ZEEUWSCH DAGBLAD Politieke moeilijkheden in Repu blikeins kabinet. Toestand in Palestina steeds slechter. Jhr Mr A. F. C. de Casembroot oficieel tot zijn ambt ingewijd. Moh. Roem vervangt Sjarifoeddin als voorzitter repbikeinse delegatie. Millioenen-erfgenarae moet droog lirood eten. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Middenstands- vragen. OP WEG NAAR HET FEEST. Moskou voelt zich bedreigd. Gandhi's as in de Ganges gedompeld, Walcherse modder werd autodieven noodlottig. p«•-- Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagbiad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Se JAARGANG No. 862 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per ra.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woo d DINSDAG 3 FEBR. 1943 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met voste medewerking von: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds i. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te VUssingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- on ondergang van Zon «i Moon. Woensdag: Zon op 8.18 u., onder 17.31 u. Maan op 4.31 tn, onder 12.08 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 4 Februari: 9.24 u. 1.24 m., 22.14 n, 1.27 nt. Tn „Nederlandsehe Gedachten" i schreef Dr F. L. van Muis winkel een artikel over de Par tij van de Arbeid en het Mid dens tandsvraagst uk. Hi.j vestigt daarin o.m. de aandacht op een door de P. v. d. A. gepubliceerde nota „be treffende de middenstand en de noodzakelijkheid van sanering", waarvan deze samenvatting wordt gegeven: „In het maatschappelijk leven vervullen groot- en kleinhandel een uiterst nuttige functie. In os detailhandel is het aandeel van de zelfstandige winkeliers overheersend. Ruim 20 der bevolking is voor zijn- levens- 0..-. .houd afhankelijk voor de garg van zaken in het midden- s.a.-idsbedrij^. Vóór het jaar 1940 was de beloning, die de middenstanders genoten, uiterst ka. lg. Naast de depressie was de overbevolking van het win- k-. iparaat daarvan de oor- zaal:. Nederland is de oorlog in gegaan en er weder uitgekomen mèi een overbezet distributie- apa.at t. Deze overbezetting had en heeft een prijsverhogen de werking. Omdat de gemiddel de omzettén klein zijn, streeft men naar een verhoging van de winstmarge per eenheid verhan deld product. Deze toestand roept om sa ne. ing door middel van het ver minderen van het aantal ver koopplaatsen. De Vestigingswet Kleinbedrijf is daartoe volstrekt onvoldoende. De door de rege ring gewenste prijsverlaging moet in het kader der huidige omstandigheden worden toe gejuicht, doch zij dient dan ge paard te gaan met een recht streekse sanering van het klein handelsapparaat. Deze sanering moet door de bedrijfsgenoten zelve worden uitgevoerd, onder toezicht van de overheid. Nodig zijn erken- ningscommissies, die uitmaken of üe omzet der reeds gevestig de zaken voldoende is om te mogen blijven voortbestaan. De uitgeschakelde ondernemers en leden van het personeel moeten elders emplooi zoeken. Bij nieu we vestigingen moet het be hoefte-element worden gehan teerd." Deze nota geeft aanleiding tot verschil lende opmerkingen. Om te beginnen is het niet zonder meer juist, dat Neder land na de oorlog eenNjverbezet distributieapparaat heeft. Door de werking van de Ves tigingswet en het tijdens de be zetting ingevoerde Besluit Al gemeen Vestigingsverbod Klein bedrijf (B.A.V.K.) is het aantal winkelzaken de laatste jaren belangrijk teruggelopen, terwijl de bevolking is toegenomen. Niet geheel juist is ook, dat de overbezetting van het distri butieapparaat een prijsverho gende werking