spr. con stateerde een essentieel verschil tussen de uiteenzetting over de Unie thans en een vorige keer. Gaarne zou hij meer gehoord hebben over de notulen van Kalioerang. Er zijn blijkbaar aan tekeningen, die niemand voor zijn rekening neemt. Dit achtte spr. mysterieus. Z.i. zal de re publiek ieder ogenblik wéér een beroep doen op die besprekin gen en hij vreesde daar moeilijk heden van. Het heeft spr. teleurgesteld, dat de minister niets heeft me degedeeld over de ervaringen met betrekking tot het staken der vijandelijkheden na 17 Jan. Waarom moet dat nu eerst weer uit de Kamer gevraagd wor den? De heer Schouten was van me ning, dat de minister nader had behoren in te gaan op het be leid, dat verder gevolgd zal worden ten aanzien van het col legiaal orgaan en de centrale or ganisatie. Hij bestreed de motie-Romme. Op zakelijke gronden achtte hij eén uitspraak als bedoeld in zijn eigen motie noodzakelijk. De heer T i 1 a n u s (C.H.) ver klaarde In het antwoord van de minister delen te hebben beluis terd, die zijn instemming hebben. Maar als aanvankelijk wordt toe gelaten, dat de republiek een eigen leger heeft, hoe zal men. daar straks dan een eind aan ma ken? Wordt er niet te veel in vloed gegeven aan de republiek, als van de 12 plaatsen in de voor lopige federale raad 4 voor de republiek worden gereserveerd Ten opzichte van de moties handhaafde hij zijn standpunt. De heer Romme (K.V.P.) be val nader zijn motie aan, daar bij de hoop uitsprekend, dat on middellijk na aanvaarding zal worden overgegaan tot instelling van het collegiaal orgaan. De heer Zandt (S.G.) merkte op, dat verschilende van zijn vra gen niet zijn beantwoord. Hij zal daar niet verder op aandringen, s Ministers rede heeft hem niet overtuigd. De heer Joekes (Arb.) zegt dat de besprekingen te Kalioerang het karakter van een tussenspel hebben gehad. Ze mogen in geen geval als basis worden aange merkt, waarop men zich kan be roepen. Het is goed, dat de Ne derlandse volksvertegenwoordi ging het daarover eens is voor de zaak in de veilgheidsraad komt. De heer De Groot (C.P.N.) wilde o.a. meer inlichtingen over het staken der vijandelijkheden. Minister Jonkman meende dat het niet vast staat, dat de notulen van de commisie van goede diensten juist weergeven wat de leden hebben bedoeld. Het bestand is pas ingegaan. Het zou z.i. voorbarig zijn als de regering daar nu al een oordeel over zou willen geven. Aan hetgeen over de moties is gez'egd heeft de minister niets toe te voegen. Hij merkte o.a. nog op, dat de regering telkens' pas op het ogen blik, dat zij de omstandigheden kan overzien, een beslissing moet kunnen nemen. Spr. deelde ten slotte nog mede, dat de totstand koming van het bestand is ge schied met volledige samenwer king van de militaire instanties. Daarna werden de moties ln stemming gebracht. Stemming over de moties. In de motie- Sc h o u t e n wordt uitgesproken, dat de in stelling van een „collegiaal or gaan" en de vorming van een „centrale organisatie, welke zich zal ontwikkelen tot een voorlopi ge federale regering van Indone sië" bij Wet dienen te geschieden, in verband waarmede de regering wordt uitgenodigd ter zake wets ontwerpen aanhangig te maken. Déze motie werd verwor pen met 60 tegen 24 stemmen. (A.R., C.H., S.G.P. en V.V.D.) In de motie-Hoogcarspel wordt, in verband met het voor nemen der regering bij Kon. Be sluit een collegiaal orgaan in te stellen, de mening uitgesproken, dat zowel de instelling van dit orgaan als de omschrijving van zijn taak bij de wet dient te ge schieden, in verhand waarmede de regering wordt uitgenodigd ter zake een wetsontwerp bij de Ka mer in te dienen. Deze motie werd eveneens ver worpen en wel met 51 tegen 32 stemmen (die der C.P.N. en de vorige'voorstemmers). In de motie-R o m m e wordt, in verband met de voornemens der regering in haar verklaring van 13 Jan. 1948 met betrekking tot de Instelling van een collegiaal or gaan, gezegd, dat het belang om onverwijld tot deze instelling over te gaan'rechtvaardigt, dit te doen geschieden bij Kon. Besluit, doch -dat in onmiddellijke aansluiting hierop de definitieve regeling de zer instelling behoort plaats te vinden bij de wet, weshalve de re gering wordt uitgenodigd, bij de uitvoering van haar