ZEEUWSE MILITAIREN OP DE „JOHAH VAK OLDEKBARKEVELT" Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Vrijdag 30 Januari 1948 Thans zijn wij in staat de namen te vermelden van alle Zeeuwen van het O. V. W.-Bataljon 2-14-R.I., die zich op 17 Januari j.l. te Batavia inscheepten aan boord van de „Johan van Oldenbarneveit" en die vermoedelijk op 15 Februari a.s. te Amsterdam zullen arriveren. c. J. s. w. z. s. Bijenteelt moet toenemen. Koninklijke Landmacht. A. J. van Aalst, Middelburg. W. C. A. Adriaanse, O.-Souburg. J. T. van Akkeren, Vlissingen. N. van Antwerpen, Nieuwdorp. J. H. Appel, Middelburg. P. van As, Middelburg. B. J. Baayens, Nieuwdorp. L. Baayens, Lewedorp. I. de Back, Terneuzen. J. J. Back, Terneuzen. J. de Back, Cadzand. P. Barentsen, Wissekerke. P. Barentsen, Wissekerke. P. Barten, Vlissingen. J. Bazen, St. Annaland. W. Beeke, Kapelle-Biezelinge. M. Beenbakker, 's-H. Arends- kerke. W. van den Berg, Zonnemaire. M. J. van den Berge, St. Maar- tensdij k. J. A. M. Bil, St. Maartensdijk. F. de Blaey, Hontenisse. J. Blanckaert, Hontenisse. C. B. de Blieck, Yerseke. A. J. v. d. Bliek, Ellewoutsdijk. C. M. Blok, 's-Gravenpolder. J. E. Blommaart, Hontenisse. F. M Blommaert, Hulst 1. Boekhout, Groede. T. Boersma, Domburg. P. Bogaert, Clinge. A. C. Bolle, 's-H. Arendskerke. F. P. Bolle, Wemeldinge. J. Bom, Yerseke. H. Boogaard, Grijpskerke. J. Boogaard, Grijpskerke. L. Boogaard, Domburg. A. P. Boone, Arnemuiden. C. Boone, Wolfaartsdijk. J. Boone, Kruiningen. J. Boone, Graauw. J. C. Bone, Wolfaartsdijk. P. Boone, Arnemuiden. W. Boone, Lewedorp. H. Bos, Terneuzen. J. K. Boyenk, Serooskerke. J. J. de Braai, Goes. A. P. Braat, Vlissingen. J. G. Bras, Rilland Bath. F. L. Brasser. Oost-Souburg. P. L. A. Brasser, Zoutelande. A. A. Breijaert, Aardenburg. A. J. Breijaert, St. Jansteen. B. Breijaert, Hontenisse. J. Brouwer, Veere. J. Bruggeman, Goes. A. de Bruine, Kamper'and. J. de Bruine, Kamperland. J. C. B. de Bruijne, Oostkapelle. J. Bruijnooge, Kapelle. J. de Buck, Vlissingen. N. A. But, Vlissingen. A. N. Buteijn, Oudelande. M. Butijn, Krabbendijke. J. H. v. d. Buuse, Vlissingen. A. Buijs, Souburg. E. M. Bijl, St. Laurens. J. J. M. Cammaert. Hontenisse. J. P. Cappon, Middelburg. C. P. Carels, 's-H. Arendskerke. M. A. Carol, St. Maartensdijk. E. H. Cattois, Terneuzen. G. C. Cerpentier, Nieuw Namen. C. Compeer, Vlissingen. A. Consemulder, Vlissingen. M. J. Contant, Souburg. W. A. Ie Coq, Aardenburg. S. Corbijn, Oostkapelle. H. Cornelisse, Vlissingen. J. C. Crucq, Middelburg. D. J. J. Daane, Vlissingen. J. P. M. Daansen, Sluis. H. C. M. Dalmijn, Graauw. J. Damen, Middelburg. B. Davidse, Middelburg. P. A. Davidse, Middelburg. J. A. Dees, Zaamslag. A. den Dekker, Hoedekenskerke. J. den Dekker, Nieuwviiet. J. Deurloo, Tholen. J. Deurloo, Tho'en. J. Dey, Hoek. L. Dezurter, Terneuzen. C. P. Dieleman, Axel. G. A. Dierick, Aardenburg. G. H. J. Dierikx, Vlissingen. J. Dingemanse, Grijpskerke. J. van Dixhoorn, Hoek. J. A. Dobbelaar, Vrouwen polder. J. van Doeselaar, Hoedekens kerke. C. Dommisse, Grijpskerke. M. G. Dooms, Terneuzën. M. P. de Dreu. 