Minister Vos over wederopbouw en volkshuisvesting. Bestandbesprekingen op Java begonnen. I Spoedig kabinetscrisis in Frankrijk? KREDIETEN EN UITGESTELDE BIJDRAGEN. Dit jaar 40.000 woningen in aanbesteding. Bulgaarse vlieger gaat niet op. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 858 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per ni.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 29 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr \V. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.25 u., onder 17.22 u. Maan op 23.17 u., onder 10.38 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 30 Januari: 4.45 u. 2.23 m., 17.18 u. 2.23 m. In een korte beschouwing over het wetsontwerp inzake de rege ling van de materiële oorlogsscha den, hebben wij als onze eerste in druk weergegeven, dat deze rege ling niet ongunstig is, althans wat betreft de kleine panden en be drijven. Voor grotere panden en bedrij ven is de regeling minder gunstig. Hier wordt geen volledige vergoe ding ln uitzicht gesteld, daar deze beperkt ls tot woningen en be drijfsgebouwen in totaal 1000 Ma. Voor wat daarboven uitkomt is een andere regeling getroffen, die hier op neerkomt dat steun wordt verleend ln de vorm van credleten en uitgestelde bijdragen, waaron der verstaan wordt, cred'eten die, althans volgens de memorie van toelichting over ongeveer 10 jaar kwijtgescholden zullen worden. Tweeërlei motief wordt hier voor door de regering aangevoerd. In de eerste plaats acht zij het billijk dat de economisch sterke ren zelf een deel van de geleden oorlogsschade dragen. Verder wijst zij er op, dat de omvang van de oorlogsschade dusdanig ls en 's lands economische toestand van die aard, dat een vergoeding over de gehele lijn op basis van de vervangingswaarde een te zware last op de gemeenschap zou leggen en voor 's lands sohatkist fnuikend zou zijn. In de memorie van toelichting wordt er o.m. dit van gezegd: ,,Een verhoogde bijdrage reeds thans toe te kennen, wordt naar het oordeel van de ondergeteken- Een verhoogde bijdrage immers, zou nieuw geld met het daaraan den onverantwoordelijk geacht, verbonden lnfiatiegevaar nodig maken, daar de mogelijkheden tot leningen in het buitenland be grensd zijn en deze mogelijkheden bulten de sfeer van de geldschep- ping ln het binnenland steeds ge ringer worden, ln de eerste plaats omdat èn door de overheid èn van particuliere zijde reeds voor een reeks van andere doeleinden een beroep op de kapitaalmarkt zal moeten worden gedaan en ten tweede omdat de grens tot waar toe de overheid kan lenen eerder bereikt wordt, dan die welke voor particuliere Instellingen geldt. De financlerlngsregellngen voor komen dit gevaar, aangezien zjj een financiering met geld, dat in de maatschappij aanwezig is, mo gelijk maken, door de getroffene een rente te vergoedt n voor zover de opbrengst van het herbouwde of herstelde object, rentebetaling niet mogelijk maakte". Aan dit betoog kan zeker niet alle waarde worden ontzegd, al komt vanzelf de verzuchting op dat het zo jammer ls, dat de re gering juist bij deze zaak zo sterk onder de Indruk ls van de hier dreigende gevaren, terwijl ln andere opzichten de indruk wordt gewekt, dat wel zeer gemakkelijk met 's lands gelden wordt omge sprongen. Erg sterk zijn de hier aange voerde argumenten bovendien niet. Als toch deze last de draag kracht van het gehele volk te boven gaat, hoe kan dan ver wacht worden, dat de betrekkelijk kleine groep van getroffenen wel ln staat zal zijn een groot deel van de last op hun schouders te nemen Een ernstig bezwaar hierbij is verder, dat de wet, wat de hier ln uitzicht gestelde credieten betreft, zo weinig positief is en dat tel kens van mogelijkheden ge- proken wordt. De memorie van toelichting geeft meer zekerheid dan de wet zelf. De wet zelf, en die is hier be slissend, spreekt zich wat dit be treft wel zeer voorzichtig uit. Er kunnen credieten worden ver strekt, maar met Inachtneming van door de minister van Finan ciën