Krjjgt Molotof het oppergezag na Stalin's dood Kansen voor de inlandse tabaksteelt Dreigement met atoombommen? Verzuim der Kerk Wat het vorige jaar geoogst werd. Broodbezorger raakte zijn verstand kwijt. Terroristen ter dood veroordeeld. Wereldfederatie der jeugd protesteert. tfowonMH stviyd Dertig jaar Qekrainse republiek. Rusland een onuitputtelijke bron. Pools jacht verkeerde in nood; Vonnis van f10.— tegen Lunshof bevestigd Amerikaanse notities Geestelijke verzorging der emigranten. In de loop van verleden jaar zijn enkele duizen den Nederlanders, die voor zichzelf en voor hun kinderen een goede toekomst zoeken, met ,,De [Waterman'' en de „Tabinta" naar Canada vertrok ken. Onder hen bevond zich een belangrijk aantal, leden van de orthodox protestantse kerken in Nederland. Zij zijn getrokken naar een land, waar van ze wisten, dat ze daar hun eigen kerk weer zouden vinden, opdat hun geestelijke belangen niet ten offer zouden vallen aan een goede materiële positie. Moeilijke overgang. is geen sprake. De kerken la- De Christian Reformed Churchten hun leden over aan de zor- d i geworden over in de-Verenigde Staten en Ca-gen van de kleine groep gere-1 'ifïL,11 Slechts dan, wanneer hij de sterkste is. Geruchten over d* op handen zijnde dood van generalissimus Josef Stalin zijn een jaarlijks wederkerend verschijnsel. Dit jaar hebben ze niet nagelaten, de gebruikelijke reactie te verwekken onder de Amerikanen: zij zullen het verhaal geloven als het offi cieel wordt aangekondigd. Toch, daar de verwachting, dat Stalin eens moet sterven, een belangrijk punt schijnt te zijn in de Ame rikaanse buitenlandse politiek, moet het de moeite waard zijn de bekende feiten neer te schrijven. In de eerste plaats zijn die gen niet tegen het vliegen op Amerikanen, die het best in staat ë™te hoogte bestand zijn. zijn geweest dit te beoordelen, Tegelijkertijd geven deze zelf- vers medegedeeld, dat een z^ner van mening, dat Stalin de laat- e. mensen echter toe, dat Stalm broodbezorgers dientengevolge z'n ste jaren allesbehalve een goede misschien nog wel enige tyd mee verstand was kwijt geraakt. [gezondheid genoten heeft. Tij- vele uitstapjes naar tenminste 17 soorten broodbonnen ln omloop zijn, wordt de verwar ring uitermate groot geacht. De Invoering van de keuzebon heeft de emmer doen overlopen. De con sument ls, aldus de vergadering, niet voldoende duidelijk gemaakt, dat het broodrantsoen sedert 4 Januari j.l. in^felte verminderd is en wel in evenredigheid met het geen men aan beschuit, gebak, ontbijtkoek, vermicelli pudding poeder, ènz. betrekt. Het brood rantsoen is geen 2000 of 2100 gr. meer, maar zoveel minder als men aan de zo juist genoemde artike len wenst te betrekken. Als frappant voorbeeld van de heersende verwarring en de moei lijkheden, daaruit voor de bakkerij voortvloeiende, werd door een ver tegenwoordiger van de werkge- nada doet alles, wat in haar i formeerden in Canada, In grote lijnen is men het ter1 dens een van de conferenties in wijzen er op dat hij sedert vergadering eens geworden over de oorlog bekende hij aan pres.- j heteindwan de oorlog zeer voor- Ze I de veranderingen, die dienen te j dent Roosevelt, dat hij sukkelde ,if worden aangebracht. Ter ultwer- aan hart en longen. Na Teheran rirmrn,:'£' T i -TuTharfd™"wanl Z\,rZn S «er genomen conclusies werd werd zijn vliegtoestel onverwacht ten ter zijde te staan moeilijke overgang van het moederland naar de vreemde. De zustergemeente aan de over zijde van de Atlantische Oceaan hebben zich bereid verklaard haar Nederlands sprekende predikanten gedurende enkele weken af te staan, opdat zij de sterk uitgebreide of nieuw ge- institueerde kerken kunnen be zoeken, de