ZEEUWSCH DAGBLAD Gandhi lafhartig vermoord. Nieuwjaarsrede burgemeester Kolff. Een derde, nu communistische motie. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND T NATIONAAL KABINET 78-jarige Mahatma op weg naar gebeds plaats door jonge Hindoe neergeschoten Als een atoombom Dit jaar de Marine naar Vlissingen terug? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Kort» Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Se JAARGANG No. 860 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 81 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.22 u., onder 17.26 u. Maan op 0.40 u., onder 11.06 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 1 Februari 6.19 u. 1.81 m., 18.50 u. 1.78 m. oen na de verkiezingen in 1946 het Kabinet-Schermer- horn moest aftreden, was er ge gronde aanleiding om te ver wachten, dat gepoogd zou wor den een nationaal Kabinet te .vormen. Allerlei belangrijke vraag stukken van zeer bijzondere aard riepen om een oplossing. Daar was de Indische kwestie, het vraagstuk van de Weder opbouw, het herstel van ons bedrijfsleven, de financiële moeilijkheden. Problemen waar van met recht kan gezegd wor den, dat ze een nationaal karakter dragen, waarbij in meer dan gewonen zin heel het volk betrokken is, waarom dan ook de vorming van een natio naal Kabinet in de rede lag. Daartoe is het echter niet ge komen. De K.V.P. was naar 't scheen wel bereid in deze rich ting mee te werken, maar de leiding van de P. v. d. A. stelde als eis, dat er geen samenwer king zou zijn met de andere partijen. Zij wilde niet een na tionaal Kabinet. Met name de Prot. Christelijke groepen wer den niet waardig gekeurd aan de kabinetsformatie deel te ne men. Zo hebben we in 1946 een Kabinet gekregen, steunende op de twee grote partijen, die lang niet in alles homogeen zijn, en waarin als het er op aankomt, de P. v. d. A. de leiding heeft. De kans is groot, dat dit Iia- hinet nog in de loop van dit jaar zal aftreden in verband met de mogelijke ontbinding van de Tweede Kamer. En dan komt opnieuw aan de orde de vraag of het nu niet tijd wordt, een Kabinet te vor men dat een waarlijk nationale politiek kan voeren. Een vraag, die door de P. v. d. A. bij monde van de voorzit ter van haar Tweede Kamer fractie reeds bij voorbaat in ontkennende zin is beantwoord. D ij de gehouden begrotings- debatten heeft de heer van oer Goes van Naters verklaard dat zijn partij na de verkiezin gen naar alle waarschijnlijkheid niet aan de vorming van een z.g. nationaal Kabinet zal mee doen. Ter verklaring van zijn stand punt merkte de heer van der Goes o.m. op, „dat meestentijds eigenlijk geen verklaring nodig is, waarom wij in 1946 meen den, niet aan een z.g. nationaal Kabinet te kunnen meewerken, en waarom wij dit naar alle waarschijnlijkheid in 1948 ook niet kunnen doen. Maar 't ver baast mij, dat onze motivering niet voldoende waardering vindt". „Is men," zo vervolgde hij, „zich wel bewust dat men de geeste lijke wereldstrijd tegen het com munisme in ons land, practisch aan één partij overlaat: de Par tij van de Arbeid?" En verder: „Onze strijd te gen het communisme zal nog scherper worden door de steeds scherper houding van de com munisten zelf, als laatstelijk in de cominformverklaring, die 'n oorlogsverklaring was, niet aan de centrum- en rechtsche groe pen, die op veilige afstand van de communisten zitten, maar aan ons". F) at schijnt, zo op het oog, een vreemde motivering. Het ging toch niet over de strijd tegen het communisme, maar over de eventuele vorming van een nationaal Kabinet. Over de vraag of het, om met Mr Troelstra te spreken, niet nood zakelijk is dat in deze spannen de dagen, de nationale gedach te, de nationale geschillen over heerst. En dan gevoelt verder ook een ieder het als een dwaas heid, dat in ons land de gees telijke strijd tegen