Herdenking vrede van Munster. De kroon op tachtig-jarige worsteling. 30 Januari 1948. Goes bouwt nieuwe woningen De Zeeuwse afdeling van Volksherstel geliquideerd. Britse communisten over „Plan Marshall". Een belangrijke dag voor Krabbendijke. Hoe krachtig Nederland zyn on afhankelijkheid ook heeft weten te bevechten en te behouden, we staan toch bij enige bezinning voor een tegenstrijdigheid. Ons Vorstenhuis kwam uit Duitsland, ons volkslied werd bui ten onze grenzen gedicht, volgens de jongste hypothesen in het Frankrijk der Hugenoten. Onze grootste dichter Joost van den Vondel werd (toevallig) In Keu len geboren. Kortom, we zijn een volk, waarop de Fransman Calvijn zijn stempel heeft gedrukt, een volk met een in het Frans ge schreven Geloofsbelijdenis en een Heidelbergse Catechismus. Zo ge zien valt een vrede van Munster als^slultstuk van een tachtigjarige zuiver Nederlandse vrijheidsoorlog niet zo bijzonder uit de toon. Wat aan tastbare herinnerin gen aan dit grote feit in onze his torie nog bestaat, kan helaas niet veel bijzonders genoemd worden. Verwarde toestand in denazifice- rend Duitsland en bodem-zien der deviezenpot weerhoudt ons volk van een mogelijke pelgrimstocht naar deze stad, die geen enkel on geschonden historisch gebouw meer bezit en waar de vredeszaal de pauselijke nuntius te ontvan gen. In welke staat zij dan wél verkeerden, vermeldt de soms één oog dichtknijpende muze der his torie niet. Langdurig waren de onderhan delingen. Onze ingewikkelde staatsregeling met zijn niet wei nige leemten en sterk ontwikkeld provincialisme deed aan een vlotte gang van zaken geen goed. De heren zijn vaak, te vaak heen en weer gereisd van Munster naar Den Haag, v.v. In zijn onafhan kelijke en afwijkende houding heeft Zeeland zich in het bijzonder onderschelden, zodat de plechtige en feestelijke viering van de vre- desafkondlging in dit gewest, evenals in Leiden ongemerkt voorbijging. Bovendien had men te doen met de buitenlandse mogendheden, de vrijers om Bruid Holland. Want dit was het verschil met vooraf gaande talrijke vredesonderhande lingen, waarvan de eerste reeds in 1575 in Breda waren begonnen, dat de Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden in 1648 een begerenswaardige bruid was ge worden. Een der vrijers heeft de vredesonderhandelingen dan ook met de nodige schroom werd ge volgd. 30 Januari 1648vrede! Maar op 15 Mei wordt er te Mun ster feest gevierd op kosten van de Spanjool en verlaten de onder handelaars met het beroemde kistje het Munsterse raadhuis, waar sindsdien hun portretten de wanden der vredeszaal hebben ge sierd. Veertien dagen later vierde Nederland de afkondiging van de vrede met fluitend vuurwerk en walmende pektonnen, met luxu euze podiums voor de officiële af kondiging. Toen deed Joost van den Vondel zijn Leeuwendalers opvoeren en moest van der Helst met zijn broeder collega schutters schilderen, een toneelmatige rijk voorziene schuttersmaaltijd van praalzieke burgerkoningen uit goudspuwend Amsterdam, een groots tafereel, hoewel noch schutters, noch stad ooit aan vre de of oorlog daadwerkelijke steun hadden gegeven. Toen heeft mis schien Rembrandt zijn raadsel achtig schilderij: ,,de Eendracht van het Land" vervaardigd, het „Soli Deo Gloria" op deze won derlijke voorstelling werd tenmin ste in dankdiensten gehoord. In begonnen als de kleine bende, die met haar God over een muur durfde te springen, waren nu Sou verein de Staten onder een. Oran je, eens onmondig kind. toén zijn Vader als een vogelvry-verklaar- de op misdadige wijze werd ver moord. „Welk een uitkomst", zo schrijft Groen van Prinsterer. „De