emigranten in hun nieuwe omgeving kunnen be groeten en des Zondags Neder landse diensten kunnen leiden. De predikanten van de Cana dese gemeenten, die zich plotse ling geplaatst zien voor een meer dan verdubbelde gemeen te, sloven zich uit om de pas- aangekomenen met raad en daad ter zijde te staan in hun bijzondere noden. Sommige pre dikanten bedienen driemaal op een Zondag het Woord: twee maal in het Engels en eenmaal in het Nederlands. Zij doen hun arbeid met vreugde, hoewel er bijna te veel van hen gevergd wordt De Canadese gemeenten zien met vreugde hun aantal leden stijgen en daardoor de Calvinistische invloed in Cana da toenemen. Dit neemt niet weg, dat een toevloed van dui zenden emigranten zijn proble men meebrengt, vooral in een kleine kerk als in Canada. Hier te lande heerst maar al te dikwijls een verkeerd begrip van de gereformeerde kerken in Canada. Canada telt slechts een twaalf tal gemeenten van de Christian Reformed Church, die worden bezocht door 550 gezinnen. Er zijn slechts enkele predikanten. Op dit kleine groepje mensen, die soms dagreizen van elkaar verwijderd wonen, rust nu de taak duizenden emigranten op te vangen. In sommige streken zal spoedig het aantai nieuwe leden het oorspronkelijke le dental overtreffen. De Christian Reformed Church toont de ware broederlijke lief de tegenover de emigranten. En wat doen de kerken in Ne derland? In het gunstigste geval sturen zij een vertegenwoordi ger naar de kade te Rotterdam cm de broeders en zusters met 1 un kinderen een vaarwel toe te roepen en daarmee uit. De emigrantenschepen vertrekken, voor de lange reis. Van enige geestelijke verzorging aan boord in de gerust hart doen, want die broe ders en zusters aan de over zijde hebben hun plicht ver staan en vervullen die naar hun beste kunnen. Doch ik vraag me af of hier een taak ligt voor de kerken in Nederland. Binnen enkele maanden be gint een nieuwe trek naar Ca nada. Duizenden emigranten zullen in de loop van dit jaar de reis naar Canada aanvaar den. Zij kamen de Canadese ker ken vermeerderen in tal en last. T. MULDER. (Wordt vervolgd.) een kleine commissie benoemd, bij Bakoe aan de grond gezet en die zich op korte termijn met con- 1 reisde hij verder per trein naar crete voorstellen tot de Overheid I Moskou. De reden hiervoor en zal wenden, om zo spoedig moge- zijn weigering sindsdien per lijk uit de heersende chaos te ge- vliegtoestel te reizen wordt ver- raken. ondersteld .te zijn, dat zijn Ion- Uitgezonderd aardappelen was gemiddelde opbrengst minder dan in de jaren 19301939. Statistische bulletins zijn over 1946 luidden deze cijfers resp. 78 het algemeen droge kost. Dezer en 55 millioen kg. BEZWAREN TEGEN BROOD DISTRIBUTIE. De bezwaren, welke van kringen uit de bakkerij worden geuit tegen de manier, waarop thans de aanwijzing van brood bonnen voor 't publiek geschiedt, zijn besproken op een vergadering belegd op initiatief van de onder vakgroepen broodbakkerij en broodfabrieken, tezamen met ver tegenwoordigers van alle werkge» versorganisaties van grootbedrijf, klein- en midden-bedrijfen en coö peraties alsmede van de 3 werk nemersbonden. Er heerste grote eenstemmig heid ten aanzien van de bezwa ren tegen het bestaande systeem van broodbonaanwijzing, zowel van werkgevers- als van werkne merszijde. Doordat de opdruk „Brood" van dagen kregen wjj echter de oogst- cijfers van het vorige jaar onder ogen. Deze cijfers geven, vooral voor de landbouw, aanleiding tot aardige beschouwingen. Granen. Knol-, bol en wortel gewassen. I De met knol-, bol- en wor telgewassen- (aardappelen, I bieten, knollen) beteelde opper- i vlakte bedroeg in '47 rond 300.000 De in 1947 met granen be-ha. voor aardapp .alleen200.000 bouwde oppervlakte bedroeg, j ha. Hiervan was de totale op- blijkens het Statistisch Bulletin brengst ongeveer 9.4 milliard kg. van het Centraal Bureau voor de' (1946: 10.2 milliard kg.). De op- aiie Statistiek bijna 500.000 ha. Het brengst aan aardappelen (zowel d,e grootste gedeelte hiervan was fabrieks- als consumptie-aard- met rogge (181.000 ha.) en appelen) bedroeg 4.6 milliard kg. met haver (163.000) bebouwd. (1946. 