ZEEUWSCH DAGBLAD Madoera een souvereine deelstaat? Deralsatie Franse franc mag Europese wederopbouw niet belemmeren. De Zeeuwse jongens namen afscheid van Indië. Middelburgs burgemeester levert critiek op de wederopbouw. NIEUWE BELASTINGEN. 95 pet. der kiezers voor zelfstandigheid. Keurt Senaatsoomm. plan-Marshall ongewijzigd goed? Spaak geen voorstander aftreden van de Belgische Koning. Het Bataljon 11-14 B.I. scheepte zich in. Belangwekkende Nieuwjaarsrede. De „Tentara-Blanda' ging naar huis toe. Uitgave - Stichting „Zeeuwsch DagtSadT, Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 856 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kaboaters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MNSDAG 27 JAN. ms Hoofdredacteur: E. MJIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds 3. KABELSE te Goes, Ds R. SLOFSTBA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang vaa Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.28 u., onder 17.18 u. Maan op 20.24 u., onde* 10.06 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 28 Januari: 3.12 u. 2.34 m., 15.41 u. 2.45 m. Het spreekt wel vanzelf, dat de vergoeding van materiële oor logsschade voor ons land nieuwe financiële lasten met zich brengt. De totale kosten van de ver plichtingen welke uit de wet voortvloeien, worden door de Re geering geschaat op 5132 mlllloen gulden. Hierbij komt dan nog een bedrag van 2601 mlllioen gulden ten behoeve van het herstel en de wederopbouw van aan de Staat behorende eigendommen. In totaal dus bijna 8 milliard gulden. Getracht zal worden dit bedrag te betalen in 50 jaar, wat een jaarlijkse uitgave van 250 m i 1 - lloen gulden met zich brengt. De Regering Is van oordeel, dat dit bedrag gevonden zal moeten worden uit de opbrengst van nog nader aan te wijzen nieuwe belas tingen of de verhoging van be staande belastingen. Hierbij is in de eerste plaats ge dacht aan de huurbelasting.. De ministers, die het wetsontwerp ondertekenden, achten het gerech tigd om zodra het huurpeil kan worden verhoogd, een huurbelas ting in te voeren, naar de maat staf van de huurwaarde van wo ningen en bedrijfspanden, onver schillig of zij al dan niet verhuurd zijn. Een gedeelte van deze belas ting zal bestemd worden voor het bovengenoemde doel tot een be drag van f 75 mlllloen. Verder een belasting op on roerende g o,e/l eren met uitzondering van kerken e» scho len toebehorende aan Instellin gen van de dode hand: f 10 mll lloen. In de derde plaats een wijziging van de tariA-en van registra tie en zegelrechtf10 millioen. Voorts een technische wijziging van de Personele Belas? 11 n g en een verhoging van de opbrengst dier belasting als ge volg van de stijging van de huren, waarvan de opbrengst geraamd is op f 15 millioen. Dan nog een technische wijzi ging van de Inkomstenbe lasting; f 10 mlllloen en 30 op centen op de Vermogensbe lasting (als er dan nog vermo gens zijn) f 15 millioen, en ten slotte verhoging en technische wijziging van de Omzetbe lasting ad f 15 mlllloen. Over de vraag of de kosten van de vergoeding materiele oor logsschaden zo hoog zullen zijn als hier becijferd wordt, kan ver schillend worden geoordeeld. Er zijn deskundigen die van oordeel zijn dat de hier genoemde cijfers sterk aan de hoge kant zijn. Hierbij zal ook niet uit het oog verloren mogen worden, dat de getroffenen en de getroffen gebie den voorheen een niet te verwaar lozen bijdrage leverden tot de wel vaart van ons land, met het ge volg, dat een rechtvaardige rege ling van de schadevergoeding op de duur een uiterst rendabele In vestering zal blijkfen te zijn. Zo gezien ls er o.i. reden om aan te nemen, dat het niet nodig zal zijn de ernstige verzwaring van de lasten die hier in uitzicht wordt gesteld, volledig in te voe ren. De gedachte, dat als gevolg van Ingrijpende