Staat die vroeger naar de wereld monarchie dong, was machteloos en uitgeput en liet zich elke ver nedering welgevallen. De jonge Republiek, gevormd door de moed en de volharding Van evangelie belijders, God meer gehoorzaam dan de mensen, was het gedenk teken van de onbedrieglijkheid der belofte: „Zoekt eerst het Ko ninkrijk Gods en zijn gerechtig heid en al deze dingen zullen i toegeworpen worden". Een geheel ander man, een ty- ranniek Weens advocaatje, een tweebenig wezen, die eens dacht te heersen als Rijkscommissaris over dit kleine vrije land, Seyss Inquart, bracht „in bezet gebied" ongewild hulde aan deze vrede van Munster. „De Nederlanden maakten zich los van het Rijk, streefden hun eigen doel na, maar het kleine Nederland leverde op onderschelden gebieden onwaar deerbare bijdragen tot de cultuur van Europa". Warm vriend en uitnemend kenner van zijn historie of gebe ten onbeduidend vijandaan terse \rode beëdigd oom- de Spaanse en Staatse gevolmachtigden, in 't jaar 1648. ook wel onder de bommentapijten der jongste oorlog zal ingestort zijn. In ons eigen land heeft ech ter een der weinige tastbare her inneringen aan deze vrede een wijdvertakte evacuatie-tocht moe ten ondernemen, om tenslotte naast de opgerolde Nachtwacht een rustig plaatsje in de veilige aanmerkelijk vertraagd. De vrede van Munster werd uiteindelijk een huwelijk, gesloten zonder toestem ming van Frankrijk, „een houwe- lijck sonder consent", zoals Aitze- ma de historicus schreef. De ver- de van Munstereen reeks langdradige onderhandelingen, een tractaat van 719 artikelen grotten van Maastrichts Pleters-van een voor die tijd welgevallige berg te vinden. Het is een met1 breedspraak. rood fluweel bekleed kistje met zilver beslag en galon, waar de eveneens in rood fluweel gebon den tractaten en 's Konings goed- j keuring worden bewaard. Gouden zegels (massief!) aan dik goud-1 draad-koord zetten aan de waar- devolle documenten meer luister bij. En verderhebben we nog Vrede van Munster, sluitstuk van de Nederlandse vrijheidsoorlog, officiële bekrachtiging van onze onafhankelijkheid. In 1609 had men reeds een bestand gesloten, men hoopte toen op vrede. Met welk een elegance en zwier had Maurits, begeleid door Frederik Hendrik en Willem Lodewijk de ieder geval werd toen „Bruyt Hql- landt" ter bedde gedanst en de vrijers waren veledat zou haar na tachtig jaar strijd weer zestig jaren van oorlog kosten. De Vrede was niet bestendig er is ook al niets nieuws onder de zon. Maar de Vrede van Munster is de eeuwen door van de meest ver schillende zijden gezien als de kroon op tachtigjarige taaie wor steling. De Verenigde Nederlanden, eens de Vrede van Munster hebben zij zijn grote betekenis niet ontzegd. Daarom is het goed in dit som bere jaar 1948, in de schaduwen van de Rijksafbraak, het jaar 1648 te herdenken. D. WIJNBEEK. Sajid Mohamed Alsaader, voormalig voorzitter van de Iraakse senaat, heeft een nieuw kabinet gevormd. een copie van Terborch's schilderij j Spaanse onderhandelaar Spinola in ons Rijksmuseum, een paar niet bij de Rijswijkse Hoornbrug be- bijzonder geslaagde modestukken groet. Ze hadden elkaar omhelsd, van middelmatige schilders, een maar het zou bijna veertig jaar aantal gravures en zinneprenten, i duren, voordat weer onderhande- Zo is de vrede van Munster j lingen werden geopend. Toen zichtbaar, niet meer dan een kist- hoopte men op een bestand jeInteressante oude papie-bet werd een vrede. reneigenlijk zo simpel in ver- Veel. heel veel zou over dit alles gelijking met de tachtig jaren te vertel F n zijn. Op 30 Januari oorlog, zijn bloedige slagen, zijn 1 