Rondetafelconferentie geopend. Scherpe critiek op de wederopbouw. Kabinet-Hatta nog niet gereed. Spaak en de Partijraad zijn het niet eens. Op de drempel van een bistorisolie daad. Bijzondere maatregelen voor Walcheren bepleit. Vergooding materiele oorlogsschaden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 28 JAN. HM» DE RIJKS CONFERENTIE. Formulering van beginselen. Eerste contact tussen militaire commandanten. Zeeuwse oestercultuur trekt Amerika's aandacht. ZAKEN De Nederlandsche Bank. IN INDIË Uitgave Stichting „Zeêuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloo., rstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 857 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZDIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSÏRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.27 u„ onder 17.20 u. Maan op 21.53 u., onder 10.23 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 29" Januari: 3.58 u. 2.31 m., 16.29 u. 2.38 m. Een dag van historische betekenis. Dinsdag 27 Januari was voor het Koninkrijk der Nederlanden een belangrijke dag, in verband roet de opening van de reeds op 27 Januari 1942 aangekondigde R ij ksconferentie. In haar radiorede van 7 Dec. 1942 heeft H. M. de Koningin hierover o.m. het volgende ge zegd: „Zonder vooruit te lopen op de adviezen van de toekomstige vergadering, stel ik mij voor, dat deze adviezen gericht zullen worden tot een gemenebest, waaraan Nederland, Oost-Indië, Suriname en Curacao deel zul len hebben, volkomen vertrou wend op zichzelf en met volko men vrijheid van handelen voor elk deel, wat betreft zijn eigen binnenlandse aangelegenheden, terwijl zij volkomen bereid zijn elkander wederzijdse hulp te verlenen. Het is mijn mening, dat een dergelijke combinatie de kracht kan schenken aan het Koninkrijk en zijn delen cm hun verantwoordelijkheid te dragen, zowel naar binnen als naar bui ten. Daar zal geen plaats meer zijn voor enig onderscheid naar ras of nationaliteit. Slechts de bekwaamheid van de burgers afzonderlijk en de behoefte van de verschillende bevolkings groepen zullen de politiek van de Regering bepalen." Deze woorden werden gespro ken toen Nederland het langste c-n Het bangste deel van de oor log nog voor de boeg had en •oi'n Oost-Indië onder de Ja- tanse bezetting zuchtte. Daarna 7 n nog gekomen de moeilijkhe- c.. n met de opstandige benden m Indië en de trieste gevolgen daarvan, zodat het waarlijk geen w onder is, dat het zolang heeft e .'duurd eer de conferentie kon worden geopend. Volledig is deze Rijksconfe- ïentic niet. Oost-Indië ontbreekt. Wel zijn e; enkele waarnemers, die ech ter aan de besprekingen niet deelnemen. Afgevaardigden uit Neder land, Suriname en Curasao zijn nu bijeengekomen om in een z.g. ronde-tafelconferentie de be langen van het Rijk en van zijn verschillende delen te bespre ken. Het is een belangrijk moment in onze geschiedenis. Moge God de mannen die ge roepen worden aan de confe rentie deel te nemen zegenen, zodat ze mogen arbeiden in 'net belang van het Koninkrijk en zijn delen en mogen bouwen aan een gelukkige toekomst. o Naar Amerikaans burgerlijk bestuur van Duitsland. Naar te Washinton officieel Is bekend gemaakt, zal het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken het bestuur van de Ame rikaanse bezettingszone op of om streeks 1 Juli van dit jaar van het leger overnemen. Naar men aan neemt zou generaal Clay, de hui dige opperbevelhebber van de Amerikaanse zone in functie kun nea blijven als burgerlijke hoge commissaris. Franse socialisten in op positie tegen devaluatie van de franc. Schuman heeft