bezuinigingen de uit- j gaven belangrijk kunnen dalen, j zodat een deel van de bestaande j belastingen voor dekking van de hier bedoelde uitgaven gebracht zou Kunnen worden, schijnt bij de Regering zelfs geen punt van overweging te zijn geweest. Derde West Java-conferentie in Februari. Op geheel Madoera en de bij Madoera behorende eilanden, heeft op 24 Januari j.l. een volksstemming plaats gevonden ter vaststelling van de status van Madoera. Ruim 95 procent van de opgekomen kie zers stemde voor de vorming ener Negara Madoera. De stemming vond dessa-gewijs plaats in ongeveer 2000 dessa's. De verantwoordelijkheid voortenen, die de leeftijd van 21 jaar het regeringsbeleid van de staathebben bereikt en geen geestelijke afwijkingen vertonen. De verkie zingen zijn thans in volle gang. Bestandschendingen. De regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia meldde, dat in de loop van de vorige week Radio Djogja herhaaldelijk berichten omriep inzake bestandschendingen, welke door de Nederlanders zouden zijn gepleegd, in het bijzonder in de omgeving van Malang. Deze me dedelingen van Radio Djogja zijn in strijd met de bepalingen van het bestand, waarin onder meer gezegd wordt, dat geen informa ties betreffende de militaire ope raties zullen worden gegeven zonder voorafgaande onderlinge schriftelijke overeenstemming. (Punt 7.) In verband met deze bepalingen wordt van Nederland se zijde niet gereageerd op deze berichten en ook niet op de re publikeinse bestandschendingen, na 18 Januari gemeld. Bij de republikeinse bestands- raadpleging van generlei officiële is. protest ingediend Madoera zal berusten bjj R. A. Tjakranlngrat. Tjakraningrat, die beoepaU van Bangkalan is, zal worden aangewezen als afgevaar digde van Madoera in de voorlo pige senaat der interim-regering. Aan de Nederlandse regering wordt verzocht de status van Ma doera als Negara te erkennen. Het hoofd van de staat Madoera zal o.a. gemachtigd zijn, een rege ringsvorm vast te stellen. A.F.P. meldde omtrent deze volksstemming, dat het bericht te Batavia als een volkomen ver rassing kwam, daar niemand op de hoogte was, dat zjj zoti worden gehouden. Een en ander zou zijn geschied op initiatief van de recomba voor Oost Java, de heer van der Plas en van pro-Nederlandse plaatse lijke Indonesische autoriteiten. Zelfs van Mook schijnt niet op de hoogte van de organisatie der stemming te zijn geweest. Van Nederlandse zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat deze betekenis is en dat zij ln geen en kei opzicht van te voren iets be slist over de overige volksstem mingen, te houden volgens de po litieke overeenkomst. Van officiële republikeinse zijde kenschetst men het gebeurde als een raadpleging op anti-democra- Usche wijze. Er wordt tegen ge protesteerd, dat de republiek over deze volksstemming ln volkomen onwetendheid werd gehouden. In deze kringen wordt voorts be weerd, dat de volksstemming niet voorafgegaan ls door een vrije ge- daehtenwissellng en ernstige voor bereidingen. Derde VVest-Java-conferentie. Van officiële zjjde ls medege deeld, dat het totale aantal ver tegenwoordigers op de derde West-Java-conferentie ln de twee- dit ook niet de helft van Februari te Bandoeng honderd bedraagt. De delegatie zal bestaan uit 53 Indonesiërs, aan te wijzen door dessagewijze ver kiezingen, 14 Indo-Europeanen, 11 Nederlanders, 8 Chinezen, 3 Arabieren en andere vreemde Oos terlingen-niet Arabieren, benevens de elf leden van de commissie van voorbereiding. Kiesgerechtigd zijn alle ingeze- betreffende de publicaties van Radio Djogja, aldus besluit deze mededeling van de R.V.D. Een woordvoerder van het re publikeinse leger heeft gister avond via Radio Djogja in op dracht van de republikeinse op perbevelhebber het volgende be kend gemaakt: „In verband met berichten en geruchten, als zou