41 mii]iard kg.). De totale opbrengst van granen bedroeg ruim 1 milliard kg. (1946 doeh onveranderlijke geheime po- 1.4 milliard kg.1 nen alle gen assen een opbrengst jjtie, Hoofd van de Russische per ha., die beneden die van het Communistische Partij zal Zhda- Peulvruehten. gemiddelde der jaren 1930--39 nov worden| de held van de Co. De met peulvruchten be- hgt. Zo liggen de opbrengsten van mjnform. En Bulganin zal de lei- teelde oppervlakte bedroeg glo-1 de granen gemiddeld ca. 20 pet. ding krijgen van de Russische baal 36.700 ha., de totale op- van peulvruchten ruim 30 pet. en miiitaire strijdkrachten. Met an- keert hij weer opgeknapt, terug. Toen de Amerikaanse minister van Handel Averell Harriman hem in Sochi bezocht, in een pe riode van „Stalin gaat dood"-ge- ruchten, zag Stalin er beter uit dan hij in jaren gedaan had. En iedereen, die Stalin gezien heeft, beschouwt hem als een van de taaisten van het taaie Georgische ras. Zo kan niemand zeggen of de huidige geruchten, de volgen de of de dan volgende waar zijn of niet. Stalin's gezondheidstoestand is van veel grotere waarde dan het nieuwtje omtrent zijn dood. Sta lin's overlijden zal waarschijnlijk wijziging brengen in de Sowjet- politiek. Men beredeneert dit als volgt: Wanneer Stalin verdwenen is van het toneel verwachten insiders, dat de controle over de Sowjet-Unie over zal gaan op 'n soort kern-commissie van het Politburo. Volgens deze theorie zal Molotow Stalin's officiële erf genaam zijn en de uiterlijke te kenen van het leiderschap van de Sowjet-Unie ontvangen. Beria echter zal de macht krijgen over de M.V.D., de gereorganiseerde van de handelsgewassen ongeveer 15 pet. beneden die van de ge noemde vooroorlogse jaren. Slechts de opbrengst van con sumptie- en fabrieksaardappelen ligt, met resp. 109 en 112 pet. Ongeveer 40.000 ha. werden m |lier boven. 1947 met handelsgewassen- _J0 (koolzaad, mosterdzaad, lijnzaad, Met ingang van 1 Februari zal brengst aan peulvruchten: 62 millioen kg. (1946: ca. 80 mil- i lioen kg.), waarvan ongeveer 41! millioen kg. groene erwten. Handelsgewassen. enz.) beteeld. De opbrengst vanbet electrieiteitsrantsoen te Ber de bonnen ls vervallen, de bonnen deze gewassen bedroeg in totaal iyn voor Iedere verbruiker van- 70 van. 1600 en 1800 gram te veel bijna 84 millioen kg. waarvan 58 tot 100 Watt per dag worden ver wisselen eisen en er regelmatig millioen kg. gerepeld was. Voor 1 hoogd. Mits telers samenwerken op coöperatieve basis. In een verslag van de Rijks- toekomst op de been te houden, tuinbguw consulent, belast met Deze coöperatieve samenwerking tabaksaangelegenheden, Ir R. van biedt volgens Ir van .der Ven mogelijkheden, omdat in Neder- der Ven, zegt deze, dat teelt van jan(j voldoende kwaliteitstabak tabak 'in Nederland zeer zeker verbouwd kan worden, terwijl bij mogelijkheden biedt, indien de de industrie op het ogenblik vol- telers zich toeleggen op het kwe- do£,nde belangstelling bestaat I Door middel van coöperatieve ken van kwaliteitsproducten en regionale lichamen, overkoepeld willen samenwerken op coöpera tieve basis. De proeftuin voor tabak tc Wageningen, aldus Ir van der I Ven, heeft bij de teelt van nieu defe woorden: terwijl Molotow formeel de pppermacht krijgt, zullen de voornaamste