In de tang van de duivel Het belang van coöperatie voor de landbouw Landbouwbegroting in de Eerste Kamer. BUiïEMDS, Het loopt spaak PU ROL Hoe Tocstu ontkwam Op elke wond gewonnen strijd Coöperatie met de Dollarvoorziening. Zeeuwse Agrarische Bond organiseerde ontwikkelings- 'nrsus te Goes. Wat een Nederlander in Hitler-land ondervond Te boek gesteld door J. W. Ooms XIL Er waren lotgenoten van Akkerman, die aangewezen werden om slavendiensten te verrichten in het S.S.-lager. Die gevange nen waren in staat om de gesprekken, die de bewakers met ei kaar voerden, af te luisteren. Zodoende kwam men in de barak ken te weten, hoe torster zijn kans had benut. Forster en de Pool hadden op ongeveer een kilometer afstand van de plaats in het bos, waar de groep van honderd gevange nen aan het werk was, hun spa gegrepen en waren daarmede hun bewaker te lijf gegaan. Het moet zich in enkele seconden hebben afgespeeld. Toen de bewaker werd gevonden, lag hij voorover met een in tweeën gespleten hoofd. De spaden lagen in de on middellijke nabijheid. Geweer en pistool waren de bewaker ech ter ontnomen; blijkbaar hadden Forster en de Pool die meege nomen voor eigen beveiliging in geval van nood. Forster, de enigszins stille, maar altijd behulpzame gevange ne, die negen bittere jaren in een concentratiekamp had doorge bracht, had dus zijn woorden, tot Akkerman gesproken, omgezet in daden. Ik verdwijn, had hij gezegd. Ik kan het niet langer meer uithouden Welnu, de Pool en Forster waren verdwenen; de hunkering naar de vrijheid was zó sterk geworden, dat ze gewelddadig waren opgetreden tegen één van hun beulen. Door middel van de medege vangenen, die tewerk waren ge steld in het SS.-lager, hoorde Akkerman ook, waarom er sinds het drama in het bos geen werk ploegen waren uitgezonden. De S.S.-mannen waren voor het merendeel opgeroepen om de vluchtelingen op te sporen en gevangen te nemen. Daardoor waren er geen manschappen ge noeg in het kamp over om met de gevangenen er op uit te trek ken naar de verschillende vverk- objecten, die buiten het kamp lagen. Zes dagen na het drama, dat zich in het bos had afgespeeld er waren intussen vele zwaarge wonde gevangenen bezweken ging het gerueht van mond tot mond, dat de Pool was gegre pen, maar dat Forster nog steeds voortvluchtig was. Er werd be weerd, dat de Pool in de buurt van Stendal aan de oever van de Elbe was gegrepen. „Vaak bad ik, dat Forster niet in handen van de bloedhonden der S.S. zou vallen", zegt Jacob Akkerman zacht. „Ik was begaan met de Pool, wiens vrijheid van zo korte duur was geweest. Maar ik was dankbaar, dat Forster, die al negen jaren in de hel van de kampen had moeten verkeren, Vluchtelingen in Istanboel. Gisteren is te Istanboel een kleine Bulgaarse motorboot aan gekomen met vijf opvarenden, die verklaarden uit Bulgarije gevlucht te zijn en die asyl in Turkije ver zochten. Eergisteren is te Istan boel een Hongaarse boot aange komen met een nog niet precies bekend aantal Hongaarse vluchte lingen. kans gezien had om te ontvluch ten. Wel stond het voor mij vast, dat, indien hij gepakt werd, zijn lot verschrikkelijk zou svezen. Reken maar, dat de beulen in die dagen vurig hebben gezocht om hem in te rekenen! Maar na 14 dagen hadden ze zelfs nog geen spoor van hem kunnen ontdek ken. Ik wist dit weer door mid del van het bekende kanaal; van mijn lotgenoten, die in het S.S.