gisteravond laat in de Nationale Vergadering me degedeeld, dat de regering niet zotf kunnen aanblijven, wanneer de Nationale Vergadering tegen het wetsontwerp betreffende de Instelling van een vrije markt in goud zou stemmen. Deze waar schuwing werd gegeven na een kabinetsvergadering van bijna drie uur, waarin de oppositie van de socialisten, zonder wier stem men de regering geen meerderheid krijgt, is besproken. De socialistische ministers schij nen strenge beperking van de voorgestelde vrije goudmarkt te hebben geëist. Een motie van de regering om het wetsontwerp als dringend te behandelen werd met 373 tegen 184 stemmen aangenomen. Alleen de communisten stemden tegen. Vandaag zal het debat over het wetsontwerp plaatsvinden. Sir Philip Nichols volgt Sir Neville Bland op. Bowyer Nichols, die naar ver wacht wordt Sir Neville Bland ais Brits ambassadeur in ons land zal opvolgen, is sinds 1942 Brits ambassadeur in Tsjecho-Slowa- kije. Hjj werd geboren op 7 Septem ber 1894. Tijdens de eerste wereld oorlog diende hij in het Suffolk Regiment. Hij werd onderschei den met het ..Military Cross". In 1920 kwam hij in dienst van het Britse Ministerie van Buiten landse Zaken. Hij was eerste se cretaris van de Britse ambassade in Rome van 1933 tot 1937, tot 1941 werkzaam op het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Lon den en in 1941 volgde zijn benoe ming tot gezant bij de Tsjecho- Slowaakse regering in Londen. Ministers naar Luxemburg. De ministers van den Brink, Vos, Mansholt, Lieftinck en van Boetzelaer zijn voornemens zich deze week naar Luxemburg te be geven, waar een bijeenkomst wordt gehouden van ministers der Benelux-landen. Gisteren om 11 uur is in de zaal van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal de conferentie Nederland-Suriname-Curayao offi cieel geopend. Aanwezig waren: de voltallige delegaties van Nederland, Suri name en Curacao, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de leden van de Ministerraad met hun res pectievelijke echtgenoten, mej. Mr A. M. Teilegen, directrice van het kabinet van H. M. de Koningin, verschillende leden van de raad van state en vele andere autoriteiten. De minister-president, Dr L. J. M. Beel, opende de bijeenkomst met het uitspreken van een rede, welke daarna door de minister van Overzeese Gebiedsdelen, tevens voorzitter van de conferentie, werd beantwoord. merk zijn der zelfstandigheid en allen zodanig, geordend, dat de toewijzing van het Huis van De vergaderzaal van de Eerste Kamer bood een geheel ander beeld dan by de Senaatsvergade ringen, want het gehele midden gedeelte van de zaal was thans gevuld met zitplaatsen voor de zeer vele genodigden, terwyl ook de doorgangen achter de banken, waarop de senatoren zitten met plaatsen voor verdere genodig den waren ingericht. Reeds ge ruime tyd voor het vastgestelde uur van de opening ontstond er een sfeer, die buiten, op het al oude Binnenhof, reeds sedert het ontwaken van de hofstad zo sterk waarneembaar was geweest. Ne derland en zijn residentie ston den op de drempel van historische daden en ontwikkelingen. Enkele minuten over elf werd de regering binnengeleid door de commissie van ontvangst, welke was samengesteld uit enkele leden der drie delegaties. Niet aanwezig bleken te zijn de minis ters Drees, Lieftinck en Vos. Een ogenblik later nam de mi nister-president, Dr L. J. M. Beel, het woord. Rede Dr Beel. Deze verzocht allereerst aan dacht voor het tot stand komen en de taak der conferentie. Hij wees op de bekende radio-rede die H. M. de Koningin op 7 Dec. 1942 heeft gehouden en waarin Zij van Haar