te stellen regelen en i n d 1 e n zulks ln het algemeen belang ls te achten, zelfs verhoogde bijdragen. Dit is wel zéér onbevredigend. Het hangt alles ln de lucht. Verwacht kan dan ook worden, dat hierover in en bulten de Ka mer nog wel een hartig woordje zal worden gesproken en dat de Volksvertegenwoordiging ln elk geval meer positieve toezeggingen zal eisen. Bijzondere aandacht voor Zeeland. De Tweede Kamer heeft gisteren het debat over de begroting van Wederopbouw en Volshuisvesting voortgezet. Nadat de heer Haken (Comm.) het regeringsbeleid had gecritiseerd en op hogere lonen van de bouwvakarbeiders had aan gedrongen kwam de plaatsvervan ger van minister Neher, minis ter Vos aan het woord. Spr. karakteriseerde 1945 als het jaar van puinruimen en nood- herstel. In 1946 kwamen 300.000 geval len van licht herstel gereed en werden de grondslagen voor het zware herstel gelegd. In 1947 is het lichte herstel vol tooid; dat waren 400.000 gevallen. Voortgewerkt werd aan het zwaar herstel. Van de 40.000 gevallen zyn er 35.000 afgedaan en boven dien kwamen 10.00 normale wo ningen gereed. In 1948 zullen er 40.000 wonin gen in aanbouw zijn, maar het is niet zeker, dat deze klaar zullen komen. De kwestie van samenwo ning is naar de gemeenten over gegaan. De minister hoopte, dat deze een zodanig gebruik van haar bevoegdheden zullen maken, dat de ergste gevallen het eerst behandeld worden. Men moet niet denken, dat het probleem der sa menwoningen in een, twee drie jaar zal zyn op te lossen. Wat de leiding van het departe ment betreft verklaarde spr. dat als minister Neher in Indië blijft, met spoed voorzieningen zullen worden getroffen. De verdeling van de bouw over de verschillende provincies is ge troffen op grond van de behoefte, zoals die kon worden afgeleid uit de cijfers, welke het departement ter beschikking stonden. Wat Zeeland betreft: de ge schiedenis heeft geleerd, dat de volksontwikkeling daar geringer is dan elders. Intussen is spr. be reid de zaak nog eens te bekyken voor Zeeland, waar zoveel nood woningen staan, hij zal onderzoe ken of er nog nadere mogelykhe- den zyn. Ook min. Vos achtte de bouw van boerderijen niet geheel bevre digend verlopen. Men blijft hier steeds iets achter bij de gewone woningbouw door twee oorzaken, n.l. de financiering en de grote „Poort naar Moekden" in communistische handen Volgens te Nanking ontvangen telegrammen hebben de commu nistische troepen het spoorweg knooppunt Sinlitoen in West- Mandsjoerije ingenomen. De stad wordt algemeen beschouwd als de „poort naar Moekden". Het verlies van de stad is toe gegeven door een woordvoerder van de Chinese regering. Verschepingen van vet en oliën uit Amerika verminderd. Naar de internationale nood- voedselcommissie te Washington heeft verklaard zullen de Ame rikaanse verschepingen van vet ten en oliën naar importerende landen tijdelijk tot 40 pet van de toewijzingen worden vermin derd. Dit besluit is genomen naar aanleiding van voorlopige bere keningen, volgens welke geduren de 1948 slechts 3.360.000 metrie ke tonnen vetten en oliën uit gezonderd boter voor de ex port beschikbaar zijn. O.m. is voor export naar Ne derland en overzeese gebeidsde- len een hoeveelheid van 73.440 metrieke tonnen aanbevolen. Het debat over de regeringsverklaring. Gisteren bij de aanvang van de zitting deelde de voor zitter van de Tweede Kamer mede, dat het debat over de regeringsverklaring nopens de ontwikkeling der gebeur tenissen in Indië zal gehou- en worden na de behande ling van de begroting van het Staatsbedrijf der P.T.T. In verband daarmede zal de vergadering hedenavond wor- en voortgezet. materlalenhoeveelheld welke er ln één boerderij gaat. Thans zijn 1000 boerderijen ln bewerking. Vervolgens merkte spr. op, dat z.i. de particuliere en de verenl- gingsbouw moeten doorgaan. Over de ftnancieringsregeling worden de mensen op kleine ver gaderingen ingelicht. Het systeem der bouwspaarkassen is in studie op het departement. De minister betoogde