- lager moesten werken." Akkerman zwijgt. Ik vraag hem, of hij soms een sigaret wil opsteken. Hij weigert echter met een traag handgebaar en wrijft dan over zijn voorhoofd. „Ik ben op de zaak vooruit gelopen", zegt hij langzaam. „Ik heb het nu al over veertien dagen na de dag, dat Forster zijn kans kreeg om te vluchten. Maar ik moet nog vertellen, wat er op de zevende dag gebeurde. Liever zweeg ik er over, want het is allemaal zo verschrikkelijk. Men zou denken, dat het in een be schaafde wereld niet zou kun nen gebeuren. Het is echter de waarheid, een harde en angstaan jagende waarheid. Dit kon gebeu ren in het land van Hitier! Wij zullen er voor moeten zorgen, dat het zich niet kan herhalen. Als wij nalatig zijn, zullen wij veel op ons geweten hebben Hij zwijgt weer en kijkt door het raam van mijn werkkamer naar buiten. Dan vervolgt hij zijn somber verhaal. Precies een week na de dag, waarop de gruwelijke marteling in het bos plaats vond, kwamen op een vroege ochtend timmer lieden aan op de binnenplaats. Wij, gevangenen, moesten hout aandragen en vroegen ons intus sen af, wat er op de appèlplaats, die reusachtige afmetingen had, moest worden gebouwd. Wij wer den niet lang in onzekerheid ge laten (Wordt vervolgd.) In 1947 zijn ruim anderhalf millioen bedevaartgangers naar Lourdes, in Zuid-Frankrijk, ge trokken. Meer dan de helft heeft gebruik gemaakt van 276 spe ciale treinen. In 1948 verwacht men twee millioen bedevaart gangers. Volgens verwanten van Ar- thuro Toscanini zal de beroem de dirigent tegen het einde van April New-York verlaten om Italië te bezoeken, aldus Ra dio-Rome. In 194" zijn op de wegen van Groot-Brittannië 4881 personen gedood en 161.318 gewond, van wie 35.697 ernstig. Het aantal doden is het kleinste sinds 1926, toen men met het opstellen van ten statistiek van wegongeluk- ken is begonnen. De Egyptische regering heeft aan de Poolse en Joegoslavische troepen nog drie maanden uit stel gegeven om het land te ver laten. Deze troepen zijn tijdens ue oorlog als geallieerden naar Egypte gekomen en werden on der Brits bevel gesteld. Een Londense diamant-firma heeft een zwarte industrie-dia- i mant van 251 karaat, ter grootte van een klein kippenei, voor een tentoonstelling uitgeleend aan de Industrial Diamond Associa tion of America. De diamant, welke een waarde van 20.000 gulden vertegenwoordigt, zal per vliegtuig naar de plaats van bestemming, Atlantic City, ver voerd worden. Drastische beperking van invoer van Amerika. Wat reeds lang: gevreesd werd, dreigt nu werkelijk te worden. Onze regering: heeft geweigerd drastische bezuinigingen toe te passen, ze is met het geld blijven smyten en nu lopen de zaken vast. „Als het plan-Marshall niet zeer spoedig: komt, dan zullen wy genoodzaakt zyn op korte termijn alle importen uit de Ver. Staten, óók die van de noodzakelijke steenkolen en 't voedsel, drastisch te beperken," aldus heeft prof. P-o s t h u m a, directeur van De Nederlandse Bank, Dinsdagsmiddag op een persconferentie bekend gemaakt. Het crediet, dat wij van de Wereldbank kregen, loopt tot Maart. Dan is het op; wat er na die tijd moet gebeuren, als het plan- Marshall dan niet binnen enkele weken zou komen, is niet te zeggen. Het zou wel eens kunnen blijken, dat de meest sombere voorstelling van zaken, die wij ons daar nu van maken, nog te optimistisch is. Van der Goes van Naters bij de Paus. Z. H. de Paus heeft Zondag Jlir Mr M. van der Goes van Naters, voorzitter der Tweede Kamerfractie van de Party van de Arbeid, in audiëntie ontvan gen. I MUNHARDT (Ingez. Med.) Feuilleton. door H. Lourense. 105) o— Siem moest even wachten, voor de oude baas dit alles ver werkt heeft. 