de aanvaar ding der vredesvoorstellen op de Renville voornamelijk haar grond vinden in het feit, dat de repu blikeinse strijdkrachten niet meer kunnen instaan Voor het voort zetten van de strijd, wordt door de opperbevelhebber met nadruk verklaard, dat deze berichten en geruchten leugenachtig zijn. De republikeinse strijdmacht heeft nimmer de strijd gestaakt en zal doen, voordat de wensen betreffende de verdedi ging van de volledige vrijheid zijn verwezenlijkt. Voorts is het be sluit tot aanvaarding van het bestand in het bijzonder door het kabinet genomen. Mondeling en schriftelijk hebben de comman danten van alle eenheden van de strijdmacht hun vastbeslotenheid te kennen gegeven, dat zij zullen instaan voor de voortzetting van de strijd ter verdediging van de souvereiniteit en de vrijheid van de Indonesische republiek." Minister Jonkman ontvangt de delegatie van Curacao. In aansluiting op de berichten, dat de delagatie van Curagao nog voor het begin der rijksconferen tie bepaalde verlangens bij de Ne derlandse regering klemmend naar voren zou willen brengen zonder inwilliging van welke ver langens de delegatie niet bereid zou zijn, aan de rrjksconferentie deel te nemen verneemt het A. N. P., dat de leden der delegatie gistermorgen te 10.30 uur door de minister van Overzeese gebieds delen zijn ontvangen. Het onderhoud duurde ruim twee uur. Na afloop was de delegatie niet bereid, een verklaring af te leggen, doch wel deelde men des gevraagd mede, dat men .hoogst waarschijnlijk bij de opening van de rgksconferentie aanwezig zou zijn. Woordvoerder Cura^aose delegatie. In de kring van de delegatie van Curasao vernam het A.N.P., dat de delegatie in onderling over leg besloten heeft Dr M. F. da Costa Gomez onder zeer bepaalde restricties aan te wijzen als woordvoerder van de delegatie. Omtrent de aard der restricties was men niet bereid nadere mede delingen te doen. Bradley opvolger van Eisenhower. President Truman heeft gene raal Omar Bradley als opvolger van generaal Dwigt Eisenhower tot stafchef van het Amerikaanse leger benoemd. De Senaat moet deze benoeming nog bekrachtigen, voordat Bradley zijn ambt kan aanvaarden. Alles wijst er op, dat de Ame rikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen het plan-Marshall in ongewijzigde Meningsverschil Engeland-Frankrijk. De vrije handel in dollars en Portugese escudo's zal waarschijn lijk Donderdag of Vrijdag beginnen- Er worden ook onderhande lingen gevoerd met de Zwitserse regering over de invoering van vorm zal goedkeuren, aldus wordt vrije handel in de Zwitserse franc. Officiële kringen te Parijs vernomen in kringen, die in nauw contact staan met Senator Van- denberg, de voorzitter van de commissie. Aan het eind of aan het begin van de volgende week zal de commissie opnieuw een der voornaamste getuigen van het de partement van Buitenlandse Za ken mogelijk Marshall zelf oproepen. Tijdens een vergadering van de algemene raad van de Bel gische socialistische partij, ver klaarde de Belgische eerste mi nister Spaak gistermorgen: „Ik ben geen voorstander van een onmiddellijk aftreden van de Koning. Een dergelijk aftreden zou namelijk in September van dit jaar Prins Boudewijn op'de troon brengen, hetgeen een on geluk voor hem zelf zou zijn, voor de dynastie en vdor België". „Men vraagt mij, zo vervolg de Spaak, of ik er goed aan heb gedaan mij naar de koning te begeven. Ik kan hierop volmon dig: ja antwoorden. Indien wij tot een oplossing van dit pro bleem willen komen, zullen wij vroeg of laat toch met de ko ring in contact moeten treden. Een linkse noch een rechtse meerderheid kan tot een oplos sing komen en daarom dringt persoonlijk contact met de vorst zich op. Verder is het goed ge- schijnen te willen voorkomen, dat hei Engels-Franse verschil van mening over de devaluatie van de franc