voorts, dat de bouwkosten omlaag moeten en dat te dezer zake activiteit ver wacht kan worden. De huren moeten zich op de duur weer gaan richten op de bouwkosten, zij het niet de eerste tien jaar. Ook daarom is er spr. alles aan gelegen de bouwkosten naar beneden te krijgen. Komende tot de arbeidstoestan den merkte spr. op, dat het in vele bedrijfstakken spant. Men kan een bepaalde groep er niet uithalen en een bepaald beroep aantrekkelijk maken. Het tempo van het gereed ko men van woningen van het bouw plan 1948 ls snel opgelopen. De lijn blijft stijgen, een getal van 2000 per maand kan z.l. worden gehandhaafd. Spr. vroeg zich af of het aantal kleine patroons in het bouwbedrijf verdaagd. niet te groot is en of er geen maatregelen genomen moeten worden door een vergunningsstel sel. Deze zaak wenste hij nader te overwegen. Een redelijke montagebouwpro ductie vergt grote kapitalen. De minister hoopte in 1948 de eerste aanloop te kunnen krijgen voor montagebouw, welke dan ln vol gende jaren kan worden opge voerd. Hij waarschuwde tegen verla ging van het gemiddelde woning- peil. Versobering is goed, maar men moet niet terug naar een peil dat voor de oorlog niet aanvaard werd. De woningen zullen 50 a 75 jaar dienst moeten doen. De minister ging vervolgens na der in op de kwestie der tarieven. Hij waarschuwde er ernstig tegen het systeem van lonen en prijzen te gaan doorbreken, van welke zijde ook. Deze doorbreking zou hij tot schade van het nationale herstel en van de arbeiders ach ten. Voorts betoogde de minister, dat men een goede dienst zou be wijzen aan de wederopbouw, in dien het vertrouwen tussen het ambtelijk apparaat en de maat schappij zou worden hersteld, ge wekt. Vereenvoudiging der voorschrif ten zal spr. nader overwegen. Het probleem van woningen voor landarbeiders zal nader wor den bekeken. De vergadering werd daarna Linkse oppositie belemmert republikeinse kabinetsvorming. Graham door Dubois vervangen. Gisteren om één uur zyn te Poerwakarta de bestandsbesprekin- gen begonnen. Zij werden van Nederlandse zyde gevoerd door de Kolonel Uilenberg, commandant der tweede infanteriebrigade, met officieren van zijn staf, en van republikeinse zijde door de majoor Sadikin, eveneens vergezeld door staf-officieren. Waarnemers van de commissie voor goede diensten waren by deze besprekingen aanwezig. Voor Zuid-Sumatra werd de mi-1 Later werdgemeld, dat tot op- litaire overeenkomst Woensdag- j volger van Graham is benoemd avond getekend door de Kolonel Coert Dubois, die van 1927 tot Mollinger voor Nederland en de 1930 consul-generaal te Batavia H. M. de Koningin verlaat 5 Februari Amsterdam. De Koningn is voornemens Donderdag 5 Februari uit Am sterdam te vertrekken. Zij zal enige dagen rust gaan nemen op Het Loo, waarna zij haar intrek zal nemen op het Huis ten Bosch. Ir A. W. van de Plassche waarnemende directeur- generaal van de landbouw. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft Ir A. W. van de Plassche, inspec teur van de landbouw aangewezen als waarnemende directeur-gene raal van de Landbouw. Algemene Vergadering Ver. Naties 1948 te Parijs? Pierre Abelin, woordvoerder der Franse regering, heeft ver klaard, dat het bijna zeker is, dat de Europese zitting van de Alge mene Vergadering der V.N. te Parijs zal worden gehouden. Trygve Lie is intussen uit Praag naar Londen vertrokken. Hij blijft daar een week. Volgens Lie kan de beslissing omtrent de plaats der volgende vergadering half Februari pas worden ver wacht. Benelux conferentie en Westelijke Unie. In gewoonlijk welingelichte kringen te Luxemburg werd ver- I 1 kiaard, dat de interministeriële conferentie der Beneluxlanden, die vandaag aldaar begint, een gezamenlijke verklaring opstel len in antwoord op het Engels- Franse aanbod van een Westelijke Unie. Duitse premiers aanvaar den ontwerpvoorstellen. De acht minister-presidenten van de Britse en Amerikaanse zone hebben, hoewel met tegen zin, de ontwerpvoorstellen van de Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs voor de versterking van het bizonale bestuur aan vaard. Kolonel Hassan Kasim voor de republiek. De besprekingen over de bestandslijn, de uitvoering van de evacuatie der republikeinse troepen en de te demilltairiseren 25 en 26 Januari. Brj de onderte kening waren aanwezig de rege ringscommissaris voor Sumatra, Dr J. J. van de Velde en de rege ringscommissaris voor Zuid-Su matra, de heer Wijnmalen. Vandaag samenstelling rep. kabinet bekend? De republikeinse kabinetsforma teur, Mohammed Hatta, heeft gis teravond bekend gemaakt, dat de oppositie der linkse partijen die van de socialisten, de arbeiders beweging en de communisten hem tot nu toe verhinderd had uitvoering te geven aan het voor nemen een regering te vormen, waaraan alle republikeinse partij en zouden deelnemen. Het meningsverschil met deze partijen heeft betrekking op de zetelvernieuwing. In verband hier mede zou de samenstelling van 't kabinet waarschijnlijk niet voor heden bekend worden gemaakt. Tot nu toe hebben alleen de recht georiënteerde partijen: de Masjoemi en de P.N.I. de uitnodi ging, om aan de kabinetsformatie deel te nemen, aanvaard. De gaande en de komende man. In een gistermiddag aan boord van de Renville" gehouden vergadering van de Nederlandse en Republikeinse delegaties wer den twee subcommissies inge steld: een om te onderzoeken, waar het best een nieuwe verga derplaats voor de onderhande lingen kan worden gevestigd, op dat de „Renville" vrijheid heeft om te vertrekken, en voorts een organisatorische subcommissie voor de werkverdeling. Beide sub commissies moeten zo spoedig mogelijk haar rapporten uitbren gen. Aneta vernam, dat voor de Amerikaanse delegatie een plaatvervanger voor de heer Graham ls benoemd. Van gezag hebbende zjjde werd verklaard, dat deze plaatsvervanger 'n „hoog geplaatst persoon" in de V. S. van Amerika zon zjjn. De aan komst van deze plaatsvervanger, zou reeds in de loop van de vol gende week kunnen worden ver wacht. De heer Graham zou, gelijk in de bedoeling lag, vanochtend per Constellation naar Nederland vertrekken, ondanks het feit, dat het Australische lid Kirby niet te Batavia is aangekomen, daar het vliegtuig, waarmede hij reisde, wegens slecht weer niet uit Singapore kon vertrekken. De bedoeling is thans, dat de heer Kirby onderweg, waarschijnlijk te Bangkok, het toestel van Gra ham zal inhalen. Glenn Abbey blijft inmiddels voorzitter der commissie en neemt tijdelijk de fuctie van de heer Graham waar. Voorlopig staan er geen vergaderingen der delegaties op het program. is geweest. Nadat Dubois Batavia had ver laten, werd hij consul-generaal te Havanna. In 1941 werd hij be noemd tot hoofd van de Caraibi- bische afdeling van het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken en in 1942 werd hij lid van de Caraibische com bi issie. Gisterenavond heeft Prof. Gra ham nog voor een gehoor van cir ca driehonderd personen, w.o. mi nister Neher, Prof. Hoessein Djajadiningrat, de Amerikaanse consul-generaal Livengood, als mede vele republikeinse en Ne derlandse militairen te Batavia een lezing gehouden getiteld „Historie background of the Atomic age". De volksstemming op Madoera. In het „Dinsdagavond-commen taar" van de woordvoerder van de R.V.D. werd betreffende de volks stemming op Madoera o.m. ge zegd: De vraag ls thans gerezen of de Madoerezen al dan niet van het standpunt uitgaan, dat zij zich hiermede hebben uitgesproken op een wijze en volgens de bedoeling die overeenkomt met hetgeen op de „Renville" door de partijen is overeengekomen. Men heeft hier dus niet te doen met een plebis ciet, zoals dit toen aan beide par tijen en de commissie voor goed diensten voor ogen stond. De Nederlands-Indonesische autoriteiten zullen zich ongetwij feld houden aan wat op de „Ren ville" besproken ls. Ook op Ma doera zal door de bevolking een einduitspraak moeten worden ge daan en niemand zal ontkennen, dat de bevolking van een bepaald gebied recht heeft uitspraak te doen in elk stadium van