't Geeft niet, hij begrijpt, dat hij het pleit ge wonnen heeft. Geduldig wacht hij de beslissing af. Die komt. Nou, ik zou zo zegge, maak jij 'et maar met de kindere kiaar. Dat is je wel toever trouwd. En as die 'et go .dvinde, v el. dan hebbe de jongelui me zege." Als Siem 's avonds thuis komt, stuurt hij Aay weg om Ans te halen. Zij zullen samen het eerst hun geluk horen. Verder zal Siem zo gauw mo gelijk met Ans' vader praten. Nu, die zal wel geen bezwaar maken en helpen wat hij kan. En de „kinderen", zoals opa c'e ooms noemde? Dat redt zich ook wel. De familie in het Gooi gaf de toestemming al reeds mee. HOOFDSTUK 31. De vacantiemaand heeft zijn intree weer gedaan. De schoolmeester uit het Gooi is met z'n vrouw „uit". En opa Marten trekt, als alle jaren, een week of wat naar een van de andere kinderen. Toch is er dit jaar een ver schil. Zoals bekend, mag ieder land immers 25 pet. van het bedrag zijner deelneming, waarvoor indertijd door Nederland goud en schatkistpapier werden afgegeven aan het Fonds in buitenlandse va luta opvragen. Deze dispositie- mogelijkheid ls echter voorlopig uitgeput, omdat het vorig jaar de beschikbare termijnen reeds door ons zijn ontvangen. Eerst in Mei van dit jaar kan weer een ge deelte in dollars worden opge vraagd. In verband met deze beperkte positie moest reeds in het begin van deze maand een deel n.l. 26.8 millioen gulden van het uit Duits land terug ontvangen goud, in to taal een bedrag van circa f 110 millioen, in dollars worden omge zet. Voor de verdere dollarvoor ziening, zou dus nog het reste rende deel kunnen worden aange sproken. Behalve deze mogelijkheid en de lopende verkopen van Amerikaan se effecten, hebben wij echter nog een andere bron n.l. het in Octo- Herziening Grondwet. De commissie niet eenstemmig. De commissie tot voorberei ding van de beperkte Grondwets herziening, welke wegneming van de constitutionele staketselen bij de hervorming van het Konink rijk beoogt, schijnt nog steeds niet tot een resultaat te zijn ge komen. Naar de N. R. C. vernam, zou er 6 Februari a.s. opnieuw een bijeenkomst van die commissie zyn. Daarin zou men willen pro beren alsnog overeenstemming te bereiken tussen hen, die er voor zouden voelen alle bepalin gen met betrekking tot Neder- land-over-zee uit de Grondwet te verwijderen (dus de z.g. nega tivisten), en anderzijds degenen, die menen, dat er in onze staats regeling nog enige positieve be palingen in dat opzicht dienen voor te komen (de z.g. positivis- te-' „ngen zal hij een week op „Ouderze gen" te gast zijn. Op de trouwdag van Aay en Ans is hij niet geweest. Maar hij heeft terdege naar alle bijzon derheden geïnformeerd. En hij is tevreden. Naar aloud gebruik is het bruidspaar in een versierde til bury naar het Gemeentehuis en de Kerk gereden. En al had de biuidegom geen broer of zuster, geen enkel fa milielid zelfs, de stoet is van be hoorlijke lengte feeweest. Siem is opa op de afgesproken dag in het Gooi gaan halen. De oude man heeft er bezwaar te gen gemaakt. Hij acht dit abso luut overbodig. Maar de „kinderen" vinden het onverantwoord, een man van 96 jaren oud, alleen een treinreis, en dan m deze tijds omstandigheden, te laten ma ken. De eerste nacht brengt opa in Vlietdorp door. De volgende morgen brengt Siem hem met de boot naar Ouderzegen". Het eerste, wat de oude Mar ten ziet bij het op de steiger stappen, is tussen de gesnoeide linden door, de oude gevelsteen. De glans van de verf is, als op de dag, toen Marten van „Ouderzegen" vertrok. Hij loopt met Siem de Kaay over, neemt alles nauwkeu rig op. Het houtwerk van de dam en het hek zijn met een nieuwe teerlaag bedekt. De eerste in druk is een goede. .Siem loopt, druk pratend. ber 1947 ontvangen dollarcrediet van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, dat aan vankelijk 195 millioen groot was maar waarvan inmiddels 70 mil