's-Gravenpolder. H. Dijkslag, Tholen. E. P. Eiff, Kloetinge. M. J. v. d. Endt, Vlissingen. H. J. Evertse, Poortvliet. F. F. E. Fagg, Vlissingen. R. J. M. Fassaert, Lamswaarde W. J. v. Felius,Zonnemaire. P. Flikweert, Wissekerke. A. C. Flipse, Vlissingen. A. J. Flipse, Middelburg. C. Francke, Serooskerke. P. L. J. Francken, St. Jansteen. D. Frankin, Goes. P. A. Freyser, Boschkapelle. R. P. Fruytier, Hontenisse. G. H. A. Geensen, Zaamslag. J. J. Geensen, Middelburg. G. P- M. Geeraert, Groede. A. Geldof, Scherpenisse. J. Geldof, Vlissingen. P. J. Geldof, Middelburg. C. Geluk, St. Annaland. E. P. Giele, Vogelwaarde. F. Glas, Kapelle. J. Goedbloed. Vlissingen. Th. E- van Goetsem, Clinge, P. J. Gommans, Vlissingen. J. Gort, Terneuzen. C. Goud, Krabbendijke. C. van der Graaf, Poortvliet. A. P. la Grand, Nieuwdorp. K. M. de Groen, Poortvliet, R. M. de Groene, Zuiddorpe. C. Grootjans, Vlissingen. M. J. Gunst, Vlissingen. H. A. W. Hage, Poortvliet. J. Hamelink, Zaamslag. M. Hamelink, Terneuzen. S. Hamelink, Axel. P. den Hamer. Zaamslag. H. Harting, Vlissingen. A. C. Hartoe, St. Maartensdijk. J. Hartog, Poortvliet. J. P. Havermans, Oud Vosse- meer. L. M. M. v. Hee, Kamperland. C. van de Heide, Middelburg. D. J. Helmendach, Terneuzen. H. L Helmstrijd, Oudelande. J. F. Hemelaar, Clinge. F. Hendrikse, Vlissingen. H. M. Hendrikse, Oud-Vosmeer L. Hendrikse, Westkapelle. A. Hogerheide, Tholen. A. v. d. Heyden, Vlissingen. G. Heymans, Souburg. J. F. van Hoopen, Middelburg. J. C. van 't Hof, Poortvliet, J. den Hollander, Aagtekerke. W. P. den Hollander, Vlissingen. P. Hollestelle, Kloetinge. C. P. de Hond, Tholen. R. F. de Hooge, Vlissingen. F. Hogesteger, Yerseke. F. B. L. v. Hooydonk, Middel burg. H. P. A. Houtekamer, Wemel- I dinge. C. W. Huiszoon, Middelburg. K. Huibregtse, Vlissingen. W. Jacobusse, Hoedekenskerke. L. H. v. d. Jagt. Poortvliet. C. Janse, Vlissingen. C. Janse, 's-H. Arendskerke. H. Janse, Middelburg. J. Janse, Aagtekerke. P. Janse, N.- en St. Joosland. W. Janse, Zoutelande. J. Jansen, Vlissingen. J. J. Jansen, Middelburg. M. Jasperse, Souburg. P. C. Jeronimus, Wissekerke. H. Jilleba. Vlissingen. J. Jobse, O- en W.-Souburg. M. Jobse, Oostkapelle. J. de Jonge, Goes. P. de Jonge, Goes. J. C. de Jonge, Ellewoutsdijk. K. T. de Jonge, Zierikzee. J. Jongepier, Domburg. J. Jongepier, Domburg. W. Jongepier, Domburg. J. T. Jonker, Hoedekenskerke. L. de Joode, Vlissingen. A. W. Joosse, Middelburg. Ph. Joosse, Schore. K. Th. Kapelle, Vlissingen. P. Kempe, Kamperland. A. P. Keijmel, Middelburg. C. Klaasse, Middelburg. A. Klaeysen, Biervliet. A. F. Klaver, Middelburg. C. Kloosterman, Kruiningen. A. J. Klooté, Aardenburg. IP. H. Klopmeijer, Domburg. 'A. K. .R Knieriem, Axel. J. Kodde, Middelburg. A. A. Koens, Hansweert. A. A. Koens, Heinkenszand. P. Koens, Ovezande. J. de Koeyer, Zaamslag. K. J. de Koeyer, Middelburg. F. J. v. Kogelenberg, Vlissingen L. J. de Kok, Goes. W. de Kok, Vlissingen. K. W. Koningstein, Vlissingen. A. Kooger, Vlissingen. B. Koole, Souburg. D. Koole, Graauw. J. Koole, St. Laurens. C. A. Koppejan, Ritthem. C. A. Korstanje, Kapelle. J. Kot, Tholen. W. Kot, Tholen. A. J. P. Kouwenhoven, Vlissingen. J. W. Kouwer, Wissekerke. P. Kramp, Vlissingen. T. L. v. d. Kreeke, Kamperland. B. B. A. F. Kriek, Vlissingen. L. Labruyère, Koudekerke. J. Lagace, Vlissingen. C. Landa. Goes. W. de Lange. Middelburg. de Lange, Middelburg. A. de Lange, Oostkapelle. Langeraad, Middelburg, de Later, Serooskerke. L. de Later, Serooskerke. Lavooy, Kruiningen. Leendertse, Kapelle. P. Leendertse, Wissekerke. Leer, Veere. de Leeuw, Goes. Lensen, Terneuzen. J. Lepoetei', Kapelle. van Liere, 's-Gravenpolder. F. van Lieren, Wissekerke. A. Lievense, Goes. Ligtendag, St. Annaland. van der Linde, Goes, v. d. Linde, Heinkenszand. Lindenberg, Middelburg. Linthout, Oud Vosmeer. E. Lioen, Sluiskil. List. Vlissingen. F. Listing, Middelburg. Litzau. Wissekerke. J. Loeff, Middelburg. Lelkema, Middelburg. E. van Loocke, Sluis. Lorier, Middelburg. Louws, Middelburg. Lucasse, Hontenisse. D. Lucasse, Hoedekenskerke. J. Luitwie'er, Vlissingen. Lijnse, Souburg. M. C. van der Maas, Oosterland. J. Mabelis. Vlissingen. F. Maes, Hulst. J. van der Male, St. Annaland. J. Maljers, Yerseke. L. Maljers, Veere. A. P. Marcusse, Wissekerke. P. J. Marcusse, Kamperland. A. A. Martijn, Yerseke. A. L Mascle, Aardenburg. R. H. Ie Mat, Terneuzen. P. Th. Meertens, Aardenburg. W. Meliefste, Serooskerke. J. J. Melis, Vlissingen. C. Melse, Koudekerke. J. van der Meule, Domburg. J. van der Meule, Vlissingen. J. Meulenberg, Kamperland. E. J. Mieras, Kloetinge. N. J. Minnaard, Souburg. P. Misilje, Breskens. A. Moens, N.