hefbomen van het gezag in handen komen van de drie jongeren in de kern groep van het Politburo. De geschiedenis leert en des kundigen geloven dat er geen stabiliteit kan zijn bij deze ver deling in vieren van de macht in een autocratische staat. Geor ge Kennan, hoofdambtenaar (plannenmaker) van het Ameri kaanse departement van buiten door een landelijke coöperatie, landse zaken, heeft onder woor- zou het mogelijk zijn dusdanig den gebracht in een beroemd ge- grote, uniforme partijen kwali- worden artikel van „Mr X", wat teitstabak bijeen te brengen, dat verwacht wordt. Er zal een con- men tot een blijvende interesse j flict komen, dat herinnert aan van de zijde van handel en in- het conflict dat Rome schokte na dustrie zou kunnen geraken. Dede dood van Augustus. Toen coöperaties op regionale grond- vochten het Romeinse Keizerlijk slag zouden voor de kleine telers, Huis, de senatoriale plutocratie, zowel als voor grotere bedrijven, de staatsbureaucratie en de le- winddroog geleverde tabak ppgioenen hét tezamen uit tot de kwaliteit kunen sorteren en even-legioenen overbleven om het kei- tueel fermenteren en daarna aan zerrijk te regeren, de landelijke coöperatie voor af-1 De overeenkomst met de situa- En tenslotte, zeg „De Nederl zal een enkele regeerder voor de Sowjet-Unie te voorschijn treden door de onverbiddelijke wet van de „survival of the fettest". Wat de staatslieden in deze worsteling interesseert is natuur lijk de mogelijke uitwerking op de Sowjet-staat en macht. De beste voorspelling is, dat de vorm van de Sowjet-staat uitwendig onveranderd zal blijven, welk duister drama zich binnen de zwaarbewaakte muren van het Kremlin ook moge afspelen. Doch in zulke worstelingen be gint de krijg, althans voor de buitenwereld, altijd met disputen over de politiek. In de strijd na Lenin's dood, werden de Sovjet-bureaucratie en de communistische partijen in Rusland en het buitenland steeds weer verscheurd en gespleten door disputen over de politiek. Dit waren voornamelijk de uiter lijke manifestaties van de Sta linTrotsky worsteling. Doch het resultaat was de tijdelijke verlamming van de communis tische partij buiten de Sowjet- Unie en een drastische wijziging in de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie. De Stalin-theorie van „Socialisme in één land" werd officieel aanvaard, terwijl de N.K.V.D. allen die zich er niet bij neerlegden, het passend lot der ketters deed deelachtig wor den. Geen wonder, dat Staliti's ge zondheid nu een onderwerp is, dat in het centrum der belang stelling staat. Omdat zijn dood waarschijnlijk ook zal resulteren in een andere grote wijziging in de richting van de Sowjet-poli- tiek. Niemand kan voorspellen of de wijziging ten goede of ten kwade zal zijn. Het Joego-Slavische volksge rechtshof te Skoplje heeft vier van de zevéntien leden van een organisatie, die terroristische en spionnage-activiteit zou hebben ontplooid, ter dood veroordeeld. De dertien andere werden ver oordeeld tot dwangarbeid voor het leven. Deze personen zouden hebben getracht de Turkse bevol king in Macedonië te verhinderen deel te nemen aan de bevrijdings beweging tijdens de oorlog en de bezettingstroepen en collabora teurs hebben geholpen. zet kunen leveren. Radio Moskou beschuldigt de we bewezen dat deze in Amerikaanse regering er van, dat j verschillende opzichten beter wa- zjj geweigerd heeft visa te ver- ren> o.a. voor omblad voor siga- strekken aan een delegatie van dan verschillende geimpor- de wereldfederatie van de demo- teerde soorten. Zelfs heeft (hen cratische jeugd, die een bezoek soede verwachtingen om een be- aan Zuid-Amerika zou hebben hocclijke kwaliteit dekblad gebracht. De secretaris van