Onlusten en relletjes in India aan de orde van de dag. Graham oordeelt gunstig over Hatta. Jhr Mr J. W. Qoarles van Ufford nam afscheid van Zeeland. Schermerhorn-Romme Moskou beschuldigde. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD'VOOR ZEELAND INFLATIE GEVAAR. Samenzwering ontdekt. Een „kwestie van organisatie". Bespreking in Den Haag volgde. Nieuw Republikeins kabinet- De huisvrouw mag weer kiezen. Uitgave SUchting „Z<- 'iwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- ïtr. TO, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat S3, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 861 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 2 FEBR» 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDFMA Directeur: JACQ. DE S»m ™V Mr W" F- E- BARON FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelbare KAK LSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet! Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.19 u., onder 17.29 u. Maan op 3.16 onder 11.42 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 3 Februari: 8.08 u. 1.38 m„ 20.55 u. 1.37 m. Enige tijd geleden verwekte prof. Schermerhorn ln de kringen Van de Kath. Volkspartij enige opschudding door zijn mede deling, dat de K.V.P. door de P. v. d. A. werd meegesleurd. Men noemde dit volstrekt onjuist. Prof. Schermerhorn heeft daar na ln een te Stadskanaal gehou den rede eed nadere uitleg gege ven. Blijkens een verslag ln het „Grom Dagblad" verklaarde hij: „inderdaad heeft op menig punt de Partij van de Arbeid de Kath. Volkspartij moeten meeslepen, vaak tegen haar zin ln. Het past mij niet te vertellen hoe de aanvaarding van Llnggadjati Intern tot stand is gekomen. Zowel bij het aanvaard krijgen van het ac- coord als bij de ondertekening en het voorkomen van het oprukken naar Djokja, was er strijd tussen de P. v. d. A. en de K.V.P. Na tuurlijk is meesleuren plastisch gezegd." De heer Schermerhorn voegde hieraan toe: Ik heb grote bewondering voor de w ij - ze waarop prof. Romme zijn gehele fractie heeft meegekregen. Wij verstaan dit. Telkens weer was er een mo ment dat een conflict onvermijde lijk scheen. Maar dan kwam precies op tijd prof. Romme, nadat hij eerst be hoorlijk tegen de regering had ge fulmineerd, met een motie of een „nadere verklaring", waardoor de situatie gered werd. Zo was het ook weer de vorige week. Van alle kanten werd er ln de Tweede Kamer op aangedrongen dat het Collegiaal Orgaan en de centrale organisatie, welke zich tot een voorlopige federale rege ring zal ontwikkelen, niet bij K. B. zoals de regering wil, maar b ij de wet worden Ingesteld. Door de heren Schouten, Tila- nus, Bierema en Zandt werd deze wens ln een motie belichaamd, en alles wees er op, dat deze motie met overgrote meerderheid zou worden aangenomen. Maar toen sprong de heer Rom me op de ketting. Zeker, deze organen moeten bij de wet worden Ingesteld. Maar.... en toen kwam hethet kan als dit nodig wordt geacht, ook bij K. B. geschieden, als de Regering maar wil beloven, dat onmiddel lijk daarna een wetsontwerp wordt Ingediend. Als de Regering bereid ls een dergelijke toezegging te doen, dan ls de K.V.P. bereid tegen de motie Schouten te stem men. Natuurlijk zal de Regering een soortgelijke belofte willen af leggen. Zoals zij als zoveel beloofd heeft. En dan kan zij, dank zij prof. Romme weer haar gang gaan. Van de zijde van de P. v .d. A. zal men gaarne opnieuw uiting geven aan zijn bewondering voor de handigheid waarmee prof. Romme het meesleuren van zijn. fractie door de P. v. d. A. weet te camoufleren. Op een openlijke dankbetuiging van prof. Schermerhorn kan hij rekenen. Maar ëen andere vraag is of op deze wijze het landsbelang