lioen is verbruikt, zodat er thans 1 nog 125 millioen resteren. De opneming van dit crediet ls echter technisch gezien, geen een- I voudlge zaak. Men heeft n.l. bij de credietverlening, wel een bepaald fixe-bedrag ter beschikking ge- j kregen, maar aan de realisering zijn diverse voorwaarden verbon den. Deze voorwaarden brengen al lerlei technische moeilijkheden met zich mede, welke voor een belangrijk deel voortspruiten uit de eigenaardige structuur van de Bank, vooral wanneer men deze beziet in het licht van de economi sche problemen van ieder aange sloten land. Bij het verstrekken van lenin gen is de Intern. Bank aan allerlei statutaire bepalingen gebonden. Zo kunnen de credleten alléén worden aangewend voor herstel en economische projecten, niet voor lopende zaken. Men heeft nu al zijn hoop ge steld, om zoveel mogelijk de do cumenten te verkrijgen van de importeurs, die zich, weliswaar eea zware last zien opgelegd, om de gegevens te verschaffen waarbij men vaak ook nog stuit op de onwil van het buitenland maar waarop men hij dezen een De komende verkiezingen Naar de N.R.C. ter ore komt heeft het partijbestuur van de P. v. d. A. al haar afdelingen aanbevolen in alle kieskringen de heer W. Drees no. 1 op de candidatenlijst voor de Kamer verkiezingen te plaatsen. Zoals dat nu eenmaal gaat heerst in sommige kringen der partij een zekere ontstemming over deze voorkeur van het partijbestuur: men zou daar althans in een aan tal kieskringen liever prof. Scher- merhorn bovenaan de ïy'st zien. vooruit. Hij krygt geen antwoord meer. Als hy omziet, ontdekt hij, dat opa op de schuur is toe gelopen, om daar een blik in te werpen. Even later lopen ze samen op de boenhoek toe. In de deuropening staat de jonge boer van „Ouderzegen". Marten blijft een ogenblik verbijsterd staan. Aay, z ij n A ay, spreekt uit lieél deze forse gestalte. Siem vermoedt welke ontroe ring zich van de oude man meester maakt. Hij probeert hem er overheen te helpen. „Nou, opa, eerst eens kennis maken met uw nieuwe pacht boer." Marten loopt weer, maar als in een droom. Eerst als ze in de kamer aan de koffie zitten, komt hij weer wat in z'n gewone doen. 's Middags trekt hij er in zijn eentje op uit, om het land en het vee in ogenschouw te ne men. Als Siem 's avonds nog even aankomt, vertelt hij z'n bevin ding. ,,'t Wordt weer best, Siem. net as toen ik hier boerde." Dat is de grootste lof, die de jonge boer kan krijgen. De oude man gaat vroeg naar bed. Maar dat wil niet zeggen, dat nij vroeg uitrust van deze, voor bem zo ongewone dag. Aay en z'n vrouw hebben van oom Siem een en ander gehoord, over hetgeen vroeger is voorge vallen en om de oude man zo- dringend beroep doet om bij de verzameling daarvan behulpzaam te zyn. De Intern. Bank is met haar medewerking tot het uiterste ge gaan, zodat thans de ogen van geheel Nederland op handel en bedrijfsleven zijn gericht, van bin nen een kort tijdsbestek de nodige gegevens te verstrekken nopens Ingevoerde producten, teneinde met behulp daarvan de resterende dollars van het crediet los te ma ken. Er wordt van hen een geste van solidairiteit verwacht, teneinde voor de gemeenschap acute valu ta-moeilijkheden te voorkomen. Sluit u aan - Koop bij de (Ingez. Med.) In de Amerikaanse zone van Duitsland is een zestigtal tech nische deskundigen van tien bij het intergeallieerd bureau voor schadevergoedingen aangesloten landen aangekomen ter inspectie van zestig Duitse fabrieken, die voor uitlevering in aanmerking komen. Ook Nederland is in het gezelschap vertegenwoordigd. veel mogelijk in een vertrouw de omgeving te laten rusten, hebben ze hun eigen slaap plaats aan