het commu nisme, practisch aan de P. v. d. A. zou worden overgelaten. Het is toch altijd nog zo, dat er tussen beide partijen een ze kere familie-verwantschap be staat. Er zijn verschillende landen in Europa, waar de socialisten met de communisten in één Ka binet samenwerken. Het N.V.V. in ons land, dat de P. v. d. A. zeer na staat, heeft in alle ernst met de communistische E.V.C. onderhandeld over de mogelijk heid van fusie. Er is zeker critiek over en weer, zelfs vrij scherpe critiek, maar dat is als wij het goed zien meer een kwestie van tem po, dan van beginsel. Wie de in het parlement gehouden stem mingen nagaat, zal ontdekken, dat als regel door beide partij en één lijn wordt getrokken. Het staatssocialistisch drijven van de P. v. d. A. heeft zij het dan ook met zekere bijbe doelingen de volle sympa thie van de communisten. En de P. v. d. A. heeft niet het minste bezwaar het Indische deel van ons Koninkrijk in han den te spelen van de republiek, waar communistische invloeden een grote rol spelen. T* rouwens, dat het hier niet x zozeer gaat om de strijd te gen het communisme, blijkt uit wat de heer van der Goes ver der betoogde: „Vanaf 1917 hebben de so Gisteren is de 78-jarige Mahatma Gandhi, „de vader van de onafhan kelijkheid van Indië", toen hij zich van Birla-house naar zijn gebeds plaats begaf om vijfhonderd volgelin gen toe te spreken, door een 30-jarige Hindoe uit Bombay van zeer dichtbij Moordenaar door omstanders met vier revolverschoten gedood. Gandhi werd in de borst getroffen en bezweek kort daarop aan zijn ver wondingen. Voordat hij stierf verzocht Gandhi de politie zijn moordenaar niet te streng te behandelen. gegrepen, j VOOR DE ZONDAG CkcUie+te-n. Wij noemen onszelf Chris tenen. Zijn er innerlijk ooi; van overtuigd, dat wij heel Christelijk zijn. Zó Christe lijk, dat wij in 't algemeen grif toegeven, dat wij zonda ren zijn, die de verlossing door het bloed van Christus allemaal nodig hebben. Wie zem het anders durven zeg gen? En toch zie ik van het Christelijke van de Christen zo bitter weinig. De apostel zegt hier dat het gevoelen, de gezindheid, het bedenken van het hart dat in Christus Jezus was Dat gevoelen zij in u hetwelk ook in Christus Jezus 'as. Fil. S 5. De aanslag geschiedde zo onverwachts, dat niemand onmiddellijk begreep wat er gebeurde. Ongeveer vijfhonderd personen stonden op Ghandi te wachten, toen deze zich naar de kleine houten ka theder begaf, waarachter hij placht te staan om de mensen toe te spreken. Gandhi leunde op de schouders van zijn kleindochters. Toen hij naderde, ging men opzij om hem door te laten. Na de schoten vertoonde zich bloed op Gandhi's witte kleed. De paniek was onbeschrijfelijk, vrouwen vielen flauw, terwijl andere trachtten hem te beschermen. Enige personen uit de menigte over meesterden de moordenaar en hielden hem in bedwang, totdat de politie verscheen De premier, Pandit Nehroe, werd evenals andere ministers en de gouverneur-generaal Mountbatten, telefonisch op de hoogte ge steld. Alle winkels in de oude stad sloten de blinden voor de vensters, toen het bericht van Gandhi's dood zich verspreidde. Gandhi's gewelddadige dood, al dus Reuter, heeft India getroffen „als ware het een atoombom". Het is meer dan een nationale tragedie. „Gandhi doden zou bete kenen de ziel van India doden", heeft Pandit Nehroe nog enige dagen geleden gezegd. Een lid van de Indische delega tie bij de V.N. zeide in verband met de moord op Gandhi: „De tragedie is van verstrekkende po litieke betekenis". Een lid van de Pakistanse delegatie noemde het nieuws van Gandhi's dood „uiterst betreurenswaardig". India rouwt. Het bericht van Gandhi's dood heeft India in diepe rouw en stilte gedompeld. Te New-Delhi waren de winkels en bioscopen gesloten. Door de donkere straten reed slechts het noodzakelijke verkeer