- en St. Joosland. J. L. Moens, Middelburg. C. Moerdijk, Waarde. D. Mol, Poortvliet. G. Mol, Oudelande. J. C. de Mol, Baarland. S. Mudde, Vlissingen. W. Mudde, Vlissingen. A. Muller, Vlissingen. J. Muntjewerf, Vlissingen. N. J. Nagelkerke, Wolfaartsdijk. J. Nagelkerke, Waarde. ;L. C.«Nagelkerke, Baarland. M. H. Nagelkerke, |A. Nagtegaal, Vlissingen. J. J. Niemantsverdriet, Oud Vosmeer. D. Nieuwdorp, Borssele. W. Nieuwdorp, Middelburg. F. Nieuwenhuize, Yerseke. J. Nieuwenhuize, Ovezande. M. Nieuwenhuize, Ovezande. M. M. Nieuwenhuize, Goes. B. Nieuwenhurjse. Borssele. A. J. Noteboom, Vlissingen. E. A. Nijs, Hulst. O. J. J. van Oort, St. Laurens. C. van Oosten, Goes. F. van Oosten, Kloetinge. E. Oskam, Vlissingen. W. Ova, Vlissingen. A. J. van Overbeeke, Oud Vosmeer. A. E. van Overmeeren, Hulst. P. J. Paardekoper, Nieuwdorp. D. Pasterkamp, Vlissingen. C. Pattist, Terneuzen. P. Paulusse, Terneuzen. K. A. Peene, Domburg. C. Pikkaart, Hoedekenskerke. G. J. Plandsoen, Oud Vosmeer. D. D. v. d. Plas, Schoondijke. J. Platjouw, Westdorpe. P. Pleyte, Nieuwland. H. M. Ploegaert, Terneuzen. A. P. Polderman, Serooskerke. B. C. Polderman, Wissekerke. F. C. Polderman, St. Maar tensdijk. D. Pollie, Tholen. C. Poortvliet, Wolfaartsdijk. F. Poortvliet, Souburg. N. Poortvliet, Nieuwdorp. P. Potter, Goes. G. Pouwels, Hontenisse. J. Prevo, Rilland Bath. L. Prince, Tholen. C. Proost, 's-H Arendskerke. A. J. Provoost, Vlissingen. A. de Putter, Axel. C. de Putter, Axel. M. Putter, Axel. Th. de Putter, C. K. A. H. J. J C. C. K. B. H. H. H. A. G. |J. P. W. IA. 'P. W. N. J. J. A. H. D. J. J. A. J. J. J. J. H. I. Q. H. Quaak, Tholen. R. A. van Reek, Vlissingen. J. A. Reekers, Middelburg. J. de Regt, Kortgene. P. J. van Remoortere, St. Jan steen. C. Remijn, Ovezande. V. G. Renuis, Clinge. J. Reijnhout, Schoondijke. J. de Ridder, Vlissingen. C. Riemens, Grijpskerke. M. Riemens, Hoek. E. Rietiens, St. Jansteen. P. K. Ritico, Schoondijke. D. Roelands, Goes. L. Roelse, Vlissingen. C. L. de Roover, Hulst. J. Roose, Axel. B. A. Rooze, Rilland Bath. A. M. Rouw, Axel. J. C. Russcher, Tholen. A P. de Rujjter, Axel. F. J. de Ruijter, Zaamslag. J. de Rijcke, Middelburg. A. W. de Rijk, Baarland. R. C. Rijnberg, St. Annaland. W. H. Sandifort, Middelburg. J. v. Schaik, 's-H. Arendskerke. Chr. Scheele, Zaamslag. J. Scheele, Axel. M. de Schipper, 's-H. Arends kerke. L. Schmelzer, Vlissingen. J. B. Schot, Vlissingen. G. J. Schrier, Goes. P. Schuitvlot, Axel. C. Sinke, Yerseke. J. Slabbekoorn, Rilland Bath. A. van Sluis, Vlissingen. D. van Sluis, Borssele. I. van Sluis, Middelburg. J. P. de Smit, Kamperland. P. H. Speijkers, Nieuwdorp. A. Soruijt, Oostkapelle. W. Spruijt, Oostkapelle. B. Spuy, Vlissingen. C. Spuy. Vlissingen. R. F. Staal, Grauw. M. C. Steketee, Kloetinge. H. van Stel, Wemeldinge. R. C. Stenhuis, Middelburg. C. de Stem-, Middelburg. P. Steijn, Domburg. E. A. H. Stockman, Terneuzen. W. Stroo, Vlissingen. F. Sturm, Veere. J. Sturm, Zoutelande. m. L. Sturm, Vlissingen. H. Suurland, Scherpenisse. L. P. van Swaal, Hontenisse. D. Sijtsma, Souburg. T. G. F. van Tatenhove, Axel. A. I. Teileman, Vlissingen. m. Theune, Vlissingen. A. Tilroe, Middelburg. J. Tilroe, Middelburg. G. J. Timmerman, Vlissingen. H. Tissink, Vlissingen. G. Toerse, Souburg.