hem afgestaan. Veel van hetgeen zich onder dit dak heeft afgespeeld, be gint gestalte te krijgen, als Mar ten in de hem zo bekende ruim te ligt. Het is nog niet geheel donker en vanuit z'n slaap plaats ziet hij de oeur van het opkamertje. Dit, met al het be kende wat hij deze dag zag, ver plaatst hem weer in z'n vroegere tijd. Wat heeft hij hier geworsteld, m half doorwaakte nachten, om het behoud van „Ouderzegen" voor het nageslacht. Wat heeft hij plannen gemaakt, die toch telkens weer faalden. En nu? Hij mag het beleven, dat een achterkleinkind op het oude pad niet ere z'n plaats inneemt! Hij draagt z'n naam niet, neen. Dat is het gevolg van zijn drijven tegen z'n eigen jongen. Was dat verkeerd? Dan heeft hij nu het bewijs van Gods vergevende Genade, aan een zondig mensenkind be wezen. Er is nu geen plaats meer in z'n denken voor de twijfelvra gen van vroeger. Er is alleen maar de moedige dankbaarheid De tweede dag testeedt Mar ton, om de omgeving eens rus tig op te nemen. (Slot volgt.) Rationalisatie en mechanisatie. Herverkaveling en pachtwet. Blijkens het voorl. verslag van de Eerste Kamer over de begroting van L., V. en V. ont moette het bezwaar, dat de mi nister in redevoeringen buiten de Kamer mededelingen doet over verschillende, haar niet be kende, bij hem in overweging zijnde plannen. Zo kondigde hij op 'n Zeeuws eiland 'n zes-jaren plan aan en sprak hij over maatregelen met het oog op het kleine-boerenvraagstuk. Dit leidt tot verwarring en onrust onder de betrokken groepen. Gevraagd werd of ten aan zien van bij de minister be staande grootscheepse plannen tot rationalisatie en mechanisatie overleg wordt gepleegd met de vertegen woordigers van het georgani seerde bedrijfsleven. Een overeenkomstige vraag werd gesteld met betrekking tot het z.g.n. zes-jarenplan. Verscheidene leden, die met belangstelling van 's ministers beschouwing in de Tweede Ka mer, over de nodige rationali satie en mechanisatie van het landbouwbedrijf hadden kennis genomen, onderschreven gaarne, dat daartoe zoveel mogelijk moet worden gekomen, doch wezen tevens op de enorme som men, voor het mechaniseren be nodigd. Waardering werd geuit voor de cultuurtechnische dienst en de z.g.n. boerenobjecten, doch men was van mening, dat deze geen arbeidskrachten aan het normale boerenbedrijf mogen onthouden. Enige leden kwamen terug op 's ministers betoog, geleverd bij de behandeling van het ont werp Herverkavelingswet Wal cheren, in deze Kamer, bij wel ke gelegenheid hij de bijzondere omstandigheden, die in Zeeland voor herverkaveling en pachtdwang kunnen wor den aangevoerd, aangreep om van een precedent te spreken, dat in de toekomst ook elders in Nederland toepassing be hoort te vinden. Deze leden behielden zich voor, op 'sministers politieke inzichten te dezen opzichte bij het mogelijke debat over dit wetsontwerp terug te komen. Enige leden betwijfelden, of de landbouwvoorlieh- tingsdienst niet te veel wordt gecentraliseerd. Het kwam hun gewenst voor, de landbouwvoorlichting in de pro vincies nog meer te decentrali seren en te coördineren onder leiding van een daartoe aan gewezen consulent. Ook vroegen zij zich af, of steeds voldoende voor doublures wordt gewaakt. Erkennende, dat de minister ten aanzien van de subsidiëring van het b ij zonder land en tuinbouwonderwijs bevredigende mededelingen heeft gedaan, vroegen enige leden, of het juist is, dat zo grote be voegdheden ten aanzien van de gelijkstelling op het gebied van het land- en tuinbouwonderwijs door de betrokken minister moeten worden gehanteerd. Moet niet aan een wettelijke regeling de voorkeur worden gegeven Met bezorgdheid