heeft. Eén van de motieven voor de invoëring van de Vestigingswet is juist geweest, dai als gevolg van de overbezetting een moordende concurrentie ontstond, waarvan de bona fide zaken de dupe werden. Maar het eigenlijke gif zit ook hier in de staart. Daar wordt maar zonder meer geëist, dat het z.g. behoefte-element zal worden ingevoerd en dat een aantal winkeliers moet verdwij nen. Er is een tijd geweest, dat kleine middenstanders, soms na jarenlang ploeteren, zich een gevestigde positie wisten te ver werven. De voorbeelden zijn voor het grijpen. Wie kent ze niet de midden standers, die door aan te pak ken en door te zetten, er ten slotte „bovenop" wisten te komen. Dat moet nu uit zijn volgens deze nota. De kleintjes moeten verdwij nen. Jan Kordaat moet geen kans gegeven worden. Allicht, dat hij na enige aanpassing nog een plaatsje vindt op een of ander bureau. De kleintjes moeten er uit. En de kleineren moeten klein gemaakt worden. Commissie Goede Diensten stelt rapport voor Veilig heidsraad op. Gisterenmiddag heeft Moh Hatta op zijn verzoek een ontmoeting gehad met Dr van Mook, nadat hij kort daarvoor met een Amerikaanse Dakota van Djocja te Batavia, o.a. vergezeld door Sjarifoeddin en Moh Roem, was gearriveerd. Hatta deelde bij aankomststelwerkzaamheden dient te worden geraadpleegd. Reis van Soekarno en Soekiman. Op een reis door het Oostelijke gedeelte der republiek bracht Soe karno een bezoek aan Kediri, waarna hij zijn reis voortzette naar Blitar. Het ls de eerste keer, dat Dr Soekiman, de voorzitter der Masjoemi, een reis maakt in gezelschap van Soekarno. De uitvoering van het bestand. De besprekingen over de uitvoe ring van het bestand voor Oost- Java zijn nog niet beëindigd. Zo wel te Djemmber als de Loemad- jang worden zij nog voortgezet, aangezien er opheldering nodig is inzake een aantal punten, welke zijn gerezen door onjuiste inlich ting uit Djocja aan de republi keinse officieren. In het gebied rondom Cheribon zijn de besprekingen in goede ver standhouding tussen beide partij en beëindigd. Commissie voor goede diensten te New York aangekomen. Bij de aankomst van de com missie voor goede diensten op het Laguardia-vliegveld heeft de heer Kirby, die deze week het voorzit terschap van de commissie be kleedt, medegedeeld, dat gisteren te New York een bijeenkomst van de commissie zou plaats vinden, waarin het rapport zou worden opgesteld, dat bij de Veiligheids raad zal worden ingediend. Intus sen stelt de commissie zich be schikbaar voor persoonlijke inlich tingen aan de Raad. Het is nog niet bekend, of de drie commissie leden nog naar Indonesië zullen teruggaan. Over de plaats der on derhandelingen ,zei de heer Kirby, dat de delegaties zullen afspreken, in elk der plaatsen Batavia en Djocja gedurende een maand. mede, dat Sjarifoeddin zou af treden als voorzitter der repu blikeinse delegatie en dat hij als zodanig zou worden opgevolgd door Moh. Roem, de voormalige tot de de Masjoemi behorende minister van binnenlandse za ken in het kabinet-Sjarifoeddin. Hatta verklaarde voorts, dat vervanging van Sjarifoeddin door Moh. Roem een gevolg is van politieke moeilijkheden. Hfj liet zich over de aard dezer moeilijkheden overigens niet verder uit. Vanuit Batavia zal Moh. Roem zich voor een verblijf van en kele dagen naar Fort de Koek, de republikeinse hoofdstad op Sumatra, begeven. Van andere zijde vernam Ane- ta, dat Sjarifoeddin al zijn func ties heeft neergelegd, doch dat de mogelijkheid bestaat, dat hfj als republikeins vertegenwoor diger naar Lake Success zal gaan. Hatta's verblijf te Batavia zal slechts enkele dagen duren. Radio-Djocja