- L. Traas, Nieuwdorp. C. Tramper, 's-Gravenpoldei P. Tramper, Kruiningen. C. van Treijen, Tholen. II. J. P. van Unnik, Middelburg. V. B. H. Vader, Vlissingen. G. Vader, Vlissingen. L. Vader. Vlissingen. W. Vader, Koudekerke. J. C. van de Velde, Tholen. A. P. Verbeke, Yerseke. P. L. Vercouteren, Terneuzen. R. P. Verdunnen, St.-Jansteen. J. W. Verduijn, Groede. G. J. Vereist, Middelburg. J. Verhage, Middelburg. J. H. Verhelst, Zaamslag. L. J. Verkerke, Tholen. A. G. Verlinde, Zaamslag. J. J. Verlinde, Zaamslag. A. Vermaire, Kapelle. C. Vermeulen. Wolfaartsdijk. B. Vermue, Nisse. C. J. Vermue, Nisse. A. C. Verschuren, Hontenisse. I. Versluis, Kamperland. J. P. Versprille, Schoondijke. L. H. Verstraeten, Hulst. A. S. Verstrate, St.-Philipsland. J. de Veij, Middelburg. J. M. de Viet, St.-Maartensdijk. L. Visser, Vlissingen. J. de Visser, Oostkapelle. J. A. de Visser, St.-Laurens. J. Vlaming, Yerseke. F. M. Vlasveld. Graauw. J. de Voogd, Souburg. P. van Voren, Hoofdplaat. M. C. de Vos, Terneuzen. M. C. de Vos, Zaamslag. D. M. van de Vrede, Yerseke. J. Vreelce, Souburg. H, de Vriend, Aardenburg. A. L. de Waal, Hontenisse. J. van Waarde, Wolfaartsdijk. A. Walhout, Kapelle. J. Wattel, Oostkapelle. J. Wattel, Oostkapelle. K. Wattel, Serooskerke. L. van der Weele. Colijnsplaat. L. van de Wege, Groede. J. P. van Wel, Wolfaartsdijk. J. Welleman, Kapelle-Biezelinge J. Welleman, Terneuzen. C. van der Werf, Scherpenisse. C. W. Wessel, Goes. F. A. v. d. Wiele, St.-Jansteen. A. Willemse, St.-Laurens. J. P. Wils, Kloetinge. P. K. Wilsing, Kapelle-Biezelinge J. C. de Winter, 's-Heerenhoek. P. de Winter, Kwadendamme. P. Wiskerke. Kruiningen. F. Wisse, St.-Laurens. C. de Witte, Vlissingen. J. A. de Witte, 's-Heer Arendskerke. J. A. de Wolf, Koewacht. J. Wolfert, Axel. J. H. E. Woltering, Vlissingen. P. Wondergem, 's-Heer Arendskerke. E. Wulffaert, Sas van Gent. J. Th. Wullems, Hontenisse. F. Wijnacker, Koewacht. Y. F. A. Ysebaert, Terneuzen. C. C. Yzermans. Vlissingen. A. Zegers, Kapelle. J. A. van Zetten, St.-Maartensdijk. M. K. Zeventer, Vlissingen. M. A. Zonnevijlle, Nisse. J. v. d. Zouwen, Vlissingen. H. Zuidweg. Kapelle. J. Zuurveld, Wolfaartsdijk. A. J. v. Zweden, Kapelle. Mariniers. A. G. A. E. Audenaert, Westdorpe. B. C. Bras, Wemeldinge. c. P. Clarisse, Ierseke. D. P. Dieleman, Axel. J. van Dijke, Haamstede. E. W. J. v. d. Endt, Ierseke. F. A. A. Flipse. Vlissingen. G. W. Geelhoed, Kortgene. A. P. de Graaf, St.-Annaland. H. P. J. Hannewijk, Kloetinge. R. m. de Rijke, Middelburg. A. W. Scheffers, Zierikzee. W. Sprüyt, Heinkenszand. W. Stekener, Domburg. J. Stroo, Zoute'ande. T. 'm. Timmerman, Yerseke. V. E. de Viet, St.-Maartensdijk. Stichting Wcreldactic voor Zeeland maakte ernstige fouten. Ongeveer anderhalve maand geleden hebben wij in een artikel stelling genomen tegen de Stich ting Wereldactie voor Zeeland. Wij hebben daarin een aantal feiten naar voren gebracht, die ons aanleiding gaven tot het stellen van de vraag, of aan de werkzaamheden dezer Stichting geen einde diende te worden ge maakt. Zoals wel te verwachten viel, was over deze zaak daarmede niet het laatste woord gezegd. Ook andere bladen hebben zich later met de kwestie beziggehou den en zelfs is in een radiopraatje van Nederlands Volksherstel na der op het werk van deze Stich ting ingegaan. Eind December is er een uit voerig gestencild rapport toege zonden aan de redacties der dagbladen, alsmede aan degenen, die met de Stichting in relatie stonden, waarin een démenti werd gegeven op de publicaties. De samenstellers van dit rapport zijn de heren C. J. Schouten, secr.