produceren. federatie verklaart in een pro- I Jr van der ^en acht de resul- test bij de Amerikaanse regering, ^en dermate bemoedigend, dat dat deze stap een discriminatie 1 verantwoord acht en ook is t.a.v. een internationale erga- adviseert in de geest der door nisatie met een ledental van meer «e proeftuin gevolgde methoden, dan 50 millioen. Soortgelijkeuitbreiding te geven aan de 111- protesten namens afgevaardigden a^s,e tabaksteelt, van Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Telers zullen zich moeten hou- Jocgo-Slavië, het republikeinse den aan aanwijzingen en Spanje, Canada, India, de V. SJ teeltvoorschriftenvan de desbe de Sowjet-Unie en het interna-treffende voorlichtingsdienst. De tionale studentenverbond zijn tweede voorwaarde, aldys Ir van door jeugdorganisaties uit een der ^fn' vo°^ het slagen en het aantal Europese landen en Zuid- behoud van de teelt, is coopera- Amerika bij het Amerikaansetieve samenwerking als enige ministerie van buitenlandse za- mogelijkheid om de teelt op ba ken ingediend, altius radio Mos- S1S van lonende prijzen en mqer gegarandeerde afzet ook in de kou. Feuilleton. door H. Lourense. dat ik hier lig?" „Heel eenvoudig, Aay. De man, die ons jouw brieven bracht, vertelde het". „Mijn brieven?!' „Ja, die van Donderdag avond. Ik zou het niet goed we ten, maar je hebt het er zelf bo ven gezet!" Aay wendt het hoofd af. De brieven! Dus ook die van Ans! De brief, waarin hij schreef, i nog steeds geen zekerheid te hebben. Waarin hij ook schreef, dat hij haar, omdat ze toch niet altijd kon blijven wachten, haar woord terug gaf! De brieven zijn natuurlijk in 192) O— Aay denkt na over z'n woor den. Hij herinnert zich het ver strakkende gelaat, toen de dok ter zei: „Als ze er allen zo goed afgekomen waren". Pus er liggen er meer van zijn batterij hier op de zaal! Als hij er de verpleegster naar vraagt, krijgt hij een ont wijkend antwoord. „Wie de andere patiëntenz'n tuniek gevonden en aan de zijn? Hij zal het wel zien. als adressen bezorgd, het scherm weg gaat. Ze kan I Oom Siem is al aan het ver- toch al die namen niet opnoe-1 tellen geraakt, men en bovendien, namen zeg- Aay hoort or vreemd van op, gen zo weinig." 1 dat de oorlog afgelopen is. Het „Of ze gewond zijn, als hij, •■•erbijstert hem. Zo spoedig! of erger? Och, ook een paar zijn Ze zijn de vorige dag ook al op de operatiekamer geweest." geweest, maar toen was Aay pas Aay vraagt niet verder. ferug van de operatiekamer. 't Is er kennelijk om te doen, Ze mogen nu trouwens maar zo weinig mogelijk te vertel- even blijven, len. Vijf minuten. Te Rotterdam is de eerste na-oorlogse tabaksveiling in Neder land gehouden. De belangstelling voor deze veiling was zeer groot. De tabak wordt bekeken en gekeurd. En ons rantsoentje.... houd m'n woord. Ik zal wach ten". Aay trekt haar nog bij zich. „Neen, Ans, 't hoeft vraag, wat hij beginnen moet. De plaats bij Rienus Hoogland dichteris door een ander ingenomen. 1 Hij kon zolang niet wachten, niet, ik Wie zal het de man euvel dui- weet het nuToen ik dacht1 den? Aay het minst, te zullen sterven, toen vond ikWie had ook kunnen denken, het antwoord. Ik weet het nu." - dat hij zo gauw weer als ge- zegt nfets, maar Aayzond mens langs de weg zou Ans voelt haar hand trillen. gaan? Dan buigt ze zich vooroverAls hij terug denkt aan die en drukt haar lippen op z'n verschrikkelijke Vrijdagmorgen, zonder een enkel Ze vindt het misschien beter, dat hij er zich niet in verdiept, 't Is na de middag. Er komen mensen de zaal op. Het scherm schuift opzij en de scheid. Die zijn al om ook. De verpleegster komt schuwen. Oom Siem staat op, neemt af- waar- voorhoofd. Ze gaat, woord. Maar als ze, bij het wegstap- pen