hadden sommige leden kennis genomen van de plannen van de minister van Oorlog om landbouwgron den in te richten voor mili tair oefenterrein, waar door een aanzienlijk aantal land bouwers ernstig zou worden gedupeerd en een groot terrein van natuurschoon opgeofferd. Gevraagd werd of de minister bereid is te bevorderen, dat de voorgenomen onteigeningen niet plaats hebben, voordat de nood zakelijkheid ervan volledig is komen vast te staan. Papierwinkel, Door de Wereldbank wordt' nauwkeurig nagegaan, of de doofl haar verstrekte dollars inder* daad voor productieve doeleinden worden gebruikt. Voor elke aankoop die gedaan wordt, moet daarom een groot aantal documenten worden over gelegd, met het gevolg, dat door de importeurs vaak niet zo wei nig gemopperd wordt. „Het Vrije Volk" acht het no dig met vette letters er de aan dacht op te vestigen, dat de Ne derlandse regering in het geheel niet de stichtster van deze pa pierwinkel is. Zij zou er gaarne af willen, maar het kan niet om dat de Wereldbank dit nu een maal eist. Een goede tyding. Want er is ook een papierwin kel waarvan de Nederlandse re gering w e 1 de stichtster is. En als zij nu de buitenlandse papier winkel gaarne kwyt is, dan is er een kans, dat ze ook de eigen papierwinkel probeert op te rui men. Aanvrage voor werkkleding. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die werkzaam zijn in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan vijf werkkledingdragende arbeiders, voor zover zij na 30 September j.l. geen werkkleding hebben ontvangen, op een formulier MD 33306 een aanvrage om werkkleding bij de distributie- dienst kunnen indienen. De distributiediensten zullen plaatselijk nader bekend maken wanneer hiertoe tussen 2 en -14 Februari a.s. gelegenheid zal bestaan. Zij, die in aanmerking komen voor werkkleding zullen reeds dadelijk bij de indiening van de aanvrage een bon ont vangen, welke voorzien is van een der nummers 1 tlm 6. Om trent de geldig verklaring-dezer nummers zullen telkenmale een afzonderlijke publicatie ver schijnen. Marinebegroting verhoogd. Bij de Tweede Kamer is een nota van wijziging der marine- begroting ingediend. De gehele dienst wordt verhoogd met ruim 47 millioen gulden en gebracht op circa 277.6 millioen gulden. By de oorspronkeiyke raming was rekening gehouden met een sterk verminderde activiteit in 1948 van de vloot in Indië en in krimping van personeel. Thans echter moet in tegendeel met een niet grote uitbreiding van personeel gerekend worden. „Handelsbelang" te Mid delburg protesteert tegen bouwvolume. De vereniging: „Handelsbelang" te Middelburg verzond het volgen de telegram aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting: ,,De ver. „Handelsbelang" te Middelburg kennis genomen heb bende van de vaststelling bouwvo lume 1948 verzoekt Uw Excelen- tle met de meeste aandrang de prioriteit van het zwaar getrof fen eiland Walcheren te handha ven en alles wat de wederopbouw betreft bulten het gewone bouw volume te houden en ten opzichte van dit eiland speciale maatrege len onder de ogen te zien". Omler auspiciën van de Zeeuwse Agrarische Bond is gisteren in het Schuttershof te Goes een twee-daagse ontwikkelingscursus begonnen voor landbouwcoöperatie, waar door verscheidene spre kers het woord wordt gevoerd. De eerste morgen sprak Mr H. J. Louwes van de Nat. Coöpe ratieve Raad te 's-Gravenhage over „Het principe, het bestaan en de bestaansvoorwaarden van de landbouw-coöperatie", terwijl dezelfde spreker 's middags een inleiding hield over „Werktui gencoöperatie". Verder sprak 's middags Ir D. in 't Veldt over „Aan- en ver koop-coöperatie", terwijl 's