tot een of andere breuk in de betrekkingen tussen beide landen zon leiden. Van gezag hebbende zijde is nog medegedeeld, dat later ook andere valuta tot de vrije markt zullen kunnen worden toegelaten. De expor teurs zullen de helft van hun buitenlandse valuta afdragen tegen hun officiële koers en de andere helft op de vrije markt mogen verkopen. Iedereen zal op de vrije markt mogen verkopen, doch om valuta te kunnen kopen moet men in het lxv.il zijn van een in voervergunning of van een daarmede te gelijk te stellen valuta- certifieaat. Bij het indienen van het wets ontwerp inzake het instellen van 'n vrije markt voor goud op Frans grondgebied verklaarde Schuman gisteren in de Nationale Vergade ring, dat Frankrijks devaluatie schema geen afbreuk zal doen aan de Europese wederopbouw. Frank rijk zal blijven samenwerken met het Internationale Monetaire Fonds, alsmede met de Ameri kaanse regering en met de be vriende Europese landen ln het kader van het plan-Marshall. V. S. „redelijk optimistisch". Wanneer de ergste vrees om trent de devaluatie van de Fran se franc bewaarheid wordt, zo waarschuwde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Financiën, dan zal dit ernsti ge gevolgen hebben voor het wel slagen van het Europese herstel programma. De woordvoerder verklaarde, dat de V. S. „redelijk optimis tisch" gestemd zijn over de resul taten van de Franse devaluatie maatregelen. Engels standpunt. Sir Stafford Cripps, heeft in het weest,* dat de konmg ook eensLagerhuis bijzonderheden medege- gesproken heeft met iemand,deeld over de besprekingen, die hij die nu niet juist behoorde totmet de Franse minister Mayer, de katholieke volkspartij of hetheeft gevoerd, nationale koningscongres." j Cripps had er de nadruk op ge- Ze zijn vertrokken, doch hoe anders dan wij verwacht hadden. „Dat zou een embarkement worden van jehad men mij van verschillende zijden toegefluisterd en zelfs de kalmste soldaat van het Bataljon Zeeland had grote plannen. „Naar huis......!" Het was een obsessie geworden, toen ze nog in Padang waren. Begrijpelijk, want wie verlangt nu niet naar huis. Het werkelijk gevoelen komt naar voren, wanneer soldaat Consemuller van Walcheren de laatste handdruk wisselt met Jager Jansen uit Maastricht. En wanneer Korporaal Klooté uit Zeeuws- Vlaanderen zijn makker Gerritsen van Ermelo nog eens een joviale klap op de schouder geeft. Dan doet scheiden pijn. Dan vallen al die plannen van 'n vertrek van „je welste"in de soep. Herziening Burgerlijke wetgeving. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de vroegere permanente staats commissie inzake herziening van de Nederlandse burgerlgke wetge ving, waarvan wijlen staatsraad Mr J. Limburg voorzitter was, haar werkzaamheden hervat en treedt als voorzitter dezer com missie op Prof. Mr E. M. Meijers te Leiden. Deze staatscommissie heeft zich gesplitst in drie subcommissies, n.l. voor burgerlijk recht, voor burgerlijke rechtsvordering en j voor handelsrecht. De eerste com- missie staat onder leiding van Prof. Meijers, de tweede onder lei- jig van Prof. Mr P. S. Gerbran- dy, terwijl de laatstgenoemde on- der voorzitterschap staat van Prof. Mr R. P. Cleveringa. Leidersconferentie C.B.T.B. Donderdag 29 en Vrijdag 3(X Ja nuari wordt in „Birkhoven" te Amersfoort een leidersconferentie gehouden van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland. Op deze conferentie zal o.m. het on derwerp .,de toekomstige land- en tuinbouwpolltiek" worden behan deld door Ir H. H. Smeenk, secre taris der akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Land bouw. de heer A. van Wijnen, voorzitter van het bedrijfschap voor Zuivel en de heer K. Douma, chef van de afdeling export van het bedrijfschap Groenten en Fruit. De heer A. W. Biewenga. voor zitter van de afdeling Sociale Za ken van de