heeft bekend gemaakt, dat bij decreet van Soekarno de nieuwe republi keinse delegatie als volgt is sa mengesteld: Voorzitter: Moh. Roem. Vice-voorzitter: dr Ali Sas- troamidjojo. Leden: Latuharhari; Tjoasi- kten; prof. Soepomo; mr Soena- rio Kolopaking en mr Nasren. Commentaar op nieuwe kabinet. In de eerste commentaren van de bladen te Djocja op het niet- deelnemen van de linkervleugel aan de regering wordt o.a. op gemerkt, dat, hoewel het te be treuren valt, dat in het nieuwe kabinet de linkervelugel niet is vertegenwoordigd, vertrouwd wordt, dat deze groep ten bate van land en volk. ook zonder deelneming aan de regering haar aandeel zal bijdragen. Er wordt op aangedrongen, dat het kabinet 2al optreden met wijs heid en voorziehi igheid, aange zien onder alle omstandigheden Be linkervleugel, waarbij het gehele arbeidsfront betrokken is, bij elk onderdeel der her- De Koningin moet haar kamer houden. H. M. de Koningin, die dit weekend op paleis Soestdijk vertoefde, zal tengevolge van een lichte verkoudheid één a twee dagen haar kamer moeten houden. Gratie voor republikeinse ambtenaren. Aan de republikeinse ambténa ren in de door de Nederlanders bezette gebieden, die hun eed aan de republikeinse regering gebro ken hebben door als gevolg van ooriog hun functie te veriaten of die in Nederlandse dienst zijn ge treden is, bij een. door Hatta on dertekend, republikeins regerings besluit, gratie verleend. Oordeel over niemv repu blikeins kabinet. De „Nieuwsgier" oordeelt on gunstig over de samenstelling van het nieuwe republikeinse kabinet. Er ls geen reden tot juichen, aan gezien deze regering teveel onbe rekenbare elementen bevat. Het blad schrijft verder, dat het aanwijzen van enige portefeuilles ad Interim een open deur zou kun nen betekenen om later eventueel nog de halstarrige linkervleugel ln het kabinet op te nemen." De benoeming van Hadji Agoes Sa- lim is op zijn minst een aandui ding, hoe stevig dit kabinet zich zal vastklampen aan een politiek, welke wordt weergegeven door het aan Graham toegeschreven toverwoord: „You are what you are". MET FEESTELIJKE BLOE- MENKRANSJES in het haar zijn de prinsesjes, ter ere van Beatrix' tiende verjaardag, Zaterdag piet haar ouders naar het Kaboutter- feest van de Baarnse Oranjever eniging geweest. Vóór het Palels Soestdijk wachtte de auto, waarin eerst nog een „verjaardagsrlt" werd gemaakt. Sowjet-nota aan Perzische regering. Volgens Radio-Moskou heeft de Russische gezant in Perzië een nota aan de Perzische regering overhandigd betreffende de activiteit van de Amerikaanse militaire missie in Perzië. Een bericht van een speciale correspondent van de Prawda te Teheran aanhalend zei Radio-Moskou, dat de nota feiten noemt, die kunnen worden uitgelegd als een bedreiging van de grenzen van de Sowjet-Unie. Deze „feiten" zouden o.m. de Hamburg wil aanvoer- haven worden. Max Brauer, burgemeester van Hamburg, heeft tot Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, het verzoek gericht om Hamburg te maken tot de annvoerhaven voor de Brits-Ame rikaanse zone en tevens de voor gestelde nieuwe centrale bank voor de Brits-Amerikaanse zone ln Hamburg te vestigen. Brauer verklaarde op een pers conferentie. dat het Britse mili taire bestuur de eis tot het ves tigen van de bank in Hamburg krachtig gesteund had, daar Hamburg niet alleen de grootste industriële en handelsstad van de gecombineerde zone was, doch ook de grootste haven van Duitsland. De Hamburgse Senaat heeft een protest gepubliceerd tegen het ontmantelingsplan voorzover dit Hamburg betreft. De Joodse verzetsgroep „Stern* heeft in een