wordt -ediend. A ls wij spreken van inflatie- 'V-gevaar, dan is dat eigenlijk te zacht uitgedrukt. De inflatie is helaas een feit. En de pogingen van minister Lieftinck om hierin verbetering te brengen, zijn op een volkomen mislukking uitgelopen. Van de geldsanering, met al de ellende voor velen daaraan ver bonden, is niets terecht gekomen en het is niet zonder betekenis, dat in brede kringen al over de valuatie van de gulden gefluis terd wordt. Geen wonder. Nu de regering zich met een Franse slag van de noodzaak van bezuiniging af maakt, ligt het in de rede, dat er ook het gevaar is dat wij de Franse weg opgaan. Wij moeten dat inflatie-kwaad niet onderschatten. T_I ct is niet, zoals velen menen, 1 •'een kwestie van alleen stof felijke aard. Het is Voel meer dan dat. Het leidt tot ontwrichting niet alleen van het maatschappelijk, maar ook van het geestelijk leven. Een zekere bestendigheid in een redelijk stoffelijk bestaan is noodzakelijk voor de bloei van liet geestelijk leven. Rijkdom kan een groot kwaad zijn voor de geestelijke welstand, maar armoede ook. En nijpende armoede bij de massa, met daar mee gepaard gaande verrijking bij de enkelingen, is het zeker. Alle verhoudingen worden scheef getrokken. Bitterheid ver vult bij velen het hart en in die voedingsbodem wordt haat en nijd gekweekt en verdort het geestelijk leven, tot schade van de mensenziel. Inflatie is een groot kwaad, in alle opzichten. Daarom is het hoog tijd, dat bet huidige Kabinet plaats maakt voor een regering, die bereid is en bfj machte het kwaad der in flatie te keren. De Zwitserse Bondsraad heeft besloten de prijzen van de P.T.T. te verhogen. Men hoopt op deze wijze 19 millioen fr. per jaar meer te ontvangen. Moord op Gandhi heeft reeds gevolgen. Gandhi's dood heeft de wereld doen opschrikken als zelden tevoren. Te New-Delhi, de hoofdstad van India, stroomden van alle werelddelen de condeleance-boodschappen binnen. Zaterdag is het stoffelijk overschot gecremeerd aan de oever van de heilige rivier Ganges. Van daag zal de as in een aarden kan worden verzameld en in de loop van de volgende dagen te Alla habad, waar de Ganges en de Goemma samen stromen, aan het water worden toevertrouwd. In het gehele land zijn ongeregeldheden uitgebroken. Relletjes, moorden en plunderingen worden geregeld gemeld. Te Bombay zet men een onderzoek in naar een bende die van plan zou zijn voor aanstaande congresleden te vermoorden. In het land heerste, na algemene ontzetting en rouw, grote woede. De leden van Mahasabha, de partij waaruit de moordenaar Natoeran Vinajak Godse, voortkomt en een uiterst geheime orga nisatie, die van zich doet spreken ln haar strijd tegen de organi satie van de Mohammedaanse Liga, hebben tal van aanvallen van een woedende menigte af moeten slaan. De leider van de „Masahabla"-partjj is gistermiddag te New Delhi gearresteerd. mij echter opzij en begon plotse ling te schieten. Misschien had hij een voorge voelen. Gisterenavond zeide hij, alvorens zich voor de nacht terug te trekken, „dit is een vreemde wereld, hoe lang kan men aan de beurt zijn?" Hedenmorgen vroeg na zijn ge bed verzocht hij al zijn belang rijke brieven. „Ik moet die van daag beantwoorden, want lk kan er morgen wel niet meer zijn". GANDHI'S LAATSTE ARTIKEL. Uit een posthuum artikel van Gandhi in zijn weekblad „Harid- jan" („Onaanraakbaar") blijkt, dat hij stierf met het verlangen in het hart, dat het nationaal con gres van India, waar hij in 1924 president van was, de economi sche, sociale en morele vrijheid voor India zou verwerven. In het artikel verzoekt Gandhl het congres zich uitsluitend Gods dienaar te verklaren. „Niets meer en niet minder". „Indien mij de tijd en de