avonds de voorzitter van de Z. L. M., Ir M. A. Geuze, een lezing met lichtbeelden heeft gehouden over „De boer in de kunst". Het openingswoord werd uitge sproken door de voorzitter der L. pet: van de suiker wordt in de kers aandacht. Op gedegen wijze behandelde spreker in het alge meen de verschillende combinaties van coöperaties die. in de loop der tijden zijn ontstaan en hun werkwijze en in het bijzonder het ontstaan en werkwijze van het Centraal Aan -en Verkoop Bu reau te Rotterdam. Hij besprak vervolgens de aankoopverenigin gen voor landbouwwerktuigen en zaden en behandelde eveneens enkele punten van algemene be tekenis, waarvan hij de prijsbe paling een zeer voornaam punt uit noemde. Vervolgens belichtte spreker verkoopcoöperatie en de proble» coöperatieve aardappelmeel-, stro- J men, die zich hierbij voordoen, J. G. in Zeeland de heer M. de cart°n~ en suikerfabrieken ver- waarna hij zijn betoog besloot vaardigd. Voorts werd voor de oorlog wat de import betrof voor 60 pet. voorzien door de land bouwcoöperatie in de behoefte bestaans'voorwaarden der oP dat Feyter. Vervolgens kreeg Mr H. J. Louwes het woord. Principe, bestaan en Landbouwcoöperatie in Nederland. Spreker schetste de betekenis van de corrigerende functie van j ook in deze tijd de coöperatie in het algemeen en ook de landbouw coöperatie een uitermate nuttige functie te vervullen hebben. Het is o.m. gebleken dat bij de met enkele algemene opmerkin gen. Coöperatief gebruik vs,n Landbouwwerktuigen. Vervolgens sprak Mr Louwes over „Het coöperatief gebruik van landbouwwerktuigen". Hij wees in het begin van zijn do landbouwcoöperatie. De directe verwerking van handel in en af-i redevoering op de toenemende aanleiding voor het ontstaan vanzet van landbouwproducten en mechanisatie van de landbouw de landbouwcoöperatie in Neder- voor de landbouwbedrijven be-1 a^s Sev°lg van de schaarste aan land was de crisis, die omstreeks stemde benodigdheden dikwjjls de werkkrachten en het hogere loon- 1880 de landbouw in Nederland marges, die in de verschillendePei'- teisterde. De Nederlandse boer en schakels van de verwerkings- enIngaande op de verschillende tuinder gingen er toe over om te distributieketen vastgesteld zijnmanieren om mechanisatie toe te coöpereren om verbetering in hun materiële positie te verkrijgen en om hun economische onafhanke lijkheid te verhogen. Er was namelijk gebleken, dat, vooral ook tengevolge van onvol doende werking van het stelsel van de vrije concurrentie, de Ne derlandse land- en tuinbouwer In velerlei opzicht te onafhankelijk waren geworden of dreigden te worden van de leveranciers van door hen benodigde grondstoffen en de afnemers en verwerkers van de door voortgebrachte pro ducten en hun credtetverstrek- kers. O.m. door kartelvorming In industrie en handel aangespoord werden ln grote getale landbouw coöperaties opgericht op het ge bied van de verwerking en de af zet van landbouwproducten en op het gebied van de Import van be- drijfsbenodigdheden. Bovendien werd een coöperatief credietappa- raat voor het platteland opge richt, dat thans het gehele land met een dicht net van boerenleen banken overdekt. Een uiterst belangrijke factor voor de voorspoedige ontwikke ling van het landbouwcoöperatie wezen was, volgens mr Louwes, dat in de land- en tuinbouw de mogelijkheden tot een zeer nauwe Samenwerking, ook in economisch opzicht, voor de hand lagen. Goed geleid apparaat ont stond. Dank zij deze omstandigheden ontwikkelde de landbouwcoöpera tie zich tot een krachtig en over het algemeen goed geleid appa raat dat geheel ten nutte van de Nederlandse agrarische bevolking werkt. In