ZEEUWSCH DAGBLAD Voortgezet debat over de Regeringsverklaring. Graham uit Indië vertrokken. Jiir mr de Casembroot nam afscheid van Westkapelie. Goedkeuringsbevoegdlieid voor Bouwwerken. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Communistisch gevaar. Instelling collegiaal orgaan bij een wet? Franse socialisten aanvaarden vrije goudinarkt. 5000 franosbiljetten uit circulatie. Goede wensen en werken. Gelukwens, voorzichtigheid en hoop. Benelux en de Duitse kwestie. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Gr -•?. L. Vorst- 70. Tt1 -'438. Giro 274289. Kantoren: Vi ssingen, Walstraat 83. Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie '2009; Telefoon redactie 2347: Ten.euzen, Vloos Jkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 859 Abonnementsprfys 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG SO JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Da J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.24 u., onder 17.24 u. Maan op 0.38 u., onder 10.51 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 31 Januari: 5.32 u. 2.03 m„ 18.06 u. 1.99 m p het in December gehou- den partijcongres van de communisten is ook aandacht geschonken aan de verhouding van de communistische partij tot de godsdienst. „De Waarheid" schreef daar over o.m.: ,,De spreker stelde vast, dat van meet af aan een onder scheid gemaakt zou worden tussen geloof en de politieke rol der officiële kerken. De communisten treden ner gens op tegen het geloof, noch tegen de kerken, maar zij be strijden de politiek van de kerk indien zij zich tot instrument 'maakt van do instandhouding van de Massamaatschappij". Wij hebhen dit geluid meer gehoord. De nationaal-socialisten heb ben zich op hetzelfde standpunt geplaatst. Zij hadden geen be zwaren tegen het Christelijk ge loof en de kerken, mitshet belijden van de Christus bleef beperkt tot de binnenkamer en in de kerken niet het volle Woord Gods werd gebracht. Als het Koningschap van Christus over heel het leven werd geleerd, als vastgehouden werd aan de eis, dat men Gode meer moet gehoorzamen dan de mensen, dan kwam de Gestapo er aan te pas. Want dan deed men aan po litiek. Dan was men bezig de positie van de Führer te onder mijnen. En dan was er de kans dat predikanten, die zich in de eerste plaats dienaar des Woords wisten, als gemene mis dadigers naar een concentratie kamp werden gesleept. Daarom was er voortdurend controle op wat er in de ker ken gesproken werd en werden soms zelfs de gebeden gesteno grafeerd. De communisten zingen nu precies hetzelfde lied en op dezelfde wijs. Geen bezwaar tegen kerken en godsdienst, mits niet de volstrekte eisen van Gods Woord worden gesteld. Mits men bereid is te bukken ook in de kerk, voor de afgod Staat. Het klinkt alles zo onschul dig, zoals het voor de oorlog ook in de nazi-pers zo onschul dig klonk. Maar laten we ons geen illu sies maken. Als het communisme aan d macht komt, dan is het met de vrijheid van godsdienst gedaan. Dan zullen opnieuw de concen tratiekampen hun deuren ope nen. Met dit te constateren zijn we echter, niet klaar. Zeker, de tijden zijn in Gods hand. Maar dit ontheft ons niet van onze verantwoordelijkheid. Zoals allen die het nationaal socialisme steunden en die in de bezetting goede maatjes met de overheersers trachtten te blijven, ten volle verantwoorde lijk waren voor wat zij toen misdeden, zo zijn ook allen, die thans tot tegenweer niet bereid blijken mee-verantwoordelijk als wat God moge verhoe den de rode vloedgolf zich ook over ons land uitstort. Motie Schouten c.s. Gisteren heeft de Tweede Kamer de behandeling van de Regeringsverklaring inzake Indië voortgezet. De heer Schouten diende een paste methode verdient, naar motie in, waarin de Kamer als sprekers inzicht, volledige afkeu- haar oordeel uitspreekt, dat