gezondheid gegeven worden, hoop ik in deze kolommen te be spreken, wat de dienaren der natie kunnen doen om zich in de achting van him meester, de ge hele mannelijke en vrouwelijke volwassen bevolking, te doen stij- gem*. MOORDENAAR HAD GEEN BEROUW. Volgens mededeling van de poli tie heeft de moordenaar bij zijn Honderdduizenden zagen de rouwstoet. Honderdduizenden personen, ve len van hen openlijk wenend, stonden langs de acht km. lange route, die de rouwstoet volgde, toen Gandhi's lichaam op een met bloemen overdekt legervoertuig naar de Ganges werd gereden ten einde daar gecremeerd te worden. Zijn gezicht was onbedekt, zijn lichaam gehuld in een wit kleed. Er waren meer dan honderd kran sen. De rouwwagen werd getrok ken door eenheden van het leger, de marine en luchtmacht. Pandlt Nehroe, Sardar Patel en Baldef Singh hadden plaats genomen naast Gandhf's lichaam. HOE DE MOORD GESCHIEDDE. Manoe Gandhi, een van de kleindochters van de Mahatma, die zich vlak bij hem bevond, toen de moord plaats had, heeft een ooggetuigeverslag gegeven van hetgeen er gebeurd is, aldus schrijft de „Daily Herald". „Toen Gandhlde trappen van het gebedspodium opging", aldus Manoe, „baande plotseling een man zich een weg door de rijen gelovigen en bukte voor hem als of hij boog. Daar ik veronderstel de, dat hij het stof van zijn voe ten wilde afvegen, wilde ik hem daar vanaf brengen, bang, dat Gandhl zou struikelen en greep zijn linkerhand. De man duwde West- en Oost-Europa. De „zorg van het Oosten" en de „voortgang van het Westen". Er zijn tekenen waar te nemen, dat de druk der gebeurtenissen de bestaande plannen voor organi satie van West- en Oost-Europa reeds heeft achter haald. Uit het desavoueren door Moskou van het plan van Dimitrof, de Bulgaarse minister-president, tot scheppen van een federatie van Oost-Europese Staten is gebleken, dat er een verschil van inzicht bestaat omtrent de uiteindelijk te voeren politiek op de achtergrond van de Ogenschijnlijk zo vlot ver lopende politiek en economische heropbouw in Oost-Europa onder Sowjet-Russische invloed. Ten Oosten De grote.zorg aan Sowjet-Rus sische zijde schijnt te zijn een di recte centrale controle te behou-* den over het gehele Oost-Europese gebied door vorming van grote economische federale eenheden bulten de Sowjet-Unie zelf te voorkomen. Dimitrofs plan voor een douane-unie van het Zuid-Sla visch blok met de andere Oost- Europese landen 'stelde een nieuwe economische ruimte in het voor uitzicht waarvan het zwaartepunt wellicht eerder Belgrado dan Mos kou zal worden. Volgens waarne mers ligt de kern van het verschil van inzicht op het gebied van de economische politiek tussen de Sowjet-Unie en de school van Tito en Dimitrof in de vraag, of Sow- jet-Rusland dan wel de'industrieel achterlijke Zuid-Slavische landen prioriteit zullen genieten in het profiteren van de industriële outil lage van Tsj echo-Slowakije en Polen. En in 't Westen In West-Europa is door de druk van economische noodzakelijkheid zijn bereidheid tot samenwerking in West-Duitsland op trizonale ba sis te bespreken. Zo zullen de drie- mogendhedenhesprekingen over Duitsland, welke naar men ver wacht op 19 Februari te Londen zullen aanvangen, onvermijdelijk beginnen met een Brits-Ameri- kaans voldongen feit voor de Franse delegatie, waarmede deze het geheel niet eens ls. ondervraging verklaard er van overtuigd te zijn, dat hij goed ge handeld had, omdat „Gandhi's uitlatingen en handelwijze tegen de belangen van de Hindoes In druisten". Het verhoor van de moordenaar van Gandhl geschiedde ln het grootste geheim. Hij is lid van de „Mahasabha", een conservatieve Hindoe-partij, wier politiek stre ven gericht is op de vestiging van