een poli tieke ontwikkeling, zoals thans op Madoera is ingetreden. Dit betekent echter in genen dele, dat andere uitspraken, met name door de Renvllle-overeen- komst voorgeschreven daardoor onmogelijk of overbodig zouden zijn geworden, aldus de woord voerder van de R.V.D. De Oost-Indonesische missie. Oost-Indonesische kringen te Batavia deelden aan het dag blad „Soember" mee, dat de le den der Oost-Indonesische good- will-missie binnen drie dagen te Batavia zullen aankomen. Niet- officieel werd met de republiek besproken om binnen de korst mogelijk tijd een republikeinse goodwill-missie naar Oost-Indo- nesië te zenden, meldt dit blad. De „Grote Beer" naar Indië. Van de Javakade te Amster dam vertrok gisterenmiddag 3 uur het hospitaalschip „De Grote Beer" met in totaal 1036 mili tairen. Het schip zal over ongeveer vier weken de terugreis aan vaarden met gewonden en zieken. Communistische actie in de Britse zone. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat de communistische partij in de Britse zone een oproep heeft gedaan voor het werven van 20.000 nieuwe leden ultimo Mei aanstaande. Waarnemers be schouwen deze oproep als een antwoord op de uitbanning van het onder comunistische bescher ming staande Volkscongres voor de eenheid van Duitsland. In de communistische procla matie wordt o.a. gezegd: door argwaan, leugens en provocatie hoopt men het werk van onze partij voor de, eenheid en demo- chatisering van Duitsland te ver hinderen. Deze methoden van de vijanden van de vooruitgang ver schillen nauwelijks van die van Hitier en Goebbels. Op aanraden van rechtskundi ge experts, wordt momenteel door de Engelsen echter geen actie te gen de communistische partij overwogen. Socialisten zullen niet stemmen. De Franse socialisten hebben na een stormachtige vergadering, die vier uur duurde, besloten, zich bij de behandeling van het wets ontwerp der regering aangaande de vrije goudinarkt en de vrije markt voor harde valuta te onthouden van stemming. Na afloop van de kabinetszit- aan, dat in de kabinetszitting van ting van gisterenavond verklaar de minister-president Schuman, dat men de politieke toestand had besproken, doch niet voornemens is het. wetsontwerp tot instelling van een vrije goudmarkt te wij zigen. „Wij hebben besloten Don derdagochtend opnieuw bijeen te komen om een uiteindelijke be slissing te nemen, de tijd van onderhandelen is voorbij" aldus Schuman. Op de vraag, of hij de vertrou wenskwestie in de nationale ver gadering zou stellen, weigerde de premier in te gaan. Men neemt De restauratie van het Gothische gedeelte van het Stadnuis ie Middelburg maakt goede voortgang. Op deze foto is duidelijk te zien, dat de meeste dakspanten reeds zijn aangebracht. Gaat congres uitgaven voor Plan-Marshall verlagen? Volgens een bericht van de „New York Times" uit Washing ton gaat men aldaar meer en meer voelen voor een compromis plan van republikeinse aanhan gers van het plan-Marshall, om tegen 1 April door het Congres de toegestane uitgaven voor het plan-Marshall te doen verminde ren van 6.8 milliard dollar voor de eerste 15 maanden, zoals voor gesteld door president Truman, tot 5% milliard dollar. Volgens het bericht ls de bedoeling van dit voorste], te voorkomen, dat er nog grotere besnoeiingen op de door de regering voorgestelde uit gaven zullen worden toegepast, die door sommige republikeinen gewenst worden. In commentaar op deze be richten hëeft Marshall zelf ver klaard, dat hij geen verandering zal aanbrengen in het gevraagde bedrag van 6.800.000.000 dollar. Wel gaf hij te kennen, dat hij op een ander punt van zijn pro gram tot compromis bereid zou zijn, nl. door het voorstel van Senator Vandenberg te aanvaar den, dat het departement van Buitenlandse Zaken geen recht van veto ten aanzien van beslis singen van de beheerder van het program wil toekennen. Engelse legerbeul naar Duitsland. Albert Pierrepoint, de beul van het Engelse leger is uit Enge land per vliegtuig naar Duits land vertrokken. Voor