Stichting voor de Landbouw, zal het onderwerp Het huidige loon- en prijsbeleid" behandelen. De consulaten van Saoedi- Arabië en Syrië te Jeruzalem worden thans door troepen uit eigen land beschermd. Alle Ara bische landen hebben van de Palestijnse regering toestem ming gekregen hun consulaten door eigen troepen te laten be waken. - Aan het begin der raadsvergadering van Maandag heeft de bur gemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg een nieuwjaars rede uitgesproken, waaraan het volgende is ontleend: Het grote zorgenkind van het Gemeente Bestuur was in 1947 de wederopbouw en het herstel van de oorlogsschade met het vraag stuk van de volkshuisvesting. Een teveel aan ambtelijke instanties, vormde de allergrootste rem voor een vlot verloop van een en ander. Elke instantie, elke ambtenaar, moge op zichzelf vol goede wil en bezield met de beste bedoelingen zijn ieder heeft een eigen visie en verschillende bezwaren. Als gevolg daarvan verlopen er maanden waarin véél nuttig werk had kunnen gebeuren. Het resultaat is, dat de getroffen gebieden getroffen blijven en hoe langer hoe meer achterop komen, want de ongetroffen ge bieden kunnen rustig plannen voor de toekomst maken. Wij zullen steeds moeten blyven bepleiten, dat met de toewijzing van de weer schaarser wordende materialen eerst de getroffen ge bieden geholpen worden. Het bericht dat men voor scholenbouw gebruik zou moeten maken van semi permanente bouwwijze, doet het ergste vrezen. Dan zal het voor vele wederopbouwgebieden betekenen het overstappen van de éne barak in de andere. Helaas ls juist weer gebleken, dat bij de verdeling van het bouw volume voor het jaar 1948 totaal geen rekening is gehouden met de getroffen Zeeuwse gebieden. De Regering nam maatregelen, dat collaborateurs na de zuivering weer in de maatschappij konden worden opgenomen, daar men vreesde, dat een groep van ontevredenen zich zou afzonderen. Is men dan niet bang, dat een groep vaderlanders, waartegen geen enkele bedenking bestaat of bestaan heeft, maar die door de oorlog zware schade hebben geleden, zich zal afkeren van eigen Regering? Zo is ook een zéér remmende invloed, vooral voor de Wederop bouw van de binnenstad, het tot voor zeer kort nog steeds ontbreken van 'n financiële regeling. Enkele gevallen waren tot een redelijke op lossing van de moeilijkheden gekomen, maar konden in Den Haag geen succes boeken, daar men zich op een zeer formalistisch stand punt stelde. „De ondernemingsgeest van de gedupeerden gaat zo teloor en ik heb bewondering voor hèn, die met taaie volharding een uitweg uit de nood trachten te zoeken en steeds met nieuwe initiatieven komen", aldus de burgemeester. Er moet geholpen worden, wil Zeeland niet een noodlijdend ge bied met een noodlijdende middenstand blijven. Niettegenstaande deze sombere klanken zijn de eerste woningen van het bouwplan 1946 betrokken en zal de rest regelmatig opgeleverd worden, met de bouw van plm. 112 middenstandswoningen aan de Griffioen is een aanvang gemaakt. In dit voorjaar hoopt men de beschikking te krijgen over plm. 70 maycrete woningen. Hij bracht het gem.-personeel dank voor de ijver en werklust, waarmede zij haar taak volbracht. Op 1 Januari 1947 bedroeg het aantal inwoners 20.353 en op 31 December 1947 20.862. De toename is ontstaan door een geboorte overschot van 333 en een vermeerdering van ingekomen personen van 176. Overleden zijn 168 inwoners. 