1648 wordt het verdrag officieel 1 s?terk tot de verbeelding spreken- ondertekend, de laatste kogel ver- de feiten schoten, hoewel de krijgshandelin- ,i j gen van vrijwel geen waarde meer Maar een vredesluit mg is al- J tijd slechts een povere gebeurte- u aren. nis in verhouding tot het voorbije De Spaanse ambassadeur had met de hand op Kruis en Bij bel zijn eed gezworen. Maar men kan eigenlijk gedurende het ge hele jaar 1648 deze vrede wel her denkenEn had niet Spanje's gevolmachtigde Peneranda op 8 Januari 1647 verklaard: „Ik roep God tot getuige en zweer bij de Heilige Drie-eenheid en het kruisGod straffe wie anders gevoelt". Was hij toen niet alle Nederlandse afgevaardigden om de hals gevallen, welk voorbeeld door de aartsbisschop en Brun oorlogsgebeuren. Wij die de tijd van 1940'45, soms nog die van 1914'18 hebben beleefd, weten dit maar al te goed. Het verlossende ogenblik van „eindelijk vrede" in een spoorweg wagon te Compiégne of in een veldheerstent van Montgomery, in een kapotgeschoten gelagkamer van Hotel de Wereld, Wagenin- gen, simpel. En de vrede zelf? Een eindeloze kluwen van onder handelingen, een gewirwar van tegenstrijdige meningen en belan gen, als het grote ideaal: het win nen van de oorlog voorbij is. De Vrede van Munster was niet anders. Natuurlijk was de mode en stijl dier dagen zwieriger. Maar de Staten waren ditmaal zuinig, hun acht afgevaardigden konden geen vijf-en-twintig ruiters als ere-escorte naar Munster mee nemen. Te Deventer kwamen ze bijeen, de mannen met klinkende namen. Johan, Heer van Mathe- nesse en Adriaen Pauw, Heer van Holland, als afgevaardigden voor de Staten van Holland. Een niet gemakkelijke figuur als Johan de 1 gen, verslagen uitgebracht over Knuyt voor de Staten van Zee- de door Ned. Volksherstel ver- vi/ililo «rorV7aamSp(lf>n in de De vele werkzaamheden verbon-1 den aan een zo rechtvaardig mo gelijke verdeling van deze gel- a-'n laten zich moeilijk weerge- In Bouwplan II zullen dit snelle bouw, zijn er gelukkig vol- jaar 154 woningen klaar doende werkkrachten, al zijn het komen. ven. Naast vele uitingen van te vredenheid en dankbaarheid, bleef Ned. Volksherstel in deze de eritiek niet gespaard. Financiën. Teneinde enig idee te geven van wat werd gedaan, volgen hier enige getallen. De uitgaven van 1 Jan. 1946 t.m. 31 Dec. 1947 bedroegen: wegens apparaats kosten f 23.760,18; subsidie aan binnen- en buitenlandse hulp teams f 11.987.60; kinderuitzen ding f 300; aankoop filmappa raat voor de Z.V.U. f 2000; ver pleging T.B.C.-patiënt f 300; ge zinszorg f 5643,50; vacantiezorg f 1860,87; subsidie voor Z.V.U. jeugdvoorstellingen f 750: subsi die aan het Zeeuwse comité voor minder valide arbeidskrachten f 500: op zeer gunstige voor waarden aangekocht meubilair en goederen f 26.429,86; eerste uitkering uit het Fonds Nood- gebieden f 172.057,63 en beta ling extra textiel f 71.078,30. Per 1 Jan. 1948 is nog uit te betalen: van eerste uitkering uit het Fonds Noodgebieden f 218.542,37; van gelden in het kader extra textielactie f 54.921,70 en van de tweede uitkering uit het Fonds Nood gebieden, waarvan de verdeling in een vergevorderd stadium van voorbereiding is f 210.000. Hieruit blijkt, dat door Ned. Volksherstel in totaal is en zal worden uitgekeerd voor verschillende objecten in de noodgebieden in onze provincie f 776.371,83. Aan het einde der vergade ring nam dr Sissingh nogmaals het woord en zei, dat hiermede het werk van Ned. Volksherstel in Zeeland officieel is geëin digd. Een deel van het werk zal worden opgevangen door de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in de Pro vincie