en mannen en vrouwen stonden buiten hun huizen en weenden zonder zich te schamen. Ook in andere steden in geheel India de den zich dergelijke taferelen voor. Gandhi's lijk, bedekt met een wit kleed, dat zijn hoofd vrijliet, werd in de avond naar het terras van het Birla huis gedragen en daar onder het licht van een schijnwerper opgebaard. Rondom de verlichte baar was alles don ker. Later op de avond, toen Gan dhi's familie, vrienden en volgelin gen zijn stoffelijk overschot naar binnen droegen om de laatste ri ten te beginnen, verbraken hon derden het politiecordon om een laatste blik op Mahatma te wer pen. Door het bureau van de mi nister-president werd aangekon digd, dat geheel India 13 dagen in staat van rouw zal zijn. De vlag gen zullen halfstok waaien en er zullen geen publieke vermakelijk heden worden gehouden. Veiligheidsmaatregelen. Gisteravond zijn in geheel India I veiligheidsmaatregelen genomen en aan de commanderende officie ren van het leger is bevel gege ven zich gereed te houden de bur gerlijke autoriteiten bij te staan. Brits-Amerikaans offensief verbond? Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft geen commentaar geleverd op een bericht van de Chicago Herald Tribune, dat de V.S. met Enge land een geheime overeenkomst hadden afgesloten, volgens welke Engeland het leeuwenaandeel in de hulp van het plan-Marshall zou ontvangen, waarvoor het de V.S. zou steunen indien dit land door de U.S.S.R. zou worden aangeval len, of in geval de V.S. de oorlog zouden verklaren. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het bestaan van een dergelijke overeenkomst ten stel ligste ontkend. De toestand in China. Volgens radio Moskou zouden de Chinese regeringsstrijdkrach ten tijdens de 18 maanden van de burgeroorlog meer dan 1.690.000 doden, gewonden en krijgsgevan genen verloren hebben. Het aantal deserteurs in het re geringsleger zou bovendien 1 mil- lioen bedragen. Volgens dezelfde bron heeft generalissimus Tsjang Kai Sjek in deze zelfde periode met zijn mobilisatiemaatregelen slechts ll/z millioen man onder de wapenen kunnen brengen. G. B. Shaw: GANDHI GANDHI, voor velen was ileze man niet meer dan een kleini Brits-Indiër, waarvan men vaag wist, dat hij zich voedde met dadels, noten, geitenmelk en vruchten, dat hij het spinnewiel hanteerde, vele malen gevangen is genomen en de Engelsen veel last heeft bezorgd. Toen de grote schrijver George Bernard Shaw, Gandhi in 1931 ontmoette en men hem zijn indrukken vroeg over de Mahatma, riep Shaw uit: „Mijn indrukken? Het is geen man, het is een phenomeen. U moet me wat tijd geven om van de schok te be komen 1" Gandhi's ouders waren welge stelde inwoners van Pondanbar; zij lieten hun zoon studeren. Op zijn 19e jaar ging de jonge Gandhi voor het eerst naar Londen om zich aan de universiteit in de rechten te bekwamen. Vijf jaar later woonde hij als jurist in Zuid- Afrika waar hij een advocaten- practijk begon en van meet af aan met de moeilijkheden van de, in dit land wonende Brits-Indiërs, in aanraking kwam. Van een vriend leende Gandht Tolstoi's boek over geweldloos verzet. Dit boek maakte zo'n in druk op hem, dat hij zijn advoca- tenpraetijk opgaf en in de buurt van Durban een kolonie voor zijn landgenoten stichtte op idealisti sche grondslagen. Hij werd gearresteerd, maar ging door; richtte tijdens de boe renoorlog een Rode Kruiscolonne op en organiseerde een hospitaal toen er pest uitbrak in Johannes burg. In 1915 ging hij terug naar Bombay om de held van Brits- Indië te worden. „Fakir". Zo begon de kleine asceet In zjjn witte gewaad zijn tocht door het land en predikte hjj zijn principes: „Ahimsa" (geweldloos verzet) en „Satyagraha" (overwinning door liefde). Hjj werd een afgod van het volk. „Gandhi zegt" betekende: „De waarheid is". Gandhi zelf beweer de geen politicus te zijn