'Op ge lijst van gegadigden voor een woning van buiten de ge meente komen 160 a 170 personen voor, maar dit laatste cijfer is zeer voor uitbreiding vatbaar. Op de lijst van de trouwcandidaten komen 120 paren voor. 100 geëvacueerden konden door allerlei omstandighedèn nog niet terugkeren. Als zeer belangrijke besluiten memoreerde de burgemeester de vaststelling van het uitbreidingsplan, waarvan een grote moeilijk heid nog stee4s de z.g. uitvalsweg ls, de goedkeuring van de her stelplannen voor de bolwerken, 't bereiken van overeenstemming over de ligging van de brandweerkazerne, waarvoor thans een aan mo derne eisen voldoend gebouw wordt ontworpen, en de inrichting van een klein-industrieterrein. Het gróte-industrieterrein nadert zjjn voltooiing, daar de Nederlandse Spoorwegen er binnenkort toe zul len overgaan om een zijlijn van de spoorwegen aan te leggen. Meer dan de helft van het terrein is reeds uitgegeven. Voor kleine be dreven is het echter niet geëigend. Het jaar 1947 is vooral voor de industrie niet ongunstig te noemen. Was een gebrek aan werkkrachten in 't begin een grote belemmering, in de loop van 't jaar trad gelukkig een verbetering in en nu is alleen gebrek aan technisch geschoold personeel nog de grootste rem voor ruimere ontplooiing. De woningpolitiek, welke het Gemeente Bestuur voert zal mede helpen deze moeilijkheden te overwinnen en zal zeker stimulerend werken om zich te Mid delburg te vestigen. Hard wordt doorgewerkt aan het Gothische Raadhuis. Het her stel aan de Abdij en aan de Lange Jan, alsmede aan de kerken, heeft bevredigende voortgang, alhoewel het arbeidsvraagstuk zich hierbij doet gevoelen, daar de woningbouw voorrang heeft. Ook de weder opbouw van verschillende winkel- en bedrijfspanden, waarvoor de bouwstop van 1942 had gegolden, werd voltooid. De middenstand pakt ook aan en zal zeker onder het energieke'bestuur van haar Ver. Handelsbelang nieuwe wegen in slaan, welke de tegenwoordige tijd eist. Het vraagstuk van de kleine ruiten zal misschien weldra een voor velen bevredigende oplossing vinden. B. en W. hebben daartoe een kleine commissie benoemd, waarin ook de voorzitter van Handels belang de stem van de middenstand zal kunnen doen horen. Ook het culturele leven is van betekenis geweest, vooral nu de Concert- en Gehoorzaal weer ter beschikking stond. Banden werden aangeknoopt met de stad Gent, vertegenwoordigd door haar meest eminente Amateurs Toneelvereniging de Koninklijke Vereniging ,.De Melomanen". Enige tentoonstellingen trokken de aandacht van de gehele provincie. Het touristenbezoek was ook zeer bevredigend, hoewel hier het deviezenvraagstuk een rol speelde. Het vraagstuk van hotelruimte deed zich ten sterkste gevoelen 'en hoewel het einde van 1947 voor de toekomst enige verbetering *beloofde te brengen, afdoende oplossing heeft dit vraagstuk zeker nog niet gevonden. In de eerste plaats moet hèt initiatief uitgaan van de ondernemers zelf, die hetzij alleen hetzij in combinatie iets tot stand moeten brengen. De steun van het Rijk zal niet gemist kunnen worden. Een bijzonder heugelijk feit noemde spr. het op zo vlotte wijze tot stand komen van de gemeenschappelijke regeling voor de school voor Bijzonder Buitengewoon Lager Onderwijs, hetgeen spr. wilde zien in het licht van de goede verstandhouding tussen Middelburg en de overige Walcherse gemeenten. In deze geest moet ook gezien worden de actie welke door Vlissingen gevoerd werd tot terugkeer van de Maatschappij Zeeland, welke op alle mogelijke manieren door Middelburg gesteund werd. Tenslotte mocht het Gemeente Bestuur op 9 December j.l. het Garnizoen welkom heten, dat na vele jaren van afwezigheid terug keerde. In Juni zal een tentoonstelling georganiseerd worden voor Handel en Industrie, de ZE'fo, waarvoor reeds veel belangstelling in de provincie bestaat. De Middelburgse middenstand zal in de week van de tentoonstelling een winkelweek organiseren onder auspiciën van Handelsbelang. Met vry grote zekerheid kon de burgemeester zeggen, dat het gelakt is binnen het raam van de voorstellen def Commissie-Oud een sluitende begroting aan te bieden. Dit gaat niet zonder offers, maar ook Middelburg zal moeten meewerken aan de sanering van de