Zeeland, terwijl de uit keringen uit het Fonds Noodge bieden, waarvan hopelijk ook nog een derde uitkering zal volgen, verzorgd zullen worden door een daarvoor opgeriejjt co mité waarin zitting zullen heb ben mevr. Vlamingde Koek, dr Sissingh, D. F. P. Hoegen, jhr van Citters en Ds Ter Beek, waaraan toegevoegd in dagelijk se dienst J. S. Visscher. Hierna verenigden de aanwe zigen zich aan een gezamenlijke maaltijd waarbij nog vele toe spraakjes de prettige onderlinge samenwerking in de kring van werkers van Ned. Volksherstel m Zeeland naar voren werd ge bracht. Waardering. Door de liquidatie van Ned. Volksherstel, verdwijnt een Stichting, die als gevolg van de tweede wereldoorlog in het le ven was geroepen. Een Stichting, die in het zo zwaar getroffen Zeeland zeer veel heeft bijgedragen tot de wederopbouw van medische, hy giënische-, sociale- en culturele waarden. Een Stichting, die door het verlenen van belangrijke fi nanciële bijdragen het werk van gezinszorg heeft bevorderd, het herstel en nieuwbouw van te huizen voor ou&en van dagen, heeft mogelijk gemaakt, het jeugdwerk in het algemeen heeft gesteund en het werk van de Groene- en Wit-Gele Kruisver. gestimuleerd. Zeer zeker kan zij aanspraak maken op de dank van de Zeeuwse bevolking. Het is in Bouwplan ,11 een en al bedrijvigheid. Tientallen met selaars, timmerlieden en schil ders werken er om zo spoedig mogelijk de 154 nieuw arbeiders woningen, die hier geprojecteerd zjjn, gereed te hebben. Nog is het één grote modderpoel, te midden waarvan half afgebouwde huizen staan, doch het zal niet zo heel lang meer duren of de huizen zijn gereed om betrokken te wor den en de modder heeft plaats gemaakt voor een stratencom- plex. 154 woningen moeten er ge bouwd worden: 103 door het aan nemersbedrijf Van der Berg en Van der Klis te Delft en 51 door lang niet allen goede vaklieden. Frisse woningen. De woningen worden gebouwd ir twee types, waartussen echter geen groot onderscheid :'s. In bei de type's vindt men beneden een dubbele kamer (die echter niet gescheiden is), een aardige keu ken en een korte gong. met een z.g. trap- of gangkast. Gaat men de trap op dan vindt men één grote slaapkamer en een tweetal kleinere, die allen een frisse in druk maken. Achter het huis is dan nog een schuurtje, terwijl er een kleine voortuin en flinke achtertuin bij het huis behoort. Aanvankelijk zou er in iedere woning een douche-installatie ge bouwd worden. Wegens de kosten de firma De Jonge te Biezelinge. hieraan verbonden, gaat dit niet De Spaanse gezanten, buiten Den Haag, ontvangen Maurits, in 't jaar 1608. Prins Zij deed prachtig werk voor onze provincie. Als gevolg van het feit, dat Nederlands Volksherstel vanaf 1 Jan. j.l. in liquidatie is, hield het Provinciaal Bestuur in Zeeland zijn laatste vergadering, die onder leiding van de voorzitter Dr Sissingh stond. Op deze vergadering werden snel in omvang toe en bleek het door de secretaresse, mevr. Vla- I Sociaal Advies Bureau in een mingde Koek, en de penning- grote behoefte te voorzien. In meester, de heer D. F. P. Hoe-totaal zijn door dit Bureau meer dan 400 adviezen verstrekt, land, de oppositiefiguur, de man van het veto. Een Willem vin Rlpperda, Heer van Hengelo, voor Overijssel, Frans van Donla voor Friesland, Adriaan Clant van 3te- dum voor Groningen en 'ïarthold van Gent, Heer van Meinersv iiic, voor Gelre. Genoeg namen zijn echter genoemdop li Januari 1648 deden zij hun Intocht ln het besneeuwde Munster. Het heeft de schilder Terborch, die ons ook tij- gaande schildering van de eeds aflegging heeft nagelaten, niet verhinderd om Adriaen Pauw in zjjn open