maar slechts een godsdienstleider: „Als het soms lijkt, dat lk aan politiek doe, is dat zo, omdat de politiek ons omslingert als een slang. Ik wil met die slang worstelen". ook in Zijn volk moet zgn. Hoe was dat gevoelen van Christus? Dat Hij, zoals uit het vervolg blijkt, Zichzelf voor God en mensen verne derd heeft om Zijn volk te kunnen redden. Waar vinden wij dat in on ze Christelijke samenleving? Waar wordt bij ons, die Zijn beeld moeten vertonen, de Zichzelf vernederende Chris tus openbaar? De hoogmoed, de zelfhandhavinghet eigen standpuntmijn menselijk ik móet en zal zegevierenAl kost dat ook het levensgeluk van mijn broeders, al word ik oneerlijk in zaken, al jaag ik kerken in tweeën, al ver scheur ik mijn gezinsleven. Ik zal het winnen. Ik ml mijn zin hebben. Ik zal heersen Had Christus zóó geleefd wij gingen allemaal ver loren. Zou het geen tijd worden om de Zichzelf verlooche nende Christus eens eerlijk in de ogen te zien en -ons te schamen over het onchris telijke in ons Farizese Chris tendom? Z. G. wonderde ogen naar al die roe- ende mensen keek, toen Hare Majesteit zich onder het volk be- af om een driewerf hoera uit te rengen op het Vaderland. Het 'rinsesje van Kerstfeest 1939, dat we allen door de radio konden meemaken. Toen de hofhouding en het personeel binnentraden riep ze verwonderd uit: „Nog meer kindertjes" en haar verba- „I EEN PHENOMEEN". Na de verdeling van Brits- Indië in twee zelfstandige do minions, brak de godsdienst strijd tussen Muzelmannen en Hindoes in een woeste moord- orgie los. Het scheen, dat een volk van honderden millioenen zijn on dergang tegemoet snelde. Staatslieden beraadslaagden, zonder dat zij tot een oplos sing korfden komen. Maar Gandhi stelde zgn alternatief: vasten tot de dood er op volg de, öf de strijd moest worden gestaakt en het gepleegde on recht aan de minderheden goed gemaakt. Na iets meer dan vijf etmalen was hij triomfator en honderdduizenden Hindoes èn Mohammedanen brachten hem een broederlijke hulde. Thans is deze vredestichter vermoord. De komende dagen zullen uitwijzen, dat deze tra gedie van vérstrekkende poli tieke betekenis zal zgn. 10 jaab. Veelbewogen deze tien jaren, te onderscheiden in drie perioden. Voor 1940 het Prinsesje van hob belpaard en „één jaar ben ik", het kindje van de „Piet Hein" en de defilé's. Daarna het kleine Prinsesje, dat op de arm van Vader op de mor gen van Mobilisatie 1939 met ver- zing over de „mooie kerstboom' heeft geen van de luisteraarsge- mist. Toen de tweede periode... ver weg... een nauwelijks te verstaan stemmetje door een sterk gestoor de radio... een wijze vermaning aan Haar zusje irf de werkkamer van President Roosevelt: Ireentje -^as op dat touw, dat gaat naar de ündertjes in Holland. Toen een °rinsesje met-"Haar „Ik kom heus erug hoor", een klein trots oud- ce zusje, dat met Moeder mar- rieten gaat plukken in de tuin 2 Ottawa voor de doopdienst van „usje Margriet, 's Middags kwam ze met een groot bouquet op de predikant toestappen, in de ge dachte dat bij de kerk en dominee altijd bloemen horen. Van Prinses Beatrix, de meest resoluut optredende van de vier, de kleine organisator van avond jes en voorstellingen, het meisje, dat paard rijdt en niet meer in St. Nicolaas gelooft, zouden we nog heel veel kunnen vertellen. Een Prinsesje, dat vol trots het doopkleed van haar zusje draagt en heel eerlijk vertelt: en toch had ik liever een broertje. Een Prinsesje van Oranje... met een eigenlijk reeds veelbewogen leven tje, bewaard door Gods hand in grote gevaren, bewaard voor ons land. Moge Haar leven eens dragen de kroon des levens. Want een tweede kroonjaar is wel heel be langrijk voor een klein meisje ln een groot wit paleis. Maar ook in een groot palels kan alleen de God des Verbonds een onvergankelijke kroon schen ken. Nog gebrek aan 1864 