proclamatie de machthebbers in de Arabische landen met de dood bedreigd, in dien er in de buurlanden van Pa lestina programs worden gehou den. Zij stelt de machthebber per soonlijk verantwoordelijk voor de veiligheid der Joden. Indien zich incidenten zouden voordoen, zoals in Aleppo, aldus de proclamatie, zal er onmiddellijk tot actie wor den overgegaan. o Argentinië neemt deel aan plan-Marshall. Argentinië heeft thans besloten aan het plan-Marshall deel te nemen. Men neemt aan, dat Argentinië voornemens is o.a. vlees en graan producten tegen verlaagde prijzen te leveren, indien daarvoor in ruil machinerieën en andere Indus triële uitrusting, waaraan het be hoefte heeft, zal ontvangen. De Argentijnse regering zal waarschijnlijk binnenkort een ver klaring afleggen. Dreigement van Stemgroep. De Commissie voor Palestina heeft haar eerste rapport aan de Veiligheidsraad gestuurd. In dit rapport wordt gewaar schuwd dat de veiligheids- en be stuursdiensten in Palestina ineen zullen storten by de beëindiging van het Palestijnse mandaat, ten zij de Commissie voor Palestina voldoende in de gelegenheid wordt gesteld haar gezag uit te oefenen. Alle inlichtingen leiden er vol gens het rapport naar toe, dat de toestand zich steeds verslechtert, zowel wat veiligheid als burger lijk bestuur betreft. Op 21 Januari heeft Sir Alexan dre Cadogan, de Britse vertegen woordiger in Palestina, door de commissie geraadpleegd, ver klaard, dat ln de huidige omstan digheden de Joodse bewering, dat de Arabieren de aanvallers zijn niet houdbaar is. Koning Leopold fe Havanna aangekomen. Koning Leopold van België is met zijn echtgenote en Prins Bou- dewjjn te Havanna aangekomen,, waar hij door het hoofd van de Cubaanse strijdkrachten, gene- raal-majoor Perez, werd ontvan gen. DIMITROF denkt niet aan een Oostelijk blok. Dimitrof, de Communistische Bulgaarse Minister-president, heeft een uiteenzetting gegeven over de internationale positie van Bulgarije en de binnenlandse situatie. „Ons voornaamste object, aldus Dimitrof, op het gebied van de buitenlandse politiek is en blijft de kwestie van de gemeenschap pelijke verdediging tegen een eventuele agressie alsmede het waarborgen van onze nationale onafhankelijkheid, onze territo riale integriteit en onze souverel- niteit. Het zij wel verstaan: Het is verre van ons, de gedachte te koesteren aan het scheppen van een of ander Oostelijk blok, in welke vorm dan ook, zoals ver keerd is opgevat door hen, die het initiatief hebben genomen tot op richting van een Westelijk blok". Dimitrof noemde de Truman- doctrine een „voortdurende poging tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere lan den." De Balkancommissie van de V. N. had volgens hem slechts tot effect, dat de voortdurende pro vocaties van de regering te Athe ne t. o. v. Bulgarije, Joego-Slavië en Albanië" werden aangemoe digd en goedgepraat. Hij noemde de rechtse socialis ten Blum in Frankrijk en Schu macher in Duitsland, „volgzame werktuigen van Amerikaanse im perialistische politiek". Door winkelbedienden en oud winkelbedienden van de firma Rademakers v, d. Put te Roozen- daal zijn bij deze zaak verduiste ringen op gTote schaal gepleegd. Er zijn tien personen bij betrok ken, die naar schatting gezamen- lijk voor f 8000 hebben ontvreemd, uit worden gewonnen. volgende zijn, n.l. dat het Perzi- sche leger onder leiding van Ame rikaanse militaire raadgevers met dezelfde Amerikaanse wapens zou worden uitgerust als het Turkse leger en deze wapens op credlet worden geleverd. De' Amerikaanse adviseurs zou den een plan uitgewerkt hebben voor de reorganisatie