bedoeling gewaagde om een gelegenheid te scheppen, gezamenlijk overleg te plegen over een voor de veranderde om standigheden passende bouw van het Koninkrijk. Ook memoreerde Dr Beel de troonrede van 23 Juli 1946, waar t.a.v. West-Indië werd verklaard, ten spoedigste de daar gestegen drang naar vernieuwing der staatsinstellingen te bevorderen. De regering* besloot daarom niet langer te wachten op een zodanige ontwikkeling in Indo nesië, dat het bijeenroepen van een algemene rondetafelconferen tie mogelijk zou worden, noch af te wachten tot de voorgenomen herziening van de West-Indische staatsregelingen haar beslag zou hebben gekregen en had H. M» de Koningin daarom voorgesteld voor die rijksconferentie uit deze conferentie van vertegenwoordi gers van Nederland, Suriname en Curasao bijeen, te roepen om thans in het bijzonder de ver nieuwing van de staatkundige betrekkingen tussen deze staats delen ter hand te nemen. Dr Beel zei verder o.m.: „Het Koninklijk Besluit uwer bijeenroeping nodigt u uit ten eerste de beginselen te formule ren voor de wenselijk geachte hervormingen in de tussen Su riname, Curasao en Nederland bestaande staatkundige betrek kingen als deel van de staatkun dige herbouw van het gehele ko ninkrijk en ten tweede deze be ginselen uit te werken in één of meer ontwerpen tot nadere rege ling van do verhouding tussen deze staatsdelen en tot verwezen lijking Van de nieuwe rechts orde." Hij wees er op, dat de toe gezegde zelfstandigheid der rijks delen en de van hen verlangde duurzame samenwerking zullen hebben te rusten op de drie zui len van vrijheid, gelijkwaardig heid en verbondenheid. „Dit betekent", aldus de mi nister-president, „dat Nederland zelfstandig zal blijven en Suri name en de Nederlandse Antillen zelfstandig zullen worden, allen in het genot van de rechten en verplichtinge'n, welke het ken- Hjj wees er op, dat 1948 een i gedenkwaardig jaar in de ge schiedenis van ons land is, ge denkwaardig zowel vanwege de herdenkingen, waartoe dit jaar oproept als vanwege de eisen, die het jaar zelf stelt en memoreer de in dit verband de vrede van Munster, 300 jaren geleden, het verdrag van St. Maarten dat tussen de autoriteiten van het Franse en het Hollandse ge deelte van het eiland gesloten werd en de grondvvetherziening van 100 jaar geleden, waardoor de banden tussen Nederland en Oranje, en onderlinge samenwer- j beide Indien versterkt werd en king, en goede internationale be trekkingen tot hun recht zullen komen." Dr Beel eindigde zijn toespraak met de woorden: „Onder de bede, dat het u met Gods hulp moge worden gegeven uw taak voorspoedig te volbren gen, open ik deze conferentie." Rede minister Jonkman. De minister van Overzeese Ge biedsdelen, tevens voorzitter van de conferentie, Mr J. A. Jonk man, zei in zijn antwoord, dat hij ondanks zijn voorzitterschap slechts een raadgevende stem heeft in te brengen. „Het past mij dus niet", aldus Mr Jonkman, „thans namens de conferentie op te treden, te min der nu zy haar werk nog be ginnen moet en mij haar wensen niet heeft kunnen kenbaar ma ken." „Ik maak mü echter sterk, dat zij aan uw openingsrede ai dade; lijk bij de aanvang harer werk zaamheden haar volle aandacht zal wijden, en onmiddellijk moge jk daaraan toevoegen, overtuigd te zijn de gevoelens der confe rentie te vertolken, wanneer ik Hare Majesteit de Koningin on ze eerbiedige dank betuig voor het vertrouwen in ons gesteld." Spreker deed een beroep op de leden en adviseurs van, waarne mers bij en medewerkers aan de conferentie, om met vereende krachten het welslagen dezer conferentie te bevorderen en naar