de In- ring. De 5 punten waren op 15 stelling van het collegiaal orgaan en de centrale organen bij de wet behoort te geschieden en waarin de regering wordt uitgenodigd een daartoe strekkend wetsontwerp aanhangig te maken. De heer Schouten (A.R.) merkte op, dat de regering succes sievelijk de Kamer stukken heeft doen toekomen, waardoor zij eni germate op de hoogte is gekomen van hetgeen zich in Indië heeft af gespeeld. Hij had gerekend op een aanvullende regeringsverklaring en hij verwonderde zich erover, dat deze niet is gegeven. Ten aanzien van het instellen Jan. aan de republiek bekend, aan Nederland niet. De notulen zijn aan de Kamer nog niet bekend. De republiek heeft er in een officieel stuk een beroep op gedaan. De geest van het beleid der re gering is, naar sprekers mening, zó, dat het economisch en finan cieel evenzo zal misgaan. Tenslotte stelde hij vast, dat we nu op de verkeerde weg zijn. Avondvergadering. uitvoering van haar voornemens hiermede rekening te houden. Voorts bleek de heer Romme van mening, dat als het bestand niet reëel wordt nagekomen, de politieke besprekingen niet mogen worden voortgezet. De heer Til anus (C.H.) kon de heer Romme niet volgen. Is er nu werkelijk zo'n Wonderlijke con structie nodig? was zijn vraag. Hij betreurde het, dat er na ge heime notulen van Llnggadjati nu geheime notulen van Kalioèrang zijn, waardoor weer een eindeloos gepraat ontstaat. Spr. betwijfelde of er werkelijk een zakelijke basis is voor vertrouwen in de mannen der republiek. .Dobbelen" noemde de heer Vonk (V.V.D.) hetgeen de re- De Benelux-conferentie. Tijdens de eerste dag van de conferentie der Beneluxlanden te Luxemburg tussen de ministers en ambtenaren der drie landen zijn de volgende commissies samenge steld: Een commissie voor handel- en douaneaangelegenheden, een com missie voor industrie en landbouw en een commissie voor openbare werken en verkeer. Deze commissies hebben onmid dellijk een aanvang met de werk zaamheden gemaakt. Tijdens de gisteren gehouden plenaire zitting werden voorts de benoeming van de secretaris-gene raal der douane-conventie en zijn medewerkers bekrachtigd. De ver gadering onderzocht tevens de De socialistische fractie van het Franse parlement heeft de regeringsvoorstellen tot instelling van een vrije goiulniarkt en in trekking van de bankbiljetten van 500 frs aanvaard. De mogelijk heid bestaat, dat de socialisten zekere amendementen op de oor spronkelijke voorstellen zullen indienen. Tijdens het debat in de Natio nale Vergadering heeft Schuman officieus de vertrouwenskwestie gesteld door mede te delen, dat de toekomst der regering afhangt van het al of niet aanvaarden der voorstellen. Duclos (Comm.) opende de aan val op het wetsontwerp. Een eer ste communistische motie werd met 327 tegen 241 stemmen ver- I gering doet. Dr van Mook heeft In de avondvergadering voerde nooit eerbied voor de grondwet ge- het woord de heer Romme (K.V. 1 had. Het staat thans wel vast, dat p.), die verklaarde het volkomen 1 deze met de heren Logemann en van het collegiaal orgaan meende met de heer Schouten eens te zijn Jonkman welbewust heeft aange- spr. de heer Romme en de heer j wat betreft het in strijd zijn met 1 stuurd op het wegwerpen van de Joekes geen geweld aan te doen, I de wet van de Instelling van 't col- 1 Kroon. Algemene proteststaking in Duitsland? Leiders van vakverenigingen der Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland komen vandaag te Mül- heim bijeen. Verwacht wordt, dat ongeveer duizend afgevaardigden van alle vakverenigingen uit het Ruhr- en Rijngebied aanwezig zullen zijn, tezamen ruim drie millioen Duit se arbeiders vertegenwoordigend. Men verwacht, dat zowel van so cialistische als van communisti sche zijde zal worden aangedron gen op een of andere vorm van massa-protest tegen