woningen. zouden verlaten en organiseerde zijn: Non-coöperatie, het verzet zonder geweld. Maar zijn volk be greep soms alleen maar, dat hij hun vrijheid wenste, zonder zich aan de gedachte van geweldloos heid te houden. Het leek vaak of Gandhi de krachten, die hijzelf had opgeroepen niet in zgn macht had. Om „400.000.000 mensen disci pline bij te brengen is geen grap", zei hij eens. „Ik voel, dat de onlus ten een aanwijzing zijn dat, nu we het vreemde juk afschudden, alle vuil naar boven komt. Als de Toegepast op Brits-Indië bete- Ganges bulten zijn oevers treedt, kende dit, dat het volk niet zui-Is het water ook troebel", ver kan zijn in woorden, gedach- i Nu, kort nadat hg zgn doel be ten en daden als het niet vrij is.reikte, is de man, die door Chur- Hier lag de kern voor zijn natio- chili eens „Een half-naakte fakir" een jonge nalisme en onafhankelijkheids- werd genoemd, door streven. Gandhi wist, dat de En- Hindoe vermoord, gelsen niet zonder strijd India -De gevolgen zullen gro^t z|jn. Tweede Kamer: Minister Jonkman Dinsdag aan het woord. Nadat Donderdag de heer Romme op de hem eigene elegante wijze zijn draai had genomen, zodat de regering weer rustig ver der kan gaan, werd gisteren toen de bespreking van het Indische vraagstuk werd voortgezet, een nieuwe motie geboren. currentie-vrees. In één Kabinet, in 's lands beiang samenwerken met andere partijen, zou van zelfsprekend door de commu nisten worden uitgebuit, wat de P. v. d. A. zou kunnen verzwak ken. - --- I Hit vrees daarvoor wordt sa- ualisten de strijd tegen t com- menwerking met andere partii- munisme aangebonden en wij en reeds bij 'voorbaat afgewe- zijn steeds duidelijker gaan zien zen. waartegen wij vechten, maar wij Niet het landsbelang eisen van de anderen, óók te- maar het partiibelan? genstanders, maar in een ge- geeft de doorslag. heel ander vlak, dat men onze strijd begrijpt en niet bemoei lijkt I De communisten zouden niets liever wensen dan dat wij in een nationaal Kabinet binnentraden. Ik geloof dat ik nu over het na tionale kabinet duidelgk genoeg er bezwaar tegen, dat ze niet zijn ben geweest." J overgelegd. Het is van het hoog- Het is dus niet een kwestie ste belan&. dat de regering een van beginsel, maar van con- verklaring aflegt omtrent de po- De heer Hoogcarspel (Comm.) diende n.l. een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat zowel instelling van het collegiaal orgaan als de omschrijving van zijn taak bij de wet dient te ge schieden en waarin de regering wordt uitgenodigd een daartoe strekkend wetsontwerp in te dienen. De heer Zandt (S.G.) betoog de o.m., dat de geheime notulen van Kalioerang nog erger zijn dan die van LInggadjati en hg maakte sitie der Indische Nederlanders. Overigens verklaarde hij o.a., dat hij zich steeds met kracht er tegen zal verzetten, dat het ene Indische volk het andere onderdrukt. Hij vraagt maatregelen tegen de cor- de druk van reactionnaire krin gen, welke bezig zijn de band met Indië door te snijden. Spr. drong er op aan de politie ke onderhandelingen spoedig te openen. Hij protesteerde tegen het optreden van de commissie van drie, die een Amerikaanse belan- genpolitiek voert onder de dek mantel van de Veiligheidsraad. Min. Jonkman, aan wie daarna het woord verleend werd, verzocht voor zijn antwoord enige trjd ter voorbereiding te mogen hebben, in verband waarmede de voorzitter de vergadering tot a.s. Dinsdag verdaagde. Herverkavelings commissie Walcheren. Gisterenmiddag werd onder voorzitterschap van Mr A. J, van rupWe in Indië, die steeds grotere ^er Weel de eerste vergadering vormen aanneemt. De heer d e G r o o t (Comm.) be weerde, dat de communisten de leuze „Indië los van Holland" reeds lang voor de oorlog hebben losgelaten. Het is de conservatie ve en provinciale politiek, alsmede der Herverkavelingscommissie Walcheren gehouden. Een groot aantal vraagstukken en voorstellen werden besproken. In dit stadium zijn daaromtrent nog geen concrete mededelingen te doen. In de gemeenteraadsvergadering van gistermiddag heeft de burge meester van Vlissingen Mr B. Kolff, een nieuwjaarsrede gehou den, waarin hij releveerde ai wat in 1947 in Vlissingen tot stand is gekomen. In de eerste plaats vestigde hij de aandacht op het allesbeheer sende woningvraagstuk. 