de verwezenlijking harer doelstelling te streven. de emancipatie der volkeren, Mr Jonkman eindigde met de vol gende woorden: „Wij zullen ons werkstuk hebben af te leveren in 1948 het jaar, waarin wij ook en voor alles moeten herdenken, dat vijftig jaren geleden Konin gin Wilhelmina tot de regering geroepen werd. Naar wijsheid en toewijding moge het ons bezielen, en moge het ons worden gegeven, dat ons werk voor haar als een geschenk zal zijn". Na het uitspreken van de rede van Minister Jonkman werd de zaal ontruimd en bleven alleen de delegaties met de secretaris sen over voor een besloten bij eenkomst onder voorzitterschap van de heer Jonkman. In deze vergadering werd uit elk der drie delegaties een verte genwoordiger aangewezen voor een centrale sectie, welke met de voorzitter aan de conferentie voorstellen zal voorleggen voor de op de conferentie te volgen pro cedure. Als zodanig zullen optre den: Prof. Mr C. P. M. Romme, Mr Dr R. H. Pos en Mr Dr M. F. da Costa Gomez. Receptie. Gisterenmiddag heeft de Neder landse regering t.g.v. de opening der conferentie in de Ridderzaal een receptie gegeven. Telegram Soekawati. De president van Oost-Indonesië, Soekawati, heeft aan de ronde tafel-conferentie een telegram doen toekomen, waarin de beste wensen voor het welslagen als eerste stap op de weg tot vorming der Nederlands-Indonesische Unie worden aangeboden. Het kabinet-Hatta is nog steeds niet gevormd. Antara weet te melden, dat er waarschijnlijk vier van de zestien zetels aan de Masjoemi zullen toevallen, waarvan er waarschijnlijk één zal wor den bezet, door Dr Soekiman, de voorzitter van de Masjoemi. Sjarifoeddin zou gemachtigd zijn, om als voorzitter der republi keinse delegatie, de onderhande lingen met de Nederlanders voort te zetten. Sjarifoeddin verklaarde na aan komst te Batavia, dat Soekarno en Hatta vastbesloten zijn de overeenkomst tot uitvoering te brengen. Hij voegde hieraan toe, da.t de samenstelling van het „pre sidentieel zakenkabinet" Donder dag zal worden bekend gemaakt. Eerste besprekingen Neder landse en republikeinse militaire commandanten. Gisteren zou het eerste contact tussen de plaatselijke Nederlandse en de republikeinse commandant- ten plaatsvinden. In de grensge bieden is echter reeds enkele da gen geleden contact tot stand ge komen. De Dienst Legercontacten meldt, dat op Sumatra op 23 Ja nuari en op Java op 24 Januari reeds besprekingen plaats vonden. Het verloop van de eerste be sprekingen was over het algemeen gunstig. Hatta over de zes punten en Kalioerang. Hatta heeft verklaard, aan de commissie voor goede diensten te hebben medegedeeld, dat de repu bliek de zes punten inderdaad on voorwaardelijk aanvaard heeft. Ook heeft de republiek hierop geen eigen interpretatie. Zij houdt zich slechts aan de verduidelijkin gen van de commissie. Hij voegde hieraan toe, dat de aanvaarding der zes punten in het Zoals wij onlangs reeds meldden zal Dr P. Korringa te Bergen op Zoom, bioloog bij het Rijksinsti tuut voor visserijonderzoek, en be last met onderzoekingen betref fende de oestercultuur, binnenkort een reis van enkele maanden ma ken naar de Verenigde Staten en Canada. Deze reis wordt gemaakt op uitnodiging van „The National Shelfish Association" „The Oyster Institute of North America", „The Texas A and M. Research Foun dation" en de /.Fisheries Research Board of Canada". De heer Kor ringa hoopt in Mei a.s. te vertrek ken. De „National Shellfish Associa tion" organiseert in samenwerking met het „Oyster Institute" ieder jaar in de eerste week van Juni een bijeenkomst, welke een drie tal dagen duurt en