een theocratisch Hindoe-regiem in een verenigd Indtë. Bij de laat ste verkiezingen werd de Maha sabha, die financieel zeer machtig is, door de congres-partij versla gen. De Mahasabha verweet Gandhl zijn verdraagzaamheid. ARRESTATIES NA GANDHI'S DOOD. Te Bombay zijn ongeveer twin tig personen gearresteerd, die er van verdacht worden in een com plot te zjjn betrokken, dat wel licht niet slechts tot doel had Gandhl te doden, maar ook andere nationale leiders van India uit de weg te ruimen. De politie is een samenzwering op het spoor, waarvan de vertak kingen zich bevinden te New- Delhl, ln West-Bengalen en in de Oostelijke Pendsjaab. In de geboorteplaats van de moordenaar hebben meer dan dui zend personen brand gesticht en geplunderd. Het betreft de plaats Sangll, provincie Bombay. Vijftig gebouwen zijn uitgebrand. Deense minister: „Fantastisch vèr bezijden de waarheid". De „Rode Ster", het blad van het rode leger, schrijft dat „Groot Brittannië en de Verenigde Staten steeds meer pogen Denemarken door politieke en economische pressie te veranderen ln een mili taire basis voor avontuurlijke plannen". „Het netwerk van vliegvelden en landingsbanen, tijdens de be zetting door de nazi's aangelegd, wordt uitgebreid onder leiding van en met behulp van Britse en Amerikaanse deskundigen en biedt accommodatie voor ongeveer drieduizend bommenwerpers en 2500 jagers". „De Deense luchtstrijdkrachten zijn onlangs gereorganiseerd, de luchtmachten van leger en vloot zijn verenigd en onder een com mando geplaatst onder leiding van kolonel Erum, wiens verbon denheid met de Amerikanen wel bekend is. Buitenlandse invloed ls ook waar te nemen in het Deense leger, opgericht en bewapend door Groot-Brittannlë en getraind op Britse wijze. In Deense regerings kringen heeft m enreeds zijn keu ze gedaan door de gewapende machten onder de controle van de V. S. en Groot-Brlttannië te stel len", aldus de „Rode Ster". De Deense eerste-mlnister heeft Commissie voor Goede Diensten bezocht ons land. „Nederland en de republiek hebben onlangs verschillende liis- torische beslissingen getroffen, die van grote waarde zullen zijn voor de volkeren van Nederland en Indonesië, zowel voor de republikeinse als niet-repubiikeinse Indonesiërs. Bovendien zullen de beslissingen in de toekomst voor alle volkeren van de wereld van de grootste waarde blijken te zijn. Van groot belang is het staken der vijandelijkheden en het opheffen der blokkade over de militaire demarcatielijn, die spoedig zal verdwijnen in overeenstemming met een overeenkomst, geba seerd op de democratisch-politieke richtlijnen". Aldus Prof. Graham, het Ame rikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten, toen hij Za terdag samen met zijn Australi sche collega, rechter Kirby, op Schiphol arriveerde, om in Den Haag met de Nederlandse rege ring van gedachten te wisselen, alvorens 's avonds tezamen met het Belgische lid Paul v. Zeeland naar Lake Success te vertrekken. De heer Graham zei verder o.m. „Indonesië is de landbrug tus sen de continenten en tegelijk de zeebrug tussen de Oceaan. In deze strijd hebben het Nederlandse volk en het Indonesische volk een ontwikkeling onder ogen te zien, die zal lelden tot een grotere be stemming svoor zichzelf en de vol keren op de wereld. Een bestem ming, gericht op vrede, vrijheid „De bomen van de overweg". Proeven met Amerikaanse afsluitbomen in het najaar. In 1947 werden de afsluitbomen van overwegep 248 keer aangere den. Zelfs geopende bomen ont snapten niet aan de vernieling van haastige of onoplettende weg- .gebruikers. De Nee'. Spoorwegen gaat hier een stokje voor steken; of eigenlijk een „half" stokje. Men gaat n.l. proeven nemen met Amerikaans