444 wo ningen, die door het water waren beschadigd, zijn hersteld; 221 wachten nog op herstel. Het aantal bewoonde noodwo ningen nam toe van 480 tot 552; 28 permanente woningen werden gebouwd. Het totale aantal wo ningen steeg van 4599 tot 5115, dat is deel van het vooroorlog se aantal. 847 woningen werden aanbesteed en gegund. Afgezien van de woningen die gebouwd zouden moeten worden voor de minstens 1300 arbeiders, die de Kon. Mij. „De Schelde" nog nodig heeft, is er onmiddellijk behoefte aan 1864 huizen. Het bevolkingscijfer steeg van 19.472 tot 20.608; plm. 1200 Vlis- singers zijn nog geëvacueerd. Wanneer de nieuwe regeling ge handhaafd blijft, zal het dringend noodzakelijk zijn, dat Vlissingen, wegens industrie, een extra con tingent woningen mag bouwen. De gezondheidstoestand was over het algemeen goed, werkloosheid kwam niet voor. Mr Kolff deelde mede, dat into- taal f334,350.— werd uitgekeerd, aan consumentencrediet, waarvan f241.300.niet behoeft terugbe taald te worden. Het onderwijs gaat in stijgende lijn, doch wordt ernstig belem merd door gebrek aan lokaalruim te. Het bouwrijp maken van gron den voor het uitbreidingsplan vond goede voortgang. Een aantal stra ten werd hersteld en bunkers op geruimd. Met het herstel van en kele openbare gebouwen en de St. Jacobskerk werd een aanvang ge maakt. De organisatie van de politie naderde haar voltooiing; het aan tal politieambtenaren is terugge bracht tot 40. De verwachting is gewettigd, dat de politie binnen enkele weken weer in het bureau Breestraat huist. Wat de brand weer aangaat, deelde de burge meester mede, dat 87 keren is uit gerukt en het corps thans bestaat uit 10 man vaste kern, aangevuld met 25 vrijwilligers. Er bestaan plannen om ook het niet van waterleiding voorziene deel van Walcheren in de water voorziening op te nemen. Door het pompstation te Bigge- kerke werd 251.349 Ms water ont trokken. Grotendeels door de grote ha- ringaanvoer behaalde het gemeen telijk vlsmijnbedrrjf een recordom zet van f 952.201. Het vreemdelingenbezoek nam toe; de hotels waren druk bezocht en het gemis van hotel Brittannia werd ernstig gevoeld. Het aantal genomen baden bedroeg 61.889 tegen 45.683 in 1946. Het badbe- drijf leverde een batig saldo op van f 7000. Financiële positie ongunstig. De financiële positie van Vlis singen is nog steeds ongunstig. Voor het jaar 1947 bedroeg het begrotingstekort rond f 1.073.000. Op 1 Januari bedroegen de vas te schuld en de van het Rijk ont vangen voorschotten respectieve lijk f 1.765.500 en f222.179. Gas en electriciteit. Aan de steeds stijgende behoef te aan gas in 1947 kon niet altijd worden voldaan. Uitbreiding van de productie capaciteit heeft plaats door de bouw van een geheel nieuwe oven, waarvan verwacht wordt, dat de ze dit voorjaar gereed zal komen. De gasafgifte steeg van 1.670.000 M" in 1946 tot 2.275.000 Ms. Het aantal opgewekte kilo-watt uren door de P.Z.E.M. bedroeg 25.400.000 tegen 20.500.000 in 1946. De afname van Vlissingen was in 1946 6.900.000 kw. en in 1947 8.500.000 kw.; het vooroor logse peil van 8.700.000 kw. was hiermede dus nog niet bereikt. De haven. Het herstel van de havens vor derde in belangrijke mate, alhoe wel het afgelopen jaar in zijn ge heel toch teleurstellend is geweest. Op het ogenblik is men bezig om de monding en de gehele haven op 12 meter N.A.P. te brengen, op dat schepen tot 30 voet