de honger- antsoenen in het Ruhrgebied. Waarschijnlijk zal een resolutie worden ingediend, waarin een al gemene staking van 24 uur in dat gebied wordt geëist. De persafdeling der Duitse spoorwegen maakte bekend, dat de spoorwegarbeiders zich Dins dag bij de staking zullen aanslui ten. Alleen personentreinen voor de bezettingsautoriteiten en goe derentreinen met voedsel voor de arbeiders in Stuttgart zullen blij ven rijden. De arbeiders in het krantenbedrijf gaan eveneens sta ken. Men verwacht, dat ongeveer 500.000 arbeiders zullen- deelne men. De Amerikaanse bezettingsau toriteiten zullen t.a.v. deze sta kingsplannen dezelfde neutrale houding aannemen als bij de jongste stakingen In Beieren, daar zij dit een zuiver interne Duitse aangelegenheid achten. Amerikaanse officieren naar Noord-Griekenland. Opnieuw zijn 16 Amerikaanse officieren uit Athene naar Noord- Griekenland vertrokken om dienst te doen met de Griekse regerings strijdkrachten, nadat zij weken lang grondig zijn voorgelicht over de militaire situatie in dit land. Turkse vrijwilligers- brigade? De juistheid van het bericht van het Arabische Bureau in Palestina «lat te Ankara een Turkse vrijwil- llgersbrigade wordt gevormd om voor de Arabieren in Palestina te strijden, is in gezaghebbende krin gen te Ankara ontkend. als hij uit hun redevoeringen con cludeerde, dat zij verre de voor keur zouden geven aan regeling bij de wet. De urgentie is niet zodanig, dat er geen tijd zou zijn voor het bij de wet tot stand brengen van de legiaal orgaan en de federale raad I Blij als een kind was de heer bij K.B. Met diens motie kon hij Joekes (Arb.) over de wapen- zich echter niet verenigen. Hij stilstandsovereenkomst. Voor de kwam met een eigen motie, waar- republikeinse benden hoeft men in als oordeel werd uitgesproken, 1 eigenlijk niet meer beducht te zijn, dat he.t belang om onverwijld tot want de schietpartijen etc. zullen instelling van een collegiaal or- vereiste organen. De Kamer is be- J gaan over te gaan deze instellinj reid snel te werken. bij Kon. Besluit rechtvaardigt, Spr. betoogde, dat een beroep doch dat in onmiddellijke aanslui- op noodrecht niet opgaat. Wanneer ting hierop de definitieve regeling verminderen, zoal niet eindigen. Het spreekt wel vanzelf, dat de heer Joekes zich volkomen schaar de achter de originele uitvinding Nieuw lid Eerste Kamer. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd ver van de heet- Romme, waarmede klaard tot lid der Eerste Kamer mogelijkheid een nauwer contactwc>rpen. te scheppen tussen de organen van He} wetsontwerp tot intrekking de douane-unie 'i van de bankbiljetten van 5000 frs. In een communiqué dat heden Ils Woensdagavond plotseling ge- zal worden uitgegeven, zal een h°men en behalve de premier en verklaring worden afgelegd met de minister van Financiën wisten betrekking tot de rede van Bevin. j sleehts weiIllS ministers van het Als punt op de agenda zou voorts pIan,,af: zijn geplaatst het verzoek van i Al!c transacties onder betaling Frankrijk tot de Benelux-overeen- met 5000 frs.-biljetten zijn thans komst toe te treden. van nul en Sener waarde- Het to- Gisteravond ontving de Groot- taal bedraS aan 5000 frs.-biljetten hertogin van Luxemburg de gede- wordt °P 330 milliard frs ge legeerden ten paleize. raamd °P een totaal van bank" biljetten van 902 milliard. In eemdoor het Franse ministe rie van Financiën gepubliceerd communiqué wordt medegedeeld, dat Frankrijk, zich houdende aan de statuten van het Intern. Mone taire Fonds, welke bepalen, dat iedere staat, die tot devaluatie overgaat een aanvullende storting de beschouwingen van de minister op dit punt gevolgd zouden wor den, komt men terecht bij de wil lekeur. Men behoort zich te plaat sen op de basis van het recht. Het kabinet moge zjjn beleid herzien en zich stellen op de