sluitbomen, die slechts half zo lang zijn als de onze en dus slechts over de halve breedte van de weg reiken. Uiter aard zullen deze halve bomen de rechterhelft van de weg afsluiten, gerekend in de rijrichting van het wegverkeer. Dit betekent dat de automobilist die er niet in slaagt zijn wagen tijdig tot stilstand te brengeen en dus onder de eerste boom doorschiet, geen tweede boom zal aantreffen. De tweede boom laat immers het weggedeel te waar hij op rijdt het llnker- gedeelte voor het verkeer uit te genovergestelde richting vrij. Het opgesloten worden tussen twee bomen behoort bij deze over wegbeveiliging dus tot het verle den. Bovendien komen er dan nieuwe Amerikaanse flikker-stop lichten. Het plan is, aan Rijkstoe- zicht voor te stéllen voorlopig een proef op een twaalftal overwegen te nemen. Het liedje van „de bomen van de overweg" behoort echter tóch niet tot het verleden. WH men n.l. dit systeem doorgang zien vinden, dan zal „zelf-dlscipline" een eer ste vereiste zijn. het bericht in.het Russische leger- onafhankelijkheid, waarin zij zul len opstijgen tot grotere verant woordelijkheid, terwijl hun tege lijkertijd de mogelijkheid wordt gegeven zich in waarachtige, mo rele grootheid te ontplooien." Op de vraag naar zijn opinie over het nieuwe kabinet, zei Prof. Graham groot vertrouwen in Mohammed Hatta's beleid te koes teren. Hij noemde hem een „voortreffelijk lelder". blad fantastisch genoemd en zo ver bezijden de waarheid, dat commentaar overbodig is. STALINGRAD. Vandaag wordt in de Sowjet- Unie de vflfde verjaardag van de overwinning van Stalingrad ge vierd, waarbij officiële plechtighe den, vergaderingen en openbare bijeenkomsten zullen worden ge houden. In een artikel, dat gewijd is aan de wederopbouw van Stalingrad, constateert de Prawda, dat sedert het einde van de oorlog 900.000 vierkante meter weer bebouwd is voor industriële doeleinden, terwijl 27.000 huizen hersteld of opnieuw gebouwd zijn. Protest tegen bouwvolume. De afd. Vlissingen der K.V.P. heeft in een telegram aan de Ministerraad geprotesteerd tegen de vaststelling van het., bouwvo lume voor Zeeland voor 1948. Dringend wordt verzocht een splitsing te maken tussen de we deropbouw en de nieuwbouw. Tevens is een schrijven gericht aan de Kamerfractie dér K.V.P. omtrent het wetsontwerp betref fende vergoeding materiële oor logsschaden. In dit schrijven wordt het vertrouwen uitgespro ken, dat men zal vasthouden aan de 13 resoluties van het partij congres, gehouden te Utrecht in October 1947.- Nederlandse Regering ontving de C. v. G. D. Vervolgens vertrokken de leden der Commissie naar 's-Graven- hage, waar zij in „Hotel des In- des" een diner aangeboden kregen door de Nederlandse Regering. De tafel werd gepresideerd door Dr L. J. M. Beel. Verder zaten nog aan de ministers W. Drees en Mr J. A. Jonkman, de ambas sadeur van België de heer L. C. Nemry, de gezant van Australië de heer F. Keith Officer, de Ame rikaanse zaakgelastigde en de se cretaris-generaal van het.ministe rie van buitenlandse zaken Mr A. H. J. Lovink. Minister-president Beel heeft aan de correspondent van „Beiga" te 's-Gravenhage verklaard, dat de bijeenkomst ln een hartelijke sfeer was verlopen en dat de ge hele situatie doorgenomen was. De heer Paul van Zeeland heeft zich in dezelfde zin uitgelaten en er aan toegevoegd, dat het pro bleem nog niet is opgelost, maar dat, naar zijn mening, de toestand thans wel duidelijk is. Naar radio-Djogja meldt, heeft president Soekarno Zaterdag hei nieuwe republikeinse kabinet be kend gemaakt. De samenstelling is als volgt; Minister-president; Drs Moha- med Hatta (partijloos). i Binnenlandse Zaken: Dr Soekl- man (Masjoeml). Buitenlandse ZakenHadji Agoes