zijn ver trek verklaarde hij geen idee. te hebben van wat hij in Duitsland zou moeten doen of hoe lang hij er zou moeten blijven. De Dnjepr ontdooit reeds. Voor het eerst sinds 46 jaar ls de Dnjepii tussen Klejef en Dnjepropetrofsk reeds in deze tijd van het jaar begonnen te ontdooi en, dank zij de bijzonder zachte winter. De rivier is bij Kiejef 60 centimeter gestegen. Radiorede Prof. Mr P. S. Gerbrandy. Vanavond om kwart over zeven zal de voorzitter van het Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid, de oud minister-president Prof. Mr P. S. Gerbrandy over de zen der Hilversum I, een radiorede houden over de jongste ont wikkelingen in de Indische kwestie. Bij een vliegtuigongeluk in Ca- lifornië hebben 33 personen het leven gelaten. Er zijn geen over levenden. Onenigheid in Oost- Europa. Onlangs heeft de communisti sche president van Bulgarye, Di- mitrov, op een persconferentie verklaard, dat de vorming van een hechte Balkan-federatie met inbe grip van Polen, Tsjecho-Slowakije en Griekenland, zeer gewenst was. Toendertyd was Dimitrov niet van zins, zoals hij opmerkte, het tijd stip van de vorming van een der gelijke federatie aan de neus der imperialisten te hangen. Het communistische partijor gaan in Rusland de „Prawda" heeft dit plan van de Bulgaarse minister-president fel gecritiseerd en wel ,,naar aanleiding van vra gen van lezers uit vele streken van de Sowjet-Unie, of de Prawda het met de opvattingen van Dimi trov eens is", zoals het blad schrijft. Het verklaart onomwonden, dat de oetreffende landen geen be hoefte hebben aan een .problema tische en kunstmatige federatie of douane-unie". De Prawda vervolgt: „Wat zij wel nodig hebben is een consoli datie en bescherming van hun on afhankelijkheid en souvereiniteit, door mobilisering en organisering van hun binnenlandse democrati sche krachten". Volgens Reuter's diplomatieke correspondent heeft men hier te doep met „het bewijs van politieke onenigheid tussen de communisti sche partijen van Oost-Europa". Met de grootste belangstelling, aldus deze correspondent, slaat men in Londen de ontwikkeling gade. Uit gewoonlijk welingelichte kringen verneemt de correspon dent, dat de Sowjet-Unie tegen standster van het plan van Dimi trov zou zijn op de volgende gron den: Zij wil aan het hoofd blijven van een pan-Slavische beweging en Polen en Tsjecho-Slowakye zijn bevreesd ondergeschikt te worden aan Joego-Slavië. Decentralisatie wederop bouw op Walcheren. Gisterenmiddag zyn te Middel burg besprekingen gevoerd tussen vertegenwoordigers van het de partement van wederopbouw en volkshuisvesting van de Provinci aal Bestuur alsmede van de Wal- cherse gemeentebesturen omtrent de organisatie van het bouw- en woningtoezicht voor de platte landsgemeenten op Walcheren, de decentralisatie van de wederop bouw op het eiland en in verband daarmede over de vraag, wat in de toekomst met het streekbureau en de Stichting Herbouw Walche ren zal gebeuren. Er werd een schema omtrent bovengenoemde onderwerpen op gesteld, dat als basis zal dienen voor een definitieve regeling, wel ke in een binnen kort te houden vergadering zal worden vastge steld. In de vergadering van gisteren waren aanwezig: Ir. L. Roos, hoofd Afd. Goedkeuring Werken en de heer Poelman, beiden van het ministerie, Mr A. J. van der j Weel en de heer A. Schout, leden J van Ged. Staten, de heer M. D. A. Glerum, hoofding.-dir. van de prov. wederopbouw en volkshuis vesting, Jhr Ir. J. de Ranitz, di recteur Stichting Herbouw Wal cheren, Ir. J. Gerber, hoofd Streekbureau Walcheren en de burgemeesters van Middelburg, Vlissingen, Souburg en Koudeker- ke en Biggekerke. Kwestie Kasjmir geregeld? Van Langenhove, de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gis teren bij de opening van de ver gadering van de raad verklaard, dat India en Pakistan tot over eenstemming zijn gekomen over de wijze, waarop over de toe komst van Kasjmir zal worden beslist. Beide partijen hebben toege stemd in het houden van een volksstemming