- penn. en A. J. de Nobel, directeur, belast met de organisatie der Stichting. Naar onze mening bestaat er in deze zaak een principieel ver schil in uitgangspunt tussen de opstellers van dit rapport en ons. Laten wij vooropstellen, dat wij geen ogenblik twijfelen aan de „zuiverheid" van deze heren, die resp. 2 jaar en 3 maanden in een Duits concentratiekamp en 3% jaar in 'n Japans krijgsgevangen kamp hebben doorgebracht. Waartegen onze bezwaren gaan, is het feit, dat de personeelsstaf uitsluitend bestaat uit mensen, die zich in de bezetting tegen het Nederlandse volk in meerdere of mindere mate hebben misdra gen. Dat deze mensen weer zo spoedig mogelijk in het «maat schappelijk leven dienen te wor den opgenomen is een stelling, die ieder weldenkend Nederlan der zal onderschrijven. Maar wij ontzeggen ten enenmale aan deze mensen op dit ogenblik het recht een dergelijke functie te vervul len bij de één of andere hulp actie. Dat zij voor deze Stichting hard werken, is ons uit eigen waarneming bekend. In zekere zin was er van misleiding sprake, toen wij pas later uit een offi cieel rapport vernamen, welke de antecedenten van deze personen waren. Nu kan men, zoals de opstellers van het rapport, zeg gen, dat dit geen heropvoed ;ng |is en in strijd met de wens an de grote Christelijke gedachte, wij zien dit anders: deze mensen moeten door hard werker- zich een positie veroveren, maar niet door hun krachten te geven aan de liquidatie van hetgeen mede door hun toedoen aan ellende over ons volk is gekomen. Dat deze personen zijn aange steld achten wij daarom een ern stige beleidsfout. Voorts moeten wij ontkennen, dat het rapport, dat een eigen aardig licht werpt op de faits et gestes der Stichting, niet offi ciéél zou zijn, omdat wij „van de meest officiële" zijde van dit wei-gedocumenteerde stuk inzage mochten ontvangen. Bovendien kunnen de heren Schouten en De Nobel niet ont kennen de juistheid van dit offi cieel rapport. Zij doen daartoe dan ook geen poging. Wat ons onbegrijpelijk voor komt is het feit, dat geen over leg is gepleegd met de bestaan de instanties als de Stichting Herstel Zeeland, Ned. Volksher stel, etc. De opstellers zeggen hiervan, dat zij hierover nog niet zo goed georiënteerd waren, doch ons is bekend, dat men om bepaalde redenen bewust met deze instan ties (die hen bovendien op diver se manieren hadden kunnen hel pen) geen contact heeft gezocht. Met tegenzin schrijven wij over deze zaak, doch het geschiedt, omdat zij te belangrijk is, om er over te zwijgen. Want met heel deze kwestie hangt samen het vraagstuk van de z.g. hulpacties. Wij zijn daar van nooit bewonderaars geweest, al voegen wij daaraan onmiddel lijk toe, dat sommige acties voor Zeeland van zeer groot belang zijn geweest en al hebben wij waardering voor de onbaatzucb tige motieven dergenen, die deze acties op touw zetten. Maar aan de andere kar.i is het volkomen te begrijpen, dat de overgrote meerderheid der Zeeuwse bevolking sceptisch staat tegenover deze hulpacties, omdat hulp en steun tot herstel van de oorlogsschade op schier elk ge bied geen kwestie mag en kan Zijn van het medelijden èn de goedgeefsheid van het andere deel der Nederlandse bevolking. Het is hier eenvoudig een kwestie van recht en dat deze hulpacties zo'n grote vlucht heb ben genomen is een gevolg van het feit, dat onze regering wêl herhaaldelijk heeft medegedeeld, dat ons gehele volk de schade moet