Salim (Partal Sarikat Is lam Indonesia). Welvaart: Sjafroeddin Prawira- negara (Masjoeml). Onderwijs: Dr Ali Sastroamid- jojo (P.N.I.). Financiën: Mr Maramis (P. N. I). Voorlichting: Mahammed Nat- str (Masjoeml). Verkeer: Ir Djoeanda (partij loos). Openbare Werken; (ad Interim) Ir Djoeanda (partijloos). Gezondheid: Dr Lelmena (Chr. Partij). Justitie: Mr'Soesanto (P.N.I.), GodsdienstzakenKiaja Masj- koer (Masjoeml). Voedselvoorziening: Kasimo (Kath. Partij). Wederopbouw en jeugdaangel©- genheden: Soepeno (partijloos). Arbeidsaangelegenheden: Koes- nan (partijloos). De minister-president beheert tevens de portefeuille van defen- sie. In het nieuwe kabinet zetelen dus zeven leden van het onlangs afgetreden kabinet Sjarlfoeddin, n.l. Hadji Agoes Saltm, Soesanto, Djoeanda, Lelmena, Kasimo, Klaja Masjkoer en Maramis. Het kabinet werd aangekondigd als een presidentieel kabinet,; waarvan Hatta „de dagelijkse lei ding" heeft. De Sultan van Djogja is minister zonder portefeuille. Figuren uit het vorige kabinet, die niet zijn teruggekeerd, zijn Sjarlfoeddin, Setyadjit, Gani en Roem. Keuzebon Boter-Margarine verruimd. Werd aan het einde van de zo spoedig geruimd kon worden afgelopen zomer, die zich* door als wel wenselijk geweest ware, een hevige droogte kenmmjkte, algemeen gedacht, dat er veel te weinig krachtvoeder voor het vee aanwezig zou zijn als ge volg van een slechte oogst, ach teraf is het met deze sombere gedachten hard mcegevallén. De veevoederpositie is eigenlijk maar weinig slechter geweest dan na een normale zomer en de melkwinning, dus ook de bo- terfabricage, is hard meegeval len. Als gevolg van de wijziging in de rantsoenen over de afge lopen weken is het nog al eens voorgekomen, dat de- boter niet Totaal ondoenlijk is het, ook maar een poging te-wagen tot het geven van een overzicht van de namen dergenen, die aanwezig een ernstige bedreiging ontstaan I waren. Bestuurders van vereni voor de kansen op een vlottegingen, organisaties, stichtingen voortgang van de coördinatie der verschillende geïnteresseerde^ sta ten in een West-Europese groepe ring als door Bevin, de - Britse minister van buitenlandse zaken, geschetst. Zo heeft de Franse re gering zich gedwongen gezien tot stappen, welke de Britse rege ringsambtenaren onaangenaam waren. Hoezeer Stafford Cripps en Bldault ook pogen dit te-ver bloemen, het Franse vasthouden, tegeii de Britse tegenkanting ln, aan het herinstellen van een vrije goud- en dollarmarkt, betekent een ernstige slag voor de kans op een Brits-Frans leiderschap bij het streven naar een gemeenschappe lijke West-Europese politiek van economisch herstel. Voorts heeft de door de econo mische crisis ln Blzonia geschapen noodzaak Groot-Brlttannië en de Verenigde Staten er toe gebracht de afkondiging van een admini stratieve hervorming ln de dub bele zone te bespoedigen, nog voordat Frankrijk de gelegenheid gehad he ft het effect daarvan op Ononderbroken stroom bezoekers getuigde op laatste receptie van hoge waardering. Op ondubbelzinnige wijze heeft Zeeland van haar waardering voor het werk en de persoon van de scheidende Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, Zaterdagmiddag j.l. doen blijken, toen hij met zijn echtgenote voor de laatste maal recipieerde in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Het was één ononderbroken stroom van personen uit alle kringen der Zeeuwse samenleving, die met een handdruk en enige woorden tafscheid namen van Jhr en Mevr. Quarles van Ufford. met alle gemeentehuizen van Zee land, de gemeentewapens en de handtekeningen der burgemees ters. Mevr. Quarles van Ufford werd een grote mand met bloemen aangeboden. Ter Griffie had ln de morgen uren het