Rijksfinanciën. Omtrent de riolering zijn voorstellen te verwachten in de loop van 1948. Door de uitbreiding van de stad zullen voorzieningen dringend noodzakelijk worden, temeer daar B. en W. een stroom van klachten uit de gemeente Veere bereikte en tijdens de oorlog de plannen voor een rioolwaterzuiveringsinstallatie moesten blijven rusten. Verder zullen misschien binnen niet al te lange tijd voor stellen gedaan worden om over te gaan tot tand verzorging. Ook de vraagstukken betreffende sportvelden vragen dringend om een oplossing. Het bleek, dat het grondgebied om de gemeente eigenlijk te klein is. Middelburg is in een keurslijf, nauw omgord en zonder zich schuldig te willen maken aan een zekere landhonger, kan het ge meentebestuur ook niet dulden, dat door te enge gemeentegrenzen de natuurlijke groei en expansie van de gemeente wordt tegenge houden. 1948 mag met gerechtvaardigd optimisme tegemoet worden ge zien. Moeilijkheden zullen er komen, maar zij worden gemakkelijker overwonnen naarmate er groot saamhorigheidsgevoel is. De burgemeester besloot zijn rede met het citeren van Gezang 117. Als oudste raadslid heeft de heer L v. Loo op deze rede geant woord. Zo zag ik het Bataljon 11-14 R.I. zich te Padang inschepen. us tig zonder enig vertoon, zelfs beza digder dan in November 1946, toen het zich te Priok inscheepte voor Padang. Men nam de plunjezak en ande re barang op de nek om de loop plank op te wandelen. Dan ging men zijn tempatje zoeken. En och, dan stond men aan de railing van de „Tasman" toe te zien, hoe de andere Zeeuwen aan boord kwa men, hoe de verschillende officie ren zich uitsloofden om alles vlot te laten verlopen, maar overi gensoch het was zo gewoon. Ze hadden zich uitgeleefd; eerst in een af scheidsparade; op het Ereveld waar zij afscheid namen van hun zes gevallen makkers, die achterblijven, doch wier graven verzorgd zullen worden door de •burgerij. Ze hadden de dankbare bevol- legd, dat Engeland volkomen sympathiseert met het doel, dat de Franse regering nastreeft en dat zij bereid is dit streven bij het Internationale Monetaire Fonds te steunen, doch dat zij zich niet kan verenigen met de methode, die de Franse regering wil volgen. De Britse regering is niet voor nemens op grond van de Franse devaluatiemaatregel over te gaan tot wijziging van de koers van het pond in verhouding tot andere va luta's. Wel zullen er door Groot- Brittannië voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen. Het ligt niet in het voornemen der Britse regering faciliteiten te verschaffen voor kapitaalvlucht uit Frankrijk voor valuta-specula ties, of voor arbitrage tussen ver schillende valuta's. Zowel Engeland als Frankrijk zijn van mening, dat hun menings verschil geen hinderpaal mag vor men voor de uitvoering van Bevins voorstellen inzake een West-Europese Unie. Oostenrijk eist uitlevering van Von Papen en Von Schirach. Volgens mededeling uit welin gelichte bron heeft Oostenrijk verzocht om uitlevering van Franz von Papen, die van 1934 tot 1938 Duits ambassadeur te Wenen was. en Baldur von Schi rach, die ten tijde van de oorlog gouwleider van Wenen was. De geallieerde bestuursraad zou er in toegestemd hebben het verzoek aan de militaire autoriteiten in Duitsland voor te leggen. Von Pa pen zou men hoogverraad ten las te willen leggen en Von Schirach het feit, de stad Wenen tot defensiegebied verklaard te heb ben tegen het advies van de ge neraais in, alsmede Tasvervolglng en confiscatie van goederen, na melijk van de katholieke kerk. Afscheid Commissaris der Koningin. Zaterdagmiddag a.s. vanaf 3 uur zal er voor de Zeeuwse bevolking gelegenheid bestaan afscheid te nemen van Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, tot 1 Februari a.s. Commissaris der Koningin in Zeeland. Deze afscheidsreceptie vindt plaats in de Concert- en