karos temidden van een fleurig en vrolijk lente-landschap de stad Munster te doen nade renin werkelijkhe.d lag de sneeuw een anderhalve voet hoog. Hoe het ook zij, na de begroeting door de Franse en Portugese ge zanten, na Inspectie van erewach ten en escortes, samengesteld uit de weerbare burgerschap, hebben de heren afgevaardigden op dus danige wjjze de avond gepaseeerd, dat zij later niet ln staat waren ichte werkzaamheden provincie Zeeland. Aan deze verslagen is het vol gende ontleend: Na enige tijd van aarzeling werd door het Prov. Bestuur van de H.A.R.K. m een verga dering aan het eind van Nov. 1945, besloten ook in Zeeland een begin te maken met het werk van Ned. Volksherstel. Aanvankelijk had het bestuur met veel moeilijkheden te kam pen, daar de zo zeer nodige geldmiddelen ontbraken en de goede sfeer voor het doel dat Ned. Volksherstel nastreefde niet voldoende overal aanwe zig was. Ondanks deze moeilijkheden ging men verder en op 10 April 1946 werd het Provinciaal Bu reau, waaraan tevens verbon den een Sociaal Auvies Bureau, te Goes geopend. Sociaal Advies Bureau. Vanaf die tijd nam het werk Was dit voor sommige zaken betrek kelijk eenvoudig, voor andere daarentegen was dit niet het ge val, hetgeen uit de volgende voorbeelden moge blijken: Voor een t.b.c.-patiënt, was alle kans op herstel aanwezig door een kuur van een jaar in Zwitserland. Door bemiddeling van het Sociaal A.dvies Bureau is daarvoor door verschillende instanties en personen een be drag van f 5000 bijeengebracht er. na een half jaar vechten te gen ambtenaren van het minis terie, dat voor de benodigde de- iezen moest zorgen, kon deze patiënt vertrekken. Een schipper was door oor logshandelingen zijn scheepje verloren. Na heel wat tele foontjes, correspondentie en per soonlijke besprekingen gelukte het voldoende voorschotten voor hem te krijgen, zodat hij weer een scheepje kon kopen. Van de overige werkzaamhe den van dit Bureau noemen wij nog Vacantiezorg voor de schoolgaande jeuga te Goes en voor de arbeiders op Walcheren. Gezinszorg en Consumentencre- diet. Voor dit laatste zijn onge veer 300 formulieren op het Bu reau ingevuld. Andere werkzaamheden. In samenwerking met de Stich ting Herstel Zeeland 1945 is door Ned. Volksherstel ook be langrijk werk voor Zeeland ge daan. O.a. de verdeling der gel den door „Scheldemonden" voor Zeeland beschikbaar gesteld en cie financiering van de extra textiel aan oorlogsslachtoffers, door het verlenen, waar nodig, van een bijdrage uit het z.g. „Sigarettenfonds" van Nederl. Volksherstel. Van de f 126.000, die voor dit doel voor Zeeland beschikbaar nas gesteld, is een bedrag ad 171.078,30 aan deze gezinnen uitgekeerd. Het resterende be drag ad f 54.921.70 zal bestemd worden voor doeleinden zoals die voor de besteding van de gelden uit het Fonds Noodge bieden zijn vastgesteld. Fonds Noodgebieden. Ongeveer Juli 1946 ontving het Prov. Bestuur van Ned. Volksherstel in Zeeland de ver heugende mededeling, dat een groot bedrag via het Fonds Noodgebieden voor Zeeland be schikbaar zou komen. Hierdoor werd het werk van Ned. Volksherstel aanmerkelijk uitgebreid, waardoor de benoe ming van de heer J. S. Visscher tot directeur noodzakelijk werd. De Britse communistische partij heelt het Plan Marshall gekenschetst als de „voorberei ding van een oorlog- tegen de Sowjet-Unie en de nieuwe de mocratieën in Europa". Volgens de Britse c. p. heeft het plan tot doel politieke en economische cvontrole op te leg gen aan West-Europa en aldaar een anti-Sowjetblok te organi seren. „Niemand ;n Engeland of elders zou de hulp van de hand wijzen, als ze zonder