vorenbedoelde voornemens met het vorenstaande rekening te houden. Deze motie werd aangenomen met 52 (K.V.P. en Arb.) tegen 31 stemmen. INDIA MIST AFGOD. Vluk voor zijn dood was Gandhl een teleurgesteld en droef man. Do uitbarsting van massa-razernij in de afgelopen jaren, die verge zeld gingen van weerzinwekkende wreedheden, bewezen hoe weinig /ijn cultus van geldloosheld India werkelijk had beïnvloed. Nu do Mahatma gestorven ls, ryst de vraag wie zijn opvolger zal zjjn, en wat er nu zal gebcu- ren. Een correspondent van de „Manchester Guardian" vergezel de Nehroe, op wie de mantel van het leiderschap als vanzelfspre kend gevallen Is, naar een enorme bijeenkomst, die vorige week over de India-Pakistan grens plaats vond. Nehroe sprak daar voor bij na een kwart millioen mensen. Vlak na deze bijeenkomst werd een jonge Hindoe gearresteerd, die ln het bezit bleek te zijn van enkele handgranaten. De arresta tie onderstreepte wel het gevaar waaraan leiders als Nehroe zich dagelijks bloot stellen, aldus de correspondent van de „Guardian". Do opvolging. Het punt, waarover overal thans wordt gepraat, ls wat er nu zal gebeuren. Nehroe komt in wezen voor dezelfde dingen op als Gan dhl: het welzijn van de gewone man, rechtvaardige behandeling van Mohammedanen en andere minderheden en de vestiging van een democratische staat. Nu Gandhl dood is, zal het Nehroe, wiens kracht voortdurend lag In Gandhi's steun, niet gemak kelijk vallen zijn taak te vervul len. Gandhi's dood verzwakte Neh roe's positie; hij was de afgod der Indische massa, die -hjj, als het beroep van de rede faalde, met vasten op het rechte pad kon brengen. Nehroe kan dit niet en zijn kabinet zal voortaan geheel op eigen prestaties en eigen poli tiek moeten steunen. Hindoe-organisatie op Fascistische leest. Intussen tracht de militante Hindoe vrijwllligers-organisatie, waarvan enige leiders naar aan leiding van Gandhi's dood zijn. ge arresteerd, haat te wekken tegen de Mohammedanen en de open bare mening en actie voor dat doel te organiseren. Het te New-Delhi verschijnen de blad Hindustan-Times", dat de congres-partij steunt, meldt,- dat de Hindoe-organisatie bezig is „zelfmoordgroepen" te vormen. Het blad noemt deze orgaMsatie een „geheime vereniging, die niet gelooft aan de methode van de stembus" en die op fascistische leest ls geschoeid. Die lang-rokken mode doet wat! In het dorpje Sweet-home ln de Amerikaanse staat Oregon, ls er een klein oproer door ont staan. Zoals we reeds eerder meld den hebben de mannelijke In woners, toen hun dames de mode aanvaardden, in een pro testvergadering besloten hun baarden te laten staan tot 17 Maart. Dat was mannentaal! Maar nu de dames! Zij sta ken op 30 Januari de hoofden bjj elkaar enproclameer den een huishoudstaklng. „Eerst jullie baard er afE dan kunnen we verder praten", zeiden zij. De mannén hebben besloten er niet op in te gaan. „Eigen baard is goud waard" concludeerden zij, „nu jullie weer!" Rijden met auto's op Zondag beperkt. De chef van de verkeerspolitie te Amsterdam heeft mede gedeeld, dat. 26 Januari j.l. de wet, houdende tijdelijke rege ling personenverkeer met motor rijtuigen in werking is getreden. Dit houdt in, dat een juridische basis is gevormd voor het ver bod van rijden op Zondag met motorrijtuigen. Van nu af zal door het gehele land de politie een strenge controle toepassen. Tevens deelde hij mede, dat, indien een automobilist op Zon dag rijdt zonder de daarvoor vereiste vergunnig, hij de kans loopt niet alleen een bekeuring te krijgen, maar ook zijn motor voertuig in beslag te zien nemen. Op 1 April a.s. zullen alle vergunningen om op Zondag te rijden hun geldigheid verliezen)) de R.V.I. zal nieuwe vergunning gen uitreiken, welke tevoren schriftelijk moeten worden aan gevraagd. Tweede Kamer 10 Febr. bijeen. De Tweede Kamer zal Dinsdag 10 Februari a.s. des namiddags om één uur ln openbare vergade ring bijeenkomen. Aan de orde is de Rijksbegro ting voor 1948, hoofdstuk 10.' DE BILT ZEGT: Iets minder zacht. Weersverwachting, geldig to* hedenavond Vooral langs de Waddeneilan den tijdelijk harde, geleidelijk naa* West ruimende wind. Zwaar be wolkt met enige buien. Later en kele opklaringen. Iets minde» zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1