dragen, doch dat haar da den in lijnrechte tegenstelling met haar woorden waren en zjjn. „Voor het volk, door het volk" is een spreuk, die maar zeer ten dele op deze hulpacties van toe passing is. Zij gaat slechts ten- volle op, wanneer over de ge hele linie offers worden gebracht, om de getroffen landgenoten te helpen en dat is slechts mogelijk door het treffen van maatregelen door de overheid. Over het percentage onkosten, dat de Stichting maakte, kunnen we kort zijn. Dit is o.i. ten enen male te hoog, omdat te veel goed-gesalarieerde personen in dienst waren. Vooral van belang voor het fruit. (Van onze correspondent.) Er bestaat in Nederland een vereniging1 tot bevordering der bijenteelt. Ogenschijnlijk een soort vriendenkring van bijenliefhebbers zoals men bij voorbeeld ook een organisatie van postzegelverza melaars heeft beoogt deze ver eniging toch iets meer te zijn dan een band tussen bijenhouders. De vereniging is er van overtuigd, dat de Nederlandse land- en tuin bouw ten zeerste gebaat zijn bij een bloeiende brjenstand. Toen in 1947 het gouden jubileum van de vereniging te Assen werd gevierd, bezochten niet minder dan 4500 deelnemers de aan dit jubileum verbonden imkersdag. Overal in het land worden bijenhouders aan getroffen; de vereniging telt 237 afdelingen. Reeds op de lagere school leert men het nut van bijen inzien. De bijen zijn dankbare objecten voor de natuurkundeles en de meeste onderwijzers zullen kun nen verklaren, dat de behandeling van dit onderwerp bijna elk kind interesseert en dat het doorgaans goed begrepen wordt. Veel school kinderen zingen graag het liedje: Van zoeme, zoeme, zom zom zom Een bijtje bij een blom. Want dit eenvoudige versje beeldt een voor kinderen begrijpe lijk gebeuren uit, terwijl boven dien de wijs van het liedje zeer van toepassing is op het drukke maar vrolijke leven van een bij. Intussen bestaan de bijen niet alleen voor kinderen maar ook voor grote mensen. Dit bleek ons weer duidelijk, toen we dezer da gen een lezing bijwoonden van de rijksbijenteelt consulent Ir J. Mom- mers, welke hij te Sommelsdijk hield voor een publiek van imkers. Men weet, dat bijen een belang rijke bijdrage leveren in de bestui ving. Graansoorten hangen voor de bestuiving goeddeels van de wind af maar vooral fruit moet het van de bijen hebben. Onge veer 50 pet. van de insecten welke op fruit vliegen, zijn honingbijen. In Amerika en Zwitserland ligt dat percentage nog hoger; daar geschiedt de bestuiving van fruit voor 80 pet. door honingbijen. De activiteit der bijen is enorm. Niet zonder reden noemde de ijverige illegale uitgeverij in de bezet tingstijd zichzelf: De bezige bij. Want blijkens een proefneming door Ir Mommers bezocht een bij binnen het tijdsbestek van vijf mi nuten 140 bloemen. Een vlieg deed in die zelfde tijd slechts 20 bloe men aan! Het voordeel van bijen boven andere insecten is, dat zij met hele volken overwinteren; ze vlie gen al uit bij temperaturen van 9 a 10 graden. Voorts kunnen bij en overal worden neergezet en ze zijn „bloemvast". Een bij vliegt van appel op appel. Hommels, wespen en andere insecten vliegen zonder bezwaar van appelbloe sems naar paardenbloemen. Ten slotte hebben bijen het inderdaad op stuifmeel begrepen; daartoe zijn ze ook bijzonder behaard. Als nadeel van de bijen kan men aan voeren, dat zij sommige bloemen sterk prefereren boven andere. Op koolzaad zijn ze erg gesteld en onder de fruitsoorten worden -■ Het Britse Lagerhuis heeft een wet aanvaard volgens welke voor Prinses Elisabeth 40.000 pond sterling per jaar wordt uitge trokken en voor haar echtgenoot 10.000 