politieke of economische dwangvoorwaar- len geboden werd". Het programma van de Ame- likaanse grote zakenlieden, zo gaat de verklaring verder, is een bedreiging voor Engelands vi tale belangen. Ter gelegenheid van de inter nationale postzegelmarkt, die van 21 tot 29 Augustus te Bazel zal worden gehouden, zullen spe ciale postzegels worden uitgege ven. In het laatst van Augustus 1947 is men met de bouw begon nen en eind Mei of begin Juni van dit jaar zullen de eerste woningen opgeleverd kunnen wor den. Denk echter niet dat ze direct opengesteld worden voor de wo ningzoekenden in Goes, want de arbeiders uit Holland zullen er huisvesting vinden tot het gehele complex van woningen gereed is. Spoed, is het parool. Er wordt spoed achter het werk gezet; de aannemers doen alle mogelijke moeite om de wo ningen voor de Kerstdagen op te leveren. Het 7,al niet aan hen liggen, wanneer het werk gestagneerd wordt; daarvoor is men nog te veel afhankelijk van de aanvoer van materialen. Gelukkig komen hier steeds minder klachten over, doch het is wel gebeurd, dat men aan het allerlaatste baaltje ce ment bezig was eer er een nieu we lading kwam. En dit kan de mooiste plannen in de war stu ren. „Eilanden-complex". Deze uitbreiding omvat een viertal nieuwe straten, terwijl tevens uitbreiding wordt gegeven aan de Couwervestraat met 22 woningen. De vier nieuwe stra ten zijn naar de Zeeuwse eilan den genoemd. In de Schouwen- straat komen 29 woningen, die reeds onder de kap zijn en het eerst opgeleverd zullen worden om gebruikt te worden door de wederopbouwarbeiders, die thans nog in de barakken aan de Wil- helminastraat huizen. In de Noorcl-Bevelandstraat ko men 17 woningen; in de Zuid- Bevelandslraat, die uitkomt op de Middelburgsestraat 42 en in de Walcherenseslraat 44. Men is de zer dagen begonnen met het leg gen van funderingen Voor de Wo ningen in het verlengde van de Couwervestraat Hoewel, zoals wij reeds op merkten, de materialenpositie niet altijd even gunstig is en remmend kan werken op een door; de ruimte die hiervoor be stemd was, is enigszins inge krompen en kan op andere wijze benut worden. Al met al zijn het aantrekke lijke woningen, die, wanneer zij gereed zijn, de lijst van meer dan 600 woningzoekenden met 154 zullen doen dalen. Bouwplan Hf. Niet alleen in Bouwplan II heerst bedrijvigheid. ook in Bouwplan III. Daar is men doen de met het bouwrijp maken van de grond waarop men spoedig zal beginnen met de bouw van 168 woningen. In de Tulpstraat is het aan nemersbedrijf De Weert uit Goes werkzaam aan 9 woningen, die zo ingericht worden, dat er, rot de woningnood opgeheven is, 18 gezinnen in kunnen huizen. Men tracht deze woningen in Mei op te leveren. Zo gaat de woningbouw in Goes gestadig voort, doch het zal noch geruime tijd vergen eer de wo ningnood tot het verleden be hoort en samenwoningen niet meer voorkomen. Grenswijziging in West- Zeeuwsch-Vlaanderen? Naar vernomen wordt hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland opdracht gegeven tot de voorbe reiding van een grenswijziging in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De aanleiding daartoe vormt een verzoek van een aantal inge zetenen van de gemeente Groede, om een grenscorrectie tussen die gemeente en Breskens te bewerk stelligen, terwijl de in de streek levende gedachte omtrent de vor ming van een strandschap van in vloed is geweest op het besluit van het Provinciaal Bestuur. Vijfhonderd Duitse kinderen uit de Sowjet-Russische zone van Berlijn zijn voor een vacantie \an drie maanden naar Zwitserland vertrokken. Zaterdagmiddagvoetbal. De kop van 2 A moet oppassen. Bekerwedstrijden