verschillende takken van agrarische, industriële en commerciële bedrijvigheid wist de landbouw-coöperatie een overheersende positie ln te ne men. Ongeveer 75 pet. van de ln Nederland geproduceerde melk wordt in coöperatieve zuivelfa brieken tot zuivelproducten ver werkt, ongeveer 85 pet. van de te hoog zijn. Waar de producent van land- bouwartikelen er geen belang bij heeft dat de door hem geteelde producten na het ondergaan van verschillende bewerkingen en na dat deze verschillende distributie- schakels gepasseerd zijn door de hoge handels- en distributiemar ges voor een hogere prijs dan noodzakelijk ls in handen van de consument komen, zal door het centrale lichaam van het coöpera tiewezen in Nederland, de Natio nale Coöperatieve Raad, een on derzoek ingesteld worden naar de marges die door de coöp. bedrijven berekend worden en de aldus ver kregen gegevens zullen aan de be treffende overheidsinstantie ter passen, besprak Mr Louwes de voordelen van de coöperatieve exploitatie naast het gebruik van eigen machines en het gebruik van machines in loondienst. By landbouw-coöperatie achtte hij samenwerking zeer noodzake lijk, temeer daar de ervaring op dit gebied zeer gering is. Spreker ging vervolgens in op de vraag wat voor soort coöpe ratie het meest voordelig is. Hy besprak de mogelijkheden met andere coöperatieve verenigingen, als coöp. aankoopverenigingen, samen te werken. Sprekend over de inwendige inrichting van de coöperatie be perkte Mr Louwes zich tot die verenigingen, die zich uitsluitend beschikking gesteld worden. Om-met het gezameniyk gebruik van gekeerd zal op deze wijze worden nagegaan of de marges die vast gelegd zijn In de prijzen die de consument en de boer en tuinder betaalt voor de goederen, die hij in zijn huishouding of bedrijf no dig heeft, redelijk zijn. Uitdrukkelyk weer spreker er op, dat deze kwestie niets te ma ken heeft met de van Overheids wege vastgestelde prijzen voor landbouwproducten. Op deze wijze hoopt men een effectieve bijdrage te kunnen le veren In de strijd tot beheersing van het prijspeil en de corrigeren de functie van de coöperatie ook in deze tijd tot uitdrukking te brengen. „Aan- en verkoop coöperatie". In de middagvergadering werd allereerst het woord gevoerd door j landbouwwerktuigen bezig hou den. Echter ook de moeilijkheden, die zich voordoen, hadden spre kers aandacht. De grootste is een onvoldoende samenwerking, te meer daar het de meeste land bouwers moeilijk valt het eigen belang bij gezamenlijk belang achter te stellen. In zyn eindconclusie pleitte spr. voor de organisatie die de coöperatieve landbouwwerktui genverenigingen bezitten, n.l. de F.L.E.C. (Federatie van Land- en tuinbouvvwerktuigen Exploiteren de Coöperaties). Deze vereniging is lid van de Nat. Coöp Raad en legt zich er op toe de belangen van de coöperatieve verenigingen bij de overheidsinstanties te be hartigen. Ir D. in 't Veld uit Rotterdam Gevaarlijk kruispunt bij .„m Lnt /\n/lntntmpn Aon_ on nor. het vliegveld te Hoogerheide. De K.N.A.C. bericht, dat de over het onderwerp „Aan- en ver koopcoöperatie". Na een korte inleiding, waarin hy de coöperatieve gedachte in het algemeen besprak, gaf spre- - ker een overzicht van het ont-gevaariyke kruising van e weg staan en de opkomst van de aan-Bergen op Zoom—Antwerpen met kooncoöperatie I de weg naar het vliegveld zal Ook het probleem van de worden verbeterd door wegrecon- -j on u tzichtverruimine. aardappelmeel, ongeveer 60 pet. Ook het probleem van dej worden van de strocarton en eveneens 60 coöp. landbouwbanken had spre- structie en uitzicht er uim g.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2