achter het scherm even omkijkt, ziet Aay haar (tochtig glanzen. Hij hoort haar voetstappen verklinken over de zaal. De deur gaat open, weer dicht Ze zijn weg.. Maar Aay kan zich niet een zaam voelen. Ze zijn weg, ja, oom Siem enAns. Maar dat is maar tijdelijk. Want hij heeft Ans nu voor goed „gekregen. De bevestiging hiervan voelt hij nog op z'n voorhoofd. HOOFDSTUK 30. wordt het hem bang te moede. Bij stukjes en beetjes heeft hij gehoord, hoe het is toege gaan. Toen het scherm op de zie- ogen lcenzaal om zijn bed verdwenen was, heeft hij zes van z'n ka meraden herkend onder de an dere patiënten. Er lag er nog één, achter 't scherm rechts van hem. Dat scherm is nooit weggeno men, zolang die man er lag. 't Was z'n batterij-comman dant. Toen hij, al getroffen, op de grond lag, is deze man over hem heen gevallen. Dat is het behoud voor Aay geweest. De man is aan z'n verwondin gen gestorven.... 't Kan Aay soms benauwen. tie, die na Stalin's dood in Mos kou zal ontstaan, is opval lend duidelijk. In dit geval zal het conflict nog scherper worden daar elk der verschillende vor men van de staatsmacht in een individu gepersonifieerd is. Voorspeld wordt, dat dit con flict in het Kremlin zal woeden, van de dag van Stalin's begrafe nis of, voor een onbepaalde doch mogelijk zeer lange tijd. Er zul len misschien verschillende per mutaties en combinaties komen: eerst drie tegen een, dan een te gen twee. De vereniging voor protestantse kerkmuziek houdt op 31 Januari a.s. haar jaarlijkse algemene le denvergadering in 't gebouw voor religieuze kerkelijke kunst te Utrecht. De vergadering staat on der voorzitterschap van Prof. Dr G. van der Leeuw. Na afloop van de vergadering geeft 't Utrechts a capella-koor, onder leiding van ir. J. L. A. Cuperus, 'n uit voering van de „Johannes passie" van Leonard Lechner in de Pie terskerk, welke wordt ingeleid door Prof. Van der Leeuw. De koraalvoorspelen worden door Adr. C. Schuurman op het orgel ten gehore gebracht. In het prentenkabinet der Rijks universiteit te Leiden is een ten toonstelling geopend van werken van drie jonge Franse grafici, Mi chel dry, Jacques Houplain en Roger Vieillard. De bedoeling van deze tentoonstelling is een over zicht te geven van de zeer uiteen lopende stromingen in de moderne Franse prentkunst, die door dit drietal geïllustreerd worden. Het tentoongestelde omvat niet alleen prenten, maar ook boek illustraties. van „Dl GAE ZE!" „Siemen", zei m'n voader lest is, ,,'k Schrikke telkens van de krant! Je weet, dat eest m'n oag gevest is Op het nieuws uut 't Zeeuwse land. In 't biezonder 't kerknieuws kiek ik Oaltied deur; en 'k stae verstond, Wan geregeld vergeliek ik, Wat er gaet en wat er komt. Bel, wat gaet er menig doomnie Uut oans goeie landje vort; Zint 't ze ier dan noe toch glad nie, Noe de kost wee beter wordt? Jaeren t'rug, t' was in de winter. Liep 'k es mie den doomnie mee; 'k Docht: „A11 't proatende, dan bin 'k er Ruum zö gauw en 'k oare veê. En druk proatend oallebeie, Stapten we in flienke pas, Langs het padje deur de vveie, Omdat dat nog naeder was. Plotslieng nam 't en toen z'n oed of En zei vriend'lijk goeiendag; 'k Keek derekt nae lienks en rechs toen, Of 'k ök ergens ménsen zag. Hie voorkwam derekt m'n vraegen: „Zie je dan die paele nie, Wel, die groet ik aole daegen. As ik ier es kom verbie. 't Is zo vee as m'n collega, Die de beesten nuttig dient, En zo gaet ök bie de ménsen, Schure jonges, snap je vriend!" Moch je nog es weer gae rieme, Schrief dan in de krante maè: „Mensen, ou toch op mie schuren, A-je je doomnie lang wil aè." 