van de Per zische oorlogsindustrie en even eens zou een groot vliegveld wor den aangelegd met Amerikaanse Installaties, dat kennelijk niet be stemd is voor Perzische vliegtui gen. In dit verban! moest ook de aanleg van ondergrondse benzine depots in Zuid-Perzië vermeld worden. Dit alles zou, volgens Radio- Moskou, het bewijs leveren dat de grenzen van de Sowjet-Unie in gevaar zijn. In de nota wordt tenslotte ver klaard, dat genoemde feiten on verenigbaar zijn met de vriend schappelijke betrekkingen, waar op in het Sowjet-Perziseh verdrag van 26 Februari 1921 de nadruk gelegd wordt. De Sowjet-regering verwacht derhalve, dat de Perzi sche regering onverwijld de nodi- Het bestuur van het Wereldver- bond van vakverenigingen zal volgens de secretaris-generaal, Louis Saillant, het plan-Marshall verwerpen. Op een persconferen tie te Berlijn zegde hij de Duitse vakverenigingen toe steun te ver lenen ln hun pogingen een cen trale Duitse organisatie te vor men. Alle employés van industriële en transportondernemingen en van de gemeente te Kiel zijn in staking gegaan uit protest tegen verlaging van het broodrantsoen. De ministeriële commissie in Irak, welke het op 15 Januari j.l. te Portsmouth getekende nieuwe Brits-Iraakse verdrag moest be studeren, heeft besloten dit ver drag van de hand te wijzen. Naar aangenomen wordt zal Groot- Brittannië spoedig van deze be slissing in kennis gesteld worden. Voor het eerst ln de geschiede- ge maatregelen zal nemen om aan I n's van Tsjeeho-Slowakije zijn de abnormale toestand een einde vertegenwoordigers van alle elf te maken. christelijke kerken in het land te Praag bijeen gekomen om te ma nifesteren voor de wereldvrede. Met algemene stemmen werd een manifest goedgekeurd, waarin een beroep wordt gedaan op de mens heid voor het tot stand brengen VERDRAG TUSSEN V. S. EN ITALIë. De V. S. hebben gisteren te Rome voor de tftd van tien jaar van de wereldvrede. een vriendschap»-, handels- en scheepvaartverdrag met Italië ge sloten. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken is dit het eerste omvangrijke handelsverdrag, dat de V. S. sinds 1934 met een Europees land slui ten. Het verdrag dat door beide zij den steeds met een jaar kan wor den opgezegd, moet nog met tweederde meerderheid door de Amerikaanse Senaat worden ge ratificeerd voordat het van kracht wordt. De beginselen van het verdrag zijn voor zover het de handel be treft te vergelijken met die, waar op het voorgestelde handvest van de internationale handelsorganisa tie (I.T.O.) gebaseerd is. Er iseveneens bepaald, dat niets in het verdrag een van beide partijen moet verhinderen maat regelen door te voeren „met be trekking tot splitsbare elementen, stoffen, waar splitsbare elementen Employé's van de Parijse onder grondse hebben onder een spoor baan van het traject Opera-Pyra- mides een handgranaat gevonden. De politie heeft een onderzoek in gesteld. De Hamburgse dierentuin Ha genbeek bestaat op 21 Maart hon derd jaar. Hy werd gesticht door de Hamburgse vishandelaar Gott fried Hagenbeek, die zijn groot scheeps opgezette wereldhandel in wilde dieren begon met een ten toonstelling van zeehonden. Op het eiland Marion, een van de eilanden van de Prince Edward groep, ongeveer 2000 km. ten Z.