waarbij de we tenschappelijke onderzoekers voor drachten houden over hun onder zoekingen betreffende de oester en de oestercultuur. Er is dan volop gelegenheid tot discussie, in het bijzonder voor de oesterkwekers, die deze bijeenkomsten in grote getale plegen te'bezoeken. Op de bijeenkomst van 1948 zal Dr Korringa enkele voordrachten houden over het wetenschappelijke onderzoek, verricht in het Neder landse centrum voor oestercul tuur, de Oosterschelde. In het bijzonder is verzocht aan dacht te besteden aan het onder zoek betreffende de voortplanting van de oester en betreffende de z.g. schelpziekte. Het is geen regel, dat buiten landse onderzoekers worden uitge nodigd op deze conventie een voordracht te houden. De laatste buitenlandse bezoekers waren Prof. Yonge en Dr Dogson, beiden Engelsen, die in 1931 de bijeen komst bezochten. Enige belang rijke publicaties van Dr Korringa hebben in de Verenigde Staten in vakkringen zeer de aandacht ge trokken. Zo o.a. één over de voortplantingsbiologie van de oester in de Oosterschelde, in welk werk ook de voor de praktijk zo belangrijke voorspellingen van de intensiteit van aanslag van het oesterbroed worden behandeld. De reis van Dr Korringa zal het contact met de nieuwe wereld be langrijk verstevigen, hetgeen het toekomstige onderzoek van het Rijksinstituut voor visserijonder zoek ten goede kan komen. geheel geen verandering zou bren gen in de status der béide partijen voornamelijk op het stuk van de verhouding tot de Veiligheidsraad. - Mr van Hoogstraten over het herstel van Indië. „Indië kan over drie jaar we derom een positieve handelsbalans hebben, indien er voor de eerste phase van het economische herstel een bedrag van vier millioen dol lar ter beschikking staat", aldus verklaardé Mr J. E. van Hoog straten, die onlangs van zijn bui tenlandse reis in Batavia terug keerde. Hij deelde mede, dat zowel in officiële als in handelskringen in de Verenigde Staten grote belang stelling voor Indië bestaat. Paul van Zeeland te 's-Gravenhage. Van Zeeland, vertegenwoordiger van België in de commissie voor goede diensten heeft gisterenmid dag te 's-Gravenhage een onder houd gehad met Dr Beel en met andere leden van het kabinet. Na een bezoek te hebben gebracht aan de heer L. C. Nemry, ambas sadeur van België, is hij naar Bel gië vertrokken. Zaterdag gaat hij via Schiphol naar Amerika. Receptie aan boord „Renville". Een communiqué van de com missie voor goede diensten werd uitgegeven op het hoogtepunt van een grote receptie aan boord van de „Renville", waarby Prof. Gra ham en de commandant van het schip met zijn officieren als gast heren optraden. Prof. Graham deelde aan Aneta mede, dat de re ceptie werd gehouden, omdat de Amerikaanse delegatie van beide partijen zoveel gastvrijheid en hartelijkheid had ondervonden. Op het versierde dek bevonden zich o.m. Dr van Mook, minister Neher, Sjarifoeddin, Sjahrir, leden van belde delegaties, marine-offi cieren en practisch alle te Batavia vertoevende Amerikanen. Veldmaarschalk Paulus Iraaks kabinet afgetreden. STAAN DE ■naar Dnifslanrl tc>nin? uai „nn c«ith niow,. naar Duitsland terug Een speciale correspondent van Reuter meldde, dat politieke krin gen te Berlijn ervan overtuigd zijn dat spoedig de terugkeer is te verwachten van de Duitse veld maarschalk Paulus, generaal von Seydlitz en andere overgebleven leiders van het nationale comité voor een Vrij Duitsland. Deze of ficieren zouden uit de Sowjet-Unie naar de Sowjet-zone van Duits land reizen. Volgens de Duitsers worden deze generaals, die zich bij Stalingrad hebben overgegeven, goed verzorgd, opdat