'k z'n raed noe deur egeve, Mae noe leze ik in* de krant: Ei-je ergens doomnies noadig: Ael ze wig uut 't achterland! S. v. d. G. Zondag heeft radio-Moskou bijzondere aandacht geschonken aan de dertigste verjaardag van de Oekrainse republiek. In een Kiejef uitgesproken re de herinnerde Molotof aan de „October-revolutie", die geheel Rusland van het juk der kapita listische slavernij bevrijd had en de volken van de gehele wereld de weg naar het communisme ge toond, de weg naar een vrij en gelukkig leven, de weg naar vriendschap tussen de volken. De voorzitter van de Oekrainse ministerraad, Kroesjtsjef, zeide in een rede o.m. „het is niet toe vallig, dat de vijanden van het communisme en de aanhangers van het kapitalisme alles gedaan hebben en nog alles doen om tweedracht te zaaien tussen het Oekrainse en het Russische volk, teneinde de fundamenten van onze socialistische staat te onder mijnen. Wij moeten tezamen strij den tegen de internationale re actie en tegen alle vorm van vijandelijke manifestaties der bourgoisie." Thans is de bevolking van de Oekraine bijna zo groot als die van de grootste staten van Europa. Naar A. P. uit Triest meldt, macht ervan weerhouden, ons een kwam „La Voce Libera" met de bezoek te brengen. Ons materi- opzienbarende publicatie voor de aal komt uit een onuitputtelijke dag van een wat het blad noem- j hton, onze verbindingslijnen zul- de „geheime redevoering" vanlen nooit afgesneden worden". zuster zegt: „Er is bezoek voor je, Van Andel". Dan stapt ze terug. Gelijk ziet Aay het gelaat van oom Siem om de hoek komen. Bijna had hij zich opgericht. Nu steekt hij blij de hand toe. Maar z'n blijdschap wordt nog groter, als achter de brede ge stalte van oom, ook Ans de kleine ruimte binnenstapt. „Nee maar, hoe wisten jullie, ,Ik kom gauw nog eens naar je kijken, hoor." Hij gaat weg, achter de verpleegster aan. Ans geeft hem de hand. Hij houdt die langer vast dan nodig is, dwingt haar zich wat naar hem toe te Duigen. „Ans, fluistert hij, „die brief...." Hij kan er niet meer uitbren gen. „Ach, stil maar, jongen, ik maarschalk Tito, die de mensheid meedeelt, dat ook Joego-Slavië over atoombommen beschikt. Het blad schrijft, dat Tito deze rede reeds op 18 November j.l. in Zagreb heeft gehouden tot zijn partijbestuur, maar dat er nog steeds niets over is uitgelekt. De „Voce Libera" echter had de tekst al een maand geleden in haar bezit, doch wachtte met pu blicatie tot vaststond, dat de rede inderdaad authentiek was". Volgens de „Voce Libera" zou maarschalk Tito gezegd hebben, dat de reactionnaire machten met steun van Brits-Amerikaans ka pitaal het Joegoslavische proleta riaat tegenwerken.. Hij beschikte echter, over een zeer sterk en góed georganiseerd leger, dat niet gevoed wordt met chocolade en zoetigheden, maar gereed staat, niet alleen om de grenzen te be schermen, doch ook om de troep gangsters, die geconcentreerd zijn in Italië en Oostenrijk te verdrij ven. „We zijn zo ver, dat wij hun vjoot -in de Adriatische zee tot zinken kunnen brengen. Tegen hun atoombommen zullen we onze atoombommen gebruiken. We staan deze keer niet alleen". „Onze gevechtsvliegtuigen met straalaandrijving en onze artille rie zullen een vijandige lucht- Die man had vrouw en kinde- t Is m het begin van Augus- ren! Hij heeft de tijd gekregen om te vinden en dat heeft de ander het leven gekost. Schuin tegenover hem lag z'n slapie. Een been kwijt.... tus. Aay is in Vliedorp. Voor enkele weken is .hij uit het ziekenhuis ontslagen. De eerste tijd moet hij nog wat kalm aandoen, heeft de dokter gezegd. Nu, dat voelt hij zelf ook wel. Hij is nog niet de oude. Maar dat komt, hij weet het. Hij voelt het: z'n krachten komen langzaam terug. Maar daarmee komt ook de Gebroken, voor z'n leven. Het kan Aay aanvliegen. (Wordt vervolgd.) Reuzenvliegdekschepen