grondwette lijke basis. De levensbelangen van het Ko ninkrijk en zijn delen zijn ten nauwste met deze zaken betrok ken. Hij kondigde een motie aan, mede ingediend door de heren Tilanus (C.H.), Bierema (V.V.D.) en Za«dt (S.G.). Tot de unie komende concludeer de spr., dat men deze zó moet zien, dat ze niet over souvereini- teit zal beschikken. Hiermede zou een fundamentele wijziging tot stand gekomen zijn. Dat zou met zich brengen, dat men formeel nog wel kan spreken van een omzet ting van het Koninkrijk-oude stijl, maar dat de feitelijke betekenis is de liquidatie van het Koninkrijk. Vervolgens ging spr. nog in op de gebeurtenissen van de laatste weken Op 31 Jan. eerst zal ge constateerd kunnen worden, of het bestand wordt nageleefd. Eerst dan kan met de politieke besprekingen aangevangen wor den. De door de commissie toege- dezer instelling bij de wet behoort plaats te vinden. De regering werd in de motie verzocht bij de voor deze dag het einde kwam. Vanmiddag worden de bespre kingen hervat. in de vacature-Prof. van der bij het Fonds moet doen, een in Brink, Ir Didam. H. J. M. Verhey te Frank Graham is gistermorgen per vliegtuig uit Batavia naar Nederland vertrokken. Bij het af scheid waren o.m. aanwezig dr van Mook, minister Nelier, Ab- doel Kadir, Sjarifoeddin, alsmede verscheidene consuls. Voor zijn vertrek gaf Graham nog een z.g. „constructief state ment" uit. Graham ving zijn verklaring al dus aan: „Nu ik op het punt sta om te vertrekken, om met mijn collega's van Zeeland en Kirby rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad, wil ik met eni ge eenvoudige woorden uiting ge ven aan mijn gevoelens, welke kunnen worden samengevat in de woorden: gelukwens, voorzichtig heid en hoop". Graham verklaarde verder dat Deelneming aan de conferentie on dat men hoopte een methode of slechts geraadpleegd? De Chicago Sun maakt mel ding van berichten uit Londen, dat de landen van Benelux 14 Januari j.l. nota's hebben ge zonden aan Washington, Londen en Parijs, waarin gevraagd werd, dat de drie landen van Benelux betrokken zouden worden bij de aanstaande driemogendheden- conferentie over West-Duits- Ia nd. Engeland antwoordde, dat het verzoek ,,in gunstige over weging" was genomen, dat het besproken zou worden met de Verenigde Staten en Frankrijk, hij persoonlijk zowel als in zijn officiële functie vertrouwen heeft in de oprechtheid van de Neder landse en van de republikeinse re geringen voor wat betreft hun dy namisch en vooruitziend leider schap in een der grootste demo cratische avonturen van onze tijd. „Met het aahbevelen van voor zichtigheid aap beide regeringen bedoelen wij, dat zijbeide gedu rende de overgangsperiode niet uit het oog verliezen de funda mentele grondslagen, en het pro gram, waarvan een spoedige ver- tpi'ampn wezenlijking van zulk een diep gaand belang is voor tachtig mil lioen mensen". Het zou zo vervolgde hij niet verstandig zijn, als een der partijen de nieuwe geest, die zich weerspiegelt de bereikte wa penstilstand zou breken door weer terug te vallen op de oude aan klachten en beschuldigingen over en weer. „Laten beiden het tot hun eerste plicht rekenen, er voor te zorgen, dat zulke aanklachten onbestaanbaar zijn". Graham 2eide voorts, er zeker van te zijn, dat de huidige en de interim status van de republiek Do republikeinse kabinets vorming. Waarschijnlijk pas Zaterdag zal de samenstelling van het nieuwe republikeinse kabinet bekend wor den gemaakt. De reden van dit uitstel is, dat verschillende ministers en leden van de republikeinse delegatie nog te Batavia vertoeven. Do Oost-Indonesische missie. De „goodwill-missie" van Oost- Indonesië, bestaande uit acht per sonen, zal binnenkort uit* Makas sar vertrekken. Voorzitter is de heer A. Mononutu, en verder wordt deze missie gevormd door twee leden van elk der