- Oosten van Kaapstad, is munitie gevonden van Duits fabrikaat. Er zijn lege patroonhulzen aange troffen, die door het weer ver kleurd waren. Men gelooft, dat Duitse gevechtsvaartuigen, die tijdens de oorlog in het Zuiden van de Atlantische Ocean opereer den, het eiland als wijkplaats ge bruikten. Ongeregeldheden en arrestaties door geheel India. De overblijfselen van Gandhi's beenderen zijn bij een plech tigheid, die meer dan een uur duurde en gepaard ging met het uitgebreide ritueel van de Hindoe-godsdienst, in het heili ge water van de Ganges gedompeld en daarna in een eenvou dige koperen urn geplaatst, temidden van rozebladeren, melk, boterolie en andere ingrediënten. Vier pantserwagens stonden enkele honderden meters van de plaats der plechtigheid opge steld. Poiitletroepen en militai ren hielden toezicht op de me nigte van enkele duizenden, waaronder verscheidene provin ciale gouverneurs, premiers en honderden militairen. Toen de stoffelijke resten van de gecremeerde „apostel van de vrede" in de urn werden ge daan, zong de menigte gewijde liederen. De woorden „ram ram" (God, mijn God) waren in saf- fraankleurige klei aan de buiten kant van de urn uitgestreken; om de hals hingen kleine kran sen van rode en witte bloemen. De plechtigheid had plaats enige uren, nadat nieuwe onge regeldheden te New-Delhi en andere plaatsen waren uitge broken in verband met Gandhi's dood. Zij vielen samen met een onderzoek van de politie door het gehele land naar een samen zwering, die ten doel zou heb ben, behalve Gandhi, andere leiders te vermoorden. Te Hy derabad overmeesterde de me nigte de leider van de Mahasab- ha-beweging, nadat hij leden van de congrespartij, die geëist hadden, dat hij de vlag der be weging, die boven zijn huis woei, zou neerhalen, met een revolver gedreigd zou hebben. De revol ver werd hem ontrukt en de vlag neergehaald. Te Bangalore ontplofte een slechtvervaardig- de bom achter het huis van de voorzitter van de afdeling dei* Mahasabha In Mysore. De po litie belette woedende menigten de woningen van plaatselijke ex tremistische Hindoeleiders bin nen te dringen. Gisteren zijn zowel leiders van de orthodox-Hindoese beweging Mahasabha als van een soort gelijke beweging. Rasjtria Swa- jam Sevak, gearresteerd. Uit verschillende delen van India komen berichten binnen over wraak ten aanzien van de Hin doe-extremisten. Pandit Nehroe heeft in de constituerende ver gadering verklaard, dat de schuld voor de moord op Gandhi in zoverre berust bij zijn aan hangers, als deze niét in staat zijn geweest hem te beseher men. De algemene secretaris van de Mahasabha, V. G. Desjpande, die Zondag gearresteerd is, zal een maandgedetineerd worden onder beschuldiging van over treding der veiligheidswet van de Pendsjaab. Op vele plaatsen hebben anti- Mahasabha-demonstraties plaats gehad. De politie heeft hier en daar het vuur moeten openen. Goudsmokkel in Indië. De douane te Soerabaja trof op 26 Januari tussen de bagage van twee Arabische passagiers van een prauw 9 kilo onbewerkt goud in staven aan. De prauw kwam van Pamakasan. Het goud is door de douane-ambtenaren ln beslag genomen en de passagiers zijn aan de politie uitgeleverd. Op de zwar te markt vertegenwoordigt 9 kilo goud 180.000 gulden. Ook in Berlijn kan het nog: wel eens gebeuren, dat sprookjes waar worden. In deze stad, waar een paar dollarbriefjes een fortuin be tekenen, kan men nog erfgenaam worden van een vermogen van Amerikaanse afmetingen. Ursula en haar in Hamburg wonende broer hebben samen een slordige 19 millioen dollar geërfd. Niet eens van een ryke oom uit Ame rika, doch van een nicht van hun grootmoeder, die een pianofabriek in Philadelphia bezat en in 1930 gestorven is. 8 JAAR OP ZOEK NAAR ERFGENAMEN. Sinsdiens heeft men acht jaar gezocht tot de erfgenamen gevon den waren. In 1938 kregen de Bauers het fortuinlijke telegram met de boodschap zo spoedig mo^ gelijk over de Oceaan te komen om de buit op te stryken. Sinds dien verkeren