voor de Amerikaanse marine? De militaire correspondent van de „New York Times" bericht uit Washington, dat de Ameri kaanse marine de aanbouw over weegt van reusachtige vliegdek schepen met een waterverplaat sing van 60 tot 80 duizend ton, die in staat zouden zijn bommen werpers van 25 tot 50 ton met grote actieradius te lanceren. „De Russische fabrieken le- vjeren 30.000 auto's per maand. Wij hebben de beschikking over 150 divisies, die binnen 48 uur kunnen opmarcheren en in staat zijn alle obstakels uit de weg te ruimen voor een opmars naar Parijs". o Het Poolse jacht „Kostern Trygg" heeft Zaterdagavond noodsignalen uitgezonden, die zijn opgevangen door het Deense s.s. „Jullus". Het Deense stoomschip bood aan het jacht naar Borkum te sle pen, doch dit aanbod werd door de opvarenden geweigerd. Radiogra fisch heeft het s.s. „Julius" het kustwachtstation IJmutden toen gewaarschuwd. Hierop is om half acht de motorstrandreddingsboot „Brandaris" uitgevaren. Gistermorgen is het jacht de haven van West-Terschelling bin nengesleept door de sleepboot „Stortemelk" van de firma Doek- sen. Het jacht heeft als thuishaven Santiago en was met drie passa giers op weg van Kiel naar Ant werpen. Bij Ameland was het scheepje enige malen aan de grond gelopen en had daar een lekkage opgedaan, waardoor het water begon te* maken. De bedoe ling van de opvarenden, vier Po len, was van Antwerpen over te steken naar Engeland en vandaar naar Portugal doer te gaan. O Het Panslavisch comité te Bel grado heeft een op 27 Januari te houden conferentie van vertegen woordigers van de pers uit alle Slavische landen, alsmede uit Al banië, Hongarije en Roemenië belegd, „om een program van practische actie op te stellen en bij te dragen tot vrede en demo cratie." VERPLICHTING TOT GEHEIM HOUDING VAN JOURNALIST NIET ALGEMEEN ERKEND. Zij het op andere gronden heeft het Amsterdams Ge rechtshof gistermorgen het von nis van de rechtbank van f 10 subsidiair 10 dagen hechtenis, tegen de journalist H. A. Luns hof bevestigd. Naar bekend weigerde de heer Lunshof destijds Vrouwe Justi- tia de naam te noemen van de persoon, die hem de geheime notulen van Linggadjati voor „Elseviers Weekblad" had ver strekt. Het Hof was van mening, dat Lunshof zich niet kan beroepen op verschoningsrecht, omdat de verplichting tot geheimhouding voor journalisten niet algemeen erkend is in tegenstelling tot die voor artsen en advocaten. Deze conclusie van het Hof was mede gebaseerd op het feit, dat het beroep van journalist voor ieder zonder enige beperking open staat. Evenzeer^ verwierp het Hof het beroep op over macht van de heer Lunshof (die had aangevoerd, dat hij in de ogen van beroepsgenoten onmo gelijk zou worden, indien hij de naam van zijn zegsman zou noe men), „omdat hij door eigen vrije daad de geheime notulen heeft gepubliceerd en zich dus uit eigen vrije wil in de positie heeft gebracht, waarin hij ge dwongen kon worden medede lingen over de bron (nen) van deze publicatie te doen." o De Transjordaanse missie, die met de Britse regering bespre kingen zal voeren over herzie ning van het Engels-Transjor- daanse verdrag en andere wijzi gingen in het Midden-Oosten, die ontstaan door het ontruimen van Palestina, is in Londen aange komen. Een communist is tot burge meester van de Parijse voorstad Malakoff, waar vorige week nieu we verkiezingen waren gehouden, gekozen. Alle gekozen welhou- ders waren eveneens lid van de communistische partij. De Britse militaire autoriteiten hebben besloten ln de naaste toe komst al het vrouwelijk militair personeel van de Britse sector van Berlijn naar de Britse zöne over te brengen. I

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2