personeel der Provincie reeds afscheid genomen van haar hoogste chef. Allereerst ontving de Commis saris het Griffiepersoneel. In deze samenkomst heeft de Griffier der Staten, Dr B. D. H. Tellegen, er op gewezen, dat de ambtenaren de Commissaris node zien gaan. Dat, zoals de Commissaris zelf heeft gezegd, het 'Griffiepersoneel zo voortreffelijk ls, kwam naar sprekers mening door het voor beeld van plichtsbetrachting en onkreukbaarheid, dat de Commis saris steeds gaf. Als blijk van waardering en herinnering bood hij hem aan een fraaie houten sigarettendoos met aan de binnen- scriptie. In zijn dankwoord sprak zijde een zilveren plaat met in- Jhr Quarles van Ufford.nogmaals zijn tevredenheid uit over het per soneel en vertelde, dat gedurende zijn 27-jarige ambtsperiode slechts tweemaal een ambtenaar bij hem „op het matje" is moeten komen. Na afloop van deze samenkomst etc. op tal van gebieden, alsmede vele particulieren, werden door de aftredende Commissaris ontvan gen. Naar schatting bedroeg het aantal ruim 500. Afscheid der Burgemeesters. Aan deze afscheidsreceptie was voorafgegaan een officiële samen komst met alle burgemeesters der Zeeuwse gemeenten, waarbij de burgemeester van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essen- burg, namens alle collega's in een toespraak de Commissaris dank heeft gebracht voor het zeer vele werk, dat hij voor de gemeenten in Zeeland heeft verricht. Hij bood hem nafnens de burgemeesters éen stoel aan, daarbij de hoop uit sprekend, dat Jhr Mr Quarles van Ufford, al zal hij dat dan niet meer ln zijn kwaliteit van Com missaris der Koningin kunnen doen, vanuit deze. stoel toch nog de Zeeuwse belangen zal blijven behartigen. Voorts deelde hij mede, dat de Commissaris nog zal worden aangeboden een album heeft eerst het personeel van de Provinciale Waterstaat in een korte plechtigheid afscheid geno men, gevolgd door een delegatie van de Provinciale Stoomboot diensten en tenslotte het perso neel van het grovinciaal Gasbe drijf. De taak van deze Commissaris ls hiermede voor Zeeland officiëel geëindigd. Een verdienstelijk man gaat heen; zijn arbeid wordt over genomen door een jongere. De Zeeuwen zien met grote belang stelling diens daden tegemoet. Moge het hem gegeven zijn het werk van zijn voorganger met hetzelfde doorzettingsvermogen voort te zetten en, als het kon, onze provincie omhoog te stuwen. Over Jhr Quarles van Ufford, zijn persoon en zijn werk, hebben we onze mening reeds gezegd na het bekend worden van zijn af treden. Slechts worde nu nog ge wezen op zpn grote objectiviteit t.a.v. de verschillende geestelijke en politieke stromingen in Zee land, die wel sterk tot uiting kwam bij de benoeming van bur gemeesters. Het blijkt, dat hij weerstand heeft kunnen bieden aan het drijven in regeringskrin gen tot benoeming van figuren, die het huidige partij-kabinet gaarne ziet. Dit is, vooral ln Zee land, een grote verdienste. Tenslotte: moge God, Die in deze Commissaris onze provincie zoveel geschonken heeft, hem en zijn echtgenote ln hun levens avond bij de voortduur Zijn zegen doen ervaren. Moge Hij ook het Zeeuwse volk meer ln Hem doen geloven als de God, Die het gees telijk en materieel wèl zal maken, wanneer het zjjn vertrouwen stelt op Hem. Rekening houdende met de ten gevolge van de instelling van de keuzebon optredende verschui ving van de boter- naar de mar- gai'ineconsumptie en ter ruiming van de voorraad koelhuisboter, deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw mede, dat bij de eerstvolgende bonaanwijzing de bonnen voor het gehele rantsoen voedingsvet- ten (500 gram voor veertien da gen) naar keuze opgenomen kun nen worden in boter of marga rine. Het is de bedoeling