zij in de< grootste narigheid. Hitier gaf de jongelui geen uitreis-visum en het Ameri kaanse consulaat heeft Ursula thans nog geen andere raad kun nen geven dan een Amerikaan te trouwen omdat dit de enige ma nier is om naar de States te ko men. Dat kan echter niet, want het meisje is verloofd en de ver loofde heeft de zaken nog gecom pliceerder gemaakt dan nodig was door te verklaren, dat hy haar niet trouwen wil als zij de erfe nis aanneemt. Hij leidde de eerste vergadering van het' Opbouworgaan. Gistermorgen heeft de nieuwe missaris gevraagd voor de vele Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr Mr A. F. C. de Casem broot zijn officiële entree gedaan ln het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg. Na aan de voordeur te zijn ont vangen door de Griffier der Sta ten, Dr B. D. H. Teilegen, begaf hij zich naar de vergaderzaal van Ged. Staten, waar hij welkom werd geheten door dhr C. Philipse als oudste lid van G. S. Deze heeft hem namens het college geluk ge wenst met zijn benoeming en hem gewezen op de zware taak, die hij, al Zullen de leden van G. S. alle steun en hulp verlenen, niet in eigen kracht zal kunnen ver vullen, doch waarbij hij in de eer ste plaats de kracht nodig zal hebben van Hem, Die alle ding regeert. De heer Philipse heeft daarna de belangstelling van de Com- problemen in onze provincie zoals de ln opbouw zijnde provinciale vloot, waarvan de „Hendrik", naar wordt gehoopt, ln Mei a.s. de „Juliana" in Juli a.s. en de 215 in Juni 1949 gereed zullen zijn. Met enkele treffende woorden heeft de heer Philipse Jhr de Casembroot de voorzittershamer overhandigd en daarbij er op ge wezen op welke lofwaardige wijze zjjn voorganger deze gedurende 27 jaar heeft gehanteerd, d.w.z. deze hamer in het college van G. S. nooit heeft moeten gebruiken. Hij hoopte, dat dit ook bij de nieuwe Commissaris het geval zou zijn. Jhr Mr de Casembroot heeft daarna bedankt voor de tot hem gerichte wöorden en gezegd, dat hij ongetwijfeld voor tal van on derwerpen, vooral in het begin, de volle medewerking van de le den van G. S. zal nodig hebben. Hij verklaarde tenslotte zijn taak ln Gods kracht te aanvaarden. Even later heeft de Commissa ris zijn eerste vergadering ln functie geleld, namelijk die van het opbouw-orgaan. Het was wel toevallig, dat deze ook juist de eerste vergadering van dit Insti tuut was en dat hierin tevens de directeur, de heer C. Lijnzaad werd geïnstalleerd. Dit geschiedde bij monde van de vlce-voorzltter van het Opbouw-orgaan, de heer A. Schout, lid van G. S„ die in de voltallige bestuursvergadering, zowel de nieuwe voorzitter, als de directeur in een korte toespraak verwelkomde en vervolgens de voorzittershamer aan Jhr Mr de Casembroot overdroeg. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat dit aan het begin van zijn werkzaam instituut onder de lei ding van speciaal de voorzitter en de directeur voor onze provin cie vele goede dingen tot stand mag brengen. Rijken geen geld. Eigenaresse van 19 millioen dollar ennog droog brood eten, de hele maand hard wer ken voor de waarde van twee pakjes Chesterfield, dat is het leven van de rijkste Duitse vrouw, de 23-jarige Berlijnsë Ursala Bauer. Haar kwelt nog slechts één vraag: „Hoe kom ik naar Amerika". Twee Amsterdammers wisten een adres in België, waar zij auto's met Nederlandse papieren voor een flinke prijs konden ver kopen. Na enig speuren ontdek ten zij, dat o.a. een ingenieur te Amsterdam iedere avond zijn nieuwe Studebaker met de papie ren er in voor zijn woning lie}: staan. Zaterdagavond sloegen zij hun slag. Zij stapten in de wagen en