drie grote fracties in het Oost-Indonesische parlement, benevens een secreta ris. In een gedeelte van Zuid-Cele bes is de staat van oorlog opge heven. Franse francs luidende schatkist bon heeft overgemaakt. Na een korte onderbreking der zitting werd goedgekeurd het ar tikel, dat bankbiljetten van 5000 keerde gelden zal terugbetalen er ze niet mag gebruiken voor eer gedwongen lening of belasting. o Petitionement Walcherse agrariërs? Gisterenmiddag heeft in eer vergadering van gedupeerde grondgebruikers de heer A. Ge* schiere, voorz. der Stichting Gedup. Grondgebr. op Walcheren, opnieuw een noodkreet doen horer over de buitengewoon moeilijke omstandigheden, waarin de Wal cherse agrariërs verkeren. Er zul len o.m. omtrent het wetsontwerj Materiële Oorlogsschaden met de Zeeuwse Kamerleden besprekin gen worden gevoerd. Zo nodig door een petitionement zal alle! in het werk worden gesteld oir een bijzondere regeling voor Wal cheren te verkrijgen. Veel critiek had de vergadering op de werkwijze van het P.B.V.O Ir. van Beekom was het daarmedi eens. Op deze belangrijke vergadering komen we morgen terug. o Begrotingen Wederopbouw en P.T.T. De Tweede Kame^ heeft giste ren de behandeling van de begro ting van Wederopbouw en Volks frs. met ingang van 29 Januari huisvesting teneinde gebracht. niet langer als wettig betaalmid del gelden (met 320 tegen 284 stemmen). Daarvoor werd een amendement van socialistische zijde aangeno men, dat de regering de geblok- C.N.V. heeft 130.000 leden. In de buitengewone algemene vergadering van het C.N.V. deelde de voorzitter, de heer M. Ruppert mede, dat het ledenaantal per 1 Januari j.l. de 130.000 had over schreden. Besloten werd de nodige stap pen te doen tot de aanstelling van een arbeidsconsul in Nederl.-Indië. Consul-Generaal te Jeruzalem, Bij K.B. is Dr J. A. Nederbragt benoemd tot Consul-Generaal der ■Nederïa-ndefi te Jeruzalem. Bij de besprekingen werd no? bijzondere aandacht geschonker aan de D.U.W.-arbeiders. De mi nister erkende, dat de toestand di laatste weken onbevredigend was en dat de tarieven zullen wordei aangepast aan de omstandig heden. De begroting werd z.h.s. goed gekeurd. Daarna volgde de begroting vai het Staatsbedrijf der P.T.T., die eveneens werd goedgekeurd. Daarhij werd door de heer T e u- lings een amendement voorge steld om Art. 1 van de staat vai lasten en baten met f 100.000 t« verminderen, welk bedrag bedoeW is om daaruit subsidies te verle nen, wanneer dat nodig mochl blijken. Dit ging de heer Teulingi te ver. De minister verzette ziel tegen het schrappen van deze post, maar het amendement wer<! aangenomen met 42 tegen 2< stemmen. te zullen vinden om aan de wensen van Benelux tegemoet mtgewerkHouden kunnen worden te komen. met begrip, gezond verstand en De Belgische ambassadeur te de wU d00r de roensen met Londen, oordeelde dit antwoord °isie en bezield d00r 0prechtlieid. zo onbevredigend, dat hij wei- die de beide delegaUe: vormen en gerde het aan zijn regering door j die reecjs doende zijn voor een po- ben wij, wethouders, raadsleden en te geven en Maandag j.l. een be- j unieke oplossing. andere instanties hard geploeterd zoek bracht aan het departe- Hej. Australische lid van de en gezwoegd. We hebben getracht ment van Buitenlandse Zaken commissie voor Goede Diensten, i voor de mensen weer huizen te om zijn beklag te doen. de Kirby, is eveneens per doen bouwen. Dat was moeilijk. Volgens persberichten zou men j vjiegtuig uit Singapore vertrok- Er waren drama's met architecten zich in kringen van Benelux j(en naar Bangkok, waar hij maar ik dank vooral de secretaris, steeds meer bezorgd maken, dat prank Graham zou ontmoeten. Zij die Westkapelie zo keurig verka men slechts „geraadpleegd zou Zllllen dan gezamenlijk naar Am- veld heeft. Dit afscheid van West- worden inplaats van tot