Ge hoorzaal te Middêlburg. Hoofdingenieur-directeur wederopbouw in Zeeland benoemd. Bij K.B. is te rekenen van 1 Ja nuari 1948 af oenoemd tot hoofd ingenieur-directeur in vaste dienst bij de Centrale Directie van de kin» gegroet, een bevolking die Wederopbouw en Volkshuisvesting aanvankelijk niet begreep en als eerste impuls meende, dat de „ten tara Blanda" ging vertrekken en haar weer aan, haar lot wilde overlaten Gevolg van republi keinse geruchtencampagne en die bevolking sloeg de angst om het hart. En zij vertelden, dat ande ren, frisse jongens uit Nederland kwamen om hun plaats in te nemen. Nu stonden zij niet meer op de valreep, doch reeds op het schip en in hun hart ging veel, heel veel om. Weinigen spraken over „dat rotiand" en er waren er zelfs die vertelden terug te zullen komen. Er was muziek, waarnaar ze allen luisterden, doch die mis schien wel langs hen heen gleed. Met gemengde gevoelens staar den zij naar de bergketen rond de Boengoesbaai, door hen bevrijd; j naar Emmahaven, waar zij uit een chaos van verwarring en vernie ling een keurig net dorp hadden gesticht, dat de naam van „Oranjedorp" kreeg. Er gingen zovele gedachten in deze Zeeuwen om. Dat alles was oorzaak, dat de stemming niet zo uitbundig was, de- heer M. D. A. Glerum. Als ambtsgebied is aan de heer Gle- rum aangewezen de provincie Zee land en als standplaats de ge meente Middelburg. Prins Bernhard te Londen. Voor privé-aangelegenheden is Prins Bernhard gisteren te Lon den aangekomen. Hij arriveerde op het vliegveld Northolt ln zijn eigen vliegtuig. In het Londense restaurant ,,Le Bon Viveur", waar Prins Bern- hard de lunch gebruikte, is brand uitgebroken. Verschillende gasten verlieten de tafel, doch de Prins bleef zitten. De brandweer was spoedig ter plaatse. Oude kazerne te Middel burg wordt gesloopt. Gisteren is een begin gemaakt met het slopen van de restanten van de oude kazerne te Middel burg, die na de bevrijding door brand werd vernield. Dit betekent tevens het begin van de bouw der nieuwe kazerne, die voldoende ruimte zal bieden aan de cursis ten van de Centrale Opleiding Ad- als zijzelf wel hadden gewild. De ministratief Kader en de staf Kolonel, die bijkans twee jaren yan de c Q A K met hen had opgetrokken rond Padang en rond Batavia bewoog zich temidden van hen, schudde hier een hand en sprak daar een woord. Ook hem viel het zwaar te scheiden van deze jongens. En had hij' niet gezegd, dat een brok uit de Brigade werd weggenomen De eerste stoot snerpt dan door de lucht; het werkelijke ogenblik van vertrek nadert, dan de twee- Middelburgse gemeenteraad. In de gisterenmiddag gehouden raadszitting werd na uitvoerige discussies o.m. een crediet van f 400.000.verleend voor de re organisatie van de reinigings dienst. Er zal een verificateur worden de en dan de derde en de sirene. aangesteld voor de controle der De „Plancius" mengt zich met z'n gemeentefinanciën, waartegen stoomfluit ln deze cacaphonie vai^ zich de heren Hoek, Schot, Hesse- geiuidende trossen worden losge- worpen; het „Wilhelmus" wordt ingezet en terwijl een ieder stram in de houding staat wordt de strook water tussen schip en wal steeds groter; dan klinkt een drie werf hoera voor de Koningin, in gezet door de Kolonel J. W. Sluy- ter op en stoomt de „Plancius" weg. De reis naar Holland is be gonnen. De groep Stern heeft drie Arabische huizen in een voor stad van Jaffa opgeblazen. link en van Empel verklaarden. Op deze belangrijke raadsverga dering komen we morgen uitvoe rig terug. 1 DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Weersverwachting geldig tot hedenavond. Overdrijvende wolkenvelden en vrijwel overal droog weer. Matige, tijdelijk krachtige Zuid-Oostelijke wind, later uit Zuidelijke richtin gen. Weinig verandering van tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1