pond, ter bestrijding van de kosten van hun openbare ver plichtingen. Introductie van de Kunstmatige Inseminatie in Zeeland. De Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, de heer C. Zwagerman, schrijft ons: Kunstmatige Inseminatie (K.I.) wil zeggen: het kunstmatig in brengen van mannelijk zaad in de geslachtsorganen van het vrouwelijke dier. Na jaren van zorgvuldige studie is gebleken, dat op deze wijze de bevruchting bij vrijwel alle diersoorten goed mogelijk is. In de practijk heeft dan ook de K.I. in vele landen, speciaal bij runderen en schapen, een grote uitbreiding verkregen. In sommige landen wordt nage noeg de helft van de veestapel kunstmatig geïnsemineerd. Ook in ons land kreeg de K.I. de laat ste jaren een grote uitbreiding. Het toepassen van de K.I. is in ons land niet vrij. Het moet geschieden in verenigingsverband en is verder aan allerlei voor schriften gebonden. In Zeeland geschiedt het onder toezicht van de Provinciale Commissie voor de K.I. Actie op dit gebied was er tot heden in Zeeland nog niet, om dat de leidende mensen de toe standen in verband met de oor logsschade nog te chaotisch acht ten en men ook gaarne de erva ringen elders in ons land wilde afwachten. De Provinciale Commissie heeft haar eerste vergadering gehou den. Unaniem kwam men tot de conclusie dat de K.I. voor de rundveehouderij in Zeeland be langrijke voordelen kan bieden, en dat het tijd werd haar te pro pageren. Dit zal nog dit voorjaar ge schieden op Walcheren en Zuid- Beveland. De andere delen van Zeeland komen dit jaar niet meer aan de beurt. De plannen voor de organisa tie worden ontworpen en Dr Wa genaar en de heer Zwagerman zullen op zeer veel plaatsen, ech ter niet op alle, op Walcheren en Zuid-Beveland voordrachten over dit onderwerp houden. Dag, uur en plaats zullen op ruime schaal worden gepubli ceerd. Alle veehouders zijn wel kom. de peren heel slecht door bijen bevlogen. Ook rode klaver lusten ze niet. Met kunstmiddelen tracht men de bijtjes wel op die bloesem te brengen maar enthousiaste be- vliegers van genoemde soorten worden ze nimmer. Honderdduizend bijenvolken te weinig. Tijdens de fruitbloei verhuren de Imkers hun bijenvolken bij fruittelers. De huur van zo'n bij envolk bedraagt ongeveer f 7.50 per seizoen. Volgens Ir Mommers is het voor elke fruitteler van nut wanneer hij bijen houdt, daar de kwaliteit van het fruit niet wei nig wordt verbeterd. De meeste telers beweren dat ze geen tijd hebben om bijen te houden. In Amerika denken de fruittelers er anders over. Daar neemt men de tijd wel voor bijen, evenals men tijd neemt voor het bespuiten. En wie zelf geen bijen kweken wil, kan ze goedkoop betrekken van grote imkersbedrijven. Deze be drijven leggen zich niet toe op het winnen van honing maar op het kweken van zwermen. Per zwerm worden de bijen aan fruittelers verkocht. Zo'n zwerm is in het najaar dood want er wordt ver der niet naar omgekeken. Ook in ons land treft men en kele grote Imkersbedrijven aan, namelijk in Noord-Brabant. In zulke bedrijven verhuurt men on geveer vijfhonderd volken; dat le vert voor de imker wel een be staan op. En wanneer alle fruit telers het nut van bijen inzagen dan zouden de imkersbedrijven wel toenemen. Doch dan had Ne derland op zijn minst honderddui zend bijenvolken te weinig. Het vergiftigingsgevaar voor bijen in bespoten boomgaarden is miniem wanneer de fruittelers op tijd spuiten, dus voor of na de bloei periode. En wanneer de bijen des ondanks aanraking met een vers- bespoten boom zouden zoeken dan kan dit altijd worden tegengegaan door nieuwe bespuiting met Cali- fornische pap. een