volle- sterdam vliegen, vanwaar zij later kapelle zal wel voor goed zijn. Het dige deelneming aan de confe-1 samen met Paul van Zeeland, de afscheid valt mijn vrouw en mij rentie te worden toegelaten. j reis naar Lake Success zullen voortzetten. „Beste mensen van Westkapelie, ik was diep getroffen, toen Ik vanmorgen nogeens over de dijk en door de straten ging", aldus Jhr Mr A. F. C. de Casembroot gistermiddag tijdens het afscheid van zijn gemeente in de eenvoudige, doch intieme cantine van de gez. Kaland onder aan de dijk, dicht bij de landingsplaats. Truman wil verlenging Geen spoorwegstaking in Miiitaire besprekingen hadden bevoegdheid controle graanverbruik. Truman verklaarde gisteren, Amerika. gunstig verloop. De vakvereniging wegarbeiders in de Hector Moneil, van staat, heeft tionneerd in Europa, behalve de bezettingstroepen in Duitsland, 10.000 bedraagt. 5.000 hiervan bevinden zich in Triëst en 5.000 vredesverdrag met Italië en op verzoek van de regering te Athene. dat de hoeveelheid tarwe, die van ten is teruggekomen van haar be de Amerikaanse oogst van 1947 sluit, de komende maand een sta- naar raming voor de export be- king te organiseren, daar presi- schikbaar zal zijn, waarschijnlijk dent«,Truman inmiddels een com- aanzienlijk beneden het minimum j missie van onderzoek naar het ge- zal blijven, dat benodigd is om aan schil tussen de vakvereniging en de dringende behoeften van an-1 de spoorwegmaatschappijen heeft dere landen te voldoen. ingesteld. In een speciale boodschap aan het Congres heeft hij verzocht zijn grj£se troepen in Europa, bevoegdheid tot het uitoefenen j r r van controle op het gebruik van graan tot 31 October a.s. te ver lengen. Een zorgvuldig onderzoek heeft uitgewezen, dat de V.S. die nen te trachten minstens 500 mil lioen bushels van de tarwe-oogst van 1947 uit te voeren, doch naar raming zullen er slechts 450 mil lioen bushels beschikbaar zijn. Hij waarschuwde, dat de graansitua- tie in de meeste Europese landen uiterst ernstig is. De oogst van mals, dat het voor- naamste veevoeder in de V.S. is, heeft het afgelopen jaar slechts I 2401 millioen bushels opgebracht tegen 3250 millioen in 1946. Truman verklaarde voorts, dat het huidige critieke graantekort in de V.S. de nationale veilig heid in gevaar brengt en dat de situatie In de komende maanden nog ernstiger dreigt te worden. Uit een andere verklaring van Truman blijkt, dat hij Washington niet zal verlaten voor het bijwo nen van een nieuwe bijeenkomst van regeringshoofden. Churchill had namelijk een bijeenkomst van Attlee en Truman de beste manier genoemd om de voortdurende ach teruitgang van de Internationale situatie tot staan te brengen. Verder heeft Truman gezegd, dat men het rantsoeneren van vlees overweegt om een zeer ern stige situatie te boven te komen. o In Warschau zijn 21 voor malige S.S.-officieren uit het kamp Auschwitz tot de strop veroordeeld. r van spoor- De militaire besprekingen tot Verenigde Sta- uitvoering van de wapeustil- de wapens sta'id hebben in West-Java een zeer gunstig verloop gehad, meldt een correspondent van Aneta, die enkele plaatsen, waai de besprekingen plaats vonden, heeft bezocht. De eerste contingenten der te evacueren republikeinse troepen- eenheden worden Vrjjdag of Za terdag op de vastgestelde pun ten verwacht. De juiste aantal- Brits minister en sterkte van die groepen in het Lager- rijn echter nog niet bekend. Te huis in antwoord op gestelde i Tasikmalaja worden b"00 man vragen verklaard, dat het aan- verwacht, die via Bandoeng, tal Britse manschapper), gesta- Foerwakarta en Cheribon per trein naar republikeins gebied zullen worden afgevoerd. De correspondent van Aneta meldt nog, dat in West-Java, ïr. Griekeland, respectievelijk tussen Langen en Banjer, door volgens de bepalingen van het sabotage aan een brug, een