doc* de V.N. in bet betwiste gebied. hedenmorgen hierover zal worden beslist. Men acht de kans, dat het wetsontwerp zal worden aange nomen, buitengewoon klein en gelooft, dat, als het ontwerp wordt verworpen, de regering binnen één of twee dagen zal vallen. Het Internationale Monetaire Fonds zal aan de Franse regering verzoeken, controle in te stellen op de Franse handel en op het monetaire verkeer, teneinde de andre valuta's te beschermen te gen de nieuwe verschillende Franckoersen. De leden van het fonds zijn van mening, dat tenzij Frankrijk hiertoe overgaat, de weg open staat voor grote schom meling in andere valuta, die het fonds wenst te stabiliseren. Onder de handelaren te New York heerst verwarring over de werkelijke status van de nieuwe franc. Tot dusverre hebben de fransacties sedert de devaluatie zich beperkt tot de z.g. „regelma tige" franc en is er nog geen vrije markt geweest. Zwarte markt francs worden nog steeds aangeboden tegen 300 per dollar, terwijl de nieuwe officiële koers 214 is. Naar men zegt, zijn deze francs volkomen wettig betaal middel voor Amerikaanse schul den aan Frankrijk. Mits de schuld geen betrekking heeft op Fran se export. o Zeven Denen, die deel uitmaak ten van de pro-Duitse terroristen bende „Schidler-groep", welke tij dens de bezetting veertig moor den en 19 moordaanslagen heeft begaan, zijn te Kopenhage ter dood veroordeeld. BONNENLIJST. Geidig van 1 t.m. 14 Februari 1948 Bokaarten KA, KB, KC 802 151 Melk: 4 liter melk. 153 Melk: 7 liter melk. 156 Vlees: 100 gr. vlees. 157 Vlees: 300 gr. vlees. 158 Boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gra vet. 159 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 170 Algem.: 1800 gr. brood (gel dig t.m. 7 Februari a.s.). 171 Algém.: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 7 Febr. a.s.). 172 Algem.: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 173 Algem.: 125 gr. koffie. 174 Algem.: 50 gr. thee. 178 Algem.: 500 gr. sinaasappelen (voorinlevering) 163 Reserve: 800 gr. brood (gel dig t.m. 7 Febr. a.s.). 166 Reserve: 400 gr. brood (gel dig t.m. 7 Febr. a.s.). Bonkaarten KD, KE 802. 653 Melk: 12 liter melk. 656, 657 Vlees: 100 gr. vlees. 658 Boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 659 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 670 Algem.: 400 gr. brood (gel dig t.m. 7 Fèbr. a.s.). 671 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 7 Februari a.s.). 672 Algem.: 200 gr. brood (gel dig t.m. 7 Febr. a.s.). 678, Algem.: 1 kg. sinaasappelen voorinlevering) 663 Reserve: 400 gr. brood (gel dig t.m. 7 Febr. a.s.). 665 Reserve: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Bonkaarten MA, MB, MC,MD, MP, MG, MH 803 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1053 Brood: 800 gr. brood. 1058 Boter: 250 gr. boter en of margarine of 200 gr- vet. 1052 Margarine: 250 gr. margari ne of 200 gr. vet. 1054 Kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 1059 Eieren 5 eieren. 1057 Melk: 5 liter melk. 1051 Vlees: 300 gr. vlees. 1056 Vlees: 200 gr. vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Januari wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waar op eerst op Maandag 2 Februari a.s. mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op 7 Februari a.s. bij een detaillist in groente en/of fruit worden ingeleverd. Niet aangewezen zijn en vernie tigd kunnen worden de bonnen» 122, 123, 623 Melk, 130, 131, 132£ 137, 636, 637 Reserve, 139, 143, 643 Algemeen. o DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot vanavond. Wisselende bewolking met een enkel vespreid buitje. Meest ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering van tempera tuur. Nagek. Advertenties. Met grote vreugde en dank baarheid berichten wij U de geboorte van onze dochter EVA. P. v. d. BERG. J. G. v. d. BERGDEES. Vlissingen, 28 Januari 1948. Badhuisstraat 55. Tijdelijk adres: Ziekenhuis „Bethesda", Vlissingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1