onwelriekende lekkernij waar de bijen niets mee op hebben. Vooral voor Walcheren, waar vele boomgaarden zullen worden geplant, is deze zaak van groot belang. EEN CHRISTEN-ONDER WIJZER LID VAN DE P. v. d. A.? In het thans verschenen rap port van de adviescommissie, be noemd door de Ver. van Chr. Onderwijzer (essen) om haar van advies te dienen in zake de vraag, of het lidmaatschap van de „Grote" verenigbaar is met dat van de Partij van de Ar beid, wordt opgemerkt, dat dit vraagstuk niet alleen voor de P. v. .d A. geldt, doch algemeen moet worden gesteld. Een ver schil van mening in de commis sie omtrent de vraag, welke hou ding de vereniging moet aanne men tegenover een lid, die zich aansluit bij een partij, die Gods Woord niet als grondslag aan vaardt, komt tot uitdrukking in de drie conclusies, waarvan de korte inhoud luidt: Het stellen van een bepaalde cis inzake de keus van een po litieke partij is in strijd met de verantwoordelijkheid van elke Christen. Het Christelijk karakter van een Chr. partij is een probleem op zichzelf. De reserve en as cese, aan het Christelijk geloof .eigen, zijn echter van die aard, dat die Christen meestal op de duur niet kan blijven in een partijverband met hen, die de Naam des Heren niet belijden, zodat de vraag overweging ver dient, of deze gemeenschap met r.iet-Christenen in een partijver band, de Christen niet onmo gelijk en daarom verboden is. Aansluiting bij een partij, die Gods Woord niet erkent als uit gangspunt voor al het denken en handelen ook al bedoelt men de zaak van godsdienst en vrijheid te dienen moet ge zien worden als steun aan be ginselen, die de grondslagen der vereniging in hun wortel aan tasten. Deze algemene uitspraak be doelt niet een beoordeling van het persoonlijk geloof en even min het lidmaatschap der ver eniging aan te tasten, daar art. 8 der statuten beoordeling van geval tot geval voorschrijft. Duitse millioenen- erfgename. Een 24-jarige Duitse typiste Ursula Bauer, tot nog toe werk zaam op een Berlijnse fabriek, is door een oud-tante in Philadel phia tot erfgename bestemd van een vermogen van een kleine twintig millioen dollar. Zij heeft maar gauw een visum aange vraagd, omdat zo'n erfenis nu Vier ton aan „bunker-, geld" achterhaald. In samenwerking met de Ver mogensopsporingsdienst heeft de Amsterdamse politie een inge wikkelde zwendelaffaire ontra feld, waardoor 400.000 gulden aan vjjandelijk „ondergedoken" vermogen achterhaald kon wor den. De Duitse directeur van een aannemersfirma, die in ons land tijdens de oorlog voor de „Wehr- maeht" grote werken had uitge voerd, bleek na de bevrijding een bedrag van vier ton verdiend te hebben. Dit banksaldo werd ge blokkeerd, maar op geraffineerde wijze wist de Duitser dit geld met behulp van tussenpersonen vrij te maken. Hij belegde onge veer drie ton in grondaankopen, overneming van de „N.V. Crediet- en Voorschotbank" en een beton- tabriek, terwijl de rest als „loon" voor de tussenpersonen werd ge bruikt. Het thans afgesloten onderzoek in deze zaak heeft bijna twee jaar in beslag genomen. De Duitse collaborateur werd reeds in Febr. 1946 aangehouden: ferwijl de be langrijkste tussenpersoon Maan dag j.l. werd gearresteerd. Beiden hebben reeds een volledige beken tenis afgelegd. eenmaal aanvaard moet worden, snapt. De Griekse regering heeft een prijs gesteld op het hoofd van de leider van het Griekse vakver bond Paparigas en zijn broer en van de secretaris-generaal van de EAM, Partsalides, die alle drie van het eiland Ikaria, waarheen zij gedeporteerd waren, zijn ont-

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 5