zij zullen deelnemen aan de campagne voor nationale eenheid, zoals die ge voerd wordt door het door de Sowjet-Unie gesteunde Duitse Volkscongres. Geruchten omtrent de activiteit van die officieren hebben de laatst^" tijd de ronde gedaan, met inbegrip van het ver haal over een „spook-leger", dat in de Sowjet-Unie geoefend zou worden. Het kabinet van Salih Djaboer is afgetreden, 36 uur nadat Dja boer van zyn verblijf in Engeland naar Irak was teruggekeerd om de protesten tegen het vorige week in Engeland door hem on dertekende nieuwe Brits-Iraakse verdrag te sussen. Aan het aftre den der regering is een dag van heftige demonstraties voorafge gaan. In de straten van Bagdad kon men zelfs machinegeweervuur horen. Er zijn verscheidene doden en gewonden gevallen. De regent van Irak, Emir Ab- doel Illah, heeft het aftreden van de regering door de radio aan het volk bekend gemaakt. Hij deed een beroep op het volk om het land voor bloedvergieten te behoe den. De val van de regering werd met vreugde begroet. Er werd op straat gedanst en overal was men in feestelijke stemming. De voorzitter van de Iraakse tweede kamer en 30 parlements leden zijn eveneens afgetreden. Tweede Kamer. De Tweede Kamer behandelde gisteren de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Allereerst bepleitte de heer Andriessen (K.V.P.) een ra tionele organisatie en een verdere decentralisatie. De heer Stapelkamp (A.R.) leverde critiek op het feit, dat dit belangrijke departement ad inte rim beheerd wordt, omdat de heer Neher voor de tweede maal in Indië is. Arbeidskrachten en bouwmate rialen worden oneconomisch ge bruikt met het gevolg, dat veel meer aanbesteed wordt dan afge bouwd kan worden. Particuliere bouw moet blijven bestaan, maar de bouw door wo ningbouwverenigingen moet krachtig worden gesteund. De heer S m e e n k (A.R.) was van oordeel, dat er een correctie moet worden aangebracht in het bouwplan 1948 ten behoeve van Walcheren. Terwyl men elders al kon bouwen, kon dat op dit eiland niet geschieden. De bouwkosten moeten z.i. ver laagd worden, hetgeen dient te ge schieden door opvoering der ar beidsprestatie en toepassing van nieuwe bouwmethoden. Verwaarlozing van bestaande woningen dient voorkomen te worden. Met kracht kwam de heer Smeenk ertegenop, dat in sommi ge gemeenten Protestants-Chris telijke woningbouwverenigingen to^ating geweigerd wordt. Ook de heer Hacke (Vrijh.) vroeg in het bijzonder de aandacht voor het bouwen op Walcheren. Er zyn hier speciale maatregelen no dig en er bestaat alle aanleiding deze zaak afzonderlijk onder de ogen te <zien. Volgens de heer Steinmetz (K.V.P.) is overdracht van be paalde taken op het gebied der Volkshuisvesting en Wederopbouw (b.v. van de Rijksinspectie naar de Provincie) wenselijk en moge lijk. Het aantal aannemers is te 130 vluchtelingen in Pakistan vermoord. Bij een aanval van volksstam men op het vluchtelingenkamp Paratsjinar in de Noord-Westelij ke grensprovincie van Pakistan zijn ongeveer 130 niet-Mohamme- daanse vluchtelingen gedood, 50 gewond en 5Ö ontvoerd. De regering van India had stap pen ondernomen bij de minister president van Pakistan om te be werken, dat de vluchtelingen van het ingesneeuwde kamp Paratji- nar naar een veilige plaats zouden worden overgebracht, doch dit verzoek had geen resultaat. Besprekingen over Kasjmir doodgelopen? Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, zyn de bespre kingen tussen India en Pakistan over de kwestie Kasjmir doodge lopen. Ernstige critiek aangekondigd. In een vergadering te Groede heeft het Kath. Kamerlid mr dr A. J. J. M. Mes een verklaring afgelegd omtrent het wetsont werp „vergoeding materiële oor logsschaden". De heer Mes constateerde, dat blijkens dit ontwerp, de regering thans geen principiële bezwaren meer heeft tegen integrale scha devergoeding daar zij deze aan ongeveer 35 procent der getrof fenen wenst toe te kennen. „Men mag niettemin aanne men", aldus dr Mes, „dat het ontwerp in de Kamer ernstige critiek van de zijde der K.V.P. zal ontmoeten, daar het slechts in zeer geringe mate tegemoet komt aan de eisen, welke door tiet partijcongres, dat in Octo ber te Utrecht is gehouden, in een aantal resoluties zijn vast gelegd". De Tweede Kamer heeft gis teren het wetsontwerp: „Nieuwe bepalingen nopens het statuut van de Nederlandsche Bank", groot; kan dit beroep niet gebon den worden aan een bedrijfsver- gunning De heer van der Feltz (C. H.) verklaarde geen onverdeelde bewondering te hebben voor de wederopbouw in de practijk. Ten aanzien van het bouwplan 1948 vroeg hij zich af, of dit vol bracht zal worden. Bouwen in de noodgebieden is een kwestie van leven of dood. Hy verklaarde verbaasd te zijn over de voorlichting in de memo rie van antwoord voor wat de toe standen in Zeeuwsch-Vlaanderen Van verschillende kanten wordt ons de vraag gesteld: hoe staan nu eigenlijk de zaken in Indië? Het is niet mogelijk op deze vragen een enigszins bevredi gend antwoord te geven. In de eerste plaats, omdat nu reeds herhaaldelijk gebleken is, ciat het woord van de republiek niet de minste waarde heeft, en in de tweede plaats omdat de Regering ons telkens voor nieuwe verrassingen plaatst. Om dat zij geen ruggegraat toont en altijd weer tot nieuwe conces sies bereid is. Waarbij dan nog komt, dat we niet weten of er nog meer geheime notulen of iets van dien aard zijn zoals we dat eerst bij Linggadjati en nu bij Kalioerang beleefd hebben. Officieel is nu verklaard, dat de republiek en de Nederlandse delegatie de zes punten van de commissie van goede diensten onvoorwaardelijk aanvaard hebben. Dus ook het eerste van deze 6 punten, dat vaststelt: de sou- vereiniteit blijft aan het Ko ninkrijk der Nederlanden tot dat deze souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië wordt overgedragen. En: de Status van de republiek zal die zijn van een staat binnen de Ver. Staten van Indonesië. De republiek echter verklaart, dat zij zich het recht voorbe houdt commentaar te leveren en kwesties op te werpen. Daar begint het dus al weer. Verder hebben we kunnen le ren, dat de republikeinen in strijd met de pas gemaakte afspraak toch al weer publicaties betref fende militaire operaties heb ben gedaan, terwijl door radio- Djogja de republikeinse strijd krachten werden opgewekt, de strijd voor de vrijheid vastbe sloten voort te zetten. betreft. Met. de daar bestaande el- ry 0 mogelijk nog erger is een lende wordt weinig rekening ge- Zv verklaring van prof. Scher- houden. j merhorn, die in de P. v. d. A. De heer van Dis (S.G.) be- r.og altijd als de Indische spe- toogde, dat de getroffen gebieden in het "bouwplan 1948 verre achter gesteld worden bij de niet-geteis- terde gebieden. In het bijzonder geldt dat voor Zeeland. Hij ver zocht de minister daar aandacht aan te schenken. De heer Droessen (K.V.P.) vroeg, of het juist is, dat slechts 40 van de in aanbouw zijnde boerderijen in 1948 gereed zal komen. Een radicale wijziging van het Bureau Wederopbouw Boerderijen moet tot stand komen en een grondig onderzoek naar de tekort komingen van dit bureau is ge wenst. Tenslotte wees de heer A1 g e r a (A.R.) erop, dat de gemeenten zelf, binnen het vastgestelde con tingent, goedkeuring