K.N.V.B. Wis- senkerke IColijnspl. Boys I. Een restantje van de beker voorronde, dat wel voor de Boys zal zijn. Ie Klasse: ArnemuidenNieuw- dorp I; Krabbendijke IRilland Bath I. Van weinig belang is de wed strijd in Arnemuiden en een ge noeglijk partijtje kunnen we hier clan ook tegemoet zien. Arnemui den moest hier winnen, doch de aftakeling van deze ploeg geeft aan Nieuwdorp betere kansen. Zeer belangrijk is daartegenover de ontmoeting in Krabbendijke. Voor de beker liet Krabbendijke het lelijk zitten tegen Rilland, doch we vermoeden, dat Krab bendijke, wetend, dat minstens gelijk gespeeld moet worden om nog kans op de titel te maken, de Rillanders weinig kans zal geven om deze stunt te herhalen. Spannend zal het er zeker zijn. Moge het sportief blijven, wat trouwens wel te verwachten is, nu de teugels in handen van scheidsrechter Huijbrechts gege ven zijn. 2e Klasse: Nieuwdorp II— Kapelle I; WolfaartsdijkKat- tendijke I; Kats IKortgene I. Een serie raadseltjes, waarvan de oplossing zo gemakkelijk lijkt. Toch moeten we oppassen ons niet te vergalopperen. Nieuw dorp beeft, nu Nieuwland aan het puntenverzamelen is gesla gen, het degradatie-spook in de buurt zitten en Kapelle heeft van het intomen van dergelijke tegen standers in benauwenis geen kaas gegeten. Natuurlijk zouden we Wolfaartsdijk ook een overwin ning kunnen voorspellen tegen Kattendijke, evenals Kortgene te gen Kats. We zullen ons daaraan niet wagen, want hier konden nu juist wel eens een paar verras singen uit de bus komen. 2e Klasse B: Kloetinge II— Wolfaartsdijk II; Kortgene II— Hansw. Boys III; 's-H. Hendriks kinderen IColijnspl. Boys II; Wemeldinge II—Krabbendijke II; Rilland Bath II—Kats II. Het is moeilijk zich voor te stellen, dat Kloetinge II er in zou kunnen slagen om tegen Wol faartsdijk II een tweede over winning te boeken. Ook Hansw. Boys III krijgt hij Kortgene H zeker geen gehoor. 's-H. Hen drikskinderen mag met Colijnspl Boys II geen moeite hebben, maar moet toch uitkijken deze keer. Spannend kan de strijd tussen Wemeldinge II en Krabbendijke II worden. Tot voor eenpaar weken hadden wij Wemeldinge II geen kans gegeven. Inmiddels is echter wel gebleken, dat aan Krabbendijke's positie te tornen valt en dit komt de spanning ten goede. Voor Kats II is de reserve ploeg van Rilland wel wat zwaar, doch de reserves zullen misschien enige invallers voor de grote slag in Krabbendijke moeten af staan en dan vallen er weinig voorspellingen meer te doen. door D. S. 47. lijk? ,Zo? Ben je daar einde- „Ik moet duizend gulden van er bij ons niks te halen is!" "zei de veldwachter, ,,'k je hebben, Klomp! Of eigenlijk „Niks te halen?" brulde de „zo Heb hier al 'n half blauwbekken". „Kom, kom", zei Kobus, koud is het toch niet". 't Viel Kobus op dat de veld wachter niet meer zo beleefd was als bij de vorige ontmoeting. „Ik ben hier gekomen om af te rekenen!" zei de veldwachter. „Afrekenen?", vroeg Kobus. „Wat bedoel je?" uur staan van je vrouw. Op het politie- veldwachter en hij schudde zijn bureau hebben ze me verteld, dat vuist tegen Kobus. „Ik heb er je vrouw duizend gulden heeft recht op!" uitgeloofd voor de eerlijke vinder. En die eerlijke vinder ben ik." 48. „Dat is een vreemde ge schiedenis", stamelde Kobus, en hij keek van de één naar de ander. „Hoor 'es Piet", zei Kobus op strenge toon, „hoe kon je dui zend gulden uitloven waar je geen duizend cent in je bezit hebt?" „Ik wou je zo graag terug „Duizend gulden! Maar je be- hebben Kobus!" zei Pietje, en ze grijpt toch wel, veldwachter, dat barstte in snikken uit.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 6