reden met grote snelheid naar Vlissingen, om vandaar naar Breskens over te varen. Zij kwa men echter juist te laat voor de laatste boot en parkeerden toen de wagen net buiten de kom van Vlissingen terzijde van een weg. Zij hadden echter niet gerekend op de nog steeds dikke laag mod der, die de Walcherse velden be dekt. Nauwelijks startte de wa gen dan ook, of deze zakte tot da assen in de zilte brij. Pogingen van de mannen om de auto weer los te krijgen trokken de aandacht van een voorbijganger, die de po litie waarschuwde. Toen de dieven Hermandad zo gen naderen sloegen zij op de vlucht. Een hunner werd Zondag in de vroegte door de Vlissingso politie ln zeer bemodderde toe stand aangetroffen en gearres teerd. De ander werd door de Amster damse recherche ln Amsterdam opgewacht. Men verwacht, dat hiermede een goede vangst ls ge daan en meerdere autodiefstallen zullen worden opgehelderd. Intussen leeft de Berlijnse dol- larmülionnaire net als alle andere Beriijnsen. Zij verdient het equi valent van twee pakjes Chester field per maand, hakt elke mor gen de houtjes voor haar kachel en eet op haar kantoor het harde, bruine; boterloze brood. Haar le ven wordt gekweld door de vraag: hoe kom ik naar Philadelphia? Maar dat ls, zoals zij vertelde, nog niet het ergste. Erger nog zijn de Amerikaanse correspon denten, die haar bestormen met vragen en die willen weten of zij haar haren verft en hoe dik haar grootmoeder wel was. Onderwijl blijft Ursula hopen, dat zij nog ooit naar de States zal komen en dat de dollardromen werkelijkheid zullen worden. „Ik geloof dat Ik dan eerst een paar nieuwe schoenen zal kopen", zegt ze. o Noodlottig spel met oorlogstuig. Twee jongens uit het woonwa genkamp te Nijmegen vonden in het veld een granaat, waarmede zij gingen spelen. Bij het over en weer gooien van het projectiel, sprong het uit elkaar, waardoor een van hen ls overleden. De an dere jongen heeft ernstige inwen dige verwondingen opgelopen. Gemeenteraad Goes. Voorstellen van Burgemeester' en Wethouders. Mede naar aanleiding van tn een vorige raadsvergadering ge maakte opmerking, stellen B. en W. voor, de verordening op het Gasthuis in die zin te wijzigen, dat de geneesheer-directeur en de adjunct-directrice op voordracht van het bestuur worden benoemd en eventueel geschorst en ontsla gen door de gemeenteraad. Het overige personeel door het be stuur, dat deze bevoegdheid voor een deel kan overdragen aan de geneesheer-directeur. Voorgesteld wordt te benoemen tot onderwijzer aan de o.l. school E de heer A. J. Geelhoed te Haamstede. Verder wordt voorgesteld met de heer E. A. Spelier, garage „De Koepoort" een stukje grond te ruilen ln verband met het bijbou wen van een garage. In verband met het feit, dat de invordering van alle ontvangsten en het doen van betalingen een gem. bedrijf betreffende niet tot de taak van een gem, ontvanger als zodanig, stellen B. en W. voor het kasbeheer van Grondbedrijf en Keuringsdienst van Vee en Vlees en Slachthuis, op te dragen aan de gem. ontvanger tegen een salaris van f 100 per jaar per be drijf, ingaande 1 Februari 1946- - 3000 Belgische grensarbei ders zijn in staking gegaan om dat hun loon tengevolge van de devaluatie van de Franse franc gedaald is. Een andere groep van 600 wacht momenteel het resultaat van besprekin gen af. DE BILT ZEGT: Tijdelijke opklaringen en zacht. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en enkele buien. Weer wat afnemende, maar langs de Wadden-eilanden nu en dan nog harde Zud-Westelijke wind.' Zacht voor de tijd van het jaar. J

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1