werktrein gedeeltelijk in een rivier stortte. Er waren 3 do- aen en 28 gewonden. Ook van toepassing voor Zeeland? Zoals bekend heeft het college van algemene commissarissen voor de Wederopbouw besloten, dat in een aantal, door de minister aan te wijzen, gemeenten de voor het uitvoeren van bouwwerken vereiste rijksgoedkeuring wordt geacht te zijn verleend, indien door B. en W. een speciale schriftelijke goedkeuring wordt verstrekt. Daar in de provincies Gelderland, Limburg en Zeeland de aan wijzing van gemeenten nog niet heeft plaats gevonden, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland de betrokken minister met aan drang verzocht ook aan gemeenten van dit gewest deze machtiging te verlenen. In de overige provincies hebben de aangewezen gemeenten onder bepaalde voorwaarden het recht gekregen bouwwerken in haar gemeente goed te keuren tot f 3000 als het inwonertal loopt van 10.000 tot 25.000 personen, terwijl aangewezen gemeenten boven 5000 inwoners goedkeuringsbevoegdheid is verleend voor bouw werken tot f 10.000. Nader vernemen wij van officiële zijde dat deze regeling, die in werking is fetreden op 1 Januari 1948, zeer binnenkort ook van toepassing zal worden verklaard voor de provincies Gelderland, Limburg en Zeeland. .In de twee laatste jaren heb- heerst en de wijze, waarop U met de bevolking omgaat. U stond er niet boven, maar er middenin. Een Westkappelaar zei eens: Als ik er geen gat meer in zie, dan schop ik er één in! Dat was ook Uw standpunt. De kilometerteller van Uw jeep vloog omhoog van het soms driemaal per week op en neer rijden naar Den Haag voor de gemeente. Wij vragen ons af, hoe we zonder Uw kracht en in zicht de nog te verwerken 15 mil lioen stenen hier moeten krijgen. Reeds 4C maal hebt U de vlag in top zien gaan op een nieuwe wo ning. Dat zal nog 468 keer moeten gebeuren, voordat het dorp zal zijn herbouwd. Wij zijn blij met Uw benoeming, waarmede Uw le venswens in vervulling gaat. zwaar, omdat wij dit dorp lief hadden en ervan zullen blijven houden. Als ik straks op de Grif fie stukken ter studie zal krij gen, zal ik met meer dan gewone interesse, die op Westkapelie be trektóng hebben, bekijken. Dat moet men mij maar niet kwalijk nemen", zo vervolgde hij. In het kort ging de burgemees ter in op hetgeen is bereikt. Te vreden kon hij niet zijn. Er moet nog veel gebeuren, maar spr. had de schuchtere illusie, dat althans de grondslagen zijn gelegd voor het herstel van Westkapelie. Hij besloot zijn toespraak met de vol gende woorden: „Het moge Uw dorp goed gaan. Weest ervan overtuigd, dat mijn vrouw en ik in dankbaarheid de ontroerende vriendschapsbanden zullen bewa ren. Wij zullen U nooit vergeten". Tal van personen voerden na hem in deze bijzondere raadszit ting het woord. Wethouder W. Gabriëlse vertolkte de dank van de gehele bevolking voor hetgeen Jhr de Casembroot heeft gedaan. Hemel en aarde heeft hij bewogen om Westkapelie weer op te bou wen, al werd helaas niet altijd van de betrokken instanties die mede werking ondervonden, waarop het dorp recht had. Eten, drinken en slapen deed de burgei jster maar, als hij er tijd voor kon vin den; zijn werk ging voor. Ook mevr. de Casembroot, die hij de eerste burgeres van Westkapelie noemde, dankte hij voor haar so ciaal werk in het bezoeken van ar men en zieken. Hij bood tenslotte een fraaie symbolische voorstel ling aan van een fragment, dat Westkapelie in haar diepste nood weergeeft. Nadat namens de raadsleden de heer H. Cijsouw het woord had ge voerd, heeft de gemeente-secre taris, de heer W. J. K. Dieleman, namens het secr.