deze moge lijkheid van opnemen van het rantsoen voedingsvetten in boter of margarine naar keuze voorlo pig te handhaven. Duidelijkheids halve zij hieraan toegevoegd, dat het niet mogelijk is het rantsoen voedingsvetten te verhogen. Commissie voor de regeling van oorlogs schade. Voor de wet, vergoeding mate riële oorlogsschade, die in de Tweede Kamer wordt behandeld zal een kleine commissie gevormd worden door alle herstelstichtin gen waarin mede zitting zal krij gen een afgevaardigde van de stichting van de landbouw. Deze commissie zal onderhandelen met de verschillende kamerfracties. Leden van de commissie worden zy, die een speciale studie van de onderhavige materie hebben ge maakt. De provincie Zeeland zal Wil Britse Labourpartij congres van beweging voor Verenigd Europa boycotten? ^Volgens de politieke correspon- dent van de „Sunday Times" heeft de Britse Labourpartij besloten het Europese congres, dat van 7 tot en met 10 Mei te 's-Graven hage zal worden gehouden en de door Churchill opgerichte bewe ging voor een Verenigd Europa wil coördineren en versterken, te boycotten. Volgens welingelichte kringen te Londen heeft het bestuur van de Britse Labourpartij besloten het congres te boycotten. Morgan Phillips, secretaris-generaal van de Labourpartij, weigerde echter het bericht tegen te spreken of te bevestigen. Men denkt hier, dat de Franse socialistische partfl eveneens zou kunnen besluiten, niet aan de bijeenkomst deel te nemen. Naar men meent is het besluit van de Labour-partij geba seerd op het gebrek aan vertrou wen. Dat een organisatie, die haar inspiratie voornamelijk ontleent aan de leider der Britse conser vatieven, Winston Churchill, tot Europese eenheid zou kunnen voe ren, de overtuiging, dat de een heid van West-Europa moet wor den opgevat als de voorloper van de Europese eenheid als geheel. Kerknieuws Afscheid Ds Joh. Booy. Onder overgrote belangstelling nam ds Joh. Booy, die het beroep naar Utrecht aannam, Zondag middag afscheid van- de Geref. Kerk te Heinkenszand. Z. Eerw. had tot tekst gekozen 2 Johannes 8: „Ziet toe voor »- zelve, dat wij niet verliezen het geen wij gearbeid hebben". Het thema van de prediking was: De wacht bij het verwor vene. Deze eis komt tot ons om drieërlei reden: om 't werk dat verricht werd; om de arbeid die wij gearbeid hebben, om het loon dat in uitzicht is gesteld. Na de prediking richtte ds Booij zich met een persoonlijk woord van af scheid tot de kerkeraad, de ge meente, de catechisanten enz. Hg werd toegesproken door de heer Lokerse namens de kerkeraad, da E. J. Booy van Yerseke namen» de classis, ds Veldkamp van Mid delburg namens de part. synode, de burgemeester, de heer B. Funk worden vertegenwoordigd door de heer C. Zwagerman, rijkszuivel- j namens de gem. overheid en de consulent voor Zeeland, die spe ciaal de agrarische problemen te behandelen zal krijgen'. Geldig-verklaring fietsbandenbonnen. Het C.D.K. deelt mede, dat t.m. 31 Maart 'a.s. op de bon D 47 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van rijwielban den Bi 702 een toerbinnenband verkrijgbaar is en op bon C 34 van genoemd inschrijvingsbewijs een toerbuitenband. Verder is eveneens ,t.m. genoemde datum op bon A 17 van het inschrij vingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 17 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. heer C. Douw namens de kerk van Baarland. Geref. Gemeenten. Beroepen te Oostka(felle-Meli9- kerke, T. Dorresteyn te Opheus- den. o DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig hedenavond: Meest zwaar bewolkt met plaab. sehjk enige regen. Vooral aan de kust tijdelijk krachtige Zuidweste- lijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1