diepgang te allen tijde binnen kunnen ko men. Van de steiger langs de wes telijke havendam, zal vermoedelijk in Mei of Juni de helft (150 M.) klaar komen en de andere helft in het najaar. Met het herstel van de sluizen werd nog steeds niet door de Wa terstaat begonnen. Gelukkig heeft de minister op dracht tot uitvoering van de no dige werken gegeven, waaraan nog dit jaar zal worden begonnen. Het zal wel zomer 1948 worden eer de tweede binnenhaven een kadelengte heeft van 200 meter en eind 1948 eer de andere helft van die kade hersteld ls. Het olie bunker- en opslagterrein van de Vlismar is vrijwel gereed en heeft een capaciteit van 50.000 Ms. De Mij. Zeeland. Het aantal vervoerde passagiers door de Mij. „Zeeland" overtrof de aanvankelijk gestelde verwach tingen. De vrachtdlenst Vlissingen Harwich leverde een nadelig sal do op, door de Engelse bepalingen op de Invoer van groenten en fruit. Het m.s. „Koningin Emma" zal waarschijnlijk eind Februari door de MÜ. „De Schelde" worden af geleverd. Dit schip zal behalve voor de dienst op Engeland ook gebruikt worden voor een aantal cruises. De verbouwing van dc Prinses Beatrix is zover gevorderd, dat het in April in de vaart zal ko men voor de dagelijkse dienst op Engeland. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft medegedeeld, dat hij gaarne zou zien, dat ln het voorjaar van 1948 de dienst van Vlissingen uit zou worden hervat. Het kolenstation van de S.H.V. is weer geheel bruikbaar, terwijl het oliebunkerstation dit voor 90 is. Belde stations hadden wei nig te doen. Aan het slachthuis zullen de nodige verbeteringen worden aangebracht. Marine dit jaar terug? In het afgelopen jaar is geble ken, dat de terugkeer van de Ma rine naar Vlissingen, als waar schijnlijk mag worden beschouwd. De definitieve besluiten zijn ech ter nog niet genomen en het uit werken van de plannen bevindt zich nog in een voorbereidend sta dium. De beide loodsdiensten onder vinden nog moeilijkheden door de slechte toestand van de zeesluizen en gebrek aan accomodatle in de Buitenhaven. Het aantal arbeiders van de Kon. Mij. „De Schelde" steeg van 2400 tot 2670. De betaalde arbeids lonen bedroegen plm. f 7.000.000. Het aantal leerlingen aan de „De Ruyterschool" bedroeg 499; van de 184 candidaten behaalden 150 leerlingen het diploma. Ten slotte wenste burgemeester Kolff de raadsleden een voorspoedig 1948 toe. De heer Andrlessen (R.K.) dankte als oudste raadslid de bur gemeester voor zijn goede wensen en herinnerde nog aan verschillen de gebeurtenissen. Vervolgens vond de behandeling van de agendapunten plaats, waarvan we door tekort aan plaatsruimte, het verslag Maan dag plaatsen. De Koningin spreekt. H. M. de Koningin ls voorne mens op Dinsdag 3 Februari a.s. te 18.30 uur Nederlandse tijd over de zender van de Ne derlandse wereldomroep het woord te richten tot de bond genoten van Nederland uit de wereldoorlog. Het is de bedoeling van de Koningin voor haar toehoor ders over de gehele wereld in enkele woorden een duidelijk beeld te schetsen van de ver houding tussen Nederland en Indonesië. Amerikaans stoomschip aan de grond. Het Amerikaanse schip „Was hington Irving" groot 7176 ton, dat komende van Antwerpen aan de grond liep ln de Westerschelde ls eigendom van de rederij „Eastern Gas and Fuel Associa tion" en behoort thuis te Boston. Het ls bestemd voor Norfolk. De sleepboten „Adrien Letzer" en „Blankenburg" verleenden as sistentie. Vannacht is het schip vlot getrokken. ZONDAGSDIENST DOKTOREN GOES. Niet dokter Snoek, maar dokter Doeieman zal Zondag de artsen- dienst waarnemen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond. Aanvankelijk tijdelijk stormach tige, later wat afnemende wind. Meest zwaar bewolkt met enkele buien. Zacht weer voor de tijd van -iq,r

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1