-personeel woor den van dank gesproken. „In U", aldus spr., „verliezen wij een man, die niet is te vervangen. Dat U als Commissaris der Koningin veel voor Westkapelie kunt doen, ls slechts een schrale troost. West kapelie ls geen gewone gemeente. Buitenstaanders kunnen moeilijk Westkapelie zal vervagen, maar vergeten zult U het nooit, dat we ten wij!" Dr M. Huygens sprak namenj het Comité „Westkapelie Herrijst" en bood de burgemeester een negen-armige eikenhouten licht kroon aan. En namens jong-West kapelle mochten Koosje Minder houd en Jaapje Westerbeke dr burgemeester een grote mand mei bloemen aanbieden. Daarna is nog gesproken dooi majoor van Helden namens dt Rijkspolitie, de heer de Vos,'oud- hoofd der school, Ir. J. Gerber, hoofd Streekbureau Walcheren, d« heer J. W. Schuurman namens d< Ver. van burgem. en secr. op Wal cheren, de heer A. A. Leenhouts insp. L.O., de heer J. I. Verhagei als voorzitter der Stichting Nieuvi Walcheren, burgemeester D. Kod de van Zoutelande en Ds Oost hoek, Ned. Herv. pred. te West kapelie. De burgemeester heeft tenslott! al deze sprekers geantwoord. Na afloop van het officiële ge deelte hebben vele inwoners vai het dorp hem en zijn vrouw d! hand gedrukt. Truman tegen besnoeiing van het plan-Marshall. President Truman heeft giste ren op een persconferentie ver klaard, dat het absoluut noodza kelijk is, dat het Congres geen drastische verlagingen in de voor het plan-Marshall uitgetrokken bedragen aanbrengt. Een dergelij ke maatregel zou volgens Truman het herstelprogramma meer tot een hulpprogramma maken, en in dien er geen herstelprogramma is, kan Amerika even goed in het ge heel niet beginnen. Truman was blijkbaar zeer bewogen, toen hij zei: „Het welzijn van dit land en het welzijn van de wereld staat bij deze kwestie op het spel. Ik kan het niet sterker zeggen. De we reldvrede hangt af van het succes van dit programma, daar de vrede afhangt van het al of niet weder- opstaan van Europa. 17 milliard dollar lijkt mij een zeer geringe prijs voor de vrede", zei Truman ernstig. Hij pleitte voor het aan- Er wordt nogal critiek geleverd op de ambassadeurs Caffery li Frankrijk, Baruch in Nederland en Griswold en Macveagh ii Griekenland. In sommige gevallen op grond van incompetentie, ii andere, gevallen op grond van on verdraagzaamheid ten opzichtt van de zeggenschap hebbend! partijen, en in de rest van de ge vallen op grond van slechte ge zondheid of gebrek aan onder vinding". De parlementaire enquete. Naar het A.N.P. verneemt ver wacht men in parlementaire kringen, dat de enquete-commis- sie yit de Tweede Kamer, nu zij haar wetsvoorstel tot wijziging der Enquetewet door de Eerste Kamer verworpen zag, dezer da- nemen door het Congres van het haar standpunt sten aanzien nrnerram m n vnnr rlp crpholp nprinrlp 1 van haar verdere werkzaamheden programma voor de gehele periode van 4% jaar tegelijk. Volgens John J. Mecloy, pres. van de Wereldbank, heeft de Amerikaanse regering de Euro pese behdteften voor de eerste 15 maanden nog ongeveer 1 milliard dollars te laag geraamd. James Reston, de correspondent te Washington van de New York Times, schrijft: „Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de strjjd om de controle op de admi nistratie te Washington van de wederopbouw van Europa in vele opzichten verloren en tenzij de ambassades in de Marshall-landen worden versterkt, zal het depar tement waarschijnlijk ook daar begrijpen de Intieme sfeer, die hier aanzienlijk aan prestige verliezen. zal vaststellen en dat zij voor nemens is dit standpunt aan dc Kamer mede te delen tegelijk mei een rapport aangaande haar voor bereidende werkzaamheden, welk rapport zeer spoedig te verwach ten is. o DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht weer. Weersverwachting geldig tot vanavond. Aanhoudend zacht weer mei aanvankelijk enige tijdelijke op klaringen en later weer toenemen de bewolking. Nu en dan hard! wind uit Zuidelijke richtingen. Later tijdelijk naar Zuidwest of West ruimend.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1