aan bouw plannen moeten kunnen verlenen. Vanmiddag wordt de vergade ring voortgezet. cialiteit wordt aangemerkt en die in regeringskringen nog steeds een grote invloed heeft Prof. Schermerhorn, wiens dictatoriale neigingen bekend zijn, sprak als zijn mening uit, dat er veel te veel gepubliceerd wordt. Hij is blijkbaar voor stander van een soort ijzeren gordijn, a la Rusland. Lachend voegde bij er aan toe, dat de republikeinen natuurlijk trachten, zoveel mogelijk naar zich toe te halen, wat hij een heel gewoon verschijnsel vond. Hij had er nog bij kunnen zeg gen, dat de Nederlandse rege ring natuurlijk tracht zoveel mo gelijk toe te geven en met zich en met de Rijksbelangen en met onze jongens in Indië te laten spelen. Dit alles maakt de zaak zo c noverzichtelijlc. En onrustbarend tevens. i aangenomen met 55 tegen 21 stemmen. I Eveneens werd z.h.s. goedge keurd het wetsontwerp houdende een nieuwe regeling Inzake het muntwezen, nadat een amende ment van de heer Hoogcarspel (Comm.) tot het handhaven van het 21,4 centsstuk met 518 stem men was verworpen. Daarvoor had min. Lieftinck nog medegedeeld, dat zich voor f100 millioen aan zilveren guldens en rijksdaalders onder het publiek bevindt. Post voor het s.s. Zuiderkruist. Het s.s. Zuiderkruis, dat met troepen uit Ned. Indië op weg Is naar Rotterdam, zal 8 Februari a.s. in Port Said zijn. Wil men al daar aan de opvarenden nog post laten uitreiken, dan moet deze uiterlijk 30 Januari a,s. op de brievenbus zijn gedaan. De Belgische Koningskwestie „Indien ge geen vertrouwen in mij hebt, verzoek mij dan de regering te verlaten", zo voegde minister president Spaak de partijleiders toe, in de gisteren gehouden vergadering van de algemene raad der Belgische Socialistische partij. En hij voegde er onomwonden aan toe: „Ik ben geen extremist wat de koningskwestie betreft en ik kan mij niet neerleggen bij alle argumenten, die door de partijleiders naar voren worden gebracht."' rugkeer heeft hij verzuimd do voorzitter van het partijbestuur^ de heer Buset, hiervan in kennis te stellen. De verdediging van do eerste minister tegen de aanvallen die hij had té verduren in de pap- tijraad was vrij scherp. Tot tweemaal toe zelfs, heeft minister Spaak, die weinig voelt voor abdicatie van koning Leo pold, aangeboden, plaats te maken voor een andere socialist. De houding van Spaak kwam duidelijk uit ln een betoog, waar in hij als zij oordeel te kennen gaf, geen voorstander te zijn van een onmiddellijke troonsafstand van koning Leopold „aangezien hier door In September a.s. Prins Bou- dewijn de troon zou bestijgen, het geen voor hem, voor de dynastie en voor België een ramp zou be tekenen". De verklaring, die de partijraad heeft afgelegd wijst er echter op* dat de „uit naam van de regering met Leopold gevoerde onderhan delingen slechts dan zin hebben, wanneer zij tot diens abdicatie leiden". o Te Brussel is oen transport van 28 Duitse oorlogsmisdadi gers aangekomen. SPAAK: „Geen extremist"! Reis naar Pregny zette kwaad bloed. In de boezem der partij lopen de meningen over de konings kwestie, met name tussen de minister-president en de party- raad, nogal uiteen. Spaak, die zitting heeft in het kabinet voor de socialistische par ty ls, zoals bekend, enige tijd ge leden, zonder voorkennis der par tij, naar Pregny geweest, waar hij een onderhoud heeft gehad met koning Leopold. Ook na zijn te- DE BILT ZEGT: Weinig verandering. geldig tot Weersverwachting vanavond. Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Hier en daar vorming van ochtendmist. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1